Jump to content

Let'S Do It! Ii


Soccer

Recommended Posts

  • Romania Research Team

Nu stiu daca merita toti banii, sa dati un scout report pentru el. De exemplu, la mine intr-o cariera anterioara la FM 11 a facut un cuplu foarte bun alaturi de Galeano, e foarte bun. Consider ca scoutul te poate ajuta mult. Acest jucator m-a ajutat sa ajung castig Europa League.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Forlin a debutat in echipa nationala a Argentinei intr-un meci cu Ecuador din calificarile pentru Cupa Mondiala din Brazilia 2014, lucru pe care il asteptam demult, avand in vedere constanta evolutiilor bune pentru Fiorentina ale lui Juan. Am mai avut in afara lui inca 10 jucatori convocati la echipele nationale de seniori, plus 2 la nationalele U21.

Inainte de partida cu Bologna din Serie A, am aflat si adversarul din sferturile de finala ale Champions League : francezii de la Olympique Lyon, locul 2 in acest moment in prima liga franceza, la doua puncte de liderul Marseille. In acest sezon al Ligii Campionilor, Lyon a castigat o grupa cu Barcelona unsure.png , Feyenoord si Olympiakos si i-a eliminat pe FC Porto in optimi. Daca reusim sa trecem de francezi, vom avea parte de o intalnire de gala in semifinale cu Manchester City sau Inter. M-as bucura sa fie Inter, pentru ca "nerazurri" au un adevarat complex Fiorentina. ;)

Revenind la campionat, jucam acasa cu Bologna, candidata la retrogradare si ma temeam ca o sa revenim la relaxarea din astfel de partide considerate "dezechilibrate" in favoarea noastra. I-am atentionat pe jucatori sa aiba o atitudine schimbata pentru ca altfel voi lua masuri drastice si se pare ca au inteles. Am dominat copios meciul, Babacar a facut ce-a vrut pe teren, a scos un penalty transformat de Vargas, a marcat golul 2 al nostru si a obtinut eliminarea lui Xulu. Bologna a trecut rar centrul terenului, facandu-i viata usoara lui Neto la primul meci dupa accidentarea care l-a tinut pe tusa cateva saptamani. :D

fiobol301.th.jpg

fiobol302.th.jpg

Vestea buna a venit de la Juventus, care a remizat in deplasare cu Inter si astfel ne-am apropiat la doua puncte de primul loc si in acelasi timp ne-am departat la 5 puncte de Inter. bere.gif

Clasamentul din Serie A dupa 29 de etape :

clasament29.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

A venit si momentul adevarului, "finala campionatului", daca se poate numi asa un meci intre ocupantele primelor doua pozitii in clasament cu 9 etape inaintea incheierii campionatului. :) Ne deplasam la Juventus, liderul care nu mai pierduse un meci in Serie A de 14 etape si aveam doar varianta victoriei pentru a ajunge pe prima pozitie a clasamentului.

Prima repriza a fost dominata in totalitate de juventini, noi multumindu-ne sa ne aparam cu atentie si sa iesim sporadic pe contraatac, fara a pune in pericol poarta lui Buffon. Defensiva a functionat insa impecabil,in frunte cu Forlin, iar Neto a aratat de ce este varianta numarul 1 pentru postul de portar. Nu e mai putin adevarat ca si jucatorii gazdelor au fost foarte imprecisi, doar aproximativ o treime din totalul suturilor lor prinzand spatiul portii noastre. In a doua parte a jocului, le-am cerut jucatorilor sa iasa mai curajos la joc si in minutul 58 Jovetic a deschis scorul cu un voleu superb dupa centrarea lui Forlin. yahoo.gif Din acel moment, Juventus a scapat partida din mana si noi am devenit din ce in ce mai curajosi, majorand scorul prin Babacar in minutul 73 dupa o pasa filtranta excelenta a lui Gibson. happy.png

"Batrana Doamna" nu a reusit sa inscrie nici macar golul de onoare si astfel deveneam lideri, dupa un meci extrem de bine jucat tactic. Mai sunt insa multe etape pana sa devenim campioni si nu trebuia sa mai avem momentele de slabiciune cu echipele mai slab clasate, ca pana acum...

juvefio021.th.jpg

juvefio022.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu am apucat sa sarbatorim foarte mult victoria de la Torino intrucat urma meciul din deplasare cu Olympique Lyon in sferturile Champions League. La antrenamentul de la Florenta, inaintea plecarii spre Franta, au venit foarte multi suporteri care ne-au incurajat si ne-au multumit pentru evolutiile bune de pana acum, promitandu-ne ca ne vor insoti in numar mare si la Lyon.

Francezii ne-au primit cu superioritatea unei echipe care a invins pe "Stade Gerland" Barcelona cu 1-0 si FC Porto cu 3-2, nimeni altele decat detinatoarea trofeului Champions League si detinatoarea trofeului Europa League. Inceputul de partida parea a le da dreptate, combinatiile elegante ale gazdelor creand deseori panica in defensiva noastra. Insa, ca si in deplasarea de la Torino, apararea s-a comportat admirabil, pastrandu-si calmul si dominand spatiul aerian din fata portii lui Neto. Si, pentru ca asemanarile cu victoria in fata lui Juve sa nu se opreasca aici, noi am deschis scorul prin acelasi Jovetic, un alt gol foarte frumos, sut puternic, fara preluare, de la marginea careului dupa o pasa a lui Ljajic. Desi Lisandro Lopez a egalat destul de repede, francezii si-au pierdut incet-incet din vigoare si au inceput sa devina nervosi, pe masura ce noi impingeam jocul spre poarta lor.

Gourcuff a luat al doilea galben la nici 10 minute de la debutul reprizei secunde si astfel era clar ca putem obtine cel putin un punct in deplasare, rezultat foarte bun de altfel. Desi Lyon a fost mai periculoasa in 10 oameni decat in 11, noi am dat lovitura in minutul 76 printr-un gol norocos inscris de Gilardino. Mai bine zis, mingea l-a lovit pe varful nostru dupa un sut-centrare al lui dos Santos. :D Am castigat o partida de care ne temeam mult si in aceste conditii visul unei semifinale de Champions League prindea contur. Si daca vom intalni Inter in semifinale (1-1 pe terenul lui Manchester City in tur) de ce sa nu ne gandim chiar si la marea finala ? :P

olfio121.th.jpg

olfio122.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Excelente rezultate.Mie insa mi-e frica de campionat pentru ca Juventus cam castiga tot cu echipele mici, pe cand noi... Vedem noi. In CL cred ca ne prinde finala.Vreau sa stiu daca l-ai folosit pe Alou Diarra pana acum. :food:

Succes in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, atunci cand esti pe val si incepi sa crezi despre tine ca esti invincibil, atunci se intampla ceva care sa iti readuca aminte ca nu e asa. De fapt, vina e in cea mai mare parte a mea. Dupa doua victorii entuziasmante, am luat decizia proasta de a odihni majoritatea titularilor in partida de acasa cu Brescia, penultima clasata si aproape retrogradata in Serie B.

Ce s-a intamplat depaseste puterea mea de intelegere. Am jucat execrabil, desi am dominat am plimbat mingea fara nici un sens, doar Eriksen ridicandu-se la nivelul asteptat. Am fost condusi de doua ori, am egalat datorita unor executii individuale de exceptie ale lui Gilardino si Eriksen (golul danezului fiind o bijuterie) si se parea ca dupa introducerea lui Babacar, Jovetic si dos Santos puteam forta victoria, desi ramasesem in 10 oameni dupa ce Diarra s-a accidentat si efectuasem deja toate schimbarile. Boruc a gafat insa iesind aiurea la centrul terenului blink.png la o faza in care Kone scapa singur spre poarta noastra, e adevarat. A urmat o ratare incredibila cu poarta goala a lui Kone (sut in bara, mingea s-a plimbat pe linia portii apoi a fost degajata de Agyei) si un gol frumos al oaspetilor la faza imediat urmatoare, Zambelli inscriind dupa o iesire gresita la offside a defensivei noastre. capu.gif

Sa radem cu Boruc si Kone :

borucpecampii.th.jpg

koneratare.th.jpg

Nu am mai reusit sa le punem probleme serioase oaspetilor dupa aceea si am parasit terenul cu capetele plecate, dupa o infrangere absolut ru-si-noa-sa !!! Noroc ca si Juventus a facut doar egal in deplasare la Chievo (locul 17) si astfel am ramas pe primul loc, la egalitate de puncte cu torinezii.

fiobre231.th.jpg

fiobre232.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Excelente rezultate.Mie insa mi-e frica de campionat pentru ca Juventus cam castiga tot cu echipele mici, pe cand noi... Vedem noi. In CL cred ca ne prinde finala.Vreau sa stiu daca l-ai folosit pe Alou Diarra pana acum. food.gif

Succes in continuare.

Din nefericire ai avut dreptate. Urmeaza insa meciuri ceva mai grele si sper sa ne revenim :D . Pe Diarra l-am folosit, ultima data chiar titular cu Brescia, dar nu m-a multumit aproape deloc ca fundas central. E lent, se plaseaza prost si nu da siguranta asa cum face Forlin, de exemplu. E atras mult spre pozitia de mijlocas defensiv si lasa gauri in aparare.

Link to comment
Share on other sites

Ma asteptam ca partida cu Lyon sa fie total altfel decat cea cu Brescia si asa a si fost. Jucatorii s-au prezentat aproape impecabil, am controlat jocul in totalitate si numai forma deosebita a lui Lloris, declarat omul meciului de altfel, a facut ca Lyon sa scape fara gol primit. Francezii au castigat totusi cu 1-0, gol frumos inscris de Wass in ultimele minute ale meciului, insa la sfarsit noi ne-am bucurat de calificarea mai departe, in semifinalele Champions League (2-2 per totalul ambelor manse, ne-am calificat datorita golurilor mai multe inscrise in deplasare).

Am mai primit 3.3 milioane de euro de la UEFA pentru aceasta performanta si vom juca pentru calificarea in finala cu Inter Milano, victorioasa cu 3-1 la general in dubla cu Manchester City. Exact cum ne-am dorit de altfel ;) !

fiolyon012.th.jpg

fiolyon011.th.jpg

Asa cum se poate observa mai jos, jocul nostru de pase cu Lyon a fost la inaltime, in special fundasii laterali si mijlocasii avand procentaje bune spre foarte bune de exactitate a paselor. Mie mi-a placut foarte mult prestatia lui Gibson, iar statisticile o confirma. Si Vargas a fost o veriga extrem de importanta in jocul nostru, din diagrama paselor se poate observa ca atacurile noastre s-au dezvoltat cu predilectie pe stanga, unde Vargas si dos Santos au facut legea.

tikitakafiorentina.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa calificarea in semifinalele Champions League, ne astepta o deplasare la o echipa de mijlocul clasamentului, insa foarte ambitioasa, Genoa. Exact tipul de echipa care ne pune mari probleme in acest sezon. De data asta nu am riscat si am introdus toti titularii obisnuiti, exceptand pe cei foarte obositi dupa meciul cu Lyon. Surprinzator sau nu, prestatia echipei a fost impecabila. Gazdele si-au aratat intentiile ofensive din start, au atacat mult insa au fost neputinciosi in fata noastra. Combinatiile in viteza, din prima si permanenta deplasare pe teren a varfurilor sustinute de Jovetic din banda stanga au ravasit defensiva genovezilor. Babacar a inscris de doua ori, demonstrand ca ramane alegerea numarul 1 pentru postul de atacant, Eriksen si Gibson incununandu-si si ei cu cate un gol prestatiile bune.

Din pacate Cassani s-a accidentat pentru 2-3 saptamani si va lipsi in urmatoarele partide, foarte importante pentru noi, cu Lazio, Milan si mai ales turul semifinalei de Champions League cu Inter... :(

genoafio042.th.jpg

genoafio041.th.jpg

Juventus a castigat acasa cu Catania ramanand umar la umar cu noi in cursa pentru "Scudetto".

Link to comment
Share on other sites

In partida de acasa cu Lazio ne-am prezentat la fel de bine ca in cea cu Lyon, cu deosebirea ca acum am fost mult mai inexacti si pripiti in atac, chiar daca am reusit sa marcam. Am deschis scorul im primul minut al meciului prin acelasi omniprezent Babacar din centrarea excelenta a lui Ljajic, insa Klose a egalat imediat si dupa aceea, desi am dominat categoric partida, nu ne-a mai iesit nimic in ofensiva. Iar cand ne-a iesit, in minutul 70, s-a opus transversala la lovitura de cap a lui Astori. Anterior, Zarate ii adusese pe laziali in avantaj cu capul dupa o lovitura libera a lui Mauri. Eforturile noastre s-au izbit de o aparare disperata a oaspetilor, nu am reusit sa egalam si pierdeam al doilea meci consecutiv pe Artemio Franchi. Cred ca ar trebui sa fac o cerere sa jucam toate meciurile in deplasare...

Din fericire, cei de la Juventus se incapataneaza sa ne copieze rezultatele si au pierdut la aproape retrogradata Bologna cu 1-0, lasandu-ne tot pe primul loc :D.

fiolazio121.th.jpg

fiolazio122.th.jpg

Asadar, meciul din deplasare cu Milan, pe un San Siro plin ochi, urma sa fie aproape decisiv pentru sansele noastre la titlu. Ce-ti puteai dori mai mult ? dry.png

Milanezii stiau ca o victorie i-ar readuce in lupta pentru titlu cu sanse mari. L-am trimis in teren pe post de mijlocas stanga pe Pasqual pentru a-l bloca pe Robinho si mutarea s-a dovedit excelenta. Brazilianul a primit putine mingi utilizabile si nu a pus in pericol aproape deloc poarta lui Neto. Ca de obicei, in meciuri de asemenea importanta, defensiva a devenit de netrecut, daruirea jucatorilor a fost exemplara, atacantii au fost speculativi si am deschis scorul prin Jovetic.

In a doua repriza, lucrurile au inceput pe acelasi fagas, Babacar ducand suporterii nostri in extaz cu o lovitura de cap din centrarea lui . Au venit insa eliminarea lui de Silvestri care m-a determinat sa il folosesc pe Vargas fundas dreapta precum si accidentarea lui Pasqual si lucrurile s-au schimbat radical. Milan ne-a inghesuit in propriul careu iar Neto a parat cateva mingi foarte grele inainte sa isi inscrie un autogol bizar, mingea respinsa de el din plonjon dupa un sut al lui Ilicic picandu-i in spate apoi intrand in poarta. Din fericire, Kolarov a primit si el al doilea galben in minutul 77, am betonat mijlocul cu Matic si am reusit sa obtinem cele trei puncte extrem de importante. yahoo.gif Practic acum nu mai putem scapa locul 2 in clasament si ne vom lupta pana la capat cu Juve pentru titlul de campioana.

milfio121.th.jpg

milfio122.th.jpg

Clasamentul in Serie A dupa 34 de etape :

clasament34.th.jpg

Predau salvarea lui Ireal. Multa bafta si hai cu titlul !!! thumbup.gif

Link to comment
Share on other sites

meciuri.png

FIORENTINA - INTER 1-1 (Forlin 20 l Forlan 43)

Dupa cum ma asteptam prima mansa din semifinalele UCL a fost un meci foarte foarte greu , impotriva unei echipe foarte bine cunoscuta de noi , adversara de moarte din campionat ,Inter.

Le-am spus jucatorilor ca nu au nimic de pierdut si nu ar trebui sa joace cu frica impotriva Interului . Am inceput foarte bine meciul marcand inca din minutul 20 prin lovitura perfecta de cap a lui Forlin . Dupa inceputul bun de meci , Interul a revenit in joc reusind sa si marcheze si pot spune ca in a doua repriza chiar ne-au dominat . Asadar calificarea pentru finala UCL de pe Wembley se juca pe Giusepe Meazza .

FIORENTINA-CESENA 2-1 (Babacar 64 , 79 l Kozak 45+1)

Un meci relativ usor daca ne uitam la numele adversarului insa la fel ca pe tot parcursul campionatului echipele mici ne-au facut mari probleme . In acest meci am fost dominati in prima repriza acest lucuru fiind reprezentat si de golul lui Kozak la ultima faza a primei reprize . Totusi am reusit sa revenim prin dubla lui Babacar si am obtinut 3 puncte vitale in lupta pentru Serie A.

INTER-FIORENTINA 2-3 (Forlan 78 , Snejider 88 l Gibson 3 , Forlin 12,Ljajic 92)

Returul din semifinala UCL impotriva Interului a fost un meci dominat clar de noi , dar relaxarea prea rapida ne-a adus cateva emotii . Inca din minutul 3 am reusit sa deschidem scorul printr-un gol extraordinar al lui Gibson , un sut imparabil de la 30 de metri. Am continuat sa atacam si am reusit iarasi sa marcam printr-un corner finalizat de sarbul Forlin.Dupa aceste 2 goluri am continuat jocul bun insa Interul a reusit totusi sa marcheze 2 goluri intr-un interval foarte scurt in minutul 88 scorul fiind de 88 . In ultimele minute Interul s-a aruncat in atac insa Ljajic a scapat pe contraatac si a linistit pe toata lumea .

Finala avea sa se joace impotriva lui Manchester United , echipa care a eliminat in semifinale pe Barcelona .

PALERMO-FIORENTINA 1-0 (Micoli 75)

Un meci foarte prost facut de noi . Parerea mea ca rezultatul acesta este rezultatul oboselii acumulate in meciurile precedente .

Chiar daca am pierdut acest meci , am ramas tot pe locul 1 deoarece contra candidata noastra Juve , a pierdut si ea scor 2-1 cu Cagliari .

FIORENTINA-BARI 7-3

Spectacol pe Artemio Franchi , 10 goluri foarte frumoase si multe faze de gol . Cuvintele sunt de prisos , ce pot spune e ca Montolivo a marcat de 5 ori . In aceasta etapa a castigat si Juventus , asadar titlul urma sa se decida in ultima etapa.

PARMA-FIORENTINA 0-3 ( Dos Santos 22 , Frison og 50 ,Alvarez 89)

Un meci foarte important pentru noi . Eram constienti ca daca vom obtine o victorie vom obtine implicit si titlul . In urma unei prestati foarte bune am reusit sa dominam meciul de la un capat la altul ne avend prea multe emotii . Asadar acest meci ne-a adus titlul .

Juventus a pierdut 5-2 cu Milan si au terminat pe locul 2 la 3 puncte distanta de noi .

MANCHESTER UNITED - FIORENTINA 3-1 (Rooney pen 17 , 49 , Vargas og 78 l Jovetic 46 )

Asadar am reusit un sezon formidabil si am ajuns in finala UCL . Inca de la inceput am simtit forta Manchesterului prin ocazia mare a lui Chicharito din minutul 4. In minutul 17 Montolivo l-a faultat pe Rooney in careu si tot englezul a transformat penaltyul , scorul fiind 1-0 pentru Manchester . Dupa golul primit am inceput sa intram si noi cat de cat in joc creeandu-ne cateva ocazii bune de gol .

La pauza le-am spus jucatorilor ca trebuie sa se concentreze mai mult si trebuie sa reziste presiunii . Dupa discutia din pauza si schimbarea inspirata Eriksen-Jovetic , muntenegreanul a reusit sa egaleze chiar la prima faza de atac a noastra din a doua repriza . Insa Manchester a revenit la conducere prin golul lui Rooney din min 49 . Dupa gol am decis sa il schimb pe Montolivo cu Agyei deoarece aveam nevoie de forte proaspete la mijloc , insa fix inainte sa se faca acesta schimbare , Jovetic a obtinut un penalty care a fost ratat chiar de omul care urma sa iasa , Montolivo . Dupa ce am ratat sansa sa facem 2-2 , ne-am mai creeat cateva faze dar Vargas s-a hotarat sa marcheze si el si astfel s-a stabilit scorul final 3-1 .

* Revin mai tarziu / maine cu alte informatii , transferuri , buget , analiza echipa etc.

Link to comment
Share on other sites

* Ne-a fost oferit alt contract in valoare de 2 milioane de euro pe an .

* Echipa u20 a castigat titlul la juniori

* Boardul va instala un sistem de incalzire pentru gazon

* Ne-a fost oferit un buget de transferuri de 65 de milioane de euro

In privinta transferurilor eu eu am adus 7 jucatori , 6 liberi de contract si unul in valoare de 600 k , deci nu am consumat aproape nimic din buget.

SINAN BOLAT ( Un portar turc de nationala in varsta de 24 de ani care se va bate la postul de titular cu Neto )

sinan.png

JOEL MATIP ( Un stopper columbian de doar 21 de ani de mare perspectiva care a evoluat sezonul trecut de 32 de ori pentru Schalke )

matip.png

ALEXANDER TETTEY ( Mijlocas la inchidere norvegian venit de la Rennes )

tettey.png

TIMO GEBHART ( Playmaker german care dupa parerea mea poate evolua chiar in primul 11 )

gebhart.png

JAN MORAVEK (Mijlocas ceh cu o tehnica buna venit de la Schalke)

moravek.png

URRETA ( Inlocuitor pentru Bacuna )

ureta.png

CIPRIAN MARICA ( Conationalul nostru venit tot de la Schalke , consider ca poate fi o solutie de rezerva si ne poate ajuta)

marica.png

Plecari

Matic - 2.5 mil

Masi - 450 k

Gilardinio - 4.5 mil

Bacuna-4 mil

Boruc-1 mil

PASQUAL-1 mil

Avem nevoie neaparata de un DR si un DL de calitate .

Momentan mai avem 67 milioane pentru transferuri , eu o sa ii trimit salvarea lui Soccer si el v-a decide ce DR / DL vom cumpara si bineinteles probabil vor fi si alte transferuri .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy