Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fm 2012 Blogs


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Presupun si cred ca de asta au introdus chestia asta cu ligile,pentru o procesare mai rapida...:D....

E o chestie foarte buna dar cred ca se puteau introduce alte chestii cu adevarat importante....mai multe optiuni la Club Management...echipa de juniori etc...stiti la ce ma refer...infrastructura...etc:P :D....

Link to comment
Share on other sites

Adica sa bage mai multe din Fifa Manager in Football Manager

Eu cred ca mai bine ar adauga elemente legate de tactica, posibilitatea de creare mai usor a traseelor de joc, un sistem mai dinamic, mai interactiv de antrenament si alte lucuri legate de jocul de fotbal propriu-zis decat sa adauge posibilitatea de a vinde carnati la meciuri.

Si,din fericire, cei de la Football manager incearca sa faca jocul unul in care sa fii antrenor, nu director de marketing.

Link to comment
Share on other sites

Adica sa bage mai multe din Fifa Manager in Football Manager

Eu cred ca mai bine ar adauga elemente legate de tactica, posibilitatea de creare mai usor a traseelor de joc, un sistem mai dinamic, mai interactiv de antrenament si alte lucuri legate de jocul de fotbal propriu-zis decat sa adauge posibilitatea de a vinde carnati la meciuri.

Si,din fericire, cei de la Football manager incearca sa faca jocul unul in care sa fii antrenor, nu director de marketing.

nu vreau sa par nesuferit, dar ai jucat macar 1 data jocul? intradevar exista mult loc pentru imbunatatiri, dar sa stii ca jocul, cel putin din punctul meu de vedere, este pe drumul cel bun.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate stiu se numeste Football Manager nu?...Manager = cel care se implica total la club"Gen ALEX FERGUSON"....sau gen Piturca in perioada scurta la Steaua.

Daca mi-am exprimat parerea nu inseamna ca doresc anumite elemente din Fifa Manager!...doresc niste chestii care au treaba cu o echipa de fotbal...si care influenteaza pozitiv sau negativ bugetul unei echipe!.

Jocul dupa parerea mea ar fi mult mai frumos daca ai putea sa ai optiuni ca in realitate....baza sportiva....si tot ce tine de un club...sa poti sa le vezi...sa poti sa le organizezi cum doresti...

Si ca sa nu mai aud faze cu FIFA MANAGER....am incercat ambele jocuri! FM=net superior la tactica si la frumusetea jocului...suspans...etc! FIFAM=net superior la grafica,organizare club,baze sportive si alte chestii care stau la baza fiecarei echipe de fotbal.

Sper ca jocul FM 12 sa fie un joc mult mai bun si mult mai frumos decat FM11 care ne-a cam stresat pe toti cu acele ratari inexplicabile.

In orice este loc de mai bine si in FM trebuiesc inca multe imbunatatiri...jocul a stagnat de foarte mult timp prea putine imbunatatiri in ultimii ani.

De la jocul asta se asteapta mai mult! nu doar un simplu coach game...ci un manager in toata regula!

Asta este parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa par nesuferit, dar ai jucat macar 1 data jocul? intradevar exista mult loc pentru imbunatatiri, dar sa stii ca jocul, cel putin din punctul meu de vedere, este pe drumul cel bun.

Da am jucat de mai multe ori jocul si chiar mai multe versiunile ale lui si toate mi s-au parut mai slabe decat football manager. Mai ales ultima in care 90% din pasele date de echipa erau inapoi,chiar la portar, in meciuri in care echipa mea era net superioara celeilalte si tactica era foarte ofensiva.

Dupa cate stiu se numeste Football Manager nu?...Manager = cel care se implica total la club"Gen ALEX FERGUSON"....sau gen Piturca in perioada scurta la Steaua.

Daca mi-am exprimat parerea nu inseamna ca doresc anumite elemente din Fifa Manager!...doresc niste chestii care au treaba cu o echipa de fotbal...si care influenteaza pozitiv sau negativ bugetul unei echipe!.

Jocul dupa parerea mea ar fi mult mai frumos daca ai putea sa ai optiuni ca in realitate....baza sportiva....si tot ce tine de un club...sa poti sa le vezi...sa poti sa le organizezi cum doresti...

Si ca sa nu mai aud faze cu FIFA MANAGER....am incercat ambele jocuri! FM=net superior la tactica si la frumusetea jocului...suspans...etc! FIFAM=net superior la grafica,organizare club,baze sportive si alte chestii care stau la baza fiecarei echipe de fotbal.

Sper ca jocul FM 12 sa fie un joc mult mai bun si mult mai frumos decat FM11 care ne-a cam stresat pe toti cu acele ratari inexplicabile.

In orice este loc de mai bine si in FM trebuiesc inca multe imbunatatiri...jocul a stagnat de foarte mult timp prea putine imbunatatiri in ultimii ani.

De la jocul asta se asteapta mai mult! nu doar un simplu coach game...ci un manager in toata regula!

Asta este parerea mea!

Cum ai formulat aici sunt de acord cu tine. Nu ar strica si in FM niste astfel de optiuni, dar nu in exces cum sunt in Fifa Manager. Acolo esti mai stresat cu marketingul decat cu fotbalul propriu-zis.

Link to comment
Share on other sites

Da asa este! Unele ar imbunatatii foarte bine jocul!

La un moment dat te plicitsesti de aceleasi optiuni...adu jucatori vindei si creeaza o tactica...mai trebuie si ceva nou...mai trebuiesc si alte chestii pe care poti sa le combini ca sa obtii un manager de fotbal adevarat!

Link to comment
Share on other sites

Da am jucat de mai multe ori jocul si chiar mai multe versiunile ale lui si toate mi s-au parut mai slabe decat football manager. Mai ales ultima in care 90% din pasele date de echipa erau inapoi,chiar la portar, in meciuri in care echipa mea era net superioara celeilalte si tactica era foarte ofensiva.

Cum ai formulat aici sunt de acord cu tine. Nu ar strica si in FM niste astfel de optiuni, dar nu in exces cum sunt in Fifa Manager. Acolo esti mai stresat cu marketingul decat cu fotbalul propriu-zis.

Da asa este! Unele ar imbunatatii foarte bine jocul!

La un moment dat te plicitsesti de aceleasi optiuni...adu jucatori vindei si creeaza o tactica...mai trebuie si ceva nou...mai trebuiesc si alte chestii pe care poti sa le combini ca sa obtii un manager de fotbal adevarat!

in loc sa ziceti ca jocul trebuie imbunatatit, sa fie mai bun (avand in vedere ca tot forumul nu isi doreste un fm prost facut), ati putea sa dati cateva exemple din ce ati vrea sa fie introdus nou, sa cereti parerea altora si sa participati activ la imbunatatirea jocului. personal fifa man. este doar la grafica superior fm-ului, la restu fiind net inferior.

ps: abia astept sa incerc sitemul de team talks... vreo veste despre pre-order?

Link to comment
Share on other sites

Bun deci ce as vrea sa fie introdus nou?

Avand in vedere ca are denumirea de manager as dorii sa poti sa te ocupi si de baza sportiva(sali de forta,terenuri de antrenament,sala de sport,biroul conducerii,stadion,academie de junori) deci tot ce tine de un club de fotbal!

Sa am control total asupra lor,sa pot aduce modificari,imbunatatiri.

De partea tactica nu stiu ce sa zic doar un singur lucru: sa poti aranja jucatorii asa cum vrei tu pe teren.

Ar fi foarte frumos daca ai putea alege modelul echipamentului la inceupul fiecarui sezon....sa poti organiza fetivitati dupa fiecare trofeu castigat.

Si ceva ce clar lipseste acestui joc! CANTONAMENTUL!!!! nu am vazut in nicio varinata a FM cu optiunea de a organiza CANTONAMENT la inceputul unui sezon sau in iarna:|....deci partea asta fara cantonament e destul de FICTIVA...parerea mea.

Acele meciuri sunt pur si simplu niste amicale pentru partea tactica,organizare,omogenitate,pentru a vedea pregatirea fizica.Conditia fizica este facuta in pregatirea din cantonamente.

Deci dupa cate vedeti doresc multe optiuni noi pe partea de management si marketing a clubului....pe partea tactica doar 2 optiuni cantonamete si organizarea jucatorilor pe teren oricum doresti.

Voi ce credeti?

Link to comment
Share on other sites

Partea de team talks pare sa se imbunatatit semnificativ ..chiar daca optiunile sunt aproape aceleasi ...aici acele tonuri se potrivesc mai bine decat la private talk si acele ramificatii pe posturi suna bine ...daca portarul si apararea au jucat bine nu mai trebuie sa stai sa le spui individual asta sau viceversa.

Una din noutatile care imi deschid apetitul spre FM 2012 ...pe langa add/remove leagues si altele.

Link to comment
Share on other sites

Bun deci ce as vrea sa fie introdus nou?

Avand in vedere ca are denumirea de manager as dorii sa poti sa te ocupi si de baza sportiva(sali de forta,terenuri de antrenament,sala de sport,biroul conducerii,stadion,academie de junori) deci tot ce tine de un club de fotbal!

Sa am control total asupra lor,sa pot aduce modificari,imbunatatiri.

De partea tactica nu stiu ce sa zic doar un singur lucru: sa poti aranja jucatorii asa cum vrei tu pe teren.

Ar fi foarte frumos daca ai putea alege modelul echipamentului la inceupul fiecarui sezon....sa poti organiza fetivitati dupa fiecare trofeu castigat.

Si ceva ce clar lipseste acestui joc! CANTONAMENTUL!!!! nu am vazut in nicio varinata a FM cu optiunea de a organiza CANTONAMENT la inceputul unui sezon sau in iarna:|....deci partea asta fara cantonament e destul de FICTIVA...parerea mea.

Acele meciuri sunt pur si simplu niste amicale pentru partea tactica,organizare,omogenitate,pentru a vedea pregatirea fizica.Conditia fizica este facuta in pregatirea din cantonamente.

Deci dupa cate vedeti doresc multe optiuni noi pe partea de management si marketing a clubului....pe partea tactica doar 2 optiuni cantonamete si organizarea jucatorilor pe teren oricum doresti.

Voi ce credeti?

nu vreau sa te jignesc la cei 16 ani ai tai, dar tu iti dai macar seama de ce vorbesti? ai idee de ceea ce implica schimbarile pe care le propui? dar ma rog fiecare are dreptul la opinie. ideea cu cantonamente nu e rea, chiar buna, iar cea cu festivitati desi interesanta nu vad cum ar putea fi adaugata (un filmuletz?!). ca sa nu te superi iti dau un exemplu: in cate ziare/emisiuni tv ai auzit de antrenor sa caute pe piata aparate pentru sala de forta, mingi nike si orice altceva ce iti trece prin cap?; asta este jobul comisiei de conducere a clubului. daca antrenorului nu-i convine conditiile, el nu poate decat sa sugereze imbunatatirea lor, feature existent in fm.

Partea de team talks pare sa se imbunatatit semnificativ ..chiar daca optiunile sunt aproape aceleasi ...aici acele tonuri se potrivesc mai bine decat la private talk si acele ramificatii pe posturi suna bine ...daca portarul si apararea au jucat bine nu mai trebuie sa stai sa le spui individual asta sau viceversa.

Una din noutatile care imi deschid apetitul spre FM 2012 ...pe langa add/remove leagues si altele.

deja numar zilele pana la lasare; m-am oprit de jucat fm2011, visand la noile schimbari

Link to comment
Share on other sites

De partea tactica nu stiu ce sa zic doar un singur lucru: sa poti aranja jucatorii asa cum vrei tu pe teren.

Dezvolta aceasta idee. Daca muti un jucator in realitate 2 metri pe teren, sau in joc 2 centrimetri pe tabla crezi ca i se modifica decisiv prestatia? Era o optiune pana la CM 4 de a aseza in atac/aparare jucatorii in 9 pozitii ale terenului, dar si acest lucru poate fi setat implicit prin indicatiile tactice care sunt acum in joc, avand in vedere match engine-ul mai mult sau mai putin reusit.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

propun ca managerul sa se ocupe si de site-ul clubului si de culoarea autocarului daca tot e sa venim cu idei.

ce rost mai au departamentele de Marketing, Finance, IT, PR ? sa facem de toate!!!

cantonamente ? ultima oara cand echipe din vest faceau asa ceva era acum 40 de ani. conditia fizica e obtinuta in cantonamente de catre echipele care aplica metode sovietice.

festivus ftw!

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa te jignesc la cei 16 ani ai tai, dar tu iti dai macar seama de ce vorbesti? ai idee de ceea ce implica schimbarile pe care le propui? dar ma rog fiecare are dreptul la opinie. ideea cu cantonamente nu e rea, chiar buna, iar cea cu festivitati desi interesanta nu vad cum ar putea fi adaugata (un filmuletz?!). ca sa nu te superi iti dau un exemplu: in cate ziare/emisiuni tv ai auzit de antrenor sa caute pe piata aparate pentru sala de forta, mingi nike si orice altceva ce iti trece prin cap?; asta este jobul comisiei de conducere a clubului. daca antrenorului nu-i convine conditiile, el nu poate decat sa sugereze imbunatatirea lor, feature existent in fm.

deja numar zilele pana la lasare; m-am oprit de jucat fm2011, visand la noile schimbari

Deci pentru partea cu festivitatea:

Nu vreau un filmulet sau ceva de genu!....ar fi forte interesanta o optiune de a organiza o petrecere dupa obtinerea unui trofeu pentru a incununa victoria cum se cuvine...ar ridica si mai mult moralul jucatorilor.

Asa la partea cu sala de forta:

Eu ca manager am dreptul sa imbunatatesc conditiile de antrenament....si cand ma refer la asta zic sa fie ceva de genul: sa ai in fata fereastra cu sala de forta si sa ai optiunea de upgrade...simplu nu? de la lvl 5 la lvl 6 sau cv de genu.....la lvl 5 ai cresterea capacitatlior fizice de 50% mai rapid si la 6% cu 60% mai rapid...

Si da stiu ce implia schimbarile un manager in adevaratul sens al cuvantului....

Sa ai toata baza sportiva in fata ochilor si cand ai destui bani sa faci cate un upgrade la o sala de sprt,un teren de antrenament nu cred ca solicita prea multi neuroni...sau prea mult timp.

Cu totii vrem un FM mai bun...dar cum sa avem un Fm mai bun daca nu venim cu idei noi si propuneri de noi elemente care ar putea sa aduca imbunatatiri jocului.

Eu mi-am exprimat parerea nu am omorat pe nimeni....

Sa va arat alte chestii:

Pana si un amarat de joc de pe FACEBOOK...Top Eleven Football Manager are optiunile urmatoare:

Pe partea de marketing:

Negocieri cu sponsorii,vanzarea de reclame in FM nu exsista asa ceva sau cel putin eu ca Manager al clubului nu am cum sa negociez cu sponsorii.

http://imageshack.us/photo/my-images/710/parteademarket.jpg/

Prime de joc si pretul biletelor:

http://imageshack.us/photo/my-images/38/pretsiprime.jpg/

Baza sportiva...cu tot ceea ce este nevoie....

http://imageshack.us/photo/my-images/443/bazasportivak.jpg/

Orice club de top sau care doreste sa devina o echipa mare trebuie sa aiba o baza sportiva foarte buna.

Astea ar fi niste schimbari care ar influenta FM pozitiv!

Link to comment
Share on other sites

in fm 2011 intradevar nu poti negocia cu sponsorii si nici nu poti schimba preturile biletelor (jobul comisiei de conducere), primele de joc ai cum sa le schimbi (low/medium/high dar pe tot sezonul si pentru 3 tipuri de competitii: liga, cupe si cupe euro), iar cu baza sportiva tu ceri deja un simulator sims in care jucatorii servesc drept caractere. in viata reala jucatorii variaza la nivelul antrenamentelor/performantelor, eu cred ca tu vrei sa ti se arate vizual cum jucatorii tai cresc de la o zi la alta ca la fifa (un joc fantasma in privinta asta) unde jucatorii cresc mai repede decat pop-conu in microunde)

Link to comment
Share on other sites

@ dolcenike : Multe din lucrurile pe care le spui tu nu ar fi chestii rele. Insa, asa cum s-a mai spus, in FM tu ai rol de manager, iar scopul jocului e sa poti face cat mai multe (de dorit toate) lucrurile pe care pe poate face un manager in realitate. Nu cred ca Villas Boas / Mourinho / Guardiola negociaza pretul la bilete, vanzarea de reclame sau banii din sposorizari. Un manager in afara de pregatirea echipei si transferuri poate doar sa ceara bani, conditii mai bune de antrenament, etc. Nu e treaba lui sa faca rost de bani, sa organizeze petreceri sau sa construiasca diverse chestii. De-aia exista departament de marketing, presedinte, director sportiv, etc.

Eu cred ca FM e ok asa cum este din punctul asta de vedere. Eu imbunatatiri as dori la antrenamente si match engine.

@Izbasa : singura chestie pe care o vad serios imbunatatita la match viewer e cea cu stadionul si suporterii. Arata mult mai bine acum. In rest n-as zice ca e prea mare diferenta. Vom vedea totusi cand vom juca noi insine.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy