Jump to content

Let'S Do It!


Soccer

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Apropo, nu știu de ce nu vă place vouă de românul adus de mine: Leonard Vasile. A dat 5 goluri în 3 meciuri la națională, printre altele...

40leonardvasilestats.jpg

Eu n-am nimic cu el dar cand l-am bagat adica in primul meci n-a facut nimic si dup-aia n-aveai cum sa-l scoti pe Laporte din echipa la cate goluri dadea. Sunt si eu nationalist dar nu scot un jucator care da goluri pentru un jucator roman.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am nimic cu el dar cand l-am bagat adica in primul meci n-a facut nimic si dup-aia n-aveai cum sa-l scoti pe Laporte din echipa la cate goluri dadea. Sunt si eu nationalist dar nu scot un jucator care da goluri pentru un jucator roman.

Poate e și un pic de naționalism, dar chiar cred că poate înscrie mai mult decât Laporte.

-----

erm, Huston, problem. We have a problem.

Alejandro ăla cu care suntem în discuții primește doar 2 stele și jumătate de la toți scouterii pentru Potențial. Nu prea îmi vine să dau 8.5 milioane pe el în stilul ăsta. Prefer să mă zbat pentru aducerea lui Papadopoulos de la Napoli.

41alejandroprofile.jpg

42papaprofile.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wilshere (25 de ani) a venit pe 10 milioane, iar pentru Veloso (31) am acceptat oferte din Spania și Italia. 15 milioane cash.

later edit:

din păcate suntem iar la -5.000.000 euro, dar o să încerc să mai vând vreo 2 jucători: un atacant și vreun tinerel fără prea mult potențial.

Link to comment
Share on other sites

Am început seria de amicaluri din pre-sezon, dar jucătorii par amorțiți după vacanță și nu se prea regăsesc în teren. Vestea bună e că Marcelo a primit Permis de muncă și poate juca! Vestea proastă e că Rabello a avut nevoie de o vacanță mai lungă și echipa suferă fără el.

În meciul cu Chelsea am încercat un 4-1-2-1-2, dar n-am prea reușit să ajungem la poartă cu mingea, deși am pasat foarte bine, așa că la pauză am schimbat la vechiul 4-2-3-1 și rezultatele au apărut.

44chelsea30.jpg

A urmat după 3 zile un meci slăbuț făcut de o echipă a cornoranilor formată mai mult din rezerve în compania celor de la Galata, meci în care nici Marcelo, dar nici Roux n-au reușit să-și creeze ocazii de poartă, iar Wilshere n-a prea reușit să se întâlnească cu mingea. E drept că nici Dumitrescu n-a dat randament ca AMC, și nici Gerard că playmaker de suport:

45galata01.jpg

A urmat un meci în deplasare cu Bayern Munchen cu un rezultat logic, 1-1, Arjen Robben înscriind un gol din lovitură liberă ce avea să țină gazdele în avantaj până în minutul 90, când Wilson a restabilit egalitatea. Am jucat binișor, dar nu spectaculos, marea ratare a lui Suarez, singur cu portarul, fiind singura pată neagră.

47bayern11.jpg

46preseasonadvice.jpg

Teoretic, echipa arată foarte bine și la nivel fotbalistic va arăta realmente închegată după încă vreo 6 luni jucate împreună - avem cei mai concentrați jucători, cei mai buni pasatori, stăm cel mai bine la dribling și fitness.

În afara transferului lui Wilshere de care am vorbit nu mai am de gând să mai fac mișcări în piață, poate doar pentru un mijlocaș de viitor. Vasile e printre cei care vor pleca. Sunt multe echipe interesate de el și odată cu venirea lui Marcelo sigur nu mai are loc în echipă.

PS: Soccer - da, într-un final da! Tu urmezi și ca prim meci o să ai Super-Cupa Europei, pe 1 septembrie, asta dacă nu mă lași pe mine să o joc :))

Link to comment
Share on other sites

Am păstrat al 4-lea meci pentru un post separat.

Am reușit într-un final să scoatem amorțeala din jucători și am făcut un meci senzațional în compania argentinienilor de la River Plate. I-am zdrobit pur și simplu. În prima repriză argentinienii n-au reușit să șuteze nici măcar o dată spre poartă! Marcelo a fost într-o formă superbă marcând la fiecare ocazie avută, 6 goluri în total, singura ratare a meciului venind spre finalul meciului, când Atkinson n-a reușit să dribleze în viteză portarul advers, dar cele 5 pase de gol date i-au adus nota 9.5 la final de meci. 8-0! Un rezulat incredibil și un Marcelo ce ține să fie titular în noul sezon.

48river80.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tot în pregătiri a venit și un egal nemeritat cu Besiktas. Am jucat cu rezervele, dar am dominat jocul și doar o pasă neglijentă spre porar a lui Shelevey, de care a profitat un atacant advers, a făcut ca echipa turcă să ne egaleze în chiar ultimul minut de joc.

50besiktas22.jpg

56besiktas22formation.jpg

Turneul din China a mers de minune: 4-0, 3-1, 9-0, 6-0.

51china40.th.jpg

51china40formation.th.jpg

-----

52china31.th.jpg

52china31formation.th.jpg

--------

53china90.th.jpg

53china90formation.th.jpg

----------

54china60.th.jpg

54china60formation.th.jpg

Am jucat în fața a peste 90.000 de spectatori, am marcat bine, sunt mulțumit de rezultat. Deși am făcut un singur transfer în vară am reușit să ajungem cu vânzările de tricouri și calendare la 2 milioane de euro în luna iulie mulțumită turneului. Sper să vedem o creștere și per total, să mergem cu media de Merchandize la peste 1,5 milioane pe lună.

Link to comment
Share on other sites

Au urmat 4 amicaluri mai serioase înainte de începerea campionatului: Benfica, Olympique Marseille, Rubin Kazan și Juventus, toate disputate pe teren propriu, cu aproximativ 42.000 de fani pe sadion la fiecare meci. Avem o parte de stadion parțial închisă pentru extinderea ce se va sfârși în octombrie.

Cu Benfica am reușit doar un egal chinuit, 2-2, după ce am fost conduți la pauză cu 2-0. Acosta a făcut un meci execrabil, după ce a ratat un penalty în minutul 6, a făcut și o mare greșeală ce a dus la gol în minutul 9. Ne-am reorganizat la pauză și am revenit în joc, dar per total meciul a fost urât.

57benfica22formation.th.jpg 56benfica22.th.jpg

Cu OM am jucat bine, dar nu ne-am apărat chiar cum mi-aș fi dorit, absența lui Lucas dovedindu-se extrem de importantă. De remarcat ar fi și golurile lui Laporte, care probabil simțindu-și locul amenințat de Marcelo a ratat mai puțin decât de obicei.

59om31formation.th.jpg 58om31.th.jpg

Rubin Kazan. 6-0. Ne-am distrat cu rușii. Bale a fost în formă maximă, marcând de nu mai puțin de 3 ori, goluri la care a adăugat și o pasă de gol. Accidentarea lui pe final de meci a fost singura tristețe pe care un astfel de meci putea să o provoace. 3 săptămâni de tușă și ratarea Cupei Comunity Shield.

61rubin60formation.th.jpg 60rubin60.th.jpg

Jocul cu rușii marca al 5-lea meci consecutiv în care Atkinson înscria în poarta adversă, 3 dintre goluri fiind în vinclul porții, și o formă excelentă - 17 pase de gol în 8 meciuri!!!

64atkinsonstatsamicale.th.jpg

A venit ultimul amical din perioadă de pregătire, cu Juventus, meci în care Marcelo a arătat încă o dată de ce ar trebui să fie prima opțiune de atacant în noul sezon - o singură ratare a unei ocazii de gol.

63juventus31formation.th.jpg 62juventus31.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy