Jump to content

Departe De Romania


Razvan

Recommended Posts

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Chiar mi-ai starnit curiozitatea cu echipele fantome. Am facut chiar acum joc nou. Am selectat Africa de Sud dar nu pot antrena decat Africa de Sud, Coasta de Fildes si cam atat din Africa. WTF ? Imi scapa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

daca imi explici ce legatura iti trebuie cu america de sud accept postul. dar trebuie sa fi extrem de convingator...

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca are nevoie de cineva sa stea sa se distreze si sa manance pe plaja de la Rio...interesat?? :crazy:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Cred ca are nevoie de cineva sa stea sa se distreze si sa manance pe plaja de la Rio...interesat??  :crazy:

si cata mancare crezi ca au aia acolo ? din cate stiu eu e foamete mare prin america de sud ... doar ce a revenit ilici de-acolo si le trebuie vreo 2-3 ani sa redreseze producitia de papica :faces

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
daca imi explici ce legatura iti trebuie cu america de sud accept postul. dar trebuie sa fi extrem de convingator...

Pai simplu. Am nevoie de cateva amicale cu state din America de Sud. Cu ocazia asta iti ofer postul de Director de Competitii (adica tu te ocupi de organizarea meciurilor amicale ). Deci?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

La ora stabilita pentru plecare, surpriza... lipsea cineva. I-am pus in sir indian si am inceput sa-i numar:

-Mihai -1, 2-Legi, 3-Sammy, 4-dark siege, 5 Blitz...hhhmmm parca lipseste cineva. Stie cineva cine lipseste? (intrasem in criza de timp, avionul urma sa plece in 5 minute)

Toata lumea tacea malc. Intr-un final auzi un strigat de disperare:

-Aaaaasssssttteeeepppppttttaaaatttiiiii........... !!! Am ajun...s gata, sunt aici. zise Ilici cu un glas izbavitor.

-Da ce faci cu mingea aia in mana (il lua repede Mihai la rost)?

-Pai ma gandesc ca acolo nu o fi ,,basici'', si sa nu stam sa ne uitam ca prostii la antrenamente unii la altii.

-Dupa munca grea de convingere reusim sa il lasam pe ilici sa lase ,,basica'' acasa.

Deci...la drum.

Odata urcati in avion incep sa le impart stimatilor mei colaboratori sarcinile de lucru si sa le prezint echipa.

Astfel, am hotarat in unanimitate (toti erau impotriva, dar eu am drept de veto) ca Blitz sa ramana pe drum (in Franta mai exact) pentru a supraveghea indeaproape jucatorii vizati pentru selectie.

Ilici a primit sarcina de a pleca in Argentina pentru a aranja un meci amical, apoi se pare ca va vizita Mexicul, apoi Ghana, urmand ca mai apoi sa se intoarca in Romania sa ajute la perfectarea unui meci amical cu echipa lui Piti. Acesta urma sa fie calendarul nostru competitional pe anul 2006 + meciurile de calificare la Cupa Africii (unde am aflat ca nu vom fi capi de serie :( ). Totodata, Ilici a primit sarcina sa inceapa negocierile si pentru programul competitional din anul 2007. Astfel, dupa lungi discutii impreuna cu Mihai si Legi (cei 2 oameni cu care voi discuta in privinta alcatuirii echipei) am decis sa alternam partidele ,,usoare'' cu cele ,,grele''. Ca urmare, se pare ca Ilic va calatori prin Burkina Faso, Australia, Nigeria, Canada si piesa de rezistenta: Franta.

Tinand cont ca nu au fost ocupate toate posturile, Sammy respectiv Dark Siege, au urcat in ierarhie. Sammy va fi noul medic al echipei (daca oferi scutiri pe bani, ai zburat :peace: ) in timp ce Dark Siege va fi noul preparator fizic (v-am marit salariile cu 10% :thankyou: )

In timp ce Sammy, Dark si Ilici jucau trombon, eu le prezentam echipa secunzilor mei:

GK:

Oumar Sissoko - portar cu, calitati bune in ciuda varstei fragede (19 ani), care cred ca va fi titular, dar cu 2 mari defecte:

1:handling 9 (un fel de carlos-per total)

2:nu joaca titular la echipa de club (Metz-Fra)

Issa Coulibaly- un adevarat ciuruc. Cred ca il vom selectiona doar ca sa dea la numar. Nu are nici un atribut peste 10 (in afara de handling-13) cu toate ca are 23 de ani. un alt dezavantaj este ca joaca la o echipa de ,,amatori'' din Franta: Bois-Guillaume

Fouseyne Tangara- un portar de liga secunda in Fra (Amiens - joaca titular, dar ia foarte multe goluri. Asteptam referintele lui Blitz). Acesta este primul an in care joaca fotbal la nivel de profesionisti :scared (are 28 ani). Precedentele sezoane a jucat pentru o echipa de amatori din ultima liga din Franta, Mantes.

Cam acestia sunt portarii din Mali :scared. mai este un pusti de 17 ani, dar care momentan nu are club.

Concluzie Un post problema. Speram ca printr-o buna comportare a apararii sa mai limiteze de eventualele ,,dezastre''.

Restul caracterizarilor vor continua mai pe seara, pentru ca am vazut ca Mihai adormise si Legi nici el nu mai avea mult... :P

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

gata sefu, ma angajez (oricum din cate vad nu prea am de ales :D) dar cu o conditie. amicale in deplasare contra cubei si boliviei in 2007. vreau sa vizitez tarile astea :D

Link to comment
Share on other sites

Referinte la portarii Mali:

Oumar Sissoko - portar destul de talentat pt varsta lui(pt Mali...:) ) Merita selectionat...

Fouseyne Tangara - un portar acceptabil, l-am urmarit in cateva amicale si s-a descurcat binisor...Problema lui e ca nu impresioneaza prin nimic...

Issa Coulibaly - E pur si simplu varza...

Mi-am permis sa imi depasesc atributiile :)...Si am dat o fuga pana in grecia (la mare, la soare...:) )... Am remarcat un portar mai bun decat ce am vazut pana acum in anturajul nationalei...Mahamadou Sidibe (27 de ani), joaca la AO Kerkyra si pare un portar destul de sigur pe el...

Totodata, sugerez sa urmarim si prestatia a doi portari din campionatul intern (Mali)...Cheick Oumar Bathily (Djoliba, 23 ani) si Soumaila Diakite (Stade Malien, 21 ani)... Am gasit si in franta un portar decent, bunicel ca back-up si anume Sory Ibrahim Coulibaly (AS Biton, 23 de ani)...

In alta ordine de idei, recomand selectionarea lui Mohamed Fofana, inca debutant, care evolueaza la Toulouse...E un fundas valoros care cred ca isi are locul in defensiva noastra... Voi reveni cu alte referinte mai pe seara...

Link to comment
Share on other sites

gata sefu, ma angajez (oricum din cate vad nu prea am de ales :D) dar cu o conditie. amicale in deplasare contra cubei si boliviei in 2007. vreau sa vizitez tarile astea :D

<{POST_SNAPBACK}>

Vezi,aranjeaza si tu ceva in Columbia :smoke:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@ballack - omul de incredere din federatie. Tu vei fi polita mea de asigurare... :B:

@Ilici Daca vrei, aranjeaza-le pentru 2008 :thumbup:

@Blitz- Vad ca te descurci. Portarii raman de urmarit, in timp ce Fonfana era deja in atentia mea (dupa notitele lasate de predecesor)

Pana s-au trezit colaboratorii mei, se pare ca am aterizat in Mali. Asadar, ,,brifingul'' continua la hotel.

Defenders:

Mohamed Fofana- jucator care cred ca ar putea fi o solutie pentru centrul defensivei. Se pare ca Fofana are dubla nationalitate, deci pentru primul amical va fi sigur selectionat. (nice work blitz :bere )

Fousseni Diawara- Jucator cu potential, dar cam indisciplinat. Se pare ca Mihai are pe cine sa aplice metodele Halagian. :fmro: . Va fi un jucator demn de luat in seama, dar in principiu cred ca va lustrui banca de rezerve.

Sammy Traoré- Jucator ce nu prea mai are nevoie de comentarii. Probil va fi om de baza in centrul defensivei, alaturi de Fofana. Este printre cei mai respectati jucatori din Mali, din prisma faptului ca joaca la una dintre marile echipe ale Frantei, PSG.

Djimi Traoré- Jucator cu o mare experienta, care a trecut si prin curtea lui Liverpool. In prezent joaca la una dintre cele mai bogate echipe din Premier League, Portsmouth. Va fi omul cu, care voi incepe echipa. :worship Va avea locul asigurat pe partea stanga a defensivei noastre (daca distinsii mei colaboratori nu au de obiectat. :fight: )

Adama Coulibaly - Un jucator care va asigura stabilitate echipei. Chiar daca in acest moment nu poate emite pretentii de titular, este totusi o solutie demna de luat in considerare pentru postul de DC. Actualmente joaca la Lens.

Cédric Kanté - Jucator despre care nu stiu prea multe lucruri, exceptand faptul ca joaca la Nice. @Blitz- info about him, ok?

Pe langa acesti jucatori mai am in vederi alti cativa. Printre acestia se numara jucatori gen Souleymane Diamoutene. Daca Blitz mai gaseste alti jucatori ,,eligibili'' sa fie selectionati, este rugat sa anunte. :thumbup:

Consider ca pe acest post suntem acoperiti, tinand cont ca majoritatea fundasior (exceptandul pe Fofana) pot juca si pe benzile terenului.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Urmeaza ceea ce eu consider a fi punctul forte al echipei noastre:

Linia de mijloc:

Momo Sissoko- Jucator ce nu mai are nevoie de comentarii. Actualmente joaca la Liverpool si va fi un titular cert in linia noastra de mjloc. :worship

Mahamaodu Diarra- Capitanul echipei. Va fi un om cheie in primul 11 (cel putin asa gandesc eu). Chiar daca nu este titular cert la Real Madrid, alaturi de Momo, Kanoute si D. Traore sunt vedetele echipei noastre.

Seydou Keita- un jucator de luat in seama in alcatuirea primului 11. Se pare (daca nu vor aparea surprize) ca va fi om de baza pe flancul stang al liniei noastre de mijloc. Sper ca alaturi de D. Traore sa creeze un flanc imbatabil pentru adversari. Actualmente joaca la Lens, echipa pentru care in actualul sezon a marcat 8 goluri in 28 de meciuri. :thumbup:

Soumaila Coulibaly- un AMC clasic. Activeaza in prezent la echipa de liga secunda Freiburg (Ger), fiind om de baza. A marcat sezonul acesta in 33 de partide 7 goluri. Cred ca va fi rezerva, cu sanse mari de joc daca cumva vom fi condusi.

Djibril Sidibé- Un DM decent, care va asigura backup-ul pentru Diarra si Momo. Joaca la echipa de divizie secunda Chateauroux (Fra)

Mamadou Diallo- Atacant foarte bun, dar cu valente de AMC. Tinand cont ca pentru partea dreapta a liniei mediene nu prea sunt solutii, Diallo va fi una dintre potentialele solutii. Evolueaza la FC Nantes, unde nu a reusit sa se afirme ca un titular clar (13 meciuri ca titular, reusind 1 gol.)

Yannick Kamanan- Jucator ce va fi selectionat probabil numai pentru polivalenta sa. Poate juca atat pe flancul stang, cat si pe cel drept. in prezent joaca la echipa de prima liga din Israel, Maccabi Herzliya.

Mourtala Diakite- Un jucator de umplutura. Evolueaza pe postul de MLC, la modesta echipa portugheza Beira Mar, unde a reusit sa ,,prinda doar 3 meciuri ca titular.

Sidi Yaya Keita - Un jucator ce din pacate nu prea are loc in primii 11. Are calitati extraordinare, reusind sa se impuna ca titular cert la Lens. Va fi o solutie de nadejde in cazul nefericit ale unor accidentari.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Linia de atac:

Frederic Kanoute - Jucatorul ce a refuzat nationala Frantei, in dauna noastra. :worship (cica l-am fi platit mai bine :hysterical: ). Fara el consider atacul echipei ca si inexistent. Fara indoiala ca va fi golgeterul echipei...

Mamadou Bagayoko- jucator ce ar fi fost titular in atac, alaturi de Kanoute daca nu s-ar fi transferat in Arabia Saudita :( la Al-Wahda Sports. Totusi este un jucator cu mare experienta si il vom chema in continuare dar nu va putea avea aspiratii la un loc in primul 11.

Dramane Coulibaly - Chiar da ca momentan nu are nicio selectie in nationala, jucaotrul ce evolueaza la Gueugnon (Fra) se pare ca va fi titular. Am incredere ca ,,flerul'' meu de a vedea jucatorii talentati va avea succes si de aceasta data. :thankyou:

Cam acestia sunt principalii atacanti ai nationalei. Daca cineva din staff-ul tehnic mai are alte optiuni, este rugat sa anunte.

Intre timp, sper ca Ilici sa ne definitiveze si programul, pentru a ne da o viziune si mai buna despre viitor.

@Ballack- accepti postul? Deasemenea tu vei fi responsabilul cu trimiterea telegramelor de convocare (eu nu fac ca Piti :bere ).

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am reusit sa fac rost de cateva informatii despre Cedric Kante: Un fundas central destul de valoros(poate juca si fundas stanga)... S-a transferat in acest sezon la Nice, dupa ce fosta sa echipa, Strasbourg, a retrogradat la finalul sezonului trecut... E un fundas destul de precis in interventii si are avantajul ca este destul de rapid... Problema lui este faptul ca nu este un fundas foarte puternic (Natural Fitness 8), dar in rest merge destul de bine... In plus, 96 de meciuri in Ligue One, au avut grija ca jucatorul sa acumuleze ceva experienta la nivel inalt...

Souleymane Diamoutene: poate fi o solutie destul de buna pt postul de fundas dreapta, e destul de tanar la 23 de ani si sta foarte bine fizic, aceste calitati fiind esentiale pt un fundas lateral care sa "mature" partea dreapta a terenului... Poate fi folosit si fundas central in caz de probleme, desi nu recomand asta din cauza faptului ca nu are calitati iesite din comun la capitolul marcaj etc...

Alte nume pe care le-as mai recomanda:

Eric Chelle (DRC, 28 ani, Valenciennes) bun in caz de accidentari mai serioase...totusi are un tackling demn de un fundas central din English Conference...deci e o solutie doar pt momente "tragice"...

Brahim Thiam(DRC/WBR, 32 ani, Caen) are ceva experienta acumulata in urma a 13 sezoane petrecute in Spania si Franta...E insa un fundas destul de lent...

Mamoutou Colibaly(DRC/DM, 22 ani, Istres) inca nu e international...polivalenta sa il recomanda pt turneele in care nu se poate selectiona un numar mare de jucatori...Inca e neexperimentat, dar consider ca merita urmarit...

Adama Tamboura (D/WBL, 21 ani, Djoliba) un jucator din campionatul intern, destul de promitator, bun ca back-up pt Djimi Traore...sta destul de prost la capitolul stamina(5), din pacate...

Koly Kante (D/WB/ML, 23 ani, Tours) un tanar destul de bun, cu reale calitati... E lipsit insa de experienta unor meciuri tari, din cauza faptului ca joaca la una din codasele ligii secunde franceze...

Un alt jucator de urmarit ar fi Saydou Keita, are doar 16 ani dar consider ca are potential...Joaca la Le Havre, este DL si cred ca ar trebui selectionat destul de rapid (pana nu se prind francezii de el)... Ar putea fi o solutie pentru viitor, dupa ce Traore isi va mai pierde din drepturi...

Link to comment
Share on other sites

Dupa informatiile astea iti maresc salariul :D . De acum castigi 110k. :popcorn:

<{POST_SNAPBACK}>

:worship Mersi...In sfarsit pot sa schimb si eu jaful de Dacie cu un Maybach(numa sa ii fac in ciuda la JIJI)... Bineinteles in rate...:)

Link to comment
Share on other sites

Sammy Traoré- Jucator ce nu prea mai are nevoie de comentarii. Probil va fi om de baza in centrul defensivei, alaturi de Fofana. Este printre cei mai respectati jucatori din Mali, din prisma faptului ca joaca la una dintre marile echipe ale Frantei, PSG.

<{POST_SNAPBACK}>

:kisses

@Legi - vezi poate se impiedica pe scari si imi dai de lucru :peace:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy