Jump to content

Fm.Exe Has Encountered A Problem And Needs To Close


mariusrico

Recommended Posts

Salutare,

"fm.exe has encountered a problem and needs to close" e problema mea :).

incep prin a preciza ca inainte sa instalez jocul full, am jucat versiunea demo si a mers perfect, desi am avut si acolo problema cu graphics setup, care insa am rezolvat-o cu directx sdk.

astazi am primit dvdul (dupa 25 de zile, apropo pt cei care inca-l mai asteapta :P ) si i-am dat drumul nerabdator, dar in timpul instalarii la un moment dat, crezand ca s-a blocat deoarece nu se modificase progress barul de vreo 10 minute, i-am dat cancel, dupa care programul de setup chiar s-a blocat si a trebuit sa-i dau restart ca murise.

l-am instalat din nou, iar la lansarea jocului am primit eroarea cu graphic display, i-am bagat directx sdk care se pare a rezolvat-o, dar apoi am primit eroarea fm.exe has encountered a problem..

asa ca am inceput sa caut pe forumuri un raspuns si am gasit cateva sfaturi pe care le-am incercat, fara succes insa:

- i-am facut update la 10.1

- am insalat cel mai recent driver pt pl video

- am instalat ultima versiune java si directx, desi ambele vin odata cu jocul

- am creat un nou cont de windows de pe care am instalat din nou jocul

- am verificat dxdiag tool si n-am nicio problema majora decat: "The file d3d9d.dll is a debug version, which will run slower than the retail version."

- am dezinstalat / reinstalat jocul / update-ul de mai multe ori dupa pasii de mai sus.

precizez ca system requirements sunt ok, mai putin pl video care e de doar 4mb, dar care a rulat bine la vers demo cu 2d match view.

instalarea jocului dureaza cam 15-20 de min care mi se pare destul de mult.

credeti ca problema ar putea fi de la faptul ca mi-a dat crash prima data cand l-am instalat si se poate sa fi ramas ceva install log sau fisiere eronate? chiar daca l-am dezinstalat / reinstalat?

sau daca aveti alte idei, apreciez ajutorul.. :bere

------------------

System Information

------------------

Time of this report: 11/25/2009, 22:56:18

Machine name: C4

Operating System: Windows XP Home Edition (5.1, Build 2600) Service Pack 3 (2600.xpsp_sp3_gdr.090804-1435)

Language: English (Regional Setting: English)

System Manufacturer: Acer

System Model: TravelMate 270

BIOS: PhoenixBIOS 4.0 Release 6.0. .01

Processor: Mobile Intel® Pentium® 4 - M CPU 1.80GHz

Memory: 1276MB RAM

Page File: 443MB used, 2685MB available

Windows Dir: C:\WINDOWS

DirectX Version: DirectX 9.0c (4.09.0000.0904)

DX Setup Parameters: Not found

DxDiag Version: 5.03.2600.5512 32bit Unicode

Link to comment
Share on other sites

ai instalat Microsoft .NET Framework Version 2.0?Poate de la asta e problema :thumbup:

am ms .net framework 2.0, 3.0 si 3.5 sp1

Dezinstaleaza-l cu Your Uninstaler si mai incearca o data.

l-am dezinstalat, i-am curatat registrii si fisierele din update pe care nu le-a sters, dar dupa reinstalare, aceeasi problema

as mai putea incerca altceva? (in afara de a reinstala windowsu, ceea ce din pacate nu pot, fiind laptopul de serviciu)

noel: nu e s3 virge, ca e sis650, daca asta te macina asa de tare.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelege gresit, dar pe pocnitoarea asta nu o sa iti mearga jocul niciodata. Poate ca demoul a mers fiindca a fost cat de cat optimizat, dar jocul full am dubii. Poti sa pui ce sdk vrei tu

dar cu minimum system requirements (1,4 ghz / 512 mb ram) cum ramane, Mihai? si daca sistemul e prea slab, genul asta de eroare ar trebuie sa primesc? ma gandeam ca ar trebui macar sa incarce jocul si sa mearga cat de incet, dar sa mearga.. cel putin cu o liga, daca demoul merge cu 4-5 ligi.

si inca un raspuns offtopic (pierdere de vreme), pt emi: nu il folosesc doar pt mail si office, ci mai rulez ceva programe, care nu solicita prea multe resurse cce-i drept. oricum, de ce ai impresia ca toti managerii ar trebui sa investeasca o mie, doua de euro intr-un laptop performant daca nu au nevoie de asemenea sistem? de banii aia iti platesti angajatii in vremuri ca astea, amice ;)

Link to comment
Share on other sites

pt emi: nu il folosesc doar pt mail si office, ci mai rulez ceva programe, care nu solicita prea multe resurse cce-i drept. oricum, de ce ai impresia ca toti managerii ar trebui sa investeasca o mie, doua de euro intr-un laptop performant daca nu au nevoie de asemenea sistem? de banii aia iti platesti angajatii in vremuri ca astea, amice ;)

Cine a zis ca trebuie investita o mie de euro sau chiar doua?

Uite aici cel mai ieftin laptop gasit pe un site (nu fac reclama):

Laptop Acer Aspire AS1410-723G25n Intel® Celeron® M723B 1.2GHz, 3GB, 250GB, Linux, Rosu, Video 4500MHD.

Are pretul de 1.349,00 RON (cu TVA).

Transformat in euro iese un pic peste 300 de euro ;)

Link to comment
Share on other sites

nu ma macina catusi de putin, era o constatare, nu o ironie.

am fost doar mirat, data viitoare o sa imi cenzurez aceste iesiri nerusinate, care fac rau fotbalului.

sau data viitoare ai putea sa vii cu o solutie constructiva, care sa faca bine fotbalului si sa ruleze si pe acest amarat de sistem-pocnitoare. cred ca esti de acord ca un asemenea raspuns ar fi mult mai apreciat ;)

Stupid e cand se face caterinca aiurea pe seama unui user nou.

Ceea ce incerc eu acum este sa demonstrez ceva. Ca el a exagerat cu suma aia de 1-2000 de euro.

Ce e neclar?

da, ai dreptate.. eram un pic pe langa cu preturile, recunosc. dar, cum ziceam, let's stick to the subject. daca aveti alte idei, in afara de baga bani in sistem, ar fi mult mai de folos. deocamdata astept si raspunsul celor de sigames. sunt tare curios ce zic ei..

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

dar cu minimum system requirements (1,4 ghz / 512 mb ram) cum ramane, Mihai? si daca sistemul e prea slab, genul asta de eroare ar trebuie sa primesc? ma gandeam ca ar trebui macar sa incarce jocul si sa mearga cat de incet, dar sa mearga.. cel putin cu o liga, daca demoul merge cu 4-5 ligi.

You're missing the point. Problema ta e placa video, nu restul. Si revin asupra ideii, ca demoul e optimizat sa mearga aproape pe orice.

Link to comment
Share on other sites

ok, mai poti adauga 508 mega memoriei video actuale si cred ca o sa mearga.

ruleaza in compatibility mode?

Eu am un desktop mai vechi de felul lui. Am o placa vide ATI9250 (256) care la prima vedere nu se incadreaza pentru optiunea 3d a jocului si totusi imi merge foarte cursiv selctand nivelul low al graficei.

1024 rami

intel celeron 3.13ghz

Poate e de la altceva problema lui...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Video Card

Minimum: 128 MB video card (NVIDIA GeForce FX 5900 Ultra or greater; ATI Radeon 9800 or greater; Intel 82915G/82910GL or greater) Laptop versions of these chipsets may work but are not supported.

You Have: Intel® 82852"82855 GM"GME Controller

Upgrade Suggested: Unfortunately, your Video Card does not meet this requirement. Click here to see some recommendations.

Features: Minimum attributes of your Video Card

Required You Have

Video RAM 128 MB 64.0 MB

Hardware T&L No

Pixel Shader version 2.0 0.0

Vertex Shader version 2.0 0.0

Deci vesti bune, mariusrico. Nu ai nevoie decat de inca 60MB la placa video, pt ca la mine, desi imi da FAIL, jocul ruleaza (bineinteles, nu in 3D). Si pariez ca nici nu trebuie sa mergi la serviciu ca sa verifici din 2 motive:

- ori esti inca acolo :D

- la E&Y sunt sigur ca trebuie sa carati laptoapele dupa voi si la baie :D:D:D:D:D

OvidiuB, bine ai venit pe forum! Aduci un freshness pe-aici, ca ne cam saturaseram de BOvidiu asta al nostru, omniprezent :D

Link to comment
Share on other sites

Lucreaza la E&Y si mai are timp de manager? Credeam ca si in somn rezolva situatii. :hysterical:

On a serious note, or not: vezi daca poti sa formatezi si sa instalezi iar windoza. Stiu ca ai zis ca nu prea se poate, dar mai perie si tu pe cineva pe acolo. Poate poate :D

Le zici ca nu merge excel-ul bine. Sacadeaza :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy