Jump to content

Viata La Munte


Mihai

Recommended Posts

  • MentholBoy

A venit si etapa din cupa. Jucam cu Corvinul 2005 Hunedoara.

In weekend am fost pana la Babele cu baietii si am facut un mini-antrenament, dupa care am coborat la 1400 si le-am dat program de voie.

Evident ca eu m-am asezat la un pahar de vin fiert si mi-am incalzit curul in restaurantul de acolo. Ce bine e sa ai regim de sportiv :D Imediat ne-au gasit locuri libere in restaurant. Ne-a cam injurat lumea, dar neah...sa ne suporte :D

Atmosfera este relaxata in cadrul echipei dupa un astfel de mini-vacanta, avem un moral bun, mai ales ca la hunedoreni sunt 8 accidentati si 2 indisponibili. La noi lipsesc Cireasa (accidentat) si jucatorii imprumutati (care conform regulamentului nu au drept de joc in Cupa :huh: .....SEVEEER...sa te fut) adica Tanase :(, Botezatu, Bodea, Baciu si Ilin.

Pierderea mare e pe stanga, unde am de ales intre Mocanu si Bandar, inclin insa spre Mocanu.

Formula de start: Harnagea - Sala, Suvaina, Cojocaru, Negrila - Sandru, Plecanciuc, Coteanu, Mocanu - Harap, Maris.

Meciul este destul de echilibrat, Suvaina se achita destul de bine de sarcinile de fundas, iar Mocanu nu arata ca ar avea 37 de ani. Vine minutul 22, cand Plecanciuc paseaza excelent pana la Maris, care trimite din prima cu capul spre Harap. Patrundere in forta si sut langa bara. Se pare ca devenit o specialitate genul asta de gol: 1-0!

Pe finalul primei reprize avem noroc cu lipsa de experienta a lui Cristian care in loc sa avanseze mai mult spre poarta si apoi sa suteze, alege sa suteze de la circa 12 metri lateral si Harnagea are o parada de zile mari.

Dupa pauza insa ne pierdem norocul: fault disperat al lui Negrila pe partea stanga, dupa ce tot el gresise in prima faza si scapase adversarul din marcaj. Lovitura libera executata perfect in careul si masivul Iacob inscrie din cativa metri cu capul. Meciul se indreapta vertiginos spre prelungiri, iar in ultimele secvente ale minutelor regulamentare Maris rateaza din cativa metri cum rar mi-a fost dat sa vad ochilor. In asentimentul publicului si intr-un cor de muie si injuraturi de mama pentru aceasta ratare, Maris iese de pe teren si intra in locul lui Ciolanel si incepem prelungirile.

In prima repriza de prelungiri suntem in corzi, hunedorenii ratand de 3 ori inscrierea golului cu nr.2, pentru ca in minutul 105, Ciolanel sa scape pe contraatac si sa suteze violent de la 30-35 de metri pe langa bara. Hunedorenii inghetasera la faza asta.

Vine si minutul 110 cand Sala respinge din careu pana la Plecanciuc, acesta preia si trimite o pasa in adancime pentru Harap, acesta ajunge cu greu mingea, o intoarce in careu spre Ciolanel. Il vad pe Ciolanel ca se intoarce cu mingea si incep sa urlu la el sa dea drumul la minge si nu apuc sa imi termin vorbele si il vad ca se apuca sa il dribleze pe Irina. Imi vine sa urlu de furie, dar il vad ca se opreste si centreaza scurt pana la Harap si acesta deviaza din prima in poarta: 2-1! Doamne ce nebunie de faza. Imi venea sa il omor pe Ciolanel in prima instanta, dar l-am iertat. A avut o idee geniala cu miscarea pe care a facut-o, tragand adversarii dupa el si lasandu-l demarcat pe Harap.

Hunedorenii au cazut moral si dupa nici 5 minute, o pasa geniala "printre" semnata Plecanciuc il gaseste pe Ciolanel singur cu un fundas, preluare, dribling si sut de la marginea careului: 3-1!!

Final superb de meci...ne-am calificat in turul urmator al cupei. E clar..mai mergem in weekenduri la Babele...le-a priit.

Surprizele rundei de cupa au fost eliminarile lui FC Bihor de catre Macea (1-4!!!), a lui FC Brasov de catre Botosani, a lui Dinamo II de catre Lotus Felix, a valcenilor de catre Ceahlaul II, a Daciei Mioveni de catre CFR Pascani (e drept la penalty) dar si umilinta administrata de FC Snagov lui Poli II Tim (4-1)

Dupa meci, Harap primeste laudele mele pentru evolutiile sale din ultima vreme. Daca continua in ritmul asta, va urma si Plecanciuc pe lista.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Urmeaza meci de campionat....tot cu Corvinul.

Revine Tanase intre titulari, iar Maris face schimb cu Ciolanel: Harnagea - Sala, Suvaina, Cojocaru, Negrila - Sandru, Plecanciuc, Coteanu, Tanase - Ciolanel, Harap.

Oaspetii vin cu pofta de razbunare si nici nu ma asez bine pe banca si am primit gol. Cand, cum si in ce conditii naiba stie. Ma asezasem pe banca si ii ziceam ceva secundului cand il vad pe nr.20 de la ei fata in fata cu Harnagea si gol. Am ramas stana de piatra. Nu prea e ceea ce imi doream in minutul 1.

Ne revenim greu din soc si suntem la un pas de 0-2 cand Deac suteaza violent in bara dupa cateva minute

In minutul 20, Tanase are un moment de magie si trimite o diagonala pana in fata portii si Sandru marcheaza cu capul. Sar in sus de bucurie, dar vad cu stupoare cum arbitrul anuleaza golul pentru fault asupra lui Pepenar. Nimeni nu intelege ce si cum, dar golul este anulat. Asa e cand esti echipa mica.

In repriza a doua avem niste ocazii monumentale, mai intai prin Ciolanel (pe care il schimb cu Maris din cauza ratarii) si apoi Maris....Astia isi bat joc de mine? Sa fiu al naibii de nu il bag pe Somfalean in etapa viitoare.

Normal ca dupa ratarile noastre vine golul lor cu un Suvaina contempland pasa catre Deac: 0-2.

Cand nu mai asteptam nimic, obtinem o lovitura libera la vreo 20 de metri si Sandru executa impecabil: 1-2. Dar mai sunt doar 4 minute de jucat si evident ca nu se mai intampla nimic.

Asta e...suntem pe locul 16 dupa 5 etape, dar pana la locul 4 ne despart doar 4 puncte.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Un nou meci de cupa, cu Avantul Reghin, precedat de vizita la Babele :D

Wtf...am superstitii : :superstition:

M-am tinut de cuvant si Somfalean e titular: Harnagea - Sala, Suvaina, Cojocaru, Negrila - Sandru, Plecanciuc, Coteanu, Bandar (FMM de cupa...nu il pot folosi pe Tanase) - Somfalean, Harap

A fost un meci de pomina. Gazdele au deschis scorul in minutul 29 cu un sut de la 22 de metri si am mai avut cateva sanse de 0-2 prin grija fundasilor mei.

Ne indreptam spre o infrangere neasteptata asa ca recurgem la masuri extreme si in min.67 trimit batraneii in teren: Iorga (32 de ani) pe dreapta si Mocanu (37) pe stanga.

Cand nu mai speram la nimic, in minutul 81, Suvaina bate un corner pe fruntea lui Coteanu: 1-1.

Urmeaza un final de soc:

- minutul 87, sut spre poarta noastra, Harnagea e depasit si Negrila respinge din fata portii goale

- minutul 87, pe contraatac, Harap scapa intr-un ofsaid mare cat careul de 6 m si arbitrul fluiera cu intarziere. Era prea mare nesimtire ca sa valideze golul lui Harap.

- minutul 90, un reghinean suteaza pe langa vinclul barelor

- minutul 90+2, Somfalean trimite milimetric pe langa bara

Si gata cu cele 90 de minute si cu inima mea

Incep prelungirile cu o faza la care gazdele cer ofsaid, dar arbitrul nu da nimic si Iorga finalizeaza cu o scarita din 10 metri: 1-2.

Urmeaza doua mari ratari ale gazdelor si un rosu tot la ele.

In minutul 115, sunt la un pas de infarct cand Sala se apuca sa dribleze in careu si pierde mingea, iar nr.19 de la gazde trimite peste poarta, iar ca sa fie totul mai frumos acelasi numar 19 scapa de unul singur spre poarta in ultimul minut si suteaza milimetric pe langa bara.

In ultimele secvente ale meciului, Sala prinde o diagonala de peste 40 de metri pana in careu si Mocanu venit din spate suteaza violent sub bara: 1-3!! Gazdele sunt in stare de soc. Victorie!!! Mergem mai departe

Se pare ca superstitiile mele au fost intemeiate :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy