Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Reputatia Cluburilor


Bogonici

Recommended Posts

Probabil cu totii am observat ca oricat de multe campionate sau cupe am castiga sau oricat de bine am evolua in cupele europene,jucatorii buni nu aleg campionatul nostru.Eu nu ma refer aici la jucatori precum Messi,Torres sau altii din categoria lor.

Am vazut aici pe cineva care avea o echipa facuta numai din jucatori la care eu pot doar sa visez.Wilfried ,Kagawa,Kara,Bassong.....Eu nu pot lua jucatori nici macar din Liga Secunda Portugheza,desi sunt in sezonul III,am luat Cupa,Campionatul in ambele sezoane pana acum,si am ajuns in finala UCL cu un club din Liga 1 ,mai precis cu Pandurii.(va rog nu transformati iar topicul in :cum de am putut face asta?).

Acum vine intrebarea:din cate stiu eu jucatorii aleg sa vina la cluburi cu reputatie mare.Eu de cand am inceput jocul,nu am avansat de loc in ''campionatul reputatiei'',desi echipele din fata mea au terminat in ambele sezoane,majoritatea,pe la mijlocul clasamentului.

In FM11 ,cand am jucat cu U Craiova,in aceeasi perioada,puteam sa iau jucatori din aproape orice campionat,desi performantele europene nu erau chiar aceleasi.(parca am ajuns in sferturi sau in semifinale)

Daca la Steaua,se pot aduce astfel de jucatori(http://www.driveupload.info/?di=GURO),eu, daca manageriez un club din Liga 1,si am performante ,de ce nu pot face acelasi lucru?Sau de ce reputatia clubului meu nu evolueaza? .Nu vreau sa supar pe nimeni ,dar Otelul inainte sa ia campionatul(in viata reala)era o echipa de locurile 7-10,iar dupa ce a luat campionatul cei de la Sega au ales sa ii acorde 3 stele.

Oare poti face altceva ca sa iti imbunatatesti reputatia,exceptand castigarea de trofee?Si cand castigi de ce nu te ajuta cu nimic?Sau e doar un defect al jocului?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa cauti mai adanc , vezi poate gasesti prin alti ani :P pentru ca eu unul am dat search "reputatie" si am gasit postul tau , probabil e discutata problema in posturi cu nume diferite de "repuatie" , la Steaua ai dreptate sigur se poate dar exact in prima luna a carierei , unde ei au abilitatile mici si nu au oferte sau cum ai pus poza aceea unde Steaua a castigat in 2 ani Europa league , Ucl , campionat , cupa , supercupa etc :P si cu destule reloaduri :D (a crescut reputatia juma' de stea) , din cate am citit se poate umbla cu "editor" pentru a creste reputatia sau mai incearca poate gasesti unul tinerel world class sa vina si apoi sa il urmeze si altii.Incearca sa incepi o cariera noua si vezi care dintre urmatorii jucatori in prima saptamana de cand le faci oferta vor sa vina , Erick Torres , Kara , Mbaye Niang , Matthias Johansson , Prestia , R. Rodriguez , Romario (ofera-le cat vor numai sa-i inerci , apoi vezi tu daca ai bani chiar sa ii si cumperi daca vor sa vina ..mai vinzi un jucator , bagi rate) dar cred ca sunt mici sansele , reputatia la Pandurii e mica.Bafta

Link to comment
Share on other sites

:)))) ok :P Am dat edit si este "Quakie" de la Quake 3 sau Dan , apropo cu ocazia asta pot sa intreb cum imi schimb si eu nick-ul pentru ca acesta este de la messanger sau nu se poate?
Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

bogonici, jocul stie ca ai dat r***ad. :D

joaca mai multe sezoane, reputatia se castiga avand rezultate constante mai multi ani, don't be a Leverkusen.

oricum reputatia campionatului conteaza si ea cand vorbesti de cat de atractiva/neatractiva e o propunere pentru un jucator, tine-o si pe asta sub observatie.

quakiee - prima ta propozie din fraza are 5 randuri. foloseste mai des propozitii, spatii, alineat. move to the next level. hai ca simt ca ai potential si poti trola fin, trebuie doar sa te rafinezi! :D 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

:)))) ok :P Am dat edit si este "Quakie" de la Quake 3 sau Dan , apropo cu ocazia asta pot sa intreb cum imi schimb si eu nick-ul pentru ca acesta este de la messanger sau nu se poate?

Ia zi cucule ce nick vrei?

Link to comment
Share on other sites

bogonici, jocul stie ca ai dat r***ad. :D

joaca mai multe sezoane, reputatia se castiga avand rezultate constante mai multi ani, don't be a Leverkusen.

oricum reputatia campionatului conteaza si ea cand vorbesti de cat de atractiva/neatractiva e o propunere pentru un jucator, tine-o si pe asta sub observatie.

quakiee - prima ta propozie din fraza are 5 randuri. foloseste mai des propozitii, spatii, alineat. move to the next level. hai ca simt ca ai potential si poti trola fin, trebuie doar sa te rafinezi! :D

Pana sa am eu ocazia sa iau jucatori tip Kagawa,Bassong si Wilfried, ei vor fii deja la cluburi mari din strainatate pe cateva milioane bune...

Plus ca nici in sezonul III jucatorii nu au tocmai preturi mici.Un jucator bunicel nu il iei sub 3-4 milioane,asta fiind unul dintre motivele pentru care eu nu joc Fm mai mult de 4 sezoane,fiindca atunci preturile jucatorilor sunt deja exagerate....

Link to comment
Share on other sites

Apar dupa 4 sezoane si jucatori noi de valoare, tineri si ieftini generati de FM care pot devenii world class in urmatoarele editii nu trebuie sa te concentrezi neaparat pe cei de la inceputul jocului.Iti trebuie un scout bun ,sa iti spuna exact potentialul lui (e de preferat sa dai scouting pe un jucator de mai multe ori) apoi sa il vezi si la treaba.Totul depinde si de rabdarea ta.

Link to comment
Share on other sites

Gasesti destui jucatori buni la preturi decente. Trebuie doar sa ai rabdare sa ii cauti. Plus ca mai exista si cazuri de jucatori buni care iti sunt oferiti de agentii lor din postura de jucatori liberi de contract. Un exemplu care imi vine in minte e Kristian Adorjan, care mi-a fost oferit la Targu Mures si care peste doi-trei ani era deja dorit prin Italia si Spania.

Alta varianta e sa cumperi jucatori tineri si cu potential, care in niciun caz nu te costa 3-4 milioane, dar care pot ajunge la valoarea asta crescand la tine in echipa.

Din punctul meu de vedere jocul devine mai interesant pe masura ce inaintezi in timp. Jucatorii cunoscuti de toata lumea, care se stie ca dau randament daca ii aduci la echipa, dispar sau sunt luati de echipe cu reputatie mai mare. Iar in locul lor trebuie cautati, transferati si crescuti altii, or tocmai in asta consta farmecul jocului asta.

Link to comment
Share on other sites

Apar dupa 4 sezoane si jucatori noi de valoare, tineri si ieftini generati de FM care pot devenii world class in urmatoarele editii nu trebuie sa te concentrezi neaparat pe cei de la inceputul jocului.Iti trebuie un scout bun ,sa iti spuna exact potentialul lui (e de preferat sa dai scouting pe un jucator de mai multe ori) apoi sa il vezi si la treaba.Totul depinde si de rabdarea ta.

Gasesti destui jucatori buni la preturi decente. Trebuie doar sa ai rabdare sa ii cauti. Plus ca mai exista si cazuri de jucatori buni care iti sunt oferiti de agentii lor din postura de jucatori liberi de contract. Un exemplu care imi vine in minte e Kristian Adorjan, care mi-a fost oferit la Targu Mures si care peste doi-trei ani era deja dorit prin Italia si Spania.

Alta varianta e sa cumperi jucatori tineri si cu potential, care in niciun caz nu te costa 3-4 milioane, dar care pot ajunge la valoarea asta crescand la tine in echipa.

Din punctul meu de vedere jocul devine mai interesant pe masura ce inaintezi in timp. Jucatorii cunoscuti de toata lumea, care se stie ca dau randament daca ii aduci la echipa, dispar sau sunt luati de echipe cu reputatie mai mare. Iar in locul lor trebuie cautati, transferati si crescuti altii, or tocmai in asta consta farmecul jocului asta.

Mie personal nu imi place sa joc cu regenuri.Daca vreau,in momentul de fata imi fac o echipa ''World Class'' numai din regenuri.Tinand cont ca majoritatea jucatorilor din unele campionate adaugate ulterior sunt regenuri(ceea ce e o tampenie dupa parerea mea,deoarece nu gasesti jucatori reali care chiar joaca acolo)am de unde alege...

Eu vreau sa am jucatori reali.Nu ma intereseaza daca am o echipa mai slaba,insa formata numai din jucatori adevarati.Nu prea are haz jocul daca faci asa ceva,fiindca satisfactia nu e aceeasi daca cuceresti un trofeu european cu o echipa ''imaginara''.Acum multi imi veti spune ca regenurile sunt facute pentru a inlocui vechii jucatori,fiindca eu nu ii pot obliga sa joace pana la 50 de ani.Corect,insa asta doar daca joci 10-20 de sezoane.Plus ca nu ma incanta prea mult sa iau regenuri de 26-27 de ani in sezonul III.

Oricum tema topicului era cum sa imbunatatesti reputatia clubului tau,nu cum sa iti faci echipa cu bani putini.

Link to comment
Share on other sites

Imbunatatirea conditiilor de antrenament sau a academiei de juniori, si extinderea stadionului pot ajuta?

In lot am si jucatori cu reputatie Continental,dar asta vad ca nu prea ajuta,desi in rest toti au reputatie national.Adversarii din campionat au loturi ce valoreaza cu 20 de milioane mai putin,insa la reputatie tot sunt peste mine...

Quakiee:Romario nu vrea sa vina nici acum.Kara a fost una dintre primele mele tinte cand am inceput jocul.1.5 milioane era o avere(intreaga echipa valora atunci 2.5),si oricum jucatorul nu dorea sa vina.In rest cu ceilalalti nu am incercat.Daca Erick Torres e mexican,e posibil sa vina,fiindca majoritatea jucatorilor din Prima Liga din Mexic vor sa vina.Niang :hysterical: .Eu nu cred ca imi permit sa cumpar nici macar rezerve din CN.Gandeste-te.Eu am echipa facuta numai din sud-americani,si jucatori din Serbia,Slovenia,Bosnia(pricepi ideea).Situatia e foarte disperata pentru mine.Vreau sa iau jucatori mai buni,iar referitor la partea cu salariile si suma de transfer ,nu e o problema.Dar oare cine vrea sa vina la Pandurii?Oricum majoritatea jucatorilor buni din Olanda,Portugalia si Danemarca au plecat.Insa mai sunt destui care inca au ramas acolo.Probabil e un bug al jocului,fiindca nici jucatori de la Partizan sau din Belarus nu vor sa vina.Tinand cont ca am buget de transferuri,momentan de 12 mil(am cheltuit vreo 10 sezonul asta.aveam 22 la inceput),cu finantele stau bine..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy