Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Let'S Do It! Ii


Soccer

Recommended Posts

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

1.Soccer

2.Klausito

3.Alextudi

4.Ireal

5.vallygl

Ma bucur ca am putut sa ne adunam azi.Deci ii dam drumu'

Am tras si la sorti:

1.Vallygl

2.Klausito.

3.Alextudi

4.Soccer

5.Ireal

Acum sa ii spunem lui valy cu cine incepem.Fiorentina e bine? Sau e buna propunerea cu Feyenoord?

Link to comment
Share on other sites

So..here we go :)

ACF Fiorentina, media prediction 5 in Serie A, loc ce inseamna calificare in ultimul tur preliminar Europa League. Cea mai recenta Cupa obtinuta in Europa este Cupa UEFA, in 1990. In Serie A, Fiorentina a fost ultima data campioana in 1969 iar ultima clasare pe podium este locul 3 in 1999. Sezonul trecut s-a obtinut doar locul 9, necalificant in Europa, motiv pentru care conducerea clubului a decis schimbarea antrenorului. Asa incepe povestea noastra...

Asteptarile board-ului sunt (asa cum era si previzibil) sa obtinem cel putin un loc de Europa League. Cum bugetul de transferuri era acelasi (0 - zero - nada - nothing - rien de rien) chiar daca am fi luat drept obiectiv titlul iar bugetul de salarii (37 milioane de euro / an) idem, am decis bineinteles sa alegem ca si obiectiv obtinerea unui loc care sa asigure calificarea in Europa League. De retinut faptul ca deja depasim bugetul alocat pentru salarii deci trebuie sa incepem sa vindem jucatori, primii vizati fiind cei cu salarii mari.

fio2r.th.jpg

fio1h.th.jpg

Stadionul Artemio Franchi e inchiriat, va trebui sa ii determinam cumva pe conducatori sa il cumpere. Din fericire, terenul e in foarte buna stare iar conditiile de antrenament pentru echipa mare si juniori precum si reteaua de recrutare a juniorilor sunt la un nivel ridicat. Se poate si mai bine dar in conditiile bugetului de la Fiorentina, nu ne prea putem permite sa le imbunatatim :). O sa mergem cu cersitul la conducatori dar nu cred ca vom obtine ceva.

fio3.th.jpg

fio4g.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Legat de staff, assistent-managerul Marcolin e un tip bine pregatit, excelent motivator si bun tactician. Il vom pastra alaturi de noi, ca si pe majoritatea celor din staff-ul deja existent. Sunt unii destul de mediocri, dar deocamdata nu cred ca vom renunta la ei pentru ca nu avem bani sa ii aruncam pe compensatii financiare nascute din incheierea prematura a contractelor. Voi incerca sa aduc inca cativa antrenori pentru echipa mare intrucat in prezent avem un nivel mediocru la antrenamentele specifice (2,5 stele).

Spre surprinderea mea, board-ul a acceptat sa imbunatateasca conditiile de la centrul de juniori, desi acestea sunt si in prezent destul de OK. Dar cel mai interesant e faptul ca au acceptat si cumpararea stadionului ;). Ca bonus, am obtinut si marirea procentului alocat din vanzari pentru transferuri de la 60 la 75%.

fioyouth.th.jpg

fiostad.th.jpg

Aveam in lot cateva petarde de jucatori veniti imprumut pe care i-am trimis inapoi la echipele de unde au venit.

@Ireal : cred ca ai dreptate, imediat trec la analiza lotului de jucatori. :)

Link to comment
Share on other sites

Lotul avut la dispozitie e unul cu o medie de varsta buna, destul de echilibrat, nu sunt multi jucatori batrani (doar 5 au peste 30 de ani) si avem destui jucatori cu mare experienta ca Gilardino, Boruc, Kroldrup sau Gamberini. Pe langa acestia, tineri de mare perspectiva ca Jovetic, Neto, Ljajic, Agyei, De Silvestri, Babacar sau jucatori deja consacrati aflati la maturitate fotbalistica : Vargas, Montolivo, Kharja, Behrami.

Am promovat de la tineret cei mai promitatori jucatori : portarul Lezzerini, fundasul central Nastasic, extrema Matos si mijlocasul central defensiv Salifu.

I-am pus pe lista de transferuri pe Felipe, Gulan, Natali, Munari si Marchionni, jucatori destul de buni dar plafonati si cu salarii prea mari, banii de pe transferuri si salariile acestora putand fi mai bine folositi in alte scopuri.

Din raportul asistentului, comparativ cu celelalte echipe din Serie A stam bine la capitolele portari, atacanti si joc aerian in general (media de inaltime e printre cele mai mari din liga italiana). Suntem mediocri la rezistenta, pozitionarea si viteza in defensiva precum si creativitatea la mijlocul terenului, spiritul de echipa si suturile de la distanta.

Pe langa amicalele stabilite deja, am aranjat si doua intalniri "soc" in deplasare, ce ne vor aduce si ceva bani la buget : cu Real Madrid si Inter. Programul meciurilor amicale si oficiale este urmatorul :

amicalefio.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Merci, mcity74, eu am incredere ca putem face lucruri bune. Poate eu sunt cel mai experimentat, e adevarat, insa ireal a castigat ultimul ladder organizat pe FMRo iar ceilalti baieti s-au descurcat foarte bine la celalalt "Let's do it". Deci cred ca va fi ok si distractiv, putem fiecare din noi sa invatam ceva de la ceilalti lucrand in echipa.

Legat de story, am facut tactica si am organizat fazele fixe iar diseara voi continua cu amicalele si transferurile (acum sunt la munca :D ).

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa obtin de la board si promisiunea imbunatatirii bazei de antrenament pentru echipa mare. :)

fiotra.th.jpg

De asemenea, am adus cativa antrenori si scouteri, ducand nivelul antrenamentelor specifice la 3.5 - 4 stele.

fiostaff.th.jpg

fiotraining.th.jpg

Ca si transferuri pana acum, l-am adus imprumut pe tanarul fundas central / mijlocas defensiv Benjamin Stambouli (20 de ani, Montpellier). Eu obisnuiesc ca atunci cand imprumut un jucator sa stabilesc si o suma pentru transferul definitiv iar daca Stambouli va confirma vom plati 2.5 milioane de euro. De asemenea, mijlocasul ofensiv brazilian Adryan (16 ani, Flamingo) se va alatura lotului nostru in august 2012, dupa ce va implini 17 ani. L-am luat tot imprumut, vom plati tot 2.5 milioane de euro pentru un transfer definitiv, imprumutul a costat 55K.

Amicalele din luna iulie si imprumutul lui Felipe pe un an la Catania contra a 650K ne-au adus bani frumosi la buget si am ajuns la o balanta de plus 15 milioane euro la sfarsitul lunii. Legat de amicale, nu m-au interesat rezultatele intr-un mod deosebit, am si pierdut clar cu Barca si mai ales Real Madrid insa am reusit si o victorie frumoasa in deplasare la Inter.

amicalefio1.th.jpg

Tactica utilizata pana acum :

fiotactic1.th.jpg

Am ales 4-2-3-1 pentru ca e o tactica ce se potriveste lotului Fiorentinei, eu o folosesc de mult si am avut rezultate cu ea. Am dorit prin instructiunile de echipa si rolurile alese pentru fiecare post sa obtin o echipa disciplinata, echilibrata, directa, fara multe intrari decisive din cauza nivelului mediocru la tackling al jucatorilor.

Link to comment
Share on other sites

Am aflat si partidele care vor fi televizate in prima parte a acestui sezon, de unde vom obtine aproximativ 350K. Nu sunt foarte multi dar sunt buni si astia :D ...

fiotelevizari.th.jpg

L-am desemnat pe Vargas capitanul echipei, in locul lui Gamberini, pastrandu-l pe Jovetic vice-capitan. Ma asteptam sa fie cativa jucatori care sa maraie, dar spre surpriza mea, schimbarea a fost bine primita de toata echipa. Nici macar Gamberini nu a avut nimic impotriva.

fiocaptain.th.jpg

De asemenea, am trimis la Federatie si numerele pe care le vor purta jucatorii pe tricou in acest sezon.

fionumbers.th.jpg

In turul 3 al Cupei am fost putin ghinionisti, urmand sa intalnim o echipa de traditie, Brescia, acum in Serie B.

fiocupdraw1.th.jpg

Pana la acea partida insa, am mai disputat patru amicale in deplasare, doua incheiate la egalitate 1-1 cu Levante si Orduspor, unul pierdut cu 1-2 la Valencia si o victorie la Banfield (2-0). Am rulat majoritatea jucatorilor din lot, fara a pune pret pe rezultat, asa cum am mai spus, important fiind sa imi fac o idee asupra lotului.

Primul meci oficial al sezonului, partida din Cupa cu Brescia a fost dificila, asa cum ma asteptam. Oaspetii au deschis scorul repede cu un gol frumos al lui Budel, insa din fericire noi am avut in Babacar un varf in super-forma, tanarul senegalez dorit de englezii de la Manchester City egaland imediat si completandu-si hattrick-ul dupa pauza. Trebuie spus ca a doua repriza am jucat-o in 10 oameni din cauza faptului ca am avut doi accidentati in prima repriza si efectuasem deja toate schimbarile cand s-a accidentat si Gamberini. :capu Oaspetii au avut si ei multe ocazii insa am reusit sa ne impunem si sa incepem cu dreptul acest sezon. Viitorul adversar din Cupa va fi Genoa.

fiobrescia311.th.jpg

fiobrescia312.th.jpg

In prima partida din Serie A, am dat peste o Bologna super-defensiva, care a tinut tot timpul 9 oameni in propria jumatate de teren. Ne-am precipitat in atac odata cu trecerea timpului si am si ratat mult, nereusind sa spargem lacatul defensiv al oaspetilor. Statisticile arata dominarea noastra totala, Boruc nefiind deranjat nici macar o singura data, insa din pacate fotbalul se joaca pe goluri iar noi nu am inscris. Prin urmare, 0-0 la debutul in Serie A si vom avea mult de muncit pentru a ne indeplini obiectivul de calificare in Europa League.

fiobol001.th.jpg

fiobol002.th.jpg

Ar mai fi de spus ca am mai imprumutat doi jucatori tineri (20 de ani), polivalenti si cu potential bun, Kryvtsov de la Sahtior Donetsk (160K imprumutul pe un sezon, 3.1 mil. euro clauza de cumparare) si Bacuna de la Groningen (200K imprumutul pe un sezon, 3.5 mil. euro clauza de cumparare). De asemenea, tot imprumut va veni la Fiorentina si tanara speranta mexicana Carlos Fierro din sezonul viitor (130K imprumutul, din pacate nu am reusit sa ma inteleg cu Chivas la suma de transfer definitiv). La capitolul plecari, Kroldrup are o oferta de 1.000.000 de euro si i-am dat drumul sa plece, pe Munari il vrea Deportivo imprumut (450K imprumutul pana la finalul sezonului, 50% din salariu suportat de spanioli in acest timp), Natali a plecat deja la Genoa pentru 750K iar pentru tanarul Matos am primit oferta de co-proprietate de la Milan (1.5 mil pentru 2 ani de co-proprietate si inca 3.5 mil. clauza de transfer definitiv).

Predau stafeta lui klausito, mai are cateva zile din perioada de transferuri, ii las mana libera sa confirme sau nu transferurile lui Munari, Kroldrup si Matos si sa aduca / vanda daca mai doreste si alti jucatori. Eu las echipa cu o balanta pozitiva de 16.1 milioane de euro (era 9 milioane cand am preluat clubul), 1.6 milioane de euro disponibili in fondul de salarii (daca vor pleca Munari, Matos si Kroldrup aceasta suma va creste semnficativ), 160K la fondul de transferuri (0 la inceput) si avand cel mai tanar lot din Serie A (23.91 de ani media de varsta). De asemenea, am dus nivelul antrenamentelor specifice de la 2.5 - 3 stele la 3.5 - 4 stele si am obtinut demararea lucrarilor de imbunatatire a conditiilor de antrenament si cumpararea stadionului . Bilele mele negre in aceasta perioada sunt egalul cu Bologna, faptul ca nu am reusit sa scap de toti jucatorii plafonati cu salarii mari si lipsa unor achizitii de mare valoare.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy