Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Romania


alexnedelcu

Primul Trofeu  

54 members have voted

  1. 1. In ce an voi obtine primul trofeu?

    • < 2020
      10
    • 2022 - 2030
      11
    • 2032 - 2040
      0
    • 2042 - 2050
      1
    • > 2052
      8
    • Niciodata
      24


Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Bosnia & Herzegovina 3 - 4 Romania :ro:

A fost un meci incredibil. Chiar inainte de intrarea pe teren le-am spus baietilor sa nu fie timorati si sa inceapa meciul cu mult curaj, in atac. Stiam ca echipa gazda este redutabila in atac, dar ca are o aparare slaba de care putem profita. Primele 10 minute i-am tinut la respect pe bozniaci. Am deschis scorul inca din primul minut prin Stancu dupa o actiune superba. Deac a pasat pe culoar pentru Torje, acesta a recentrat in careu la prima bara de unde fostul stelist a reluat puternic. Gazdele au simtit socul incasarii golului si noi puteam profita, numai ca bara s-a opus majorarii scorului. Usor, usor gazdele echilibreaza jocul si reusesc sa egaleze. Dzeko prinde un sut senzational de la 25 metri direct in vinclu. Lobont a avut si el parea lui de vina fiind prins prea in fata. La 10 minute distanta, exact inainte de pauza ca si in Franta primim din nou gol. Tot un sut din afara careului, aici fiind in mare parte vina lui Lobont. Radoi si Lobont au fost cei mai slabi oameni din prima repriza si se pare ca e timpul sa iasa treptat din circuitul nationalei. Tanase a jucat si el sub asteptari si l-am inlocuit cu Zicu, pe care l-am trecut la conducerea jocului iar pe Deac l-am mutat pe stanga. Inceputul partii a doua ne gaseste aparandu-ne si cu zvacniri pe contraatac. Se mai rateaza 2 ocazii mari de fiecare parte, pentru ca la o lovitura libera indirecta sa se faca 3-1. Apararea a gafat in lant, niciun fundas nereusind sa respinga o minge centrata din lateral. Jucatorul aflat la coltul lung reia fara probleme in poarta si pecetluieste in mare parte soarta acestui meci. Ca si cum nu era de ajuns, Mutu se accidenteaza si sunt nevoit sa il schimb cu Marica. Un scenariu mai prost nici ca se putea. Totusi, la o faza de atac prelungita, Stancu primeste mingea pe linia careului de 16 si suteaza fara sperante: 3-2 si reintram in meci. Le-am indicat jucatorilor sa urce mai mult, linia defensiva sa joace la offside si cat mai aproape de centrul terenului. Nou intratul Marica primeste o minge pe centru cu fata spre poarta, Stancu sprinteaza pe langa el, primeste pasa si cu un lob fantastic reuseste egalarea. 3-3 era un rezultat foarte bun in conditiile in care am revenit de la 3-1 in doar 10 minute. Am retras putin echipa in aparare si le-am spus baietilor sa joace pe contraatac. Unul din jucatorii de viteza putea da lovitura, cu putin noroc. Gazdele se arunca in atac, dar apararea noastra rezista. Si unul din acele contraatacuri ne aduce si victoria, Torje marcand golul izbavirii. Acelasi Marica reuseste o pasa filtranta, lancierul preia excelent, intra in careu si suteaza fara sperante. Eram in avantaj dupa o revenire exceptionala si mai erau maxim 10 minute de joc. Am facut pasul inapoi, l-am schimbat pe Stancu cu Lazar si meciul s-a terminat. Cartonasul rosu primit de capitanul Spahic in final nici nu mai conteaza, doar demonstreaza frustrarea gazdelor care au pierdut un meci ce la un moment dat parea castigat.

Totusi, acest meci a scos in evidenta mai multe lucruri. In urmatoare partide trebuie sa incep sa schimb linia defensiva. Lobont e total iesit din forma, faptul ca nu joaca titular la Roma se vede. Am crezut ca poate compensa prin experienta dar conteaza mai mult sa ai meciuri in picioare. Probabil in urmatoare meciuri voi miza pe unul din ce doi tineri portari. Cuplul Chivu - Radoi a fost rudimentar si numai norocul si forma exceptionala a lui Stancu ne-au salvat de o infrangere. Mutu nici el nu mai e ce a fost, chiar daca la Fiorentina joaca constant. E de inteles pe undeva, poate s-au saturat si acesti jucatori de esecurile in lant ale Nationalei. Oricum, tinerii vin tare din spate si reprezinta solutii reale pentru primul 11. Rapa, Torje, Stancu sunt deja certitudini iar ca viitor cuplu de fundasi cred ca voi miza pe Stefan Radu si Gaman. Ropotan e si el un castig si cu siguranta va juca mai multe minute de acum incolo.

bosniaherzegovinavroman.jpg

bosniaherzegovinavroman.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca inaintea meciului din Bosnia eram un necunoscut si presa aprecia ca logice rezultate din meciurile anterioare, pe care orice antrenor le putea obtine, acum situatia s-a schimbat. La intoarcerea in tara am fost asteptat pe aeroport de mai multi reporteri de la diferite televiziuni sportive. Am refuzat sa ofer orice fel de interviu, preferand sa raman concentrat asupra meciului de peste 3 zile cu Luxembourg.

Dimineata, am deschis ziarele online pentru a vedea ce a scris presa despre victoria obtinuta. Majoritatea articolelor erau pozitive, laudand noua echipa pe care am creat-o si unitatea acesteia. Printre randuri, ceva anume mi-a atras atentia. O serie de nume necunoscute pentru mine, precum Gigi Becali sau Mititelu, dadeau declaratii la cald cum ca ar fi discutat cu mine o posibila preluare a echipelor pe care le patroneaza, la sfarsitul campionatului. In alt articol, doi impresari vorbeau despre contributia pe care jucatorii reprezentati de ei au adus-o echipei si ca e numai meritul lor ca i-au transferat la echipe importante. Incepusem sa-mi dau seama de ce anteriorii selectioneri au rezistat asa putin si nu au avut performante. Am inchis imediat laptopul, speriat de fotbalul in care eram implicat si eu, cu cea mai mare raspundere, cea de selectioner. Telefonul continua sa sune iar mesajele nu se mai opreau. Le-am ignorat pe toate, stiind ca adevaratele aprecieri vor veni doar atunci cand ne vom califica.

Pentru meciul cu Luxembourg voi face 3-4 schimbari in primul 11, odihnindu-i macar prima repriza pe cei mai obositi dupa meciul cu Bosnia.

Link to comment
Share on other sites

Meciul cu Luxembourg a fost mult mai greu decat ma asteptam. Stiam ca jucatorii nu vor fi foarte motivati in fata unui adversar asa slab si ca riscam sa pierdem puncte pretioase. De aceea am insistat sa vorbesc foarte mult cu ei inainte de startul meciului. Totusi se pare ca discutiile nu au avut niciun efect.

Amatorii din Luxembourg au deschis scorul in minutul 19, lasandu-ne fara replica. Pana la pauza am reusit sa tragem 3 suturi spre poarta. O prima repriza foarte, foarte proasta. I-am schimbat pe Ganea cu Stancu si pe Deac cu Tanase. Am reusit sa egalam repede in urma unui corner, marcator Gaman, prima reusita pentru nationala. Am continuat sa atacam dar fara niciun orizont. Jocul era apatic, pasele nu mergeam, jucatorii nu alergau. Spre final acelasi Stancu pleaca in adancime la o pasa a lui Zicu, reuseste sa isi depaseasca adversarul in viteza si inscrie pentru 2-1. Era minutul 86 si rasuflam usurat. O victorie importanta care ne aduce inca 3 puncte. Sunt ingrijorat insa de jocul foarte prost pe care l-am facut, dar sper sa fie vorba numai despre o subestimare a adversarului.

Gaman a dovedit ca este o solutie foarte buna in centrul apararii si ca merita mai multe sanse. Marica in schimb a dezamagit, pierzand clar teren in fata noului val de atacanti tineri.

romaniavluxembourgstats.png

romaniavluxembourgsplit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca de Bratu n-ai vorbit deloc pe-aici.

E un jucator foarte bun in Fm (cu mult peste ce poate el irl), cred ca ti-ar putea fi de folos in atac atunci cand ai ceva accidentati si nu ai alte solutii.

Asta ca tot am vazut ca te-ai plans de Marica.

Link to comment
Share on other sites

Chiar am luat in calcul de cateva ori sa-l selectionez dar am zis sa ma axez pe tineri. El oricum nici nu joaca la echipa de club, deci nu stiu cat de folositor mi-ar fi.

Mai jos e lotul convocat pentru returul cu Bosnia si in mare parte titularii cu care voi incepe. Chivu trece printr-o perioada nefasta si am decis sa il titularizez pe Stefan Radu care joaca foarte bine la Lazio. De Mutu inca nu ma pot dispensa, chiar daca pana acum in aceste preliminarii nu m-a ajutat foarte mult.

De la acest meci vreau cel putin un egal, dar tinand cont ca jucam acasa sper sa castigam. O victorie ne-ar face in proportie de 90% favoriti pentru locul 2.

20110220211611.jpg

Link to comment
Share on other sites

Romania 3 - 1 Bosnia & Herzegovina

Am facut un meci foarte bun, reusind o victorie aproape decisiva. Am dominat intreg meciul, ratand ocazii foarte mari. Torje a deschis scorul in minutul 23 in urma aceleiasi scheme, pasa filtranta si finalizare din careu. Bogdan Stancu isi continua evolutiile foarte bune marcand din nou de 2 ori. Bozniacii au inscris golul de onoare spre final, cand nimic nu mai conta.

Ca o mentiune, in ultimul moment am decis sa-l titularizez pe Tatarusanu. A fost o decizie buna, acesta intervenind salvator in cateva randuri. Cuplul de fundasi centrali a jucat excelent, completandu-se reciproc. Mutu a facut si el un meci bun, oferind 2 pase de gol si ratand 2 ocazii bune.

Una peste alta sunt multumit atat de victorie cat si de jocul practicat. Se pare ca evolutia contra Luxembourgului a fost doar un accident. care sper sa nu se mai repete. Cu aceste puncte ne-am distantat in clasament si am luat o optiune serioasa pentru calificare.

romaniavbosniaherzegovi.jpg

romaniavbosniaherzegovi.jpg

Clasamentul grupei arata un pic ciudat, dar foarte bine pentru noi. :thumbup:

uefaeuropeanfootballcha.jpg

La 5 zile departare de acest meci am sustinut un amical in Malta. Am castigat doar cu 2-1, dar am ratat 7 ocazii clare de gol iar gazdele au inscris la singurul sut pe poarta.

Cu 5 victorii in ultimele 5 meciuri am reusit sa ajungem pana pe locul 17 in lume. :ro:

Link to comment
Share on other sites

Calificarea era aproape si toata lumea simtea asta. Urma dubla cu Luxembourg si Franta.

In Luxembourg am castigat, 1-3, dar nu fara emotii. Gazdele au deschis scorul in urma unei pase data inapoi de Torje si interceptata de atacantul advers. Acesta a fost si scorul pauzei. Ca si in meciul de acasa, am egalat imediat dupa pauza prin Tamas, care marcheaza la selectia cu numarul 50. Imediat, Bogdan Stancu face 2-1 cu un sut din afara careului care loveste bara de doua ori inainte sa intre in poarta. Tot el marcheaza si golul trei, stabilind rezultatul final. O victorie logica, anticipata de toata lumea in calculele calificarii.

Meciul cu Franta de acasa putea insemna si calificarea matematica, un egal fiind suficient. Prima repriza a fost anosta, fara ocazii de gol, ambele echipe multumindu-se cu egalul. Totusi, in minutul 81 francezii deschid scorul in urma unei faze fixe, Tatarusanu iesind gresit pe centrare. Scorul final de 0-2 l-a stabilit Mexes dintr-un corner in minutul 95. O infrangere dureroasa, un meci pe care nu meritam sa il pierdem.

romaniavfrancestatsplay.jpg

romaniavfrancesplitview.jpg

Mai sunt doua meciuri de jucat si avem 6 puncte peste Bosnia. Deci, partida de acasa cu Belarus ce urmeaza va fi decisiva. Astept o victorie logica care sa aduca mult dorita calificare.

uefaeuropeanfootballchaa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Romania 3 - 0 Belarus :ro:

Am castigat lejer un meci pe care l-am dominat de la cap la coada. Niciun moment nu s-a pus problema obtinerii celor 3 puncte, Zicu deschizand scorul inca din minutul 8. A reusit dubla pe final, intre timp Tanase marcand si el o data. 3 puncte care ne aduceau calificarea... la baraj. Ultimul meci, din Albania, nici nu mai conta. Totusi am obtinut victoria, 1-0.

Din cele 9 grupe, prima echipa din fiecare se califica automat, iar cea mai buna echipa dupa locul doi prinde si ea bilete pentru turneul final. Restul de patru echipe calificate se vor afla dupa baraj. Din pacate, faptul ca nu am obtinut niciun punct cu Franta a contat enorm. Vom jucam baraj contra Elvetiei, un adversar accesibil, zic eu. Turul se va juca la Berna iar meciul decisiv, patru zile mai tarziu, la Bucuresti.

uefaeuropeanfootballcha.jpg

uefaeuropeanfootballcha.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lista lotului cu care voi aborda cele doua meciuri este mai jos. De mentionat absentele lui Gabi Torje, suspendat pentru cumul de cartonase galbene, si Tatarusanu, accidentat. In locul acestora voi miza pe Tanase, mutat pe banda dreapta si inlocuit pe stanga de Deac, si Pantilimon in poarta. In rest, echipa obisnuita din ultimele meciuri.

20110222122753.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dezastru!

In tur am facut un meci bunicel, am avut o bara si 2 ocazii clare de gol. Gazdele au marcat printr-un sut de la distanta, capitol la care se pare ca portarii nostri stau foarte prost. Cred ca jumatate din golurile primite au fost din afara careului de 16 metri. Totusi, rezultatul ne dadea sperante pentru retur, mai ales ca revenea si Torje.

switzerlandvromaniaspli.jpg

In meciul de la Bucuresti am fost de nerecunoscut. Cel mai slab meci de cand sunt eu selectioner, exact cand aveam cea mai mare nevoie de o victorie mare. Am inceput meciul in atac, dar ne-a lipsit luciditatea. Suturi anemice si faze palide de atac. Presiunea timpului isi spunea cuvantul. Elvetienii au deschis scorul in urma unei actiuni pe cont propriu luata de Steinegger, un pusti de la 17 ani. L-a driblat pe Stefan Radu ca in curtea scolii si a inscris lejer pe langa Pantelimon. De aici totul s-a ruinat. In minutul 58 l-am scos pe Stefan Radu si l-am intrudos pe Deac, incercand sa aduc ceva nou in atac. In atacul nostru nu s-a intamplat nimic, in schimb atacul elvetienilor a profitat de jocul nostru la offside si a mai marcat de 2 ori. Scor final 0-3 si traiesc cea mai mare dezamagire din viata mea.

romaniavswitzerlandspli.jpg

Federatia a decis sa nu intrerupa colaborarea, dar mi-a impus clar ca obiectiv calificarea la CM din Brazilia.

Link to comment
Share on other sites

cu o aparare asa rigida si lipsita de viteza nu prea poti juca la offside dupa parerea mea. imi pare rau ca nu te-ai calificat dar tine capu sus thumbup.gif obiectivu era sa te descurci bine in grupe + ca ai facut treaba mult mai buna ca Muce jr :) sa vina CM 14 :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy