Jump to content

Steaua Europei !


Maurice

Recommended Posts

Totul a inceput in urma cu 3 ani. Dupa incheierea sezonului 04/05, Steaua era in cautarea unui antrenor care sa-i ia locul lui Titi Dumitriu. Primul pe lista lui MM Stoica a fost Oleg Protasov, insa ucraineanul nu a putut rezista tentatiei de a antrena echipa lui de suflet, Dnepr Dnepropetrovsk, asa ca MM era atacat din toate partile pentru ca nu reusea sa gaseasca un antrenor in stare sa duca mai departe munca inceputa de Zenga (care, de asemenea, refuzase "reinscaunarea"). Tribuna il cerea insistent pe Hagi, dar si acesta refuzase, ca si Petrescu. Avand o relatie de amicitie cu Managing Director-ul Stelei, vorbeam destul de des cu acesta si imi impartasea chinurile prin care trecea incercand sa gaseasca antrenorul ideal pentru club. Intr-o zi senina, la sfarsitul lui iunie, ma intalnesc cu Stoica la un local bucurestean, in urma unui telefon pe care l-am primit cu o zi inainte, de la el, in care imi cerea sa-l ajut in problema care nu-i dadea pace. Stia ca fotbalul era marea mea pasiune, ca terminasem facultatea de Management sportiv, aveam licenta de antrenor obtinuta si de stagiile de pregatire efectuate in strainatate, la cluburile mari ale Europei. Urmarisem nenumarate antrenamente ale unor echipe ca Inter, Milan sau Ajax; vroiam sa nu-mi scape nimic, eram la curent cu tot ce inseamna metode de pregatire in fotbalul actual. Cu toate astea, nu aveam experienta ca antrenor (doar doua echipe de amatori imi trecusera prin mana, una s-a desfiintat dupa cateva luni de cand am preluat-o iar la cea de-a doua am avut un conflict cu patronul, dupa ce mi s-a cerut sa "trantesc" un meci) si nu eram convins daca e mai bine sa caut un post "de birou" sau sa ma intorc "in iarba".

Sa revenim. Nici nu am apucat sa comandam ceva de baut, ca Mihai a si inceput sa vorbeasca despre fotbal:

- Nu-mi vine sa cred, nu stiu ce sa fac, toata lumea ocoleste Steaua. Unii se tem de presiunea imensa la care ar fi supusi, altii au o reticenta fata de Gigi, ca ar impune jucatori la echipa. E incredibil! Nu mai pot dormi noaptea. Ia zi, tu la cine te-ai gandit ca ar putea sta pe banca noastra?

- Asa cum m-ai rugat, am facut o lista destul de lunga cu antrenori talentati.

- Bun. Sa vedem la cine te-ai gandit...

- In capul listei l-as pune pe Lothar Matthaus. Ar fi o lovitura de imagine in primul rand, dar il recomanda si rezultatele obtinute la Partizan Belgrad (accederea in grupele UCL).....

.....

(dupa cateva pahare de suc)

.....

- Ne cunoastem de ceva timp, stiu ca esti nebun dupa fotbal, respiri, mananci si traiesti fotbal. Ai sportul asta in sange si totusi stai departe de fenomen. De ce?

- Nu stiu. O sa ma apuc de jurnalistica probabil, merg pe urmele lui Andrei Vochin...

- Dar totusi, ti-ar lipsi gazonul prospat taiat, traversarea terenului in uralele publicului si victoriile pe arene celebre ale lumii.

- As da totul sa am toate astea, dar...

- Mi-a venit acum o idee.Hmm...Daca ai fi tu noul antrenor al Stelei?!

- Mihai, nu ma mai atata!

- Chiar vorbesc serios. De ce nu?

- E vorba de Steaua. Trebuie un antrenor cu nume, o fosta glorie, ceva...Eu nu indeplinesc conditiile astea.

- Te cunosc foarte bine, iti stiu calitatile...

- Si oricum, Gigi nu va accepta sa vina un necunoscut pe banca.

- Gigi are incredere in mine, il conving eu.

.....

Nu o sa aflu niciodata cum a reusit, dar l-a convins !!! Pe 3 iulie 2005 semnam contractul cu Steaua. Au urmat contestari din partea suporterilor, am inceput cu o infrangere in turneul din Austria (0-1 cu GAK) dar apoi echipa a inceput sa se miste.

Programul competitional a inceput cu doua partide impotriva lui Dinamo, Supercupa (pe stad. National) si prima etapa (in deplasare). Primul trofeu la Steaua l-am obtinut chiar in primul meci oficial si in fata eternei rivale. 3-0 (Iacob, Mazilu, Radoi). Apoi, in campionat, 1-0 (gol Iacob) in Groapa . Ce-mi puteam dori mai mult??? O calificare in Champions League, normal. Punct ochit, punct lovit. Dupa 2-2 si 4-0 cu Dinamo Tbilisi in turul 2, am cazut cu Celtic Glasgow in ultimul tur preliminar. Aici am avut parte de o dubla de infarct: am invins la Glasgow cu 3-1 (2 goluri Iacob si Camara autogol) iar la noi ne-am pierdut cu firea si am fost invinsi cu 2-0, dar golurile din deplasare ne-au calificat in grupe pentru prima oara dupa 9 ani de asteptare.

Pe scurt, in acesti 3 ani am castigat 3 titluri, 2 cupe si 3 supercupe. Dar in acest sezon, imi propun sa cuceresc Europa. Dupa optimile Champions League ( de 2 ori) si optimile UEFA, e timpul sa obtinem o performanta remarcabila. Se simte in aer adierea performantei!!!

3.08.2008

Dupa ce sezonul trecut am cheltuit 15.000.000 Euro pe transferuri, acum nu am mai avut o campanie de achizitii agresiva pentru ca valoarea lotului nu impunea asa ceva. Ma bazez pe omogenitatea capatata de echipa in timp si singurele achizitii facute in pauza competitionala sunt :

- Danilo Vicente Aceval : un portar paraguayan de 32 ani, experimentat (9 prezente in nationala Paraguayului), venit gratis de la Wigan dupa ce i-a expirat contractul cu gruparea engleza;

- Sorin Radoi : fundas dreapta valoros de care aveam nevoie pentru a acoperi golul lasat de retragerea lui Petre Marin. A venit la schimb cu Litu.

Mai incerc aducerea lui Daouda de la San Jose si apoi inchei trasferurile...deocamdata.

Lotul actual arata in felul urmator:

Portari :

1. Danilo Vicente Aceval

12. Cristian Zimmerman

13. George Curca

33. Marius Popa

Fundasi:

20.George Ogararu (D/Wb,R)

3. Razvan Rat (D/Wb,L)

5. Alceu (DC,DM)

6. Mirel Radoi (DC,DM)

2. Sorin Radoi (DR)

15. Mihai Nesu (DL)

26. Kebe (DL)

Mijlocasi:

10. Nicolae Dica (AM LC, FC)

8. Freddy Guarin (DM M RC)

11. Mozart (MC)

17. Tiberiu Ghioane (AM RC)

18. Sherman Andres Cardenas ( AM LC)

16. Banel Nicolita (AMR)

28. Florin Lovin (DM)

5. Cristian Daminuta (DM)

Atacanti:

19.Victoras Iacob (ST)

9. Ionut Mazilu (ST)

14. Bobo (ST)

7. Daniel Oprita (AM R, ST)

21. Andrei Cristea (FC)

24. Hristu Chiacu (AM FC)

In amicale nu am primit gol, avand urmatoarele rezultate:

Steaua – Boavista : 4 - 0

Poli Iasi – Steaua : 0 – 4

Steaua - Mainz : 2 – 0

Astazi am disputat primul meci oficial al noului sezon, impotriva Universitatii Craiova (pe teren propriu), in care nu am avut nicio problema : 6-0 (Iacob- 4 goluri, Mazilu -1, Guarin - 1)!

Aceval nu a avut ce apara, desi a fost laudat de presa de la noi. Cred ca e portarul de Champions League pe care mi-l doream, deoarece Zimmermann avea unele probleme la sututrile de la distanta si in CL sunt multi jucatori care trag foarte bine din afara careului.

11- le start a fost urmatorul:

Aceval – Ogararu, M. Radoi, Alceu, Rat – T.Ghioane(Nicolita), F.Guarin(Daminuta), Mozart, Dica – Mazilu(Bobo), Iacob .

Rezerve: Zimmermann, S.Radoi, Nesu, Lovin.

Urmeaza meciul de la Minsk, impotriva bielorusilor de la Dinamo, din turul 3 preliminar al UCL.

Link to comment
Share on other sites

Pai l-am luat pe Guarin ca e bun. Nu l-am putut refuza, s-a rugat impresarul lui de mine. :thankyou:

Am luat cardul de straini pentru a avea o echipa puternica in CL(logic). Nu vad unde e problema, Dinamo Kiev, Shakhtior, Spartak sau CSKA M. au sud-americani mai multi decat am eu in joc. Si oricum, la Steaua se vede deja o orientare spre fotbalisti de afara (Carlos, Saban,Thereau). Daca jucatori ca Mitea, Tamas sau Niculae nu au vrut sa vina, trebuia sa fac ceva. M-as baza numai pe jucatori romani daca in campionatul nostru ar exista niste exemplare bunicele, dar researchul m-a dezamagit destul de tare. Sper ca in FM 2007 sa ma pot baza pe jucatori precum Badea, Goian, Cristocea, Croitoru, Prepelita, Herea, Catalin Munteanu sau tineri ca Ochirosii, Torje, Cojocnean(parca asa il cheama).

Link to comment
Share on other sites

Oricand ca n-am prea multe de pierdut sa zic asa. Il inchizi il inchizi asta e dc numa asa stii sa iti arati ''puterea'' si '' valoarea ''. Ca de toti care au putine posturi va luati ca vezi doamne ca voi aveti cu miile si parca ati fi mai presus de D-zeu, si faceti bascalie etc.

Mai bine ati face un forum numa pt voi astia babanii, cu mii de posturi etc, ca, credeti ca totul vi se cuvine numa voua dc sunteti admini si eu mai stiu ce.

Sper ca s-a inteles Hercule si chiar nu ma intere dc o sa apara bascalii dupa msg asta da deja ai/ati intrecut limita

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

vrei sa stii de ce ti l-ar sterge?

pai tu scrii "dc" in loc de "de ce " sau "daca"

scrii prescurtat "intere" , e asa greu sa scrii "intereseaza"

o fi limba romana grea , dar nici atat de grea incat sa mai stai 1 minut sa faci postul inteligibil si nu cu prescurtari de rahat

Link to comment
Share on other sites

As scrie eu asa cum vorbesc dar cica nu e voie cu prescurtari etc etc si sincer n-am iara chef de certuri pe aici.

Pur si simplu is aici sa discut normal si civilizat daca se poate.

Rostu acestui forum cred ca ii altu decat sa invete unu pe altu sa scrie sau sa vorbeasca, sa se certe etc.

Recunosc nu sunt, nu voi fi si nici nu vreau sa fiu vreodata perfect dar vreau sa fiu tratat mai omeneste daca se poate oricat de mult as gresi pentru ca nu ii capat de tara la urma urmei.

Fiecare gresim, din graba, din prostie etc dar gresim.

Cum am zis mai sus sper sa fiu tratat mai omeneste in continuare daca se poate daca nu asta e vedem unde ne orietam.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy