Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Let'S Do It! Ii


Soccer

Recommended Posts

Al doilea meci din grupele Champions League a insemnat o deplasare la Amsterdam, pentru partida cu campioana Olandei, Ajax. Am fost nevoit sa odihnesc multi titulari, insa chiar si asa am dominat partida, gazdele preferand arma contraatacului. Din pacate, am primit gol in debut, autor Oliseh (sau mai degraba Masilela care a degajat exact in extrema liberiano-nigeriana a Ajax-ului) si apoi am alergat dupa egalare, obtinand-o in cele din urma prin golul lui Agyei, reluare din careu dupa ce apararea olandezilor nu a reusit sa degajeze la o centrare buna a lui Gebhart. In a doua repriza, tot noi am avut initiativa dar nu am reusit sa marcam golul victoriei, portarul Vermeer aparand foarte bine.

In cealalta partida din grupa noastra, Marseille a castigat cu 2-1 acasa cu Malaga (Silvestre '22, Kabore '33 / Rondon '46), iar clasamentul grupei a ramas strans, cu liderul Marseille avand 4 puncte, Malaga 3 puncte, noi 2 puncte si Ajax un singur punct.

ajaxfio111.th.jpg

ajaxfio112.th.jpg

In Serie A, urma o deplasare infernala pe "San Siro", pentru confruntarea cu Inter. Din pacate, istoria meciului s-a scris repede, doua torpile trimise fara preluare de Snejder de la marginea careului nostru facand inutile plonjoanele lui Bolat si ducand scorul la 2-0 dupa ceva mai mult de o jumatate de ora de joc. Apoi, Samuel a profitat la o faza fixa de neatentia noastra la marcaj iar Jovetic a fost eliminat pentru o intrare criminala la Lucio. Astfel, a doua repriza s-a disputat doar pentru ca un meci are 90 de minute, invingatoarea fiind deja stabilita dupa primele 45 de minute.

Cedam in urma acestei infrangeri locul intai in clasament interistilor si ma bucur intr-un fel ca acest dus rece a venit acum, pentru ca am impresia ca unii dintre jucatori incepusera deja sa aiba aere de vedete si sa creada ca e de ajuns sa apara pe teren ca sa castige meciul. Nu e nimic pierdut, avem suficienta forta sa castigam Serie A si in acest sezon, dar pentru asta va trebui sa muncim, sa ramanem cu picioarele pe pamant.

interfio302.th.jpg

interfio301.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Dupa infrangerea dureroasa cu Inter, ma asteptam la o reactie de orgoliu in meciul de acasa cu Juventus. Asa a si fost, insa am avut destule emotii, Buffon aparand excelent iar oaspetii avand multe atacuri bine construite si purtate in viteza. Am avut si o bara, ne-am si precipitat in multe ocazii insa in cele din urma am obtinut victoria, Forlin inscriind cu capul dupa o lovitura libera executata de Grezmann iar Babacar readucandu-ne in avantaj cu un sut foarte bine plasat cu stangul din careu dupa ce Salvio egalase in prima repriza dupa o pasa excelenta a lui Ledesma.

Ramanem in continuare in plasa liderului Inter Milano, intr-o editie de campionat ce se anunta a fi una interesanta, in prezent Lazio si Roma fiind pe locuri retrogradabile, Milan la mijlocul clasamentului iar Parma si Chievo pe locurile 3-4.

fiojuv211.th.jpg

fiojuv212.th.jpg

Am primit oferte de la echipele nationale ale Romaniei si Ucrainei. Ce ziceti, ne bagam la antrenat si la o nationala sau refuzam ambele oferte ?

Link to comment
Share on other sites

Am refuzat ofertele "nationalelor" de seniori ale Romaniei si Ucrainei, dupa ce Victor Piturca si Oleg Blohin au fost concediati in urma ratarii calificariii la Campionatul Mondial din 2014. Romania a ocupat locul 4 in grupa de calificare, in urma Ungariei (locul 1) si Olandei (locul 2), dar la egalitate de puncte cu locul 3, Turcia.

Deplasarea de la Malaga pentru a treia partida din Liga Campionilor devenea decisiva privind calificarea noastra mai departe. Victoria ne ducea in postura de favoriti, un egal ne mai dadea sperante, insa o infrangere ar fi complicat foarte mult lucrurile. Am trimis in teren titularii obisnuiti, cu mici exceptii si am reusit sa obtinem victoria la capatul unui meci foarte echilibrat, care se putea incheia la fel de bine egal sau cu victoria gazdelor.

Trebuie sa spun ca Malaga mi s-a parut o echipa foarte puternica,de altfel s-a calificat in Liga obtinand locul 3 in Primera Division sezonul precedent, dupa Barca si Real. Desi in prima parte a acestui sezon nu are deloc evolutii bune in campionat, ramane o echipa redutabila, cu un lot ce ii cuprinde pe Lukaku, Papasthopoulos, Cazorla, Joaquin sau Quaresma. Cu atat mai mult ma bucura victoria noastra, obtinuta in urma unui gol inscris de Gebhart dupa o patrundere foarte frumoasa a lui dos Santos.

malfio012.th.jpg

malfio011.th.jpg

Clasamentul in grupa :

clasamentucl3.th.jpg

Dupa seria de meciuri grele din Serie A, a urmat o partida considerata mai usoara, cu nou-promovata Torino. Ca de obicei, in acest gen de meciuri ne pierdem toata concentrarea. Amm dominat categoric, am ratat din toate pozitiile, am avut si o bara insa am pierdut cu 2-1 pe doua greseli mari in defensiva in fata unei echipe modeste insa eficace (2 goluri din 2 suturi pe poarta) si luptatoare pana la capat, cu romanul Pulhac printre titulari. Astori a gresit grav la ambele goluri si ma gandesc serios sa ca ar trebui sa nu il mai titularizam o vreme. Eriksen a jucat foarte bine, Griezmann la fel insa lipsa de concentrare la finalizare si in defensiva ne-a costat meciul.

torinofio211.th.jpg

torinofio212.th.jpg

Nici Inter nu a facut insa o partida stralucita si a remizat cu Cesena pe teren propriu, ramanand lider, la 2 puncte distanta de noi. Clasamentul din Serie A dupa 7 etape :

clasament7seriea.th.jpg

Predau salvarea lui Ireal, multa bafta ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, nu ma asteptam sa pierdem cu Torino. Chiar ma gandeam sa introduc multe rezerve in primul "11" dar am zis sa merg la sigur cu victoria. Cred ca mai bine foloseam rezervele. Am avut si ghinion, pentru ca am jucat un fotbal bun, combinativ, direct pe poarta. Asta e, eu am incredere ca putem castiga si Liga Campionilor si Serie A.

Link to comment
Share on other sites

Am revenit , cu putina intarziere dar zilele astea au fost foarte incarcate ...

Asadar sa trecem direct la subiect .

Pot spune ca sunt foarte multumit de aceste 2 luni .

Rezultate :

rezultate.png

11 meciuri - 9 victorii - 1 egal - 1 infrangere

Pentru screenuri cu statistici din fiecare meci accesati : http://s1076.photobucket.com/albums/w450/PredaCorin/Fiorentina/

Clasament :

clasament.png

Am reusit sa revenim pe locul 1 si avem 6 puncte in fata locului 2 Inter .

UCL :

ucl.png

Am terminat grupa pe locul 1 si in 16-zecimi am dat peste un adverasar destul de accesibil .

In aceasta perioada cel mai bun jucator a fos Jovetic care este si golgheterul campionatului

jovetic.png

Transferuri :

kibarserbest.png

Kibar Serbest , un jucator de perspectiva care ni se va alatura abia in 2015 .

Tot in aceasta perioada am primit o oferta de a deveni selectioner la nationala Danemarcei , oferta pe care am acceptato

danemarca.png

Link to comment
Share on other sites

Felicitari, foarte bune rezultatele ! Parerea mea e insa ca nu merita sa ne complicam cu antrenarea unei nationale, mai ales a Danemarcei, care e o echipa cu care nu se pot face mari performante din punctul meu de vedere. De-asta am refuzat si eu Romania si Ucraina.

In fine, daca si Soccer e de acord cu tine, nu e nici o problema, antrenam si Danemarca :) .

Link to comment
Share on other sites

E ok, m-am gandit si eu ca te-ai uitat pe lot inainte de a accepta, problema e ca nu avem Danemarca incarcata in salvare si aria de selectie in cazul asta e destul de redusa cred. Ar trebui sa incarcam si campionatul Danemarcei daca decidem sa antrenam nationala.

Astept si parerea lui Soccer, deocamdata eu oscilez intre da si nu...

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

@Sergiu, daca ai timp, esti serios si iti permite calculatorul poti sa intri si tu in cariera asta, cred. Din cate stiu baieti sunt in numar de trei si mai au nevoie de o mana in plus.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy