Jump to content

Departe De Romania


Razvan

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Ma trezesc brusc...si fara sa vreau incep sa recit:

A fost odata ca-n povesti

A fost ca niciodata

Din rude mari imparatesti

Un prea frumos baiat

Si-era singur la parinti

Si mandru-n toate cele

Cum este Inter intre... WTF!!! am inceput sa delirez. De la caldura cred ca mi-se trage!!!

Ma uit la termometrul din camera, si ce vad: 38 grade Celsius :scared . Ar fi OK daca am fi in iulie, dar in martie :huh: ?

Ies repede pe balcon si ... ce-mi vad ochi ?!?!?!

WELCOME TO RITZ HOTEL -_-

Stai un pic. .. , ... , ... Hotel Ritz? si totul incepe incet, incet sa devina clar (sau cel putin asa am eu impresia)

Se intamplase totul asa de repede, incat :wizard: ... parca visasem. Brusc ma trezeste din visare in care alunecasem telefonul. Ridic receptorul:

- Alo...!

Dar totusi, parca v-am luat cam repede. Sa va mai povestesc cate ceva despre mine: :thankyou:

Mi-am inceput ,,marea aventura'' dintr-un accident (cica parintii mei nu ma vroiau, si ca trebuie sa ii multumesc Elenei Ceausescu :worship pentru geniala idee cu nasterea ,,la comanda''). Deci...totul a inceput intr-un orasel din jud. Olt, Romania - Bals -. Am facut scoala primara acolo, dupa care, parintii mei, vare vroiau sa ma ,,scolesc'' mai bine s-au mutat la Craiova. Acolo mi-am petrecut cei mai frumosi ani ai vietii mele de pana acum (yeah right :thumbdown: ).

La terminarea liceului mi-am decis viitorul: Facultatea de Jurnalism din Craiova. Totul mergea bine, pana cand am fost exmatriculat. Cica este ilegal sa ai relatii intime cu profesoarele...(ce magarie :angry: ). Din acest moment viata mea s-a schimbat.

Ce face un drum cu trenu de la Cluj la Craiova... innebuneste lumea . La inceput nu am avut intentia de a creea un story, dar plictiseala din tren...era muuuult prea mare.

I hope you enjoy it :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Am urmat cursurile Institutului de Educatie Fizica si Sport Bucuresti. Dupa ce am absolvit cu ,,magna cum laudae'' :thankyou: am decis sa urmez cursurile Scolii de Antrenori din renumitul si cochetul Bucale. Dupa 2 ani de munca ,,grea'', am absolvit ... Era o zi asa de frumoasa...pt sufletul meu, pacat ca afara ,,turna'' cu galeata :( . Trebuie sa mentionez ca anul acela am fost singurul care a absolvit cu ... media 6, dar ce conta? era medie de trecere si eu devenisem astfel antrenor cu acte in regula. :thumbup:

Acum urma partea cea mai grea, gasirea unui post liber. Dupa vreo 7 ani de cautari ,,dadu'' norocu peste mine: primesc un telefon de la Ciorba alias Dumitru Tudor, in care ma ruga sa ne intalnim in vederea discutarii termenilor unui contract cu o echipa (pe care nu a vrut sa o dezvaluiasca la telefon :peace: )

Grabit, imi scot Oltcitul din garaj si...la drum. Nici nu au contat cele 2 pene de cauciuc facute spre Bucuresti sau minorul accident de circulatie in care am fost implicat (am dat peste un taxi @tomi- daca erai tu, imi cer scuze :worship ). Singurul lucru care conta era faptul ca am ajuns.

Ciorba ma primeste imediat in biroul sau, situat convenabil la periferia Bucurestilor.

- Te rog, ia loc.

- Multumesc domnule Tudor. Am inteles ca aveti un post de antrenor pentru mine?

-Da, sigur ca da. Noi aici, la firma mea, nu ne jucam cu banii clientilor. Sper ca aveti pasaport?

-Pasaport...? intreb eu (stiind ca am intrat cam de multisor in UE)

- Pai normal...nu v-am spus la telefon? pentru a ajunge in Mali aveti nevoie de pasaport. ( la auzul acestor cuvinte am ramas pur si simplu ,,masca'')

Crezand ca este o gluma incep sa rad cu pofta.

-Dar de ce razi? Vorbesc serios. Anghel ,,Cascheta Puiu'' Iordanescu a fost numit selectioner al selectionatei statului Mali si l-am convins ca tu esti omul potrivit sa il ajuti. Deci...accepti? ah...am uitat sa iti spun un mic detaliu, salariul tau va fi de 300k pe an daca accepti. Deci ???

-OK, accept. Dar sa stiti ca nu o fac pentru bani, ci pentru nea Puiu (si marmota invelea ciocolata :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cu 3 zile inainte de plecare, primesc un telefon de la Ciorba, din care o sa va transcriu numai cateva secvente:

- Am o veste buna pentru tine...

- Ziceti domnu' Tudor.

- Tocmai m-a sunat Puiu si mi-a spus ca el a semnat cu o echipa puternica. Parca ii zicea Inter si nu mai stiu cum... ah da. Inter Moengotapoe, campioana Surinamului. Cica i-au oferit aia un contract beton. In cazul asta o sa te trimit pe tine in Mali ca antrenor princ...

- Pe mine????!!!!! :scared Pai ma dau aia afara din 2 mutari si 3 miscari.

-Lasa-ma pe mine sa rezolv asta. Tu trebuie doar sa te duci cu fite de mare antrenor... Si era sa uit: sa iti iei cu tine si un secund, un preparator fizic, vreo 2 scouti, 1 medic si ce mai crezi tu de cuviinta, pentru ca cei care veneau cu nea Cascheta au refuzat sa vina sub comanda ta.

Odata terminata convorbirea cu Ciorba m-am apucat de rucrutat staff.

Deci...anyone available for a trip to Mali? :search: ofer salariu atractiv. :thumbup: ca nu vreau sa iau pe oricine dupa strada. Macar aici cred ca toti stiti cate ceva despre fotbal si puteti sa ma ajutati in incercarea aproape imposibila de a nu fi dat afara.

PS: Primii veniti primiii serviti :bere

Link to comment
Share on other sites

pick me, pick me...am experienta in preluarea echipelor slabe din ligile inferioare...sunt expert in aducerea lor in primul esalon si "ingroparea" lor acolo... am si un dezavantaj...putine trofee la activ(cel putin la FM2007), dar asta e viata...:D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa cum spuneam experienta este un criteriu putin important :P

De acum incolo vei fi ocupa functia de scout, cu un salariu anual de 99k.

PS: Apuca-te de impachetat, ca maine plecam spre Mali. Avem bilete la clasa I -_-

Anyone else? @Ilici - avem nevoie de oameni de legatura cu America de Sud. te oferi?

@Mihai- ce zici de un post de asistant manager? te las sa alegi rezervele :B:

@Noel- avem nevoie de un psiholog bun. Cce zici?

@Ita- avem nevoie de un bun organizator. Te bagi?

@Legi - stau cam prost cu tactica. Te multumeste un post de coach?

@Ana- te tenteaza un post de profesor de limba romana?

@Andrei- un post de scout?

@Bogdan- nu vrei sa te joci de-a doctorul?

@ Sammy- un post de preparator fizic?

@Ballack -am nevoie de un om de incredere in federatie...ca poate ma ,,masluiesc'' aia

@Dinamo - un post de ofiter de propaganda? :B:

Daca am scapat pe cineva care vrea, just say... :thumbup:

@Dark siege - un post de maseur? Ai ocazia sa il atingi pe Kanoute :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pentru ca ai fost sincer si ai recunoscut ca vii doar pentru bani, tie iti dau 150k/an :bere

Vezi ca africanii astia alearga mult si o sa ai cam mult de munca dupa antrenamente. :D

@Sammy tie iti dau 90k/an

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spuneam experienta este un criteriu putin important 

De acum incolo vei fi ocupa functia de scout, cu un salariu anual de 99k.

PS: Apuca-te de impachetat, ca maine plecam spre Mali. Avem bilete la clasa I

Clasa I...yummy...dau si alune gratis?:D...Pentru inceput, propun sa incercam naturalizarea unor jucatori din nigeria...:D

Trebuie sa invat sa vorbesc "maliana"?? Sau se descurca astia de acolo si in engleza? Cu franceza sunt la pamant oricum...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Din Nigeria nu prea avem cum, dar luam din Franta. Cred ca pe tine te las prin Franta, sa mai cauti cativa jucatori, ca selectia din tara este aproape imposibila (din cate am auzit). Pe langa salariu (95k) iti mai dau si diurna. Merge 100$ pe zi?

Cred ca inteleg si engleza, ca majoritatea joaca ,,afara''. Daca nu sper sa ni se alature anahoret ca sa-i invete romana. Vine muntele la Mahomed...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Accept postul de coach.

Cand ne imbarcam ? Poate scriu cateva ceva dupa ce ajungem acolo. -_-

Daca nu se intampla nimic notabil, maine la ora 4. Zborul o sa dureze cam 8 ore :boring: , timp in care avem timp sa vedem documentatia echipei (pe care ne-a lasat-o predecesorul meu).

PS: Cica o sa fie mari probleme cu numele jucatorilor. O sa avem in echipa cam 3-4 de Coulibaly, 2 de Sissoko, 2 Keita, 2 Kanoute, 2 Traore :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy