Jump to content

Let'S Do It!


Soccer

Recommended Posts

@skpn1: mersi de sfat, nici prin cap nu mi-a trecut, nu stiu de ce. O sa vad insa daca o sa fac chestia asta. Agger a revenit, iar Federici(de care vorbeste si Sharingan) s-a descurcat bine in cele 2 meciuri, ce-i drept meciuri usoare.

brazil.png

Pauza pentru meciurile internationale. Brazilia va disputa 2 meciuri acasa: contra rivalei din Paraguay si contra celor din Chile(cu Alexis Sanchez ca vedeta)

vs 2ltw4bdx74sdy1iyqko3zxy23xv3x3-pre.jpg

brazilvparaguaysplitvie.png

vs dnrc8lduv071mw58gc5zmhvcwz3rpv-org.jpg

brazilvchilepostmatch.png

Pierdem primul loc intr-un meci in care i-am tratat de sus pe chilieni. Probabil si pentru ca Argentina le administrase 2-0 cu cateva zile inainte. Lucas si Marcelo au jucat pentru Brazilia, primul reusind sa egaleze la 1, al doilea "reusind" sa fie cel mai slab de pe teren, iar de la chilieni Vidal a inscris pentru 2-3 si Sanchez a avut o partida buna.

Ca o alta stire "bomba" Federici a venit accidentat de la internationale: 4 saptamani pe bara. Tare,nu?

Reading(18!!!!) cu 1 egal in 7 meciuri reuseste sa scoata un 0-0 in inferioritate numerica timp de 89 de minute. Patetic.

readingvliverpoolsplitv.png

Urmeaza derby-ul din Champions League, Real vine pe Anfield.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

real_madrid_v_lfc_cl_s_a.jpg

................................liverpoolvrmadridprevie.png

Cel mai frumos meci din cariera jucat de mine. Indiferent de rezultat, as fi fost mandru de echipa mea, au jucat toti perfect. Pacat ca ne concentram doar impotriva echipelor mari.

Fiecare echipa a avut repriza ei: Real pe prima, iar Liverpool pe a doua.

In prima repriza, Realul a fost peste Liverpool, iar in minutul 27 deschide scorul prin Higuain, insa egalarea a venit peste doar 10 minute, Suarez inscriind.

A doua repriza a avut o singura echipa: imperiala Liverpool.

Ocaziile au fost una cate una la poarta lui Cassilas, insa acesta a tinut sa dea meciului un farmec aparte prin interventiile sale.

Bellotti aduce victoria in minutul 90+2 si Liverpool se departeaza la 3 puncte de Real.

liverpoolvrmadridpostma.png

liverpoolvrmadridsplitv.png

Link to comment
Share on other sites

Dupa meciul fenomenal din Champions League, Liverpool se va deplasa pe Villa Park pentru a infrunta ocupanta locului 4- Aston Villa.

astonvillavliverpoolsta.png

Meciul dominat 90 de minute, insa din nou ne lipseste luciditatea in fata portii.

In Carling Cup, aveam de intalnit o echipa accesibila - Burnley, care se afla pe locul 15 in liga secunda din Anglia, doar ca nu mereu calculele ies asa cum ar fi trebuit. Asta probabil si pentru ca nu am folosit cel mai bun 11 posibil.

burnleyvliverpoolsplitv.png

In etapa a 10-a din Premier League aveam sa primim vizita celor de la Stoke City. Un duel aprig, insa care a fost castigat foarte usor de cormorani.

liverpoolvstokeinformat.png

1zyadyp.png

Si urma returul derby-ului grupei F din Champions League, unde aveam sa ne deplasam in Spania pentru a infrunta, pe Santiago Bernabeu, Real Madrid.

Meciul, la fel de spectaculos ca si in prima mansa, s-a terminat cu acelasi deznodamant: Liverpool castigatoare.

Cormoranii au inceput fulminant si inca din primele 15 minute tabela arata 0-2(Suarez si Laporte) scor cu care se va intra si la pauza.

In a 2 repriza, Realul a iesit la atac, insa a reusit sa puncteze o singura data, in minutul 56 prin brazilianul Paulo.

Scor final 1-2, iar Liverpool se califica mai departe in Champions League.

rmadridvliverpoolpostma.png

Am reusit 2 luni foarte bune la Liverpool, chiar si la nationala Braziliei, in ciuda infrangerii suferite cu Chile.

liverpoolliverpoolfixtui.png

In campionat suntem singura echipa ce nu a cunoscut gustul infrangerii, dar distanta fata de locul 2 este foarte mica - 1 punct.

barclayspremierleagueinw.png

Link to comment
Share on other sites

OK, am preluat clubul și am văzut că suntem într-o mare de datorii.

1finanteliverpool.th.jpg

Planul financiar

Am de gând să vând clauza lui Andy Carroll. Joacă tot mai prost, valoarea i-a scăzut mult sub prețul cu care a fost cumpărat de West Ham de la noi, 11 milioane, valorează undeva la 6 milioane acum, deci șansele de a primi mai mult de 3 milioane cât valoreaza la momentul ăsta clauza pentru 20% din profitul făcut în urma unei vânzări ulterioare e extrem de mică. Pentru a primii 3 milioane dintr-o vânzare ulterioară, el ar trebui să fie vândut cu peste 26 mil, zic. E o soluție de moment, dar mai aduce niște bani clubului.

Vreau să mai vând sau să concediez din tineretul fără potențial, bani în plus - reduceri mici de costuri, mișcare care trebuie continuată în luna de transferuri (ianuarie) și de managerul următor :-)

Aș mai încerca să scăpăm și de câțiva oameni din stafful tehnic cu salarii imense, am pus un anunț de scouter și unul de coach, să văd cam la ce prețuri vin oameni cel puțin la fel de buni.

Avem câteva pauze de o săptămână sau mai mult în programul competițional prin noiembrie, pauze în care o să organizez turnee în afară tării, să creștem pe termen lung Merchandise-ul și poate Sponsorizările, dar și amicale pe teren propriu, pentru bani și moral.

Avem 33 de jucători în primele 2 echipe, deci echipa de rezerve va juca la rândul ei amicale cât de des posibil, la fel și cea de tineret. Pentru amicale în deplasare, în țări exotice, primim cel puțin 150k pe meci jucat.

Salariile sunt mult prea mari comparativ cu restul echipelor din Premier League 235K/lună vs. 165K/lună - medie. Aici nu e simplu, poate doar în vară se poate ceva, când poate fi reconstruită echipa.

Administrare

L-am numit pe Jozak scouter responsabil pentru echipe adverse, are cele mai bune cunoștințe tactice.

Vreau să renunțăm la parteneriatul cu MTK, plătim mult prea mult: 230k anual. Aș căuta o echipă dintr-un campionat în care se și procesează meciurile.

Antrenament

Programul de antrenament pentru tineret, la fel ca și datoriile de antrenament ale antrenorilor sunt o mare varză, o să mă ocup de ele în primele zile.

Nu avem regime de antrenament speciale pentru jucătorii seniori. O să fac o serie, orientate mai mult pe poziția din teren.

Arne Friedrich nu prea are ce cauta ca antrenor la tineret, pur și simplu nu știe cum să vorbească cu tinerii.

2antrenortineret.th.jpg

Il voi numi pe Celador (nu prea are cunoștințe tehnice) sau pe Materazzi (nu e cel mai bun în relația cu tinerii) drept manager si antrenor principal pentru echipa de tineret in caz ca nu gasesc in urma anuntului de job postat vreun aplicant mai pregătit.

3celador.th.jpg

4materazzi.th.jpg

Ne trebuie musai un antrenor pentru Ball Control, în prezent avem doar 3 steluțe și jumătate rating pentru antrenamentul respectiv.

Team management

Avem prea mulți jucători cărora le promitem un loc în echipă: 8 key players și 8 first-team, iar câțiva jucători cu statut Rotation au salarii mai mari decât cei din prima Echipă: Glenn Johnson și Lucas.

Avem prea mulți fundași stânga DL (4), prea mulți mijlocași centrali DM + MC + AMC (7) și mult prea mulți Atancați ST pentru tactica jucată (7).

4-5 jucători ar putea fi vânduți lejer, începând cu Vidal și Veloso, care nici măcar nu au fost în echipa sezonului trecut, au salarii imense și sunt căutați.

Tactică

Am observat că la mijloc nu avem jucători suficient de puternici (Strenght sub 14), de asemenea cu puțin Fler pentru creativitatea permisă. Gerrard (care văd că nu prea mai poate) e singurul care are poate aduce mișcări ne-anticipate de adversar în joc, cu Fler la nivel 15. Restul echipei, exceptând extremele, are fer mic, sub 15.

Fundașii centrali i-am schimbat între ei, l-am trecut pe Wilson la Acoperire, fiind mult mai rapid.

Aș permite mai multă libertate fundașilor centrali, dat fiind faptul că au putere mare de Concentrare - rol de Central Defender clasic în locul Limited Defender.

Am observat că deși nu e excentric Reina poate juca foarte bine și ca Sweeper Keeper, având ieșiri foarte bune (Rushing Out), la fel și Comunicare. În schimb, speranța Vila nu merge jucat Sweeper Keeper, lipsindu-i în primul rând viteza.

O să-l trec pe Sanchez pe stânga și pe Suarez pe dreapta pentru 2-3 jocuri, să văd dacă dau randament mai bun ca Inside Forward, cu Instrucțiuni de Cut Inside pentru Suarez.

Transferuri

Am mai observat că deși avem atacanți extrem de tehnici, nu avem niciun Atacant rapid.

Apoi ne trebuie MUSAI un fundaș agresiv pentru rolul de Stopper.

Brazilia

N-am apucat încă să analizez echipa, dar urmează.

PS: am preluat salvarea așa

gamestatusstart.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

La fundasi stanga iti dau dreptate, il aveam pe Bale, pe Gaveglia si la nevoie Glen Johnson si au mai fost adusi inca 2 jucatori de parte stanga,pe langa transferul definitivat Maradona. In opinia mea, Bale e mult mai folositor ca DL, acu fiecare cum considera.

Insa la mijloc nu-ti dau dreptate, ce-i drept avem multi DM/MC insa ai sa observi ca daca am fi avut mai putini nu am fi facut fata pentru ca suntem foarte aglomerati ca meciuri si plus de asta Bellotti este inca in crestere, la fel si Atkinson, iar Gerarrd e tinut in lot doar pentru istorie. O sa-ti dai foarte bine seama ca fara toti acesti jucatori la mijloc era foarte greu sa facem fata in Premier League, Carling Cup, FA Cup si Champions League.

Daca s-ar decide vanzarea unuia din mijloc, zic eu ca ar bine sa vindem unul dintre Veloso sau Vidal, nu pe amandoi.

Referitori la fundasi centrali, am si atras atentia ca am avea nevoie de inca un DC bun. Wilson e imperial, Agger imbatraneste si el, insa Acosta poate juca titular in orice meci. Federici poate juca titular cu echipe medii, nu cred insa ca pot evolua si contra echipelor puternice si foarte puternice. Am putea renunta si la Agger(in iarna sau la vara) si sa luam 2 fundasi centrali(1 de viitor si 1 care ar putea juca titular, la fel ca Agger, in orice meci).

Problema care o ridic eu este la nivelul portarilor: Reina si Villa. Avand in vedere problemele financiare, dar si varsta inainta - 34 ani, as zice sa renuntam la Reina(cred ca putem scoate 20m pe el) si astfel il vom titulariza pe Villa, o rezerva pe care s-a platit o suma extrem de mare. In plus, Villa mi-a cerut transferul pentru ca nu evolueaza des, insa am refuzat si l-am "pacalit" fiind portar in cateva meciuri.

Link to comment
Share on other sites

Am jucat cu echipa de rezerve un amical în fața amatorilor de la Arorangi cu Gerrard, Veloso și Vargas în primul 11. Sunt foarte nemulțumit de performața rezervelor noastre. Nu au reușit să-și creeze faze de poartă, au șutat mult, dar post, iar singurul gol a venit dintr-o fază fixă. Încep să am îndoieli în ceea ce privește potențialul nostru ofensiv. Apărarea a stat bine, deși cu excepția lui Vargas a fost alcătuită din jucători puțin experimentați.

Cisse a fost singurul care a încântat si asta pentru că contrar așteptărilor mele jocul s-a făcut foarte mult pe marginile terenului.

5amicalarorangi.jpg

Dacă și meciul din campionat împotriva celor de la Wolves, programat în 3 zile va merge la fel, voi schimba tactica, urcând unul dintre mijlocași și poate câteva instrucțiuni personale.

Link to comment
Share on other sites

O sa-ti dai foarte bine seama ca fara toti acesti jucatori la mijloc era foarte greu sa facem fata in Premier League, Carling Cup, FA Cup si Champions League.

Da, așa e, avem și multe accidentări pe care nu le-am luat în considerare când am făcut analiza echipei, deși dacă unul dintre mijlocași trece AMC sunt mai multe opțiuni.

Link to comment
Share on other sites

Am câștigat un meci greu în deplasare în fața celor de la Wolves cu 3-1. De ce zic greu? Am înscris norocos în urma unui penalty prin Daniel Agger, dar câteva minute mai târziu Jonjo Shelvey ne-a lăsat cu un om mai puțin după o intrare prin alunecare urâtă. O să-l și amendez după conferința de presă. Așa ceva nu se face în fotbalul modern. Cei de la Wolves ne-au dominat până la pauză când am apucat să ne regrupăm.

După pauză am trecut la un 4-3-2, cu Sanchez și Suarez ca atacanți, Lucas, Atkinson și Vidal la mijloc. Atkinson cu rol ofensiv a oferit o performanță senzațională, marcând un gol de generic, după ce a luat mingea de la jumătatea terenului advers, a dribat doi adversari și a șutat pe lângă portar la colțul lung.

Spre finalul meciului Suarez s-a accidentat ușor și am fost nevoit să-l introduc în teren pe Laporte care a și marcat spre final.

Pe langă faultul lui Shelvey, am mai avut obiecții asupra jocului lui Glen Johnson, care s-a lăsat constant depășit de jucătorii adverși, iar schimbarea lui, Gaveglia, n-a fost mai brează, greșind la golul marcat de gazde. Poate cel mai dezamăgitor a fost Sanchez care a driblat prost, a pasat la fel de prost și a ratat mult. Nu pare să dea randament pe partea stângă, dar nici ca atacant.

Lucas și Atkinson în schimb au făcut un joc magnific, cel din urmă fiind și omul meciului.

6wolves31.jpg

Link to comment
Share on other sites

Incă un meci magnific pentru Atkinson. Puștiul își bate joc de adversari jucat AMC, cum a făcut-o în a doua repriză. Am câștigat un meci mare împotriva unei foarte puternice Chelsea. Am dominat de la început până la sfârșit, am șutat bine, dar avem mari probleme la jocul de pase. Nici 80% procentajul de pase reușite. Trebui să opresc fundașii centrali din a mai trimite mingea în față, ei au pierdut cele mai multe mingi, alături de Alexis Sanchez, desigur, care a avut doar 14 pase reușite în întregul meci.

7chelsea20.jpg

Nu-mi place cum circulă mingea la mijloc, ne bazăm mai mult pe acțiuni individuale, voi păstra tactica atuală în antrenamente, dar voi migra spre un 4-2-3-1 cu joc mai colectiv.

Link to comment
Share on other sites

Am găsit un posibil portar dacă e să-l vindem pe Reina în iarnă. 30 de ani, nu e tânăr, dar are experiență și vine liber de contract. Cere doar vreo 130k salariu/luna, fata de cei 575k/luna a lui Reina. A fost portar la Shakhtar până anul ăsta și n-a luat prea multe goluri în carieră. Singura problemă e că nu știe engleză, știe în schimb italiană și spaniolă.

8posibilgk.jpg

Link to comment
Share on other sites

În altă ordine de idei: cine a adus scouterii ăia cu salarii de jucători? Peste jumătate de milion de euro anual bucata. Mai au și contracte extreme: până în 2020. Nu-i pot da afară nici să vreau. Board-ul nu e de acord să plătească milioane ca să plece niște scouteri și cumva îi înțeleg.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt pentru vanzarea lui. Are totusi 34 de ani, e greu sa scoti 30mil pe un jucator, d-apoi la 34 ani si portar. Da-l la milan, din partea mea.

Bravo pentru schimbari.Cumva ai schimbat tactica de joc?

Tocmai, eu stiam ca portarii cresc in valoare direct proportional cu varsta. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy