Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Actuale , Pe Cine Antrenati ?


Guest MagN1F1c0

Recommended Posts

  • Replies 584
  • Created
  • Last Reply

"Emad Motaeb - (190£) - fantastic e Golgeter cu 6 reusite in toate competitiile."

WOW - SASE GOLURI???????IN TOATE COMPETITIILE????

Multumesc ca l-ai indicat, nu am avut niciodata un golgeter cu mai mult de 5 goluri, si asta doar in cupa. :(

Acum, am rezolvat problema, in toate competitiile.

Am specificat ca din lipsa de timp am jucat putine meciuri, iar Motaeb a dat 6 goluri in fix 5 meciuri; si da, mi se pare un atacant bun la pretul ala, pentru League One.

Link to comment
Share on other sites

joc pe o salvare cu un prieten cu steaua. Primul sezon a fost slab am terminat pe locul 7 iar in cupa am fost eliminat in optimi de rapid. Am fost luat selectioner la Ivory Coast cu care am reusit sa ajung pana in sferturile de finala ale campionatului mondial din 2010 unde am fost eliminat de Argentina. Ca transferuri, am luat niste jucatori buni care in retur au dat randamentul dorit de la ei: robert lewandowski 26 goluri , stancu 26 de goluri , kadlec 14 goluri . L-am mai luat pe Krivets de la Bate Borisov , Codrea si Dani de la CFR. la inceputul sezonului 2 mi l-a vandut oieru pe tanase cu 4 mil la urziceni :( dintre care 2 s-au dus la arges din cauza clauzei ... Sper sa ma revansez sezonul asta...:D

Link to comment
Share on other sites

Plecasem cu Sporting C.P 2 ani ...........primu sezon..cupa ligi si cupa portugaliei....sezonul 2....campionatu,cupa ligi....si finala de cupa portugaliei....performanta europeana: sfert de final in cupa uefa.Am primit oferta de la At.MADRID....sunt in 2011..abia am inceput sezonul...se poate vedea ce transferuri am facut de aici

post-6025-12589804088044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am inceput si eu o cariera in patria noastra draga cu Fc becali 2003...in europa league am maturat cu panathinaikos,austria wiena si lille.16 puncte din 18 posibile..in schimb in liga 1..dezastru mare:acasa 0-3 cu craiova,0-1 cu gaz metan,0-2 cu unirea alba iulia..etc,etc...meciuri in care domin copios,ratez ocazii dupa ocazii,scapa astia o data si ma nenorocesc.ori steaua e sub evaluata ori celelalte sunt supraevaluate?

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si eu o cariera cu Nottingham Forest. 13 ani. M-am saturat pentru ca eu termin sezonul cu +60 de mil si fara sa cumpar decat de maxim 5-10 mil pe ani, ajung la finalul urmatorului sez la 10 mil. E aberant. Am sponsorizare de doar 10 mil pe cand Man U are 55 de mil. E incorect. Am castigat ultimele 4 UCL la rand, zbor in campionat si de ce nu atrag bani macar aproape de Man U? Am totusi reputatia clubului Worldwide. Mi s-a acrit sa nu cumpar nimic, sa dau afara jucatorii cu salarii mari si tot sa ies pe minus la sfarsit de sezon. Si mai au si pretentia sa iau titlul astia. Aberant.

Iata niste poze.

post-84-12590609111312_thumb.jpg

post-84-12590609221477_thumb.jpg

post-84-12590611802562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am inceput cu FC Brasov ... si am inceput prin reconstructia echipei :P ... asa ca in primul sezon desi am stat jumate de campionat pe primul loc ...

a venit pauza de iarna (fara amicale :( ) si cum aveam jucatori praf pe banca ... am pierdut o gramada de meciuri la rand ... si am terminat pe 7...

al doilea sezon .... am terminat pe 3, de notat ca am jucat si 2 semifianle de cupa romaniei ...

fm1.jpg

fm2b.jpg

Acum in cel de-al treilea sezon ... am cumparat 3 jucatori importanti pt echipa: Mihai Macovei DL (2 mil de la Steaua ... are 17 ani), Mihai Onicas DM (500k de la Sparta Praga) si Anoh Attoukora ML/MR (650k Dinamo Buc.)

- asa arata tactica / prima echipa (de notat varsta jucatorilor :D ) :

fm3i.jpg

Vedeta echipei este A. Ionescu ... iar Paul Tofan si Mihai Macovei sunt probabil cei mai promitatori jucatori romani :D

Tofan este un produs al clubului :) .... a aparut la 15 ani in chiar primul sezon, la 16 ani a jucat primul meci in Liga 1, la 17 ani a devenit titular lundu-i fata lui Bornescu, iar acum la inceputul celui de-al treilea sezon a devenit si capitanul echipei ;)

fm4y.jpg

fm5.jpg

In sfarsit mai trec cateva sume de transferuri:

Am cumparat:

- Ionescu 900k (Steaua)

- N. Pejcinovic 2.2 mil (Rad)

- Duljiai 600k (Sahtior)

- M. Costea 475k (U Craiova)

- V. Gaman 1.5 mil (U Craiova)

- Verkhovtsev 750k (Naftan)

Am Vandut:

- O. Abrudan 1.5 mil (Vaslui)

- D. Coman 7 mil :D (RB Salzburg)

- Rui Duarte 1.7 mil (U Urziceni)

- M. Roman 4.2 mil (Standard)

- Ezequias 2 mil (Gremio)

*pana acum in inceputu sezonului 3 nu am vandut nimic, doar am dat drumu la "tineret" intre 21 - 24 ani care erau cam praf ...

Link to comment
Share on other sites

Am inceput un "single player" cu Universitatea Craiova si la finalul a trei sezoane lucrurile stau in felul urmator:

Sezonul 1 - am terminat pe 5 in campionat si am castigat Cupa Romaniei;

Sezonul 2 - am castigat titlul in Romania la 4 puncte distanta de CFR Cluj, in Cupa Romaniei am iesit din primul tur iar in Europa League am terminat pe locul 3 cu 8 puncte intr-o grupa cu Sporting, Sampdoria si Partizan;

Sezonul 3 - locul 2 in campionat, in Cupa Romaniei m-a scos Steaua in semifinale, iar in UCL am terminat pe locul 2 intr-o grupa cu Real Madrid, Fiorentina si Olympiakos, aceasta fiind din punctul meu de vedere cea mai mare performanta a echipei.

In sezonul 4 n-am apucat sa joc decat tururile UCL si vreo 4 etape in campionat. In turul 3 UCL am picat cu Rangers pe care i-am scos dupa 2-0 pe Oblemenco si 2-1 in Scotia, iar in ultimul tur adversar mi-a fost Villarreal pe care i-am batut acasa cu 6-1 iar in deplasare am luat 3-0 scurt.

Cam astea sunt realizarile cu Universitatea in 3 sezoane iar din punctul meu de vedere sunt un pic exagerate, un pic prea mari pentru o echipa care totusi "pleaca" cu media prediction 7 in primul sezon.In cei peste 10 ani de cand joc manager (fie el Cm sau Fm) niciodata n-am avut o ascensiune asa rapida, nici macar cu echipele de top din Romania.Probabil nivelul de dificultate la single player a fost mult redus pentru a face jocul mai "noobie friendly". Oricum nu dau foarte mare importanta jocului single pentru ca de obicei ma joc cu niste prienteni in retea iar la simplu joc "printre picaturi".

Ma gandesc acum sa incep iarasi cu Universitatea Craiova dar fara sa mai cumpar ceva si sa ma axez efectiv pe tineri.Sper ca asa sa fie mult mai challenging.

Daca e cineva curios ce reprezinta o primavara UCL din punct de vedere financiar, va pot spune ca este echivalentul a vreo 35 de milioane de coco (poate si mai mult, n-am stat sa fac un calcul amanuntit).

As avea si cateva observatii legate de joc.Voi vorbii doar despre Liga 1 pentru ca doar aici am jucat pana acum.

In primul rand imi place foarte mult ca Liga 1 este foarte echilibrata, practic nicio o echipa nu resuseste sa se distanteze foarte mult de celelalte, titlul in general este castigat pe finalul sezonului, "la mustata".Spre exemplu, in retea, spre mijlocul sezonului intre locul 1 si primul loc retrogradabil era o diferenta de doar 7 puncte.

O sa ma refer un pic si la jucatori si echipe si ca sa nu par subiectiv o sa incep cu Universitatea Craiova. Unu la mana mi se pare ireal faptul ca Universitatea are in primul sezon un buget de transferuri de 3.5 milioane de euro in conditiile in care in realitate Mighty Miti e falit, nu stie pe unde sa se mai imprumute de bani, sa mai mute echipa pentru un amarat de milion de euro sau cum sa plateasca salariile jucatorilor care-s si asa restante.Parca reasercher pentru Universitatea a fost Narcis Drejan, tot respectul pentru el, pentru ca poate a vrut sa ne-ajute un pic cu echipa dar eu prefer jocul cat mai real.

Mihai Costea mi se pare un pic prea bine facut si ma deranjeaza enorm faptul ca nu creste deloc, desi in realitate se spune ca e unul dintre cei mai promitatori jucatori din campionatul intern.In 3 sezoane n-a crescut deloc, in aceeasi situatie cu el se afla si Gaman.

Florin Costea e la polul opus, mi se pare destul de slab facut si nici el nu a crescut deloc in 3 sezoane.Totusi, este golgeterul la zi al campionatului, a fost golgeterul sezonului trecut iar cu doua sezoane in urma a fost runner-up.Cu toate astea, mereu e facut foarte slab. De Fm09 nu mai vorbesc ca acolo era teroare.Macar joaca bine.

Noua mare vedeta a Clujului, super marele atacant Lacina Traore e mult peste ce poate si ce a aratat pana acum.Nu se poate sa-l faci pe unu care a dat 3 goluri in Liga 1 mult mai bun ca Florin Costea.Practic, pe atribute il bate la toate capitolele.Nu va avea niciodata calul ala dribling si tehnica mai buna ca Florin sau ca Mihai, cu atat mai mult nu va alerga niciodata mai repede ca ultimul.In sezonul 3 are 15+ la calitati precum dribling, technique, finishing, first touch, composure, pace si acceleration.In acelasi capitol se incrie si Cristi Bud, care e facut mult prea bun pentru un jucator care inca n-a demonstrat nimic.

Cam astea ar fi. Imi cer scuze pentru lungimea postului si pentru faptul ca unele lucruri sunt off-topic, dar n-am mai vrut sa ma apuc sa scriu pe tot forumul.

Pentru cei care nu cred sau au nevoie de dovezi, pot pune print screenuri sau va pot pune la dispozitie chiar si salvarea.

PS: Pentru cei interesati, mi-am bagat un pic nasul pe la cornere si lovituri libere si am reusit sa pun la cap o mica schema:

CORNERE:

LA "TEAM INSTRUCTIONS" SETATI: FAR POST (LEFT/RIGHT)

Pe aparare:

DL/DR - MARK SMALL PLAYER

DC'S - MARK TALL PLAYER

MC'S - MAN MARK

AMR - MARK NEAR POST

AML - MARK FAR POST

SCr - CLOSE DOWN CORNER

SCl - CLOSE DOWN CORNER

Pe atac:

DR/DL – STAY BACK

DCr - ATACK NEAR POST

DCl – ATACK FAR POST (FUNDASUL CEL MAI INALT CU CEL MAI BUN "JUMPING" SI "HEADING")

MCr – LURK OUTSIDE AREA (CEL MAI BUN MIJLOCAS LA "LONG SHOTS")

MCl – NEAR POST FLICK ON

AMR – ATACK BALL FROM DEEP

AML - ATACK BALL FROM DEEP

SCr – NEAR POST FLICK ON

SCl – CHALLENGE KEEPER

FREE KICKS:

Pe aparare:

DL/DR – MAN MARK

DC’s – MAN MARK

MCd – MAN MARK

MCa – GO BACK

AML/AMR – FROM WALL

SCr – FROM WALL

SCl – GO BACK

Pe atac:

DL/DR – STAY BACK

DCr – GO FORWARD

DCl - MARK KEEPER

MCd – STAY BACK

MCa – STAY BACK IF NEEDED

AML/AMR – GO FORWARD

SCr – GO FORWORD

SCl – STAY BACK IF NEEDED

Sunt incluse si setarile puse "default" pentru ca m-am gandit ca acestea se schimba in functie de tactica...

Numai bine...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy