Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Resign Cu Motiv, Se Poate?


cristi.hz

Recommended Posts

Joc cu FC Maramures UBM. Dupa multe sezoane la finances stau destul de bine, in sensul ca am vreo 70 mil EUR la balance si inca vreo 30 mil EUR ca si buget de transferuri. Deci nu as pute sa zic ca duc lipsa de bani.

Jucatorii sunt destul de buni, etc.

Acuma problema. Primesc o oferta de 10 mil de EUR pe un jucator, patronul considera ca e de nerefuzat si mi-l vinde automat... la ciferele astea nu inteleg ce-i in capul lui??

Exista vreo modalitate sa-l avertizez ca imi dau demisia daca imi vinde jucatorii asa? Ca resign pot sa dau evident... dar as vrea sa dau cu motivul de mai sus.

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Acuma problema. Primesc o oferta de 10 mil de EUR pe un jucator, patronul considera ca e de nerefuzat si mi-l vinde automat... la ciferele astea nu inteleg ce-i in capul lui??

Seteaza jucatorilor un "asking price" mult mai mare decat valoarea lor si in mod normal nu ar mai trebui sa ai probleme.

Link to comment
Share on other sites

Cum ai reusit sa ai o asa situatie financiara?

Am luat Dunarea Galati din liga a II-a si in 6 ani bugetul nu depasea 10 mil..Dupa multe discutii cu patronul pentru a marii bugetul am decis sa imi dau demisia.

Participari in CL si vandut de jucatori - am vandut vreo 4-5 pe sume mari intre 5-10 MIL. Dar acum nu mai vreau sa vand, ca dupa ce cresc si sunt buni nu mai am nevoie de bani.

Link to comment
Share on other sites

Jucatorul ala e "unhappy" la tine ? Daca nu e si ai banii aia de care zici tu, atunci fa-i o contraoferta de nerefuzat si s-ar putea sa ramana la tine. La editile anterioare am reusit de cateva ori lucrul asta.

Nu e unhappy.. aparent e doar stupid... merge la o ehipa care nici nu pariticipa in EL si eu sunt in CL si pe un salar de cacao ca e din Franta... un alt lucru care nu mi se pare prea normal.

Link to comment
Share on other sites

Seteaza jucatorilor un "asking price" mult mai mare decat valoarea lor si in mod normal nu ar mai trebui sa ai probleme.

Nu mai functioneaza sistemul asta. Daca interesul clubului e real, oricum face oferta. Testat si verificat. De plecat jucatorul tot pleaca, e mai bine sa negociezi la sange si sa scoti cat mai mult din afacere. Daca il lasi pe patron sa-l dea, e posibil sa primesti mai putin si fara clauze viitoare.

Nu e unhappy.. aparent e doar stupid... merge la o ehipa care nici nu pariticipa in EL si eu sunt in CL si pe un salar de cacao ca e din Franta... un alt lucru care nu mi se pare prea normal.

Din pacate, e normal. Vezi situatia oricarui jucator din Liga I. Se uda toti cand aud de oferte din strainatate. Cu atat mai mult daca e un campionat din Vest. Jocul simuleaza destul de bine situatia actuala, chiar daca in timp, sa zicem, tu ajungi cel mai tare din parcare. Primeaza reputatia campionatului la faza asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt solutii aici. Ce sa mai negociezi cand patronul a acceptat oferta? Sa negociezi nu mai ai cum.

In principiu jucatorul de valoare este inainte pupat in fund, laudat saptamana de saptamana de managerii cluburilor interesate de el. Atunci ai putea ori sa-i prelungesti contractul pe perioada maxima si cat de mult poate clubul oferi, ori sa incerci sa-i dai offer to clubs pe un pret acceptabil pentru tine ca manager si sa vezi cine trage si cat de mult trage balta. Cam astea 2 sunt solutiile.

Odata ce oferta a venit, patronul a acceptat, solutii nu mai sunt.

Link to comment
Share on other sites

Are dreptate Claudio... nu mai ai ce sa-i faci daca patronul a acceptat deja. Nu mai vrea nici contract... pot in schimb sa-l mai ofer la alte cluburi poate mai scot ceva bani in plus. Frustrarea e insa aceeasi ca nu vreau sa-l vad.

Ramane un feature pe care il recomand pentru versiunea urmatoare macar...

Mersi de feedback.

Link to comment
Share on other sites

Inca un lucru care ma deranjeaza la demisia din joc e ca iti poti da demisia in orice secunda te taie pe tine scufita , cred ca mai interesant era daca te obliga sa iti respecti contractul si daca nu mai vrei la echipa mare sa fi trimis antrenor pe la under 5 ani sau sa iti zica ca iti da drumul in iarna , sa poti semna cu alta echipa dar sa ai optiunea de a merge acolo in una dintre pauzele competitionale . Adica sa nu ii lasi in curul gol doar pentru ca asa ti sa nazarit tie .

Link to comment
Share on other sites

Inca un lucru care ma deranjeaza la demisia din joc e ca iti poti da demisia in orice secunda te taie pe tine scufita , cred ca mai interesant era daca te obliga sa iti respecti contractul si daca nu mai vrei la echipa mare sa fi trimis antrenor pe la under 5 ani sau sa iti zica ca iti da drumul in iarna , sa poti semna cu alta echipa dar sa ai optiunea de a merge acolo in una dintre pauzele competitionale . Adica sa nu ii lasi in curul gol doar pentru ca asa ti sa nazarit tie .

Da, defapt ar trebui sa se tina cont de cati bani ai castigat in joc, ca poate ai de platit clauza de reziliere si nu iti permiti sa mai demisionezi daca nu te intelegi cu clubul :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Inca un lucru care ma deranjeaza la demisia din joc e ca iti poti da demisia in orice secunda te taie pe tine scufita , cred ca mai interesant era daca te obliga sa iti respecti contractul si daca nu mai vrei la echipa mare sa fi trimis antrenor pe la under 5 ani sau sa iti zica ca iti da drumul in iarna , sa poti semna cu alta echipa dar sa ai optiunea de a merge acolo in una dintre pauzele competitionale . Adica sa nu ii lasi in curul gol doar pentru ca asa ti sa nazarit tie .

eu propun ca, in cazul in care doresti sa iti dai demisia, sa fii obligat sa mai antrenezi 10 jocuri in lanturi legat de banca tehnica. si apoi sa fii spanzurat in piata publica in uralele galeriei.

sclavia a fost abolita in totalitate acum 30 de ani.

de codul muncii nu cred ca ai auzit. are niste prevederi acolo referitoare la demisie. si sunt sigur ca tari mai civilizate decat Ro nu au sclavia trecuta in codul lor.

contractele antrenorilor ar trebui sa fie mai complexe, nu sa iei aceeasi bani indiferent de performante de exemplu.

mi-ar place sa am si impresar, la fel ca si jucatorii. lucruri inspirate din realitate.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea sunt solutii aici. Ce sa mai negociezi cand patronul a acceptat oferta? Sa negociezi nu mai ai cum.

In principiu jucatorul de valoare este inainte pupat in fund, laudat saptamana de saptamana de managerii cluburilor interesate de el. Atunci ai putea ori sa-i prelungesti contractul pe perioada maxima si cat de mult poate clubul oferi, ori sa incerci sa-i dai offer to clubs pe un pret acceptabil pentru tine ca manager si sa vezi cine trage si cat de mult trage balta. Cam astea 2 sunt solutiile.

Odata ce oferta a venit, patronul a acceptat, solutii nu mai sunt.

Nu asta ziceam. Ideea era ca daca interesul pentru jucator este mare, ofertele vor curge si, la un moment dat, patronul va accepta una, poate nu pe cea mai avantajoasa. Nu trebuie sa se ajunga acolo. Negociezi tu ofertele, pana sa se bage patronul. Asa ai si sanse sa le tai cheful ofertantilor.

Ce mi se pare important aici e algoritmul dupa care sunt acceptate ofertele. In mod cert patronul nu accepta o oferta pentru ca e de x ori mai mare decat valoarea jucatorului. Cred ca e o suma fixa pe undeva, insa intrebarea e ce anume determina suma respectiva.

Dau si un exemplu: am un MC, valoreaza undeva pe la 600k. Am avut oferte de 2mil pe care le-am refuzat. In schimb, patronul a acceptat o oferta de 3,8 mil pt un jucator care valora doo bule.

Link to comment
Share on other sites

Voi va dati seama ca in 99% din cazuri, antrenorii de fotbal nu au nicio legatura cu negocierea transferurilor, cu decizia de a da/primi x bani si ca cei mai multi asteapta rabdatori sa vada ce le da patronul/conducerea? Faptul ca FM portretizeaza o imagine idilica a managementului fotbalistic nu ar trebui sa ne faca sa visam la ignorarea completa a conducerii administrative... mie chiar imi pare rau ca patronul nu intervine mai des in viata echipei: sa vanda, sa-ti aduca jucatori, sa te oblige sa bagi in primul 11 jucatorii preferati de el... ca sa nu mai spun ca nu vad care e problema lui cristi: dupa atatea succese, clubul e probabil o societate pe actiuni iar interesul sau trebuie sa fie centrat pe satisfacerea dorintelor actionarilor. Daca ei au considerat ca au nevoie de bani de sarbatori iar 10 milioane de euro ar fi suficienti pentru asta, nu vad de ce antrenorul ar fi atat de nemultumit...

Link to comment
Share on other sites

eu propun ca, in cazul in care doresti sa iti dai demisia, sa fii obligat sa mai antrenezi 10 jocuri in lanturi legat de banca tehnica. si apoi sa fii spanzurat in piata publica in uralele galeriei.

sclavia a fost abolita in totalitate acum 30 de ani.

de codul muncii nu cred ca ai auzit. are niste prevederi acolo referitoare la demisie. si sunt sigur ca tari mai civilizate decat Ro nu au sclavia trecuta in codul lor.

contractele antrenorilor ar trebui sa fie mai complexe, nu sa iei aceeasi bani indiferent de performante de exemplu.

mi-ar place sa am si impresar, la fel ca si jucatorii. lucruri inspirate din realitate.

Pai si daca o iei asa , unde e preavizul in cazul asta ? Oricum spuneam ca nu mi se pare ok sa lasi clubul chiar asa imediat , partea cu echipa de rezerve era o gluma .

Link to comment
Share on other sites

Voi va dati seama ca in 99% din cazuri, antrenorii de fotbal nu au nicio legatura cu negocierea transferurilor, cu decizia de a da/primi x bani si ca cei mai multi asteapta rabdatori sa vada ce le da patronul/conducerea? Faptul ca FM portretizeaza o imagine idilica a managementului fotbalistic nu ar trebui sa ne faca sa visam la ignorarea completa a conducerii administrative... mie chiar imi pare rau ca patronul nu intervine mai des in viata echipei: sa vanda, sa-ti aduca jucatori, sa te oblige sa bagi in primul 11 jucatorii preferati de el... ca sa nu mai spun ca nu vad care e problema lui cristi: dupa atatea succese, clubul e probabil o societate pe actiuni iar interesul sau trebuie sa fie centrat pe satisfacerea dorintelor actionarilor. Daca ei au considerat ca au nevoie de bani de sarbatori iar 10 milioane de euro ar fi suficienti pentru asta, nu vad de ce antrenorul ar fi atat de nemultumit...

Nemultumirea vine de la faptul ca dupa ce cresti 4 ani o echipa ca sa ai rezultate cand e cat de cat gata sa culegi laurii... ti se fura placerea. Mai ales cand sunt bani cu nemiluita.

Link to comment
Share on other sites

Pai Porumboiu se tot vaita pe la televiziuni ca in Romania nu exista un manager in stare sa preia o echipa si sa o aduca pe plus ci sunt doar cheltuitori de bani si aici ii dau dreptate.Dar situatia intilnita de Cristi e aiurea pt ca din moment ce clubul geme de bani,are obiectivele atinse patronul nu are de ce sa se implice la echipa;el ar trebui sa o faca doar cand lucrurile merg prost-cata vreme are profit si vin bani nu are motive.

Link to comment
Share on other sites

Din nou, jocul va ofera placerea de a cumpara/vinde jucatori, de a da salarii, de a face tranzactii financiare desi in viata reala nu se intampla asta. Ceea ce cere la schimb e sa ii acordati uneori sansa de a va enerva prin interventii marunte ale patronatului (si care sunt oricum nesemnificative fata de ceea ce se intampla in jurul nostru). Nu vad pe aici comentarii de genul "de ce eu trebuie sa negociez salariul cu x din moment ce nu e echipa mea, nu eu dau banii etc..?", in schimb e plin netul de "mi-a vandut jucatorul cu 10 milioane de euro desi aveam bani suficienti in cont".

Controlul ala asupra finantelor clubului ar trebui sa se acorde doar unui manager plin de succes, cu ani in spate la aceeasi echipa, avand increderea totala a conducerii. Ferguson, Wenger... nu oricui care incepe ca Sunday league Footballer si preia din prima Real Madrid.

Link to comment
Share on other sites

Din nou, jocul va ofera placerea de a cumpara/vinde jucatori, de a da salarii, de a face tranzactii financiare desi in viata reala nu se intampla asta. Ceea ce cere la schimb e sa ii acordati uneori sansa de a va enerva prin interventii marunte ale patronatului (si care sunt oricum nesemnificative fata de ceea ce se intampla in jurul nostru). Nu vad pe aici comentarii de genul "de ce eu trebuie sa negociez salariul cu x din moment ce nu e echipa mea, nu eu dau banii etc..?", in schimb e plin netul de "mi-a vandut jucatorul cu 10 milioane de euro desi aveam bani suficienti in cont".

Controlul ala asupra finantelor clubului ar trebui sa se acorde doar unui manager plin de succes, cu ani in spate la aceeasi echipa, avand increderea totala a conducerii. Ferguson, Wenger... nu oricui care incepe ca Sunday league Footballer si preia din prima Real Madrid.

Total de acord!Dar jucatorii tu ii aduci in functie de obiectivele pe care ti le fixeaza conducerea si daca se mai intampla sa fie vandut cate un jucator la inceput(in primii 2-3 ani) cand clubul nu sta stralucit cu banii e o.k sa zicem( ca se creeaza o stabilitate financiara),partea proasta apare cand nu ai inlocuitor de valoare aproximativ egala si care sa fie integrat in sistemul de joc(consecintele firesti sunt scaderea performantei mai ales cand sunt vanduti jucatori cheie)dar cand nu ai probleme financiare lucrurile nu ar trebui sa stea asa.Ar trebui sa ai si tu un cuvant de spus ca doar tu esti cel care a creeat oportunitatea si nu patronul-asa e corect!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy