Jump to content

Let'S Do It! Ii


Soccer

Recommended Posts

  • Replies 248
  • Created
  • Last Reply

Mateo Martin ar trebui, parerea mea, fortat un pic - introdus in meciuri ca arata foarte bine, insa sunt sigur ca d-asta l-a si luat Soccer;) Bravo, foarte bun regenul.

Te rog, pune un post si cu echipa, ca dupa ultimele transferuri chiar nu stiu ce jucatori antrenati:))

Link to comment
Share on other sites

Deci, partea a doua din transferuri:

1.Sebastien Corchia. E titular incontestabil pe pozitia de DR.Eu zic ca nu am dat chiar asa de mult pe el, este destul de bun si zic ca ne va ajuta mult.

QdXAj.jpg

2.Vargas.Deja avea 30 de ani, bani asa multi pe el nu mai luam.Mai primisem anul trecut o oferta de 20 de mil pe el,dar nu s-a mai facut transferul.Totusi, zic ca am facut o afacere buna.

bj8Dt.png

3.Guille Perez Gomez. Ce pot sa spun este ca atributele lui m-au impresionat, mai ales la varsta lui.Este un pusti de viitor, pot spune ca e un wonderkid.

9gnEQ.jpg

4.Antoine Griezmann. Ultimul transfer important facut.Parerea mea e ca este magnific acest jucator.Titular pe pozitia de AML si cu el luam CL.

Ffps4.jpg

Acum astept injuraturile.Intr-adevar ca am cam spart banca, dar filosofia mea e ca banii necheltuiti se pierd(in FM ma refer).Aveam buget de 90 de mil, si mi-au cam facut cu ochiul sa-i cheltui.Am incercat sa nu stric de tot finantele clubului.

mqg4P.png

Acum, nu cred ca ne va mai trebui vre-un jucator.Cam asta e lotul. Revin cu acesta dupa meciurile amicale. In a doua mea luna intra si Super Cupa cu Udinese.

Link to comment
Share on other sites

Super Cupa Italiei. Primul meci oficial al sezonului si unul dintre cele mai grele ale sezonului.Am fost condusi cu 2-0 si m-am speriat putin (mai tare) ca nu vom lua cupa, dar echipa a jucat perfect dupa aceasta.3-2 SI AM CASTIGAT SUPER CUPA.

R1jPP.png

Acestea sunt meciurile amicale.Si ele au fost bune, singurul meci pe care l-am pierdut a fost din cauza ca am jucat cu rezervele.

NIHQD.png

Am ramas dator cu lotul actual cu care ne batem din nou la titlu'.

3FeIQ.jpg

AiHAB.jpg

Mai am aproximativ o luna de jucat, dar nu am niciun meci.

Link to comment
Share on other sites

Tragerea la sorti a grupelor Champions League pentru sezonul 2013-2014 nu a fost deloc blanda cu noi, aducandu-le alaturi de noi in Grupa C pe Ajax, Malaga si Olympique Marseille. Trebuie sa fim atenti, toate aceste echipe sunt redutabile, cel putin pe teren propriu, iar noi ne dorim in acest sezon sa castigam Liga, deci nu ne permitem pasi gresiti.

chlgroups.th.jpg

Compartimentul financiar-contabil al clubului a fost fericit sa ne anunte ca s-au vandut 14.087 de abonamente, cu aproape 2.000 mai mult decat seoznul trecut ;). E drept, sezonul trecut eram vicecampioni, iar acum suntem campioni in Italia si vice-campionii Europei.

M-a bucurat dar si amuzat putin momentul in care am avut 16 jucatori convocati la nationalele de seniori si 9 la cele de tineret / juniori. happy.png . Daca se chinuiau un pic, puteam ramane fara jucatori la antrenamente...

Real Madrid ii tot da tarcoale lui Astori, am refuzat pana acum o oferta de 17 milioane de euro, apoi una de 21 de milioane, apoi in final si pe cea de 24.5 milioane. Pentru mine, Astori ramane unul din cei mai buni fundasi centrali din lume.

Pana la debutul in Serie A impotriva celor de la Genoa, am mai jucat doua amicale, ambele in deplasare, cu Milan (0-2) si Modena (2-3). Trebuie spus ca am fost nevoit sa joc mai mult cu juniorii si cateva rezerve aceste doua partide, din cauza accidentarilor si absentelor celor plecati la echipele nationale.

Debutul in noul sezon a fost cum nu se poate mai bun. Intalneam Genoa, o echipa destul de dificila, cu cateva achizitii interesante cum ar fi Cristian Benitez sau Lacina Traore. Ne lipseau Neto si Astori, accidentati, precum si Babacar sau Eriksen care nu erau pregatiti fizic100%. Il aveam insa pe Jovetic care a facut un meci senzational, marcand doua goluri in primele 20 de minute ale primei reprize. Tot el a centrat perfect din lovitura libera pentru golul lui Gibson care a inchis tabela. Incepem astfel in forta, cu o evolutie sigura, insa mai sunt multe de pus la punct la coeziunea jucatorilor.

genoafio031.th.jpg

genoafio032.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa debutul in aceasta editie de Serie A, urma debutul in noul sezon de Champions League. Venea pe "Artemio Franchi" Olympique Marseille, campioana Frantei in sezonul trecut, castigat la diferenta de 5 puncte de locul 2, Lyon si la 11 puncte de locul 3, PSG. In acest inceput de sezon insa, Marseille trecea printr-o perioada incredibil de proasta, fiind ultima in Ligue 1, cu doar 1 punct dupa 7 etape !blink.png

Bineinteles, eu nu am considerat meciul dinainte castigat, in Liga deseori echipele se transforma total fata de campionat. Asa a si fost, oaspetii avand ocaziile mai importante in prima repriza, poate si din cauza faptului ca eu am preferat sa odihnesc cativa titulari. Totusi, cu un Agyei suprinzator de bun atat la recuperare cat si la finalizare, am intrat la pauza in avantaj, cu un gol frumos al grecului Tseliopoulos.

Din pacate in a doua repriza ne-am crezut prea repede invingatori si am incasat un gol in minutul 79 de la Remy pe o neatentie a lui Masilela. Astfel am obtinut un singur punct dintr-un meci in care eram favoriti clar si se pare ca istoria din sezonul trecut se repeta, nu stim sa jucam acasa contra echipelor care au teoretic sanse mici sa plece cu puncte de pe "Artemio Franchi". Mi-au placut insa evolutiile lui Agyei, artagos si bun pasator, Bolat, calm si sigur in interventii si Tseliopoulos, foarte rapid si dispus la efort. In schimb, finalizarea a lasat total de dorit, golul inscris fiind singurul nostru sut pe poarta!dry.png A, ba nu, a mai fost o bara a lui Corchia din lovitura libera. :D

In cealalta partida din grupa, Malaga a invins pe "La Rosaleda" pe Ajax cu 2-0 (Alfaro '4, J.Baptista '45+3 pen.).

fiomar111.th.jpg

fiomar112.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Urmau in Serie A cinci partide de foc : cu Lazio, Milan si Juventus acasa si cu Roma si Inter in deplasare. wacko.png Cu siguranta ca daca vom trece cu bine de aceste meciuri, vom avea un debut perfect de sezon.

In meciul cu Lazio ne-a iesit totul. Sau ma rog, aproape totul, pentru ca scorul final a fost doar 2-0, putin fata de superioritatea evidenta aratata pe teren. :D Griezmann a jucat excelent, la fel si el Kaoutari. Marocanul a deschis scorul dupa ce Mauri a respins de pe linia portii lovitura de cap a lui Forlin, iar fostul jucator al celor de la Sociedad a adus linistea in tabara noastra cu un sut-bomba din prima de la marginea careului advers dupa o patrundere a lui Jovetic. Am avut si doua bare, si multe alte ocazii de a mari diferenta pe tabela de marcaj insa scorul conteaza mai putin, important e ca am aratat ca o campioana si sper sa o tinem tot asa.

fiolaz201.th.jpg

fiolaz202.th.jpg

Deplasarea de la Roma se anunta a fi complicata. Startul de sezon al gazdelor fiind unul prost, doua infrangeri din tot atatea partide, era de asteptat sa incerce sa isi revina castigand meciul cu noi. Entuziasmul fanilor i-a purtat la inceput pe Totti & compania spre careul nostru insa incet-incet am pus stapanire pe joc si Stekelenburg a devenit eroul romanilor, salvand in cateva situatii limita. Insa nici el nu a putut face nimic in fata lui Jovetic, servit ideal mai intai de Griezmann apoi de Eriksen pentru 2-0 la pauza. wink.png Arbitrul a vrut sa se bage si el in seama si a impartit cartonase in stanga si-n dreapta, desi nu erau duritati excesive pe teren. I-am oferit in acest meci si lui Matip ocazia de a debuta la Fiorentina iar in minutul 70 am construit o faza spectacol "a la Barcelona" cu pase din prima si un "calcai" al lui Babacar, insa din pacate nu am reusit sa inscriem. Am controlat fara probleme jocul pana la final si ne-am instalat cu aceasta victorie in fotoliul de lider solitar in Serie A dupa 3 etape, fara gol primit. good.gif

romafio021.th.jpg

romafio022.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

La cererea cititorilor : ;)

Paloschi:

paloschi.th.jpg

Babacar :

babacar.th.jpg

Eriksen :

eriksenj.th.jpg

Revenind la seria partidelor dificile din Serie A, urma intalnirea cu AC Milan de pe "Artemio Franchi". De data asta nu a mai fost floare la ureche, oaspetii avand initiativa si numai imprecizia lor la finalizare a dus la acelasi rezultat final ca in meciurile cu Lazio si AS Roma. :D Jovetic a deschis scorul in prelungirile primei reprize dupa o lovitura libera trimisa de Martin din terenul nostru peste apararea avansata a Milanului. Babacar a stabilit scorul final dupa o faza trasa la indigo cu cea de la primul gol, pasa venind de aceasta data de la Corchia.

Victoria este insa datorata si lui Forlin, care s-a sacrificat la 1-0 pentru noi si a luat rosu dupa ce l-a prins din urma si faultat din postura de ultim aparator pe Robinho, scapat sigur cu Bolat pe un contraatac.

fiomil201.th.jpg

fiomil202.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Imi plac victoriile astea la limita si cu mari sacrificii...le fac mai frumoase parca....am si eu parte de asa ceva cu CSMS Iasi.

Bafta mai departe....!

L.E. ; imi place ca si voi ca si mine mergeti tot pe un 4-4-1-1 chiar daca e cam diferit de al meu.... ;)

Asa e, ultima victorie a fost si mai frumoasa, avand in vedere ca, la 1-0 pentru Fiorentina, cei de la Milan au avut o multime de ocazii sa egaleze, iar dupa ce am ramas in 10 dupa eliminarea lui Forlin ne-am desprins la 2-0. M-a impresionat ca argentinianul a stiut ce sa faca, in majoritatea cazurilor de genul asta in FM fundasii se feresc sa atace si lasa atacantul sa traga la poarta, in 90% din cazuri fiind gol. Bine, a fost cu doua taisuri asta, puteam sa luam gol din lovitura libera de la marginea careului care a urmat sau in alta faza dupa aceea, noi fiind in inferioritate numerica. Sau poate nici nu ar fi fost nevoie de fault, pentru ca Bolat are niste reflexe excelente si putea para sutul lui Robinho. Oricum, Forlin a gandit asa si a iesit bine :D. De obicei, ii avertizez sau sa ii amendez pe cei care iau cartonase rosii dar in cazul asta nu am luat nici o masura disciplinara.

Cat despre asezarea tactica, ea era un 4-2-3-1 inainte, insa nu am fost multumit de cum se exprimau jucatorii in acea asezare si am ales 4-4-1-1. Se pare ca am facut o alegere buna, Eriksen se descurca excelent pe postul de trequartista si Jovetic pe cel de varf impins. Defensiva e solida si mijlocul ne asigura o posesie foarte buna, chiar daca nu in toate partidele (cu Milan de exemplu nu am dominat noi). Dar vom mai vorbi de tactica si cu alta ocazie. ;)

Bafta tuturor !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy