Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Discord: https://discord.gg/PWdRBWP

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

Sign in to follow this  
il muce

Venetic

Recommended Posts

@yogibeer multumesc! ai anticipat bine urmatorul post

~~~

Cum stii ca e momentul sa treci la o liga superioara ?

BoilingCornyHairstreak-max-1mb.gif

Cand Matei, mijlocasul dreapta, reuseste o superbitate de Rabona ca assist pentru golul 2:

Bratesti095.png

Cand castigi chiar daca joci prost:

Bratesti096.png

Cand ai 7 victorii consecutive:

Bratesti097.png

Cand ai cea mai buna aparare, cel mai bun atac (de departe) si esti lider detasat:

Bratesti098.png

His name is... Gogu. Gogu Ion!

6429-cabina.jpg

Din nou 3 meciuri in 7 zile. Din cauza ploii, meciul din deplasare cu Viitorul Fulga a fost amanat, asa ca restanta s-a jucat la 3 zile dupa victoria cu Provita. A fost un meci in care am alergat dupa egalare de 2 ori, fiind condusi de gazde din minutul 12 pana in minutul 21 si din minutul 34 pana in minutul 60. Dar Tiganu’, golgheterul campionatului, Bobeica si-a intrat in mana si cu o dubla ne-a pastrat neinvinsi. Ba chiar in ultima jumatate de ora am fi putut marca si golul victoriei dar ar fi fost nedrept. 2-2 la Fulga scor final.

Dupa inca 4 zile, am incheiat saptamana cu deplasare la Zalhanaua. Arizona parea una dintre pretendentele la promovare dupa tur, fiind in primele 4 clasate, la doar 1 punct distanta de locul 2. In retur insa “pistolarii” si-au pierdut din avant si distanta fata de locul 2 a crescut.

Ca si cum numele de Arizona nu e suficient de inedit, banca de rezerve a oaspetilor de la terenul din Zalhanaua e o dileala totala, nu am mai vazut nicaieri asa ceva:

thumb_500x500_6430-banci.jpg

M-a pufnit rasul, dar nea Sandu m-a calmat rapid:

“Ce, vrei sa ne-o luam pe cocoasa, pe aici, pe la ciobanii astia ?”

Ma asteptam la un joc dur si dificil, dar asta nu m-a impiedicat sa le cer baietilor victoria si nimic altceva. Arizona a lasat spatii largi in aparare de care noi am profitat la maxim. Matei, mijlocasul dreapta, a dovedit ca e in forma mare si a servit 2 assisturi pentru Bobeica si Slobozeanu. Apoi fostii lui colegi de la Arizona i-au aplicat cateva intrari crancene, iar Matei nefiind nici el chiar usa de biserica (doar in tur a fost si el “pistolar”) a ripostat si a luat galben. L-am schimbat inainte ca tibiile sa sara mai ceva ca puricii de pe cainii de la stana, apoi Bobeica a dus scorul la 3-0 cu o noua dubla, distantandu-se cu 12 goluri si in clasamentul golgheterilor la 3 goluri avans fata de urmatorul.

Bratesti099.jpg

Pe final, gazdele au redus din diferenta dar nemafiind timp pentru a marca inca 2 goluri si a egala, cowboy-ii au cedat si au inceput o ploaie de injurii si flegme la adresa fluierasilor asezonata bine cu o garnitura de imbranceli si lovituri perfide. Pana la urma, timpul i-a salvat pe cavalerii in negru si fluierul final a venit parca un pic mai repede: 3-1. A fost usor datorita naivitatii tactice a gazdelor de care noi am profitat.

Dupa meci, ca la orice deplasare, incercam sa stam grupati, pentru ca suntem la tara si oricand pot aparea surprize. Nu o data betivii locali ai satului si-au exersat aruncarea cu sticla dupa noi, dar aproape de fiecare data fara succes. Astfel de lucruri te fac insa sa fii prevazator si sa incerci sa-ti iei talpasita cat mai rapid posibil si fara prea multe comentarii. Ai venit, ai luat punctele, ai plecat. Nebatut pe cat posibil. Fuga este rusinoasa dar este sanatoasa! Altfel, faci cunostinta cu localnicii care stapaniti de damful provocat de o sticla de vin cauta cu tot dinadinsul sa iti invineteasca ochii. Si fereasca sfantul, Prahova sta bine la vin!

De data asta nu stiu cum s-a intamplat dar dupa finalul jocului, cand ne strangeam lucrurile si speram sa o zbughim inainte sa facem cunostiinta cu ce inseamna “Arizona”, m-am trezit inconjurat de un grup de indivizi.

“El e ?”

“El, ca il stiu, ne-a mai arbitrat aici si in toamna si ne-a furat si atunci”

Mda, nu stiu cum se face ca la tara toti ii stiu pe arbitri mai ceva ca la Liga 1.

“Nu, nu, nu sunt eu arbitrul” am incercat eu sa ma apar, rasufland usurat.

“Da’ cine pula mea esti tu, mei ?"

“Sunt antrenorul de la Bratesti”
am rostit eu pe un ton calm, ca si cum totul e evident, ce naiba… nu sunt arbitrul!

“Deci el e, mah! S-a dat de gol, futu-i ma-sa-n cur! Hai, tine-l!”

Baga-mi-as pula, am cazut intr-o capcana, ma gandeam. Ah, cat pe ce sa termin sezonul nebatut!

De nicaieri, apare un tip, care sare din mers de pe bicicleta pe care o reazama de cabina arbitrilor si urla la grupul de ma insfacase de guler.

“Laaasaaaati-l!”

Tunetul sau a despartit grupul precum Moise apele.

“Iarta-ne, Gogule. N-am stiut ca te-ai intors de la Brasov! Nah, daca vrei sa-l pocnesti matale… ti-l lasam!” schiauna unul dintre ei.

“Nu se atinge nimeni de el sau o sa cunoasteti palma grea a lui Gogu Ion!”

OMG, tipul asta, dupa ce ca era un munte de om, vorbea despre el si la persoana a treia. Cu nume si prenume. Epic!

Bratesti100.png

“Bah! Luati mana dupa el, pe asta il cunosc eu, o sa ajunga mare antrenor. Luati-va vreascurile jegoase dupa el ca nu vreau ca atunci cand o sa fie mare, cam cat nea Mircea Lucescu de mare, sa dea vreun interviu in care sa-si aminteasca ce potol si-a luat la Zalhanaua!”

Well, norocul meu s-a numit Gogu Ion, fost antrenor la Arizona, acum antrenor la Corona Brasov, respectat de catre localnici dupa ce a obtinut rezultate pretioase la Arizona. L-am cinstit cu un rand de beri la barul local, denumit… Arizona, ca sa-mi amintesc de el cand voi fi mare antrenor: cum m-a salvat de la tumefiere Gogu Ion!

Bratesti101.png

Bratesti102.png

Nici M. Night Shyamalan nu venea cu așa plot twist 😁

Baftă cu promovarea!

@Mihai - e localnic, deci.... ? il dam afara!! :D:D

~~~

Sampanie la toata lumea!

KeoRV1.gif

TGV-ul nu opreste la Darvari

Bratesti103.png

Cum insa si AS Puscasi a castigat cu 1-0, promovarea matematica a fost amanata cu o saptamana, mai fiind necesar un punct.

Dar… o facem in stil de mare campioana. Intai condusi de AS Mehedinta cu 1-0, jucam foarte ofensiv ca sa recuperam dezavantajul si in ultimele 5 minute marcam 2 goluri care dau cep bucuriei promovarii.

Bratesti104.png

Bratesti105.png

Cu 3 etape inainte de finalul campionatului suntem promovati!!!! Dupa jocul de la Valea Dulce, a urmat un chef monstru la barul lui nea Sandu! Berea a curs valuri, apoi a venit randul vinului sa nu ramana mai prejos. Mititeii si friptanele de berbecut au fost aruncate in lupta!

Bratesti111.jpg

“Mancarea-i fudulie, bautura-i temelie!!!” a fost refrenul noptii alaturi desigur de:

In plina petrecere am primit un mesaj:

“Felicitari pentru locul 1! Eram sigur ca te descurci si fara mine 😉

Expeditor: Bogdan Flipmo. Da, am avut un retur de exceptie, 9 victorii si 1 egal ne-au adus promovarea, o promovare neasteptata, nesperata la inceputul sezonului.

“E si meritul tau, Bogdane! Si tu ai muncit pentru asta, eu am ramas sa culeg roadele muncii noastre. Sper ca esti bine” i-am raspuns.

Nea Sandu e in culmea fericirii si il cred. Care era obiectivul la inceput de sezon ?

Bratesti112.png

Sa terminam ultimii ? Pai…

Bratesti106.png

Venetic, asa cum sunt, cu aere de capitala, inflexibil ar zice unii dar in noaptea petrecerii am fost cinstit de mai multe ori de oameni pe care nu-i stiam dar care erau buni prieteni cu paharul. Localnici, desigur! Am primit si sfaturi despre cum ar trebui sa abordam sezonul viitor in Liga B/Liga 6, ce sa mai... tot tacamul.

Bratesti107.png

Dar era sa cad jos de pe scaun cand spre dimineata, chercheliti bine dupa atata chef, pana si contestatarii din echipa au ciocnit un pahar cu mine!

Bratesti108.png

Hai du-te-n pula mea, Nitule! Dupa jumate de an in care m-ai futut acum brusc ti-a trecut! Aveai o echipa intreaga care te sustinea la un moment dat... Anyway, "eu profesionisti!" cum ar zice Hagi.

Si uite asa, dupa ce ai fost un sezon intreg la:

Bratesti110.png

ajungi in doar o saptamana la:

Bratesti109.png

Dar, NU MAI CONTEAZA!!!! CE E LA FUND E DUJMANIE!!!!

Cj6-znKxy934pFYrZpZ_HucndbNG-QXhSH8GV_kH

Omenie

1-CLIIMA20140321_0190_1.jpg

“Bai Ovidiu, asa ma faci sa stric o prietenie de 20 de ani, in pizda ma-sii”

“La ce te referi, nea Sandule ?”

“Hai da-o dracului ca o faci si pe prostul acuma”

“Raduta Ghioca ?”

“Da, bineinteles ca la el ma refer!!!”
raspunse nevrotic nea Sandu.

“Ok, sa ne calmam un pic. Am fost campioni cu 3 etape inainte de final ?”

“Am fost, nu despre asta e vorba”

“Dar... ai fost si matale de acord ca in ultimele 3 jocuri sa bag prin rotatie si jucatori care au prins putine minute, nu ? I-am bagat chiar si pe aia doi pusti pe care i-ai adus la echipa, de aici din Bratesti - Neacsu si Paduraru”

Bratesti114.png

“Bai Ovidiu, am pierdut cu Puscasi acasa ? Era corect sa pierdem si cu Salciile! Asa era corect!” aproape striga nea Sandu.

“Cum adica, asa era corect ?”

“Mai Ovidiu”
isi mai calma tonul “in toamna, la Salciile te-a tratat Raduta omeneste ? Ti-a dat o friptura si un pahar de vin desi l-am batut cu 2-0 ?”

“Da, chiar mai multe pahare”

“Ei, atunci trebuia sa facem o omenie si acum. Ne-a batut Puscasi, ne bateau si Salciile si gata! Din cauza ta Raduta nici la telefon nu-mi mai raspunde. Bai si beau cu el de 20 de ani!!”

“Adica ce vrei sa spui ?”
am intrebat un pic iritat. “Sa dam meciul asa pur si simplu ?”

“Ovidiu, in fotbal daca prietenii nu te ajuta, cine sa o faca ? Cine ? Dusmanii ? Nu pot sa cred ca gandesti asa, tu esti baiat inteligent, e altceva la mijloc.”

Bratesti115.png

“Nea Sandu, nu e vina noastra ca Salciile au ratat promovarea. Au pierdut meciul direct cu AS Puscasi. Apoi in ultima etapa AS Puscasi a castigat cu 1-0 desi adversarii au ratat pana si penalty, ce vina avem noi aici ?”

Nea Sandu statu o clipa pe ganduri, ca si cum ar fi vrut sa zica ceva, dar ceva il oprea. Intr-un final isi rostogoli gandurile cele mai cumplite. 

“Ovidiu, ai stat capra cu Puscasi ?”

“Ma intrebi daca am facut blat cu Puscasi ? Nu, nu am facut nici un blat!”

“Atunci jura-te!”

Nea Sandu scoase o icoana din buzunar pe care o avea pregatita si mi-o intinse.

“JUR!”

Ok, sezonul s-a terminat, campioni in Liga C (Liga 7) Prahova si eliminati in turul 4 din Cupa Romaniei, faza judeteana

Bratesti119.png

Mai jos lista de jucatori care au muncit ca sa castige campionatul, doar cei care inca mai sunt in lot. Mai sunt o mana de jucatori care fie au plecat in iarna la alte echipe, fie au fost pusi pe liber iar FM-ul dupa o perioada de timp i-a dat disparuti (nu mai exista in joc).

Bratesti121.png

Cum am incercat sa joc cat mai realist, am setat attribute masking on si nu folosesc player search.
De transferuri se ocupa la inceput seful clubului (nea Sandu, pe care de fapt in joc il cheama altfel) care mai apoi si-a adus un DoF (total nerealist pentru ca e un nume totusi, de aia e amintit doar in treacat) care a preluat aceleasi responsabilitati ca si sefu' - transferat jucatori, negociat contracte jucatori noi, existenti, vanzare de jucatori, se ocupa de fapt de tot pe zona de contracte, transferuri in/out jucatori si staff cu exceptia antrenorilor si a contractelor lor (care sunt 0 ron/luna fiind club amator).
In paralel, au fost jucatori de la adversari care au luat note mari in meciurile directe cu noi, i-am scoutat (la inceput personal ca sa le vad toate atributele, mai apoi DoF a angajat un scout si i-am cerut lui rapoarte) si pe o parte din ei i-am cerut lui DoF sa-i transfere.
Au fost si jucatori liberi de contract de care scoutul mi-a povestit, le-am oferit trial de 2 saptamani ca sa le vad atributele, i-am cerut DoF sa ii achizitioneze dar pana acum nu a reusit sa aduca nici unul, suntem totusi in Liga 7...
Ce a reusit DoF in schimb este sa aduca niste jucatori de capul lui, fara sa ma intrebe absolut nimic, jucatori chiar reusiti.

Din cei 24 de jucatori de mai sus avem asa:
- din lotul original - toti nascuti si crescuti in Sirna, Bratesti - (10) Kelemen, Crisnic, Raileanu, Ignat, Munteanu, Constantin, Nitu, Ghita, Stepanyan, Rosu
- transferati de DoF la cererea mea - (9) Slobozeanu, Barbulescu, Preda, Ilie, Alexe, Matei, Musat, Bobeica, Ghimis
- transferati de DoF din propria lui initiativa - (3) Dinita, Burbulea, Mihalache
- youth intake din aprilie - deci tot localnici, nascuti in Sirna, Bratesti - (2) Neacsu, Paduraru

Profilul meu de antrenor dupa primul an arata astfel:

Bratesti116.PNG

Am crescut un pic si la atribute, de la 1 pe linie la:

Bratesti117.png

iar la reputatie am progresat destul de mult, de la 1, 1, 1 la 626 CR, 250 HR, 220 WR:

Bratesti118.png

si capitolul "prieteni si dujmani" mai jos. Plus sunt la favoured personnel al clubului, pentru ca Bratesti e la a doua promovare in istorie, so...

Bratesti120.png

cel mai interesant topic. Mi-am facut cont special sa iti scriu asta. Si eu joc fm din 2004 de la cm04 si niciodata nu am cautat alti "nebuni" ca mine. credeam ca nu e un joc f iubit in romania. pana luna asta n-am avut pe nimeni cu care sa joc online(prima data) iar acum eu si cu prietenul meu ne duelam in seria A cu 7 etape inainte de final care pe care la titlu eu roma el juve cu atalanta si lazio impreuna in top 4 in 2 pct. de cand joc fm n-am stat cu asa emotii pt un sfarsit de sezon. cred ca ar merita sa fac un topic cu sezonu asta nebun.

in schimb am luat si eu o data o echipa din liga 10 din anglia si am reusit nebunia sa ajung in 9 ani in premier league dar adevarul e ca ce faci tu acolo in ligile noastre e teroare :) nivelul de talent la noi e la pamant(desi am reusit sa castig in 2022 cupa uefa cu fcsb! cu 2 jucatori din academie, cu louis munteanu florin stefan si iacob in echipa so nu pot sa spun ca is asa rai ca in alti ani) so bafta in continuare!

@Tjdor multumesc, la fel si tie! Vedem in perioada urmatoare daca mai am sau nu bafta din primul sezon...

~~~

Sezonul II

tricou-principii-22268.jpg

“Ha! Ha! Ha! Te-a pus sa juri pe icoana ?”

Rasul lui Bogdan Flipmo imi era atat de familiar din discutiile si intepaturile pe care de-a lungul anilor ni le-am adresat unul altuia pe tema echipelor preferate, ambele din Italia.

“Da, ca nu am fost blat cu AS Puscasi. Pentru ca in felul asta a ratat promovarea Rapid Salciile, unde e prietenul lui, Ghioca”

“Tot mai crezi ca nu a fost nimic ciudat cu Barbulescu in iarna, la meciul de Cupa ?”

Barbulescu marcase un autogol in meciul direct cu noi la ultimul lui meci in tricoul AS Pleasa, autogol care ne-a permis sa trecem in turul urmator in Cupa Romaniei, faza judeteana, pentru ca apoi sa vina sa joace pentru noi, la Bratesti. Intelegerea ca el sa vina la noi era dinaintea meciului din Cupa.

“Nu mai cred nimic, Bogdane. Nu stiu ce sa zic. Imi vad de treaba mea, antrenez echipa. Dar inteleg ca asta te-a deranjat si ti-am respectat decizia de a pleca de la echipa”

“Ok, lasa asta. Care e treaba la Liga 6 ?”

“Pai Liga 6, Liga B cum e denumita de AJF e formata din 4 serii de cate 14 echipe. Promoveaza prima clasata din fiecare serie, retrogradeaza ultima clasata din fiecare serie”

“Sunteti in serie cu vreo alta echipa din Sirna ? Stii ca pentru nea Sandu asta e razbunarea lui pentru ca l-a lasat primarul balta”

“Nu, nu suntem in serie cu niciuna din celelalte 2 echipe sustinute de primarie”

Bratesti200.png

“Si ati vorbit despre baremurile de arbitraj ? Tot tu le platesti ca si la Liga C ?”

“Deocamdata tot eu. Si inainte sa intrebi, nu nu am vorbit despre licenta C de antrenori, nu e nevoie nici la Liga B. E ultimul nivel la care se poate tot fara licenta de antrenor.”

“Pai ai grija sa promovezi, hehe!”
zambi Bogdan.

“Bai sa stii ca nea Sandu zice ca lumea ne-a cam luat de frica. Si sincer in amicale au fost rezultate ok, promitatoare”

Bratesti201.png

“Nici nu-mi inchipuiam altfel. Dar nea Sandu cum e ?”

“L-am vazut mai trist in ultima perioada, ce-i drept, si-a lasat prietenul pe dinafara, nu a facut o omenie cum zice el, dar viata e lunga si grea. Dar se achita bine de partea lui, a adus jucatori, inclusiv locali, moartea lui, doar stii. A gasit niste juniori promitatori si vreo 2 deja au jucat in ultimele etape din C. Oricum regulile din Liga B sunt mai stricte fata de cele din Liga C, trebuie sa avem in teren 2 jucatori U21 si 2 U23. Asa ca juniorii prind bine acum. Unul dintre ei, un fundas central, Neacsu, fizic bun, determinat baiatul, nu va face prea multi purici pe la noi, o sa puna ochii repede pe el echipe de mai sus."

Bratesti205.png

Bratesti206.png

Bratesti209.png

"Da, bastinasii, mandria lui nea Sandu" raspunse Bogdan. "Si pe cine a mai adus ?"

"Un portar care a fost titular la L5 Calarasi, la Vointa Chiselet, Ristea il cheama, 23 de ani, 22 de jocuri, 19 goluri primite. Un fundas central de 21 de ani, Colonel il cheama, tot de la L5 Calarasi, de la AS Galdau, 19 jocuri sezonul trecut. Un mijlocas stanga de 29 de ani, Stanescu, de la Malaia, L5 Valcea care a dat 7 goluri anul trecut in 29 de meciuri. Pe Iacob, mijlocasul de 23 de ani de la Fulga, pe asta i l-am cerut eu, 25 de jocuri anul trecut, 2 goluri, polivalent, acopera tot la mijlocul terenului, joaca si stanga si dreapta si centru. Si Burci, un mijlocas ofensiv sau atacant, inca nu m-am decis unde sa-l joc, are 22 de ani, l-a adus de la Energia Radomir, din L5 Dolj. Anul trecut 10 goluri in 26 de jocuri, deci cred ca atacant mai degraba.”

Bratesti203.png

Bratesti204.png

Bratesti207.png

Bratesti208.png

Bratesti210.png

"Pare ca a transferat cu cap nea Sandu, din nou. A adus numai de la L5 si nimic din Prahova, zici ca are dusmani in judet"

"Da, sa-i vedem la treaba. Bine, stii ca treaba cu L5 e relativa, valorile nu-s diferite asa tare intre L5, L6. Iar Prahova e judet de top in tara, probabil ca L6 Prahova e la nivel de L5 alte judete. Oricum, simt ca avem un grup bine inchegat, sunt increzator ca evitam retrogradarea. Nea Sandu insa zice ca ar trebui sa fim in prima jumatate a clasamentului.

Bratesti202.png

“Ambitios, nea Sandu”

“Da, in pula mea. N-ai fi crezut dupa ce anul trecut avea absolut 0 pretentii.”

"Si de plecat cine a plecat ?"

"Silviu Constantin la o echipa de prin L5 Buzau si nu o sa-ti vina sa crezi dar... Slobozeanu a plecat la Benfica Nova, in L5 Bucuresti"

"Uau, primul nostru transfer! A si plecat ?"

"Daaa, primul jucator care ne-a impresionat. A jucat 21 de jocuri pentru noi, 4 goluri, 8 pase de gol, cred ca nea Sandu si-a rasplatit prietenul de la Bucuresti... rapidistul...cel care l-a ajutat pe la transferuri. Pac i-a plasat un jucator. Omenie cum zice el"

“Ha! Ha! Da! Si in Cupa cu cine jucati ?”

“Primul tur cu AS Romanesti, au promovat si ei din C in B dar erau in seria cealalta din Liga C. Jucam la ei. Daca nu ajungem macar in turul 4 ca anul trecut se supara nea Sandu”

“Ba’, da’ cate pretentii!!”

“Dar tu cum esti ?”

“Bine, mi-am deschis o mica afacere, merge. Pentru mine e suficient”

“Da, stiu. Mi-ai povestit data trecuta. Banuiesc ca nu are rost sa te intreb daca vrei sa te intorci la Bratesti...”

“Tu poti sa ma intrebi, dar stii deja care e raspunsul. Si nu neaparat din cauza afacerii”

“E vorba de principii, stiu”