Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Release Date 05/11/10


Mihai

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

personal, as vrea niste elemente prin care sa pot urmari mai bine evolutia unui jucator/antrenor/club.

as vrea sa vad evolutia numarului de fani, impartirea lor pe glob (daca tot am feedere in asia ca sa le arat alora ce jmechera e echipa mea, as vrea sa si vad undeva ca am x nr de fani galbejiti), un clasament al nr de suporteri, etc.

tot legat de asta, as vrea o reprezentare mai buna a acestor suporteri. proteste, petreceri, fanii violenti sa fie reprezentati in joc, sa avem incidente care sa duca la terenuri suspendate, amenzi, eventual chiar si meciuri pierdute la masa verde.

mai vreau ca parerea lor sa conteze. daca nu-l plac pe jucatorul x, sa se vada asta.

si as mai vrea ca jucatorii cu professionalism mic chiar sa fie neprofesionisti. in momentul de fata, daca joaca, orice jucator e cuminte. abia daca nu joaca, incepe un jucator din cand in cand sa lipseasca de la antrenament. vreau sa vad ca nu jucator fuge de la echipa, sau nu vine vara la reuniune, sau vine beat, sau prea gras. vreau sa existe o sansa la un milion sa-mi prinda jucatorul pe care eu mi-am dat tot bugetul, dopat.

vreau ca patronul sa-mi impuna jucatori in echipa, sau sa-mi impuna sa nu folosesc anumiti jucatori. vreau sa fie reactivata functia care-l facea sa cumpere jucatori doar pt ca asa vrea muschiul lui. vreau ca toti membrii aia din conducere sa nu existe acolo doar cu numele, vreau sa faca ceva.

vreau greseli de arbitraj si vreau scandaluri. in momentul de fata nu exista greseli flagrante de arbitraj. asta e o tampenie. iar, cand este o faza discutabila, in doua clickuri la news ai trecut peste si asta a fost tot. vreau scandaluri, vreau ca, in cazul in care esti ajutat constant de arbitraj sa te comenteze toti etc. vreau ca o greseala de arbitraj sa distruga moralul echipei sau macar al jucatorului implicat.

vreau ca stirile alea sa fie facute in asa fel in sa vrei sa le citesti. ar fi misto daca ar gasi o metoda sa faca stirile mai usor de editat iar apoi sa scoata packuri din cand in cand care sa le modifice si sa le imbunatateasca. sa gaseasca macar dracu un ziarist care sa se ocupe de ele...

si as mai vrea sa se introduca o limitare la pa. o data la o suta de jucatori pe care ii transferi, unuia sa i se bage aceasta limita de pa. adica daca el are pa 180 si ca 100 in momentul respectiv, sa nu poata trece de 120 cat timp se afla la clubul tau. sunt destui jucatori care pur si simplu nu se adapteaza la un club. ca nu le place vremea, ca-i cicaleste nevasta, ca ii put picioarele colegului, motivul nu conteaza. se intampla.

m-am saturat ca, daca fac aceleasi trasferuri la fiecare nou joc, sa stiu exact cum va juca x sau y.

si as mai vrea si altele:

vreau ca la startul unui meci sa mi se spuna si de arbitru. ceva de genul: bre, vezi ca tudor, la ultimul meci ne-a dat doi oameni afara si i-a tras un cap in gura femeii de servici.

mai vreau ca la past meetings sa poti vedea si altceva in afara de intalnirile intre cele doua echipe. vreau sa vad intalnirile mele ca antrenor cu echipa aia (pe la orice echipa as fi fost), la fel si pt antrenorul advers cu echipa mea si intalnirile mele cu antrenorul advers.

ma duc la o tigara si va mai spun dupa ce mai vreau eu

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Am inteles ce zici, dar de unde prezice jocu ca baza de fani a unei echipe nu poate creste in 30 de ani daca ai performante?

Pot sa iau Portsmouth (da, stiu ca am mai zis dar e ex celei mai slabe echipe de anul trecut din epl [nu ca joc ca jucau frumos ci ca loc in clasament la final]) si sa o fac super echipa si sa iau ucl in fiecare an. Banii din tv sau din pub or sa vina cu un pic mai mult decat la inceputul jocului ceea ce mi se pare aberat. Hai, ca in epl banii din tv vin dupa locul din clasament, dar banii din sponsori de ce sa fie la manu 100 de mil si la portsmouth indiferent de performanta maxim 10 mil chiar si dupa 20-30 de ani de succese? Pardon succesuri.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Simplu, pentru ca exista fani "tampiti" se pare ca mine care iti incurajeaza echipa lor oriunde si orice s-ar intampla cu ea, isi fac abonamente, cumpara triocuri si privesc meciurile in timp ce Portsmouth doar atatia fani poate obtine, total real. Eu personal o sa tin cu Gaz Metan si in liga a 3-a si atat, ca asta e placerea sa fii suporter iar domnii sponsori se baga doar unde pot face bani multi. Si ca ziceai de Unirea, fosta campioana, acum ce e cu ea financiar? Ca a luat un campionat si un loc 2 si in curand isi ia zborul.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

vrajeli. fani reali care plang dupa echipa lor in liga a III-a. abureli de adormit copilasii. ia uita-te la cfr. au aparut de nicaieri, au bagat banutii, au aparut si suporterii. uita-te si la juventus, echipa cu cei mai multi fani din italia dar care e pe locul 2 in orasul torino. daca o echipa este creata pe o baza solida si va reusi sa obtina performante construind in continuare pe acea baza, vor avea fani.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

vrajeli. fani reali care plang dupa echipa lor in liga a III-a. abureli de adormit copilasii. ia uita-te la cfr. au aparut de nicaieri, au bagat banutii, au aparut si suporterii. uita-te si la juventus, echipa cu cei mai multi fani din italia dar care e pe locul 2 in orasul torino. daca o echipa este creata pe o baza solida si va reusi sa obtina performante construind in continuare pe acea baza, vor avea fani.

vezi ca te contrazici. Torino e exemplul perfect ca fanii nu trec de la o echipa la alta (chiar daca ambele echipe sunt din acelasi oras) doar pentru ca "ceilalti" au sucess mai mare.

dpmdv in FM lispeste interactivitatea cu jucatorii si trainingul adevarat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

e un exemplu la nivelul orasului torino. dar cand vorbesti de numarul de fani ii iei in considerare pe toti. datorita succeselor, juventus e echipa cu cei mai multi fani din italia in ciuda faptului ca in torino sunt pe locul 2.

e normal sa nu atragi fanii rivalei, dar ii atragi pe neutrii si pe cei noi.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca te contrazici. Torino e exemplul perfect ca fanii nu trec de la o echipa la alta (chiar daca ambele echipe sunt din acelasi oras) doar pentru ca "ceilalti" au sucess mai mare.

dpmdv in FM lispeste interactivitatea cu jucatorii si trainingul adevarat.

subscriu. pai de ex: la team-talk, cum mama ma-sii imi ofera ei 5 optiuni (sau 6, cate sunt..). si in unele momente e de-a dreptul enervant. fac egal acasa si nu pot sa le zic ca sunt dezamagit de rezultat? nu-mi amintesc acu altele.

de training nici nu vorbesc, slidere toata ziua. a mai scris cineva pe-aici, cu scheme de joc, etc: unde ii pozitionezi la o faza fixa. noi vrem scandaluri si brighete, auzi. pai pentru ce plm as mai juca jocul? toata ideea asta de football manager ar trebui sa se invarte in jurul zonei tactice.

de la fm08 au luat-o in jos.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

se gasesc exploituri cu varianta asta si tu vrei sa bibilesti fazele fixe si sa-i spui lui x ca vrei sa stea cu 3 pasi mai la stanga? iar de jucat nu stiu ce-ai jucat tu daca nu ai vazut ca le poti spune ca esti dezamagit. poti asta inclusiv atunci cand castigi...

Link to comment
Share on other sites

nu chiar intotdeauna. ori imi apare cu not good enough, ori embarrassing. de obicei merg cu a doua varianta. am mai avut si alte idei (mai ales in timp ce jucam), dar nu le mai tin minte.

si da, vreau sa bibilesc fazele fixe cum mi se scoala mie, doar asta e treaba antrenorilor la antrenamente, innit? degeaba imi baga mie far post, tallest player sau mai stiu eu ce. pe langa asta, cum ar fi antrenamentele? 3 ture de teren? 10 flotari?

Link to comment
Share on other sites

1 Mi-ar place foarte mult sa pot sa asez fiecare jucator la fazele fixe ( lovituri libere din apropierea careului , cornere ... ).

2 Mi-ar mai place sa vad un clasament al statisticilor, gen : echipa cu cele mai multe suturi pe poarta, echipa cu cele mai multe faulturi sau echipa cu cea mai mica posesie . . .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

nu chiar intotdeauna. ori imi apare cu not good enough, ori embarrassing. de obicei merg cu a doua varianta. am mai avut si alte idei (mai ales in timp ce jucam), dar nu le mai tin minte.

si da, vreau sa bibilesc fazele fixe cum mi se scoala mie, doar asta e treaba antrenorilor la antrenamente, innit? degeaba imi baga mie far post, tallest player sau mai stiu eu ce. pe langa asta, cum ar fi antrenamentele? 3 ture de teren? 10 flotari?

tu chiar iti imaginezi ca textul scris acolo afecteaza diferit? crezi ca not good enough e diferit de dissapointed? sunt 6 valori diferite si, chiar daca textul e diferit, au aceeasi functie. pleased e la fel ca pleased dispite the result de exemplu.

Sa poti face si antrenamente cu toata echipa, jocuri scoala, atac vs aparare etc.

astea-s genul de aberatii pe care le-ai folosi de maxim doua ori ca sa vezi cum sunt si apoi te-ar lasa rece (eventual ar si enerva la culme daca ai fi obligat sa le folosesti)

1 Mi-ar place foarte mult sa pot sa asez fiecare jucator la fazele fixe ( lovituri libere din apropierea careului , cornere ... ).

2 Mi-ar mai place sa vad un clasament al statisticilor, gen : echipa cu cele mai multe suturi pe poarta, echipa cu cele mai multe faulturi sau echipa cu cea mai mica posesie . . .

1. oameni buni, o chestie de genul asta provoaca buguri si exploituri la fiecare versiune (si o sa provoace in continuare pt ca imosibil de testa totul) iar voi vreti sa o faceti si mai complexa? sa fie de 10 ori mai multe buguri si exploituri?

2. exista, dar nu ar strica sa fie si mai multe informatii acolo.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer la antrenamente ale echipei pe care sa le vezi ( gen championship manager 2010), doar sa alegi ce sa faca.

Saptamana asta ii pui sa lucreze faza defensiva, sau fundasii sa exerseze iesirea la offside, replierea etc. Si, eventual, secundul sa iti raporteze progresele.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Sincer mie ideeile lui ilici mi se par foarte bune asta chiar ar da un aer de cel putin 90 % de realism chiar ar fi mai mult decat un joc te-ai implica mai mult nu doar la tactica si continue sa se rezume tot

Link to comment
Share on other sites

personal, as vrea niste elemente prin care sa pot urmari mai bine evolutia unui jucator/antrenor/club.

as vrea sa vad evolutia numarului de fani, impartirea lor pe glob (daca tot am feedere in asia ca sa le arat alora ce jmechera e echipa mea, as vrea sa si vad undeva ca am x nr de fani galbejiti), un clasament al nr de suporteri, etc.

tot legat de asta, as vrea o reprezentare mai buna a acestor suporteri. proteste, petreceri, fanii violenti sa fie reprezentati in joc, sa avem incidente care sa duca la terenuri suspendate, amenzi, eventual chiar si meciuri pierdute la masa verde.

mai vreau ca parerea lor sa conteze. daca nu-l plac pe jucatorul x, sa se vada asta.

si as mai vrea ca jucatorii cu professionalism mic chiar sa fie neprofesionisti. in momentul de fata, daca joaca, orice jucator e cuminte. abia daca nu joaca, incepe un jucator din cand in cand sa lipseasca de la antrenament. vreau sa vad ca nu jucator fuge de la echipa, sau nu vine vara la reuniune, sau vine beat, sau prea gras. vreau sa existe o sansa la un milion sa-mi prinda jucatorul pe care eu mi-am dat tot bugetul, dopat.

vreau ca patronul sa-mi impuna jucatori in echipa, sau sa-mi impuna sa nu folosesc anumiti jucatori. vreau sa fie reactivata functia care-l facea sa cumpere jucatori doar pt ca asa vrea muschiul lui. vreau ca toti membrii aia din conducere sa nu existe acolo doar cu numele, vreau sa faca ceva.

vreau greseli de arbitraj si vreau scandaluri. in momentul de fata nu exista greseli flagrante de arbitraj. asta e o tampenie. iar, cand este o faza discutabila, in doua clickuri la news ai trecut peste si asta a fost tot. vreau scandaluri, vreau ca, in cazul in care esti ajutat constant de arbitraj sa te comenteze toti etc. vreau ca o greseala de arbitraj sa distruga moralul echipei sau macar al jucatorului implicat.

vreau ca stirile alea sa fie facute in asa fel in sa vrei sa le citesti. ar fi misto daca ar gasi o metoda sa faca stirile mai usor de editat iar apoi sa scoata packuri din cand in cand care sa le modifice si sa le imbunatateasca. sa gaseasca macar dracu un ziarist care sa se ocupe de ele...

si as mai vrea sa se introduca o limitare la pa. o data la o suta de jucatori pe care ii transferi, unuia sa i se bage aceasta limita de pa. adica daca el are pa 180 si ca 100 in momentul respectiv, sa nu poata trece de 120 cat timp se afla la clubul tau. sunt destui jucatori care pur si simplu nu se adapteaza la un club. ca nu le place vremea, ca-i cicaleste nevasta, ca ii put picioarele colegului, motivul nu conteaza. se intampla.

m-am saturat ca, daca fac aceleasi trasferuri la fiecare nou joc, sa stiu exact cum va juca x sau y.

si as mai vrea si altele:

vreau ca la startul unui meci sa mi se spuna si de arbitru. ceva de genul: bre, vezi ca tudor, la ultimul meci ne-a dat doi oameni afara si i-a tras un cap in gura femeii de servici.

mai vreau ca la past meetings sa poti vedea si altceva in afara de intalnirile intre cele doua echipe. vreau sa vad intalnirile mele ca antrenor cu echipa aia (pe la orice echipa as fi fost), la fel si pt antrenorul advers cu echipa mea si intalnirile mele cu antrenorul advers.

ma duc la o tigara si va mai spun dupa ce mai vreau eu

daca vorbeai mai sus de scandaluri,propun ceva REAL :

Sa poti juca la pariuri,adica :

-dau exemplu un meci de cupa romaniei,europa league,tur-retur :

-in tur,echipa mea bate cu 3-0.pana la meciul retur,pot juca la casele de pariuri din tara/lume punand pe alta persoana.(pui sa joace maseor-ul sau ala care tunde iarba pe teren,ca sa nu fie nume cunoscut si sa nu se prinda nimeni.)

-pun,de exemplu,50.000 euro la casa de pariuri si echipa mea poate face egal sau poate pierde.

-daca am batut cu 3-0 in tur,normal ca echipa mea va avea cota buna la pariuri.asa ca daca pierd sau fac egal,scot bani multi.

si ca sa fie scandal,sa poata vorbi fanii : ba...astia au jucat la pariuri,au facut blat si alea,alea.

e mai REAL.

Link to comment
Share on other sites

Cu ce rost faza cu pariurile, ca aici nu e Fifa Manager ca sa poti sa-ti cumperi masini si alte prostii cu banii castigati ca manager.. la Football Manager banii primiti castigati ca manager inca n-au nici o valoare, asta e buba deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

ce mah? adica vrei sa-mi zici mie ca eu din salariul anual la 7 bulioane / an la Juve pot sa il dau pe transferuri ? :hysterical: e alta chestie intre obiective si salariul care il primesc eu fiind in functia de manager la acel club ( adica angajat ). Vreau sa spun ca eu cu salariul meu de angajat nu pot sa fac nimic.

Link to comment
Share on other sites

ai inteles gresit ideea.daca citeai cu atentie ce am scris acolo,am zis ca pui un angajat din cadrul clubului sa parieze,ca practic,in joc,viata managerului e la club,nu e ca in fifa manager sa ai nevasta,masina,casa,copii si alte alea.asa ca daca pui un angajat de acolo sa parieze,banii ar trebui sa vina la club,in bugetul clubului

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy