Jump to content
  • 0

Idei Interesante Pentru Fm 2013


Mihai

Question

  • MentholBoy

El Grande Jefe pleaca in vizita la sefii ai mai mari in weekendul viitor. In cadrul sederii pe acolo, va avea si un meeting cu SI Games la care se va discuta si despre FM 2013.

Orice idei interesante aveti si credeti ca merita discutate acolo le astept pe acest topic. Trolii si OT-urile pe acest topic vor fi pedepsiti cu executii publice

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 220
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

si da, patronii au atribute si ele chiar functioneaza: ambitie, cati bani au, cata rabdare cu antrenorii au etc. nu functioneaza cele de controverse si man management.

oricum nu se simte diferenta atat de mare la cela care functioneaza intre valorile extreme 1-20.

Daca atributele astea exista dar nu functioneaza, sau au un efect nesemnificativ, e ca si cum n-ar exista. Ideea era ca impactul lor in joc ar trebui sa fie mai vizibil.

Legat de tactica, mi s-ar parea interesanta urmatoarea idee: daca pui doi jucatori sa faca schimb de pozitii intre ei, sa ai si posibilitatea de a le da instructiuni individuale diferite in functie de pozitia pe care joaca. De exemplu, daca le spui mijlocasilor laterali sa-si schimbe pozitiile intre ei, sa-i poti pune sa joace winger pe o parte si inside forward pe cealalta (in functie de piciorul de baza).

Link to comment
Share on other sites

Da, ma enerveaza propunerile cu grafica, cu vizualizarea antrenamentelor (serios, ce chestie utila poti sa scoti din asta?)...

O idee as avea referitoare la conferintele de presa: sa nu mai fie sub controlul nostru ci sa se bazeze pe atributele deja existente ale managerului (experienta fotbalistica, media experience) sau unele noi (in special legate de temperament). Pur si simplu e un exercitiu super plictisitor... dar parca nici sa-ti lasi asistentul sa vorbeasca nu e ok. Da, nu ai mai putea da raspunsuri 100% ok... si ce daca? E deja prea usor jocul...

Daca atributele astea exista dar nu functioneaza, sau au un efect nesemnificativ, e ca si cum n-ar exista. Ideea era ca impactul lor in joc ar trebui sa fie mai vizibil.

Acum nu sunt vizibile ca tu faci munca sefilor tai. Tu negociezi, tu cumperi, tu stabilesti salarii, bonusuri, tu hotarasti sa vinzi sau sa imprumuti...

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu implicatul patronilor mai mult, dar sa fie cu "bun simt"... De doua ori am patit la Minerul Uricani sa-mi accepte oferta de 0, pt ca era prea buna ca sa nu fie acceptata. Really?

Link to comment
Share on other sites

1. Nu vreau sa vad jucatorul cum da in minge la antrenamente, dar totusi as dori sa pot sa zic ce fel de antrenament fac astazi cu jucatorii.As dori sa pot da indicatii la antrenament, mai ales la jocul scoala, sa pot sa opresc jocul si sa dau indicatii in functie de viziunea mea tactica.Pentru ca pana la urma jucatorii pun in aplicare ceea ce invata la antrenamentele de dinaintea meciului.Este ceva deja in joc (team preparation parca) dar e prea generalist.

Nu stiu cum ar putea fi implementat acest lucru dar e ceva ce ar trebui luat in considerare de catre cei de la SI.

Legat tot de antrenamente, fiecare antrenor are stilul lui.In joc nu prea se reflecta asta.

As dori sa pot sa evoluez ca antrenor altfel decat acum.Cat de mult ma implic in job?Cate ore aloc pe zi informarii asupra schimbarilor de tactica.Cu cat esti mai informat cu atat esti mai bun.Ideea din storyul lui Il Muce e foarte buna.Sa pot sa merg la antrenamentele unei echipe mari si de acolo sa vin cu informatii noi despre tactica, felul de a conduce un antrenament etc.

Nu stiu despre altii dar felul cum se face training in FM nu imi da nici o satisfactie.

Tot ceea ce vreau e un sistem mai detaliat si mai realist de antrenamente si de tactici.

2. Legat de finante, as vrea sa vad implementat un sistem bazat pe Sir Ferguson la Man U.Abia dupa ce ai o vasta experienta sa poti trage sforile la salarii , prime, optiuni de cumparare etc.Pana la momentul acela sa fii antrenor , doar antrenor.Sa ai surprize cand ii transmiti patronului ca vrei un atacant bun si el sa iti aduca o petarda.

chestii de astea "minore".

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

fara sa fie legat de ce e postat mai sus, am 2 amici care au mai jucat FM in vremuri mai vechi si care au incercat fm2012. feedback-ul lor: "e din ce in ce mai complicat jocul" :)

eu nu l-as complica mai mult, m-as concentra pe a modifica cum functioneaza feature-urile existente. polish - cum ziceau ei pentru fm2011, cand n-a prea fost nimic. gargara.

Link to comment
Share on other sites

Acum nu sunt vizibile ca tu faci munca sefilor tai. Tu negociezi, tu cumperi, tu stabilesti salarii, bonusuri, tu hotarasti sa vinzi sau sa imprumuti...

Ideea era ca gradul in care patronul se implica in munca de care zici tu sa fie determinat de aceste atribute. Adica ele sa determine, de exemplu, masura in care o oferta pentru unul din jucatorii tai e considerata de nerefuzat, nu situatia financiara a clubului, asa cum e acum. Sau cumpararea, peste capul tau, a unui jucator.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi frumos sa-ti poti baga echipa in cantonament iarna, sa faci pregatiri in Spania, Turcia, Cipru..

Ar putea introduce niste cantonamente in care sa alegi tu ce pregatire vrei sa faci : pregatire fizica,tehnico-tactica etc. La fifa manager era asa daca nu ma insel...

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa se mai lucreze la stadioane.. In momentul de fata stadioanele nu au nici tunelul pe unde ies jucatorii, iar pe cele mai cunoscute (Camp Nou, San Siro etc) ar trebui sa le faca lafel cum sunt in realitate.

Iar cand cerem patronului un stadion nou, sa il putem face cum vrem, adica tribuna de culoarea rosie, 25000 de locuri s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa se mai lucreze la stadioane.. In momentul de fata stadioanele nu au nici tunelul pe unde ies jucatorii, iar pe cele mai cunoscute (Camp Nou, San Siro etc) ar trebui sa le faca lafel cum sunt in realitate.

Iar cand cerem patronului un stadion nou, sa il putem face cum vrem, adica tribuna de culoarea rosie, 25000 de locuri s.a.m.d.

Serios, care vreti grafica si "prostioare" gen sa stabilesc preturile la carnatii si berea de la magazinele din jurul stadionului jucati FIFA Manager. Jocul are probleme mai mari.

1. Pt. 2013 as vrea mai multa atentie pentru regeni. Nu mai vreau sa vad echipa Egypt-ului ca are primul 11 compus din jucatori titulari la echipele mari ale Europei sau ca din primii 20 de fundasi ai lumii 8-9 sunt africani.

2. Totodata as vrea mai multa grija pentru cum isi construiesc echipele controlate de AI loturile. Nu vreau sa ajung in 2025 si sa vad la Dinamo 4 jucatori romani in tot lotul sau la Steaua. As vrea ca patronii sau antrenorii sa aibe un atribut gen "domestic player" care sa functioneze. Totodata sa ti se ofere mai multe informatii despre patron prin intermediul meniului "confidence" sau "boardroom" care sa iti dea idei ce strategie sa folosesti pentru a lucra mai usor cu el.

3. Mi-ar placea readuse cateva lucruri din versiunile vechi care au fost eliminate oarecum. Un plan pe termen lung care sa poata fi negociat in momentul in care esti contactat pentru preluarea unui club. Mai multe informatii despre caracterul tau(locul nasterii, echipele favorite sa poti pune 2-3 - in stilul rivalelor la cluburi, favourite/disliked personell)

4. Sa vedem "director tehnic" sau "team manager" activi in joc, in genul MM Stoica la noi sau Pasquale Marino la italieni. Sa poti interactiona cu ei sau sa-ti poata refuza anumite decizii cata vreme nu ai reputatie. Ex. Am preluat Lazio, vreau sa-l cumpar pe Bressan, fac oferta, negociez salariul si sa-mi refuze transferul din cauza ca salariul oferit e prea mare fata de cat a cerut el, suma de transfer etc., Daca reputatia ta e la un anumit nivel sa fie mai putin activ dar sa-ti faca diferite sugestii: Ia'l pe jucatorul X ca il poti lua la un pret foarte bun si pe viitor putem scoate Y bani profit la el, vinde-l pe Z ca are 28 de ani si nu e asa important in echipa si putem obtine x milioane pe el acum, si ai 3 jucatori in shortlist pe care ii poti cumpara mult mai ieftin si cu salarii mai mici. Si alte chestiuni asemanatoare.

Link to comment
Share on other sites

Dap, primele 2 puncte ale lui dasca vroiam sa le punctez si eu. Regenii ies total aiurea din 2010 incoace, apar jucatori minune din tari anonime iar eu care sunt cu Sporting de cativa ani, nu am reusit sa cresc un singur regen portughez mai mult decat decent la club.

La punctul 2 al lui dasca sunt iarasi de acord, pentru ca va face jocul infinit mai greu decat este acum. Este foarte usor dupa cativa ani sa castigi campionatul si cupa si orice, iar daca joci vreo 10 ani, observi cu stupoare ce loturi subtiri poate avea Barcelona, Real, Inter, Juventus etc.

Link to comment
Share on other sites

Cum mai funcţionează exact sistemul de regens? Parcă în urmă cu ceva ani jocul genera un regen pentru fiecare jucător care se retrăgea. Corectaţi-mă dacă mă înşel. Acum sunt date exacte pentru fiecare naţiune, când apare o pădure de puradei, iar calitatea lor e dată de youth systems and shit?

P.S. Şpaga şi premierea o vedem la 2013?

Link to comment
Share on other sites

Sa lucreze la regeni,apar prea mulţi care nu isi au locul,deaia cu atribute sub 5 si n-au echipa pe toata durata carierei,doar umple jocul.Si africanii sunt prea buni pe langa europeni,ar trebui sa balanseze un pic.

Si să poţi în editor să schimibi calitatea regenilor pe ţară :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mi se pare aiurea ca un MR/AMR sa aiba un rating de 3.5* si potential de 4* pe MR si rating de 2* pe AMR. rahat, e aceeasi pozitie, ambele sunt ofensive. desigur, pe AMR joaca ca o ciubota, pe MR e nebun la fund. :( acelasi lucru se intampla si pentru MC/AMC.

Link to comment
Share on other sites

1. Posibilitatea de a incepe ca assitant manager. Sa ii trimiti mereu managerului rapoarte despre evolutia jucatorilor din echipa, sa urmaresti urmatorul adversar. In timpul meciului sa ii zici ce nu ti se pare tie ca merge bine, etc.

2. Sa ai un control mult mai mare asupra fazelor de aparare/atac. Sa lucrezi cu fundasii cum sa se pozitioneze, sa faci trasee ale mingii pentru atac, etc.

3. Sa poti trimite antrenorii la cursuri de perfectionare.

4. Sa poti modifica mai usor indicatiile tactice pentru fiecare jucator in timpul meciului fara sa iesi din 3D. Doar sa apara o mica fereastra unde sa selectezi ce vrei. Acelasi lucru il vreau si pentru schimbari.

5. Sa existe un sef al departamentului de scouting. Ii zici cam ce vrei si el coordoneaza ceilalti scouteri.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

punctul 2 nu e ca la CM 01-02? Era interesant. BUna aia cu scoutii si cu antrenorii. Desi la antrenori, daca esti club cu bani e clar ca o sa ii faci in 2-3 sezoane pe toti de 5 stele.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy