Jump to content

Departe De Romania


Razvan

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Dupa deplasarea din Bolivia, jucam primul meci pe teren propriu de la instalarea contingentului de romani la conducere. Speram sa facem o impresie buna.

Meciul a inceput in nota de dominare a oaspetilor, care au si reusit sa si deschida scorul, dupa o eroare grava a lui Cedric Kante, care a reusit sa dea pe langa minge (la propriu). Deci, scorul era 0-1 in min 16 ( Freddy Grisales).

Incercam sa ne revenim din soc, si dupa numai 8 min marcam prin nimeni altul decat... Frederic Kanoute :worship .

Pana la pauza nu reusim sa mentinem rezultatul de egalitate, in ciuda dominarii teritoriale. Acelasi Freddy Grisales marcheaza in minutul 24.

Chiar daca am incercat sa revenim, acest lucru nu a fost posibil, Columbia reusind lovitura de gratie prin Hugo Rodallega im nimutul 51.

Primim o alta lovitura, in minutul 59 cand Kanoute iese accidentat. Este luat imediat in primire de Sammy si Drak, care ma asigura ca va fi bun de joc in meicul impotriva Mauritaniei peste 3 zile contand pentru preliminariile Cupei Africii.

Pana la sfarsitul partidei nu s-a mai intamplat nimic notabil cu exceptia unei ratari incredibile a lui Modibo Maiga.

Un debut nereusit, dar mergem inainte...

malicolumbiaka3.th.jpg

malicolumbia1eh9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Asta asa este...:D...Da' daca avem atatia acidentati mai greu...si apropo, cred ca o serie de echipe din Africa(gen Coasta de Fildes sau Nigeria) sunt mai tari decat Columbia...deci, propun sa ne gandim la niste solutii...repede...:P

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Intru-un mic ,,experiment'' (meciul nu a influentat story-ul in nici un fel):

Mali (eu) - Burkina Faso (Legenden) 7-2

Atunci cand timpul ne va permite va avea loc si ,,returul'' :bere

maliburkinafasoam8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Dupa ce mi-am facut temele, iata lista de bunataturi:

Sédenoudé Janvier Abouta - USM Alger - SC - nascut pe 1/1/81 (oare de unde o veni numele de Janvier? :faces) - Are 6 selectii si 1 gol. Din pacate nu am putut afla mai multe despre el pana acum. Blitzisor ar trebui sa dea o fuga pana in Alger sa il urmareasca la cateva meciuri.

Mansour Assoumani Gamali - Saarbrucken - SW/DC - are o selectie la nationala U21. Un fundas central inalt si bataios, cu un joc aerian foarte bun, excelent la marcaj si bun si la deposedari. Puncte slabe: este lent si lipsit de agilitate si cam are probleme cu pozitionarea in teren. Merita incercat mai ales ca are experienta meciurilor din 2.Bundesliga.

Sékou Berthé - Panionios - DC. Un colos de jucator la 1.93 m si 90 de kile, foarte puternic, excelent la jocul aerian si destul de bun la marcaj si deposedare, anticipeaza bine fazele si este surprinzator de rapid pentru gabaritul sau. Puncte slabe: e cam atehnic, omul nu se incurca cu balonul prea mult si are momente in care nu are consistenta in evolutii. Totusi merita o sansa la echipa nationala.

Khalifa Cissé - Boavista - DC, o idee si DM - un jucator de un inalt profesionalism. Imbatabil la duelurile aeriene, un atlet desavarsit, foarte bun la marcaj si la deposedare, ideal pentru marcajul om la om, fiind in stare sa se tina dupa adversar si pana la vestiare. Sta mai prost la capitolul fler si creativitate, dar ce naiba, doar e fundas central. Il recomand ca un posibil titular pentru nationala si nu inteleg cum de nu a fost convocat pana acum.

Din specia Coulibaly am mai gasit doi candidati pentru nationala: David si Hadj Moussa.

David Coulibaly - Grenoble - AM RC. Desi joaca in ligile inferioare din Franta, m-a surprins cu viteza si acceleratia sa, dar si consistenta in evolutii. Dribleaza bine, este executantul cornerelor la echipa de club si centreaza excelent. Sta mai prost la pase si la finalizare. Are deja 5 selectii la nationala si consider ca ar trebui sa fie selectionat la nationala in permanenta.

Hadj Moussa Coulibaly - MC Alger - DC. Alt fundas central, dar ce fundas! Joc aerian bun, excelent la marcaj si deposedare, executant de lovituri libere, foarte foarte bun suteur de la distanta, bate auturile tare, anticipeaza bine fazele si e bataios si hotarat in interventii. Sta mai prost la capitolul viteza si mobilitate, precum si la finalizare, insa per ansamblu consider ca nu ar trebui sa lipseasca sub nicio forma de la nationala.

Cheick Oumar Dabo - JS Kabylie - SC. De la primul meci vazut pe casete am zis ca nu trebuie sa il lasam sa se iroseasca si trebuie chemat la nationala imediat. Excelent executant de penaltyuri, tehnic, bun suteur de la distanta, o buna lovitura de cap, dribleaza bine si centreaza la fel de bine, mental sta excelent, iar atributele fizice sunt excelente: foarte rapid, agil, buna detenta si sta foarte bine pe picioare. Singurele puncte slabe ar fi creativitatea si pozitionarea in teren. M-a impresionat cel mai mult din ce am vazut pana acum.

Pe casetele primite din Maroc, am mai vazut si un pusti de 20 de ani: Makan Dembélé - SC. Joaca la Raja (blitz sa te opresti si la meciurile lor) si am vazut cateva lucruri interesante la el. E masiv si sta foarte bine pe picioare, fiind greu de doborat de fundasi, bun finalizator si bun la jocul aerian. Daca se tine de treaba, poate sa ajunga un jucator foarte bun. Il recomand pentru nationala U-21.

Cheick Tidiane Diabaté - Bordeaux - AM/FLC. Are doar 18 ani, dar are o lovitura de cap de clasa si este foarte bun la finalizare. Il consider un jucator ideal pentru nationala U-21 in ciuda varstei fragede. Cred ca nu degeaba l-a cumparat Bordeaux :P

Drissa Diakité - Nice - DM. La 21 de ani are niste atribute remarcabile mai ales pentru postul pe care il ocupa in teren. Titular la nationala U-21 a Mali, consider ca e timpul pentru el sa faca pasul la nationala mare.

Drissa Diarra - Lecce - AMC. A facut pasul in fotbalul mare prin transferul sau la Lecce. La 21 de ani este un baiat foarte muncitor care isi vede de treaba lui si se adapteaza foarte usor peste tot pe unde joaca. In meciurile importante, evolutiile sale sunt de multe ori senzationale, nu este individualist, foarte tehnic si versatil, bun pasator si posesorul unei bune lovituri de cap. Foarte bun ca mijlocas de constructie. E clar ca trebuie chemat la nationala.

Boubacar Diarra - Freiburg - DC. Are 38 de selectii la nationala. No comment.

Moké Diarra - Gueugnon - DM. Atribute mentale superbe. Tehnic insa nu se compara cu Diakité si in plus trece printr-o perioada mai grea, fiind imprumutat la Yzeure. Totusi merita urmarit.

Vincent Doukantié - Tours - DM, ML. Desi are aproape 30 de ani reprezinta o solutie pentru nationala. Bun executant de cornere, bun pasator, tehnic si posesor unui tackling bun. Bate destul de bine loviturile libere.

Souleymane Keita - ES Setif - DM. Un post pe care nu ar trebui sa ne facem griji este cel de DM. Am mai descoperit inca un pusti bun pentru postul asta. 20 de ani, la nevoie poate juca si mijlocas central dar si fundas central. Poseda atat atribute defensive cat si ofensive destul de bune. Bun pasator, tehnic, bun la tackling si marcaj, bun suteur si executant de auturi, bataios, rezista usor 90 de minute pe teren in conditii de efort continuu.

Mai am o lista de pusti talentati pe care ar trebui sa ii luam la nationala U19: Mahamane Traoré (tot la Nice), Idrissa Traoré (Centre Salif Keita), Ibrahim Sissoko (WBA)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy