Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


1st Fm Story


Emilian

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Sines. Un orasel la malul Atlanticului. Necunoscut pentru multi dintre voi. Si totusi plin de turisti. E locul unde s-a nascut cunoscutul explorator Vasco da Gama. Turist si eu. Admiram privelistea, relaxat la o terasa. La o masuta alaturata discutau doi domni. Eleganti, batranei. Nu i-as fi luat in seama daca nu auzeam destul de des cuvantul fotbal. In fine, varianta portugheza a lui. M-am bagat si eu in seama in speranta ca cei doi batranei cunosc engleza:

- Ma scuzati ca intervin, vad ca vorbiti despre fotbal. Putem purta discutia in trei?

Privirea chiorisa pe care mi-au aruncat-o cei doi m-a facut sa-mi para rau de interventie. Unul dintre ei mi-a aruncat totusi o vorba in sictir:

- Da, presupun ca va pricepeti. Suntem patronii clubului de fotbal VAsco da Gama de Sines, vorbeam despre aducerea unui manager, suntem siguri ca ne puteti ajuta.

Si amandoi izbucnesc intr-un ras isteric.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Ciudati. Imi dau tacticos ochelarii de soare jos. Si le spun:

- Numele meu este Sir Emilian Dumitru. Desigur, nu sunt in masura sa va dau sfaturi. Chiar daca in perioada 2001-03 am antrenat pe Leigh RMI din Conference League si i-am salvat de feicare data de la retrogradare, sau sezonul trecut pe Petrolul Moinesti - din Romania - cu aceleasi rezultate. Presupun ca echipa voastra joaca prin cupele europene si aveti nevoie de vreun Mourinho ceva.

Desigur rasul le-a inghetat instantaneu.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

-Ne scuzati, raspunde unul in tarziu. Numele meu este Augusto Filipe, sunt presedintele clubului. Probabil D-zeu v-a scos in cale. Am promovat anul acesta in Secunda Division B si dorim sa ne salvam de la o eventuala retrogradare. Fostul antrenor si-a dat demisia cand i-am cerut garantii privind salvarea si suntem chiar disperati. Daca dorit putem continua discutia la birou.

Accept. In fond Portugalia e o tara frumoasa. Si plina de brazilieni, nu-i asa!?

Biroul este chiar la stadion. Estadio Municipal de Sines. Micut, am numarat din ochi cam 1500 de locuri. Suporteri? Cateva zeci. Asteptau la poarta noutati. Curiosi la vederea tanarului coborand din masina patronului. Adic a mea.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

La birou liniste. Nici o secretara. Dl. Filipe ma serveste cu o cafea. Dupa care prezinta clubul:

_ Am luat fiinta pe 5 octombrie 1956. Clubul, nu echipa de fotbal. Echipa de hochei este mai cunoscuta, are chiar si site prorpiu, precum sectia de natatie. Fotbalul insa n-a scos capul. Financiar nu stam rau, cu 51.000 lire te descurci in pricipiu un sezon intreg. Plus vreo 15.000 de la sponsori. Din nefericire salariile jucatorilor sunt destul de mari, din acest motiv pentru transferuri nu ai avea la dispozitie decat vreo 5000 lire. (observati cum vorbeste? parca as fi acceptat deja oferta. Oferta nefacuta dealtfel). Ai 23 jucatori in lot. Cei mai buni (3 la numar) au salariile cele mai mari si in principiu am vrea sa scapam de ei.

- K. Sa inteleg. Consider ca accept slujba. Vreti sa va salvez de la retrogradare si sa vand jucatorii exponentiali? Nici gand! Vreau mana libera. Fara costuri suplimentare.

Dupa o clipa de gandire dl. Filipe se ridica din fata mea si se duce la calculator. In 5 minute e gata contractul.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Peste o ora toti jucatorii erau la stadion. Unul dintre ei mi-a sarit in ochi. Avea peste 40 de ani, dupa parerea mea. I-am rugat pe toti sa se prezinte: nume, pozitie, varsta. Era cel mai in varsta si portar pe deasupra. 40 ani batuti pe muche spune el. Am intrebat de cei 3 pusi pe lista. Erau acolo. I-am anuntat ca s-au schimbat planurile si raman momentan in lot. Apoi i-am incredintat pe toti asistentului pentru antrenament. Aveam alte probleme de rezolvat acum. Principala privea staful tehnic. Care in clipa de fata continea 3 persoane: aistentul, un medic si un scut. Am dat un telefon la fortele de munca si am anuntat ca facem angajari. Apoi am chemat scutul si i-am cerut ca in cel mai scurt timp cu putinta sa-mi prezinte o lista cu jucatori portughezi capabili sa joace si sa ajute echipa noastra in indeplinirea obiectivului.

Lotul initial:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Peste o ora ma suna scutul: "Sir, un portar va intereseaza? Bruno Festas. Nu e mare vedeta, dar e peste ce avem." Da-i oferta zic. Din nefericire inca 10 cluburi i-au facut propuneri asa ca... l-am pierdut.

Au trecut 6 zile de cand am preluat echipa. Adversarii din serie transferau de zor. Eu nimic. Nici macar Fortele de munca nu se grabeau sa-mi raspunda. Mi-am luat inima in dinti si am decis sa schimb tactica. Am intrat pe internet si am inceput sa caut jucatori liberi de contract sau foarte ieftini. Asa am dat de Rui Gregorio (DC) de pe la o echipa anonima care nu-si mai permitea sa-l plateasca. Moaca l-am adus. Am gasit si un mijlocas stanga foarte bun, Mauro, dar n-am reusit sa-l conving sa ni se alature.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Au venit si primele incasari. Din vanzari. A plecat Asprilla (neh, nu ala) pentru 2000 lire. Nici pe astia nu-i merita, dar daca am gasit fraierii... Inca trei sositi pana la startul campionatului: Manuel Artur (DR - 31 ani), Israel (mijlocas central peste nivelul ligii) si Duda (AMR, fost la Boavista) toti liberi de contract. Intr-un tarziu mi-am completat si staful tehnic cu 3 scuti, 2 psihoterapeuti si 2 antrenori.

campionatul putea sa inceapa.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Primul an in Portugalia. 29 august 2004. Prima etapa. 518 spectatori in micutul stadion. VGS - Camacha

[attachmentid=undefined]

Asa am inceput meciul. Dezastru. Pana in m. 20 oaspetii au avut vreo 5 ocazii clare. Primul nostru atac prin m. 26. Domingues iese accidentat in m. 42, iar Mico vede doua cartonase galbene pana in m. 79. 0-4 scor final. "Niste desculti", straiga Filipe din tribune.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In etapa 2 jucam in deplasare cu, hmmm... stati sa silabisesc: Pin - hal - no - ven - se. Dap, Pinhalnovense. Retrag putin linia defensiva, adic ii mai tai din avantul ofensiv. Deschi scorul in m.6 (cardita), dar portarul ma tradeaza, ia un gol de pe la 30 metri, iar pana la pauza e 2-1. 4-1 in m. 70, moment in care arunc cu sapca nervos intr-un jucator. Minune!!! 4-3 in urmatoarele 5 minute (Peixe si Duda din lovitura libera). Ruizinho a irosit doua ocazii imense de a egala dupa care intervine ceea ce unii numesc pe ici pe colo BUG-ul. M. 86 si 88 iau doua goluri. 6-3. (BUG - prea multe goluri, prea multe goluri pe final de meci)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 3. Ne viziteaza Barreirense. Linia mea defensiva a primit instructiuni clare. Sub nici o forma n-au voie sa urce de tembeli. Peixe imi manaca ficatii. In m. 8 dribleaza portarul dar trage pe langa poarta. Apoi mai rateaza doua ocazii in faze de unu la unu cu portarul.Ultimele 15 minute din repriza sunt senzationale. Cardita, Duda si Ruizinho marcheaza un gol mai frumos ca altul. Oaspetii reduc diferenta in m. 51, dar peste 6 minute primesc un penalty. Executa Duda (executant perfect al loviturilor libere) si... rateaza. Ce a urmat? 3-4 pana in m. 77. Jalnic!

Deplasare la Odivelas. Iar deschidem scorul, Peixe nimereste in sfarsit poarta. Era m. 8, dar deja nu ma mai bucur. Eram patit. In m. 17 gazdele se lipesc de un cartonas rosu. Semn bun, era si timupl de altfel. In repriza a doua zburdam pe teren, Fio (m.55), Gregorio (m.59) duc scorul la 0-3. Iar in m. 73 gazdelor li se accidenteaza un jucator dupa ce intre timp efectuasera toate schimbarile. Duda si Mico marcheaza si ei. Penaltyul gazdelor, finalizat in m. 86 nici nu mai conteaza: 1-5.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et.5: Prima victorie a dat aripi echipei. Baietii au intrat montati pe teren. Ne vizita Louletano. Conform traditiei (alt bug?) prin m. 7 se deschide scorul. Din nefericire oaspetii au fost fericitii. In m. 26 primesc o lovitura libera indirecta pe la 30 metri. cardita arunca iute mingea peste zid la Ruizinho care da la 11 metri face o rasucire si aduce egalarea cu un sut la coltul opus celui in care plecase portarul. Super meserie brazilianul asta. Dupa 8 minute acelasi Ruizinho ne aduce in avantaj, pentru ca in m.68 sa completeze hattrick-ul. Desigur, in stilul nostru caracteristic, am fost egalati pe final. 3-3.

La mijlocul saptamanii intram in focurile Cupei Portugaliei. Turul 2: VGS - MArinhense (o echipa de prin divizia D cred). Fara istoric. 6-2 (Ruizinho-2, Cardita - 2, Israel, Batao). Din nefericire, Peixe, al doilea atacant, a luat rosu.

Et.6: Estrela - VGS. Stiti povestea. Deschidem scorul repede (m.3 - Israel). Suntem egalati, normal, prin m.25. Ruizinho imi arata ca stier sa execute si lovituri libere (m.54). Peste 4 minute iar suntem egalati. Batao (cu capul dupa un corner, specialitatea casei) si Duda (penalty) maresc diferenta, pentru ca in m. 86 gazdele sa mai amrcheze o data. Si atat. OF! 3-4.

PS: aceasta suita de rezultate m-a convins ca trebuie sa asteptam patchul pentru challenge. Si eventual CM5. :o

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

eT. 7: VGS- O.Mascaride. Victoria din deplasare li s-a urcat la cap baietilor. Trebuie sa lucrez urgent cu ei si pe plan psihologic, e clar. Cunoasteti de acum, primul gol in m.5 (0-1), al doilea in m. 18 (tot oaspetii). Dupa pauza am intrat tare , dar Israel s-a gandit sa ma lase in 10 prin m. 63, asa ca s-a facut si 0-3 in m. 70. Peixe s-a gandit sa se joace putin cu inimioara mea, so... dubla in m. 86 si 90. Era 2-3 si visam... nu mult, fiindca oaspetii au pus mingea la centru si, pana m-am dumirit eu ce si cu, era 2-4.

Deplasarea din turul 3 al Cupei nu m-a mai interesat. 0-3 la Torreense si asta fara sa ne chinuim prea tare.

Et. 8: Ne-am deplasat la - numai nume de astea au astia - Pontassolense. 1-0 in m. - ghici? - 9 desigur. Apoi pauza lunga (chiar incepusem sa ma bucur ca am si eu un meci fara goluri multe)... pana in m.62 cand a egalat Peixe. Ruizinhi, febletea mea, s-a suparat si i-a furat o minge portarului advers, 1-2 (m.70). Desigur trebuia sa se mai marcheze (svere?) asa ca... 2-2! :angry:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 9: Casa Pia - VGS. Iar ploaie de goluri, macar acum am obtinut victoria (2-3). Deisgur scorul s-a deschis in m.5 ( :unsure: ). Golul victoriei in m. 84 (Ruizinho, dubla).

Et. 10, izbavitoare. De ce? Sa va explic: VGS - Lusitania. Nu s-a mai marcat in rpimele minute :hysterical: ; oaspetii au deschis scorul in m.15, Ruizinho (sa traiesti, tata!) a egalat peste 9 minute, iar portarul meu a respins un penalty in m.30. 1-1 scor final, daca va vine sa credeti.

Et.11: Orice minune tine 3 zile, se stie. Ribeira Bravo - VGS. 2-0 era deja in m.11, Gregorio a redus in m.15, 4-1 pana in m.34. Duda a spus sa faca norma, deci 4-2 inainte de pauza. A mai marcat si Peixe in m.81 si... 4-3 scor final.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Et. 12: VGS - Oriental. Meci urat. Putine ocazii, ai mei apatici. 0-1 in m.15, apoi nimic important pana in prelungirile meciului cand oaspetii au mai marcat odata.

Et. 13: Atletico - VGS. Gazdele tocmai si-au schimbat antrenorul. Puteau sa mai astepte si ele o etapa acolo. Asa insa... 2-0.

Et. 14: VGS -U. Micaelense. Aveam deja 4 meciuri fara victorie, 3 infrangeri consecutive, tot ce agonisisem pana atunci se ducea de rapa. Gregorio mi-a luat o piatra de pe inima in m.4 cand a deschis scorul, dar apoi oaspetii mi-au pus metodic alte 3 in loc. 1-3! Si... la valenii scria pe noi!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy