Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


1st Fm Story


Emilian

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Ultima etapa, decisivul pentru ultimul loc de baraj. Oxford - NC. I-am momtat pe baieti cat am putut. Dar gazdele nu ne-au lasat sa respiram in prima repriza. 1-0 (22') si 2-0 (38'). Partea a doua am inceput-o noi in tromba. Oakes a executat magistral o lovitura libera in m.48 si eram iarasi in carti. Am dominat, am ratat, iar gazdele ne-au executat la singura lor ocazie: 3-1 in m.70 si... gata. Am terminat pe 10, oricum ii ridicasem un loc de la venire. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Campionatul a luat sfarsit. Desi mi-ar fi prins bine am renuntat la vacanta. Acelasi lucru au facut si jucatorii. Trebuia sa ne cunoastem mai bine. Doua saptamani i-am tinut in antrenamente is meciuri scoala. Iar la final am anuntat masurile. Curatenia a fost totala, asa ca in lotul primei echipe au mai fost pastrati doar 12 jucatori: 1 GK - 6 fundasi - 4 mijlocasi - 1 atacant. Am reusit sa prelungesc si perioada imprumutului lui Morris pana in septembrie. Trebuia sa intaresc masiv echipa asa ca am mai angajat 2 scoutsi. Plus 4 antrenori secunzi ca nu se stie. Cand ma pregateam sa trimit echipa in vacanta am primit si ultima veste: Gordon a primit titlul de golgeter al diviziei (27 goluri).

30 mai 2005

S-a dat startul noului sezon. Situatia financiara a echipei nu s-a stabilizat, debitul crescand la 325.000 lire. trebuia sa rezolv cumva si problema asta. Din Portugalia am primit o scrisoare de multumiri din partea lui Filipe. VGS-ul terminase pe locul 10, iar oamenii de acolo imi recunosteau meritele. Benfica l-a alungat si ea pe Trapattoni (locul 6). N-aveam nici o sansa sa-l urmez, nu-mi faceam visuri.

Din Scandinavia un scout mi l-a recomandat pe Ahman-Persson, un pusti de 17 ani. Se misca bine pentru varsta lui asa ca am decis sa-l transfer.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Benitez a parasit si el pe Liverpool cu coada intre picioare. Desi locul 11 pare unul destul de bun pentru The reds. ;)

Balanta noastra s-a mai echilibrat odata cu sosirea banilor din drepturile TV pentru noul sezon. 230.000 lire nu sunt de colea. Primesc din partea sefilor si obiectivul: o pozitie respectabila. Nu cred ca ar fi o problema.

Mai incasam 5000 de lire de la niste fraieri care ne cumpara o muratura de jucator cu o saptamana inaintea expirarii contractului.

Am continuat achizitiile. Brian Barry-Murphy:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Casele de pariuri au luat-o razna. Ne vad printre favoritii la promovare cu o cota de 2/1. Se aproprie startul sezonului si ma grabesc sa-mi definitivez lotul. Un portar de 19 ani (Jacob McGiles) si O'Neill, un atacant de 22 ani sunt ultimele achizitii free:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Apoi mi-am adus aminte de un portughez pe care mi-l dorisem si la Vasco da Gama: Orlando (D/MC). Singura problema era ca apartinea unui club. Totusi am reusit sa-i conving pe proprietari ca la noi jucatorul are mai multe perspective, va mai creste in valoare etc. So... pentru 50% din viitorul transfer am primit dezlegarea lui:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Start in noul campionat. Mi-as fi dorit sa pot spune ca vom lupta pentru promovare dar... Slabe sperant la ce lot aveam.

Et.1: NC - Cambridge. Doar 3532 de spectatori in tribune. Putini, foarte putini. Ai mei de nerecunoscut, n-au existat pe teren: 0-2.

Nu eram chiar de rasul lumii, prin comparatie managerul lui Dortmund tocmai a fost dat afara.

Et. 2: Wrexham - NC. Iar incepem prost. 1-0 la pauza. Atacantii mei si-au facut insa datoria si ne-au adus in avantaj in m.50 si 56. Timpul s-a scurs apoi repede, ne pregateam sa mergem la cabine cand, in m.91 ne trezim egalati. Si, capac, in ultima seunda de prelungire mai incasam un gol:3-2.

Link to comment
Share on other sites

am folosit si eu tempo quick. ai multe ocazii, mai ales combinat cu o strategie ofensiva.

parerea mea este ca un dmc bun (sau doi :) ) pot schimba radical situatia daca stiu ce trebuie sa fac pe final.

<{POST_SNAPBACK}>

Tactica asta nu functioneaza cu Armenia :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 3: NC - Boston. Meci insipid, inodor, incolor. Si cu un gol al echipei vizitatoare prin m.75. A trea infrangere.

Et.4: Shrewsbury - NC. Gazdele deschid scorul foarte repede (m.3). Deja numaram infrangerile. Gordon isi aminteste totusi ca a fost golgeter sezonul trecut si egaleaza in m.20. Dupa care Morris ne aduce in avantaj (42'). Dar cum cariera mea sigur nu se bazeaza pe noroc suntem egalati in a doua parte a meciului. Iar in m.94 McLeod rateaza golul victoriei cu un sut din marginea careului de 16m care trece putin peste poarta.

Intervine si Cupa Ligii. O intrecere care ma scoate din sarite. Mai este una, dar la aia particip mai tarziu. Ne deplasam la Huddersfield (L1). Joc cu titularii ca sa nu facem clubul de ras, dar asta nu a fost o piedica. Primim 4 goluri pana in m.24. Si atat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 5: NC - Kiderminster. Inca in cautarea primei victorii. Morris pare sa inteleaga cum sta treaba si o baga in ate in m.15. Dar cand nu e sa fie nu e, asa ca suntem egalati in m.67. Si inca un egal.

Et. 6: Darlington - NC. Ne ingramadesc astia din start. MAi si marcheaza (17'). Ne chinuim, obtinem un penalty (57') iar Gordon nu rateaza. Doar 10 minute rezistam pana mai incasam o boaba. Din fericire Gordon nu e de acord cu rezultatul si pune de-o dubla. Dar se aduna 6 de acuma.

Et. 7: NC - Wycombe. In zilele premergatoare am dus un adevarat razboi de gherila in presa cu Tony Adams, managerul adversarilor. Am sperat sa-mi montez astfel jucatorii. Si la un moment dat chiar am crezut ca am reusit. Era m. 48 cand Morris a deschis scorul. Fata Morgana. In 5 minute s-a dus totul de rapa (67' si 72' in urma unui penalty).

Et. 8: La Bristol Rovers nici n-am contat in teren. 0-3 fara drept de apel.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 9: NC - Leyton. Era timpul primei victorii. CAre a venit gratie reusitelor lui Gordon (10') si Oakes (60'). GHreu a fost.

A urmat partida din cealalta cupa fara rost: English VANS Trophy. Desigur am trimis rezervele la Blackpool, chiar nu aveam de gand sa obosesc tocami acum titularii. Pipe a deschis scorul (23'), tipul ala pe care-l chemasem din tribune. Dupa care gazdele ne-au servit 3, nu unul dupa altul, asa la intervale de 20 minute.

Et. 10: Scunthorpe - NC. MArshall m-a facut sa cred ca s-au resolvat toate problemele in m.6. De unde! 11', 30', 57', 75'. Cum ce-s astea? Minutele in care au marcat gazdele.

Stateam rau. "Eh, nici chiar asa rau", ma sustine Ibe, impresarul. "Uite, Magath tocami a primit un picior in fund de la Bayern (loc 6)."

Et. 11: NC - Yeovill. 0-1. Scurt, fara replica.

Decid sa schimb tactica pentru meciurile urmatoare. Sa vedem ce-o iesi.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 12: Mansfield -NC. Deschidem scorul prin Gill (13'). Parea ca ne miscam mai bine. Gazdele primesc insa un penalty gratuit peste 5 minute si ne vedem egalati. Iar in m.69 e FURACIUNEEEEEEEEEEEEE pe fata. Al doilea penalty si asa am mai contabilizat o infrangere.

Et. 13: NC - Chester. De data asta jucam acasa. Asa ca penaltyul e pentru noi. Oakes il executa si marcheaza in m.37. Morris dubleaza scorul in al doilea minut de prelungire al primei reprize. 2-0 era perfect asa ca in partea a doua a meciului am blocat toate culoarele si astfel am adunat inca 3 puncte. Importante!

Et. 14: Jucam la Halifax. Ultima clasata. Cu doar doua egaluri, restul infrangeri. Ar fi fost culmea sa nu castigam. Morris le-a explicat gazdelor cum sta treaba inca din secunda 18. Au egalat ele in m.7 dar n-au facut fata.Celalalt atacant, O'Neill a marcat in m.28, iar Morris a mai punctat odata (38'). Eh, asa mai merge.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 15: NC - Northampton. Lancezi. Cu toate aceste in m.45 Marshall resusete deschiderea scorului. Dar, abia reveniti de la cabine suntem egalati. Asa s-a scris istoria meciului intr-un minut.

FA Cup. Ei, asta da cupa. De o neinsemnata valoare pentru englezi. Dovada si cei peste 13.000 spectatori prezenti in tribune la meciul nostru cu Colchester. Asta prin comparatie cu cei 3000 si ceva de la meciurile din campionat. Impinsi de la spate de spectatori reusim o calificare importanta pentru moralul echipei. Orlando deschide scorul in m.8 iar McLeod il inchide in m.87.

Et. 16: Bury - NC . Deschidem si noi scorul in m.74 prin McLeod si ne facem calcule. Desigur nu rezistam decat 6 minute. 1-1.

Et. 17: NC - MK Dons. Ai mei nu joaca nimic. Nu inteleg ce draq se intampla. 0-1 (74')

Et. 18: Aldershot - NC 3-0. Inca din prima repriza. Suntem jos, pe locul 20, departe de locurile retrogradabile (23 si 24) dar oricum...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pe 1 decembrie, intr-un interviu monden, declar ca mi-ar place sa antrenez o echipa ca Paris St. Germain. Suporterii au luat foc, cu ajutorul politiei am reusit in ziua aia sa parasesc stadionul. Pe 4 decembrie Comitetul Director ma anunta ca nu mai au nevoie de serviciile mele. Le-am ranit sentimentele:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

N-am chef de explicatii asa ca le accept decizia. Il sun pe Ibe si il anunt ca plec in vacanta. Am hotarat sa petrec sarbatorile in Italia. Ramane ca el sa-mi caute in perioada asta echipa. Pe 5 decembrie sunt deja in Peninsula. Cald si bine. A doua zi ma trezesc cu Ibe in camera (stateam la un hotel oarecare in Rimini). "Ghici?"

"Ghici ce?"

"N-o sa-ti vina sa crezi, zice omul entuziasmat, dar ti-am gasit de lucru!"

_Cum mah? Pai concediul meu?

- Da-l draq. Si, ca sa nu te superi, ti-am gasit aici, in Italia!

Incepe sa-mi placa discutia, normal.

- Unde?

- Surpriza. Hai ca Il Presidente te asteapta la bar.

Cobor repede si dau de:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy