Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


1st Fm Story


Emilian

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

eT. 15: Portosantense - VGS. Nervosi. Ruizinho vrea sa rezolve Rapid totul, asa ca marcheaza chiar din primul minut. Gazdele reusesc egalarea in m. 37 iar apoi meciul a lancezit. Cand toata lumea se gandea ca un egal e bun pentru ambele formatii, rezerva lui Ruizinho, Mico a marcat golul care ne aducea o victorie indelung asteptata. Era ultimul minut si nimic nu se mai putea intampla.

Et. 16: VGS - Amara: Ruizinho cu o dubla in m.11 si 18 ne-a aratat ca suntem pe drumul cel bun. Golul marcat de oaspeti in m. 20 nu ne-a speriat, in ultimul minut al reprizei ai Nidio (singurul fgn din lot) si MAdeira decizand soarta meciului. Un nou gol marcat de Mico (m.61) a dus scorul la 5-1. Final.

Et.17: in deplasare la codasa seriei, echipa B a lui MAritimo Funchal. Greu. Am fost condusi inca din m.13 si nu ne-am prea apropiat de careul advers. Tot Ruizinho ne-a scos din rahat egaland in m.51. Iar Duda ne-a adus a 3a victorie consecutiva in m. 83. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Et.18: U. Madeira - VGS. Si revenim la normal. Primul gol in m.5, MAdeira (asta e jucator de-al meu, nu echipa gazda). Fio majoreaza in m.34. Si cum nu-mi e dat sa stau linistit si eu unmeci acolo, gazdele egaleaza pana in m.80. Israel nu e de acord cu asta si ne aduce victoria in m.89.

Urmeaza pauza competitionala pana in ianuarie 2005. Trecerea in 2005 a adus si dezlegarea la transferuri. Rapid mi-am acoperit postul deficitar, cel de mijlocas stanga, efectuand si primul transfer pe bani (modica suma ce-i drept, 3000 lire): Tiago

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ultima etapa a turului. Ne viziteaza Operario. Record de spectatori, dorul de fotbal probabil: 1009. Ai mei impinsi de la spate de un public entuziast joaca superb:3-0. Peixe, Cardita si, iar Peixe (m.93).

Loc 10. Super multumit de echipa. Mult peste cele mai optimiste asteptari. Atat Filipe cat si suporterii sunt "delighted". Iar ziarele vorbeau deja de talentatul manager de la malul Atlanticului.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Incepe returul. Deplasare la Camacha. Federatia hotaraste schimbarea mingilor. Prea multe goluri strica, suna comunicatul oficial. Asa ca trecem pe Nike. Mai bune, mai aratoase. Meci spectaculos, 17 - 12 raportul suturilor la poarta. Din m.40 jucam si cu un om mai putin (Israel eliminat). Jucatorii insa nu sunt invatati cu noile proprietati ale balonului de joc. Scor final:0-0.

Pana la meciul urmator mai aduc un jucator free: Vitinha. Noul lider.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et.21:VGS - Pinhalnovense. Oaspetii pe locul 2, in carti. Deschid si scorul de altfel prin m.20, dar pe final Ruizinho le arata cum sta treaba:1-1.

Pe 30 ianuarie bomba: Real MAdris il demite pe Garcia Ramon. Cam tarziu zic in sinea mea, tipul reusise performanta sa-i duca in grupele UEFA :P In campionat departe de VAlencia (liderul campionatului), la 11 puncte, pe locul 5. Imi caut impresarul, pe Ibe Zarne. Auzisem in presa ca omul are pile la Real MAdrid.

- Ibee, vreau Realul.

- Stai tata, esti nebun!? imi raspunde omul nedumerit

- Hai buei, stiu ca ai relatii la Real MAdrid.

Rasul lui isteric ma nedumireste. Dupa care imi reteaza tot avantul: "La Real Madridul Romaniei fraiere."

Asa s-au dus sperantele mele pe apele Dambovitei.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 22: Barreirense - VGS. Mico deschide scorul in m. 20. A jucat titular in urma accidentarii lui Ruizinho. Si si-a facut datoria. Ai mei au rezistat pana spre final, gazdele reusind sa intoarca in cele din urma rezultatul prin reusitele din m.71 si 83.

Et. 23 VGS - Odivelas. Condusi la pauza, oaspetii marcand in m.17. Vasco (rezerva lui Mico, accidentat si el acum), Gregorio si Vitinha au facut 3-1 intr-un sfert de ora. O ultima zvacnire a oaspetilor in m.75 si atat. 3-2 final.

Et. 24: Louletana - VGS 2-0. Scurt.

Et. 25: O.Moscovide - VGS. Gazdele pe primul loc detasat. Cu o singura infrangere si 5 remize. Victime sigure in ochii presei, ai mei au aratat ca se pot bate de la egal la egal cu oricine. Mai mult Peixe a deschis scorul in m.83 in urma unui contratac purtat de Ruizinho si ne vedeam deja victoriosi. Gazdele si-au respectat insa blazonul si au reusit egalarea 4 minute mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 26: VGS - Estrela. Deja suntem puternici si nu ne mai impiedicam de muraturile serie. Scor de forfait: Duda din penalty (m.4(, Peixe (m.20) si Ruizinho (m.78).

Et. 27: VGS - Pantassolense (ultima clasata). Inca un 3-0 fara griji. De data asta hattrick PEixe. Ruizinho a lasat-o mai moale.

Lazio (loc 9) si-a dat si ea afara managerul. L-am cautat disperat pe Ovidiu, dar a fost de negasit. Apoi am aflat ca nu mai vrea sa "managereasca" lazialii. Noua lui iubire e... AS Roma.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 28: Lusitania - VGS. MArsul fortat continua. Unii, mai tembeli, au inceput sa viseze la promovare. In m. 35 aveam deja 3-0 (Peixe, Madeira, Vitinha). In repriza a doua oprim motoarele, prilej pentru gazde sa revina. 1-3 in m.46, penalty in m.67, din fericire respins de Jose Manuel, 2-3 in m.85. Noroc ca s-a terminat meciul

Et. 29: VGS - Ribeira Bravo. 1127 de spectatori in tribune, record tinand cont ca la startul campionatului cu greu se adunau 500. Peixe a marcat doua goluri (17' si 54') dar oaspetii au revenit de fiecare data: 2-2.

Et. 30: VGS - Casa Pia. 1159 de platitori de data asta. Au avut ce sa vada, era meciul direct intre ocupantele locurilor 8 si 9. De cand ma chinuiam sa-i prind din urma. Au deschis scorul in m.35, dar dupa pauza i-am alergat pana n-au mai putut. Peixe a egalat in m.48, Vitinha a dat un trasor de la 20 metri in m.78 iar Peixe a mai punctat odata in m.84. 3-1 si am sarit pe locul 8.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 31: Oriental (loc 3) - VGS . Iarasi am inceput in forta, Duda (m.6 - penalty) si Peixe (m.17) fiind marcatorii. Si iarasi am oprit motoarele prea repede, gazdele egaland in a doua repriza (48' si 55').

A fost randul managerilor de la Atletico MAdrid (loc 11) si Juventus (6) sa fie dati afara. N-aveam nici o sansa, ase ca nu l-am mai deranjat pe Ibe.

Et. 32: VGS - Atletico (nu Madrid, altii de pe aici). 1314 spectatori, recordul recordurilor au venit sa ne sustina. Le-a pierit tot cheful in m.5 cand oaspetii au deschis scorul, dar Peixe a egalat in numai 6 minute. Apoi meciul a lancezit pana spre final cand ai mei s-au gandit ca sunt mai bune totusi 3 puncte. Israel (87') si peixe (93') ne-au asigurat victoria.

Et. 33: U.Micaelense - VGS. Avea sa fie ultimul meu meci pe banca portughezilor. Peixe, parca a stiut, s-a gandit sa nu-mi provoace prea mult emotii, asa ca a inceput cu o dubla (14', 18'). Apararea mea insa avea un dinte impotriva: 2-2 (44' si 63'). Apoi mijlocasii mei centrali au marcat si ei, Israel in m.68 si Cardita in m.75. 2-4 scor final. Eram pe val.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Lazio (loc 9) si-a dat si ea afara managerul. L-am cautat disperat pe Ovidiu, dar a fost de negasit. Apoi am aflat ca nu mai vrea sa "managereasca" lazialii. Noua lui iubire e... AS Roma.

n-am vazut mincinos mai mare ca tine.... :P

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Prin Europa se termina campionatele. Milan in Italia ( :faces ) si Chelsea in Anglia au devenit campioane.

Pe 29 aprilie faceam planuri pentru sezonul urmator. Eram pe locul 8, nici nu visa Filipe la asta cand ne-am cunoscut. Ma gandeam cum sa-l aburesc ca sa accepte o marire a fondurilor pentru sezonul urmator cand aveam de gand sa atac promovarea. Cand primesc un SMS: "Comitetul Director al clubului Notts County va anunta fericiti ca va ofera functia de manager al echipei de fotbal. Asteptam raspunsul dvs. urgent"

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Decizia a fost rapida. Am hotarat sa ma mut cu arme si bagaje in Anglia. Veneam mai apropae de marea iubire, Manchester United. Cine stie!? Anuntul despartirii i-a luat pe neasteptate pe portughezi. Au izbucnit in lacrimi, Peixe punandu-se chiar in genunchi in fata mea. Explodase sub conducerea mea si ii era firca ca nu va mai juca la fel dupa mine.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am ajuns la Nottingham. Ploaie mocaneasca, tipic englezeasca. Intreaga conducere m-a asteptat la aeroport. (Neh, nu m-am dus cu vaporul) " Suntem asteptai la Meadow Lane" mi-au spus. La stadion? m-am mirat in sinea mea. Era 8 dimineata. Contractul l-am semnat pe drum, aveam un salariu cu 300 lire/week mai mare decat in Portugalia (700/week). Oricum mai bine. Si, esential, mai mult decat asistentul. In Portugalia era invers. :(

Stadionul era maricel, 21.540 locuri. Multi suporteri adunati la poarta, m-am si mirat. Eram chiar asa de cunoscut?

Mi-a fost prezentat mai intai stafful tehnic: 1 asistent, 3 antrenori, 2 psihioterapeuti, 2 scoutsi. Desigur i-am dat directiva asistentului sa anunte ca facem angajari. Apoi a trecut la raport lotul. 25 jucatori de toti. Doar 2 portari. Asistentul mi i-a prezentat pe scurt. Am hotrarat pe baza spuselor lui sa trimit 6 jucatori la lotul B. 3 dintre ei au fost anuntati ca-si pot cauta linistiti alta echipa. Din cei 19 opriti 3 aveau peste 33 ani si erau cu contractele aproape de final. Nici nu aveam de gand sa le reinnoiesc. La prima vedere cel mai bun jucator pe care-l aveam era portarul Deeney:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am decis sa pastrez asezarea tactica si ordinele de echipa de la Vasco da Gama. Ce e bun nu seschimba, nu!?

Scoutsii au primit sarcini precise, unul urmand sa-mi recomande jucatori din Anglia, iar celalalt din restul MArii Britanii.

Cum n-aveam atacanti in lot l-am sunat pe Peixe si l-am anuntat ca voi incerca sa-l aduc la Notts.

A urmat contabilul. Stirile proaste. Deficit de 300.000 lire, iar bugetul alocat salariilor era depasit cu peste 3000 lire pe saptamana.

Terminasem. Am intrebat la ce hotel stau. Astia s-au uitat sui la mine. M-am uitat intr-o oglinda. Nu era nimic in neregula. Le-am zis "La revedere" si am dat sa ies din sala de sedinte. Unul de pe margine ma trage usor de maneca: "Sir, peste o ora incepe meciul." Ce meci frate? Arunc o privire pe calendarul din perete. Suntrem in 30 si, sa vezi, scria cu litere de-o schioapa: Notts County - Bristol Rovers.

Si eu care credeam ca suporterii venisera pentru mine. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Asa ca ma indrept furtunos spre vestiare. Conteaza ca am intrat initial la oaspeti?

Jucatorii ma asteptau nelinistiti. Ii anunt asezarea in teren, cam ce vreau de la ei, oricum nu ma asteptam la prea multe. Nu trecusera decat vreo doua ore da cand ne cunoscusem. Apoi incep sa anunt primul 11. Bla, bla, bla... mijlocas dreapta... Hopa, n-am nici un mijlocas dreapta :wacko: Ce sa fac? Asistentul imi sopteste: "sir, e unul in tribuna, l-ati trimis dvs. la rezerve." "cheama-l!" raspund scurt.

Asa a prins David Pipe echipa.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

4189 de spectori in cochetul stadion. Senzatie de goliciune, parca as fi manager la Juventus. :P Startul a fost triumfal. Morris (atacant imprumutat de la Leicester) a spart gheata in m.3. Celalalt atacant, Gordon, a dublat avantajul in m.13. Morris nu s-a lasta de tanjala si a mai dat o boaba (36'). Iar Gordon nu s-a lasat mai prejos si a pus si el de-o dubla (75'). Dupa care i-am lasta si pe oaspeti (locul3, auzi la ei) sa marcheze golul de onoare (85').

Eram la 3 puncte de locul 7. Sa facem vreo minune? Ultima etapa jucam chiar la ocupanta respectivului loc.

Intre timp am citit in ziare ca noul manager la Real MAdrid este Capello. E bine din cand in cand sa te dea afara Juventusul.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy