Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Release Date 05/11/10


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Cati manageri in the real world negociaza termenii financiari cu jucatorul?

Raspuns: niciunul.

A dori un FM realist refuzand, in acelasi timp, evidenta conform careia managerul nu se identifica cu administratorii/patronii/presedintii de club mi se pare total ilogic. Plus ca scopul jucatorului de FM e sa-si faca echipa, nu sa stabileasca politici financiare. Ce e asa de gresit sa identifici la inceputul sezonului niste tinte de transfer si niste jucatori de care nu mai ai nevoie? Clubul ii va cumpara/vinde, de ce sa ma intereseze detaliile contractuale?

Ah, daca vrem sa fim si chairman, atunci se schimba placa: sa-mi dea SI optiuni suplimentare prin care sa vand actiunile clubului, sa fac refinantari, investitii, constructii de stadioane etc...

Realism 100% nu se poate. Atata timp cat la training nu poti decat sa schimbi intensitatea catorva activitati, iti mai ramane decat sa faci tactica si sa dai "continue" la greu, eventual sa mai umbli la tactica din cand in cand. Ar fi cel mai plictisitor joc posibil, n-as avea nici curiozitatea sa incerc demo-ul.

Link to comment
Share on other sites

Realism 100% nu se poate. Atata timp cat la training nu poti decat sa schimbi intensitatea catorva activitati, iti mai ramane decat sa faci tactica si sa dai "continue" la greu, eventual sa mai umbli la tactica din cand in cand. Ar fi cel mai plictisitor joc posibil, n-as avea nici curiozitatea sa incerc demo-ul.

In momentul asta nu e nici realism 5%. Toti devin manageri ai Barcelonei la 25-30 de ani, fara experienta prealabila, fara un pedigree minim si incep sa faca ordine financiara in club, ignorand pe presedinte, pe socios, pe toti care de bine, de rau au drept de semnatura.

De fapt, propunerea mea ar distruge plictiseala cuceriririi CL/campionat/cupa in fiecare an pentru ca l-ar forta pe jucator sa gandeasca mult mai tactic jocul. Daca nu poti sa-ti obtii toti jucatorii de care ai nevoie, inseamna ca trebuie sa ii integrezi si pe mediocrii intr-un sistem care sa le puna in valoare putinele calitati. Daca il ceri pe Villa si presedintele te anunta ca e prea scump dar ca a gasit un roman misto, de 30 si ceva de ani numit Danciulescu, deja jocul ti-a pus in fata o problema interesanta de rezolvat...

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa implementeze mai multe optiuni in partea de tactica. Vreau sa pot aseza jucatorii cum vreau eu, pe teren. Ceva in genul cum e la PES, terenul impartit in 3 compartimente (aparare, mijloc, atac), iar in fiecare compartiment sa poti sa pui maxim X jucatori (parca 4 la PES), dar sa ii asezi cum vrei tu. O alta chestie pe care vreau sa o vad in fm este support range, sa le spun baietiilor sa vina in ajutorul celui cu mingea la picior, sau din potriva sa se departeze de el, caz in care joci cu mingi lungi. O alta idee buna ar fi posibilitatea sa implementezi trasee de joc, scheme. (ex aglomerezi pe o banda a terenului, iar un jucator din jumatate ta fuge repede pe partea cealalata scapand singur (este in fifa asa ceva)).

Cam chestii dinastea vreau sa vad, nu prostii dinalea cu transferuri si agenti de jucatori.

Link to comment
Share on other sites

La FM 2011 pe langa cele discutate de ceilalti colegi ar mai trebui :

Cand cumperi un jucator foarte bun sau mai putin bun sa pui la vanzare un anumit numar de tricouri.{niste bani care te-ai putea baza fara sa vinzi un altul}

Sa interactionezi cu jucatorii{despre prob.pers.,anumite executii care nu apar la interactiune,}.

La tactica fundasii sa aiba mai multe optiuni decat defend.etc.Sa aiba si atac.

In timpul meciului cand esti condus cu un gol la final si ai corner sa poti sa-ti trimiti portarul in careu.

Deocamdata atat,mai sunt si altele.

Link to comment
Share on other sites

La FM 2011 pe langa cele discutate de ceilalti colegi ar mai trebui :

Cand cumperi un jucator foarte bun sau mai putin bun sa pui la vanzare un anumit numar de tricouri.{niste bani care te-ai putea baza fara sa vinzi un altul}

Sa interactionezi cu jucatorii{despre prob.pers.,anumite executii care nu apar la interactiune,}.

La tactica fundasii sa aiba mai multe optiuni decat defend.etc.Sa aiba si atac.

In timpul meciului cand esti condus cu un gol la final si ai corner sa poti sa-ti trimiti portarul in careu.

Deocamdata atat,mai sunt si altele.

Prima este deja implementata, ia cumpara-l tu pe CR9 si ai sa vezi ceva de genu ' boost shirt sales' daca-mi aduc bine aminte

Merge sa interactionezi cu ei in limita bunului simt

Cum adica Attack la fundasi ? poate Pressing, dar nu attack, poti pune si defensive line high

Daca vrei sa se duca portarul in careu dai pe Overload ( +/- take more risks ca touchline )

eu as prefera in primul rand sa fie un Cancel Subtitutions si un Leave Match cand te duci ca spectator la un meci x ( daca joaca unirea cu pandurii ce fac? ma plictisesc de mor si poate are nevoie nevasta de mine acasa )

Link to comment
Share on other sites

eu as prefera in primul rand sa fie un Cancel Subtitutions si un Leave Match cand te duci ca spectator la un meci x ( daca joaca unirea cu pandurii ce fac? ma plictisesc de mor si poate are nevoie nevasta de mine acasa )

Dai GOH.

Link to comment
Share on other sites

La FM 2011 pe langa cele discutate de ceilalti colegi ar mai trebui :

Cand cumperi un jucator foarte bun sau mai putin bun sa pui la vanzare un anumit numar de tricouri.{niste bani care te-ai putea baza fara sa vinzi un altul}

Sa interactionezi cu jucatorii{despre prob.pers.,anumite executii care nu apar la interactiune,}.

La tactica fundasii sa aiba mai multe optiuni decat defend.etc.Sa aiba si atac.

In timpul meciului cand esti condus cu un gol la final si ai corner sa poti sa-ti trimiti portarul in careu.

Deocamdata atat,mai sunt si altele.

- nu vrei sa poti alege si carnatii si fularele care se vand la stadion? deja devine TCM

- consiliere personala mai lipsea, desi la Dinamo ar putea sa o introduca ptr cazurile in care NDoye mai da iama prin cluburi ... sau Cristea ... sau Pulhac ... sau Moti ... sau Torje ... mai joaca careva la Dinamo fara frica etilotestului?

- tu crezi ca se mai naste inca un Roberto Carlos in urmatorii 20 de ani? Eu nu cred.

- se duce si singur portarul cand esti condus si e min 90 si e corner

Sa ne anunti cand mai ai si alte idei stralucite ca cele de mai sus ;)

edit:

http://www.antena1.ro/sport/fotbal-extern/premier-league-pusa-pe-jar-de-federatia-engleza-115681.html

asta nu era si la fm 2010??? cum adica de-abia din 2011 intra regula?

Link to comment
Share on other sites

mi-ar placea ca odata cu lansarea FM2011 sa avem posibilitatea sa jucam si fara sa fim nevoiti a instala 3-4 patch-uri! cred eu ca asta e cel mai important:)

apoi, mi-as dori, ca fiecare manager real, sa avem si noi posibilitatea de a adauga "Favourite Personnel"

totodata sa dispara chestia aia la transferuri, daca eu vreau un jucator mai sar alte 3-4 cluburi pe el.de ce pana cand am facut eu oferta nu l-au dorit?

arbitru ala sa mai si greseasca, ma enerveaza ca de fiecare data dupa conferintele de presa sunt sanctionat pt ca arbitrul avea dreptate! Ce dracu nu stiu si ei ce arbitraj e in Romania?

Link to comment
Share on other sites

- niciodata la FM si la niciun joc nu il joci bugfree de la versiunea 1.0

- asta e interesant, ca m-am saturat sa imi adauge ei jucatori la fav pers (la club) ... insistam sa introduc in teren un tinerel de la 15 ani si nu a crescut, l-am vandut pe mai nimic si apoi ma uit ca imi apare la fav pers la club :( ireal

- asta e si IRL ... nu vezi cum l-a vrut ManUtd pe Di Maria, cum a intrat pe fir si Chelsea si Real? Pana la urma l-a luat Realul :))))

- as vrea sa vad multe greseli de arbitraj si arbitrii respectivi sa fie suspendati etape :D ar fi interesant

Link to comment
Share on other sites

am inteles ce ai zis si mi se pare si mie aiurea, dar na ... daca asta ar fi singurul bug, as fi extaziat

eu ziceam doar ca nu as putea juca pe salaiu/week ca tre sa ma apuc sa inmultesc cu 52 ca sa imi dau seama de salariul anual, ceea ce nu-mi place

dar fiecare joaca cum vrea

Link to comment
Share on other sites

un lucru chiar enervant: porto il are pe lista de transferuri pe Raul Meireles cu "asking price" 2.5mil. Ofer suma respectiva si ei ma refuza...o prostie,drept va spun

drept iti spun, poate nu e chiar asa. ia gandeste logic un pic inainte sa postezi... eu vand un ou cu un pret modic, la fel cum e si pretul pus de porto pt meireles. tu imi oferi suma ceruta, DAR EU NU VREAU SA-TI DAU TIE OUL. Poate vreu sa-l dau undeva anume, sau cuiva anume, la pretul asta sunt sigur ca voi avea clientii doriti. Capishi?

sau varianta poate antrenezi o echipa rivala, sau o echipa din campionatul portughez si ei vor sa-l vanda in alt campionat.

Link to comment
Share on other sites

drept iti spun, poate nu e chiar asa. ia gandeste logic un pic inainte sa postezi... eu vand un ou cu un pret modic, la fel cum e si pretul pus de porto pt meireles. tu imi oferi suma ceruta, DAR EU NU VREAU SA-TI DAU TIE OUL. Poate vreu sa-l dau undeva anume, sau cuiva anume, la pretul asta sunt sigur ca voi avea clientii doriti. Capishi?

sau varianta poate antrenezi o echipa rivala, sau o echipa din campionatul portughez si ei vor sa-l vanda in alt campionat.

in prima parte iti dau, relativ, dreptate:) insa, daca au fixat pretul asta, logic, ar insemna ca oricine care achita respectiva suma sa poata negocia contractul cu jucatorul. In cazul de fata, Meireles costa 5.25m si Porto cere 2.5m. am achitat aproape pana la 5m si nu au acceptat. e ciudata chestia: vrei sa vinzi, fixezi pret, ti se ofera pretul chiar si mai mult si tu refuzi...

in a 2 nu e valabil, pt ca eu sunt la Hamburg.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy