Jump to content

1st Fm 2006 Story


Ilici Man

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

A inceput play-off-ul

FC Bihor - Juventus

emotiile sunt mari. Ma bucur ca am in echipa jucatori cu experienta ca Abaluta, Vali Negru sau Marian Savu.

Experienta lor poate face diferenta in aceste 2 meciuri.Mircea Voicu e accidentat iar Corfar e nevoit sa joace

cu infiltratii...

In primul meci FC Bihor-Ceahlaul 0-0

Echipa:

Koprivec - Cafu, Sandulescu, Oscar, Abaluta - Vali Negru, Tudor, Gheorghe, Stoianof, Corfar, Apetrei

Rezerve: Avram, Bar, Feleaga, Stanciu, Dedu, Rachieru, Savu

Min 14: Centrare Cafu de pe dreapta... cap Apetrei... peste

Min 15: Stoianof ii paseaza lui Apetrei, sut de la marginea careului... peste...

Min 16: Contra-atac bihorean, centrare Lupascu, vole Sabo... scoate Koprivec!!!

Min 18: Lupascu ii paseaza in careu lui Sabo... sut... gol... 1-0

Min 28: Achim ii paseaza in careu lui Lupascu... sut.. gol 2-0

Min 39: Lovitura libera batuta de Apetrei... GGGGOOOOOLLLLL 2-1 hai baieti ca se poate

Min 45: Inca o lovitura libera... bate acelasi Apetrei... BARA!!!!!

Pauza. 2-1. Corfar a fost inexistent... e ultima data cand mai am incredere in ideile lui Andrei...

Min 45: Iese Corfar, intra Savu

Min 55: Iese Stoianof, intra Rachieru

Min 59: Centrare Gheorghe de la mare distanta... cap Savu... alaturi

Min 67: Cafu il ia cu fulgi cu tot pe Sabo in careu... PENALTy si eliminare... bate Achim... SCOATE KOPRIVEC!!!! inca o sansa...

Min 68: Iese Sandulescu, intra Feleaga

Min 77: Savu il gaseste cu o pasa excelenta pe Apetrei singur cu portaru... sut GGGGGGGGGGOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL 2-2

Min 81: Iacob ii paseaza excelent lui Sabo... sut... gol... 3-2

Final... 3-2... Am pierdut orice sansa de promovare... pacat... era un vis frumos...

bihjuv9zq.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 892
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Juventus - Ceahlaul

Meci fara nici o miza pt mine. Ceahlaul inca mai are o sansa sa castige promovarea... Corfar e rupt pt meciul asta (multumesc Andrei) asa ca am decis sa-i dau o sansa unui tanar atacant venit in iarna care a crescut foarte mult in ultimul timp.

lazovic0oc.th.jpg

Echipa:

Koprivec - Bar, Sandulescu, Oscar, Abaluta - Vali Negru, Tudor, Gheorghe, Stoianof, Corfar, Lazovic

Rezerve: Avram, Badaluta, Feleaga, Stanciu, Dedu, Rachieru, Savu

Min 6: Combinatie superba a celor de la Ceahlaul, Cristocea ajunge singur cu portarul... sut... scoate Koprivec...

Min 12: Tudorache ii paseaza lui Doicaru, sut... pe langa...

Pauza... 0-0... meci slab...

Min 55: Apetrei suteaza din lovitura libera dar Vlas retine

Min 59: Ies Tudor, Gheorghe si Vali Negru, intra Dedu, Rachieru si Stanciu

Final. 0-0... meci extrem de plictisitor... sper sa fie ultimul pt mine la Juventus...

juvcea2cm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am plecat de la Juventus. Nu mai avea rost sa stau, Rusen vroia in sezonul acesta un loc caldut in Divizia B. Atat. Iar bugetul era in consecinta... Am preferat sa plec.

Mi-am strans lucrurile, m-am salutat cu baietii si am plecat. Cum ies din birou imi suna telefonul: Ibe

I: Ce faci mah? Am auzit ca ai plecat de la echipa!!!

E: Da, asa...

I: ESTI NEBUN? CE O SA FACI ACUM?

E: Cum ce? O sa imi caut alta echipa...

I: Si cine pana mea crezi ca te ia pe tine antrenor?

E: Nu stiu...

I: Vai de capul tau...

E: Asta e... Tzeapa mea. Tu unde esti?

I: La un bar pe langa Romana?

E: Pai cum? Te-ai si intors din Irak? Ca trebuia sa ajungi abia luna viitoare?

I: Aaaaaaaa... Ce?.... aaaaaa.... a da... m-am intors mai devreme?

E: Si de ce n-ai spus?

I: Aaaaaaaa... pai am avut niste treaba... si.... aaaaaaaa.

E: Si cat ai facut cu avionul?

I: Aaaaaaa. 7 ore?

E: 7 ore? da cu ce dracu ai fost? cu tricicleta zburatoare?

I: Aaaaaa.... nu, dar. au fost intarzieri...

E: Ibe, hai ca tot ai stat acolo 6 luni, care-i capitala Irakului?

I: Aaaaaaa.... Kiev?

E: (ras in hohote) ba da batut in cap esti mah... tu ai fost macar in Irak?

I: Aaaaaaa... eu. aaaaa... nu.

E: Vai de capul tau... Rusen stie?

I: Nu, si te rog. nu-i spune ca trebuie sa-mi deconteze niste chestii...

E: Bine, fii atent cum facem... imi cauti echipa si daca imi gasesti nu-i spun, daca ma prinde startul campionatului fara echipa...

I: Bine, bine... Bah da bulangiu esti...

E: Cum? N-am inteles bine...

I: Aaaaa... nimic.... hai ca intru in tunel... te mai sun eu...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Timpul trece... am incercat si eu sa urmaresc ce ehipe raman fara antrenor... au fost unele prin divizia a II-a portugheza, a III-a franceza si spaniola, serie c2, conference... regional bundesliga... nici un semn de la Ibe... ce dracu face?

Trece timpul... se termina si Cupa Mondiala (a castigat SUA... WTF? :huh: ) tot nimic...

Intr-un final primesc un telefon...

I: Hai ca ti-am gasit echipa.

E: Era si timpul. Ce ti-a luat atat de mult?

I: Ba esti nesimtit? Ce sa fac eu daca nu te vrea nimeni?

E: Chiar nimeni? Unde mi-ai gasit echipa?

I: Ai avut noroc. La Cluj...

E: Cluj? Care dintre ele? CFR sau Universitatea?

I: Asta-i partea buna... CFR-ul.

E: Deci tot in Divizia B...

I: Pai cine dracu crezi ca te primeste in A?

E: E... speram si eu...

I: Lasa ma ca-i bine, am vorbit cu Paszkani si o sa ai super buget... 300k pt transferuri iar la salarii o sa ai bani sa-ti pui si in cap...

E: E bine... cel putin fata de Juventus...

I: Hai ca eu sunt in Cluj, te astept aici, vino cat mai repede...

E: Bine, o sa incerc... hai ca vorbim cand ajung acolo...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

M-am pregatit de plecare. Mai intai i-am sunat pe cei cu care am colaborat la Juventus. Dintre cei patru magnifici :drool doar doi au fost incantati de oferta: Noel si Andrei. Mutu si Mihai si-au gasit niste scuze... Mihai ca prefera sa ramana la Juventus unde noul antrenor (Mihai Zamfir) a zis ca vrea sa continue colaborarea iar Mutu a zis ca nu poate sa vina la Cluj pt ca trebuie sa se tina de facultate... pacat, sper sa mai lucrez cu ei la alta echipa...

Spre surprinderea mea Noelul a fost chiar incantat de oferta, asa ca a doua zi, eram toti trei in Seatul lui Noel si ne indreptam spre Cluj.

Am ajuns acolo, am facut cunostinta cu Paszkani si Muresan care mi-au spus ca au fost impresionat de realizarile mele la Juventus... bla, bla, bla... si ca vor sa promovam chiar de anul asta, preferabil de pe primul loc...

Apoi am cunoscu si restul staff-ului:

Pe langa Noel, o sa-l mai am antrenor secund pe Gica Mihali. M-a salutat politicos, mi-a facut urarile obisnuite, dar dupa ce a plecat mi-a povestit Ibe cum a facut o criza de nervi ca nu l-au numit pe el antrenor dupa ce l-au dat afara pe Ilie Dumitrescu..

Pe langa Mihali o sa mai colaborez cu doi antrenori, doi fizioterapeuti (cu Andrei o sa fie 3), si inca 3 cautatori de talente... ma uit pe foaie si vad ca unul dintre ei e Ibe. L-am luat direct:

E: Am vazut ca te-au luat si pe tine astia...

I: Pai doar nu credeai ca raman la Rusen dupa faza cu Irakul

E: Bine, ghici unde te trimit...

I: Hai poate imi faci vre-o faza...

E: Nu mah, stai linistit, te trimit inapoi in Brazilia... meriti

I: E bine atunci...

Apoi m-am dus sa cunosc echipa. In principiu sunt cei care au avut rezultatele fenomenale din Inter-toto sezonul trecut: Jula, Coroian, Anca + Martin Tudor, Minteuan, Daniel Balan, Galamaz si Marginean care au venit mai tarziu. Din pacate Tilinca si Dorinel nu mai sunt la echipa.... Oricum, m-am apucat sa caut jucatori pe care sa cheltuiesc cei 300k, bineinteles voi incerca sa aduc cativa jucatori si de la Juventus...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am decis sa fac putina curatenie la echipa. Am multi straini de o valoare indoielnica de care vreau sa scap, plus niste jucatori mai batrani pe care nu m-ar deranja sa-i vand.

O sa incerc sa intaresc echipa, o sa incerc sa il aduc pe Koprivec, 3-4 fundasi, 4 mijlocasi si 2-3 atacanti. Am aceeasi problema ca la Juventus, rezervele nu prea o sa faca fata...

Primul transfer: Mugur Bolohan. A venit gratis.

bolohan9ao.th.jpg

Razvan Paduretu. Gratis, ultima data a jucat pt Gloria (a fost imprumutat de la Dinamo)

paduretu6tc.th.jpg

Liviu Usurelu. L-am luat gratis de la echipa a 2-a a lui Farul

usurelu7md.th.jpg

Liviu Negoita. A venit gratis de la FC Arges. Ma bucur ca am adus un fundas stanga, chiar nu aveam pe cine sa pun pe acel post

negoita3ii.th.jpg

Martin Tudor a plecat la Bacau pt 50k. Avea deja 30 de ani si cand o sa vina Koprivec oricum ajunge rezerva asa ca am preferat sa-l vand...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A venit si Marius Constantinescu, un MR luat gratis de la CFR Timisoara

constantinescu2fd.th.jpg

A urmat Jan Svatek, un atacant de la Slavia Praga pt 14k.

svatek4dc.th.jpg

Si a inceput seria transferurilor de la Juventus:

Koprivec 70k, Crivac 10k, Voicu 5k si Dedu 2k

Au plecat Fillipi, un portar brazilian care nu ar fi prins echipa, la Rapid pt 100k si Edson Di, un mijlocas defensiv brazilian destul de slabut, la FC Vaslui.

Daca va marca 10 goluri, Vasluiul imi va plati 1200000!!!!!!

Mai imi trebuie:

-o rezerva de portar

-2 fundasi centrali. un titular si o rezerva

-2 Mijlocasi stanga, titular si rezerva

-un atacant ca a III-a optiune...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In Cupa Uefa Rapid a trecut de Hibernians (1-1 si 1-0) iar Dinamo de Bohemians (1-0 si 1-1)

Continua bombele: Tibi Lung :D a venit gratis de la Minerul, deja i-am prezentat banca pe care o va lustrui

lung1kb.th.jpg

Florin Cruceru, omul care m-a batut anul trecut in cupa a venit de la Sportul pt 10k

cruceru3jo.th.jpg

De la Juventus au venit si ultimii doi jucatori care ma interesau: Corfar pt 16k si Oscar pt 30k

Bruncevic si Borosinean (un rebut de la rezerve) au plecat la Pandurii pt 50k fiecare si Minteuan a plecat la Sportul pt 150k

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Roszel a plecat la Ceahlaul pt 50k

Beto a plecat la Craiova pt 250k + 1mil dupa 10 goluri inscrise :scared

In turul I din cupa voi juca cu Liberty Salonta, in deplasare...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
stiu, e distrusu ala de la Dinamo :D

e altul... a venit da la Altay, nu are nici o legatura cu cel de la Dinamo

E vorba de distrusul ala care v-a dat super-golul ala in Ghencea cand a batut Poli cu 1-0? :D

daca a dat un gol frumos e super jucator?

:huh:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

CFR Cluj - Forex Brasov

Prima etapa. Asteptarile sunt mari, dar ma ingrijoreaza lipsa de omogenitate a echipei...

Accidentati: Dorel Stoica si Liviu Usurelu

Echipa:

Jan Koprivec - Iulian Crivac, Liviu Negoita, Oscar, Vasile Jula - Florin Cruceru, Razvan Paduretu, Vasilica Cristocea - Florin Dan, Cristian Coroian - Jan Svatek

Rezerve: Tibi Lung, Daniel Balan, George Galamaz, Radu Marginean, Cristian Turcu, Mircea Voicu, Adrian Anca

Pana la pauza nu s-a intamplat absolut nimic... nici macar un sut pe poarta...

Min 59: Ies Cruceru, Dan si Svatek, intra Marginean, Voicu si Anca...

Min 75: Cristocea bate o lovitura libera de pe dreapta, cap Marginea... respinge portarul...

Min 86: Negoita trimite o pasa lunga catre Anca... PENALTY... nu stiu de ce... nu a fost nimic... norocul nostru. bate Coroian... GOL. 1-0

Final. 1-0. Meci extrem de slab. Nu ma asteptam sa jucam atat de prost... si cu o nou-promovata... daca jucam asa nu avem nici o sansa sa ajungem in Divizia A. Bine macar ca am castigat...

cljfor3ay.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy