Jump to content

Let'S Do It!


Soccer

Recommended Posts

Eu sunt pentru vanzarea lui. Are totusi 34 de ani, e greu sa scoti 30mil pe un jucator, d-apoi la 34 ani si portar. Da-l la milan, din partea mea.

Bravo pentru schimbari.Cumva ai schimbat tactica de joc?

merg mai mult pe un 4-2-3-1 mai nou, dar am pastrat si tactica veche in preparation, am mai jucat vreo 2 meciuri in campionat + un tuneu in Belgia, o sa pun updates.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Tocmai, eu stiam ca portarii cresc in valoare direct proportional cu varsta. :)

Dap, se stie deja ca un portar este "copt" la 29 de ani+. Reina are 34 de ani si valoreaza 15 mil. De_ce are oferta de 30m, o suma greu de obtinut pe un portar care mai are de jucat maxim 3 sezoane. Liverpool are probleme cu finantele si am putea pune interesul clubului pe primul loc.

Cel mai bine sa-si exprime fiecare parerea si majoritatea va decide.

Link to comment
Share on other sites

În campionat mergem bine. I-am surclasat pe cei de la Bolton într-un meci în deplasare câștigat cu 4-1, poate doar lipsa de concentrare a lui Reina pe finalul meciului a făcut ca scorul să nu fie 4-0. Un meci bun, e adevărat, fără ocazii clare de poată, dar cu un Atkinson în formă maximă (2 pase de gol și o bară).

9bolton41.th.jpg

Însă turneul din Belgia nu a ieșit exact cum am plănuit. După un egal cu FC Brussels a venit un usturător 0-2 în fața a peste 20.00 de spectatori pe terenul celor de la Genk. Scorul ar fi fost mai mare dacă Reina n-ar fi vrut să impresioneze scouterii de la Arsenal și AC Milan veniți să-l vadă înainte de semnarea unui contract. Recunosc, e greșeala mea, am planificat prost turneul belgian, meciurile s-au jucat în zile cu meciuri internaționale și n-am avut nicio vedetă disponibilă, am folosit o echipă improvizată din tineret și rezerve.

Sunt curios totuși de creșterea vânzărilor de tricouri având în vedere că în turneul belgian nu am folosit niciun titular. Urmează încă unul în Turcia la sfârșitul lunii, sper să am ocazia să trimit în teren nume mari, să câștigam frumos și să ne creștem baza de fani turci.

Altfel, am semnat cu Usari, pe 3 ani și jumătate, 1.5 milioane bonus la semnare, 500.000 pentru agent, cu un salariu de 140k pe lună, 9k pe meci și 16k pe meci fără gol primit, fără alte bonusuri, e cotat la 4,1 milioane, iar Reina a semnat cu Arsenal, transferul urmân să aibe loc pe 1 ianuarie. Am negociat 12 milioane plătibili în 12 luni și 18 milioane cash, am considerat important să avem și un venit asigurat în fiecare lună pentru următorul an.

Brazilia a făcut un 1-1 cu Cehia din neatenția mea, meciurile amicale fiind gestionate de asistent.

Poate mai puțin important, dar pentru a menține un control bun asupra întregii echipe, am preluat și controlul echipei de rezerve cu care am reușit să trecem pe locul 1 în Grupa de Rezerve 2, după 2 victorii cu Man United și Everton. Sunt curios să încerc un turneu și cu echipa de rezerve, poate crește numărul de fani veniți la meci, care în prezent se ridică la doar vreo 800 de persoane în medie.

Link to comment
Share on other sites

DEZASTRU!

Am pierdut 3 meciuri consecutive în campionat! Iar unul dintre ele în fața marilor rivali de la United. Greșeli copilărești în apărare, lipsă de concentrare în preajma propriul careu și mult ghinion, așa se pot descrie ultimele partide.

Ne trebuie neapăra un fundaș central. Agger pur și simplu nu mai face față. Nu a fost singurul vinovat, dar, mulțumită lui, Chicharito a speculat 2 jumătăți de ocazii și a marcat de două ori spre finalul meciului cu United, vitegindu-ne de un egal pentru care am luptat mult.

10manutd13.th.jpg

În momentul de față, Badstuber mi se pare cea mai bună variantă pentru rolul de stopper. Îl putem achiziționa probabil cu puțin sub 20 de milioane.

21badstuberprofile.th.jpg

După turneul din Turcia, unde am câștigat cu 4-0 în fața celor de la Karabukspor după un meci foarte frumos, de moral, am crezut că revenim pe făgașul cel bun.

11turneuturcia.th.jpg

Dar următorul meci oficial a arătat că nici rezervele lui Agger nu pot face față în Campionatul Englez. Am pierdut acasă cu un rușinos 0-2 în fața celor de la Tottenham, deși am dominat.

12infrangeretottenham.th.jpg

Iar ghinionul ne-a însoțit mai departe, în înfrângerea cu 0-1 în fața celor de la Portsmouth într-un meci pe care ar fi trebuit să-l câștigăm.

13portsmouth01.th.jpg

În schimb în Champions League i-am distrus pe cei de la Maccabi Haifa, cu un usturător 5-0.

14haifa50.th.jpg

A urmat un amical cu Celtic, câștigat cu un meritat 4-0, unde Atkinson a arătat încă o dată, dacă mai are nevoie, de ce e în stare.

15celtic40.th.jpg

Surpriza meciului a fost Alexis Sanchez, care a reușit primul meci bun în 2 luni de zile. Din păcate pentru noi revenirea lui în forma a venit abia după ce am acceptat 40 de milioane de euro pentru el. Știu că probabil nu este cea mai populară decizie, dar ratările exasperante, lipsa jocului de echipă și pasele proaste m-au împins la această mișcare. Am demarat o campanie de aducere a lui Jack Wilshere de la Arsenal în locul lui, ca plan de rezervă îl avem pe Thomas Muller de la Valencia și Sebastian Giovinco de la Juventus.

16wilshereprofile.th.jpg

17mullerprofile.th.jpg

18giovinco.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Și după atâtea suișuri și coborâșuri a venit și victoria mult dorită, un convingător 3-0 cu Queens Park Rangers.

19qpr30.th.jpg

Victorie care ne duce pe locul 2, la 6 puncte distanță de City, cu un meci înaintea terminării turului, în atapa a 18-a.

20clasamentetapa18.th.jpg

De remarcat ar fi că forma proastă ne-a făcut să încasăm tot atâtea goluri cât reușisem în toate celălalte meciuri jucate. Mă gândesc și la un fundaș dreapta, poate tot neamț, dacă e să vină Badstuber.

pierdut salvare

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu inteleg decizia plecarii lui Sanchez. Mie chiar imi placea cum juca, mi se pare peste Suarez, iar daca-l joci varf impins e parca si mai bun. Poate a avut si o pasa mai neagra, dar respect decizia. Dintre cei 3 propusi de tine, Wilshare ar fi cel mai indicat: si tanar si englez. Ar mai fi si Mata, dar e cam batranel - 29 ani.

Link to comment
Share on other sites

La reluare am reușit să scoatem doar un 2-0 cu Queens Park Rangers, cu o serie de titulari pe banca, dar am văzut performanța deosebită a tânărului atacant Gatric, care a înscris ambele goluri. La polul opus a fost Shelvey, care n-a reușit nici de această dată nimic notabil.

22qpr20.th.jpg

Cazul Shelvey: personal nu-mi place prea mult profilul lui de jucător, îi lipsesc flerul, accelerația și driblingul. Atletico Madrid s-au arătat interesați de mijlocașul nostru ofensiv, deși i-am setat o valoare de 40 mil pentru a mă feri de oferte jenante. Pentru presă am declarat că îl vindem dacă primim o ofertă bună, ceea ce aș și recomanda.

Tot legat de Shelvey, am observat că i-a scăzut agresivitatea cu 1 punct imediat după ce l-am amendat pentru un fault violent, dar tot joacă murdar.

În sferturile de finală ale cupei am distrus pur și simplu un Blackburn slab și nepregătit, cu 5-0 într-un meci în deplasare. De subiniat încă o dată performanța lui Atkinson, care a dat 2 pase de gol și un gol. Țin să spun că a devenit jucătorul meu preferat din echipă. Și parcă ca să ne facă în ciudă după ce transferul a fost aranjat, Alexis Sanchez a mai făcut un meci bun, contibuind și el cu 2 pase de gol. Cred că problema lui era că nu joaca bine sub presiune.

23cupa50.th.jpg

A urmat un meci în deplasare foarte greu, la Leeds. Cu ajutorul lui Suarez, care a arătat ce știe să facă cu mingea, am câștigat cu 2-1 un meci încrâncenat ce părea să nu se mai termine. Multe intercepții, multe faulturi, un meci de uzură, jucat pe contre de la o poartă la alta, dar un meci care n-a redat încredea și atăta ieșirea din pasa proastă din campionat.

24leeds21.th.jpg

A urmat un meci cu multe goluri jucat în compania celor de la Sunderland, cîștigat cu 5-0. Până la pauză putea să meargă în orice direcție, dar în repriza a doua băieții au dat drumul la pase și șuturi. Laporte a arătat că e atacant veritabil și n-a mai ratat atât de mult ca în alte meciuri înscriind din fiecare ocazie prezentată. Atkinson a dat din nou 1 gol și 2 pase de gol.

25sunderland50.th.jpg

Și un ultim meci, un 4-0 cu Fulhan, acasă, pe Anfield. Jocul nu a fost deloc atât de frumos pe cât vrea scorul să o arate, s-a jucat pe zăpadă, 0 grade, cu mingi lungi de care Sanchez a profitat din plin.

26fulham40.th.jpg

Ultimele 3 meciuri le-am început cu 4-2-3-1, dar viteză lui Wilson nu putea compensa lipsa de viteză a partenerilor de joc și după pauză am trecut la un 4-5-1, cu Vidal retras Anchor Man în fața defensivei și AMC-ul retras la mijloc, ca Advanced Playmaker. În ultimul meci am fost nevoit să schimb tactica chiar în minutul 18, la accidentarea lui Atkinson. Nu e grav, revine în 2 săptămâni.

Link to comment
Share on other sites

Sincer ma bucur sa vad ca Atkinson joaca foarte bine ...cand l-am luat m-a convins tehnicitatea si viteza lui ...adica sa ai dribling 16, first touch 17, off the ball 17, tehnique 14, passing 16 combinat cu un acceleration de 20 si pace de 17 nu e de ici de colo.

Si la transferuri cum am mai spus ne cer prea mult celelalte cluburi pentru jucatorii foarte buni .....ma mir cum l-am luat pe Atkinson decat cu 20 M cand alte cluburi imi refuzau 30 pe fundasi centrali.

Link to comment
Share on other sites

Transferuri - out

Reina s-a vândut cu 30 de milioane, din care 12 milioane pe 12 luni, ca să avem buget asigurat.

Alexis Sanchez s-a vândut cu 40 de milioane, din care 30 mil pe 30 de luni, tot pentru buget.

Am acceptat 5 milioane pentru un atacant tinerel, dar fără prea mare viitor, Nguyen Thanh Trug, căruia îi expira contractul în iunie. :D Nu știu cum i-am păcălit pe cei de la Leeds să-mi dea bani pe el. Încă se negociază contractul, sper să iasa transferul. Ah, i-am oferit și contract nou doar pentru a nu pleca liber.

Transferuri - in

Dacă am vândut un chilean, am adus alți 3 chileeni de națională! Îl avem și pe Arturo Vidal în echipă, poate luăm toată naționala...

Am renunțat la ideea de a-l aduce ca fundaș central pe Badstuber în primul rând din cauza limbii și apoi pentru că făcea 20 de milioane, m-am reorientat.

Sebastian Toro, 17,5 mil, luat pentru prima echipă, Stopper lângă Wilson, dar e destul de rapid să joace și Cover. Primește deocamdată doar 2 stele și jumătate de la asistent pentru a venit de la Fulham, echipă care a primit extrem de multe goluri, deci a avut și el note mici. Totuși avea 1 singură greșeala de gol în campionatul ăsta. Nu are creativitate prea mare, dar are destulă tehnică să joace Ball Playing Defender, a venit cu 1 zi înaintea încheierii mandatului meu, deci nu știu dacă dă randament cu rolul ăla.

34toroprofile.th.jpg

Bryan Rabello, 22 mil, un mijlocaș ofensiv de 22 de ani extrem de creativ, cu potențial de creștere. Știe să dea pase la întâlnire, dă și cu dreptul și cu stângul în minge, are viteză, dribling, șut bun, dar și siguranță. Cred că o să joace mult mai bine decât Alexis Sanchez pe banda dreaptă, deși (încă) nu e la fel de rapid. Poate să devină starul echipei.

32rabelloprofile.th.jpg

Gary Medel, 17,5 mil, probabil cel mai versatil jucător defensiv văzut în ultima vreme. Poate să joace de la Stopper la Cover în poziție centrală, fullback sau winger în dreapta, mijlocaș la închidere sau mijlocaș central (defensiv - că nu prea are creativitate), chiar și mijlocaș dreapta. L-am luat ca să fie jucat prin rotație pe unde e vreun jucător obosit.

33medelprofile.th.jpg

Și nu în ultimul rând, Leonard Vasile, un poacher adevărat, în curs de dezvoltare, foarte rapid, cu șut bun, cu sânge rece și demarcare bună. Trebuie crescut pe tactică multă, că anticiparea e mică față de restul. L-am luat pentru că nu aveam niciun atacant rapid în echipă și pentru că a fost extrem de ieftin - 7 mil și 75k salariu. A vrut la o echipă mai mare, și-a cerut transferul, iar eu l-am făcut fericit.

35vasileprofile.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Transferuri - de urmărit

Stefano Celozzi, e sub transfer, deci o mișcare trebuie făcută repede, dacă e să-l luăm. Eu n-am fost totuși convins să dau 12 milioane pe el, deși e un DR adevărat, mai bun decât Gaveglia al nostru, mai ales pe partea ofensivă. Am preferat să-l cumpăr pe Gary Medel, fiind mai versatil - poate juca orice de la mijloc în jos. Din ce am observat joacă foarte bine, dar nu știu dacă ni-l permitem și pe el, mai ales că nu știm cât de repede învață o limbă străină.

27celozzicomparativ.th.jpg

Roberto Rosales, numai pentru că e foarte ofensiv (demarcare, fler, dribling, decizii) și e ON SALE la Tottenham, cu 1.2 milioane. Deși, dacă mă gândesc bine, nu are concentrare, deci e posibil să piardă mingi pe final de meci.

28rosalesprofile.th.jpg

Kyriakos Papadopoulos, doar dacă îi scade valoarea brusc sau avem noi prea mulți bani. De ce? Pentru ca tipul e absolut genial, dar la momentul ăsta costă două căruțe de bani!!!

29papadopoulosprofile.th.jpg

Jack Wilshere - deocamdată Arsenal vrea peste 40 de milioane pe el, adică încep negocierile de pe la 60, și e mult prea mult. L-am zgândărit și e neliniștit, poate-poate își cere transferul.

30wilshereprofile.th.jpg

Și ar mai fi Paulo de la Real Madrid. Arată f bine, are potențial de Cover bun, are și clauză de reziliere micuță - 16 mil, mă/ne are la persoane favorite, dar încă îi place prea tare Madridul... N-aș recomanda și în cazul în care îi crește cumva valoarea - are teamwork prea mic să merite peste 15 mil.

31pauloprofile.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bune transferurile dar cand m-am uitat eu la Vasile ... acum e decent Premier League si la maxim o sa fie good Premier League ...din cauza asta am si renuntat sa il iau ....prevad un viitor in care o sa fie numai rezerva daca are noroc pentru ca ii avem deja pe Suarez,Destro,Laporte si peste 2 ani si Marcelo primeste cetatenie belgiana si probabil o sa fie titular ...singurul concurent pentru Marcelo fiind Laporte asa ca romanul nostru o sa aiba soarta celuilalt roman de la Liverpool ...Dumitrescu ...de rezerva continua.

Link to comment
Share on other sites

Bune transferurile dar cand m-am uitat eu la Vasile ... acum e decent Premier League si la maxim o sa fie good Premier League ...din cauza asta am si renuntat sa il iau ....prevad un viitor in care o sa fie numai rezerva daca are noroc pentru ca ii avem deja pe Suarez,Destro,Laporte si peste 2 ani si Marcelo primeste cetatenie belgiana si probabil o sa fie titular ...singurul concurent pentru Marcelo fiind Laporte asa ca romanul nostru o sa aiba soarta celuilalt roman de la Liverpool ...Dumitrescu ...de rezerva continua.

Eu zic că dacă dă multe goluri (și ar trebui, dat fiind faptul că e perfect ca atribute pentru tactica jucată) și nu se accidentează poate să fie lejer prima opțiune pentru post. Nu văd de ce nu. Eu unul nu țin musai să avem un atacan complet, dacă avem un Poacher care să stea lângă ultuimul apărător gata să fugă pe culoar și să bage mingea în poartă.

Singura posibilă problema pe care o văd e lipsa fizicului, dar fiind tânăr și aia se rezolvă.

Link to comment
Share on other sites

Note tactice

Cuplul Lucas - Vidal e genial la centru, se completează de minune, cu Vidal pe post defensiv în dreapta și Lucas cu post de suport în stânga direcției de atac în general.

AMC-ul (Atkinson de obicei) trebuie urcat sau coborât în funcție de adversar din sliderul de Mentality - 2/3 clikuri mai sus sau mai jos fac diferența pentru spațiul lui de manevră.

Laporte e lent și extrem de inconstant, dar uneori vede mingile date la întâlnire de mijlocași și în majoritatea ocaziilor marchează - parcă dă randament mai bun ca Deep Lying decât ca Poacher.

Leonard Vasile - o nouă achiziție, pare perfect pentru rolul de Poacher, dar n-am apucat să joc vreun meci cu el.

Wilson și Agger pot juca Ball Playing Defender, cu rol de Cover, respectiv Stopper, dar restul fundașilor nu prea știu cu mingea sau nu au creativitate.

Ca shouturi pentru tactica asta: Pass into Space combinat cu Work Ball into Box / Exploit the middle merg cel mai bine.

Echipa pentru restul sezonului o văd cam așa:

37liverpoolianuarie.jpg

Rezumatul meciurilor în cele 2 luni ale mele

38fixtures.jpg

Și clasamnetul:

39clasamentianuarie.jpg

Cu mult noroc după un așa parcurs (3 înfrângeri și 9 goluri primite, dar 25 26 de goluri date în 11 partide de campionat) suntem pe locul 2 la 3 puncte de City.

Link to comment
Share on other sites

Avem urmatoarea problema: Nu stiu cum se nimereste ca de fiecare data cand ajunge salvarea la mine , trebuie sa plec.

Maine plec la Bucuresti si ma intorc duminica seara.Acum:Sa dau salvarea mai departe si sa mearga mai repede sau sa asteptati doua zile sa ma intorc eu si luni incep sa joc.Faza e ca cam nu vreau sa sar tura asta , pentru ca am sarit de multe ori.Acum depinde de voi

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy