Jump to content

Let'S Do It! Ii


Soccer

Recommended Posts

Primii trei pustani par de mare viitor iar primii doi sunt si pe posturi unde lotul nostru sta destul de rau (mijlocasi laterali si atacanti).

In rest, se pare ca ne putem indeplini destul de usor obiectivul daca suntem atenti si nu mai avem accidentati.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

După ce am facut cateva modificari la tactica am inceput meciurile :

PALERMO - FIORENTINA (1-1) . O deplasare destul de grea in care desi am condus am fost egalati foarte repede . In acest meci datorita accidentari lui Boruc , a intrat Neto , in care nu prea aveam incredere.

palermo.jpg

FIORENTINA-LAZIO (3-0) . Dupa deplasarea grea de la Palermo , ma asteptam la un meci mult mai greu impotriva celor de la Lazio , insa forma buna a lui Gilardinio ne.a adus cele 3 puncte.Neto a aparat si in acest meci si a facut.o chiar foarte bine.

lazio.jpg

MILAN-FIORENTINA (2-1) . A urmat infrangerea de pe San Siro , meci in care in prima repriza am dominat dar jucatorii milanului au revenit dupa pauza , marcand foarte repede 2 goluri .

fiorentina.jpg

FIORENTINA-LECCE (4-0) . Un meci castigat destul de usor si datorita faptului ca din min.35 am avut un om in plus .

LECCE.jpg

GENOA-FIORENTINA (0-1) . Nu am facut un meci prea bun dar totusi am reusit sa ne impunem spre final prin golul lui Gilardinio.

GENOA.jpg

FIORENTINA-UDINESE (4-1) . La momentul respectiv noi eram pe locul 4 si Udine pe 6 . Chiar daca rezultatul nu o arata a fost un meci destul de greu , fiind condusi inca de la inceputul meciului .

UDINESE.jpg

Link to comment
Share on other sites

INTER-FIORENTINA (0-2 ) CUPA ITALIEI . Asadar chiar daca la inceput spuneam ca , cupa nu este un obiectiv , am reusit sa o castigam. Meciul s.a jucat pe Olimpico intr.o atmosfera senzationala facuta de aproximativ 74 000 de spectatori.Interul probabil cea mai buna echipa din Serie A ( a castigat campionatul ) a fost luata prin surprindere de inceputul de meci facut de noi.Dupa pauza , Jovetic a reusit sa marcheze doua goluri care au fost decisive in castigarea cupei . De mentionat este faptul ca cei de la Inter au lovit de 4 ori bara . Neto a facut cel mai bun meci si se pare ca va deveni titular incontestabil .

INTER.jpg

NAPOLI-FIORENTINA (1-3) . Dupa finala cupei , la 3 zile ne astepta acest meci impotriva celor de la Napoli . Practic a fost o finala pentru locul 3 din campionat . Jucatorii si.au dat seama de importanta meciului si chiar daca erau obositi au reusit sa se impuna clar impotriva unei echipe cu un lot foarte foarte bun.

NAPOLI.jpg

FIORENTINA-CATANIA (2-0). Eram constienti de faptul ca era un meci important care ne putea duce direct in grupele UCL . Locul 3 il aveam asigurat iar in fata noastra erau Milan si Inter . Am reusit sa castigam meciul fara prea multe probleme si am profitat de faptul ca Milanul s.a incurcat , urcand pe locul 2 ( la egalitate de puncte cu locul 1 (Inter) 76p).

*********************************************************************************

Asadar am reusit sa facem un sezon neasteptat de bun , vicecampionii italiei si castigatorii cupei .

Din sezonul viitor speram ca cei din conducere sa ne acorde mai multi bani pentru a putea ” sa ne pregatim de ucl ”.

La sfarsitul campionatului am primit 1.8 milioane pentru pozitia din clasament.

Neto m.a impresionat , l.am folosit in toate cele 9 partide si a jucat excelent deci cred ca el ar trebui sa fie titular iar Boruc sa fie vandut .

Pasqual,Forlin,Ljajic si Vargas au fost alesi in echipa anului din Italia .

Am fost echipa care a marcat de cele mai multe ori in acest campionat (71 goluri)

Clasament:

claas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asadar dupa primul sezon foarte reusit , conducerea ne.a oferit in aceasta vara 21 de milioane pentru transferuri dar si un nou contract pe 2 ani ( salariu 1 milion de euro / an )

contract.jpg

Asadar sa incepem cu venirile :

Mattia Cassani . Italianul a evoluat sezonul trecut la noi , fiind imprumutat de la Palermo . Evolutiile bune ne.au facut sa il cumparam definitiv , suma de transfer fiind de 5 Mil.

cassani.jpg

Leandro Bacuna . Ca si Cassani el a fost imprumutat la noi evoluand de cateva ori in meciurile din Serie A . Transferul definitiv ne.a costat 3.5 Mil.

bacuna.jpg

Christian Eriksen . Probabil cel mai important transfer pentru noi in vara asta . Aveam nevoie de un coordonator , iar danezul se incadreaza foarte bine in ceea ce aveam noi nevoie , fiind si foarte tanar (20 de ani). Transferul sau a costat 13 Mil.

eriksen.jpg

Ricardo Alvarez . Un jucator tanar de perspectiva ,care mie personal imi place foarte mult . Joaca pe partea lui Vargas , post care nu era acoperit . Transferul sau a costat doar 2.2 Mil.

alvarez.jpg

Giovani Dos Santos. Poate evolua pe ambele parti dar si in centru si chiar si in atac . Cu siguranta o sa ne fie folositor . Suma de transfer a fost de 2.4 Mil

dos_santos.jpg

Alberto Paloschi . Un atacant italian foarte bun . A venit liber de contract .

palochi.jpg

Matija Nastasic . A fost promovat de la echipa de tineret .

nastasic.jpg

Nemanja Matic . Un sarb de doar 24 de ani care joaca pe postul de mijlocas defensiv . Suma de transfer este de 2 Mil . , inca nu este acceptat transferul , rog pe cel care ia salvarea sa dea accept .

matic.jpg

La capitolul plecari se afla :

plecari.jpg

Link to comment
Share on other sites

* Avem un nou assistent manager , deoarece precedentul nu a mai vrut sa isi prelungeasca contractul .

Este vorba despre Serginho Chulapa

asistent.jpg

Amicale : Manchester City , Sant Andreu , Espanyol , Livorno , Orduspor . ( se vor juca in luna august ) .

Link to comment
Share on other sites

Am apucat sa joc ceva pana acum.Primul lucru pe care l-am facut a fost sa termin transferul lui Matic.

UpRX0.jpg

Tactica am hotarat sa nu o mai schimb, sa le dau jucatorilor timp sa se acomodeze cu una singura.Acesta este si lotul pe anul acest ,dar eu sper sa mai pot sa mai aduc un fundas.

lfoZV.jpg

I-am convins :)

DATRf.png

Meciul nu a fost chiar asa de bun pe cat mare. Am avut 2 ocazii si 2 goluri.Ma bucur ca dam cand avem faze.Ne-au dominat complet.

rUgHD.png

Si Super Cupa.S-a tinut in China si ne-am ales cu a doua cupa de cand suntem la Firenze :ole: .A fost destul de usor sa castigam cupa, Inter apropiindu-se de 3-4 ori de Neto.Pe sfarsit s-a inclinat balanta spre ei , dar am reusit sa tinem de rezultat si asta a fost.

DEL7s.png

Urmeaza 4 amicale inainte de campionat. Apoi voi mai apuca sa mai joc inca 4 meciuri in liga si dupa dau salvarea lui Vallygl.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit doi jucatori neintentionat.Prima oara nu am vrut sa-i iau , dar salariile lor m-au determinat sa le dau o sansa la echipa.Clar nu-s de titulari , dar vom avea nevoie de jucatori anul acesta.In continuare , tot caut un fundas , dar din pacate , nu am gasit niciunul peste ce avem noi acum.Inca caut..

t9lXZ.jpg

ChjYC.jpg

Amicalele au fost destul de usoare.Ma bucur ca nu am primit gol in aceste 4 meciuri , dat fiind ca am jucat tot lotul pe care il am.

vfiin.png

Link to comment
Share on other sites

Napoli vs Fiorentina. Am avut putine emotii la acest meci.Am avut din nou noroc de autogolul lui Vertonghen.L-am folosit pe Gibson titular in locul lui Montolivo,accidentat.

wnYPg.png

Grupele Champions League.Am picat cu CSKA Moscova ,Chelsea si Slovan Bratislava.Avem sanse reale de calificare , dat fiind primul meci pe care l-am jucat contra celor de la CSKA.

BirNE.png

Fiorentina vs Atalanta. Iar un meci destul de greu.Am fost cam egali din toate punctele de vedere , diferenta a fost finalizarea , care a fost de partea noastra.Vargas este intr-o forma buna , la fel si Juan Forlin.

BiVdF.png

Mai am de jucat doua meciuri.In deplasare cu Novara si acasa cu Sampdoria.

Forza Viola!

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru pe care l-am vazut a fost raportul asistentului in urma antrenamentelor din luna septembrie. M-a impresionat Gilardino, care se prezinta impecabil mai ales din punct de vedere fizic. Am avut o discutie cu Guido Pizarro pentru ca a regresat luna precedenta si dupa ce i-am transmis ca trebuie sa munceasca mai mult la antrenamente pentru a prinde echipa mare, a inteles si a promis ca se va antrena mult mai bine :D . De asemenea, am fost pe profit (+ 250K ) luna septembrie, balanta arata bine per total, la fel si bugetul de salarii, sunt semne ca putem sa progresam si mai mult.

Ne astepta o luna octombrie cu adevarat de foc, cu partide impotriva celor de la Roma, Inter, Chelsea sau Udinese. Meciul "de incalzire" a fost insa in Champions League, cu slovacii de la Slovan Bratislava. Am introdus ca titulari cativa jucatori mai putin folositi pana acum, cum ar fi Babacar, Boruc sau Pasqual. Poate si de-asta am inceput prost, cu Eriksen marcand un autogol de toata jena. Cu timpul am pus insa stapanire pe joc, Eriksen a preluat controlul la mijloc si Babacar a egalat in prelungirile primei reprize. In a doua parte am dominat total, dos Santos si Vargas (cu largul concurs al portarului slovacilor care a prins mingea apoi a scapat-o in poarta) incheind socotelile. Scorul putea fi mai mare, am mai si ratat ocazii importante dar per total a fost un meci reusit. Cel mai bun de pe teren a fost Eriksen, cu doua pase de gol si cu pase numai spre terenul advers (nu a dat absolut nici o pasa spre proprul teren) ! I-am oferit debutul si internationalului U20 brazilian Alan Pereira (fundas stanga) iar evolutia sa a fost una buna.

slovanfio132.th.jpg

slovanfio131.th.jpg

Chiar daca Roma nu era intr-o forma grozava, m-am temut de acest meci. Temerile mele au fost confirmate de golul lui Lamela din minutul 7, insa, ca si in partida cu Slovan Bratislava, deschiderea de scor reusita de gazde nu ne-a pus plumb in ghete ci dimpotriva. Cu un dos Santos de neoprit, am intrat in avantaj la pauza si apoi am desavarsit umilinta prin inca doua goluri in a doua repriza, fara a mai primi nici unul. Am avut si noroc la un sut senzational al lui de Rossi de la 30 de metri in bara laterala a portii lui Neto. Dos Santos a incheiat meciul cu un gol si doua assist-uri si transferul sau mi se pare deja o super-afacere. Si Neto sau Ljajic au avut evolutii foarte bune, Babacar a marcat din nou, dovedindu-si oportunismul in fata portii si astfel viitorul acestei echipe pare asigurat.

romafio141.th.jpg

romafio142.th.jpg

Lucrurile merg cum nu se poate mai bine si daca vom reusi sa fim mai atenti in primele 20 de minute de joc, cu siguranta ca putem emite pretentii chiar si la titlu. Lotul e bun, o imbinare de tineri talentati cu jucatori maturi, consacrati si acum incepe sa se si omogenizeze. Banii din Champions League ne vor ajuta sa obtinem si stabilitate financiara, de aceea trebuie sa acordam multa atentie acestei competitii.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy