Jump to content

Let'S Do It!


Soccer

Recommended Posts

Primul meci oficial din noul sezon a fost Comunity Shield, unde am întâlnit o formație Arsenal foarte determinată, gata să rupă picioare dacă e nevoie. S-a jucat nervos și dur, fără ocazii mari de poartă, în care ambele goluri din timpul meciului au fost marcate din lovituri libere. Wilshere a executat o lovitură liberă pe care Reina a deviat-o în proprie poartă și scorul devenea 1-0 pentru noi în minutul 61, doar pentru ca 2 minute mai târziu Toro să faulteze la marginea careului, permițându-i lui Aguero să înscrie printr-un șut plasat, 1-1. Atkinson n-a mai reușit un joc atât de bun precum ne obișnuise în perioada de pregătire, fiind marcat strâns de adversari, iar Marcelo n-a fost sficient de tare pe picioare în fața puternicilor fundași de la Arsenal pentru a-și putea crea singur ocazii de gol.

65arsenalcs11formation.th.jpg 65arsenalcs11.th.jpg

Howard Webb a fost cel care a împins jocul spre lovituri de departajare, după ce ne-a vitregit de un gol perfect valabil în minutul 85. La penalty-uri a fost un duel Vila vs. Reina, în care portarul nostru tinerel a ieșit învingător, reușind să pareze 2 lovituri de la 11 metri - performață care avea să-l ducă în prima echipă a Spaniei 3 zile mai târziu într-un amical împotiva Germaniei.

Tot arbitrul Webb a fost cel care ne-a împiedicat să câștigăm la diferență mai mare primul meci din capionat, jucat împotriva rivalilor de la Everton, refuzându-ne un penalty la Marcelo. Din fericire Shelevey a reușit un șut plasat din afara careului și ne-a adus în avantaj încă din prima repriză. Scorul de 1-0 avea să rămână neschimbat până la final.

Am jucat cu Acosta în locul lui Toro pentru că îmi promisese în prealabil că va trece peste performanțele proaste și va încerca să se concentreze mai bine pe teren și aparent a reușit.

67everton10formation.th.jpg 66everton10.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Ultimul meci din luna august a fost împotriva celor de la Tottenham, câștigat cu un 3-2 cel puțin ciudat. Conduceam cu 3-0 la pauză, dar ne-am văzut aproape egalați în cea de-a doua repriză, deși nimeni n-a făcut greșeli majore. Poate să fi fost greșeli colective? Nu-mi dau seama ce a mers rău de am primit 2 goluri. Poate forma excelentă a lui Modric să fi fost de vină.

De remarcat în schimb a fost Maradona, fundașul stânga tinerel, cumpărat anul trecut pe 1,2 milioane de euro, care în absență lui Bale a reușit niște meciuri extraordinare, luând în calcul lipsa lui de experiență și importanța adversarilor, la fel și Cisse, care pare să vrea mai mult decât Suarez. Asta ca să nu-l mai laud încă o dată pe Marcelo, care n-a ratat nicio ocazie de gol.

68tottenham32formation.th.jpg 68tottenham32.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sharingan: hai, nu te supăra, știu că nu aveai ce citi, dar n-am avut când :-) Ultimele meciuri le-am jucat azi noapte și aveam de gând să și dorm. Notele pe marginea meciului îmi place să le scriu cu atenție, cum știi deja, cred.

Nu ma supar dar macar anunta si tu cum a facut claudius cand s-a dus la inaugurare ...puteai sa zici aseara intr-unul din posturile tale ca o sa postezi restul asta-seara ...nu zic sa postezi cum ai facut acum dar nici la 2 zile :D ( ieri mai mult erau reply-uri decat postari...singurul post interesant a fost transferul lui Wilshere).

Totusi aici e un story colectiv nu unul pe care il faci singur si in care ai tot timpul sa joci si sa postezi ...sunt 4 oameni dupa tine care asteapta (sau nu) sa joace ...mai ales Soccer :D.

Link to comment
Share on other sites

După ultimul meci cu Tottenham mi-am încheiat cele 2 luni ale mele, pentru că i-am promis lui Soccer că îl las să joace Super-Cupa Europei pe 1 septembrie. Numai bine rămân încă vreo 4 zile de transferuri, dacă e să-i facă vreun jucător cu ochiul.

Concluzii la finalul perioadei mele - încep cu atacul pentru că se cereau atributele lui Marcelo.

Marcelo (ST) șutează extraordinar de bine pe poartă: 66% dintre șuturi în campionat + cupă și 72% în amicale. Probabil puterea mare de decizie îl face să fie mult mai eficient decât Laporte (e și un pic mai rapid, e adevărat). I-am setat prețul la 120 de milioane ca să nu-l mai ceară insistent Barcelona.

69marceloprofile.th.jpg

70laporteprofile.th.jpg

Wilshere (AMC/AMR) nu e la fel de ofensiv ca și Rabello (AMC/AMR), dar driblează extrem de bine și simulează mult. Primește galbene pentru proteste și simulări, dar obține extrem de multe lovituri libere în preajma careului advers. E important să ne rafinăm instrucțiunile pentru faze fixe.

73wilshereprofile.th.jpg

Atkinson (AMC) e esențial pentru jocul în formația 4-2-3-1, iar mai nou și înscrie.

72atkinsonprofile.th.jpg

Suarez (ST, AML/AMC/AMR) n-a jucat prea mult în perioadă de pregătire, dar nici n-a arătat mai nimic când a jucat. Sunt dezamăgit, dar n-aș vinde un astfel de jucător, mai ales că nici nu are un salariu prea mare.

71suarezprofile.th.jpg

Cisse (AML) joacă din ce în ce mai bine, dar parcă încă nu e convingător, vrea să-l scoată pe Suarez din echipă, poate în câteva meciuri va și începe să înscrie.

74cisseprofile.th.jpg

Shelvey (MC/AMC) în continuare nu-mi place, faultează dur, dar joacă constant. Deși i-am pus valoare 40 de milioane încă e vânat de Man City. Rămânem fără rezerve dacă îl vindem acum, dar vreo 30-35 de milioane n-ar strica în iarnă.

75shelveyprofile.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Apărarea

Vila (GK) crește de la meci la meci, dar îl joc portar clasic, nu sweeper, pentru că nu prea știe să iasă și nici nu are viteză suficientă.

76vilaprofile.th.jpg

Acosta (DC) crește și el foarte frumos, merge jucat alternativ cu Toro, dar parcă nu are încă sigurață și nici viteză prea mare.

78acostaprofile.th.jpg

Wilson (DC) e sufletul echipei, a fost făcut căpitan pentru acest sezon, marchează din ce în ce mai mult cu capul din cornere și e extraordinar în apărare.

77wilsonprofile.th.jpg

Maradona (DL) e surprinzător de sigur pe el în teren, deși atributele n-ar spune-o, a jucat foarte bine în absența lui Bale, deci nu cred că mai trebuie căutat vreun fundaș stânga.

79maradonaprofile.th.jpg

Glen Johnson (DR) e deja foarte bătrân și scade într-un ritm alarmant, dar la cât de puțini bani putem lua pe el (1 milion și jumătate probabil) nu cred că avem de ce să-l vindem. Încă îi mai ies meciuri bune, dar e driblat cu ușurință de atacanții și mijlocașii rapizi.

80glenjohnsonprofile.th.jpg

Gaveglia (DR/DL) a fost dezamăgitor în perioada de pregătiri, e sub Medel (DM/DR) ca joc și nu se ridică la forma din sezonul trecut.

82gaveglia.th.jpg

81medelprofile.th.jpg

Lucas (MC/DM) dă cele mai bune pase din echipă: în jur de 90% pase reușite, face de asemenea și multe recuperări - a reușit 49 de intercepții în 9 amicale.

83lucasprofile.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

continuare:

Bale joacă extraordinar și ca fundaș stânga, și parcă joacă și mai bine ca extremă, dar din păcate a fost accidentat pentru meciurile de la începutul sezonului și nu are meciuri oficiale în picioare anul ăsta. E de asemenea foarte căutat. Am setat un preț de 97 de milioane pentru el, dar Barcelona și City insistă. Nu m-ar mira o ofertă de peste 80 de milioane din partea lor, având în vedere clauza lui de reziliere: 83 milioane euro.

84baleprofile.th.jpg

Jack Robinson (DL) nu joacă de nicio culoare și nici nu se prea dă lumea în vânt să-l cumpere. L-aș ține până obținem un preț bun pe el.

88robinsonprofile.th.jpg

Agger (DC) nu mai poate, a scăzut fizic extrem de mult, ar trebui să-l vindem cât încă are valore peste 1 milion.

86aggerprofile.th.jpg

Frederici (DC) joacă binișor, dar încă nu arată grozav, poate i-ar trebui un tutor, ceva.

89fredericiprofile.th.jpg

Vidal (MC/DM) a împlinit în vară 30 de ani, dar nu dă niciun semn că îmbătrânește, dimpotrivă, joacă la cel mai înalt nivel pentru un mijlocaș mai degrabă defensiv. Și chiar dacă scade, nu ne vor lăsa fanii să-l vindem, e dintre jucătorii iconici.

87vidalprofile.th.jpg

Kimbebe (MC) pare să fie unul dintre cele mai inspirate transferuri din iarna trecută. A costat 100k, are o valoare de piață 2,7 milioane de euro și e cotat la 3 stele și jumătate de secundul Lee pentru potențial. Momentan învață de la Gerard și sper ca înainte de a împlini 19 ani să arate chiar bine.

85kimbebeprofile.th.jpg

Rabello (AMC/AMR) - (ups, am uitat să-l pun la profile ofensive), îmi place cum joacă, doar că îl are pe Wilshere concurent direct mai nou și nu l-am văzut decât într-un meci oficial pănă acum. E mai ofensiv decât Wilshere, marchează mai mult, dar parcă nu driblează pe cât m-aș aștepta.

90rabelloprofile.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Transferuri (din nou din 2 posturi - există o limită de 8 imagini/post)

Am trimis atacanții cu care nu aveam ce face împrumut:

Leonard Vasile, am încercat să-l vând după ce a primit Marcelo permis de muncă, dar a zis că vrea să rămână, așa că l-am împrumutat pe 1,6 mil la Palermo.

91vasile.th.jpg

Nguyen Thanh Trung (525k) la Bolton Wanderers.

92trung.th.jpg

Alexandru Dumitrescu (375k) la Betis Sevilla.

93dumitrescu.th.jpg

Norman Gataric (450k) la Bordeaux.

94gataric.th.jpg

Manuel Hernandez (DC/DL) a fost trimis în Championship la Queens Park Rangers pentru experiență și 400k.

95hernandez.th.jpg

Daniel Rodriguez (DM,WBR, DR/DC/MR/MC), argentinianul fără permis de muncă a fost trimis din nou în Belgia, la Genk.

96rodriguez.th.jpg

Vânzări:

Pe Topolski (ST), 21 de ani, (cumpărat cu 1,5 mil în 2014) l-am vândut cu 3,5 milioane în Danemarca.

97topolski.th.jpg

Bigger Mulumba (ST), regen de-al clubului, 18 ani, l-am vândut cu 350k. Restul tinereilor cu valoare sub 100k și fără potențial au fost lăsați liberi de contract.

98mulumba.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Transferuri importante

Miguel Veloso (MC/DM), 31 - în scădere fizică măricică, MC, a plecat la Milan pentru 15 milioane, deși cred că obțineam spre 20 dacă mai insistam un pic.

100veloso.th.jpg

Singurul venit contra-cost a fost Wilshere (AMC/AMR) pe surprinzătoarea sumă de 10 milioane (în iarnă nu-l cumpăram fără 45 de milioane), dar despre el am mai vorbit.

101wilshere.th.jpg

Veniți gratis:

Nolan Roux (ST), 29 de ani, venit liber de contract de la Napoli, 4,7 milioane valoare de piață, deci îl putem vinde în iarnă dacă face 2-3 meciuri bune în campionat (sau măcar în vreo cupă) pe cel puțin 11 milioane.

102roux.th.jpg

David Andre (GK), 21 de ani, tot liber de contract, nu mai știu dacă e adus de mine sau nu, 5,5 milioane valoare de piață, mult potențial, dar fără excentricitate și ieșiri (rushing out), la fel ca Vila.

Ar fi de căutat un portar tinerel care să meargă bine ca Sweeper-keeper (excentric, cu ceva creativitate și ieșiri bune), de preferat ieftin sau liber de contract.

103davidandre.th.jpg

În total: 10 milioane cheltuite, 22,5 milioane încasate.

99transferurivara2017.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am mai amânat cu o zi intrarea în scenă a lui Soccer, dar pentru un motiv bun: am refăcut programele de antrenamente (le-am pierdut odata cu salvarea in decembrie si mi-a fost lene sa le refac atunci) - avem antrenamente individuale pentru fiecare jucător.

Le-am adăugat și o cifră ca să le putem ține în ordine. 1- portari, 2 - fundasi laterali, 3- fundasi centrali, 4- mijlocasi centrali, 5-extreme, 6-mijlocasi ofensivi/inside forward, 7-atacanti.

105programetraining.jpg

Tot cu ocazia asta am mai negociat și ceva antrenori noi: unul pentru fitness de 5 stelute, unul pentru tactics 4,5 stelute și ball control, tot 4,5 steluțe. N-am găsit de 5 steluțe care să vrea să vină pentru ultimele 2 categorii. Cam 1,5 milioane ne costă "transferul" antrenorilor, dar la cât de puțini bani de salarii am negociat investiția se recuperează în mai puțin de 1 an.

Tot la capitolul transferuri târzii mai e și un puști care vine abia în 2018.

104transferuriviitoare.jpg

Financiar stăm parcă mai bine decât în anii trecuți și la câte amicale am aranjat cu tineretul și echipa de rezerve, sper să terminăm anul tot pe buget pozitiv. Am aranjat amicale în tări exotice în săptămânile libere cu rezervele și juniorii, programate până la sfârșitul lui decembrie. Sharingan va trebui (cred) să se ocupe de aranjarea de amicale pentru perioada următoare.

Deci bugetul la sfârșitul lui august:

107finainteaugust2017.jpg

Și pe final de post, lista cu toate partidele jucate de mine în astea 2 luni:

106fixturesiulieaugust2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am decis sa ma retrag din salvare pentru ca a inceput sa se lungeasca prea mult.

Nu toata lumea are timp sa joace FM non-stop, unii mai au si familie, serviciu si multe alte probleme. Parerea mea e ca te superi aiurea...dar pe de alta parte, faci cum vrei tu.

Later edit : de ce nu joci FM cu alta echipa cat timp astepti sa iti vina randul? Asteptarea o sa fie mai usoara :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy