Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Si O Luam De La Capat


Ilici Man

Recommended Posts

  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Cred ca ai peste 150.000 de jucatori in db. Si cum ti se misca jocul? Sau ai un calculator pe masura?

la cele 5 clickuri pe seara date pana acum, merge bine. intreaba-ma la finalul primului sezon

un screenshot cu game status daca se poate. :D

statuso.th.jpg

Mergand pe principiul "daca n-are poze, n-o citesc" (cartea), reiese cu sens succesul nebun al acestui story.

Respect.

o sa incerc ca storyul urmator sa fie de colorat. poate asa iti place si tie :B:

Se referea la silueta ta de balerina...right?

evident.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cu doua zile inainte de etapa a 9-a, dl Savegnago m-a chemat in biroul sau. Cum Carlos nu era prin preajma, a trebuit sa ma prefac ca inteleg timp de juma de ora ce zice. Motivul intalnirii aveam sa-l aflu la antrenamentul de seara cand m-am trezit cu doi jucatori noi. Diego Rosa, un mijlocas ofensiv si Bruno Moraes, un atacant. Ambii au venit imprumut. Nu prea pot sa ma plang, dar nici nu joaca pe posturile pe care as fi avut nevoie de jucatori. Macar par a fi jucatori buni.

Etapa a 9-a

Sertaozinho (3) – Boavista (Rj) (8)

Echipa: Luiz Henrique – Tiago Souza, Chefferson, Dutty, Rodrigo – Luciano, Wilian Sa, Elias, Diego Rosa – Creedence, Leo Mineiro

Rezerve: Daniel, Joao Gabriel, Jefferson Luiz, Fabiano Souza, Cristiano, Maranhao, Bruno Moraes

Primul meci pe teren propriu pt mine. Aproape 1000 de spectatori s-au prezentat la meci. Mai important e ca la meciul asta a aparut si antrenorul secund, Dionisio de Oliveira. Din cate mi-a povestit Carlos, tipul s-a oftica ca n-a fost el numit principal si acum incearca sa fie dat afara pt a primi bonusul de incheiere a contractului. Am de gand sa-i indeplinesc dorinta cat mai repede. Trebuie doar sa-i gasesc un inlocuitor.

Desi jucam cu ultima echipa din serie, meciul a fost destul de echilibrat in prima repriza. Am avut cateva ocazii destul de importante dar Creedence si Leo Mineiro au ratat, pe rand, din situatii excelente.

In repriza secunda meciul a continuat cam in acelasi stil. Am reusit sa ne cream ocazii doar ca, de data asta, am si marcat. Creedence a deschis scorul dupa o verticalizare a lui Fabiano Souza si Leo Mineiro a inchis tabela pe contra-atac in minutele de prelungire profitand si de o iesire stupida a portarului advers.

Dupa deschiderea scorului, oaspetii au inceput sa apeleze la intrarile dure iar Elias si Diego Rosa au terminat meciul intr-un picior.

FT: 2-0 (Creedence 68, Leo Mineiro 90+2)

serboa.jpgw1680.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In sfarsit o veste buna. Intr-o dimineata m-am trezit la antrenament cu un jucator nou. Carlos fiind iar plecat cu sorcova (P***a masii de club nu e capabil sa-mi gaseasca un traslator permanent) am reusit sa aflu doar ca il cheama Luan si ca a venit din Salvador (lucru care l-a crescut imediat in ochii mei :D). Abia cateva ore mai tarziu am reusit sa am o discutie cu el si cu presedintele. Se pare ca a fost adus imprumut si ca joaca, teoretic, pe dreapta (in sfarsit un transfer cu adevarat folositor)

Etapa a 10-a:

Resende (6) – Sertaozinho (3)

Echipa: Luiz Henrique – Tiago Souza, Chefferson, Dutty, Rodrigo – Luciano, Wilian Sa, Jefferson Luiz, Cristiano – Creedence, Leo Mineiro

Rezerve: Daniel, Joao Gabriel, Marcos Rogerio, Fabiano Souza, Luan, Maranhao, Bruno Moraes

Un meci extrem de plictisitor. Gazdele au incercat mai mult dar au reusit la fel de putin. Singurele lucruri care ar merita notate sunt un sut mai periculos scos de Luiz Henrique in prima repriza si o lovitura libera batuta de Jefferson Luiz putin pe langa poarta in finalul meciului. Simteam ca ma ia somnul in anumite momente.

FT: 0-0

resser.jpgw1680.png

Mai sunt 4 etape pana la final si ocupam locul 2. Stam bine, mai ales ca meciul direct cu locul 3 il avem acasa. Inca putin si promovam. Ar fi un debut excelent in noua cariera.

clasament2.jpgw1680.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 11-a:

Sertaozinho (2) – Paulista (1)

Echipa: Luiz Henrique – Tiago Souza, Chefferson, Dutty, Rodrigo – Luciano, Wilian Sa, Jefferson Luiz, Cristiano – Creedence, Leo Mineiro

Rezerve: Daniel, Joao Gabriel, Marcos Rogerio, Fabiano Souza, Luan, Maranhao, Bruno Moraes

Meci contra fruntasei. Nu la fel de important ca cel din etapa urmatoare dar, in acest moment, orice punct conteaza. Mi-am certat jucatorii pt apatia din etapa trecuta si acum e momentul sa vad daca au inteles ceva din asta.

Dupa cateva minute de tatonari noi am fost cei care am dat prima lovitura. Wilian Sa inscrie cu o torpila de la 20m si ratacitii din tribune sunt in extaz. Oaspetii se arunca asupra noastra si in min 40 nimeresc transversala in urma unui corner apoi, in prelungirile primei reprize, Luiz Henrique ne salveaza la doua suturi succesive ale atacantilor adversi. Excelente cele dou interventii. Un gol in acest moment ar fi fost devastator.

Paream sa incepem partea secunda mai bine decat am terminat-o pe prima. Cristian trimite un sut putin peste poarta dar oaspetii revin destul de repede la carma jocului si Luiz Henrique ne salveaza inca o data in min 60. Am mai reusit sa rezistam doar 5 minute inainte de a fi egalati. Un atacant advers a scapat spre poarta noastra, Luiz Henrique a respins sutul sau dar mingea a ajuns la un alt adversar si portarul nostru nu a mai avut ce face. Apararea noastra a dormit in ghete la faza asta.

Din acel moment totul s-a dus dracu desi puteam sa obtinem macar un egal. Oaspetii au controlat in totalitate meciul si, in min 71 au trecut in avantaj dupa o actiune pe partea stanga. Din acel moment n-am mai miscat in front. Oaspetii au mai avut cateva ocazii dar nici ei n-au mai fortat prea tare.

Parasim terenul in fluieraturile suporterilor si intr-o situatie nasoala. Am coborat la loc pe 3, la doua puncte de Macae pe care ii vom intalni in etapa viitoare.

FT: 1-2 (Wilian Sa 11 – Joao Paulo 66, Magalhaes 72)

serpau.jpgw1680.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 12-a:

Sertaozinho (3) – Macae (2)

Echipa: Luiz Henrique – Tiago Souza, Chefferson, Dutty, Rodrigo – Luciano, Wilian Sa, Jefferson Luiz, Cristiano – Creedence, Leo Mineiro

Rezerve: Daniel, Joao Gabriel, Marcos Rogerio, Fabiano Souza, Luan, Maranhao, Bruno Moraes

A venit meciul decisiv. O victorie acum ne-ar readuce pe locul 2 si ne-ar apropia de calificare. Din pacate iar nu ma pot baza pe Diego Rosa si Elias dar trebuie sa reusim si fara ei.

Am inceput prost meciul si ne-am vazut condusi dupa doar un sfet de ora in urma unei torpile din marginea careului. Nu am mai reusit mare lucru in prima repriza desi am incercat sa atacam. Oaspetii au controlat meciul si Luiz Henrique ne-a salvat in cateva ocazii. Noi am avut o singura sansa reala sa egalam, cand Luciano a luat la tinta portarul advers.

In repriza secunda situatia s-a schimbat. Am inceput sa atacam mai serios si au aparut ocaziile la poarta adversa. Dupa ce am ratat doua ocazii bune prin Leo Mineiro si Cristiano, Maranhao ne-a adus egalarea cu un sut incredibil in diagonala din marginea careului.

Oaspetii se arunca in atac si nimeresc bara la faza urmatoare. Luiz Henrique ne mai salveaza si el o data apoi, pe o contra, Cristiano obtine o lovitura libera. Jefferson Luiz executa si marcheaza un gol superb care ne aduce in avantaj.

Am pus apoi in aplicare eterna si fascinanta tactica a autobazei. Oaspetii s-au zbatut in gol, au incercat fara succes sa egaleze si, pe o contra in minutele de prelungire, Bruno Moraes a marcat golul care a inchis partida si ne-a dus pe locul 2 la un punct in fata adversarilor de astazi.

FT: 3-1 (Maranhao 72, Jefferson Luiz 78, Bruno Moraes 90+4 – Steve 17)

sermac.jpgw1680.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a 13-a:

Rio Branco (AC) (7) – Sertaozinho (2)

Echipa: Luiz Henrique – Tiago Souza, Chefferson, Dutty, Rodrigo – Luciano, Wilian Sa, Jefferson Luiz, Diego Rosa – Creedence, Leo Mineiro

Rezerve: Daniel, Joao Gabriel, Marcos Rogerio, Cristiano, Luan, Maranhao, Bruno Moraes

Inca doua meciuri. Ambele in deplasare. Avem un punct avans fata de Macae dar nu ma simt prea bine doar la adapostul lui. Sunt constient ca orice se poate intampla mai ales avand in vedere cat de inconstanta a fost echipa de cand am preluat-o. Dl. Savegnago m-a felicitat pt victoria din ultima etapa dar nu mi-a parut atat de increzator in sansele noastre pe cat ma asteptam. Carlos, dupa ce disparuse din peisaj o perioada, a reaparut fulminant si, din cate am inteles, se lauda la oricine sta sa-l asculte ca el are cele mai multe merite pt locul bun pe care se afla echipa. Ca el a orchestrat aducerea mea etc. Presimt ca e o legatura intre asta si atitudinea presedintelui.

Gazdele ne-au primit cu un gazon absolut infect. Denivelat, mocirlos, un adevarat infern pt orice jucator tehnic. Am avut noroc cu apararea vraiste a gazdelor. La doar cateva minute de la startul meciului, Chefferson bate o lovitura libera de pe stanga, fundasii gazdelor se dau cap in cap, iar Rodrigo impinge mingea in poarta. Doar doua minute mai tarziu Jefferson Luiz tinteste transversala din lovitura libera. Creedence rateaza si el o ocazie excelenta si apoi vine distantarea.

La un corner batut de acelasi Chefferson, unul dintre fundasii adversi il incaleca pe Creedence. Atacantul nostru cade iar arbitrul arata punctul cu var. Tot Creedence e cel care executa si nu ma dezamageste. Doua minute mai tarziu, Diego Rosa isi marcheaza revenirea in teren cu o pasa geniala pt Leo Mineiro. Atacantul scapa cu usurinta din marcaj si inscrie cu un sut langa bara.

Abia acum au inceput sa se vada si gazdele. Si-au creat cateva ocazii excelente pana la pauza cu largul concurs al fundasilor mei dar, ori au ratat tinta, ori Luiz Henrique si-a aratat clasa.

Repriza secunda o incepem in tromba. La prima faza Luciano se descurca excelent pe dreapta si-i trimite o centrare in buza portii lui Creedence care nu are cum sa rateze. Nici Oprita nu avea cum s-o rateze pe asta.

Am mai ratat cateva ocazii inainte sa reducem turatia dar, dupa ce am facut asta, adversarii au profitat. La prima lor faza de atac a reprizei, Tiago Souza are o intrare stupida in careu. Penalty si cartonas rosu. Putin cam dur in opinia mea, nu era ultimul fundas iar intrarea nu a fost chiar criminala. Gazdele reduc din diferenta in urma penaltyului dar nu aveam motiv de griji. Nu suntem Angola.

Ne-am retras in aparare si am mai zvacnit din cand in cand pe cate o contra. Puteam chiar sa mai marim diferenta dar Maranhao a ratat o ocazie excelenta de singur cu portarul. Nu s-a mai schimbat nimic pana la final si am obtinut cea mai categorica victorie de cand sunt aici.

FT: 1-4 (Marcio 70 pen – Rodrigo 6, Creedence 22 pen, 46, Leo Mineiro 25)

rioser.jpgw1680.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ultima etapa:

Sertaozinho (2) – Vitoria (ES) (5)

Echipa: Luiz Henrique – Joao Gabriel, Chefferson, Dutty, Rodrigo – Luciano, Wilian Sa, Jefferson Luiz, Diego Rosa – Creedence, Leo Mineiro

Rezerve: Daniel, Elias, Marcos Rogerio, Cristiano, Luan, Maranhao, Bruno Moraes

Ultimul meci. Decisivul. O victorie ne asigura locul secund. Din pacate avem probleme. Suspendarea lui Tiago Souza m-a fortat sa improvizez in aparare. Chiar si asa trebuie sa castigam. Avem forta necesara si trebuie sa demonstram ca meritam asta. Carlos s-a prezentat si el la meci. S-a ajezat pompos pe banca de rezerva aratandu-mi vesel un permis primit de la presedinte.

Tensiunea meciului se face simtita inca din start. Avem posesia dar nu suntem capabili sa facem nimic cu ea. Oaspetii in schimb, reusesc sa-si creeze ocazii destul de periculoase. Au nimerit si bara un moment dat. Apoi a venit miracolul. O faza gen Banel – Cernea. Un fundas advers a trimis o pasa spre propriul portar, acesta era plecat cu sorcova iar mingea a intrat in plasa. Am trecut in avantaj fara sa fi sutat pe spatiul portii.

In repriza secunda ne-am retras in aparare. Adversarii au inceput sa preseze si au avut doua ocazii imense de a egala. Mai intai ne-a salvat Luiz Henrique apoi arbitrul le-a refuzat un penalty care, trebuie sa recunosc, era perfect valabil. Apoi a venit cea mai frumoasa faza a meciului.

Chefferson a trimis o lansare lunga catre Bruno Moraes, acesta, incoltit de doi adversari, trimite o excelenta pasa cu capul uni Leo Mineiro ramas liber iar acesta nu rateaza. Din pacate nu am putut sa ne relaxam prea mult. Cu un sfert de ora inainte de final, Daniel rateaza iesirea la off-side si oaspetii reduc din diferenta.

Apoi dezastrul. O pasa lunga, o noua gafa in aparare, si suntem egalati. Vedeam cum totul se prabuseste. Ne aruncam in atac, Luan scapa singur cu portarul dar suteaza pe langa, iar apoi fluierul. S-a terminat. Macae a castigat si ne-a depasit. Carlos a disparut prin min 88. Meciul s-a terminat cu un scandal mai intai intre jucatorii mei si aribitrii, apoi ne-am certat cu adversarii si, ca incheiere, la vestiare au inceput acuzele si injuraturile. Trist e ca majoritatea imi erau adresate iar eu nu cunosteam limba destul de bine pt a intelege sau pt a raspunde

FT: 2-2 (Edezio 41 a.g., Leo Mineiro 66 – Luciano Dias 75, 84)

servit.jpgw1680.png

Clasamentul final:

clasament3.jpgw1680.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A doua zi m-am prezentat la club si am gasit pe birou o scrisoare. In josul paginii semnatura presedintelui. Scrisoarea era in portugheza. E un sentiment aparte sa descoperi ca ai fost concediat folosind dictionarul.

Se incheie astfel cariera mea in Noul Texas. Palmaresul 3 victorii, 3 egaluri si o infrangere, i-am lasat acolo unde i-am gasit dar se pare ca nu a fost destul.

Nu m-a condus nimeni la aeroport si ma indoiesc ca au fost varsate prea multe lacrimi la aflarea vestii. Un debut trist in aceasta meserie. Dar am vost la doar 6 minute de un debut glorios...

Link to comment
Share on other sites

^

off : Claudio , eu cand m-am inregistrat pe acest forum , eram intr-o anumita masura fan wrestling , si un alt motiv pentru care mam inregistrat cu acest nick , este faptul ca am si un id asemanator. Apoi , am cerut intr-un topic parca , nu mai tin minte unde , sa imi fie schimbat nick-ul doar in Patrick (numele meu). Cererea nu mi-a fost aprobata probabil datorita faptului ca nu am puncte/posturi suficiente. Oricum , nu doresc sa fiu asociat cu acest " Madalyn_SmackDown " , nu am nici o legatura cu el , l-am mai vazut pe un forum de specialitate ( wrestling ) si acolo ma copia ca si aici. De fapt story-ul pe care la facut este unul inceput de mine , pe care nu am apucat sa il termin , el doar a schimbat echipa , in rest fiind la fel ca story-ul meu. ( Nu cred ca am voie sa pun link aici sa va arat.) Mai fac o cerere publica aici , daca se poate sa imi fie schimbat nick-ul doar in " Patrick " , daca nu se poate cer scuze ca am cerut acest lucru. Inca o data specific ca nu doresc sa fiu asociat cu acest personaj.

Multumesc pentru intelegere.

on: Mare pacat ca te-au dat afara , oricum viata merge inainte. Imi place cum dai povestii un " efect " de amuzament , chiar si din cele mai grele situatii. Astept continuarea cu mare placere. Bafta in continuare!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

M-am imbarcat in avionul de Londra (British Airways e cea mai buna companie europeana. V-o recomand in cazul zborurilor spre alte continente). In timpul decolarii m-a lovit realitatea situatiei in care ma aflam. Renuntasem la tot in Romania pt a urmari acest vis al antrenarii unei echipe de fotbal. N-a mers si acum trebuie sa ma intorc in tara si sa iau totul de la capat. Nu-mi imaginam ca as avea sanse sa continui in aceasta cariera. Cateva luni petrecute la o echipa din divizia a 3-a braziliana fara performante serioase nu pot fi o recomandare prea buna pt orice club serios din tara, iar in strainatate nici nu indraznesc sa visez. As putea probabil sa-mi gasesc un club prin divizia D, sau poate chiar o petarda de prin C, dar oare merita? Sa ma chinui cu niste idioti care nu m-ar asculta pt cateva milioane pe luna? Sa incerc in continuare sa...

Extrem de lungul sir al gandirii mi-a fost intrerupt iremediabil de vecinul meu de pe scaunul de alaturi. Un tip inalt si uscativ, cu o mustata groasa care nu i se potrivea absolut deloc. Incerca sa ma intrebe ceva intr-o portugheza stricata. Se vedea de la o posta ca nu e brazilian, dar ma mira ca el nu observa acelasi lucru la mine. I-am raspuns in engleza si a fost vizibil usurat cand a vazut ca stiu limba. Ma vazuse pierdut in gandurile mele si crezuse ca mi-e frica sa zbor. Dupa accent parea englez. Nu aveam deloc chef de amabilitatile imbecile pe care englezii insista sa le schimbe cu oricine-i asculta pt a parea oameni civilizati asa ca am incercat sa i-o tai cat mai din scurt. N-am avut noroc. A continuat sa intre in vorba cu mine si facea ce facea si ajungea sa ma intrebe ce ma supara. Ma enerveaza persoanele care isi imagineaza ca daca-ti afla problemele o sa gaseasca o solutie magica la ele. De cele mai multe ori aceleasi persoane ofera si cele mai stupide sfaturi posibile, evident fara a fi cerute.

Nu stiu daca doar el a fost de vina sau si nervii cu care parasisem Sertaozinho au contribuit, cert e ca n-am mai rezistat si am izbucnit. I-am povestit, pe un ton nu foarte amabil, toata tarasenia patita in Brazilia, evident cu mine nevinovat si bagand si o aluzie de meciuri vandute de jucatori, incercand sa-l provoc sa incerce sa-mi gaseasca o solutie. Spre surprinderea mea tipul a ramas masca. A sarit peste sfaturi si platitudini si a inceput sa ma intrebe tot felul de tampenii legate de experienta mea la echipa. Ma intreba de meciuri, de tactica, de jucatori, ce parere mi-a facut fotbalul brazilian, ce am de gand sa fac mai departe. Eu ma gandeam cu jind la sfaturile platonice. Le-as fi preferat. Macar ar fi durat putin si apoi ar fi tacut. I-am raspuns totusi la toate intrebarile, macar nu ma mai gandeam la problemele mele.

Dupa 5 ore de zbor si de intrebari, s-a gandit ca ar fi bine sa ne si prezentam. Asta-mi mai lipsea. Il chema Phil Nicholson, nu ca ar fi insemnat prea mult asta pt mine. Mi-a trecut atunci prin cap un singur lucru, macar am avut norocul sa nu stau langa un francez (sunt de 10 ori mai enervanti), macar cu asta am putut vorbi de fotbal. Apoi Phil mi-a spus ceva care m-a lasat masca. E presedindele unui club dintr-o liga inferioara din anglia si e curios daca m-ar tenta o astfel de experienta. Eu am ramas masca. As da orice sa prind acum un contract in league two sau chiar in conference. Mi-a spus ca nu poate sa-mi ofere un salariu serios deoarece clubul are niste probleme financiare dar ca gaseste el o solutie sa-mi fie bine.

Trebuie sa recunosc ca n-am stat prea mult pe ganduri. Oportunitatea de a trai si antrena in anglia era un vis pt mine. Ma si vedeam ajungand sezonul viitor la Rochdale si ducandu-mi echipa de suflet pana in Premier League. Am acceptat de principiu si abia apoi m-am trezit sa cer mai multe informatii despre club. Raspunsul m-a lovit ca un traznet. Clubul se numeste Bustelholme si e in West Midlands League Premier, DIVIZIA A 10-A. Am simtit ca ma ia ameteala. Mi-a trecut prin cap sa-i spun imediat ca refuz dar, pe masura ce ne apropiam de Londra, ideea incepea sa-mi para din ce in ce mai buna. Voi fi la o echipa no-name din mocirla englezeasca, voi antrena jucatori care dupa meciuri se duc sa lucreze in magazine sau birouri, dar oferta are doua mari avantaje:

1) Nu e mocirla romaneasca

2) Nu am absolut nimic mai bun de facut in acest moment.

Cand avionul a ajuns la terminal eram hotarat sa devin noul antrenor al lui Bustleholme. Am returnat biletul spre Bucuresti, m-am urcat in masina lui Phil si, peste 3 ore eram in Dudley, orasul in care activeaza acest club si semnam deja contractul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy