Jump to content

Buguri 10.1


Victor

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Frustrant ...

Cu toate ca la intalnirea directa am castig de cauza (away goals), per total am iesit pe 2.

Nu stiu cum exact este implementat in joc, insa in realitate acel "results between teams" se traduce fix rezultate intre echipe si nu tine cont de golurile inscrise in meciurile directe. Dovada sta play-off-ul dintre Egipt si Algeria.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

un bug destul de enervant : orice as face nu ii pot schimba sa nu o trimita in 6 metri la corner. Orice instructiune as da numai acolo o da. De exemplu am pus sa imi dea short ( am selectat "ofer short option" la unul dintre mijlocasi ) si executantul cornerului o trimite tot in 6 metri. Acelasi lucru si pentru loviturile libere, stand with taker si la team instruction am pus short si imi centreaza in centru.

Eu am pus la instructiuni la cornerul executat de pe stanga "near post" si la cel executat de pe dreapta "far post" si executantii mei - oricare ar fi ei - bat acolo unde am setat eu cu ochii inchisi, chiar daca nu e nici un coechipier acolo. Deci nu cred ca problema e la instructiunile echipei.

Link to comment
Share on other sites

Desi unele lucruri s-au rezolvat fata de FM-urile trecute, altele persista.

Sa fiu iertat, dar nu cred sa fi avut doua meciuri la rand in care sa nu aiba cineva o ocazie in primele doua minute ale reprizei. Am mai avut probleme cu contractele, jucatorii neacceptand contracte mai bune, doar fiindca nu primeau salariul pe care il cereau (cu sign on fee superior celui dorit, ieseau mult mai bine).

In joc au fost rezultate foarte ciudate cu scoruri bizare. Ce mi se pare neobisnuit e ca daca repet un meci de trei ori, probabil o data voi domina eu copios, o data va fi echilibrat, o data va domina adversarul copios - fara ca vreun gol marcat devreme sa afecteze jocul. Pare foarte aleatoriu. De exemplu, jucand in L6 in Anglia, aveam o infrangere si cinci egaluri, dupa ce am pus de-o formatie foarte solida cu fosile de prin lume. Asta se intampla prin etapa 30, cand am intalnit ultima clasata acasa, iar din trei tentative, ei au castigat de doua ori la limita si eu o data la scor. E clar ca nu e foarte elocvent, dar imi vine greu sa cred ca efectul psihologic de a juca cu o echipa inferioara ca valoare poate face ca deodata sa fii complet dominat de ei, mai ales in conditiile in care ai o formatie care ar trebui sa se afle macar in L4 ca lot.

Mi se pare ciudat, pentru ca la mine e invers. Am pierdut cu 1-0 la Sampdoria dupa ce am avut 3 bare si alte cateva ocazii (jucam cu Udinese). Mi-am zis ca e ok, se mai intampla. Am pierdut imediat apoi cu 2-3 cu Roma acasa dupa ce am avut 2-0 in minutul 60 si am dominat trei sferturi din meci. Pentru a nu sparge ceva in jurul meu am zis sa fac un experiment, sa ma relaxez: am mai jucat de 4 ori meciul. Ce s-a intamplat? Nu am castigat nici unul dintre ele, desi eram pe locul 4 in campionat, Roma pe locul 9, batusem inainte acasa pe Fiorentina, Milan, facusem egal la Inter acasa. Si inca ceva relevant : in 3 din 4 meciuri repetate cu Roma am pierdut la un gol, desi am schimbat jucatorii si tactica la fiecare meci.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu stiu cum exact este implementat in joc, insa in realitate acel "results between teams" se traduce fix rezultate intre echipe si nu tine cont de golurile inscrise in meciurile directe. Dovada sta play-off-ul dintre Egipt si Algeria.

Mai mult ca sigur stii despre ce vorbesti ... insa m-am uitat de curiozitate la "Rules" pt UCL. Acelasi "Result between teams" fara nicio notificare de Away Goals.

Ma rog, poate chiar asta e regula stabilita de CAF, insa eu chiar m-am bazat pe rezultatul ala direct - de aici si frustrarea de care vorbeam

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Stiu ca in mod normal, cum ai vazut si tu la UCL, results between teams tine cont si de goluri, d-asta am si zis ca nu imi dau seama cum au putut sa diferentieze in joc, daca intr-adevar au aplicat regulile reale ale CAF.

La exemplul dat de mine, Algeria si Egipt au terminat ambele cu 13 puncte grupa preliminara, golaveraj +5 si cate 9 goluri marcate.

In meciurile directe, fiecare a avut cate o victorie, pe teren propriu, 3-1 si 2-0, si s-a ajuns la meci de baraj, pe teren neutru.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ciudat, pentru ca la mine e invers. Am pierdut cu 1-0 la Sampdoria dupa ce am avut 3 bare si alte cateva ocazii (jucam cu Udinese). Mi-am zis ca e ok, se mai intampla. Am pierdut imediat apoi cu 2-3 cu Roma acasa dupa ce am avut 2-0 in minutul 60 si am dominat trei sferturi din meci. Pentru a nu sparge ceva in jurul meu am zis sa fac un experiment, sa ma relaxez: am mai jucat de 4 ori meciul. Ce s-a intamplat? Nu am castigat nici unul dintre ele, desi eram pe locul 4 in campionat, Roma pe locul 9, batusem inainte acasa pe Fiorentina, Milan, facusem egal la Inter acasa. Si inca ceva relevant : in 3 din 4 meciuri repetate cu Roma am pierdut la un gol, desi am schimbat jucatorii si tactica la fiecare meci.

Long Live Rubberband AI !

Desi AI cheating-ul nu e la nivelul altor jocuri cum ar fi seria NFS Underground unde adversarii se buseau iar apoi recuperau in mod miraculos 10 secunde pe tur chiar cazul in care tu conduceai perfect sau in jocurile de strategie pe grade mai avansate de dificultate unde AI-ului ii inmulteste resursele stranse cu doi iar unitatile le creeaza de 2 ori mai repede , e prezent si in FM2010 ca in toate jocurile.Toate astea se intampla pentru ca AI-ul are si el o limita.

La FM2010 daca tu trebuie sa pierzi un meci il pierzi orice ar fi.Daca trebuie sa ai 10 bare intr-un meci ai 10 bare ,iar daca trebuie sa ratezi de 10 ori 1 la 1 cu portarul , ratezi de 10 ori 1 la 1 cu portarul.

Pentru ca gameplay-ul ,desi mai bun decat la 2009, nu e nici pe departe perfect, dai peste situatii penibile la tot pasul.

Joc In Bundesliga si la inceputul sezonului l-am achizitionat pe Benaglio de la Wolfsburg.Intradevar are evolutii mai bune decat portarul pe care l-am avut pana acum dar e departe de forma pe care o arata in meciurile contra mea cand juca pentru Wolfsburg.Trebuia sa fie bombardament la poarta lui tot meciul ca sa intre in plasa macar odata

Link to comment
Share on other sites

Eu personal cred ca e vorba de inabilitatea ta de a schimba ordinele tactice de 100 de ori pe secunda, asa cum poate face ai-ul.

Pai o fiinta umana nu cred ca ar fi capabila sa receptioneze 100 de ordine tactice pe secunda.Presupun ca si jucatorii lui se vor a fi oameni.

AI cheating-ul e prezent in toate jocurile pentru ca acesta sa fie mai disputat, dar de multe ori devine iritant.

Link to comment
Share on other sites

Din dorinta de a simula cat mai bine realitatea, l-au izbit de toti peretii. In cea mai mare parte a lui, jocul nu are nici o logica. Nu conteaza ce jucatori ai, cum ii gadili, cum ii pui in teren, ce instructiuni le dai, ce sistem folosesti, rezultatul va fi aleatoriu. Atributele jucatorilor parca nu conteaza mai deloc, daca asistentul iti spune ca echipa ta are tendinta ca impotriva echipelor mari sa joace bine, iar impotriva echipelor mici sa joace prost, ei bine aceasta tendinta defapt se transpune in realitate, pentru ca fix asa se intampla. Inteleg, o data, de doua ori, dar se intampla mereu. Antrenorul advers (mai bine spus AI-ul) e D-zeu pe pamant; gaseste de fiecare data solutia castigatoare. Le dai gol, nici o problema, se schimba ultra ofensiv, un 4-2-4 frumusel, si in maxim 10 minute ai luat gol. Bai! stai asa ca am pregatit un sistem de contraatac in astfel de cazuri, lasa ca ii las sa ma atace, recuperez mingea si super atacantul meu de viteza va face ravagii. Ei bine NU!, nu se va intampla asa ceva, dar daca cumva te pune naiba sa ataci tu, apoi o sa iti explice el cum e si cu contraatacul (de la 3 in sus asa). Si intradevar daca nu schimba ala sistemul de joc si indicatii si strategii de vro 100 de ori intr-un meci n-a facut nimic. Moralul jucatorilor: daca ai moral scazut, pierzi, daca ai moral superb, ghici!, PIERZI, pai stai ca toti erau cu moralu ridicat, echipa e in forma, corect dar ai jucat cu o echipa mai slaba, iar jucatorii tai au fost demotivati.Ah, da! uitasem. Dar care e diferenta intre un jucator care joaca prost si unul care joaca bine? pai simplu, ala care joaca bine da gol din orice pozitie, ala care joaca prost rateaza cel putin 5 situatii de 1 la 1 cu portarul (neinteresant faptul ca defapt el a jucat bine pana la ratare, ca s-a demarcat bine, ca a dejucat offside-ul etc.). La fundasi e si mai simplu, cand joaca prost face vreo doua penalty-uri si eventual mai ia si un cartonas rosu. Cu alte cuvinte nu echipa ta joaca prost, ci echipa adversa e formata din Valdes, 5xCristiano Ronaldo si 5xMessi (desi ei sunt niste prapaditi de se bat la retrogradare). Greseli de arbitraj; spunea cineva mai sus ca au fost introduse intentionat pentru a simula realitatea, mai dal naibii de realism, ca UEFA si FIFA se dau cu capul de pereti sa gaseasca solutii pentru a reduce pe cat se poate aceste greseli de arbitraj, si noi ce facem intr-un joc, le introducem intentionat. Foarte inteligent. Pai lasati-ma fratilor macar intr-un joc sa fiu si eu arbitrat corect. Jucatorii de rezerva, tinuti aproape meci de meci pe banca, si folositi ocazional, se gandesc ei asa deodata ca vor sa joace la un club mai mare. Pai stai frate ca tu nu prinzi prima echipa aici, te-as intelege sa vrei sa pleci, sa joci in alta parte, nu-ti convine ca esti rezerva, dar tu vrei un club mai mare? ...nice! Greu de tot sa vinzi niste jucatori, am vreo trei jucatori cu care ma chinui de vreo 2 sezoane sa-i vand (si sunt medii nu niste zdrente). Prin ziare zvonuri ca multe echipe ii vor, cand ii ofer nu-i mai vrea nimeni. Am angajat 11 antrenori (atat cat imi da voie conducerea), asistentul ma bazaie intruna ca mai trebuiesc. Am dat odata din curiozitate sa angajez pe unul propus de ei, evident ca conducerea a dat jos transferul, dar ala ma bazaie in continuare...si multe altele ca m-am plictisit de scris.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Din dorinta de a simula cat mai bine realitatea, l-au izbit de toti peretii. In cea mai mare parte a lui, jocul nu are nici o logica. Nu conteaza ce jucatori ai, cum ii gadili, cum ii pui in teren, ce instructiuni le dai, ce sistem folosesti, rezultatul va fi aleatoriu. Atributele jucatorilor parca nu conteaza mai deloc, daca asistentul iti spune ca echipa ta are tendinta ca impotriva echipelor mari sa joace bine, iar impotriva echipelor mici sa joace prost, ei bine aceasta tendinta defapt se transpune in realitate, pentru ca fix asa se intampla. Inteleg, o data, de doua ori, dar se intampla mereu. Antrenorul advers (mai bine spus AI-ul) e D-zeu pe pamant; gaseste de fiecare data solutia castigatoare. Le dai gol, nici o problema, se schimba ultra ofensiv, un 4-2-4 frumusel, si in maxim 10 minute ai luat gol. Bai! stai asa ca am pregatit un sistem de contraatac in astfel de cazuri, lasa ca ii las sa ma atace, recuperez mingea si super atacantul meu de viteza va face ravagii.

Am citit pana aici, si un lucru e clar. Spui balarii. Ti-e mai usor sa dai vina pe cat de prost e jocul in loc sa te uiti in gradina ta. Orice meci, usor sau greu, poate fi transat in favoarea user-ului cu conditia ca acesta sa stie sa fenteze AI-ul, sa stie sa il citeasca, sa ii anticipeze urmatoarea miscare. S-a dus era super tacticilor plug and play, in care puteai castiga tot doar daca gaseai combinatia perfecta de setari.

Nu sustin in niciun caz ca jocul e bun, ca ME e stralucit in vreun fel, pentru ca nu e asa nici pe departe. Doar ca majoritatea reclama bug-uri care apar doar din cauza nestiintei lor. Nu mi s-a intamplat deloc des sa fiu egalat in ultimele minute, nu iau gol imediat dupa ce am marcat, nu am probleme cu atacantii care rateaza 10 ocazii 1vs1. Si nu, nu joc cu vreo super echipa, ci cu Rapid si am reusit sa bat si Man UTD, Fiorentina, Zenit, Celtic etc.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Din dorinta de a simula cat mai bine realitatea, l-au izbit de toti peretii. In cea mai mare parte a lui, jocul nu are nici o logica. Nu conteaza ce jucatori ai, cum ii gadili, cum ii pui in teren, ce instructiuni le dai, ce sistem folosesti, rezultatul va fi aleatoriu. Atributele jucatorilor parca nu conteaza mai deloc, daca asistentul iti spune ca echipa ta are tendinta ca impotriva echipelor mari sa joace bine, iar impotriva echipelor mici sa joace prost, ei bine aceasta tendinta defapt se transpune in realitate, pentru ca fix asa se intampla. Inteleg, o data, de doua ori, dar se intampla mereu. Antrenorul advers (mai bine spus AI-ul) e D-zeu pe pamant; gaseste de fiecare data solutia castigatoare. Le dai gol, nici o problema, se schimba ultra ofensiv, un 4-2-4 frumusel, si in maxim 10 minute ai luat gol. Bai! stai asa ca am pregatit un sistem de contraatac in astfel de cazuri, lasa ca ii las sa ma atace, recuperez mingea si super atacantul meu de viteza va face ravagii. Ei bine NU!, nu se va intampla asa ceva, dar daca cumva te pune naiba sa ataci tu, apoi o sa iti explice el cum e si cu contraatacul (de la 3 in sus asa). Si intradevar daca nu schimba ala sistemul de joc si indicatii si strategii de vro 100 de ori intr-un meci n-a facut nimic. Moralul jucatorilor: daca ai moral scazut, pierzi, daca ai moral superb, ghici!, PIERZI, pai stai ca toti erau cu moralu ridicat, echipa e in forma, corect dar ai jucat cu o echipa mai slaba, iar jucatorii tai au fost demotivati.Ah, da! uitasem. Dar care e diferenta intre un jucator care joaca prost si unul care joaca bine? pai simplu, ala care joaca bine da gol din orice pozitie, ala care joaca prost rateaza cel putin 5 situatii de 1 la 1 cu portarul (neinteresant faptul ca defapt el a jucat bine pana la ratare, ca s-a demarcat bine, ca a dejucat offside-ul etc.). La fundasi e si mai simplu, cand joaca prost face vreo doua penalty-uri si eventual mai ia si un cartonas rosu. Cu alte cuvinte nu echipa ta joaca prost, ci echipa adversa e formata din Valdes, 5xCristiano Ronaldo si 5xMessi (desi ei sunt niste prapaditi de se bat la retrogradare). Greseli de arbitraj; spunea cineva mai sus ca au fost introduse intentionat pentru a simula realitatea, mai dal naibii de realism, ca UEFA si FIFA se dau cu capul de pereti sa gaseasca solutii pentru a reduce pe cat se poate aceste greseli de arbitraj, si noi ce facem intr-un joc, le introducem intentionat. Foarte inteligent. Pai lasati-ma fratilor macar intr-un joc sa fiu si eu arbitrat corect. Jucatorii de rezerva, tinuti aproape meci de meci pe banca, si folositi ocazional, se gandesc ei asa deodata ca vor sa joace la un club mai mare. Pai stai frate ca tu nu prinzi prima echipa aici, te-as intelege sa vrei sa pleci, sa joci in alta parte, nu-ti convine ca esti rezerva, dar tu vrei un club mai mare? ...nice! Greu de tot sa vinzi niste jucatori, am vreo trei jucatori cu care ma chinui de vreo 2 sezoane sa-i vand (si sunt medii nu niste zdrente). Prin ziare zvonuri ca multe echipe ii vor, cand ii ofer nu-i mai vrea nimeni. Am angajat 11 antrenori (atat cat imi da voie conducerea), asistentul ma bazaie intruna ca mai trebuiesc. Am dat odata din curiozitate sa angajez pe unul propus de ei, evident ca conducerea a dat jos transferul, dar ala ma bazaie in continuare...si multe altele ca m-am plictisit de scris.

In mare, sunt niste frustrari pe care cu totii le avem la un moment dat...mai ales cand pierdem. Dar daca te chinui un pic ( asta inseamna sa dai cat mai rar "forward") , e posibil sa ai rezultate care sa iti aduca un pic de satisfactie ca ti-ai pierdut noptile respective... Poate eu am avut noroc, dar am jucat pana acum la fm10 doar doua cariere: cu steaua un sezon ( m-am enervat ca nu am putut juca amicale in iarna si nu m-am putut prezenta bine in primavara Europa League cu PSV Eindhoven) si am luat titlul la pas, si cu Roma, locul 4 primu sezon, locul 2 al doilea sezon, locul 5 al treilea sezon, plus semifinala de CL si Europa League...nu pot sa spun ca am fost foarte atent la detalii, am jucat ca sa cunosc jucatori si sa vad cam cum evolueaza, cu o tactica facuta dupa lotu' pe care il aveam la dispozitie...

E drept, dupa unele jocuri imi venea sa renunt, dar daca analizam atent, imi dadeam seama de greselile pe care le faceam...

Dupa parerea mea, cu jocul asta nu ai cum sa ai satisfactii decat daca joci de dragul fotbalului, nu de dragul succesului...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

cred ca toti cei care isi revarsa frustrarile pe aici, le fac de dragul fotbalului, de dragul succesului exista o optiunie care se cheama "reload", implicit n-ai frustrari.

atunci astept sa vad pe acest forum frustrari de genul " marchez prea mult", "m-am saturat sa castig", "e prea usor"

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mantis, acest exponent al obiditilor de pe fmro...

si pe mine ma fute jocul, dar mie imi plac provocarile, incerc sa imi fac cea mai buna echipa si sa bat tot tot tot. de aia nu joc decat o singura salvare pentru fiecare versiune de fm, sa am timp sa fac echipe din zdrente, si zdrente din echipele ai-ului.

I am fucking special.

eu joc cu athletic bilbao, e de de parte cel mai dificil challenge de pana acum.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mantis, acest exponent al obiditilor de pe fmro...

si pe mine ma fute jocul, dar mie imi plac provocarile, incerc sa imi fac cea mai buna echipa si sa bat tot tot tot. de aia nu joc decat o singura salvare pentru fiecare versiune de fm, sa am timp sa fac echipe din zdrente, si zdrente din echipele ai-ului.

I am fucking special.

eu joc cu athletic bilbao, e de de parte cel mai dificil challenge de pana acum.

Care este recordul tau ca numar de sezoane la o singura echipa?

Link to comment
Share on other sites

Asta cred ca intra tot la categoria bugs: am ajuns cu Dinamo in semifinala UEFA 2009/2010.

In tur preliminar, am scos pe Rapid Viena, 3-2 in deplasare si 2-2 acasa.

Grupa cu Hamburg, Fenerbahce si Litex. Doua victorii la zero cu Litex, 3-3 si 2-3 cu Fener, 4-2 (in deplasare!) si 2-2 cu Hamburg, calificare de pe locul 2.

Primul tur eliminatoriu: 4-2 acasa si 2-3 in deplasare cu Ajax.

Al doilea tur (sferturi): 3-4 in deplasare si 3-2 acasa cu Roma.

Al treilea tur (semifinala): 2-2 acasa cu Marseille, inca n-am jucat returul.

Echipa tip (4-3-1-2): Dolha - Molinero, Tamas, Moti, Pulhac - Putsilo, N'Doye, Ad. Cristea - Meriem - Niculae, Bratu. Niculescu a avut o prima treime de sezon senzationala (13 goluri in vreo 16 meciuri), dupa care s-a accidentat.

Jur ca n-am dat niciun reload la meciurile din UEFA, dar am facut scurta la mana de dat opposition instructions la fiecare meci.

Singurul lucru care ma seaca grav e miserupismul unor jucatori la anumite faze - ex. pasa in adancime care ajunge in 6 m, portarul sta pe linia portii, vine atacantul de la 16m si da gol. In rest, daca nu ti-e lene sa dai individual instructions si stai sa cauti pozitia si instructiunile cele mai potrivite, chiar iese bine.

Ma-ntreb o chestie - care e diferenta intre Assistant Manager si Coach?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ceva nu se leaga. Primul tur eliminatoriu sunt 16-imi, deci al doilea tur e cu optimi, nu cu sferturi.

Cat despre intrebare, ass il poti folosi la anumite optiuni (nu training) unde nu poti folosi un antrenor normal, parca. Gen feedback, opp instructions, team talk.

Link to comment
Share on other sites

Cornel - corect, sferturile au fost cu Galata, 2-2 in deplasare si 1-1 acasa. Intre timp am jucat si returul cu OM, 1-1 si eliminat pe away goals.

De ce intreb de assistant manager - vad ca astia inca n-au eliminat smecheria care-ti permite sa ai cati coaches vrei. Angajezi 11 insi drept coaches, dupa care le oferi contract de ass man (90% o sa accepte). Board-ul nu zice nimic (spre deosebire de cum fac daca vrei sa iti angajezi ceva ass man direct), iar coach count scade - eu acum am vreo 10 assistant managers si vreo 8 coaches, teoretic cre' ca merge la infinit. Ca toti sunt pamant e alta problema.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy