Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fmro Preview - Dinamo


Mihai

Recommended Posts

  • MentholBoy

Ieri, unul dintre forumisti a cerut niste screenuri legate de Dinamo asa ca in posturile urmatoare ii voi face pe plac si ii voi oferi cele solicitate.

Pentru inceput avem ecranul de start la preluarea functiei de antrenor la Dinamo, urmat de cel cu lotul (lipsesc din cauza scroll-ului Curca si Dolha, aflati in capul listei) si patru screenuri de la info: overview, facts, facilities si board overview

post-1-12867197312764_thumb.jpg

post-1-1286719741717_thumb.jpg

post-1-12867197462455_thumb.jpg

post-1-12867197508581_thumb.jpg

post-1-12867197563636_thumb.jpg

post-1-12867199737986_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

In partea de Info a clubului exista un tab foarte util numit Team Settings, de unde va puteti seta sarcinile asistentului si modul de administrare a satelitului si echipei U19, dar si un alt element foarte important, Scouting-ul. Aveti trei optiuni foarte importante de setat la Scouting, destul de interesante:

- scout to track players on loan

- scout to track players offered by scouts

- filter agents offers

post-1-12867199545069_thumb.jpg

post-1-12867208565319_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Doua intrebari care mi s-au parut misto la prima conferinta de presa:

- prima legata de lipsa trofeelor la Dinamo in ultima vreme

- a doua legata de faptul ca am Dinamo setata ca fav club (nu mai imi aduc aminte daca era si in FM 10)

post-1-12867211191558_thumb.jpg

post-1-12867211258442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team
si cum ai tras concluzia asta ?

Pai daca ar fi fost cat de cat buni ar fi fost in raportu ala. Torje e la best young mid... dar cu cine sa se lupte aici ?

Alexe sa zicem ca e accidentat dar Liviu Ganea... ?

Torje e cel mai bun mijlocas dreapta din Romania in realitate si in joc...

cat despre legende... Il vrem si noi pe Catalin Hildan....

Link to comment
Share on other sites

Mie unu mi se pare imputita rau de tot treaba doar cand vad ca Andrei Cristea nici macar nu e mentionat de secund, iar M. Niculae si Danciulescu sunt evaluati peste el.

Dar aici poa' sa intervina si faza cu asistentul tampit care judeca valoarea totala a unui jucator dupa 3-4 atribute pe care le considera el cheie :) .

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

cat despre legende... Il vrem si noi pe Catalin Hildan....

My fault, e un capitol unde am uitat sa umblu

Dar aici poa' sa intervina si faza cu asistentul tampit care judeca valoarea totala a unui jucator dupa 3-4 atribute pe care le considera el cheie :) .

Indeed

Cornel Talnar a ajuns scout la Dinamo?!

Postul lui in momentul de fata cam asta e. Un fel de chief scout. Era si un articol unde scria ca a trebuit sa vina intr-un weekend de acasa de la Alba ca sa vada nu stiu ce meci de juniori pentru nu stiu ce jucatori

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Stai linistit ca nu se bazeaza nimeni doar pe articole. Se mai bazeaza si pe inside info. Daca ai ceva util de adus la research este binevenit si vei vedea cum se lucreaza. Multa lume are senzatie ca researchul e asa, pielea pulii, o chestie de doi lei facuta dupa ureche. Nu e chiar asa, dar daca nu esti acolo, nu ai de unde sa stii.

De multe ori, mi se sparg mie in cap toate problemele care apar, insa lumea nu stie ca sunt atat de multe de facut incat un singur nu are cum sa le faca pe toate. Da, e adevarta. Sunt erori ale researcherilor pe care nu ai cum sa le corectezi. Hell, si eu am facut erori. Uneori timpul e prea scurt.

Mai sunt erori ale head-researcherilor straini. Cele mai recente exemple, care din fericire nu au prins jocul sunt cazurile lui Jose Moreno si Tchami. Prin grija unor savanti (HR columbian si asiatic), cei doi au ajuns la Steaua, respectiv UTA dupa unirea finala a bazelor de date. Si asta fara ca vreunul sa ma intrebe daca cei doi au semnat cu echipele in cauza. Aici au intrat in actiune betatesterii (carora le multumesc pe aceasta cale) care au sesizat la timp. Dupa scandalul de rigoare facut, s-au operat modificarile in db master.

Dar tot mai sunt scapari din varii motive. De la oboseala pana la dezinteresul unor researcheri, de la neintelegeri intre researcheri sau neatentia acestora pana la neintelegerea modului de lucru, de la lipsa de bun simt (a fost un caz celebru acum ceva vreme, cand un asa-zis researcher a lucrat pe fisierele unui club de nivel inferior dupa care mi-a cerut sa ii trimit credit pe mobil sau bani prin mandat postal ca sa imi dea fisierele lucrate :wtf: )

Suntem oameni, dar suntem si prea putini. Cei care au lucrat anul au facut foarte multe lucruri bune, pe langa erorile inerente si le multumesc pentru munca depusa. Nu a iesit perfect. Se putea mult mai bine, dar fara oameni care sa ajute nu ai cum. Ne-au fost de mare ajutor Andrei Razvan si Addy G prin aportul adus si sunt bucuros ca au acceptat sa ne ajute, fiindca am imbunatatit semnificativ multe la joc. Timpul nu ne-a permis sa facem cele dorite asa cum trebuie si veti vedea in urmatorul patch oficial ca vor mai fi multe schimbari, de la stadioane pana la echipe noi, de la loturi mult mai actualizate pana la info de cluburi.

Ca trivia, iata diferentele intre FM 2010 10.3 si FM 2011: 7469 staff, 1264 cluburi, 427 orase, 312 stadioane - 7913 staff, 1512 cluburi, 822 orase, 323 stadioane.

E mult, e putin? Voi sunteti cei care veti aprecia cand veti avea jocul in fata

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Stai linistit ca nu se bazeaza nimeni doar pe articole. Se mai bazeaza si pe inside info. Daca ai ceva util de adus la research este binevenit si vei vedea cum se lucreaza. Multa lume are senzatie ca researchul e asa, pielea pulii, o chestie de doi lei facuta dupa ureche. Nu e chiar asa, dar daca nu esti acolo, nu ai de unde sa stii.

De multe ori, mi se sparg mie in cap toate problemele care apar, insa lumea nu stie ca sunt atat de multe de facut incat un singur nu are cum sa le faca pe toate. Da, e adevarta. Sunt erori ale researcherilor pe care nu ai cum sa le corectezi. Hell, si eu am facut erori. Uneori timpul e prea scurt.

Mai sunt erori ale head-researcherilor straini. Cele mai recente exemple, care din fericire nu au prins jocul sunt cazurile lui Jose Moreno si Tchami. Prin grija unor savanti (HR columbian si asiatic), cei doi au ajuns la Steaua, respectiv UTA dupa unirea finala a bazelor de date. Si asta fara ca vreunul sa ma intrebe daca cei doi au semnat cu echipele in cauza. Aici au intrat in actiune betatesterii (carora le multumesc pe aceasta cale) care au sesizat la timp. Dupa scandalul de rigoare facut, s-au operat modificarile in db master.

Dar tot mai sunt scapari din varii motive. De la oboseala pana la dezinteresul unor researcheri, de la neintelegeri intre researcheri sau neatentia acestora pana la neintelegerea modului de lucru, de la lipsa de bun simt (a fost un caz celebru acum ceva vreme, cand un asa-zis researcher a lucrat pe fisierele unui club de nivel inferior dupa care mi-a cerut sa ii trimit credit pe mobil sau bani prin mandat postal ca sa imi dea fisierele lucrate :wtf: )

Suntem oameni, dar suntem si prea putini. Cei care au lucrat anul au facut foarte multe lucruri bune, pe langa erorile inerente si le multumesc pentru munca depusa. Nu a iesit perfect. Se putea mult mai bine, dar fara oameni care sa ajute nu ai cum. Ne-au fost de mare ajutor Andrei Razvan si Addy G prin aportul adus si sunt bucuros ca au acceptat sa ne ajute, fiindca am imbunatatit semnificativ multe la joc. Timpul nu ne-a permis sa facem cele dorite asa cum trebuie si veti vedea in urmatorul patch oficial ca vor mai fi multe schimbari, de la stadioane pana la echipe noi, de la loturi mult mai actualizate pana la info de cluburi.

Ca trivia, iata diferentele intre FM 2010 10.3 si FM 2011: 7469 staff, 1264 cluburi, 427 orase, 312 stadioane - 7913 staff, 1512 cluburi, 822 orase, 323 stadioane.

E mult, e putin? Voi sunteti cei care veti aprecia cand veti avea jocul in fata

Eu unul va pot ajuta cu mare placere la urmatoru research... toata vara am avut timp liber cu caruta. Daca imi programez bine timpul pot sa va ajut si 10 ore pe zi in unele zile... oricum bafta si felicitari pentru munca. Nu e usor.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy