Jump to content

Cerinte Sistem


DaeMoohn

Recommended Posts

Salutare forumistilor!

Sunt un mandru posesor de FM2010 legal (din Altexul din Unirii-129 ron). Dat fiind ca va mai dura cel putin o zi pana voi avea timp sa instalez jocul, as vrea sa va intreb pe voi ce cerinte de sistem are.

Eu am si FM2008, si FM2009 (tot legale). In 2009, pe un laptop dual core T7500(parca?) si 4 GB de ram cu un Vista Ultimate, nu duce mai mult de 51 de ligi cu baza de date la maxim (huge sau large...). Pe desktopul meu quad core Q9350 cu 8 gb de ram si Vista Business duce lejer toate ligile cu baza de date la maximum si cu detaliile la maxim (ce-i drept, pt o oarecare lejeritate am pastrat detaliile pe full numai in Europa) si se misca foarte fluent.

As vrea sa va intreb daca FM2010 este mai pretentios decat FM2009. Mi-ar face placere sa joc cu toate ligile, cu baza de date la maximum. Este posibil lucrul asta pe desktopul meu quad core cu 8gb de ram?

Multumesc mult si ...joaca placuta!

Link to comment
Share on other sites

FM intr-un joc "serios" (peste 30 de ligi, in jur de 100k jucatori) ia undeva catre 1,5 Giga de RAM. Cu 8 giga de RAM nu ar trebui sa ai nici o problema.

Cu baza de date pe large, cu toate ligile selectate (plus liga a 3-a de la noi) se misca foarte bine. In seara asta incep din nou jocul, renunt la Steaua momentan.

Link to comment
Share on other sites

5 stele

40.000 parca

La mine arata 3 stele doar la computer speed si 5 stele la computer performance, 6-7 campionate selectate, undeva tot pe la 40.000 jucatori. Am un Core2Duo la 3 Ghz, 2 GB Ram si placa video Nvidia 9600 GT 512 mb 256 bit, jocul ruleaza foarte bine. Nu stiu cat de relevanta e chestia aia cu stelele, am un prieten care are un calc asemanator cu al meu, joaca si PES 2010 pe High la toate, iar in FM ii arata doar 1 stea cu 3 campionate selectate.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Hmm... ce chestie ciudata. Eu am core2duo la 1,8 ghz, 2gb ram si 9600. Sa inteleg ca daca ii "pun" overclock-ul la loc si inca 1-2 GB de ram ajung la 5 stele si eu? In prezent am doar o stea la computer performance.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... ce chestie ciudata. Eu am core2duo la 1,8 ghz, 2gb ram si 9600. Sa inteleg ca daca ii "pun" overclock-ul la loc si inca 1-2 GB de ram ajung la 5 stele si eu? In prezent am doar o stea la computer performance.

La computer performance ? sau la game speed ? La computer performance am 5 stele si daca selectez 1 campionat si daca selectez toate campionatele din joc. E cam ciudat, doar estimated game speed se tot modifica in functie de cati players contine database-ul. Totusi, parerea mea e ca nu e relevanta chestia asta, prea mari fluctuatiile dintre diferite pc-uri.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Hmm... ce chestie ciudata. Eu am core2duo la 1,8 ghz, 2gb ram si 9600. Sa inteleg ca daca ii "pun" overclock-ul la loc si inca 1-2 GB de ram ajung la 5 stele si eu? In prezent am doar o stea la computer performance.

Raspunsul este sistem de operare pe 64 de biti, si da, inca ceva ram. Eu am 3 si ma descurc onorabil. Am 3 stele la core2duo 2 Ghz, 3 GB Ram, 9600 gt.

Link to comment
Share on other sites

La mine arata 3 stele doar la computer speed si 5 stele la computer performance, 6-7 campionate selectate, undeva tot pe la 40.000 jucatori. Am un Core2Duo la 3 Ghz, 2 GB Ram si placa video Nvidia 9600 GT 512 mb 256 bit, jocul ruleaza foarte bine. Nu stiu cat de relevanta e chestia aia cu stelele, am un prieten care are un calc asemanator cu al meu, joaca si PES 2010 pe High la toate, iar in FM ii arata doar 1 stea cu 3 campionate selectate.

am exact aceeasi configuratie, dar n-am instalat inca jocul. sunt sigur insa, ca o sa-mi mearga foarte bine :D

Link to comment
Share on other sites

Guest remus812000

Am si eu o problema , nu stiu daca a mai intalnit-o si altcineva , dar mie desi am jocul original (din Media Galaxy , polus cluj) in momentul in care joc si urmeaza un meci, imi apare un ecran albastru care imi blocheaza PC-ul si-mi spune ca o eroare extrem de grava a avut loc si ca pt asta mi se opreste pc-ul. Mentionez ca joc folosind STEAM.......a mai intalnit si altcineva aceasta problema , sau poate sa ma lamureasca si pe mine ce se intampla.......si de ce as avea nevoie sa pot juca normal, nu doar cu go on holiday in ziua meciului.............Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy