Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Steaua Bucuresti


Many

Recommended Posts

Salut all. De obicei nu scriu pe forumuri dar am zis sa fac o exceptie.

Am jucat aproape 3 sezoane cu Steaua. In primul am vandut pe Tataruseanu pe 5 milioane si am cumparat pe Antal, Silviu Ilie, Parvulescu si un portar. Au fost de fapt si singurele transferuri pe bani care am facut. Dupa aceea m-am axat doar pe semnarea de jucatori aflati in ultimele 6 luni de contract, si folosirea bugetului pentru a mari "wage budget" si a imi permite sa ofer niste salarii cat mai mari pentru a atrage jucatori cat mai buni. Si se gasesc destui de genu asta - cel putin in pauza de iarna 2012-2013 am gasit foarte multi atacanti de calitate pentru nivelul Stelei .Am luat 3 atunci... mai bine sa fie :)) Alberto Paloschi , Teoflio Gutierez , Iago Falque . De asemenea am mai adus 2 fundasi si 1 mijlocas : Christian Cellay , Dwight Tiendalli , Koen Van de Laak . Astfel, din echipa initiala a stelei se mai gasesc doar Bourceanu, si Chiriches (care l-am tinut 1 an jumate imprumutat, dar acum joaca excelent ) .

Rezultate... 2 titluri castigate fara probleme, urmeaza al 3-lea. Primele 2 sezoane europene- dezastruoase ( in al 2-lea am terminat grupele UCL cu un golaveraj gen 1/20) . Acum insa, echipa a jucat superb in UCL, in grupe am facut 1-1 si 1-4 cu Manchester United, 3-1 si 0-1 cu Roma, 1-1 si 4-0 cu CSKA Moscova, trecand de grupe si jucand optimi UCL , unde am dat de Bayern. Aici am reusit si cel mai tare rezultat posibil, un 5-0 pe teren propriu :))) Poza1 || Poza2 ( initial mi se paruse SF ce a postat mai sus baiatul acela cu victoria cu 7-1 cu Chelsea, acu am vazut ca pot aparea si anomalii dinastea) . In retur am pierdut 3-0 dar ce mai conteaza :)) . In sferturi am dat de FC Barcelona . Iesirea la joc nu era chiar o solutie, asa ca am bagat autobaza in poarta sperand la un bulan, am facut 0-0 acasa si am pierdut 1-0 pe Camp Nou.... Intre duelurile cu Bayern si Barcelona am reusit "performanta" sa fiu eliminat in cupa de Astra Ploiesti, actualmente divizionara B .

Acu sa vad mai departe ce se intampla. Inca am 7 milioane de euro din bugetu de sezonu asta, sa vad cat imi da Becali sezonu viitor, ca clubu are vreo 30 milioane ca situatie financiara.

Regrete : ca nu am reusit sa iau pe Pap si Rapa primul sezon, ambii valorand acum peste 7 milioane de euro.

Anomalii: Dinamo a cumpara un oarecare Kevin de Bruyne cu 800k si dupa 1 sezon l-a dat la Villareal pe 9 milioane :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply

Salutare la toata lumea. Joc si eu cu Steaua si sunt la finalul sezonului.Am acelasi nr de puncte ca otelul si a trebuit sa joc playoff ciudat!!!!! am reusit sa castig . am gasit un atacant bunicel Wallyson l-am cumparat in iarna cu 950k € si in 17 meciuri a dat 10 goluri. 2 asisturi si de 2 ori mom. Rusescu a mers binisor dar s-a accidentat 2 luni . Am avut 23 victorii 7 egaluri si 4 infrangeri (din care 2 cu otelul) .

Pt sezonul urmator trebuie sa vina niste jucatori gratis printre care Eric si Sisi si sper sa am rezultate mai bune. in europa am reusit sa fac 6 pct intr-o grupa cu sevilia hannover si legia si am terminat pe ultimul loc

Link to comment
Share on other sites

Vorba lu' bunicamiu D-zeu sa-l ierte : tuti soarele mati astazi si maine.....

Baiete ai tupeu nu gluma.....iti sugerez niste lamaie sa iti taie greata provocata de atributele lui Costea cel mare....

Ai intrat in categoria "Cei care vor si cu sufletu-n rai si cu p**a-n cur".

Poate primesc avertisment dar a meritat...

Off topic : Propun deschiderea unui topic cu si despre injuraturi romanesti ca tare le mai duc dorul.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa descriu putin cariera mea la steaua:

- in primul sezon am ocupat locul 4 in campionat si grupe EL;

- in sezonul al doilea locul 3 in campionat, grupe EL;

- abia in sezonul 3 am castigat titlul in dauna lui dinamo, DAR nu am mai prins grupele EL.

Din echipa originala a Stelei am vandut treptat aproape tot, titular in momentul de fata a ramas doar Tartarusanu(rezerve: Latovlevici si Tanase).

Nu stiu la voi poate au mers bine, insa eu am fost scarbit de=a dreptul de fratii Costea, au tot ratat in draci, am reusit sa transfer 2 atacanti excelenti Roig(2,7 mil eur) parca si Hernandez(400K eur), au in jur de 20 de ani si finalizeaza excelent si cu mult calm. De asemenea, am luat pe Chipciu cam tarziu, deja explodase putin - 3,3 mil eur (!!!) dar isi face toti banii. Cam astea ar fi transferurile notabile, in rest am adus jucatori liberi sau pe sume nesemnificative.

Actualmente sunt in sezonul 4, din pacate am ratat Gupele UCL(am pierdut cu 1-0 ambele manse contra Red Star Belgrad), dar am aterizat in EL cu Lazio, Tottenham si Levski. Credeam ca o sa fiu ciuca batailor, dar am batut pe Levski(2-0 acasa), pe Totenham (5-1 in deplasare!!! si 1-0 acasa), iar Lazio m=a batut greu la ei cu 2-1. Cu 2 etape inainte de finalul grupelor sunt pe primul loc in grupa :) . In campionat sunt pe primul loc la 3 puncte de pandurii parca(!!!) dupa vreo 7-8 etape.

A inceput sa ma prinda putin jocul, sper sa merg cat mai departe in EL :)

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor. Tocmai am terminat si eu primul sezon la steaua. Am fost eliminat din cupa din prima si din uefa (tot din prima), dar vaslui, dinamo si rapid au intrat toate in grupe. In schimb eu am luat titlul... Joc 4-5-1 (barcelona).Tanase pe AML merge struna(nu-l dau inca), M.Costea pe ST a avut 15goluri, il am pe Diarra(DM) Bourceanu (CM-def) si T.Seko(cm-att). Am o intrebare.. cum se poate sa primesc doar 75K pt castigarea titlului?? Voi toti care ati castigat titlul tot atata ati luat? Plus ca un nou sponsor 70K pe an timp de 5 ani? Doamne.. pai daca e asa intru in faliment..Numai jucatotrii pt titlu mi-au luat 600K la finalul sezonului.

Link to comment
Share on other sites

9Salutare . Am terminat sezonul doi si am castigat campionatul lejer cu 3 etape inainte de final.

http://img838.imageshack.us/img838/2642/romanianfirstleagueover.png

Cel mai bun jucator a fost achizitia din sezonu trecut Wallyson care a dat 35 de goluri in 30 de meciuri in campionat 11 assist si de 13 ori omul meciului. Al doilea atacant a fost Raul Rusescu 28 meciuri a dat 25 goluri si 12 assist. Un mijlocasi bun pe care L-am luat din primul sezon este Semir Stilic cu 1.1 mil € care sezonul acesta a dat in 31 de meciuri 8 goluri si a avut 21 assist_uri.

Am luat si o teapa frumoasa cu George Florescu pe care am dat 1.6 mil € si nu prea joaca nimic (dar il tot convoaca Piturca la nationala). Am vandut principali jucatori

Frati Costea sunt praf . I-am vandut pe Mihai cu 875k €

Florin cu 950 k €

Tanase cu 1.8 mil € (cam putin)

Chipciu cu 3€ mil (l-am cump cu 1 mil €)

Brandan 1.9 mil €

Latovlevici 1.1 mil €

Bicfalvi 1.3 mil €

Tatu cu 40K

am luat mai multi jucatori gratis Eric , Sisi , Maurice Trapp Isimat Mirin

SI cateva transeruri cu bani Semir Stilic 1.1 mil €

Chipciu 1 mil €

Wallyson 950k € (Face toti bani)

Parvulescu 800

Xulu 200K (Fenomenal acum valoreaza 1.8 mil )

http://img830.imageshack.us/img830/974/wallysonoverviewprofile.png

http://img845.imageshack.us/img845/5307/semirstilicoverviewprof.png

Eu am schimbat aproape toti antrenori inclusiv secundul .Daca va intereseaza o sa pun un print cu staff-ul. Joc 4-4-2 .

Fortza Steaua

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce, dar jocul nu pare prea real cand avanseaza in ani. In sezonul 5 cu Steaua, am reusit sa adun 4 titluri in Romania castigate lejer, 3 cupe ale Romaniei plus 4 participari in cupele europene, 4 supercupe ale Romaniei. In Europa am participat de doua ori in Champions League si Europa League, in prima participare in Champions League am reusit sa adun 0 puncte (sezonul 2), dupa care a urmat numai primaveri europene, totul culminand cand am trecut de Grupele Champions League dintr-o grupa cu Shaktior, PSV si Arsenal de pe primul loc cu 11 pct.

La transferuri schimbam pe banda rulanta cate 10-15 transferuri pe sezon, o groaza de regens fenomenali, luati sub un milion de euro (mai putin un brazilian pe care am dat 4 mil de euro, Carlao care a fost cel mai nerealist, dupa ce l-am cumparat la inceputul sezonului dupa 7-8 meciuri a debutat la nationala Braziliei si am primit oferta de la Barcelona 8 mil de euro) + un argentinian recomandat de George Boateng /coach/ luat pe 250k dupa un sezon am primit oferta tot de la Barca 2mil, dupa ce am refuzat-o pe Barca si am inceput campionatul a fost la monitoring la Inter, ultimul a fost un neamt luat pe 600k si dupa doua sezoane avea doar 8 meciuri la echipa (18 ani dupa cele doua sezoane), a fost monitorizat de liverpool un sezon intreg si cu oferta de 2 mil de euro.

Link to comment
Share on other sites

Buna tuturor. Tocmai am terminat si eu primul sezon la steaua. Am fost eliminat din cupa din prima si din uefa (tot din prima), dar vaslui, dinamo si rapid au intrat toate in grupe. In schimb eu am luat titlul... Joc 4-5-1 (barcelona).Tanase pe AML merge struna(nu-l dau inca), M.Costea pe ST a avut 15goluri, il am pe Diarra(DM) Bourceanu (CM-def) si T.Seko(cm-att). Am o intrebare.. cum se poate sa primesc doar 75K pt castigarea titlului?? Voi toti care ati castigat titlul tot atata ati luat? Plus ca un nou sponsor 70K pe an timp de 5 ani? Doamne.. pai daca e asa intru in faliment..Numai jucatotrii pt titlu mi-au luat 600K la finalul sezonului.

E simplu sa faci bani.

Selectezi player filter la : contract expiring in 6 months / age maxim 18. sunt o gramada de regeni care au la cluburile lor salarii sub 100$, le faci oferta mai buna, semneaza cu tine , se antreneaza cu echipa de juniori sau echipa a doua ori trimisi imprumut la echipe decente care ofera "valuable first team member".

din 15 din astia semnati gratis cel putin unu il vinzi cu minim 1,5mil. chiar daca restul sint varza nu te deranjeaza ca ei au salarii de 4-500$ si nu te rup la buzunare. ori daca ai noroc gasesti printre aia un world class (mai rar dar se intampla).

ca exemplu la echipa cu care joc si sint in sezonul 5 :

juniori semnati gratis - 44

world class - 1 ( e inca la echipa, oferta refuzata de 7mill) 86 meciuri 62 goluri 27 assisturi , si e young african player of the year doi ani la rand.

jucatori buni care sint in primul 11 - 3

jucatori vanduti pentru mai mult de 1mill - 4.

jucatori care se dezvolta inca si promit de a fi valorosi - 3

Link to comment
Share on other sites

Cateva sfaturi legate de transferuri:

1) cand aveti un jucator de care nu va puteti dezlipi, trebuie sa faceti 2 lucruri:

a) reinoiti contractul pe perioada maxima

b) set asking price: 150 milioane Euro :D

2) cand aveti transfer budget=1.4 milioane Euro puteti cumpara jucatori de cel putin 4 milioane euro... Cum?!? Folosind optiunea "monthly installments" ..... Ex. Kara (Tromso) cost 1 mil. Oferiti pe el un milion insa impartit in 48 de rate....

In speranta ca v-am fost de ajutor, va salut...

Acest mesaj nu se adreseaza celor care stiau deja aceste lucruri....

PS Am nevoie de o tactica pentru Steaua... tot ce am incercat pana acum mi-a scos peri albi.... Va rog mult. ceva gen "synedd"

Link to comment
Share on other sites

Cateva sfaturi legate de transferuri:

1) cand aveti un jucator de care nu va puteti dezlipi, trebuie sa faceti 2 lucruri:

a) reinoiti contractul pe perioada maxima

b) set asking price: 150 milioane Euro :D

2) cand aveti transfer budget=1.4 milioane Euro puteti cumpara jucatori de cel putin 4 milioane euro... Cum?!? Folosind optiunea "monthly installments" ..... Ex. Kara (Tromso) cost 1 mil. Oferiti pe el un milion insa impartit in 48 de rate....

In speranta ca v-am fost de ajutor, va salut...

Acest mesaj nu se adreseaza celor care stiau deja aceste lucruri....

PS Am nevoie de o tactica pentru Steaua... tot ce am incercat pana acum mi-a scos peri albi.... Va rog mult. ceva gen "synedd"

1. Regula e buna dar oferte tot apar, chiar daca are asking price 150 de milioane. Am mai spus-o, nu e prost ala care cere. Si daca ii refuzi oferte de la echipe mari din campionate puternice, se supara si nu mai joaca nimic, plus moral din parti. Cel mai bine, ca si IRL de altfel e sa astepti oferta cea mai buna si sa-l lasi sa plece, altfel risti sa-i suporti salariul imens pe perioada maxima cand el nu mai joaca nimic si eventual e trimis la echipa a doua.

2. Poti cumpara de 4 milioane ce-i drept, dar balanta ta unde este dupa? E jos rau de tot. Si daca rezultatele nu vin intr-o perioada relativ scurta, SACKED scrie in dreptul tau. Jocul incearca sa inspire cat se poate de mult realitatea. Deci cumpara cu cap, asta e solutia.

Link to comment
Share on other sites

REVIN

Ma ajuta cineva cu o tactica de succes pentru Steaua???

Am incercat tactica lui Johnny si cu tot respectul pentru rezultatele lui, chiar nu pot intelege cum a reusit sa inviga pe Chelsea cu 7-1......Eu am 3 meciuri consecutive pierdute pana acum.....cu Mioveni, Gaz Metan si Otelul....

Link to comment
Share on other sites

Shatazian : incearca http://www.fm-base.c...do=file&id=5660

Eu folosesc tactica asta si am luat titlul din primul sezon. Atentie insa la faptul ca la meciurile grele cu echipe straine, ar fi bine sa lasi strategy balanced nu attacking

Shamuray : eu stiu sa fac bani,la fel procedez si eu, fix cum ai sugerat tu. Am reusit in felul asta ca dupa un sezon sa am 2.6 la transf.buget si inca 5mil din vanzari, dar eu intrebam altceva.. cum de primesc doar atata ca premiu pt castigarea titlului?? asta e problema mea..sau din sponsorizari. la cupa cat iei? ca inca nu am reusit sa o iau.

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mcity, ca fapt divers, jucatorii abia veniti, pe care apuci sa-i vezi in maxim doua-trei meciuri se lasa asa cum au venit.

iar florin costea, e praf si in realitate, cel putin la ce a aratat pana acum.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt in sezonul 2 cu steaua,sezonul 1 am iesit pe primul loc :D

..nu am vandut nimic pana acum,dar il vand pe florin costea..e praf..rateaza din toate pozitiile,1-1 cu portarul parca e panicat..cat despre mihai,asta mai misca cate ceva dar il folosesc drept rezerva lui rusescu,mi-am cumparat un atacant momodou ceesay(pe meci marcheaza 1-2 goluri)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

9Salutare . Am terminat sezonul doi si am castigat campionatul lejer cu 3 etape inainte de final.

http://img838.images...tleagueover.png

Cel mai bun jucator a fost achizitia din sezonu trecut Wallyson care a dat 35 de goluri in 30 de meciuri in campionat 11 assist si de 13 ori omul meciului. Al doilea atacant a fost Raul Rusescu 28 meciuri a dat 25 goluri si 12 assist. Un mijlocasi bun pe care L-am luat din primul sezon este Semir Stilic cu 1.1 mil € care sezonul acesta a dat in 31 de meciuri 8 goluri si a avut 21 assist_uri.

Am luat si o teapa frumoasa cu George Florescu pe care am dat 1.6 mil € si nu prea joaca nimic (dar il tot convoaca Piturca la nationala). Am vandut principali jucatori

Frati Costea sunt praf . I-am vandut pe Mihai cu 875k €

Florin cu 950 k €

Tanase cu 1.8 mil € (cam putin)

Chipciu cu 3€ mil (l-am cump cu 1 mil €)

Brandan 1.9 mil €

Latovlevici 1.1 mil €

Bicfalvi 1.3 mil €

Tatu cu 40K

am luat mai multi jucatori gratis Eric , Sisi , Maurice Trapp Isimat Mirin

SI cateva transeruri cu bani Semir Stilic 1.1 mil €

Chipciu 1 mil €

Wallyson 950k € (Face toti bani)

Parvulescu 800

Xulu 200K (Fenomenal acum valoreaza 1.8 mil )

http://img830.images...viewprofile.png

http://img845.images...verviewprof.png

Eu am schimbat aproape toti antrenori inclusiv secundul .Daca va intereseaza o sa pun un print cu staff-ul. Joc 4-4-2 .

Fortza Steaua

salut..imi dai si mie tactica ta ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy