Jump to content

1st Fm Story


Emilian

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Mai vine o oferta de la o alta nou promovata din Portugalia, Machico. Ce nume am!

Ma apuc de treaba. Intrenetul e baza, asa ca ma apuc de cautat jucatori liberi de contract care sa-si doreasca o evolutie la Sande. Nu sunt multi, majoritatea din Guineea. Mala (DMC), fost la Beira Mar e prima achizitie. Reusita! Are toate calitatile tehnice peste 10, iar majoritatea celor fizice peste 15. Al doilea sosit, tot un DMC, tot din Guineea (fost la Gil Vicente), Braima. Ceva mai slabut decat Mala.

Inca o oferta: Laurosa, tot o noupromovata.

Nelsinho. Al treilea. Mijlocas central brazilian, ex-Braga.

Iau o pauza. E finala World Cup. Irlanda - Olanda. Desigur, irlandezii devin campioni mondiali.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Curg ofertele in continuare, Braganca e ultima la usa mea. Refuzata si ea.

Noutati in lot: Romulo (FC, brazilian), ex-Amadora - 15 dribling, 16 finishing, 14 off the ball

Sana (SC, Guinnea) - ex Paco-Fereira.

Inca o oferta, Peniche. Toate noupromovatele din Portugalia se bat pentru mine. Cine s-a miscat mai repede m-a prins.

Mandiang (AMR, Senegal) - ex Naval

Imortal - si ei trimit faxuri.

Telmo (DL, Bra) - free, bunicel, primul fundas din lot.

Valdir (D/DML) loan de la Sporting Lisabona.

R. Sousa (GK, Port.) - 22 ani. Titularul postului.

Cam astia sunt inaintea startului:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Debutam in deplasare. La Taipas. Antrenorul lor se da smecher si spune ca ma va bate mar. Nu raman dator si ii raspund ca Taipas va retrograda cu siguranta cu el la conducere. Ii dau si avantaj, 1-0(28') dupa o lovitura libera. In partea a doua asezarea ofensiva aduce roade, Sana punctand de doua ori (48' si 83'). Debut cu victorie, nici nu se putea mai bine. Se pare ca Portugalia imi prieste.

Noi achizitii: Wayne Leather (DR, Tara Galilor) luat imprumut si Vitor Hugo (Dmc, portughez), un meserias pe postul sau.

Pana la etapa a doua mai primesc o oferta (Sintrense) si mai aduc un jucator. in sfarsit gasesc un fundas central, Amarildo luat gratis. La cei 35 de ani ai sai nici nu ar fi putut fi altfel.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 2: Sande - Canelas Gaia. Incepem in forta, Romulo deschide scorul in m.15. Dupa alte 15 minute Sana majoreaza diferenta. Pana la pauza avea sa fie insa 2-2. Scor final de altfel.

Continuam campania de achizitii: Tiago Almeida (DMC, 22 ani, portughez), Costinha (DR, 22 ani, portughez) luat gratis de la nu stiu ce echipa - "Sunt extaziat, declara tipul. Astept cu nerabdare debutul.", Emanuel (DL, 23 ani, portughez) si Nelson Faria (MR, 25 ani, portughez).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 3: freamunde - Sande. Gazdele deschid scorul in m.6, insa Mandiang prinde o torpila de la 20 m in m.9 si egaleaza. Nu reusim sa tinem de rezultat si mai primim doua goluri (40' si 48').

Aducem si primul pusti la echipa, Andre, un fundas dreapta de 17 ani. Il trimit desigur la echipa U19.

Et. 4: Sande - Braganca. Valdir executa perfect o lovitura libera in m.4 si avem 1-0. Suntem egalati insa in m.38. mai mult insa, inaintea pauzei mai primim un gol. Din fericire senegalezul Mandiang mai prinde o torpila si egalam in m.56. Iar Valdir mai executa o lovitura libera in stilul sau cracteristic(62') si mai adaugam 3 puncte la zestrea noastra.

Inca o oferta de la o nou promovata: Desp. Beja.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 5: Felgueiras - Sande. Parca nici n-am fost pe teren. Primul nostru atac a fost prin m.89. Era deja 1-0 din m.71. In m.93 am luat gol si de la portarul gazdelor (lovitura libera) ca umilinta sa fie completa.

Cupa Portugaliei, tur 2: Sande - Paredes. Oaspetii iau avantaj din start (2') dupa care nu mai misca in front. Egaleaza Leandro (10'), Hugo executa perfect un penalty (56'), iar Mala stabileste scorul final (62'):3-1.

Et. 6: Sande - Famalicao. 0-1 in m.10. Mai marcheaza odata dar golul e anulat. Romulo egaleaza in m.40, dar nu e meciul nostru. 1-2 (67')

Et. 7: Sande - Lixa. 1466 spectatori in tribune, record absolut. Oaspetii deschid scorul in m.11, dar bucuria lor nu dureaza decat 6 minute. Leandro a fost marcatorul. In ultimul minut marcheaza si Sana. 2-1, se mai intoarce roata.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 8: MArco (locul 2) - Sande. 3-0 la pauza (29', 36', 43'). Mandiang reduce diferenta in m.57, dar nu apucam sa fortam ca Romulo se lipeste de un cartonas rosu.

Nelsinho imi lipseste de la antrenament intr-o zi. Ma rezum la un avertisment. Cu tupeu a doua zi omul imi spune ca am fost "unfair'. Bravos nene! Mai bine ii taiam doua saptamani de salariu.

Et. 9: Laurosa - Sande. Rezolvam Rapid meciul: Hugo (2') si Sana (20'). Apoi ne-am rezumat la o aparare exacta.

Et. 10: Sande - Paredes. Stadionul arhiplin, 1495 de spectatori. Meci greu, noroc cu LEandro care a scapat o singura data din marcaj, a luat o minge de la jumatatea terenului si a marcat:1-0.

Et. 11: Leca - Sande. Jucam la ocupanta primului loc, nu ma asteptam la prea mult. Gazdele au deschis scorul in m.29, dar Sana a marcat golul egalizator in m.35. Am mai primit un gol in m.51. 2-1 final.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 12: Sande - Infesta. Cum era normal, primim gol repede (3'). Valdir executa excelent o lovitura libera (34') si mai adaugam un punct la zestre. Sau pierdem doua.

Cupa Portugaliei, tur 4: Chaves - Sande. Nici o sansa la o fosta reprezentanta a Portugaliei in cupele europene. Dar ne-am comportat onorabil. 2-0 (26', 50')

Et. 13: Sande - Trofense. Vanosi nevoie mare astazi. 1-0: Telmo (18') din penalty; 2-0 :Nelsinho (24'); 3-0: Romul (30'); 4-0: Romulo (44'); 5-0: Hugo (73').

Et. 14: Gondomar - Sande. Reversul medaliei. Desi Romulo a deschis scorul (11'). 4 goluri am primit pana la final.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 15: Salgueiros - Sande. Un nou esec la scor: 4-0.

Et. 16: Vianense - Sande. A treia deplasare consecutiva. Am rezistat in prima repriza, apoi (50') Hugo a primit un rosu. Deja ma gandeam cate infrangeri consecutive am, dar am primit un penalty pe care Telmo la executat cu sange rece (67'). 0-1.

Et. 17: Sande - Esposende. Se schimba roata. Am ajuns acasa si ne razbunam acum. Romulo deschide scorul in m.13, iar Telmo il majoreaza din lovitura libera (29'). In partea a doua a meciului marcheaza si Leandro (57'). Oaspetii inscriu din penalty (78'), dar Romulo reface diferenta in m.86: 4-1.

Et. 18: Sande - Pedros Rubos. Ne pastram apetitul: leandro (5'); Romulo (41') si Sana (45'). Trei atacanti si toti trei.

Intram in pauza pana in 2007. Cand vor sosi la echipa un portar brazilian (Wadson - de la ZN Zhongbo - China) si un fundas central (Pedro Pereira, Atletico) amandoi luati gratis.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 19: Fafe - Sande. Gazdele deschid scorul prin... Totti (3'). Nu ala, stati linistiti. Apoi Valdir ia un rosu (23'), dar suntem destul de puternici asa ca egalam si in 10, prin Sana (33').

Se pare ca Portugalia mi se potriveste. Iar fac minuni pe aici. La sfarsitul turului ne classam pe locul 10 (9 3 7 32-29 30).

Et. 20: Canelas G. - Sande. meci spectacol. 1-0 (5'); Mauricio:1-1 (8'); 2-1 (12'); Mauricio:2-2 (22'); 3-2 (40'); telmo :3-3 din lovitura libera (52'); 4-3 (65'). Din pacate nu am reusit sa egalam si a patra oara.

Et. 21: Sande - Freamunde Oaspetii deschid scorul din penalty (14'), dar Mauricio ne salveaza egaland spre final (78'). Dupa meci Xavier (unul din portari) ma anunta ca renunta definitiv la fotbal.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Contrar a ceea ce cred unii, nu promovarile sunt esentialul in munca mea. Imi place sa construiesc echipe, n-au decat sa culeaga altii roadele :P

Din nou spre Anglia. De data asta o liga mai sus. Dupa cum stiti, in avion ma documentez despre noul loc de munca:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Patronul clubului este dl. Alf Hand. Nu reusesc sa obtin un salariu mai mare decat precedentele, dar nu-i un capat de tara. Stadionul are o capacitate de 15.314 locuri, din care 9614 sunt scaune. In sfarsit gasesc si eu un club cu o situatie financiara mai buna, in cont fiind 573.000 lire. Din acesti aveam 37.000 lire la dispozitie pentru tansferuri. Cam putin tinand cont de faptul ca mi se cerea reconstructia echipei. In fine exista si un imprumut de 350.000 lire ce urma insa sa fie rambursta pana in 2011 (circa 4000 lire/luna). Echipa nu statea pe roze, ma si gandeam cu groaza la experienta mea anterioara din Albion. Se afla pe locul 20, cu numai un punct in fata ocupantei locului 21, retrogradabil. Totusi in lot am gasit un jucator super-meserias pentru liga in care ma aflam:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In general sunt multumit de lotul pe care il aveam la dispozitie. Apararea si mijlocul pareau a fi punctele forte, in timp ce atacul reprezenta o reala problema. Stafful tehnic era compus din 6 oameni (1 asistent, 1 coiach, 2 scouts, 2 psihio). Si, like usual, am meci in ziua preluarii. Ne viziteaza Nottingham Forest, nimeni alta decat ocupanta locului 1 in liga. Nici ca se putea mai bine. Aleg o asezare tactica 4-4-2, acceasi pe care o folosisem la prima mea echipa. Startul de meci e furtunos. Padurarii deschid scorul ni m.6, Andrews (unul din atacnti) egaleaza peste doua minute. In m.16 Cade (al doilea atacant) ridica tribunele in picioare (in fine, spectatorii care stateau in partea cu scaune a stadionului), punctand pentru 2-1. Peste 5 minute oaspetii rateaza un penalty, dar nu ne bucuram prea mult. E 2-2 in m.22. lool, cade ia o actiune pe cont propriu si ne readuce in avantaj imediat dupa ce am pus mingea la centru. 3-2 la pauza, 5275 de spectatori sunt fericiti. Partea a doua a meciului lancezeste pana spre final cand (82') padurarii ne egaleaza. Sunt descumpanit, iar a dat ghinionul peste mine, dar Cade e de alta parere si ne aduce victoria in ultimul minut. 4-3, ce debut! Il intreb pe asistent despre Cade. Aflu cu stupoare ca fostul maanger nu l-a folosit decat in 7 meciuri inainte, doar in 2 ca titular. Sa-i fie de bine!

Trei transferuri rapide, de la fosta echipa Notts County: Kinkladze (AM/FLC) pentru 4000 lire; O'Neill (SC) pentru 10.000 lire si Marshall (D/DMRC) pentru 18.000 lire. Sper sa fie de ajuns:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 31: Hull - Posh. Sunt optimist. Victoria cu Nottingham m-a facut sa cred ca pot sparge ghinionul care ma insotea peste tot in afara Portugaliei. Deh. 2-0 in m.11. Burnell reduce in m.17. Doar pentru 5 minute, cand gazdele refac diferenta:3-1. 4-1 in m.29 si 5-1 in ultimul minut de joc.

Et. 32: Posh - Tranmere (locul 2). E timpul unei noi victorii. Daca i-am rezolvat pe padurari... M.4 0-1 (e exasperant de acuma). dar ne revenim si ratam cateva ocazii. Din nefericire in m.22 Andrews ia prea usor un cartonas rosu. 0-2 in m.30. Si atat.

Et.33: Grimsby - Posh. Meci urat, decis de un moment de neatentie inainte de pauza. 1-0.

Et. 34: Posh - Yeovil. Stiti, nu-i asa, ca am luat gol in m.3. Si inca unul in m.44. Repriza a doua a fost o alergare continua dupa egalare, doar ca m-am mai lipit de un rosu (Davis - 58'). Cu toate aceste Cade a redus diferenta in m.64, dar mai mult de atat n-am putut.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 35: Bournemouth - Posh. Am incercat tactica mai ofensiva, 4-3-1-2. Fara rezultate. M. 32 a consemnat deschiderea scorului, 1-0. Ricketts (DC) gaseste de cuviinta sa ma lase in 10 jucatori de camp. So... 2-0 (59') si 3-0 (67'). Cade a marcat golul de onoare in m.92.

Et. 36: Posh - Chesterfield. Multe ocazii, din pacate ratate toate. Oaspetii au marcat insa odata in m.32. Se aduna infrangerile.

restanta: Watford - Posh. Fara vlaga, 4-0. Vai de mama noastra.

Trebuie sa schimb ceva, e clar. Renunt la Simonsen in poarta, dau astfel o sansa si rezervei.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy