Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Release Date 05/11/10


Mihai

Recommended Posts

  • MentholBoy

Leaked info:

- Release Date is Friday, November 5th 2010

- Improved training options

- More complex module for searching new players

- Improved graphics and 3D view of the game

- Introduction of football agents to the game

- Playing games in evenings (so called night effect)

- Differentiated weather conditions

fm2011.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

- Introduction of football agents to the game

1. nu gasim implementati impresarii de jucatori. Transferurile se realizeaza fara intermediari <ahttp://www.fmro.ro/forums/uploads/emoticons/default_disgusted.gif' alt=':disgusted'>

Finally ...

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fie doar alea schimbarile, pentru ca mi se par destul de penibile. As fi preferat ca negocierile financiare sa nu mai necesite interventia noastra: in calitate de manageri, sa putem doar da, la inceputul perioadei de transferuri, o lista de potentiali jucatori de care avem nevoie, urmand ca presedintele si directorii sa negocieze direct cu cluburile si agentii jucatorilor. Ori sa se rezolve obsesia AI-ului pt. jucatorii de 30 si ceva de ani. Ori ca managerii echipelor nationale sa aiba mandate clare, cu obiectiv...

Link to comment
Share on other sites

\ As fi preferat ca negocierile financiare sa nu mai necesite interventia noastra: in calitate de manageri, sa putem doar da, la inceputul perioadei de transferuri, o lista de potentiali jucatori de care avem nevoie, urmand ca presedintele si directorii sa negocieze direct cu cluburile si agentii jucatorilor.

Asta ar fi momentul in care m-as lasa definitiv de FM.

Link to comment
Share on other sites

Cati manageri in the real world negociaza termenii financiari cu jucatorul?

Raspuns: niciunul.

A dori un FM realist refuzand, in acelasi timp, evidenta conform careia managerul nu se identifica cu administratorii/patronii/presedintii de club mi se pare total ilogic. Plus ca scopul jucatorului de FM e sa-si faca echipa, nu sa stabileasca politici financiare. Ce e asa de gresit sa identifici la inceputul sezonului niste tinte de transfer si niste jucatori de care nu mai ai nevoie? Clubul ii va cumpara/vinde, de ce sa ma intereseze detaliile contractuale?

Ah, daca vrem sa fim si chairman, atunci se schimba placa: sa-mi dea SI optiuni suplimentare prin care sa vand actiunile clubului, sa fac refinantari, investitii, constructii de stadioane etc...

Link to comment
Share on other sites

Sunt de aceeasi parere. Si asa probabil nu toti am reusi ca in maxim 5 ani sa castigam LC cu orice echipa din prima divizie a campionatelor tari. Nu toti managerii din lume reusesc sa transfere jucatorii pe care si-i doresc, tocmai pentru ca nu depinde numai de ei realizarea acelor transferuri. In FM insa, lucrul acesta se intampla in cele din urma si toti ajungem la un moment dat sa avem super echipe formate din cei mai buni 11 jucatori la momentul respectiv, ceea ce este total ireal. Ar fi mult mai realist sa avem o lista cu jucatori doriti, impartita in jucatori cu o prioritate mai mare si altii care sa fie rezerve in caz ca cei prioritari nu pot fi transferati.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de aceeasi parere. Si asa probabil nu toti am reusi ca in maxim 5 ani sa castigam LC cu orice echipa din prima divizie a campionatelor tari. Nu toti managerii din lume reusesc sa transfere jucatorii pe care si-i doresc, tocmai pentru ca nu depinde numai de ei realizarea acelor transferuri. In FM insa, lucrul acesta se intampla in cele din urma si toti ajungem la un moment dat sa avem super echipe formate din cei mai buni 11 jucatori la momentul respectiv, ceea ce este total ireal. Ar fi mult mai realist sa avem o lista cu jucatori doriti, impartita in jucatori cu o prioritate mai mare si altii care sa fie rezerve in caz ca cei prioritari nu pot fi transferati.

Si mai e ceva. In momentul ala ar conta, finally, si atributele presedintelui de club. Daca omul nu vrea sa transfere mult, asta e, vom lua ce putem, urmand sa ne bazam pe tineret. Daca omul vrea jucatori din aceeasi tara, iarasi suntem obligati sa acceptam niste limite. Nu mai spun ca in momentul ala nu am mai putea vinde asa de usor legende ale clubului ori jucatori preferati de presedinte. E o camasa de forta special gandita pentru a da valoare jocului; caci ce satisfactie poate fi mai mare decat castigarea titlului cu un patron zgarcit si complet insensibil la argumentele tale privind necesitatea unor big transfers?

Mi se pare mai interesant sa te incadrezi intr-un sistem realist decat sa devii un mic baron al operatiunilor financiare.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

de ce nu ar fi lucrurile pe care le pomeniti trecute drept clauze intr-un contract ?

vine presedintele clubului si iti propune un contract, sa devii manager la clubul lui si in contract iti trece niste optiuni (te ocupi si de transferuri sau nu etc)

Link to comment
Share on other sites

As vrea doar sa nu mai stau eu sa trag in sus si in jos suma de transfer si salariul.

Dar jucatorii ar fi bine sa ii aleg eu, nu sa dau o lista de 10 din care vin 2. Poate vin aia care nu prea ma intereseaza. E aberant. La cluburile mari, managerii se implica si pe partea negocierilor. Credeti ca la Arsenal sau la ManU Wenger sau SAF stau si se uita la tv cat timp presedintele sau delegatul semneaza contractul? Nu. Ei negociaza direct cu viitorii jucatori insotiti de impresar. Apropos de impresari: sper ca nu o sa trebuiasca sa ma tiganesc cu Giovani cand vreau sa iau romani si sa renunt ca vrea el cascaval mare.

Mai tineti minte cateva FM-uri incoace cand eram la echipe mari si ne trezeam ca presedintele ne transfera jucatori aiurea?

Eram la Real si ma trezeam cu 3 atacanti si doi MR desi mai aveam 2 buni. Nu puteai sa dai nici reject la tranzactie. Era aiurea rau. Te simteai ca un preparator fizic. Strategia ta ptr viitorul sezon era nula.

Pana si la Steaua antrenorul decide cine vine, chiar daca Jiji face ulterior echipa, el o face dupa ce sunt adusi jucatorii ceruti de antrenori.

Link to comment
Share on other sites

de ce nu ar fi lucrurile pe care le pomeniti trecute drept clauze intr-un contract ?

vine presedintele clubului si iti propune un contract, sa devii manager la clubul lui si in contract iti trece niste optiuni (te ocupi si de transferuri sau nu etc)

Oricum te-ai ocupa de transferuri, doar ca nu tu ai purta negocierile si nu tu ai decide care ar fi suma optima de cheltuit pentru un jucator. In situatia actuala, managerul e mult prea puternic, nerealist de puternic. Are in mana capacitatea de a falimenta orice club. E aberant sa crezi ca Guardiola primeste atatea atributii cand in RL presedintele Rosell ii vinde un jucator pe care se baza in noul sezon "pentru plata salariilor".

emi201281, lucrurile alea se intampla in real life. Iar exemplul cu Realul e chiar prost, din moment ce echipa asta e faimoasa prin transferurile "dupa ureche" pe care le efectueaza, plus de respectul redus acordat managerilor. Sau cumva ai impresia ca Pellegrini se implica in politica de transferuri a clubului, trecand peste dorinta lui Perez?

Problema nu e Realul, ci ca la nivel inferior antrenorii (nu-i numesc manageri, ca nu sunt) au chiar mai putina putere decat in esaloanele superioare. Daca joci in Liga a 3-a, iti garantez ca presedintele sau patronul sunt singurii care decid asupra politicii financiare a clubului. Le poti da tu 20 de nume de jucatori misto, ei vor lua decizia finala.

Link to comment
Share on other sites

SI baga anual lucruri noi dar nu repara idiotenii care sunt de ani de zile, cum ar fi:

- eu fac oferta ptr unu si inca vreo 10 cluburi mari fac oferta ptr acel jucator, se negociaza si el se duce la alt club pe jumate din salariul oferit de mine desi eu sunt manu sau real si acel jucator nu are favourite staff sau club pe cineva de la clubul la care se duce;

- eu fac oferta ptr unu, clubul accepta, negociez cu jucatorul, el cica ar vrea si imi vine stire ca a acceptat reinnoire de contract cu clubul la care e ... daca vroiau sa il tina, de ce au mai acceptat oferta mea?

- sunt Real sau ManU si imi e ofertat staff-ul (coaches, scouts etc) si daca nu fac contraoferta (salariu mai mare), staff-ul imi pleaca la cluburi de 2 bani pe un salariu inferior celui pe care il avea la mine. E ireal!!!

Cand or rezolva astea 3 bube, atunci o sa fie un FM de calitate. Pana atunci e acelasi FM, cu update nou si cu 3-5 chestii de luat ochii kinderilor. SI incepe sa devine uso usor noul EA Sports?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca astea sunt cele mai mari probleme pe care le are jocul.

E adevarat ca logic ar fi ca jucatorul sa accepte oferta salariala mai mare daca nu are unul din cluburile acelea la favorite, dar daca totul ar fi bazat pe logica, jocul nu ar mai fi asa frumos. Cred totusi ca salariul oferit staffului e mai mare decat salariul care il are la tine, tocmai de aceea accepta noua ta propunere de marire a contractului. Sau poate pleaca la alt club pe un post mai important, sau pur si simplu are un trecut impreuna cu managerul echipei respective, trecut care nu e mentionat in fm. :P

Treaba cu managerii care controleaza transferurile e relativa. Exemplele ca Wenger si Alex Ferguson sunt irelevante deoarece sunt exceptii. Ei au o istorie in spate care ii face mult mai respectati si importanti fata de un manager care abia a sosit la un club. Deci ei au puterea de a transfera un jucator chiar daca presedintele nu ar fi de acord.

Mancini spre exemplu a enumerat destui jucatori pe care si i-a dorit dar aproape niciunul nu a fost transferat. Au fost adusi altii in loc care au aproximativ aceeasi cota si sunt apropiati ca valoare cu cei doriti.

Cazuri sunt multe si toate difera intre ele. Fiecare club are propria politica, cum fiecare patron are propriile preferinte si idei in fotbal.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy