Jump to content

Viata La Munte


Mihai

Recommended Posts

  • MentholBoy

Din cauza lui Ilici, m-am decis sa fac si eu un anti-story, poate asa se opreste.

Subiectul e simplu. Nu am sunat pe nimeni, nu m-a sunat nimeni, nu a pus nimeni vorbe bune pentru mine :D

Datorita bagajului de kile cules in perioada de sed(im)entarism, m-am lasat de fotbalul in sala saptamanal si m-am apucat de antrenorat. Dupa un an de cursuri, perioada in care am fost la meciurile din L1 si L2 si am luat notite, am zis sa imi incerc si eu norocul in liga a doua.

Sezonul 2006-2007 a fost destul de interesant cu un Rapid de nerecunoscut care a terminat pe locul I cu 73 de p si cu un Copos preocupat mai mult de postuld e vicepremier (asa ca face sens de ce a fost liniste la echipa). Dinamo a terminat la 5 puncte distanta, iar Steaua a prins pe muchie locul 3 desi a avut acelasi punctaj cu CFR.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Pos Inf Team Pld Won Drn Lst For Ag G.D. Pts

1st ECC Rapid 34 23 4 7 60 32 +28 73

2nd ECC Dinamo Buc. 34 21 5 8 56 27 +29 68

3rd EC Steaua 34 18 7 9 58 41 +17 61

4th CFR Cluj 34 19 4 11 42 38 +4 61

5th Otelul 34 14 8 12 51 44 +7 50

6th U Craiova 34 12 11 11 47 43 +4 47

7th UTA 34 14 4 16 40 47 -7 46

8th Farul 34 11 12 11 41 43 -2 45

9th FCU Poli 34 12 8 14 49 47 +2 44

10th FC Arges 34 12 7 15 46 46 0 43

11th Jiul 34 12 7 15 46 50 -4 43

12th Gloria 34 12 7 15 43 48 -5 43

13th Unirea Urziceni 34 13 4 17 48 56 -8 43

14th FC National 34 11 9 14 47 54 -7 42

15th R Poli Iasi 34 9 10 15 39 50 -11 37

16th R Ceahlãul 34 8 11 15 41 51 -10 35

17th R SC Vaslui 34 9 8 17 39 56 -17 35

18th R Pandurii 34 8 10 16 35 55 -20 34

Ironic ca la jumatatea sezonului clasamentul la varf in Liga 1 era dureros:

1st Rapid 19 15 2 2 39 14 +25 47

2nd Dinamo Buc. 19 11 3 5 27 15 +12 36

3rd Steaua 19 10 5 4 28 19 +9 35

4th Otelul 19 10 4 5 32 20 +12 34

=================

11th CFR Cluj 19 8 1 10 18 27 -9 25

Dinamo si CFR au recuperat la greu in timp ce Steaua a prins UEFA in ultima clipa.

In liga a doua rezultate cat de cat normale, exceptand calificarea la baraj a ISCT-ului.

Pos Inf Team Pld Won Drn Lst For Ag G.D. Pts

1st C Petrolul 34 20 9 5 60 36 +24 69

2nd P CS Otopeni 34 19 6 9 58 33 +25 63

3rd Sportul 34 18 9 7 57 38 +19 63

4th Forex Bv. 34 18 8 8 50 39 +11 62

5th D. Giurgiu 34 14 9 11 47 44 +3 51

6th FC Brasov 34 14 7 13 55 44 +11 49

7th FCM Bacãu 34 14 14 6 54 34 +20 48

8th Gloria Buzãu 34 12 10 12 53 45 +8 46

9th FC Botosani 34 11 10 13 40 44 -4 43

10th Cetatea 34 10 12 12 50 46 +4 42

11th Delta Tulcea 34 9 14 11 41 43 -2 41

12th Prefab '05 34 10 11 13 46 49 -3 41

13th Dunãrea 34 10 9 15 41 55 -14 39

14th FCM Cîmpina 34 10 6 18 43 65 -22 36

15th R Sãcele 34 9 8 17 39 56 -17 35

16th R CF Brãila 34 9 7 18 40 62 -22 34

17th R Brazi 34 8 9 17 37 60 -23 33

18th R Snagov 34 7 10 17 32 50 -18 31

Pos Inf Team Pld Won Drn Lst For Ag G.D. Pts

1st C U Cluj 34 21 4 9 60 30 +30 67

2nd P ISCT 34 17 7 10 47 41 +6 58

3rd CFR Tim. 34 17 6 11 57 40 +17 57

4th M. Lupeni 34 12 13 9 47 41 +6 49

5th Unirea 34 13 10 11 46 42 +4 49

6th Caracal 34 13 10 11 42 44 -2 49

7th Gaz Metan 34 13 9 12 46 42 +4 48

8th Tîrgoviste 34 13 7 14 43 37 +6 46

9th Corvinul 2005 34 12 9 13 45 50 -5 45

10th Mioveni 34 11 12 11 42 47 -5 45

11th FC Bihor 34 11 11 12 47 44 +3 44

12th FCM Resita 34 9 16 9 43 39 +4 43

13th Auxerre Lugoj 34 10 12 12 42 45 -3 42

14th FC Baia Mare 34 10 11 13 35 46 -11 41

15th R FCU II Poli 34 9 13 12 44 51 -7 40

16th R Unirea Dej 34 9 9 16 40 56 -16 36

17th R CSM Vîlcea 34 8 11 15 38 50 -12 35

18th R Building 34 9 8 17 33 52 -19 35

Mai mult, ISCT a reusit sa castige barajul in fata Otopeniului :scared..a innebunit lupul.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Am remarcat in primul sezon ca se intorc romanasii pe acasa:

- Stere Guda si Kirita la Dinamo

- Miu la Steaua

Transferurile mai importante ale primului sezon au fost:

- intern:

Paraschiv la Steaua (975k), Gado la Poli (625k), Vatca la CFR (425k), Daniel Stan la Dinamo (350k), Tibor Moldovan la Craiova (350k), Romeo Surdu la Rapid (325k), Mansour la Steaua (250k), Anca la UTA (75k), Badescu la CFR Cluj (110k :huh:), Todoran la Otelul (110k), Ioan Coman la Otelul (100k), Andrei Ionescu la Steaua (90k, desi e suspendat pana in 2009 - zau daca am inteles transferul asta), Botis la CFR (40k)

- extern:

Radoi la Lazio (2.4 mil), Niculescu la Toulouse (1.9 mil), Pulhac la AZ (950k), Adi Cristea la Rangers (575k), Iencsi la Hearts (400k), Moti si D.Goian la Spartak (375k fiecare), Marius Popa la PAO (325k)

Revenind la sezonul in curs, 2007-2008, am aflat de primele oferte disponibile la doua noi promovate: Atletic si Predeal.

Cu putin timp inainte de startul sezonului, Predealul m-a contactat si mi-a facut o oferta decenta pentru un antrenor debutant.

Lotul nu e rau la prima vedere: 2 portari, 7 fundasi, 13 mijlocasi :scared si doar 3 atacanti. Prioritatile mele sunt 1 portar si 2 atacanti, nu de alta dar ce am in atac nu ma multumeste.

Asa ca la munca si la cautat de jucatori liberi

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Lotul disponibil la primul antrenament:

Daniel Harnagea - 31 ani - GK - portarul titular fara discutie. A jucat destul de mult prin Divizia B asa ca are experienta meciurilor de acest gen

Viorel Gheorghe - 30 ani - GK - desi nu e tanar, pana acum a jucat doar in liga a treia si acum e la primul sezon in liga a doua. Consider ca va fi o buna rezerva pentru postul de portar

====================================================

Robert Sala - 26 ani - D RLC - un fundas polivalent, cu vechi state de plata in liga a doua mai ales in zona Brasovului. Cel mai probabil va fi titularul pe banda dreapta.

Sergiu Bodea - 22 ani - D RL - un pusti care poate juca pe ambele benzi. Imprumutat de la echipa a doua a Gloriei Bistrita, mi s-a recomandat ca fiind ideal pe banda stanga. Vom vedea ce si cum

Claudiu Cojocaru - 31 ani - D C - unul din cei doi fundasi titulari din centrul apararii. Jucator cu multa experienta in Liga a doua.

Adrian Cireasã - 22 ani - D C - celalalt titular din centrul apararii. Este un jucator care a crescut doarte mult in ultimii ani. Fost junior al FC Brasov, este considerat unul din cei mai buni jucatori ai echipei fiind capitanul ei.

Cosmin Suvainã - 31 ani - D C - veteran al Diviziei C. Fost jucator la CSM Sebes din ce am inteles. Momentan este indisponibil din cauza unei accidentari, dar dupa refacere ar putea sa fie o solutie de rezerva pentru axul central al apararii

Bogdan Berea - 24 ani - D C, DM - fost junior al Ceahlaului, a jucat si pe la Moinesti, dar nu a reusit sa impresioneze in prima liga. Spera sa isi relanseze cariera aici la Predeal. Momentan e doar un candidat ferm la banca de rezerve.

Alin Stanca - 25 ani - D/WB R - mare speranta a Argesului acum cativa ani buni, s-a ratat si a ajuns sa joace pe coclaurile din liga a treia (Juventus Falticeni fiind ultima sa echipa de club). Inca un jucator care spera sa isi relanseze cariera aici. Din punctul meu de vedere, nu prea il vad inca in primii 18. Mai are de lucru la partea de conditie fizica

====================================================

Cristian Bândar - 29 ani - WB/M L - un jucator versat care a jucat la Sibiu, Otopeni, Gaz Metan dar si in Ungaria. A venit sezonul trecut la Predeal, dar momentan nu prea are loc in primul 11 gandit de mine.

Rãzvan Ciortea - 27 ani - DM - un alt hoinar, Ciortea a jucat in vremurile lui bune la FC National. Din pacate nu a reusit sa isi faca un nume si a ajuns in ultimii ani sa joace in liga a patra germana. A incercat sa isi relanseze la Targoviste si apoi la Buzau. E genul de jucator nestatornic insa imi place cum joaca pe postul de inchizator si il vad ca titular in primul 11.

Cristian Coteanu - 29 ani - DM - vedeta #1 a Nitramoniei Fagaras in urma cu cativa ani. Plecat in Finlanda, in liga a doua. A revenit in tara la Predeal anul trecut. Are experienta, este versat, dar va avea de luptat serios pentru postul de DM.

Marian Botezatu - 20 ani - M RC - imprumutat de la FCM Bacau. Promite mult, dar este inca lipsit de experienta meciurilor importante. Sper sa se remarce in sezonul in curs. Daca va confirma, voi incerca sa il cumpar de la Bacau.

Florin Plecanciuc - 19 ani - M RC - cea mai mare speranta a clubului. Un mijlocas de creatie, foarte talentat si foarte promitator. A fost cea mai buna afacere a clubului in ultimii ani. Am de gand sa il folosesc cat mai mult. Un posibil candidat la postul de titular ca MC.

Alin Ilin - 23 ani - M C - nascut talent, mort speranta. La cat il apreciam eu la Dinamo II, acum sunt dezamagit crunt de el. A ajuns aici, imprumutat de la FC National. Daca nu are de gand sa puna osul la treaba nu il vad nici in primii 18

Marius Baicu - 17 ani - M C - imprumutat si el dar de la echipa a doua a lui FCM Bacau. Cam greu sa pot spune ceva despre el, fiind cel mai mic jucator din lot. Daca va prinde lotul de 18, va depinde doar de el

Dan Sandru - 20 ani - AM R - desi tanar, mi-a fost recomandat de secund ca fiind titularul postului de mijlocas dreapta. Mai ramane sa ma convinga si pe mine :D

Constantin Vlad - 29 ani - AM RC, F C - desi are aproape 30 de ani nu a reusit sa se impuna la Sacele si asa a ajuns la Predeal in sezonul trecut. Personal nu m-a impresionat. Nu il vad in primii 18, dar il voi pastra in lot pentru orice eventualitate.

Cristian Tãnase - 20 ani - AM LC - una din vedetele echipei. La FC Arges a avut ceva sanse pentru a se impune dar nu a reusit sa faca ceva senzational. De aceea a jucat mai mult pe la Mioveni. La Predeal insa a explodat si joaca nemaipomenit. Este titular pe banda stanga si as face orice ca sa il pastrez definitiv.

Mihai Mocanu - 37 ani - AM LC - o legenda vie a fotbalului brasovean din ligile inferioare. A jucat la Tractorul, la Forex si a hotarat sa se retraga la Predeal. Este un profesionist desavarsit. La prima discutie purtata cu el, s-a oferit sa ma ajute, sa fie legatura mea directa cu vestiarul. Ar vrea sa se apuce de antrenorat la sfarsitul sezonului si deja urmeaza cursurile Scolii de antrenori. Din ce am vazut, toti jucatorii il privesc cu respect, este ca un parinte pentru cei tineri. Cireasa s-a scapat la un moment dat si a zis ca si-ar dori sa aiba o cariera la fel de lunga ca a lui Mocanu si ca a fost pentru el cel mai bun sfatuitor de cand e capitanul echipei. Ce m-a impresionat la Mihai, a fost faptul ca singur a venit la mine si mi-a spus ca desi se asteapta sa nu mai prinda multe meciuri ca titular si nici chiar ca rezerva si asta din cauza varstei inaintate, va continua sa se pregateasca la fel ca si titularii si daca voi avea vreodata nevoie de el, ma voi putea baza pe el.

Marius Popescu - 23 ani - AM L - unul din rebuturile echipei sau cel putin asa mi s-a spus. La 23 de ani nu a reusit sa se remarce la aceasta echipa si era deje pe transfer list cand am ajuns la club. Nu ii vad un viitor la echipa, daca nu face vreun miracol. Nu ma astept sa il vand acum, dar la iarna va fi primul pe lista de plecari

Lucian Barabas - 25 ani - AM C - al doilea rebut al echipei. Stie ca mai are contract cu CF Predeal si ca o reziliere de contract i-ar aduce banuti frumosi, asa ca nu se prea omoara cu firea. Al doilea pe lista celor care pleaca in iarna

====================================================

Florin Harap - 28 ani - ST - vedeta echipei. Un atacant pur-sange, care a facut ravagii in sezonul trecut. O pierdere majora pentru Sacele, care l-au vandut pe nimic anul trecut. Cred ca acum il regreta din plin. E netransferabil.

Ionut Enache - 26 ani - ST - ce o cauta asta la echipa nu inteleg. Are 26 de ani si marea majoritate a vietii de jucator a petrecut-o la echipa a doua a Ceahalului. Este un atacant de care mai bine ma lipsesc. Este motivul principal pentru care mai am nevoie de inca 2 atacanti

Georgian Iancu - 21 ani - ST - nu e Ronaldo sau Crespo, dar macar e mai bun decat Enache :D. Ramane o solutie de rezerva pentru Harap si atacantii pe care am de gand sa ii aduc.

Prin urmare, prioritatile mele vor fi 1 portar si 2 atacanti si de ce nu poate si un fundas.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Am inceput cautarile si primii care mi-au sarit in ochi au fost 4 veterani ai ligilor inferioare: atacantii Maris, Ciolanel si Iorga precum si fundasul Negrila.

Iorga stiam de ce e in stare dupa campaniile duse la Gaz Metan Medias, Negrila jucase si la Caracal si la Deva, in timp ce Maris si Ciolanel erau atacanti cu palmarese destul de impresionante si experienta garla.

Asa ca le-am dat tuturor oferte fara sa mai stau pe ganduri.

Iorga a fost primul care a acceptat.

In aceeasi zi am avut sansa sa aflu niste vesti interesante: internationalii de juniori aradeni Toc, Chindris si Filaret au cerut sa fie pusi pe liber de catre Atletico (liga a IV-a) deoarece doreau sa joace intr-o liga superioara. Imediat, am luat legatura cu clubul aradean si am inaintat o oferta pentru cei trei. Mi i-as dori in special pe primul si pe ultimul, pentru a mai aduce un plus de jucatori in aparare.

De asemenea, in ultima zi a lunii iulie, m-am trezit la stadion cu 3 jucatori: doi portari si un mijlocas ofensiv. Portarii erau Pandaru si Zavoi.

Primul a facut parte din lotul Pandurilor, dar nu a avut nicio sansa in a le lua fata lui Guso, Balaet sau Dossey asa ca a jucat mai mult pe la satelitul Rovinari. A fost dat afara de Neagoe in iarna trecuta si a ajuns la Campina ca rezerva. Acolo a avut un meci catastrofal in care a intrat in locul portarului eliminat si a primit 4 goluri in 15 minute, dar a mai avut si 3 meciuri destul de bune.

Al doilea portar este un pusti de la Sibiu, care satul de problemele financiare ale echipei a decis sa isi caute un alt club mai stabil financiar.

Mijlocasul este un pusti Cristi Dumitrescu de la Inter Gaz. A avut sansa de a fi juniorul obligatoriu in sezonul 05-06, pentru ca in sezonul urmator sa isi piarda locul in fata portarului Plopeanu. El ar vrea sa castige un loc in primii 18 la Predeal, eu i-am zis ca poate sa incerce (in gandul meu, i-am zis ca are vointa)

Tot ce pot face este sa ii incerc in amicalele ramase pana la inceputul sezonului. Ma vad nevoit sa mai "obtin" un amical si ii conving pe cei de la Dinamo II sa joace la noi acasa pe 8 august.

La pranz aflu ca Iorga si Toc au semnat si sunt pe drum spre club asa ca ii voi putea folosi pe 1 in primul amical al meu.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

N-au echipa plus ca aia de la Atletic Sibiu l-au ales pe Boruga :D

Vine si primul meu amical, contra celor de la Inter Gaz.

predeal1.jpg

predeal2.jpg

Le-am spus baietilor sa joace relaxati. Incerc o asa zisa formula standard: Harnagea - Sala, Cireasa, Cojocaru, Bodea - Sandru, Ilin, Ciortea, Tanase - Harap, Iorga. Singurele dubii le am asupra lui Bodea (post pe care il poate acoperi Negrila daca semneaza) si postul de MC® unde Plecanciuc are mai multe sanse decat Ilin, dar acolo mai pot juca si Botezatu si chiar si Mocanu.

S-a jucat frumos, relaxat si s-a simtit asta. Desi scorul a fost 2-0 (Harap si Iorga), stabilit inca din prima repriza, oaspetii au incercat sa opuna o rezistenta darza. Insa au ramas in 10 dupa pauza si acolo s-a rupt filmul. Mi-am permis sa il bag in ultimul sfert de ora si pe Toc si desi nu a stralucit a avut cateva interventii sigure in ciuda celor 17 ani ai sai.

Eroul meciului a fost insa Tanase, care se pare ca se simte excelent aici. Aerul de munte ii prieste :P A facut adevarate ravagi pe stanga, Fl.Popa si Necula rezistandu-i foarte greu. Ar fi pacat sa il ia Arges inapoi.

A doua zi mi se atrage atentia asupra unor contracte ce vor expira in vara si ii ofer o prelungire doar lui Mocanu. Bandar, Ciortea si Suvaina trebuie sa ma convinga ca merita un contract nou, in timp ce Barabas si Popescu sunt pe cale de plecare.

Vin si vestile bune: Cl.Somfalean (doar pana in vara), Maris, Chindris, Negrila si Ciolanel au semnat contract cu Predealul si in meciul amical cu Severnav sunt apti de joc.

Meciul cu Severnav e un meci de test pentru cei trei jucatori in probe, dar si pentru noile achizitii si pentru rezerve. Asa ca aleg o formula experimentala cu Pandaru - Stanca, Berea, Toc, Negrila - Vlad, Chindris, Ciortea, Dumitrescu - Somfalean, Ciolanel. Meciul incepe prost, cu Ciortea accidentat si inlocuit cu Coteanu in minutul 10 :(

Prima repriza e plictisitoare, cu o lupta surda la centrul terenului. Imi e foarte greu sa imi fac o impresie despre jucatorii in proba, Pandaru fiind somer, iar Dumitrescu neiesind in evidenta. Vine si repriza a doua cu forte proaspete in teren: Zavoi, Plecanciuc, Barabas si Popescu si intrarea suceveanului aduce un plus de viteza jocului echipei dar si doua goluri, la primul fiind coautor si al doilea purtand semnatura lui. Cu ocazia asta se pare ca mi-am gasit si titularii perechea centrala de mijlocasi, datorita si accidentarii lui Ciortea, care a dus la aparitia cuplului Coteanu-Plecanciuc. Golul primit in final nu a mai contat, scor final 2-1.

Urmeaza ultimul amical, cel cu Dinamo II, pana la care primesc o multime de oferte amuzante de a lua cu imprumut jucatori gen Siqueira, Ghinga, Petrescu sau Mircea Negru. Cam sunt in criza de timp cu transferurile, plus ca il pierd la mustata pe Chindris in favoarea celor de la Chiajna din cauza ofertei mai bune (au si de unde...la ce baza de pregatire si ce investitii s-au facut acolo). De voie de nevoie si la sugestia secundului sunt un pic fortat sa le ofer contracte lui Zavoi si Pandaru, dar in schimb reusesc sa impun punctul de vedere in ceea ce il priveste pe Dumitrescu si este trimis acasa inainte de meciul cu Dinamo II.

In ziua meciului cu catelusii am o discutie cu Plecanciuc si ii explic ca am mare incredere in el si intentionez sa il titularizez meci de meci in campionat cat timp se va tine de treaba, insa in amicale am de gand sa mai testez si pe altii pe postul lui pentru a imi face o idee asupra lotului si imi spune ca intelege situatia. Asa ca in meciul cu Dinamo iar testam de data asta in formula Zavoi - Stanca, Berea, Toc, Negrila - Vlad, Ilin, Coteanu, Bandar - Iancu, Maris. De partea cealalata, Dinamo a venit chiar cu echipa a doua: Posteuca - Ichim, Homei, Cozac - Craciun, Pastor, Bucsa, Costea, Rata - Sazbo, Codreanu dar asta nu ii impiedica sa aiba 2-0 dupa primul sfert de ora pe doua greseli de aparare Stanca si Zavoi la primul gol si Toc si Zavoi la al doilea. Desi dupa pauza am bagat din artileria grea, de abia pe final am reusit sa reducem din handicap prin Ciolanel, dar degeaba: scor final 1-2.

Ok...cam asta a fost tot cu amicalele. M-am lamurit si eu in ceea ce priveste lotul si formula standard. Cel mai probabil voi juca cu Harnagea - Sala, Cireasa, Cojocaru, Negrila - Sandru, Plecanciuc, Coteanu, Tanase - Iorga, Harap cu Maris sau Ciolanel ca prima varianta de rezerva pentru postul de atacant.

S-a incheiat perioada de transferuri cu niste miscari interesante, ca sa nu zic socante:

iulie07.jpg

august07.jpg

Va urma prima etapa a noului sezon.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

A venit si ziua debutului in liga II.

Harnagea - Sala, Cireasa ©, Cojocaru, Negrila - Sandru, Plecanciuc, Coteanu, Tanase - Harap, Iorga a fost formula de start.

Adversari nimeni altii decat cei de la Atletic Sibiu, cei care il preferasera pe Staicu in locul meu. Un motiv in plus pentru mine de a le arata ce au pierdut. Din pacate, desi meciul a fost foarte echilibrat, o greseala de marcaj la un corner spre finalul meciului ne-a costat 3 puncte. In minutul 77, juniorul Fanatean la primul contact cu balonul a marcat cu capul de langa Negrila si uite asa am pierdut primul meci in B.

Am fost dezamagit de Negrila (pentru neatentia de la gol), dar mai ales de Iorga care la experienta lui a ratat nepermis de mult si am spus acest lucru si la conferinta de presa de dupa meci si nu i-a cazut bine la ficat.

Cristi Tanase a fost ales omul meciului, desi si Cireasa a jucat la fel de bine, insa toata lumea a fost impresionata de tehnica lui si usurinta aratata in driblinguri.

Avem o saptamana la dispozitie sa ne pregatim de debutul pe propria arena in meciul contra lui Gaz Metan, insa toata lumea nu ne acorda nicio sansa. Iorga e cu moralul la pamant si e clar ca altcineva va fi titular in atac. Am de ales intre Maris si Ciolanel, dar parca l-as prefera pe primul. Nu stiu de ce dar am un presentiment legat de asta.

Vine si ziua jocului. Aceeasi formula ca in etapa trecuta insa cu Maris in ataca alaturi de Harap. Meciul debuteaza cu o mare gafa a mediesenilor: degajare Stetca pana la centrul terenului, Bunea incearca sa paseze inapoi cu capul din prima pana la Petelean, dar loveste prea tare mingea si trece peste Petelean si prinde toata apararea gazarilor descoperita, Harap alearga dupa balon, patrunde in careu din lateral dreapta si suteaza cu exteriorul pe langa Stetca, exact langa bara: 1-0!! :worship. Executie de mare atacant si un start de meci cum nici nu ma asteptam.

Pana la inceputul reprizei a doua, meciul curge in mod neasteptat spre poarta gazarilor. Vine insa minutul 51, cand Petelean degajeaza foarte tare un balon trimis de Cojocaru pentru Harap si mingea cade in spatele fundasilor si Prodan tasneste spre poarta noastra si finalizeaza elegant pe langa Harnagea. Degeaba am cerut ofsaid la Prodan, ca arbitrul a ramas neclintit in decizia sa: 1-1

Daca nici asta nu e ofsaid...plm...atunci care e?

prodan.jpg

Vine insa minutul 57, cand Cireasa degajeaza o minge din careul nostru si Maris alearga dupa ea, o prinde si pleaca intr-o cursa de circa 30 de metri, patrunde in careu si il executa sec pe Stetca: 2-1. A fost contraatacul perfect, gazarii fiind surprinsi de simplitatea fazei. Au urmat minute bune de dominare ale noastre, gazarii lasand impresia ca nu si-au revenit din socul golului primit. Finalul insa le va fi dureros. O serie de pase din prima pe traseul Sandru - Plecanciuc - Harap se termina cu o centrare perfecta in mijlocul careului pana la Maris, preluare, dribling pe langa Frasinescu si sut sec din cativa metri: 3-1 :worship. Cred ca este clar cine va fi omul meciului :D

Toata lumea e in extaz dupa meci si ma felicita pentru o victorie istorica. Le spun ca nu e meritul meu, ci al jucatorilor. Evident ca eroul zilei este Maris, la conferinta de presa exprimandu-mi bucuria deosebita de a fi reusit sa il aduc la noi la club.

Vor urma doar 2 zile de pauza pana la meciul din deplasare cu Motru, o echipa urata ca stil, o echipa care pune accent pe forta si nu pe tehnica. Imi avertizez jucatorii sa nu se culce pe laurii victoriei cu Mediasul si sa aiba in vedere meciul cu Minerul.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Se rezolva si cu momentul pasei :D Revin cu poze...faza e ca Prodan se intorcea dinspre poarta mea..deci era in ofsaid pasiv. Cand ala a degajat, el era inca inaintea lui Cojocaru cu cel putin juma de "jucator" si imediat s-a intors => ofsaid reactivat.

Si nu...comentariile o sa apara la meciul urmator :D

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Jurnal de front: Motru, 18.08.2007

Teren: impracticabil cu destule zone arabile :B:

Echipa de lupta: Harnagea - Sala, Cireasa ©, Cojocaru, Negrila - Sandru, Plecanciuc, Coteanu, Tanase - Harap, Maris

Desi nu sunt toti foarte masivi, minerii intra la intimidare si simt ca lucrul asta ii inhiba pe jucatorii mei. Trebuie sa recunosc ca minerii au in Naicu un adevarat lider. Se aude tot timpul glasul lui pe teren cum striga la coechipieri, cum ii incurajeaza la fiecare pasa gresita. Se vede ca e un jucator rutinat. Din pacate noi dominam mijlocul, dar nu reusim sa ajungem aproape de poarta, minerii fragmentand jocul prin faulturi dese si prin mingi bubuite in fata.

La noi, Cireasa e magistral, nu misca nimeni langa el. Da dovada de o maturitate in joc incredibila pentru varsta lui. Ii prevad un viitor stralucit. Noroc ca i-am prelungit contractul pana in 2009 :D

Din pacate in finalul primei reprize luam un gol stupid din cauza terenului. Naicu paseaza pana la Trifu in marginea careului si acesta suteaza de la 20 metri lateral dreapta si mingea musca o brazda in fata portarului si ii sare pe langa cap: 1-0.

Repriza a doua aduce aceeasi poveste, cu minerii tocandu-ne sistematic la glezne, dar fara a "obtine" galbene. Mergem in gol si ma enerveaza asta. Asa ca ii scot pe Harap si pe Sandru si ii bag pe Iorga si pe Ciolanel dar degeaba. Pierdem cu 1-0 dintr-un gol stupid.

Nu ma incalzeste cu nimic ca omul meciului e ales Cireasa.

Aud comentarii la conferinta de presa cum ca in minutul 25 am avut un penalty refuzat (Maris sustine ca ar fi fost) si sunt intrebat ce parere am. Refuz politicos sa comentez si seara aflu ce destept am fost: am vazut reluarea la TV si nu stiu cati ar fi dat penalty la chestia aia.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

A urmat meciul cu Resita, un meci atat de lipsit de farmec incat nu prea am ce sa zic despre el: 0-0. Doua lucruri de mentionat in tot meciul: Cireasa din nou MOM (e timpul sa il laudam) si faza din minutul 90+ in care Iorga a dat o pasa inapoi spre un adversar (Filipoaica) care s-a speriat si el de pomana primita si a bubuit-o in copaci.

Din pacate dupa meci am aflat ca l-am pierdut pentru urmatoarele 2-3 meciuri pe Cireasa ca urmare a unei microrupturi la muschii aductori. A doua zi m-a cautat cineva de la Transilvania Expres sa ma intrebe daca Berea reprezinta solutia ideala pentru inlocuirea lui Cireasa. Nu am chef sa nasc discutii aiurea, asa ca refuz sa comentez in ideea ca mai intai trebuie sa vad pe ce perioada va lipsi Adi.

In cupa UEFA in turul II preliminar, ne umplem de rusine: niste desculti din Serbia (Bezanija Novi Beograd :huh:) ii elimina sec pe otelari cu 1-0 si 3-0. Rusinea e mare fiindca Otelul venise din Intertoto unde ii eliminasera in finala pe Sochaux cu 3-2 si 2-2. In schimb CFR a trecut greu de Keflavik cu 2-1 si 1-0.

Prin urmare ramanem in cupe cu Rapid (direct calificata in liga) si CFR. Rapid are o grupa naspa cu Bayern, Real si Kiev. Dinamo a ratat intrarea in Liga dupa 1-2 si 0-2 cu Scum United. Inca mai avem de lucru la partea cu cupele europene.

Chindris a acceptat un precontract de profesionist care va intra in vigoare din 6 martie 2008 si va dura 3 ani. Datorita legislatiei in vigoare, cand l-am adus la club a trebuit sa il semnam ca amator din cauza varstei (nu avea 17 ani impliniti :huh:)

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy
e o pasa catre propriul portar.

des intalnita la div B.

nici vb de offside.

Nope.

Ovi....aia in negru sunt Medias. Poarta mea e in stanga. Petelean (in negru), acolo unde e facut cercul cu rosu, degajeaza in fata. Chiar si spune in match report ca Petelean e cel care da in minge si nu Harap => ofsaid la Prodan.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy
Ovidiu vrea sa zica defapt ca Harap, jucatorul tau, asa cum a fost invatat la antrenamente, a incercat o pasa la propriul portar. A vazut el asta la Nicolita si si-a zis ca merge. Si a mers... :thumbup:

Eu am inteles ca vroia sa zica Ovi...dar dupa cum am explicat, Harap nici macar nu a atins mingea.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy