Jump to content

Let'S Do It! Ii


Soccer

Recommended Posts

Din pacate, in pauza cauzata de meciurile "nationalelor" de tineret si seniori l-am pierdut pentru aproximativ o luna pe dos Santos :( , accidentat in victoria cu Haiti (4-0), in care a si inscris un gol. Astori si Cassani au fost adversarii lui Eriksen in Italia - Danemarca 2-2, Astori inscriind un gol iar Eriksen pasand la unul din golurile danezilor. Astori a "recidivat" si contra Armeniei (3-0), ajungand la 3 goluri pentru "Squadra Azzura", Jovetic a marcat si el pentru Muntenegru contra Moldovei (5-2) iar Eriksen a dat doua "assist"-uri si contra Cehiei (3-1). In total, am avut 9 jucatori care au evoluat pentru "nationalele" de seniori si 7 pentru cele de tineret.

Revenind la Serie A...Desi pe Inter i-am cam batut pe unde i-am prins in ultimele partide, suflandu-le cu ocazia asta si doua Cupe, partida de pe "Artemio Franchi" cu ei se anunta a fi una extrem de dificila. Inceputul de meci a fost insa favorabil noua, am dominat si deschis scorul prin Ljajic apoi am avut si o bara la un sut superb de la distanta al lui Jovetic. Inter a echilibrat insa incet-incet disputa, a avut un gol anulat, o bara iar egalarea a venit firesc, Bradley reluand frumos cu capul o centrare excelenta a lui Maicon. In prelungirile primei reprize insa, la un corner batut de Montolivo, Astori a preluat pe piept ca un varf veritabil si a inscris cu un voleu superb din unghi, aducandu-ne iarasi in avantaj. :clapping: Golul primit le-a turnat plumb in ghete interistilor si le-a dat aripi elevilor mei.

Imediat dupa pauza, Ljajic a facut o cursa a la Lionel Messi pe dreapta, depasind 3 jucatori, a centrat perfect pentru Vargas care a facut 3-1. Imediat, pe contraatac, Gilardino a inscris golul 4 dupa ce Julio Cesar respinsese sutul lui Jovetic. Campioana era in genunchi, suporterii nostri erau in extaz. Meciul nu era insa jucat, Cambiasso reducand imediat din diferenta la o minge ajunsa cu noroc la el. L-am introdus si pe Eriksen pentru a specula mai bine spatiile libere pe contraatac. Golul a venit insa de la Alvarez, care si-a executat fostii colegi la debutul pentru Fiorentina intr-un meci oficial :D. Culmea, l-am introdus pe Alvarez fortat, dupa ce Vargas a suferit o contractura si nu a mai putut continua. Meciul a continuat pe contre, Julio Cesar a avut o interventie excelenta la sutul-bomba al lui Eriksen iar la poarta noastra Nastasic a scos de pe linia portii lovitura de cap a lui Ranocchia.

Partida s-a incheiat 5-2 si la sfarsit am facut cu totii, jucatori si antrenori, turul stadionului minute in sir pentru a canta si a ne bucura alaturi de suporteri. :yahoo: Jovetic a fost omul acestui meci cu adevarat "de colectie", muntenegreanul facand ravagii pe contraatac alaturi de Ljajic. De remarcat si debutul lui Alvarez. Cred ca in acest moment avem cea mai buna ofensiva din Serie A.

fioint52cronic.th.jpg

fioint521.th.jpg

fioint522.th.jpg

Dupa victoria cu Inter, "Artemio Franchi" s-a umplut pentru partida de Champions League cu Chelsea. Englezii au venit cu un lot plin de vedete, eu am trimis in teren aproape toti titularii. Londonezii au dominat prima repriza, profitand si de unele ezitari ale lui Nastasic, probabil coplesit de importanta partidei. Am avut insa noroc la ratarile lui Rossi si, pe deasupra, am intrat in avantaj la cabine dupa un gol senzational marcat de Gibson. Irlandezul a venit la club ca sa iasa la numar, insa acum a devenit (cel putin in viziunea mea) un jucator important in angrenajul echipei.

Si in a doua repriza le-am lasat oaspetilor posesia, reusind sa marcam pe contraatac prin Gilardino si avand inca un gol anulat, al aceluiasi atacant. Invingeam astfel si in a treia partida din Champions League, devenind principala favorita la castigarea grupei. I-am oferit debutul si lui Guido Pizarro, dupa ce am observat ca argentinianul a facut intr-adevar progrese la antrenamente asa cum promisese. Omul meciului a fost insa Astori, internationalul italian confirmand ca se afla intr-o forma de zile mari.

fiochel202.th.jpg

fiochel201.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Din pacate, dupa doua meciuri excelente facute acasa, parca trebuia sa vina si un dus rece. Si a venit, Udinese invingandu-ne cu 2-1 acasa, dupa un meci in care oaspetii au demonstrat ca se pot lupta la titlu in acest sezon. Desi stiam ca Udinese are o defensiva foarte buna (doar 1 gol primit in precedentele 6 meciuri) si iese excelent pe contraatac, am luat iarasi gol in primele 20 de minute, apoi Neto ne-a tinut in meci cu paradele sale. Am egalat prin eternul speculant Gilardino, voleu la centrarea lui Ljajic, insa jucam prost si fotbalul nu te iarta. Eroarea care ne-a facut sa pierdem a venit exact de la cel mai in forma fundas al nostru, Astori faultandu-l in careu pe Domizzi in minutul 88. Acelasi Domizzi a inscris de la punctul cu var in ciuda faptului ca Neto a ghicit coltul si sufeream astfel prima infrangere in campionat. :fight:

E drept, am fost nevoit sa fac ceva modificari si rotatii pe posturi din cauza oboselii unor titulari, dar nu ma asteptam totusi sa pierdem acasa. Mai dureros poate decat infrangerea este faptul ca l-am pierdut pe Vargas, accidentat, pentru 6-7 saptamani :( ...

fioudi121.th.jpg

fioudi122.th.jpg

Ca fapt "monden", Babacar a primit cetatenia italiana, el dorind sa joace pentru nationala Italiei si nu pentru cea a Senegalului :).

Revenind la Serie A, mustruluiti puternic dupa infrangerea cu Udinese, jucatorii au reactionat bine si Alvarez a deschis scorul repede in partida cu Chievo, de la Verona. Am continuat insa sa facem greseli in aparare si gazdele au egalat in debutul reprizei secunde. A trebuit sa fac cateva schimbari in sistemul de joc pentru a prelua conducerea dupa un gol al lui Montolivo si a ne desprinde clar in final prin reusitele proaspatului "italiano vero" Babacar si Gilardino. Asadar, o noua victorie la scor pentru noi insa parca jocul nu mai e asa stralucitor ca in partidele cu Chelsea si Inter. Omul meciului a fost Montolivo, autor al unui gol si al unei pase de gol. Mie insa imi place din ce in ce mai mult jocul lui Ljajic, doua pase de gol si de aceasta data.

chievofio14.th.jpg

chievofio142.th.jpg

Clasamentul din Serie A dupa 8 etape :

clasamen8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Conducerea ne-a facut un frumos cadou inaintea partidei de acasa cu Catania, oferindu-ne 6.5 milioane de euro pentru transferuri. :D Am aranjat deja primul transfer (650K plus 1 milion dupa 30 de partide pentru Fiorentina) : internationalul de tineret grec Nalbantis (18 ani), un mijlocas tehnic, de viteza, pe profilul lui Montolivo.

nalbantis.th.jpg

Revenind la meciul cu Catania, nu ma asteptam la o victorie usoara si nici nu a fost. Am invins cu 1-0, gol al "briliantului" Ljajic, insa am dominat neconvingator si am fost ocrotiti de sansa la unele contre si faze fixe ale oaspetilor. Forlin a avut o bara si Andujar a contribuit si el cu cateva interventii bune la limitarea proportiilor scorului insa per total nu am fost prea multumit de evolutia echipei. Pe Montolivo l-am odihnit, deoarece avea nevoie de o pauza pentru a se recupera dupa atatea partide consecutive ca titular.

fiocat101.th.jpg

fiocat102.th.jpg

A urmat deplasarea in Anglia, pentru revansa de pe Stamford Bridge cu Chelsea din Champions League. Nu ma asteptam sa obtin prea multe din acest meci si le-am zis elevilor mei ca nu e nici o presiune din punct de vedere al rezultatului asa ca trebuie doar sa isi faca jocul obisnuit. Englezii ne-au batut destul de clar, 3-0, hattrick Rossi, insa nu am jucat chiar atat de prost pe cat o arata scorul. Am avut si noi cateva ocazii de a inscrie macar golul de onoare dar nu a fost sa fie. Doua dintre golurile inscrise de Rossi au fost executii imparabile, de exceptie.

chelfio302.th.jpg

chelfio301.th.jpg

Clasamentul dupa 4 etape in Champions League:

fiochl.th.jpg

Mai avem de jucat cu CSKA Moscova (deplasare) si Slovan Bratislava (acasa). In mod normal nu avem cum sa ratam unul din primele doua locuri din grupa. Ar fi necesar cel putin un egal la Moscova, pentru ca o victorie cu Slovan acasa e foarte probabila.

Link to comment
Share on other sites

Nu reusim deloc sa ne descurcam contra echipelor care se baga cu fundul in poarta si asteapta lovitura pe contraatac :fight: . Asa a fost si cu Bologna. Ne-au dat un gol la o minge balbaita in careu de Astori apoi au asteptat cuminti finalul partidei degajand tot ce ajungea in careul lor si ce nu era respins de portarul lor, Gillet, care a prins si el o zi de exceptie. Au tras si ei pe poarta, dar 80% din acele suturi au fost baloane de antrenament pentru Neto.

bolfio102.th.jpg

bolfio101.th.jpg

Clasamentul dupa 10 etape in Serie A :

clasamen10.th.jpg

Concluzia ? Nu stam deloc rau chiar daca am pierdut puncte importante cu adversari mediocri. Trebuie mai multa constanta in joc, sunt fluctuatii si simt ca unii jucatori (cum ar fi Jovetic) nu se ridica inca la nivelul sezonului trecut. Avem nevoie si de omogenitate, insa faptul ca luptam pe trei fronturi impiedica folosirea unei formule "de baza" in majoritatea meciurilor.

Voi preda salvarea lui Ireal, deoarece voi fi plecat din oras si nu mai pot juca pana duminica seara.

Link to comment
Share on other sites

Meciul din tur cu CSKA a fost foarte usor.Cred ca ii vom bate si de data asta si mai cred ca locul 1 e asigurat in grupa.Jucatorii sunt destul de tineri si nu cred ca se concentreaza destul la meciurile mai usoare.Vreau sa stiu daca l-ai folosit pe Floccari pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de intelegere băieți .

FIORENTINA-JUVENTUS 0-0 . Un rezultat destul de echitabil zic eu ,avand in vedere numarul mare de indisponibili.

JUVE.png

BRESCIA-FIORENTINA 1-4 . Un meci clar dominat de echipa noastra . Babacar a iesit in evidenta reusind sa marcheze un hattrick.

brescia.png

CSKA-FIORENTINA 0-3. Penultimul meci din grupele UCL . Mă asteptam sa fie un meci mult mai greu deoarece si rusii avea nevoie de puncte . Interesant e faptul ca cele 3 goluri au fost marcate de 3 jucatori defensivi ( Forlin -DC , Kharja-DM , Agyei-DM)

csk.png

FIORENTINA-GENOA 0-0. Cel mai slab meci din aceste 2 luni . Dupa meciul bun din Moscova , in aceasta partida nu am reusit sa șutam nici macar odata pe poarta.

genoa.png

LAZIO-FIORENTINA 0-1.Un meci destul de echilibrat .In acel moment Lazio era liderul din Serie A iar noi ne aflam pe locul 3. Am reusit sa castigam meciul prin golul lui Dos Santos din minutul 94.

lazio.png

FIORENTINA-SLOVAN 6-0 . Scorul spune totul . Cea mai clara victorie a mea in aceasta cariera . Babacar joaca din ce in ce mai bine , reusind si in acest meci sa marcheze de 2 ori.

slovan.png

FIORENTINA-MILAN 1-0 . Am avut un meci foarte greu importriva celor de la Milan ,insa golul lui Dos Santos a facut diferenta.

milan.png

CESENA-FIORENTINA 1-1 . In acest meci s.a vazut lipsa de concentrare a jucatorilor. Au subestimat adversarul si acestia au profitat marcand golul egalizator in minutul 94 desi de la margine se arătasera doar 3 minute de prelungiri.

cesena.png

In campionat suntem pe primul loc , la egalitate de puncte cu locul 2 Lazio .

clas.png

In CL , am picat cu Shakhtar , evitand niste adversari mult mai puternici si zic eu ca avem sanse reale de a trece mai departe.

cl.png

Forza Viola! :frantics:

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Rezultatele sunt foarte bune in acest sezon, aveti un parcurs interesant in Champions League, iar in campionat va descurcati admirabil. Felicitari, astept in continuare stiri despre acest story.

// My bad, imi pare rau.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu mai tineam minte cum stateam in campionat.Destul de bine...

bUn0B.png

Ultimele meciuri jucate.Cel mai mult ma bucura victoria cu Milan, dar si faptul ca am primit putine goluri.

DSew8.png

In lot am remarcat o mica problema.Desi stam bine cu apararea , cu cei 9 milioane pe care ii am, voi aduce un fundas lateral.Pasqual nu prea mai face fata la cei 30 de ani ai sai, fiind cotat de asistent la 2 stele.Asa ca incep demararile pentru un fundas stanga.

W7Ww3.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy