Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Romania


alexnedelcu

Primul Trofeu  

54 members have voted

  1. 1. In ce an voi obtine primul trofeu?

    • < 2020
      10
    • 2022 - 2030
      11
    • 2032 - 2040
      0
    • 2042 - 2050
      1
    • > 2052
      8
    • Niciodata
      24


Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Exact asta am facut in amicalul din Italia. In primul rand am schimbat sistemul, trecand la un 4-2-3-1. Nu e printre preferatele mele, dar cred ca se pliaza mai bine pe lotul care il am la dispozitie. Voi incerca sa fac o echipa mai agresiv, linia defensiva sa fie permanenta la mijlocul terenului si sa jucam la offside. Gaman si Stefan Radu sunt destul de rapizi incat sa reuseasca sa faca pasul la offside la timp. Fundasilor laterali le voi da rol de aripi, cu frecvente urcari in atac si multe centrari. Unul din mijlocasii centrali va fi la inchidere, in timp ce rolul celuilalt il voi schimba in functie de meci si adversar. AML si AMR vor avea instructiuni de a intrat cu mingea in centru, facand loc fundasilor laterali. AMC-ul va fi playmakerul echipei, cel care va dicta jocul si va face legatura dintre mijlocasii centrali si unicul atacant, poacher.

romaniaromaniatactics.jpg

romaniaromaniatactics2.png

Meciul din Italia a fost foarte bun. Am castigat, spre surpriza mea, cu 2-0. O evolutie total diferita fata de dubla cu austriecii. Am adus cativa jucatori noi, am schimbat sistemul, totusi nu ma asteptam sa castigam. Echipa s-a miscat bine, fundasii centrali s-au sincronizat in jocul la offside in mare parte, chiar daca italienii au scapat de doua-trei ori periculos spre poarta. Impresia per total a fost una buna, cu speranta pentru viitoarele meciuri.

italyvromaniastatsplaye.jpg

italyvromaniasplitview.jpg

Am decis sa ii convoc de la echipa de tineret pe doi dintre cei mai promitatori tineri: Adrian Stoian, de la Roma, si Adrian Stupar, de la Real Madrid. Acesta din urma pare fi un concurent serios pentru Torje, ceea ce cautam de mult timp.

adrianstuparprofileattr.jpg

adrianstoianprofileattr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa joci la offsaid, viteza nu este nicidecum un criteriu dupa care sa judeci fundasii in astfel de situatii, conteaza in primul rand mental atributtes (decisions, concentration, positioning, etc).

Decisions – Prime Attribute – Controls the quality of decisions the player makes

Also a prime attribute, and this is one of the most important attributes in the game. A player is constantly presented with options, and the decisions attribute controls if the player chooses the best option. It also controls how and when an option is performed. Decision is what, when and how. Even though it’s a prime attribute, it’s secondary to the creativity (what are the options) and technique (what am I able to do technically) prime attributes.

Link to comment
Share on other sites

Din nou echipa s-a miscat bine, am castigat cu 3-0 lejer. Golurile au fost marcate de Firtulescu, un jucat pe care nu prea l-am luat in seama dar care a crescut mult in ultimul timp si poate fi o solutie pentru echipa, Adrian Stoian si Stefan Radu. Sistemul se pare ca functioneaza, singurul fapt care ma ingrijoreaza e ca in niciunul din cele doua amicale nu a marcat atacantul. Totusi nu e o problema prea mare, cu siguranta o voi remedia.

romaniavliechtensteinsp.jpg

romaniavliechtensteinst.jpg

Elvetia a picat intr-o grupa cu Spania, Olanda si Israel. S-a calificat mai departe dupa primul loc, alaturi de Olanda, trimitand Spania acasa. Se pare totusi ca eliminarea noastra nu a fost o intamplare. De fapt, au ajuns pana in semifinale, unde vor juca contra Poloniei. Celalta semifinala se va disputa intre Rusia si Olanda. Spania, Anglia, Franta si Portugalia nu au reusit sa treaca de grupe.

Link to comment
Share on other sites

Mda, ca o palida consolare, Elvetia a castigat CE. Inaintea finalei si-au concediat managerul :wtf: si totusi au reusit sa se impuna printr-un gol marcat in minutul 114. A fost doar al doilea sut pe poarta, in timp ce olandezii au ratat ocazie dupa ocazie.

Ca o informatie de ultim moment, Chivu se va retrage la sfarsitul sezonului 2012-2013.

Link to comment
Share on other sites

Desi majoritatea echipelor au preferat sa dispute meciuri amicale cu 3 zile inaintea debutului preliminariilor, eu am refuzat partida propusa de FRF contra Bulgariei. Am preferat sa tin echipa in cantonament pentru a pregati meciul din Wales.

Este primul joc oficial in care voi folosi noul sistem si noua echipa. Au aparut destule nume noi, dar care s-au integrat repede in echipa si care isi doresc calificarea. De notat este absenta lui Bogdan Stancu, care s-a accidentat 2 luni in ultimul meci disputat pentru echipa de club. In locul sau l-am convocat pe Alibec.

Primul 11 va arata astfel: Tatarusanu - Rapa, Gaman, Radu, Rat - Ropotan, Deac - Torje, Zicu, Tanase - Liviu Ganea.

35bfa7m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, Bogdan Andrei si Adrian Stupar sunt mai mult decat decenti, chiar nu ma asteptam sa apara astfel de jucatori romani.

Meciul de debut ne-a adus si primele 3 puncte in clasament. Am jucat bine, am dominat, si puteam castiga intr-o maniera mai clara. Sistemul pare sa functioneze, ne creeam multe ocazii de gol, dar inca avem probleme la finalizare. Absenta lui Stancu s-a vazut, dar e bine ca am castigat. In primele 25 de minute am dominat copios dar nu am reusit sa marcam. Golul a venit spre finalul reprizei dintr-un penalti transformat de Zicu. Ne-am dublat avantajul in urma unui contraatac scoala, finalizat de Deac. Torje putea sa ne scuteasca de griji, dar a irosit un penalti obtinut tot de el. Gazdele au profitat si au redus din diferenta, atacantul lor reluand cu capul de langa Gaman. Am reusit sa pastram rezultatul pana la final si am debutat cu dreptul.

Scotia a batut in Belarus cu 2-0, o victorie importanta, iar Croatia s-a distrat cu Insulele Feroe, 6-1.

rr2gde.jpg

6yl43n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy