Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


1st Fm Story


Emilian

Recommended Posts

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Presa a catalogat numirea mea ca manager la Reggiana drept o mare surpriza. Suporterii s-au aratat a fi oarecum multumiti. Nu si eu cand am vazut balanta: - 1.093.000 lire. Chh.

La primul antrenament am remarcat un tinerel. "E Dessena", imi spune asistentul. Imprumutat de la Parma:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In rest nici unul mai rasarit. Poate doar portarul Paoletti. Cu stafful nu stateam rau. Erau multi prezenti. Apoi am aflat ca 6 dintre ei sunt psihoterapeuti. Restul, exceptand asistentul, 2 antrenori si un cautator de talente. Care a si plecat imediat in cautare prin Italia.

Nici nu m-am dumirit bine ce-i pe aici ca...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Meci spectaculos. Asta daca sunteti tactician inrait. Nu ca nu s-au marcat si goluri. Primul, gazdele in m.29. Morello egaleaza in 3 minute. In partea a doua incepem mai bine, dominam si in m.65 luam conducerea (Bertolini). Ar fi fost un start perfect in Italia, dar dupa cum stiti echipele mele au probleme pe final (stamina tu-i mama masii)asa ca ne multumim cu un 2-2 (86).

Et.14: Reggiana - Cittadella. Incepem prost, luam un gol in m.5 su nu ne mai regasim pana la sfarsit. Era m.94 cand primim un penalty salvator. Salvator daca ar fi fost executat cum trebuie de Cottini. Asa insa... 0-1!

Et. 15: SPAL - Reggiana. Echipa de pe locul 2 ne executa fara drept de apel. 0-2.

urmeaza o pauza pana prin ianuarie. Situatia financiara a clubului ma obliga sa vand un titular din linia de mijloc, De Vezze. Reusesc sa scot 250.000 pe el de la Venezia. Si imi maresc astfel si suma disponibila pentru transferuri. Nu ma-ncurc si aduc un portar (Fahlman, IFK Stolna, 1000) plus DMC-ul meu de la Vasco da Gama (Vitinho) pentru numai 3000 de lire.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 16:R - LAnciano. Il trec pe Dessena varf. Calitatile ii dau dreptul. Iarasi luam gol in startul meciului (4'). Din fericire ne trezim repede, iar Cottini egaleaza 10 minute mai tarziu. Pentru doua minute:1-2. La reluare ne jucam cu ocaziile, oaspetii ami puncteaza odata (67'). Golul lui Dessena din m. 80 nu avea insa sa mai schimbe nimic:2-3.

Et.17: R - Giulianova. In sfarsit deschidem si noi scorul. Era m.8 cand Bertolini a marcat. Nu rezistam prea mult, 1-1 in m.22. In m.82 zic ca s-a intors si norocul la mine atunci cand un sut al lui Dessena intalneste bara, apoi mingea ricoseaza intr-un adversar si intra in poarta. Dar norocul e carcotas si-mi intoarce imediat spatele. 2-2 (84').

la sfarsitul turului suntem pe locul 16 care ne-ar trimite la baraj. Linia de clasament: 4 4 9 18 - 23.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A sosit si brazilianul Quintino (DMC) luat pentru 14.000 lire. Am imprumutat si un jucator de la Brescia, Jadid (AM/FLC). In mod normal cei doi ar fi trebuit sa ma scoata din impas.

Et. 18: R - Avellino. Iar startul partidei imi aduce necazuri. 0-1, m.3. bertolini egaleaza in m.24. Mai luam un gol in m.47 si apoi nu ne mai iese nimic. Din ce in ce mai groasa.

Mai aduc un brazilian, Jorge Luiz (DMRC) pentru 12.000.

Et. 19: Fermana - R. 1-0 (2' - fuckui), 2-0 (14'), 3-0 (61'). Quntino imi arata ca e si el pe teren. Doar gol de onoare (64').

E clar ca nu merge. Trecem pe 4-1-3-2. Sa vedem ce iese.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 20: R - Crotone Semne bune. Deschidem scorul prin Vitinha (42'). Dar in al doilea minut de prelungire al primei reprize suntem egalati. Iarasi in avantaj: Bertolini, imediat dupa pauza. Si din nou egalati (76'). cam asa se scrie istoria meciurilor mele. :huh:

Et. 21: Nocerina - R. In m.16 e deja 2-0. Apoi echilibram partida, iar Giandomenico reduce diferenta in m.21. Oricat fortam nu reusim sa egalam ba, mai mult, gazdele isi maresc diferenta cu 5 minute inainte de final.

Et.22: R - Bari. Meci foarte difcil, jucam cu cea mai buna echipa din serie. Care deschide scorul in m.13. Din fericire il am pe Giandomenico (unde ai fost pana acum baiete?). 1-1 (79').

Et. 23: R - Teramo. 0-1 in m.40. Si iarasi Giandomenico (71').

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 24: trec etapele una dupa alta si ne afundam nu gluma. Sora - R.: In m.13 gazdele primesc un penalty. Si nu rateaza:1-0. Dessena pune de-o dubla (15' si 19'), dar nu ma bucur decat vreo doua minute. Cat sa fim egalati. Si iarasi nu ne mai iese nimic... si iarasi pierdem (56' si 89'):4-2.

Et.25: Vis Pesaro -R. Min. 13. 1-0. Ce draq e cu minutul asta? In m.44 primim un penalty. Dar Minneti rateaza cu nonsalanta. Psihicul la pamant si... 3-0 (63' si 80').

Nu merge si pace. Incerc un sistem mai defensiv, sa vedem ce iese: 5-3-2.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 26: R. - Groseto. Va mira ca am primit gol repede? Era m. 10. Dar ne revenim si noua descoperire (chior am fost la preluarea echipei), Minneti da doua goluri superbe (22' si 35'). Iar suntem egalati ca altfel nu se poate. Era m.57. Hattrick Minneti. Din penalty, dar nu mai conteaza, in m.75.

Et. 27: Igea Virtus - R. Iarasi n-am jucat nimic. Si erau contracandidatii nostrii la lupta pentru evitarea retrogradarii. 1-0 in m.39. Si au mai si ratat un penalty in m.79.

Et. 28: R - Benevento. m.7, m.9... 0-2. :wacko: Gandomenico reduce diferenta (51') dar degeaba ca se face 1-3 (57'). Suntem penibili! Iar eu ma intreb deja daca le am cu meseria asta. poate ar trebui sa ma apuc de hockey.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 29: Sambenedettese - R Nu ne ridica nici dracu din noroi. M.5 si 28: 2-0.

Juventus castiga Serie A.

Et. 30: R - Rimini. In sfarsit victorie. Minneti (dubla - 21' si 48') si Giandomenico (48') m-au facut sa visez frumos la meciul de baraj. Au marcat si oaspetii dar nu mai conteaza.

Et. 31: Giulianova - R Am incercat, dar n-am putut. 2-1 final, Bertolini in m.86 a marcat pentru noi.

Et. 32: Suntem pe drumul cel bun. Inca o victorie. R - SPAL 2-0. Minneti, din nou (42') si Facchini (78') au fost artizanii victoriei..

Barca se desparte de Rijkkard desi era in carti in lupta pentru titlu (loc 4).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 33: Cittadella - R. gazdele primesc un penalty in m.3, asa ca sa stim cum sta treaba. Deci meciul incepe de la 0-1. Minneti reuseste egalarea totusi in m.29. Imediat dupa pauza unul din fundasii mei centrali, Cottini e trimis de arbitrul la cabine. Gazdele profita si iau conducerea in m.60. In m.82 inca un fundas central vede rosu, Mozzini. Cu toate astea ai mei termina meciul in forta, numai ghinionul oprindu-ne de la obtinerea unui punct.

Chelsea castiga pentru a doua oara consecutiv titlul in Anglia. De asemenea Werder Bremen in Germania. AS Roma (locul 4) il sacrifica pe Del Neri.

Et. 34 Lanciano - R meci spectaculos. Giandomenico deschide scorul (9'), 1-1 in m.14. Peste 4 minute Lanciano preia conducerea, Minneti egaleaza cu un minut inaintea pauzei. 3-2 in primul minut de prelungiri, 4-2 in m.62. Dessena reduce diferenta in m.76, dar nu mai avem puterea sa obtinem egalarea.

loc 16. 7 7 20 41 - 59

Jucam barajul pentru mentinerea in C1 cu Igea Virtus. Evolutiile din ultimul timp ma indreptateau sa sper intr-o salvare pe ultima linie.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

BARAJ, TUR: Reggiana - Igea Virtus. Incepem in forta, Giandomenico expediaza un sut in bara in m.13, ii sufocam pe adversari. In fata a 5044 spectatori reusim poate cel mai bun meci al sezonului. Dar minutele trec, ratam, sutam din toate pozitiile si scorul e tot 0-0. Cornere dupa cornere si.. GOOOOOOOOOOL Quintino. Un corner executat perfect de Minneti il pune pe brazilian intr-o pozitie ideala. E m.58. Oaspetii se trezesc la viata. E randul lor sa atace in valuri, din fericire suturile lor nu nimeresc cadrul portii, e m.79 si scapam pe contraatac, Minneti inainteaza pe partea stanga, il vede pe Giandomenico la 16 metri liber, paseaza si... NUUU BAH, AMC_ul meu s-a grabit si a sutat milimetric peste. Peste 2 minute un oaspete vede rosu... E bine, totusi 1-0 inseamna un avantaj, gandesc, dar.. GOOOOOOOOOOOOOOOOL Bertolini... 2-0... si mai sunt 8 minute... 7... 6... 5... 4... 3... 2... 1... e ultimul minut si... NU SE POATE. Suntem fantastici. Iar primim gol in final:2-1.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

RETUR: Igea Virtus - Reggiana. Desigur suntem masati in jumaattea noastra de teren. Contraatcul va fi arma noastra in acest meci. In m.14 scapa Minneti singur dar trage in portar. Faza asta ne costa. peste doua minute luam un gol prostesc la o nesincronizare intre fundasii centrali. E 1-0 si nu e bine. Trecem al joc, dar gazdele contraataca si... JALEEEEEEEEEEE, 2-0. Ba nu! Off, arbitrul ne intinde o mana de ajutor si anuleaza reusita. 1-0 la pauza. In partea a doua atacam cu toate liniile, dar nu reusim sa ne apropiem prea mult de poarta gazdelor. Iar cand reusim Bertolini alege o solutie idioata, un lob de la numai 11 metri in locul unui sut sanatos. Trece timpul, suntem in m.80 deja si... GOOOOOOOOOOOOOOOL Bertolini. 1-1. Bravo bai baiatule! Gazdele sunta daramate psihic, ne mai creem doua oportunitati imense, risipite de Minneti si Bertolini. Suntem in m.90. Gazdele preseaza de acum, iese si cu portarul in atac, dar apararea mea respinge minge dupa minge. Minutele, secundele trec greu... m.93, ultima faza, hai baieti... corner... minge aruncata in careu... si cerul mi se-ntuneca, cad in genunchi intreband "De ce Doamne, de ce?" Au marcat golul salvator. E incredibil!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Imi revin cu greu. A fost cel mai ghinionist sezon cu putinta.

Barca castiga titlul in Spania, in timp ce in Anglia se produce surpriza secolului: Ferguson este dat afara de Manchester. Of, ce mi-ar fi placut! :o

Pentru noul sezon conducerea Reggianei imi asigura un buget de 150.000 lire pentru transferuri. Apare si un sponsor nou care ne vireaza 20.000 lire in cont pentru anul acesta. Nu cred insa ca startul campionatului ma va prinde tot aici.

Steve Bruce (Birmingham) este urmasul lui Alex Ferguson la Man.U.

Primesc o oferta din portugalia, de la o nou promovata in Second Div. B, SANDINENSES. Accept, chiar daca la Reggiana urma sa soseasca Kinkladze. De ce am ales Sandinenses? In primul rand pentru ca aveam posibilitatea sa formez echipa dupa gusturile mele. Nu avea decat 6 jucatori in lot.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Desigur scopul nostru este evitarea retrogradarii. Mi se ofera acelasi salariu ca la ultimele doua echipe, 1000 lire/week. In contul echipei sunt 72.000 lire, din care doar 2000 (mi-au tras teapa!) pentru transferuri. Ii pun pe cei 6 la o alergarea usoara, apoi la o miuta in sala. Unul dintre ei era portar, batranel, chiar se gandea la retragere. Observ ca totusi jumatate din lot se comporta multumitor. Carlos Manuel (AMR), Leandro (SC, brazilian) si Mauricio (SC, brazilian) sunt chiar peste ce aveam acum doi ani la VAsco da Gama de Sines. Stadionul micut, cochet, doar 1500 locuri: campo D. Maria Teresa. Despre ajutoare n-am ce sa va spun, nimic. Deci trebuie sa-mi formez inclusiv stafful tehnic.

lol, desi nu am prea avut rezultate la ultimele doua echipe ofertele curg pe numele meu:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy