Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] Cariera lu' Gogu. Din liga a 7-a pana ... unde s-o putea


kan-guru

Recommended Posts

His name is Gogu. Gogu Ion. Manager in timpu' liber si (momentan) fara ocupatie in timpu' mai putin liber. Gogu a fost pasionat de fotbal de cand era mic. Adica de cand statea pe olita si se uita la taica-su care facea galerie-n fata televizorului. Cand Gogu a mai crescut pasiunea i s-a intensificat. A ajuns chiar sa dea si cu picioru' in minge pe maidan. Nu prea era el prieten cu mingea (si nici mingea cu el) ... da' se tolerau reciproc. Fotbalistic vorbind, Gogu a fost un ins norocos. De cand se stie, a fost mare. Fizic. A avut mai multe kile si mai multi centimetri decat colegii de pasiune de pe maidan. Chestia asta l-a ajutat fiindca sansa sa si-o ia in mecla dupa ce dadea la gioale era destul de redusa. Si-a mai luat-o el din cand in cand, da' fiind un ins darnic de felu' lui, n-a avut nici o jena sa le dea si el altora, cu dobanda. Si uite-asa s-a nascut legenda Gogu. Fundasu' de fier care rupe oase si umfla mecle pe teren. La un moment dat, insa, remarcabila cariera a lu' Gogu a ajuns la final. Maidanu' a fost imprejmuit si-a fost construit un mall. Oricat ai fii de bun, nu pot intra in mall sa joci fotbal. Gogu a fost nevoit sa se lase de sport si sa se-apuce de chestii mult mai putin interesante. De exemplu, si-a dat seama ca tre' sa se duca la munca, o chestie profund deprimanta. Da' pasiunea pentru fotbal i-a ramas nestirbita. De exemplu, a vazut toate meciurile care se puteau vedea la teveu. Chiar si p-alea date in reluare. Da' nu era suficient. Simtea nevoia unei implicari mai active in "fenomen". Drept care, intr-o zi, si-a tras o licenta de antrenor, categoria C. Cum a facut ? Nu stie nimeni, intrucat Gogu si scoala au fost dusmani inca de pe vremea cand Gogu invata chestile complexe si dureroase numite "citit" si "scris". Da' s-a descurcat, nu conteaza cum si in ce fel.

Bon, Gogu era deci antrenor cu acte-n regula. Acu' problema era ... ce sa antreneze. In visele lui (normale, de altfel) se visa mare manager pe la Real Madrid si Bayern. Totusi, cineva l-a informat intr-o zi cum ca, cica, pentru a ajunge manager pe la straini ar fi nevoie de niscai experienta si reputatie. Ca nu te angajeaza Realu' sau nemtii daca ai CV-u' gol precum sticlele dupa o noapte de betie crunta. Gogu s-a simtit teribil de descurajat. Habar n-avea la ce le trebuie alora CV-uri si-alte porcarii de-astea scrise ... da' n-avea ce face. Trebuia sa se sacrifice, mai ales c-ar fi pacat ca un antrenor de valoarea lui sa se piarda-n anonimat doar pentru ca n-are niste hartii la indemana. Drept care s-a apucat sa-si caute echipa.

N-a gasit. A fost pe la niste interviuri ... da' n-a iesit nimic. Mdeh, asa-i lumea. Se oftica atunci cand il vede pe cate unu' care stie meserie. Iar Gogu stie, nu gluma. A vazut finala Campionatului Mondial de 6 ori si-acu' poate povesti desfasurarea meciului oricui e dispus sa-l asculte. Doar ca nu prea gaseste "dispusi" d-astia.

Suferinta lu' Gogu s-a tot intensificat ... pana intr-o zi. Cand, intamplator, a dat norocu' peste el. Adicatelea s-a apucat sa butoneze telefonu' la nimereala si-a dat de articolu' asta :

https://www.ziaruldesport.ro/articol_5785_zds_pg_0.htm

I-a placut mai ales inceputu' : "Pe drumul 101 A, între Cocorăștii Colți și Filipeștii de Târg, se află localitatea Zalhanaua, pe meleagurile căreia s-au născut, susțin băștinașii, cei mai valoroși fotbaliști, dar și cei mai neciopliți, ar spune cam toți oaspeții".

Imediat ce-a citit (cu greu, e adevarat) prima fraza Gogu s-a identificat instantaneu cu locatia respectiva. Fiindca era vorba de "cei mai valorosi" iar el se simtea extrem de valoros. Era vorba si de "fotbalisti", adica de pasiunea lui. Ma rog, se mai vorbea acolo si de "cei mai neciopliti", o chestie complicata. Da' Gogu mai auzise expresia asta atunci cand era vorba de el insusi, deci a presupus ca era vorba de ceva "de bine". Adica se putea spune ca pe-acolo prin comuna era plin de d-astia precum Gogu. Frati de-ai lui. Era clar : asta era cel mai bun loc in care-si putea incepe Gogu cariera de manager international. Plus ca-n articol se mai vorbea si de-o sedinta de smardoiala, chestie care l-a excitat pe Gogu la maxim. N-avea voie sa rateze sansa asta !

Bon ... deci s-a prezentat Gogu la interviu. Care-a fost simplu :

"- Acte de antrenor ai ?

- Da sefu' !

  - Da-le-ncoa' sa le vad ! Aha ! Vezi ca n-avem bani. Suntem club amator. De-o haleala si-o bauta s-ar mai gasi, plus o locatie pe' un sa vietuiesti. Daca am chef poate scap si niscai prime de meci, da' sa nu vii sa ceri. Ai inteles ?"

- Da, sefu' !

- Ai grija, pe-aici suntem toti adevarati, nu fatalai de la oras. Baietii-s cam irascibili cateodata. Te descurci ?

- Oho ! Normal, sefu', se poate ?!?

- Bine. Ultima chestie : vezi la ce gagici te dai. Daca ti-o iei e numai vina ta. Pricepi ?

- Da, sefu' !

- In regula. Esti angajat ! Treci si presteaza !"

uyoGszT.png

Formularea "I am your Press Officer" a avut ca efect faptu' ca Gogu a fost strabatut instantaneu de cele mai intense, profunde si contradictorii instincte sentimente posibile. Totusi, o pasarica (mai mare si mai neagra) locala l-a informat pe Gogu cum ca-n cazu' respectiv se aplica (imperativ !) recomandarea numaru' 3 ("vezi la ce gagici te dai"). Intrucat erau nou prin comuna Gogu si-a dat seama ca tre' sa amane problema. Sau, si mai bine, s-o uite.

Pan' la urma nici nu era important intrucat oricum Gogu traia momente magice. Era manager ! Ma rog, manager incepator, da' nici nu mai conteaza amanuntu' asta :

C2IxiTV.jpg

Imediat dupa incoronarea manageriala a avut loc, normal, o conferinta de presa. Adicatelea un cetatean care pretindea ca e ziarist si vreo 6 localnici care pretindeau ca sunt suporteri l-au luat pe Gogu la intrebari (si niscai "tratatie") la birtu' comunal. Intrucat auzise zvonuri pe la scoala de antrenori cum ca cica e bine sa lauzi clubu' daca vrei sa n-ai belele ... Gogu si-a intrat in rol :

HMUZJxX.jpg

Intre noi fie vorba, lu' Gogu i se rupea daca clubu' era (sau nu) cu adevarat "great" sau "huge". Insa din punctu' lui de vedere orice club care l-a angajat pe EL n-are cum sa fie altfel decat al' mai tare club din lume.

Imediat dupa conferinta de presa Gogu a avut o intalnire care l-a deprimat. Profund. Adicatelea s-a intalnit cu manageru' asistent. Care manager asistent n-avea nici o calificare ... da' din ce zicea era clar ca stia mai multe despre antrenorat decat Gogu. Perversu' dreaq ...

wa15j58.jpg

Ca urmare a intalnirii socante cu asistentu' Gogu a avut nevoie de aproximativ o ora si-o sticla de vin pentru a-si pansa orgoliu' personal ranit. Dupa ce-a incheiat activitatea sanitara, insa, a realizat ca-i fraier. Pai el, Gogu, era sefu' ! Adicatelea nu conta ce stie Gigi asistentu', daca Gogu hotara sa se faca "asa" ... pai "asa" se facea. Revigorat dpa constatarea asta Gogu s-a cugetat cum ca cica ar fi bine sa faca cunostiinta cu baietii din echipa. Inainte de asta, insa, a trecut pe la porcu' de asistent si i-a cerut sa-i faca o schema. Sa-i scrie acolo tot, despre club si toti jucatorii. El, Gogu, e ... cum se zice ... "organ decizional", dom'le, deci tre' sa i se prezinte un raport complet. Gigi asistentu' s-a conformat (injurand printre dinti) ...

*****

Raport, capitolu' 1. Stadion si baza de antrenament :

"- Bah, gigi, zi-mi si mie ce dreaq ai scris aici ...

- Bah, am scris ca-n afara de teren de joc n-avem nimic. Da' chiar nimic !

- Lasa, vere, macar avem teren. Bun si-ala !"

RkFUgTi.jpg

*****

Raport, capitolu' 2. Club vision

"- Mosule, ce dreaq e aia "vision" ?

- Vision e aia cand iti zice prezidentu' ce vrea muschii lui sa faca echipa.

- Aha ! Si vrea neaparat clasare-n primele locuri ? Nasol, fratele meu, avem nevoie de jucatori. Si zici ca te pricepi la tactici , chestii d-astea ? Ca si io ma pricep, da' numa' pentru echipele mari. PSG, Liverpool, d-astia. Habar n-am cum e prin liga judeteana ..."

KMi7sGQ.jpg

*****

Raport, capitolu' 3. Staff

"- Bah, Gigi, asta e cu antrenorii, nu ?

- Da, bah !

- Pai cum, bah, numa' noi doi suntem pe craca ? Ce dreaq, pai cine munceste pentru noi ?

- Nu stiu, mosule, situatia e be*ita rau. Da' tu esti sefu', te descurci !

- Bah, esti nebun ? Io ma duc la sef sa-i zic sa mai angajeze pe careva. Pai o sa fac infract de la atata munca daca tre' sa ne ocupam noi de toate alea ..."

ATLcr5f.jpg

U5PLsRO.jpg

*****

Raport, capitolu' 4. Jucatori

"- Haoleo, mama, ce de litere ! Ce dreaq ai scris atat, bah ? Vrei na-nebunesc de la atata citit ?"

.... (o ora mai tarziu) ...

"- Gata, vere, am murit, nu mai pot. Bah, tu vezi ce vad si io ? N-avem mijlocasi !

- Mersi, mosule, m-am prins de mult.

- Lasa bah textele, tre' sa dam sfoara-n tara, fara mijlocasi suntem mancati !

- Cine dreaq crezi ca vine la noi ?

- Vin, bah, da' tre' sa-i chemam la test. Sa vedem ce pot. Ca n-avem d-asta de da' cu geana ... cum dreaq ii zice, bah ... scout. Tre' sa-i vedem noi. Oricum, noi suntem experti, adio io sigur sunt. Da' zi si mie, cum de-ajunse chinezu' asta, Nguyen sau cum il cheama, sa joace pe-aici ?

- Nu-i chinez, bah Gogule, e vietnamez

- Habar n-ai, cica tot aia e !

- Pleaca bah d-acilea, nu-i tot aia. Da' vezi ca e roman. Adica are buletin de Romania ...

- Ne-am dat dreaq ... sa fie sanatos, da' daca-l vad ca haleste caini il pun pe faras"

*****

Lotu' de seniori

aljmnRL.jpg

Lotu de juniori :

6S5VJF5.jpg

*****

Raport, capitolu' 5. Vestiar

"- Gigele, trai-ti-ar, ce-i aia, bah, team cohesion ?

- E aia daca se inteleg sau nu jucatorii ! Daca-i cu rosu inseamna ca nu se inteleg. Ca sa fie de bine tre' sa fie verde. Deocamdata e nasol rau.

- Hauleo, da' ce-au de impartit, vere ? E dusmanie intre ei ? E de la femei sau de la bani ?

- Nu, bah. Nu se inteleg pe teren. Adica nu se nimeresc cu pasele, nu se ajuta unu' pe altu', chestii d-astea. Aici e treaba ta. Tre' sa-i ajuti.

- Pai ... bine, las' ca vad io ce fac. Da' chestia ailalata cu locker-cum-dreaq-ii-zice ... tot asa ? Tre' sa fie verde ?

- E tot treaba ta. Tre' sa castigi meciuri si sa ai grija sa nu fie sucariti. Ca daca nu le place antrenamentu' sau le pleaca vreun pretenar se sucaresc si-ai belele.

- A dreaq munca managementu' asta ... cin' m-o fi pus sa ma apuc de-asa ceva ?"

sYPc7y8.jpg

*****

Neoficial

"- Gigione, hai sa-ti zic o chestie. Am auzit pe la scoala de antrenori (aia pe care tu n-ai facut-o, fraiere !) cum ca cica ar exista un lucru de-i zice "ADN-u' echipei. Io stiu ce-i ala. Da' tu stii ? Hai, test ! Baga mare !

- Pai daca stii de ce ma-ntrebi ?

- Zi, bah, ca stiu ca nu stii !

- Nu ma oftica ca fac urat ! E chestia aia cand iti alegi jucatorii. Adica aduci la club numa' jucatori de-un anume fel.

- Zi mai departe ca zici bine !

- Tre' sa fie tari la anumite chestii. Adica driblangii sau sa stea bine cu fizicu' sau sa joace numa-n pase ca Barcelona, chestii d-astea.

- Aha. Ia zi, c-aici nu stiu ... la ce-ar trebui sa fie tari baietii din Zalhanaua ?

- Paaaaaaaiiiiiiiii ... sincer ? Tre' sa fie smardoi. Ca p-acilea cine nu-i smardoi nu face nici doi bani.

- Aha. Bah Gigi, si la ce-ar trebui sa ne uitam noi ca sa stim daca-s smardoi au ba ?

- Stiu si eu ? Bah ... io zic asa. E nevoie de aggression. Adicatelea ... daca te-a 'nervat unu' ... baaaaannnnnng ... l-ai lovit instant. Dupa aia ... de bravery. Adica ca nu ti-e frica sa te bagi la bataie, chiar daca iese cu nasoale. Si de strength. Ca degeaba te bagi la bataie daca te pune unu' jos din flegma.

- Zici tu ca astea-s importante ?

- Cele mai importante. Cine n-are asa ceva n-are ce cauta la noi. Si-ar mai fi niste chestii da' care nu-s obligatorii. Adica ... agility, de exemplu. Eschive neica, sa nu-ti iei toti pumnii. Sau s-o tai daca treaba devine chiar groasa. Dupa aia ... balance. Ca daca n-ai asa ceva te impinge unu', cazi si ti-o iei urat. Tre' sa fii tzapan pe picioare. Stamina. Pe teren, dupa o ora de alergat nu se face sa nu fii in stare sa dai cu pumnu' din cauza oboselii. Ar mai fi ... sa vedem ... work rate. Adicatelea sa-ti folosesti fizicu' ori de cate ori e nevoie fara sa faci fitze. Poate si determination, da' aici chiar nu stiu ce sa zic. In orice caz, primele trei de care ziceam sunt obligatorii

- Bine, bah, Gigi, esti cel mai tare. Ete ADN-u' : aggression, bravery, strength. Cu restu' ... om vedea ... auzi, bah, da' cum stim care din baieti are adeneu d-asta si care nu ?

- Pai vezi ca ti-am trecut acolo unde-am scris de atribute. Ce-i scris cu rosu inseamna nasol. Alelalte culori inseamna ca-i de bine. Cel putin in ligile judetene".

*****

f9j2Zlo.jpg

"- Gigi boss, ce vrea chinezu' asta, neica ?

- Cod de conduita. N-ai auzit de-asa ceva pe la scolile alea ?

- Aaaa, ba da bah Gigi, da' pe mine ma oftica codurile. E nasoale si se ia de oameni. Codu' asta cu ce e ?

- Cu amezi, cu ce dreaq sa fie ...

- Bah, esti nebun ? Ia-l dreaq d-aici ca ma-'nervez. Io nu pun mana pe codu' ala nici sa-mi dai un milion. Adica ... bah, as zice ca pentru un milion m-as sacrifica ..

- Asteapta tu milionu' ala. Pana atunci ... zi mai bine ce faci daca tre' sa sanctionezi jucatorii. Ca iau galbene, rosii, ca nu vin la antrenamente, cazuri d-astea. Despre aia scrie-n cod

- Aaaa, pai de ce nu zisesi ? Bah, Gigi, vorbeste dreaq romaneste ca io credeam altceva. Si zici ca pot sa dau amenzi ?

- Si zici ca esti manager ?

- Sunt, trai-ti-ar ! Dau si amenzi ... m-am scos, frate ! Azi-maine ajung si gabor. Bine, ia codu' si pune-l la buda ca si-asa nu mai e hartie pe-acolo si era sa-mi bag destele-n dos din cauza porcatiei aleia de servetel de l-au pus acolo. Zi-le baietilor ca dau amenzi numa' la cine vreau eu si cand am io chef. Si sa nu mai vina cu coduri ca-i dau in judecata ... adica nu, ii dau afara, ca sunt manager"

f9j2Zlo.jpg

*****

"- Sa traiti, patroane ! Sa traiti o mie de ani, sa va traiasca si familia !

- Sa nu-mi zici c-ai aflat ?

- Ce sa aflu', boss ?

- Bomba bombelor, Gogule ! Niste unii au venit sa cumpere abonamente. Bah, nici in ale mai grandomane vise nu nu mi-am inchipuit c-o sa se intample asa ceva ... a 'nnebunit lumea ...

KglDizI.jpg

- Aaaaa ... habar n-aveam da' e normal boss. Au aflat c-am venit io la club. Toata lumea stie valoarea lu' Gogu !

- Taci dreaq, n-am timp de tampenii. Zi mai bine ce problema ai.

- Sefu', ma doare !

- Ce te doare, neica ?

- Toate ma dor. Rau de tot

- Si ce vrei sa-ti fac eu ?

- Matale ... nu, mersi, n-am pretentii d-astea. Da' daca s-o gasi careva sa-si faca un masaj ...

- Sa fii sanatos, descurca-te !

- Nu, sefu' ca nu aia e problema. Eu sufar, ma sacrific, da-ma dreaq. Da' ce facem daca-i apuca pe baieti ? Ca poate-i doare si pe ei. Si stii si matale ce nasol e cand te-apuca o durere d-asta ... sunt sportivi, au probleme, intelegi matale ...

- Aaaaa ... bine bah. In regula. Baga un ochi prin comuna si vezi ce gasesti. Da' al' data sa nu mai vii cu probleme d-astea ca-s ocupat.

- Sa traiti, boss, sunteti al' mai tare presedinte.

- Inchide usa ca se face curent ! Nu asa bah, mai intai iesi si dupa aia poti s-o inchizi !"

...

TepunS4.jpg

Judging staff ability : 2. Adica Gogu nu va avea supriza s-auda comentarii de genul "bah, Gogule, nu te pricepi, bah. N-ai tehnica-n tine, la stamina esti muci iar agility personala e fix zero barat. Despre concentration si workrate nici nu mai vorbesc. Habar n-ai ce-s alea".

*****

...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

"- Bah, Gogule !

- Ce-i, bah ?

- Bah, am vorbit eu cu unu' care e bagat tare de tot in fenomen. E d-ala care cunoaste o gramada de jucatori. I-am zis ca facem trialuri d-astea si-a zis ca poa' sa ne trimita jucatori, da' sa-i spunem inainte ce fel de marfa vrem.  Cu ce zici ? De care sa-i cerem ?

- Bah, stiu si eu ? Pai sa-i zicem sa-i trimita pe Griezmann, Rakitic si Messi.

- Gogule, esti matol ? Ala ne trimite jucatori d-astia buni pentru liga judeteana. Cand te-o angaja Real Madridu' o sa poti sa-l ceri si pe Messi, daca asa ai chef. Deocamdata esti la Arizona, neica. Exprima-te, ce fel de jucatori zici sa-i cerem aluia ?

- Bah, Gigi, faceam caterinca da' tu esti prea fraier sa te prinzi. Acu', pe bune, vezi sa fie d-astia tineri, pana-n 23 de ani.

- De ce, fratele meu ? Da' aia de 30 ce-au ?

- Aia stiu prea multe, vere. Crezi ca inghit sa vina unu' d-astia si sa se laude ca ma invata meserie ? Pai de ce-s manager ? Nu, frate, tre' sa fie tineri, sa fac instructie cu ei. Ca-n armata. Ma rog, io n-am fost pe-acolo ca aveam alta treaba, da' mi-au zis unii ca e nasol. Am zis 23 de ani, pai 23 ramane. Asa. Dupa aia ... vezi c-am vorbit de smecheria aia cu adeneu'. Aici nu vin decat baieti de baieti. Strength, aggression, bravery. N-au asa ceva ? Nu-i luam la noi. Tu cam ce zici, cam pe ce posturi suntem descoperiti ?

- Bah, stii ca n-avem mijlocasi centrali. Si n-ar strica s-aducem in plus un fundas central si-un portar, ca astia de-i avem la indemana sunt cam vai de mama lor. Pe laterale ... nu cred ca-i chiar atat de groasa treaba. Ne-om descurca si cu astia de-i avem in lot.

- Bine, bah Gigi. Fa comanda. Vezi sa-i zici sa trimita si niste atacanti, ca mie-mi plac astia care dau goluri. Ii tinem pe-aici cate-o saptamana, ii bagam in amicale si vedem ce-i de capu' lor.

- In regula, Gogule. Apropo de amicale. Ia zi, tu cum zici sa jucam ?

- Patru insi, banii la vedere, in juma' de ora oricum va las lefteri pe toti.

- Nu, bah, cum sa joace echipa. Adica ... ce sistem ?

- Ghenghi presing, frate ! Cel mai tare ! Cum a jucat Klopp in finala Champions League !

- Da, bah, Gogule, fix in liga a 7-a romaneasca poti sa joci ca-n finala Champions League. Si vezi ca-i zice gegenpressing, neica, nu ghenghi.

- Ii zice gigipressing. Asa-ti place ? Bah, cate fite pe tine ...

- Las-o moarta. Io ziceam s-o luam mai usor. Ca ne intra jucatorii-n fibrilatii daca-i punem sa joace chestii complicate. Simplu, Gogule. Zi, cati atacanti sa bagam ?

- Habar n-am, Gigele. Adica ... doi, frate. Jucam 4-4-2 !

- Mai bine 4-2-3-1.

- Mai bine taci. Io-s manager, tu executi. 4-4-2, fara instructiuni si vrajeli de-astea. Vedem dupa aia ce iese".

*****

... 4 saptamani mai tarziu ...

GrCrzfM.jpg

Rfdlid2.jpg

"- Gogule, al dreaq sa fiu daca inteleg. Cum de-au venit astia la noi ?

- De ce, bah ?

- Pai uita-te la ei. Astia isi gaseau la orice ora echipa in liga a 3-a. Gogoi si Constantin jucau sigur titulari. Cum de-au ajus astia, vere, sa joace, fara bani, in liga a 7-a ?

- Habar n-am, bah Gigi ! Auzi, te juri ca n-ai umblat cu smecherii (Genie scout si-alte alea) ?

- Ma jur cu mana pe comoara, Gogule. N-am umblat cu d-alea. Io chiar am crezut ca astia vin incoa' la misto. Nici dac-as fi baut inainte o damigeana cu tarie nu mi-as fi inchipuit ca jucatori de valoarea astora ar vrea sa joace la o echipa de liga a 7-a".

*****

"- Bah, Gigi, ti-am zis io, bah ? Este ce zic astia. Cica suntem ai mai mari favoriti la promovare din liga. Vezi, neica ? Cine-l ia manager pe Gogu e al' mai tare.

- Gogule, nu zic nu, esti cel mai bengos. Da' chestia e ... avem in lot 'ai mai tari 6 jucatori din liga. Am fi mari favoriti la promovare si daca restu' lotului ar fi format din jucatori de 15 ani

- Hai ca stiu ca te oftici. Baga la cap, manageru' e de baza. Daca nu era Gogu p-acilea n-ajungeau astia sa joace la Arizona".

GhtNLbF.jpg

*****

"- Bah Gigi, cum stam cu lotu' ?

- Gogule, aia 6 de i-am adus sunt cu 100 de clase peste astia de ii aveam pana acum. Vietnamezu' si Suditu sunt buni, da' in comparatie cu Nita si Gogoi sunt cum e Levski Sofia fata de Barcelona. Pacat ca l-ai dat afara pe Zainescu. Ce-ti veni, vere ? Ca baiatu' avea si ceva calitati ...

- Ai uitat ?!? Adeneu', Gigele ! Facem echipa de smardoi.

- Da, neamule, da' asa puteai sa-i mai zbori si pe altii. Iordan, Grecu, Petrov ... Si-aia stau prost la adeneu.

- Lasa, bah, p-aia ii zbor mai la iarna, da' tre' sa gasim vreo 2-3 baieti tzapeni care sa-i inlocuiasca. Vezi si cu cum vorbesti cu pretenaru' ala al tau sa ne mai trimita vreo cativa jucatori la trial. Auzi, ca mi-am adus aminte, a trecut azi Cornelica p-acilea. ala de l-am pus scoiter ... scoater ... cum dreaq ii zice ... scouter, bah. Ala de da cu geana pe la dusmani sa vada ce jucatori au. Mi-a zis ca avem belele cu lotu'. Mi-a lasat si niste hartii cu desene pe ele, cica se vede-n desenele alea ca nu ne-a iesit adeneu' cum trebuie ...

- Da, bah, Gogule, stiu. Mai avem de lucru. Avem lot misto, da' nu pe unde vrem noi. Ete, la determination si work rate stam prost rau de tot. Si nici agility, balance sau bravery nu-s grozave.

- Ho ! Zi pe romaneste. Care-i beleaua ?

- N-avem inca echipa aia de smardoi pe care-o vroiai".

aatII7t.jpg

g6NHgCT.jpg

*****

"- Gigele, dupa primele amicale credeam ca m-am dus dreaq. Parca vedeam ca ma cheama boss-u' sa ma dea afara ...

- Pai ce, eu nu stiu ? Te-apucase amoku'. Ca de ce nu joaca. Bah, Gogule, ti-am zis de-o suta de ori. N-au cum sa joace bah bine daca schimbi 5-6 jucatori in fiecare meci.

- Si ce vroiai sa fac, bah ? Trebuia sa facem triaj d-ala, nu ?

- Trial, bah. Ma rog, merge si triaj, doar sa nu fie d-ala de la CFR. In orice caz, ti-am zis sa nu te agiti. Cand am terminat cu trialurile au inceput si-astia sa joace fotbal

- Da', Gigele, da' cine-a fost cu ideea sa le zicem la baieti sa bage pressing la greu si pase scurte ? Cine, mah ? Nen-tu Gogu. Am castigat in serie dupa aia. Bah, baga la cap, Gogu iti da clasa la orice ora.

- Mda ... ai nimerit-o si tu o data ..."

fOQD71F.jpg

*****

"- Bah, cand mi-ai zis c-am picat cu Caraimanu' credeam ca ne bat de ne suna apa-n cap. Ziceai ca-s d-astia din liga 6, nu ?

- Da, vere. Si Cosminele la fel, tot din liga a 6-a

- Si-atunci cum dreaq de i-am dominat in halu' asta ? Daca nu ratau fraierii nostri in prostie puteam sa le dam cate 4-5 goluri la fiecare

- Gogule, habar n-am. Poate-avem echipa tare si nu stim noi. Da' stai sa vedem ce facem in campionat. Ca poate ne trezim ca tre' sa ne facem bagajele prin noiembrie ..."

pZWCS2m.jpg

*****

"- Gogule, traiti-ar, ziceai ca vrei sa mai aducem jucatori la iarna ?

- Normal, bah, facem echipa tare acilea la Zalhanaua

- Avem o belea. Nu merge bine coeziunea. Daca pan' la iarna n-ajung astia sa se inteleaga ca lumea ... mai bine facem pauza la transferuri.

- Hai sa-mi .... Bah, io am lucrat ca un meserias da' mai mult nu se poate. Stii si tu ca n-avem decat doua antrenamente pe saptamana, si-alea facute la misto. Ca sa-si faca astia lipeala ca la carte ar trebui vreo trei - patru. Zici ca la amatori nu e voie ?

- Nu e. Gogule, daca vrei, zi-mi si ma bag io pe felie cu antrenamentele. Poate mie-mi ies mai bine.

- Neica, nici de-al dreaq nu te las. Nu c-am ceva cu viata ta da' n-ai arta-n tine, bah. Pai tu esti in stare sa bagi antrenament fizic inaintea unui meci important si ma trezesc ca-mi mor astia pe teren de oboseala. Si habar n-ai sa faci "match preparation".

- Lasa Gogule ca si tu esti "muci" la d-astea ...

- Da' bah, da-s mucii mei, fac ce vreau cu ei. De-ai tai n-am nevoie".

wbvV687.jpg

*****

Septembrie 2019

egZsQ5f.jpg

ffDKb6W.jpg

m5H0lty.jpg

ap3VHcB.jpg

"- Gigi, suntem ai mai tari, bah !

- Da, bah, Gogule, da' ratam in prostie. Trebuia sa castigam alea doua meciuri de la inceputu' campionatului. Vezi si tu cum e cu atacantii. Mai schimba-le instructiunile. Sau, si mai bine, hai sa incercam si-o alta tactica. Sa jucam cu mijlocasii laterali mai avansati si-un singur varf de atac ...

- Pai ar fi si mai rau. Ramane varfu' ala singur intre dusmani

- Da, da' poate se mai cracaneaza apararea lor si-are ala mai mult loc sa-si faca de cap. Incercam, vere, ce-avem de pierdut ?"

*****

Octombrie 2019

xPlbER9.jpg

gtsZSDX.jpg

eVQnYla.jpg

YfSZywj.jpg

"- Hai sa-mi bag .... Gigi, n-am facut nici o afacere, bah. Tot nu marcam destule goluri ...

- Mda. Plus ca ramanem descoperiti pe aripi. Pe-aia de la Dumbrava i-am umilit fiindca fraierii au vrut neaparat sa joace fara mijlocasi laterali. Au facut ce-au vrut baietii nostri pe-acolo. Auzi, bah ? Tu vrei neaparat sa joci cu wingeri ?

- Nu, neica, joc cu orice-o fi. Da' mi-au zis astia pe la scoala de antrenori ca cica daca ai jucatori care nu dau bine-n minge si cu dreptu' si cu stangu' tre' sa-i pui sa wingereasca. Ca nu se descurca daca-i pui sa faca altceva. Si-apoi mie-mi plac centrarile, vere. Multe, sa ploua cu centrari. S-o nimeri s-ajunga macar una la atacant.

- Vezi ca-n ultimu' meci l-ai pus pe vietnamez sa centreze-n prostie. Da' ala e jucator de picior stang si l-ai pus sa centreze de pe dreapta ...

- Zici tu ? Aoleo, asa am facut. Am uitat, vere, ca am multe pe cap. Nici nu stii tu cate belele are de rezolvat un manager. Norocu' tau ca esti doar asistent. Vezi sa nici nu ajungi mai mult de-atat.

- Nu-ti fa probleme, Gogule, suntem pretenari. Si-apoi, te las pe tine sa ti le iei.

- Ce sa-mi iau, bah ?

- Suturile-n chur daca numerge bine echipa si se sucareste patronu'. Auzi, ete ce zi io ... hai sa jucam cu inverted winger.

- Vezi ca stiu sa si dau, nu numa' sa iau. Ai grija pe unde-ti tii churu ca poate gresesc. Zici sa renuntam la centrari ?

- Da, bah, si poti sa le zici la fundasii laterali sa faca overlap ...

- Over...ce ?

- Overlap, Gogule ! e Aia cand avanseaza fundasu' lateral pe exterior si-l ajuta pe mijlocas daca-i nevoie.

- Ii da si bani daca ala n-are ?

- Mmmm ... nu stiu, Gogule, intreaba-i. Da' de ce te-ntereseaza ? Te simti mjlocas ?

- Frate, cateodata-s al dreaq de mijlocas. Apropo, te bagi la un overlap ? Sari la cap cu 100 si ti-i dau inapoi  ... ma rog ... cand oi avea.

- Gogule, io de cand eram junior am jucat numa' pe centru. Daca ai nevoie de ajutor de la laterali intreaba-i pe altii. Zi, ce zici de ideea mea ?

- Daca merge bine ... e-a mea. Daca nu merge bine ... te las o zi-doua sa fii manager in locu' meu. Poate te cheama patronu' ... ma jur ca stau pe bara si-ti fac galerie".

*****

Noiembrie - Decembrie 2019

BnqZ2LI.jpg

6F2lIIa.jpg

tKD9BWv.jpg

H6nRKp9.jpg

"- Gogule, suntem tari !

- Normal, bah. Unde pune mana Gogu ...

- Cam pervers ce zici. Lasa mana, aici e chestie de stiinta si meserie, bah !

- Adica ce-are Gogu la greu. Ca bine zici. Auzi, vere, ce-avura aia de la Apostolache cu viata noastra ? Frate, credeam c-am be*it-o taman la final de sezon. N-au jucat aia-n viata vietilor lor cum au jucat cu noi in Cupa.

- Mai sunt si zile d-astea cu ghinion. Sa zicem mersi ca i-am dovedit la 11 metri.

- Bah, chestia e c-am scos din cupa 3 echipe de liga a 6-a si credeam ca pe Apostolachii nostri din liga 7 ii rupem, le dam de la cinci goluri in sus.

- Lasa-i, Gogule, iarta-i. Mai bine sa vedem ce-om face de-acu' inainte, ca deja se-mpute treaba-n cupa. De-acu' inainte o sa dam numa' peste nasoi. Liga 4, liga 5, ai' mai tari din judet ... Bine macar ca-n campionat le facem astora cu mana de pe locu'-ntai ..."

*****

tzEY99a.jpg

*****

"- Gogule, nu stiu cum ai facut ... da' a inceput s-arate bine coeziunea.

- Dreaq s-o ia de coeziune, mi-am batut capu' cu antrenamentele alora de zicema ca 'nebunesc. Bah, a ajuns Gogu sa faca scheme pe hartie, iti dai tu seama ? Vine sfarsitu' lumii, vere !

- Aha, d-aia arati tu obosit. Credeam ca ti se trage de la masajele aleia de-ai pus-o head psysio ...

- Mucles, Gigi, ca ne sucarim. Sa nu te iei de membrii staff-ului, mai ales de aia care se ocupa de muschiu' meu managerial.

- Bine, bah, sa fii sanatos. In orice caz, la cum arata coeziunea aia cred ca putem sa mai aducem vreo 2-3 jucatori".

tFSx1TB.jpg

*****

"- Bah, Gigele, esti nebun ? Tu vezi ce scrie acilea ? Cica noi doi, adica io si cu tine, suntem cei mai tari, bah. Ma rog, doar la tehnica si tactica. Da' si la restu' stam bine. Vezi, bah, sa zici mersi ca te-am luat asistent. Ca daca nu te luam nici nu stiai ce-i ala antrenament, bah.

- Goguleeee ... vezi ca io eram la club cand ai venit tu. Ce te faceai daca-i ziceam boss-ului ca esti nasol si nu stii meserie ?

- Ce te faceai daca-ti umflam nitel mecla dupa aia ? Cica unora le sta bine cu nitel vinetiu in juru' ochilor. Ete, aratai si tu bine si nici nu-ti luam vreun ban pentru operatia estetica. Moca, mosule, ca-ntre pretenari.

- Gogule ... vrei sa vorbesc despre coana head psysio ? De unde stiu astia ca e cea mai tare la masaj ? Cine-a verificat si cand ?

- Io am verificat. Cand am avut io chef. Ai ceva de zis ? Las' ca stu ca te oftici ..."

3vmy4RX.jpg

*****

"- Auzisi, bah, Gogule ? Cica patronu' e delighted, baah !

- Si io as fi delighted, baah, dac-ar sari la cap cu o prima. Ca sutem baieti valabili. Io cel putin sigur sunt.

- Mda, recunosc, aici zici bine ce zici ...

- Si mai e ceva. Bossu' umbla cu smecherii. Adica noi ii ducem echipa pe primu' loc, joaca baietii de zici ca-s Barcelona de Prahova si el comenteaza ca de ce-am facut 0 - 0 cu Apostolache. Asta ca sa nu dea prima aia ... "

LxwqNwO.jpg

*****

"- Gigi, ce facem bah cu astia de la U19 ? Ete-te si tu la ei. Crezi s-o s-ajunga vreunu' sa joace la seniori ?

- Gogule, cred ca-s ca toti cam de umplutura. Nu prea avem ce face cu ei

- Zici sa-i dam afara ?

- Habar n-am. Tu ce-ai invatat pe la scoala aia de antrenori ca se face-n cazuri d-astea ?

- Am invatat multe da' numa' despre cazuri d-alelalte. Cand au zis de cazuri d-astea am lipsit.

- Io vorbeam serios ...

- Si io. Habar n-am. Sau, hai sa zic ... astept sa vina aia mici la selectie in martie si-i dau afara pe-astia".

JmKf1Hc.jpg

*****

.....

Link to comment
Share on other sites

"- Gogule, hai incoa' sa-ti zic ceva !

- Aaaaa, sa traiti patroane ! Sa va traiasca familia !

- Taman de familie vreau sa-ti zic. Vezi c-o sa vina la tine un gagiu. Il cheama George. Baga la cap : e nepotu' nevesti-mii si-mi e si fin, ca i-am botezat un copil.

- In regula sefu', sa vina ! Da' cu ce treaba vine ?

- Sa-l iei asistent manager.

- Aoleo, sefu', pai ...

- Ce pai, bah ? Baiatu' se pricepe, a stat vreo cativa ani prin Spania, a fost si pe la meciuri pe-acolo ...

- Da' ceva scoala are ?

- Da' tu ai ? N-are, bah, da' o sa aiba. Ii dau bani si-o sa-si ia licenta. Care va sa zica ... stii ce-ai de facut, da ?

- Mmmmda, sefu', sa traiti ...."

3Uvo7fV.jpg

*****

"- Hai noroc, barosane ! Tu esti Gogu ?

- Io. Da' matale cine esti ?

- George, barosane. M-a trimis patronu'. Ti-a zis, nu ?

- Pai ....

- Aha. Ti-a zis. Se vede pe mecla ta. Tu ce crezi, bah, ca-ti iau locu' ? Hai sa fii sanatos, io-mi iau licenta si ma tirez urgent. Da' vezi c-a zis boos-u' sa ma inveti ceva meserie. Te pricepi ?

- Io ?!? Cum dreaq sa nu ma pricep ?!? Doctor in fotbal te fac, bah !

- Hai, neica, s-o vad si p-asta !

*****

... decembrie, ianuarie, februarie ...

*****

"- Gogule ! Ti-a zis nashu' sa ma inveti meserie si vad ca te doare-n pix ...

- Las', bah, ca te descurci bine ...

- Normal, da' am prins mai multa meserie de la nashu' si de la pretenari decat de la tine. Bah, tu zici ca te pricepi ?

- Neica George, sa ti-o zic p-aia dreapta ? Fac si io ce pot. Nu le stiu pe toate. Ce, crezi ca Mourinho le stia pe toate cand s-a bagat in fenomen ?

- Bah, sa stii ca semeni cu Mourinho. Mai ales pe intuneric si de la distanta. Ia zi, am facut patru transferuri. Crezi c-ajung ?

- Dreaq stie. Daca era dupa mine transferam inca vreo zece, da' stii si tu ca-i greu sa convingi jucatorii buni sa vina la Zalhanaua. In tot cazu', astia de i-am adus acu' sunt buni. Ma rog, in afara de ala micu', Panait, de l-am imprumutat de la Plopeni. Ala-i umplutura da' e mai bun decat saraciile de la juniori.

- Si atacantii ? Nu-s cam multi ? Ca avem patru in lot.

- Neicaaa, tu stii ce vorbesti ? Pai o data-n viata ai un bulan d-asta sa-ti vina in liga a 7-a jucator care are poza si profil pe saitu' ala ... cum dreaq ii zice ... transfer marc.

- Transfermarkt, Gogule !

- Asa, bah, ca bine zici ! Vezi ca stii si fara sa te invete Gogu ? Ce ziceam ? Aaaa ... Dobre e atacant meserias, vere, a jucat la Sportu' si la Iasi in liga-ntai. Zi si tu, gaseam altu' mai bun ?"

185Jy7J.jpg

 

Ek82tNC.jpg

*****

"- George, hai incoa' nitel sa-ti arate Gogu ceva misto. Ete, mi-au trimis aia de stau cu ochiu' pe dusman ... scouterii ... asa, mi-au trimis aia niste desene. Iti zic drept, habar n-aveam ce-s astea da' m-a invatat sa le citesc Gigi, ala de fuse asistent p-acilea inaintea ta. E, baga si tu un ochi. Avem echipa de echipa, boss, cei mai tari din liga !

- Liga a 7-a, Gogule ...

- Ce conteaza, neica, tot liga e si aia.

- Auzi, Gogule, am auzit o vorba p-aci pe la club. Cica ai tu ce-ai cu o chestie de-i zice adeneu ...

- Io n-am nimic cu el, vere, da' asa am auzit la scoala. Ziceau ca tre' sa ai adeneu d-asta la club, altfel e nasol

- De ce-i nasol ?

- Nu stiu, trai-ti-ar, da' daca asa zic aia la scoala inseamna c-asa o fi. Iti convine, nu-ti convine, tre' sa te joci cu adeneu'. Am vorbit cu Gigi toamna trecuta si-am hotarat ca tre' s-avem smardoi la club. Ete, am notat p-aici pe undeva ... unde dreaq e hartia aia ... bah, ce de sticle prin sertarele astea, sa mai arunc dreaq din ele, am ajuns sa tin sticle goale ca mosii ... aha ! Ete : acceleration, bravery, strength. Astea-s obligatorii. Si-ar mai fi ... stamina, work rate, determination, agility, balance. Cica astea nu-s obligatorii da' e mai bine sa fie cat mai tzapene. Te-ai prins ?

- Da. Bah, Gogule, taman la astea nu ti-a iesit miscarea. La aggression, team work si determination stam rau. Si-ar mai fi ...

- Bah, ai dreptate da' n-am ce face. Sa ne vedem noi promovati in liga 6 si-om mai lucra dupa aia si la adeneu.

FAzyjqj.jpg

*****

"- Gogule, io zic c-avem un lot bengos

- Asa zic si Io, bah George. Al' mai bun din liga.

- Ramane sa vedem ce-om face in cupa. Ce zici avem sanse s-o castigam ?

- Bah ... nu cred. Sunt niste unii prin judet care-s cam prea tari pentru noi. Peste vreo 2-3 ani om mai vedea".

qbwJ3t7.jpg

*****

"- George, ti-o zic pe bune : s-ar putea s-avem belele. Amicalele au mers prost ca dreaq ....

- Gogule, pe tine te-a mancat in chur sa schimbi echipa la fiecare meci.

- Pai si ce era sa fac, vere ? Asa-i cand faci trialuri. Ma gandeam io c-o sa pierdem niste meciuri, da' prea ne-au batut toti descultii in amicalele astea ...

- Ai vreo idee desteapta ?

- Am o singura idee. Daca nu merge ... am be*it-o, idei de rezerva n-am. O sa bag in teren opt din jucatorii care-au jucat cel mai bine-n toamna ... plus aia 3 de i-am transferat acu' in iarna. Pase scurte, pressing la greu, aparare avansata. Am vorbit si cu popa din sat sa ne puna o pila la forta suprema. Poate-ajuta, cine stie ?"

rnlMe3m.jpg

*****

Martie 2020 (varianta covid free)

HYmhtzu.jpg

P64o71l.jpg

nullulc.jpg

Lhd93CR.jpg

"- Ce-a fost asta, Gogule ? Dupa ce ne-au casapit aia-n amicale acu' ne facem de cap in campionat ?!?

- Bah, George, al dreaq sa fiu daca stiu. S-au aparat aia ca disperatii. Ete si tu : in trei meciuri Nedelcu a avut de aparat fix doua suturi pe poarta. Asta ar merita prima de somaj. Adica nu, c-a primit un gol. Ciuciu prima. George, pe bune, nu pot sa explic fenomenu' da' am impresia c-am facut 'a mai tare miscare tactica posibila.

- Care-i aia ?

- Am vorbit cu popa, bah ! Ete, cand iti pune ala o vorba buna nici nu mai tre' sa fii in forma ca sa castigi.

- Nu tine, Gogule. De ce-am facut 0-0 cu Scortenii ? Daca e pe baza de ajutor de sus trebuia sa castigam, nu ?

- Nu fii, bah, pacatos. N-am castigat noi, n-au castigat nici ei. Poate au si ei popa-n sat. Ce era sa faca forta suprema daca doi popi s-au implicat in problema ? Jumi-juma si sa zicem mersi.

*****

"- George, ete-aici management de clasa. Baga la cap, c-o sa ai nevoie.

- Asa, Gogule, lauda-te ! Ai cu ce ? Locker room e baban fiindca n-am pierdut nici un meci in campionat sau cupa. Coeziunea ... da, s-a imbunatatit, da' inca nu-i chiar cum ar trebui

- Las' ca-i buna si-asa. Ca n-ai prins vremurile cand era rosie si nasoala. Nici nu stii tu cat a muncit nen-tu Gogu ca s-o-nverzeasca.

- Se vede, Gogule, esti cam obosit. E din cauza de munca la coeziune sau fiindc-ai facut ore suplimentare in restaurant la nashu ?

- Mai ai de invatat, vere. Nici nu stii de idei manageriale tzapene pot sa-ti vina dupa ce bagi la malaxor o juma' de kil de tarie .... "

pTQNTeY.jpg

*****

"- Gogule, i-ai vazut pe-aia mici de-au venit la selectie ?

- Mda ...

- Bah, ti-am trimis si raport.

- Mda ...

- Ce-ai, bah ?

- N-am, bah George. N-am ce face cu ei. Adica unii s-ar putea s-ajunga destul de buni ca sa joace-n liga 7. Da' mai mult de-atat ... nu cred. O sa mai dau afara din aia de-i avem deja in lotu' de juniori, ca si-asa-s in plus pe-acolo. Nasol e ca nici n-avem conditii. Asta mic de-mi zisesi de el, Petica, ar putea ajunge prin liga a 5-a daca l-am antrena cum trebuie. Da' cu ce, neica ? N-avem conditii nici pentru seniori, da'mite pentru astia mici. Auzi, fratie, cum de-ajunse turcu' ala la noi ?

- Pai tat-su e turcalete d-ala adevarat si-are saormarie la Filipesti. Maica-sa e de-a noastra de prin Manesti. Alalalt, Simion, s-a nascut in Italia cand era maica-sa badanta pe-acolo. Da' l-a trmis acasa ca n-o primeau mosii italieni impreuna cu puradelu'. 

93qd3nU.jpg

*****

Aprilie 2020 (covid free)

CMZ6sTb.jpg

UAsaJzm.jpg

nl2NLU2.jpg

36yV1Cq.jpg

"- Bah, George, cam asta fu. Am promovat, neica !

- Ne mai trebuie vreo 4 puncte, da' ai dreptate. Liga 6 scrie pe noi !

- Pacat de cupa. Da' n-aveam ce face, aia de la Cornu sunt tari, neica. Echipa de liga 4, si inca d-aia de se bat cu Plopenii pentru primu' loc.

- Lasa, Gogule, nasicu' a zis ca e-n regula si-asa".

*****

Mai 2020 (covid free)

awUUczi.jpg

PIINTZH.jpg

hPAZuNl.jpg

BwlPl4G.jpg

:- Bah, George, de promovat am promovat. Da'-n ultimele patru meciuri baietii au jucat ca dreaq ...

- Am vazut, Gogule. Am avut noroc c-am scos si alea 5 puncte. Da' ce crezi ca s-a-ntamplat ?

- Nu stiu, mosule. Sau, hai sa zic ... poate unde era echipa deja promovata. N-aveau de ce sa-si mai foloseasca fizicu'. Nu castigau nimic, nici macar vreo prima.

- Bah Gogule, la asta ma cugetam si eu. Oricum, pacat ca ne-am facut de cacao. Daca ne bateau niste unii mai bengosi era cum era. Ne-a batut ciuca batailor de la Cotofenesti ... In orice caz, nasicu' e foarte happy. Ti-o zic asa, ca te cunosc. N-oi fi tu mare scula de manager da' nasicu' zice c-a facut o afacere buna cand te-a adus. Daca ai grija sa fie multumit si finu' poti sa fii sigur ca n-o sa-ti mearga rau."

NQX8Xdl.jpg

*****

"- Gogule ! Ce-i in neregula cu Nita si Gogoi ?

- De ce, Georgele ?

- Pai uite si tu. Nita e mai bun decat Grigore cam din toate punctele de vedere. Hai sa zicem totusi ca Grigore sta mai bine la decisions si bravery, da'-n rest Nita ii da clasa. E, da' cand e vorba de cum au jucat ai zice ca Grigore-i ala mai bun. La fel si Gogoi. Joaca bine, nu zic nu, da' de la unu' ca el te-ai astepta la mai mult

- Bah, habar n-am care-i chestia. Adica, stiu si io ? Nita e jucator d-ala de joaca azi bine si maine prost. N-are ... cum ii zice ? Consistenta, frate. Gogoi e taman invers. Zici ca-i masinarie. Il bagi in priza, apesi pe buton si presteaza. Nu conteaza ce-i zici sa faca, el joaca cum il duce capu'. Partea buna e ca greseste rar. Partea nasoala e ca n-are sclipire. De ce ? Nu ma intreba, neica, asta-i robot si io nu ma pricep la jucarii d-astea.

nLkFFMT.jpg

etbykGi.jpg

*****

"- Gogule, ce facem cu astia mici de la U19 ?

- Bah George, cand eram ca ei imi rupeam piciarele prin gropi pe maidan ...

- Zici ca dadeai in gropi ?

- Trai-ti-ar nasicu' tau ... nu, vere, da' era nasol. D-aia zic ... lasa-i si p-astia mici sa joace ei p-un gazon, chit ca-i 'ai de mama lui ...

- Nu, Gogule, eu ziceam daca avem nevoie de ei.

- Avem, frate ! Daca ne-auca chefu' sa mai dam afara pe cineva o s-avem de unde alege.

- Si zici ca nu merita sa ne batem capu' cu ei ?

- Vezi tu vreunu' mai rasarit pe-acolo ?

- Nu prea ... "

zcTaWzo.jpg

*****

"- George, ete neica ce coeziune bengoasa si-au tras baietii. Taman acu', pe final de campionat, cand jucara prost.

- Mai are importanta ?

- Acu' nu, ca e final de sezon. Da' cand o incepe campionatu' viitor o s-avem nevoie de cat mai multa coeziune d-asta. Numa' sa nu plece prea multi baieti la vara.

- Te cugetezi la transferuri ?

- Cam asa ceva. Ca ne treb'e fundasi buni. Astia de-i avem se descurca, da' n-ar strica s-aducem inca vreo doi - trei mai buni ... Bah, ... acu' nu stiu, tu cam ce zici ? Daca ai coeziunea mare de-un metru le creste positioning si vision si alora de-s proaspat transferati ? Sau e numa' pentru aia de-s la echipa de mai mult timp ? "

H4V6sfa.jpg

*****

"- Bah George, tu cam ce zici ? Om mai avea nevoie de staff sau astia de-s la echipa ajung ?

- Pai stii si matale, cand ai vrut antrenor la juniori nasicu' a zis niet. Io cred c-ajung. Si daca n-ajung ... unde gasesti altii mai buni ?

- Bah, aici ai zis-o. Tot ce-a adus Gogu e calitatea-ntai. Aici se vede manageru' de clasa, bah.

- Si ce-a adus nasicu' de ce calitate e ?

- Bah ... adica ... da, bah, ce-a adus nasicu' e ... e-n regula. E bun. Toti p-acilea sunt buni.

- Mai ales doamna pshysio. Buna rau, Gogule. Este ?

- Neica, nu vrei tu sa ... ajungi manager pe la vreo echipa mare ? Io te-ajut, fratele meu. Te-ajut cu tot ce vrei. Numa sa pleci mai repede ..."

nC7hkkI.jpg

*****

"- Gogule, ai vazut chestia asta ?

- Ce-i aia, vere ?

- Au facut unii un clasament al echipelor care joaca-n campionatu' judetean Prahova

- Asa, si ? Ce zic de noi ?

- Ca suntem in top 25 din vreo 120 de echipe.

- Bah, esti sigur ? N-are cum. Pai d-abia am ajuns in liga 6.

- Are cum, ca astia au evaluat si loturile

- Au eva ... ce ?

- Evaluat, Gogule. Adica s-au uitat ei pe lista cu jucatori care joaca la echipele alea si si-au dat cu parerea. Asta inseamna c-avem lot tzapan, Gogule !

- Avem. Mana lu' Gogu sa traiasca ! Da' care-i chestia cu lista astora ? Ete, mie mi se falfaie de lista lor ...

- Sa ti-o zic p-a dreapta, mie mi se falfaie si mai tare. Da' mi-a zis unu' care se pricepe cum ca daca esti mai sus pe lista e cam nasol.

- Aoleo ! De ce, jupane ?

- Pai ... cica inseamna ca astia cu care joci baga autobaza-n careu si nu te lasa sa marchezi ...

- Adica ... au voie s-o bage ?

- Autobaza, Goguleee ! Au, de ce sa n-aiba ? Chestia e ... noi ce facem ?

- Bagam si noi. Nu ma intreba ce, ca inca nu stiu. Da' Gogu niciodata n-a ramas dator atunci cand a fost vorba de bagat.

nCgPhG6.jpg

"- Georgele, stai bah asa, ca am si io o hartie d-asta. Ai auzit bah de Fortuna Herasti ?

- Nu, Gogule, pe bune. Cine-s astia ?

- Ai mai mari bulangii !

- De ce, neica ? Da' ce-ai cu ei ?

- Aaaa, stai, c-am zis gresit ... sunt aia cu al' mai mare bulan din Romania.

- Ce-au facut, frate ? Zi ! Au castigat la pariuri, sau ce ?

- Mucles, bah, vorbesti despre lucruri sfinte.

- Vezi-ti de treaba, Gogule, nici nu te-am vazut ca joci. Si-apoi habar n-am ce-s alea pariuri. Zi care-i treaba cu bulanu' alora ...

- Pai au venit niste coreeni, neica. Stii cat au pus pe masa ? Un milion juma' de euroi !

- Ca sa ce ?

- Ca sa-i faca echipa mare, bah !

- Da' unde-i Herasti asta, vere ?

- Cica prin Giurgiu ....

- Zici matale c-aia fac echipa mare-n Giurgiu ? Hai, bah, unde era Barcelona de Herasti ...

- Nu stiu, bah George, io stau cu binoclu' pe ei sa vad ce fac. Unde n-avem si noi norocu' lor ... "

6i4PVVT.jpg

*****

"- Gogule, ti-a venit evaluarea !

- E valoare ? Da' bah, Gogu e valoare. Asa-i el de cand l-a facut maica-sa. Da' ce valoare mi-a venit, mah ?

- Evaluarea. Aia unde zic astia daca ai progresat sau nu in meserie.

- Pai am progresat, frate. Da' astia de unde stiu ?

- Pai au stat cu ochiu' pe matale ...

- Stiam io ca ma urmaresc dusmanii ... si ce zic ?

- Ca te pricepi la lucru' cu juniorii !

- Io ?!? Cum dreaq ? Cu ce juniori m-au vazut astia, neica ? Georgele, ia mai uita-te o data ... n-au gresit aia numele ? Poate zic de altu' !

- Esti Gogu Ion ?

- Bah ... cred ca da ...

- Pai vezi ? Mai zic precum ca cica ti-a crescut ... stai sa citesc ... abilitatea de conduce antrenamentele privitoare la tehnica si tactica, precum si capacitatea de a conduce si motiva jucatorii.

- Aaaaa ... ba, e clar. Io-s ala ! Mi-au crescut la greu toate astea ! Auzi, ia mai uita-te pe foaia aia .... vezi, nu mi-a crescut si altceva ?

- Ai nevoie ?

- Ce ? Aaaa, nu, bah, la chestia aia sunt oricum cel mai tare. Adica alte cacapacitati d-astea. Au crescut au ba ?

- Da, Gogule, progresezi la greu. Da' nu-i cazu' sa te spargi in figuri : mai ai o gramada de-nvatat pan' s-ajungi ca Klopp si Guardiola.

- Munca grea managementu' asta ... "

wih3nxA.jpg

*****

.....

Link to comment
Share on other sites

Final de sezon in primele 3 ligi + cupa Romaniei :

k9ghpSE.jpg

FIcmMZ8.jpg

**********************************************************************************************************************************************************************

"- Goguleeeee ! Hai incoa' ! Mi-a dat nasicu' hartie, ete-acilea, sa nu zici ca te mint. Astea-s obiectivele tale, Gogule, asta vrea nasicu' sa faci !

- Asa. Zi ce zice!

- Pai ... bah, sezonu' viitor, adica la vara, tre' sa promovezi echipa-n liga a 5-a !

- Aoleo, neica, stai asa ! Pai d-abia promovaram intr-a 6-a ! Vreo inca o promovare ?!?

- Da, neica. Vrea clasare pe primu' loc in serie, ca numa' asa poti sa promovezi din liga a 6-a

- Nasol, neica ... bah, mie nici la scoala nu mi-a iesit povestea cu promovarea-n fiecare an ...

- Stai asa, ca mai e ! Zice ... "play defensively solid football". Tre' sa ai o aparare beton armat, Gogule. Nasicu' nu inghite promovari d-alea cand marchezi 70 de goluri si primesti 40. Vrea promovare si putine goluri primite.

- Aoleo, patroane, m-ai lovit in soarta ...

- Staaaaaaai ! N-am terminat ! Mai zice asa : "make the most of set pieces" !

- Ce zici, mah ?!? Ce setpisis ? Ce zice sa-i fac lu' pisi ?!?

- Las-o pe pisi, Gogule. Bah, numa' la masaje te gandesti. Baga la cap, zice sa lucrezi fazele fixe. Cornere, lovituri libere, chestii d-astea. Vrea sa vada multe goluri marcate din faze d-astea. Si cat mai putine primite !

- Bah ... taman la fixele alea nu ma pricep ... cred c-am be*it-o, neica ...

- Stai ca mai e !

- Aoleo ! Ce mai e ?!? Finala de Champions League nu vrea ?

- Neh, Gogule, nasicu' e realist. Noteaza ... adica baga la cap, ca tu nu le ai cu scrisu'. Deci ... dupa ce promovezi in liga a 5-a ai termen un an de zile sa faci o echipa competitiva. Si-n anu' urmator tre' neaparat sa promovezi in liga a 4-a ! Clar ?

- Bah ... ce-are, bah, nasi-tu cu viata mea ?

- Pai n-ai zis tu, Gogule, ca esti cel mai tare ? Tu ai zis, nu te-am pus io. Ai zis ca unde pui tu mana iese performanta. Ete, pune mana Gogule ! Nu conteaza care, poti sa-ncerci si cu stanga si cu dreapta. Sau cu amandoua, daca simti nevoia. Da' vezi sa se lase cu performata, altfel ... sut in chur scrie pe tine !"

Jcf954L.jpg

.....

Link to comment
Share on other sites

On 4/27/2020 at 12:32 PM, kevinluci said:

ce cacat de coreeni au ajuns in Ro? erau drogati?

Cum, n-ai auzit de Leung Ho Yin ? Nici eu. Drogat sau nu, a venit cu bani. Hai sa recunoastem , suna misto : marele club profesionist Fortuna Herasti din liga a 5-a Giurgiu.

ilRZQ4f.jpg

*****

On 4/26/2020 at 11:17 PM, yogibeer said:

E grav rau de tot!

Sincer, habar n-am cat de "grav" e. Da'-i obligatoriu. Ca sa semene cat de cat a viata de manager. Sau de antrenor. Un cetatean care se ocupa cu fotbalu' are tot felu' de belele si putine satisfactii, mai ales prin ligile inferioare, acolo unde nu curg banii. Sigur, exista si varianta SF in care nea manageru' n-are nici o problema. Patronu' ii face toate damblalele iar nea manageru' nu face altceva decat sa castige pe banda rulanta. Chestia e ca un astfel de club nu exista in viata reala. Peste tot exista tot felu' e belele, chiar si la cluburile mari. Patroni care cer sa faci bici din rahat, jucatori care se sparg in figuri, arbitri care te lucreaza, cluburi care-ti "fura" jucatorii importanti. Sau pur si simplu "mana" ghinionului. O gramada de cluburi mari au pierdut milioane pen' c-au avut ghinion. Atat timp cat e vorba de fotbal chestiile astea tre' sa apara in viata unui manager.

***************************************************************************************************************************************

"- Gogule, e-adevarah, mah ? Te-au chemat unii la interviu ?

- Bah George ... auzi, tu de unde stii ?

- Au sunat mai intai la club. L-au cautat pe "domnu' Ion". Tu esti ala, nu ? Te-ai scos, Gogule ! Club mare, cu pretentii ... o data-n viata ai sansa asta ! Champions League scrie pe tine ! Hai sa nu-mi zici ca nu profiti de ocazie !

- Bah ! Du-te-n ... trai-ti-ar nasicu tau ..."

UkSu48W.jpg

*****

"- Gogule, vezi ca maine la 9 plecam la Ploiesti. Pune-o tzoala misto pe tine ca vine si patronu' si nu se face sa te vada-n trening.

- Unde plecam, bah ?

- Ce, nu stii ? Plecam la ajefeu, Gogule. Ca maine e tragerea la sorti ! Nu stiai ?

- Sa-'nebunesc ca nu ! Ce tragere la sorti, neica ?

- Hai, bah, Gogule, da-o dreaq. Nu stii c-asa sunt stabilite seriile-n liga a 6-a Prahova ?

- Habar n-aveam si oricum mi se falfaie. Poa' sa le stabileasca oricum vor ei. Zici ca vine si barosanu' ?

- Da, Gogule, ca vrea sa vada cu cine picam in serie. Si-are si-afaceri de facut prin oras dupa aia. Hai c-ajungem repede, stii ca nu-s decat 17 kilometri pan' la Ploiesti.

- Bine, bah, daca mergem cu barosanu' ... vin, ce dreaq sa fac ..."

*****

MkbKSnJ.jpg

"- Bah, Georgele, am batut drumu' degeaba. Ca nu stiu cine-s aia cu care-am picat.

- Iti zic eu, Gogule, ca m-am documentat ... ete, CS Ceptura-s retrogradati din liga a 5-a ...

- Aha. Nasoi. Mai zi !

- Podgoria Vadu Sapat si CS Sirna Varnita s-au clasat anu' trecut pe locu' doi in liga a 6-a. Iar aia de la Valcanesti pe locu' trei.

- Nasoi si-astia. Restu' ?

- Locurile 5, 6, 8, 9, echipe de mijlocu' clasamentului. Si-ar mai fi aia de la Tiparesti care-au venit pe locu' 11 ... si Progresu' Coslegi ... astia-s nou promovata din liga a 7-a.

- Ca si noi. Bah ... ce zicea nasica-tu ? Ca vrea sa castigam seria ?

- Avem jucatori buni, Gogule !

- Bah, stii ceva ? Ti-o zic p-a dreapta ... sa stii si tu ca aia de la Suciu de Sus nu-s echipa slaba, bah. Sunt echipa de liga a 4-a. Adica daca e sa plec d-acilea ma duc la unii mai buni ..."

*****

"- 33, Gogule !

- Bah, daca zici tu ...

- Pe bune. 33 de abonamente. Nu-ti mai zic, avem si sponsor. 7.500 de euroi pe sezon.

- Ne-am imbogatit, este ?

- Neh. Ciuciu bani, daca te-'ntereseaza treaba asta. Da' face nasicu' profit.

- Mai zi, ca ma excit ...

- Gogule, n-ai prins ideea ? Daca iese profit n-o sa-ti mai dea nasicu' eject daca vrei s-aduci antrenori. Mai ales la U19, ca stii c-acolo e jale mare ...

- Aaaa ... zici tu ? Bah, tot e ceva si-asta ....

vfAv93x.jpg

*****

"- Bah, Georgele, ai avut dreptate, bah. Sa nu-ti vina sa crezi ! Doi antrenori, un scouter d-ala ... plus manager la U19 ... plus asistent la U19 ...

- Ti-am zis eu, Gogule ? Nasicu'-i 'al mai de comitet patron, mai ales atunci cand vede banu' la orizont ... da' fii atent, acu' c-avem cel mai tzapan staff din liga ... si pretentiile or sa fie mai mari ... "

0TLJifZ.jpg

*****

"- Gogule, ce-ai facut, vere ?

- Ce-am facut, neica ?

- Nasicu'-i cam sucarit. Ca cica n-ai fost in stare s-aduci jucatori meseriasi ...

- Si ce sa fac io, fratie, dac-am avut 7 insi pe lista si nici unu' n-a vrut sa vina incoa' ? Am luat si io ce-am gasit ...

- Bah Gogule ! Astia-s jucatori ? Pai d-astia avem si noi la juniori !

- Nu chiar d-astia bah, ca i-ai vazut si tu. Is ceva mai buni decat aia. Nu cu mult ... asta-i adevarat. Da' daca aia buni n-au vrut sa vina ce dreaq era sa fac ?

- Si cu Suditu ce-ai avut, vere ? De ce l-ai dat afara ?

- Bah ... aici am dat-o in bara. M-am uitat ca era cam aschilambic la stamina, strength si determination ... si-al dreaq sa fie, credeam ca din aia doi mijlocasi stanga cu care-am vorbit s-o gasi macar unu' sa vina la Zalhanaua. Tzapa ..."

NNvNLEl.jpg

Niv7H3c.jpg

"- In orice caz, Gogule, avem lot puternic. Zic unii c-ar fi cel mai bun lot din toata liga a 6-a.

- Mda ... am vazut si io desenele alea. Cu fizicu' nu stam chiar asa de bine ...

- Si nici cu altele. Determination, work rate ... Da' al mai rau stam la viteza. Ma rog, n-ar fi o catastrofa. Cu lotu' asta ar trebui sa promovam fara probleme.

- Stiu si eu, vere ? Asa o zi cum zici ..."

0cZr2My.jpg

*****

"- Gogule, ce-i asta, bah ?

- Ce-i aia, bah ?

- Pai ne-au batut toti descultii in amicale !

- Mda. Si ce sa fac io, neica ? Am sucit echipa-n toate felurile. Am bagat si juniori, si d-astia de-au venit la trial. Poate d-aia ne-au batut.

- Da, bah, da' chiar in halu' asta ? S-ajungi sa te bata si Contabilitatea ?!?

- Aia au smecherie-n ei, bah George. Te bat din pix. Iti arata o hartie si ti-au dat golu'. Bah, pe bune, nu stiu ce dreaq se intampla. Joaca astia ai nostri de zici ca s-au apucat ieri de fotbal. Nu stiu ce sa le fac, fratie. O sa bag cei mai tari jucatori in meciurile oficiale si-om vedea ce-o iesi.

- Gogule, anu' trecut ziceai ca n-au mers amicalele pen' ca nu exista coeziune. Ete, anu' asta ai tot ce vor muschii tai. Si coeziune, si leadership support ... Iar atmosfera in vestiar a fost chiar misto pana cand a inceput echipa sa piarda-n amicale. Bah, sincer, am asa o senzatie ... Suciu de Sus scrie pe tine ..."

bsaqRn7.jpg

3GRMxSa.jpg

*****

August 2020

lD6HCAS.jpg

sLgWKBS.jpg

*****

Septembrie 2020

mI7jdAN.jpg

BFUlWPf.jpg

rSiGayE.jpg

kdERye4.jpg

"- Gogule, cum ai facut, mah ?!?

- Ce sa fac, neica ?

- Cum dreaq de-ai castigat 5 meciuri din 6 ? Ca-n amicale juca echipa de ziceai ca-s legati de picioare ....

- Bah, sincer si pe bune, habar n-am !

- Hai, Gogule, mie poti sa-mi zici. Hai, bah, doar ma stii. Nu spun la nimeni cat timp nu-s matol ! Zi, care-i shmenu' ? Blaturi ? Reloaduri ? Ce-ai facut ?

- George,  al dreaq sa fie ala care stie. Nu stiu, fratele meu. I-am bagat pe-aia pe teren, le-am zis "play, boys" ... si-au castigat. N-am umblat cu shmenuri. Ce dreaq se intampla daca pierdeam ? Ma dadea nasi-tu afara ? Asa, si ? Mi se rupe, bah. Gaseam alta echipa instant, nu scrie nicaieri ca tre' sa castig Champions League cu Arizona. Pot sa manageresc 25 de ani in liga a 7-a, daca asa am chef. Da' pe bune, habar n-am de ce joaca astia bine acum si de ce-au jucat prost in amicale".

*****

Octombrie 2020

BdKez3f.jpg

LHtZmjq.jpg

5KK6LGI.jpg

SNzuE8P.jpg

"- Asta-i culmea, Gogule ! 12 meciuri fara infrangere !

- Cam asa ceva. Si nici n-am avut cine stie ce bulan. Adicatelea ... sa zic, poate-am avut la Busteni. La cum s-a jucat, Caraimanu' merita un egal. Dupa aia ar mai fi meciurile cu Ceptura si Drajna. Am fost mai buni, da' in nici un caz n-au fost meciuri de 4 - 0. Pe partea ailalata, meciu' cu Taricenii trebuia sa-l castigam. Am pierdut doua puncte ca fraierii ..."

*****

Noiembrie - Decembrie 2020

JoVXpBr.jpg

wUPU1Vk.jpg

Lj3RQLe.jpg

3DTEWZ9.jpg

"- 16 meciuri fara infrangere. Ma rog, 17, da' ne-a ars Caraimanu' la 11 metri. Apropo, Gogule, nasicu nu-i deloc multumit. A zis ca la ce echipa de clasa ai pe mana trebuia s-ajungi cel putin in sferturile cupei judetene ... adica in turu' 7. E sucarit rau, Gogule !

- Mda. Bah, George, stii ceva ? Pe ce loc e echipa-n campionat ? Pe locu'-ntai cumva ? E, io zic mersi pentru asta. Al naibii sa fie de nu credeam c-o sa fie mult mai greu campionatu' asta. Nu zic ca-i usor. In ultimele meciuri baietii au jucat din ce in ce mai prost. Dreaq stie ce s-o intampla la primavara. Poate-om promova lejer. Sau poate-or intra baietii-ntr-o forma de-aia nasoala si ne trezim ca nu prindem nici locu' 3".

- Cum ti-o fi norocu', Gogule. Vezi ca mai ai o belea. A zis nasicu' sa-ti zic ... Dansu' a cerut sa vada goluri din faze fixe. Cat mai multe. Cica-n campionat echipa n-a marcat decat 4 goluri d-astea. Si-a primit tot 4.

- Bah, io am zis de la inceput. Nu ma pricep la fixele alea. Nu ma bag la chestii d-astea fixe ca-s complicate si ma stresez la intelect".

tEObkm6.jpg

*****

"- Bah, George, cred c-o sa fie nevoie sa mai schimb cate ceva. Da' daca as si sti ce dreaq sa schimb tare bine-ar fi ...

- Pai ce nu-ti convine, Gogule ? Ziceai ca daca-i echipa e pe locu'-ntai totu' e-n regula ...

- Bah, prima chestie ... Dobre. O fi fost el mare scula prin liga-ntai ... da'-n ultimele meciuri a jucat nasol rau. Cre' c-avem nevoie de-un atacant de rezerva. Unu' tzapan, nu de umplutura cum e Melinte. Ca daca iese Tudor din forma ... am be*it-o.

- Aha. Zi cum e  cu a doua chestie.

- A doua .... mijlocasii laterali. Doar 3 goluri marcate. Aici s-ar putea sa fie tactica de vina, ca i-am pus sa serveasca la masa atacantilor. Da' nici astia n-au rezerve. Se accidenteaza vreunu' ... suntem mancati ... Si-a treia chestie ... mijlocasii centrali ... nu stiu ce dreaq e cu ei. Anu' trecut au fost jucatori de baza. Acu' .... O fi liga 6 mai tare si nu se mai descurca ? Ar fi chiar tare, astia-s jucatori buni si pentru liga a 3-a. Nu m-oi pricepe io sa-i ... cum se zice ... motivez ? O fi nevoie de jucatori noi ? Nu stiu, fratele meu ... "

LotL8eJ.jpg

- Gogule, cum ramane cu coeziunea aia ? Ca e tare, beton armat. Umbli la ea ?

- N-as prea umbla ...

- Pai daca aduci jucatori noi ... cam umbli.

- Mda. Bah, stii ceva ? Fie ce-o fi ! Daca gasesc jucatori buni mi se falfaie de coeziunea lu peste. Ii transfer si-oi vedea eu ce fac dupa aia ...

1o4BhH1.jpg

...

Link to comment
Share on other sites

"- Georgele ! Fii antena-ncoa' ! Am vorbit cu Gigi, ala de-a fost asistent inaintea ta. Mi-a zis ca vorbeste cu pretenaru' lui sa ne trimita jucatori la trial. Tu du-te la scouteri si zi-le sa scoata listele pe interval !

- Ce liste, Gogule ?

- Alea cu jucatorii pe care i-au vazut. Din vara pana acu' l-am trimis pe Misu Iorga sa bage ochiu' pe la echipele din judet. Mi-a zis c-are-o lista de-un metru numa' cu jucatori d-astia pe care cica ar merita sa-i vedem. Vezi sa scoata si lista ailalta. Jucatorii care stau pe bara si-si cauta echipa. Hai, bah, ca stiu ca te-au cautat si pe tine vreo cativa d-astia, iar baietii de la scouting au si ei destui d-astia fara loc de munca in agenda.

- In regula, Gogule. Cum facem ?

- Chemam la trial cate 10 insi in fiecare saptamana. Pana incepe campionatu' o s-ajungem sa vedem vreo suta de insi. Avem de unde alege. Ii chemam si pe ailalti antrenori si facem ... cum se zice, bah ? Aha ! Facem comisie, bah ! Votam care-i bun si care nu e. Io-s sefu' comisiei, adica voi votati si io hotarasc, c-asa e democratic".

*****

- Gogule, nu-s cam multi ?!? 13 insi ! Mai bine de juma' de echipa ...

- Nu stiu, vere, or fi. Adica ... bah, stii ceva ? Cand te-apuca chefu' de transferat nu se face sa te-abtii. Nu, fratele meu, iti faci damblaua. Transferi tot ce poti.

- Or sa se cam impiedice unu' de altu'. Avem deja vreo 7 mijlocasi centrali ...

- Numa' 5. Ailalti doi pot sa joace si pe aripi. Om vedea, neica ..."

g3m51OL.jpg

 "- Cam nashpa, Gogule, ai trimis la plimbare jucatori care nu erau chiar de lepadat ...

- N-am ce face, fratele meu. Si-asa e-nghesuiala-n lot. Unde mai jucau ? Frecau menta pe banca. Si nici acolo n-aveau loc, ca e banca scurta. Bah, nu zic, Grigore juca bine. Si-ala mic, Popa. Si-or mai fi vreo 2-3. Da' ... facem echipa tare sau nu ? Aaaa ... ca mi-am adus aminte ... ce zic, bah, aia cu eva ... evaloarea ?

- Evaluarea. Gogule, zic c-avem cel mai tare lot din liga a 6-a. De departe cel mai tare. Cica ar fi bun si pentru liga a 5-a. Da'-ti dai seama ... daca ratezi promovarea cu lotu' asta te faci de cacao ...

- Mda ... stii cum zice lumea : ori la bal, ori la spital. Om vedea ... "

CoMwI5u.jpg

wTcNaCV.jpg

*****

"- Goguleee ... cum ramane mah cu adeneu' ala ?

- Ai si vazut ... da, bah, aveam o aggression 'ai de mama ei. Si-un fitness ca la aia de prin Somalia. Da' ce sa fac, bah ? N-a zis nasicu' lu' matale ca vrea promovare din prima ? Ete, acu' lucrez la chestia cu promovarea. Dupa ce-om termina treaba bag un ochi si la adeneu.

- Aha. Da' mai e ceva. Bah, tu ai vazut c-avem o belea cu coeziunea ?

- Bah, tu ai vazut c-am adus 13 jucatori ?

- Da, Gogule, da' chiar tu ziceai ca daca nu-i buna coeziunea nu merge jocu' cum trebuie ... Ca cica le scade jucatorilor positioning, vision si decisions ...

- La ce lot avem, s-ar putea sa mearga.  Adica ... nu stiu, vere. Poate-mi iau tzapa. Ete, hai sa zicem ca-i ca un pariu. Pariez c-or sa se descurce si fara coeziune.

- Si cu Dobre ce facem ? E sucarit la maxim c-ai adus atacanti ... cica n-a venit la noi ca sa stea pe bara ...

- Bah ... parca l-as da afara. Si parca nu l-as da. E bun, nebunu'. Daca e-n vana asta-ti marcheaza 3 goluri pe meci. Daca nu e-n vana rateaza de la o juma' de metru cu poarta goala. Las' ca mai e timp. Il dau afara la vara, daca-i nevoie".

yE66jhE.jpg

*****

"- Georgicaaaa ... de ce ma-njuri, mosule ?

- Io ?!?

- Ce dreaq mi-ai trimis aici ?

- Pai n-ai cerut evaluarea juniorimii ?

- Da, ba, da' ce mi-ai trimis tu e-njuratura de mama. Ce-i cu astia bah ?

- Pai ... astia-s juniorii de la U16

- Bah, mai bine trimite pe careva cu megafonu' sa presteze prin comuna. Care are copii de 15-16 ani sa-i trimita urgent la fotbal. Pun pariu c-ar fi mai buni decat astia de-i avem.

- Gogule, stii care-i smecheria ? Manesti e-o comuna mica, fratioare. 4.000 de insi, si-asta cu tot cu aia de-s plecati la munca pe-afara. Nici n-are liceu. Care vrea sa-si traga o patalama de 12 clase pleaca la Ploiesti, la Baicoi  sau la Filipesti. De un' sa luam juniori, fratele meu ? Astia-s aia de-au mai ramas prin comuna ...".

ug0dMif.jpg

*****

"- Gogule, ce-i cu amicalele astea ? Toata lumea zice c-avem al mai tzapan lot din liga ... da' joaca astia de zici ca-s dusmani ...

- Trialurile, Georgica. Bah, tot e ceva ca n-am pierdut nici un meci. Progresam fratioare. Pai in vara ne-au snopit toti aia de nici nu joaca in vreo liga. Acu' am facut egaluri. Unde mai pui c-am avut si adversari de prestigiu. Liga 5, liga 6. Echipe tari, vere ! Si-apoi ... iti dai tu seama cam ce victorie istorica am obtinut ? I-am batut pe galacticii de la Steagu' Rosu Colacu, bah  ... Nici Real Madrid nu poa' sa se laude ca i-a batut pe-astia !"

UrQOeLl.jpg

*****

Martie 2021

3rnLtQv.jpg

MdUc7g8.jpg

n3pjDqI.jpg

yjz58jx.jpg

"- Gogule, ne-am scos !

- Normal ! Bah, sa-ti zic drept, intrasem la idei. N-am pierdut nici un amical si credem ca nu-s baietii-n forma. Macar unu', de samanta, sa fi pierdut ! Da' ete ca nu mai e nevoie. Avem echipa tare, Georgele !

- Mdeh ... zi mai bine c-am avut bulan. In meciu' cu Caraimanu' am avut doua ocazii in 90 de minute ... si-am dat gol. Unde mai pui ca nici Caramanii, nici Drajna si nici Ceptura nu-s in forma. Toti si-au dat cu stangu-n dreptu' la inceput de sezon. Singurii care-au mai miscat sunt aia de la Valcanesti, da' e distanta prea mare ca sa ne mai ajunga in clasament".

*****

"- Ce zici, Gogule, oprim vreun junior din astia de venira la selectie ?

- Bah ... singuru' care mai stie cate ceva e Toma. Ailalti ... Bah, io zic sa-l luam pe Toma si inca vreo 3-4. Sa fie acolo, sa nu zica aia mici ca i-am trimis pe toti acasa. Intelegi, chestie psihologica, poate mai vin neamurile lor pe la meciuri si n-am chef sa ma-njure chiar toti. Bah, ca mi-am adus aminte, vazusi ce-audienta data dreaq avem la meciuri ? 100 de insi, stadion arhiplin, frate ! Bah, dac-am avea si niscai scaune pe marginea terenului tare bine-ar fi ! Normal ca se 'nerveaza cetatenii si ma-njura daca tre' sa stea 90 de minute in picioare. Vorbeste tu cu nasica-tu s-aduca vreo 20 de scaune. Sau macar vreo 3 banci. Sa aiba suporteru' un sa se-aseze daca a degustat ceva si se simte obosit ..."

ZH3mq4X.jpg

*****

Aprilie 2021

06qhgPW.jpg

5vIrJ0C.jpg

7f7OAcB.jpg

q5Dyt99.jpg

"- Gata, frate, am facut-o si p-asta ! Suntem promovati ... cum zic astia-n presa ? Ma-te-ma-tic, frate !

- Felicitari, Gogule ! Ti-o zic sa nu zic c-am ceva cu matale. Da' cu lotu' asta promovam si eu.

- Mdeh, neica, deocamdata nu-s mare expert in tactica si strategie. Promovez si eu cum pot si cum ma duce capu'.

- Si-n plus, Caraimanii s-au taiat ca maioneza. N-au scos decat 10 puncte in 8 meciuri ...

- Ghinionu' lor, norocu' meu, noi sa fim sanatosi !"

UEPDHVH.jpg

*****

"- Si pan' la sfarsitu' campionatului ce-ai de gand ?

- Bah, George ... o sa-i bag in echipa pe-aia de-au jucat mai putin, sa vad ce-i de capu' lor. La vara nu mai pot sa ma sparg in trialuri. Aduc cel mult 2-3 jucatori, daca i-oi aduce si pe-aia ... La anu' o sa ne bazam pe-astia de-i avem in lot, asta daca nu cumva i-o apuca pe unii chefu' sa se care pe la alte cluburi. Tre' sa mai lucram pe la coeziunea aia. S-aude c-ar fi bine sa jucam in liga a 5-a pe baza de coeziune mare si verde. Nu cred ca mai merge odata smecheria sa jucam juma' de sezon fara coeziune si s-avem si performante ..."

n6OaqRW.jpg

8vZwJbx.jpg

*****

"- Gogule, crezi c-a fost o idee desteapta ? Poate era mai bine daca-l lasai pe nasicu' sa-si aplice ideea ...

ckPqbaB.jpg

- Bah George ... nu zic nu, e sa fie nevoie si de asta. Da' nu acu'. Cand om ajunge in liga a 4-a, daca om ajunge, o sa fie misto ideea. Deocamdata era nevoie d eniscai investitii, fratele meu. Ca n-am cum s-ajut baietii sa se dezvolte daca n-au macar un loc de-antrenament mai de doamne-ajuta ... Oricum n-a iesit nimic. N-avem bani. Lasa, neica, nu-i o problema. O sa ne fie greu sa tinem jucatorii la club da' ne-am descurca noi si-asa ..."

qz9LkCR.jpg

x3f37UT.jpg

og5Tbxm.jpg

...

Link to comment
Share on other sites

"- Gogule !

- Ce-i, bah ?

- Mah Gogule, sunt manager asistent de-un an juma'.

- Sa fii sanatos, neica !

- Neh. Dupa atata timp as zice ca-i cazu' sa fac si eu o scoala de-aia de antrenori. Sa am o licenta in caz de ceva ...

- Georgele, din partea mea poti sa ai oricate licente ai chef.

- Mda. Da' mi-a zis nasicu' mai de mult ca cica tu esti ala care tre' sa te duci la el si sa-i zici sa ma trimita la scoala aia ...

- Io ?!? De ce, frate ? Bah, te duci la boss, ii zici c-ai chef sa te scolesti ... si te rezolva.

- Nu, Gogule, nu merge. Crezi ca nu m-am dus ? M-am dus, Gogule, si mi-a zis ca cica asa scrie la carte : tre' sa vina neaparat head coach-u' cu jalba-n bat ...

- Gata, bah, am prins ideea. Hai la boss ..."

gdePC3Z.jpg

L7QALk8.jpg

"- Georgele, n-am ce-ti face. Io am incercat. Nu vrea boss-u', frate. Esti hindi ... indo ... cum a zis, mah ? Indispen-sa-bil !

- Bah, Gogule, nu inteleg. Suntem in 28 mai, mai sunt de jucat doua meciuri de campionat si oricum avem promovarea-n buzunar. Unde dreaq e programu' ala incarcat ? Ca din 15 iunie si pana-n 15 august o sa jucam numa' amicale ...

- Nu conteaza, Georgele. Te-a mancat in chur sa te dai indispen... ma rog, cum a zis bossu' ... suporti consecintele. Al' data sa nu mai faci. Ca daca mai faci o sa pupi tu licenta cand mi-oi vedea io ceafa ..."

*****

Mai - iunie 2021

8lylbGw.jpg

N6xIulE.jpg

FwVnAsC.jpg

2bskelY.jpg

"- Ole, ole, oleee, campionii, campionii ...

- Ce-ai, Gogule ? Te-ai pilit ?

- Neh. Am sarbatorit nitel promovarea. Cateva beri acolo, nimica toata. Ce zici, mah, Georgele ? Suntem tari, este ?

- Mda. Nici o infrangere in campionat. Da' la ce ne foloseste chestia astia ?

- La nimic, normal. Bah, am mai zis-o : am avut, de departe, cel mai bun lot din liga a 6-a. In toata liga nu cred ca gasesti 15-20 jucatori care sa fie la fel de buni ca astia de-i avem in lotu' de seniori. Caraiman Busteni aveau doi jucatori d-astia. Ailalti ... cate unu' sau nici unu'. Cand diferenta de valoare intre loturi e atat de mare nici n-are rost sa te lauzi ca n-ai pierdut vreun meci ..."

*****

"- Bah, George, nici nu stiu ce sa fac ...

- Ce vrei sa faci Gogule ?

- Pai ... mai uit la jucatorii astia de-i avem. Unii-au jucat meserias. Tudor ne-a castigat de unu' singur vreo 5-6 meciuri. Sau Gogoi. Anu' trecut m-apucase chefu' sa-l zbor, juca prost indiferent ce-i ziceam sa faca. Acu' e al' mai tare mijlocas din lot. Da' ce facem cu ailalti ? Ete, am adus fundasi buni. Cei mai buni din liga a 6-a. Vezi vreunu' care sa iasa-n evidenta ? Aripa dreapta ... Armaselu si Enceanu ar avea loc oricand intr-o echipa din liga a 3-a. Da' au jucat sub orice critica. Ori nu stiu eu ce sa le zic, ori mi-am luat tzapa cu ei. Zainea ... mijlocas defensiv. Are calitati de jucator de liga a 4-a. Da'-n toate meciurile-n care l-am bagat a facut numa' tampenii. Dragan. Mijlocas ofensiv. Nu le are el cu finalizarea da' ar trebui sa stie cum sa-i paseze atacantului. Nu stie, frate. Gogoi si Mizdrescu (lol, ce nume !) sunt cu vreo 3 clas emai buni decat Iulica Dragan. Despre Iancu ce pot sa mai zic ? L-am adus degeaba. Asta-i primu' pe care l-as pune pe liber ..."

V2g9yB5.jpg

uhLQkjq.jpg

*****

"- George, ia uite, mah ! Ni s-a inverzit coeziunea, vere !

- Mda. Da' tot e mica ...

- Las', bah, poa' sa fie si mai mica. Ne facem treaba cu ea.

- Gogule, ce vrea Dita ? D-abia a venit si el in iarna si-acu' se crede mare vedeta ?

- Pai nu vezi ? S-a plans omu' in ziar ca n-are antrenori de calitate ...

- Gogule, de tine zicea ?

- Cred ca de tine, ca tu esti ala care n-are licenta. Bah, daca era doar Dita mai era cum mai era, ca pe-ala puteam sa-l matrasesc urgent. Si-asa nu-i mare scula de jucator.  Da' vad ca s-a bagat si Chisi in seama. Ma rog, asta e baiat salon, n-a dat pe goarna la presa. Da' chiar si-asa, nu-mi convine. Norocu' nostru e ca astia nu-s lideri in vestiar. Ca daca erau ... ne trezeam c-avem o mare belea. Stii si tu ca se duce dreaq totu' daca le cade jucatorilor moralu'-n chiloti. Nici 'a mai data dreaq tactica nu mai merge cum trebuie ..."

76ASr2Y.jpg

*****

"- Georgele, ce-are, bah, nasica-tu ? A cazut in cap cand era mic ? Sau mai recent ?

- Da' ce ti-a facut ?

- Pai n-ai auzit ce idei il bantuie ? Vrea stadion, neica !

- Ce vrea ?!?

- Stadion ! Ca fix ala ne lipsea. Incolo, aveam tot ce ne treb'e ...

- Pai nu ziceai tu, Gogule, ca n-avem conditii ? Ca stau spectatorii-n picioare pe marginea terenului ?

- Bah, io ziceam s-aduca dreaq vreo douaj de scaune, nu sa faca stadion ..."

QviGrEV.jpg

*****

- Ce ziceam, bah George ? N-avem conditii de antrenament ... da' suntem semi-pro, neicaaaa ! Ne-am scos !

- Si ce-are, vere ? Dam si noi cu bani in jucatori. Semneaza contracte, nu mai pleaca chiar oricand li se scoala ...

- Si zici c-avem bani ?!? I-auzi, fratele meu ! Multi, asa e ?

- Nu stiu, Gogule. Ce dreaq, doar nu crezi ca nasicu'-mi arata mie banii de-i are ? Da' asa a zis. Cica "sunt destui bani" ...

KZaEF6c.jpg

"- Georgele, ai avut dreptate, bah. Cand eram club amator era nasol. Acu, ca suntem semi-pro, e altceva. Diferenta-i mare de tot !

- Gogule, vorbesti limbi straine. Fa bine si tradu ce-ai zis ...

- Ete, bah, acilea. Cand eram club amator, adica saraci cum ar veni, aveam un staff format din 9 insi. Acu', de cand ne-am imbogatit, ne permitem s-avem staff de 10 insi ...

- Ei, hai sa nu zici ca nu-i nici o diferenta ...

- Bine, bah, hai sa zic c-ar fi si ceva avantaje. Pana acu', ca amatori, aveam doua atrenamente pe saptamana. De-acu' inainte o s-avem trei. Tot e ceva si-asta. Da' daca n-avem conditii de antrenament cam tot aia e".

cKbuBSp.jpg

*****

- Gata, Gogule ? Ai dat cu pixu' ?

- Da, bah. Ete asa-ncep marile cariere !

- Mah, Gogule, da' ce salariu de director ti-ai tras ! 300 de euroi pe an ...

- Faci misto de nen-tu Gogu ?

- Nu, boss, se poate ? Ziceam ca esti plin de bani ...

- Georgele, tata, tu cat vrei ca asistent ? 15 euroi pe an iti ajung ?

- Lasa, Gogule, ca nu de-aia fac eu pe asistentu' pe-aici ...

- Lucrezi si moca, este ?

- Pai ... banu' vine, stii si tu. Nu tre' s-apara neaparat in scripte ...

- Aia ziceam si io, Georgele. Hai ca-ti ofer 100 pe an, oferta speciala ca te cunosc. Nu rata ocazia, pune mana pe pix si semneaza pana nu ma razgandesc".

PNPfKYn.jpg

*****

"- Gogule, ti-o zic p-a dreapta : m-am plictisit ca dreaq la sedinta. Ma rog, nu zic, tie-ti convine. A zis boss-u' ca ai "leadership qualities" ...

- A mai zis si ca vrea calificare-n finala cupei judetene. Noi intram in problema in turu' 4, iar asta inseamna ... hmm ... ca tre' sa castigam 5 meciuri. Si inca d-alea nasoale, jucate cu d-astia de prin ligile 4 si 5. Hai, ca pe-aia din liga a 5-a i-om rezolva cumva, da' cand om da de barosanii de liga a 4-a cred c-o s-avem probleme.

- De clasarea pe podium ce zici ?

- Bah, George, cred ca se poate, c-avem lot bun. Da' asta numa' daca nu ne pleaca jucatorii. Bugetu' ... bah, n-ar fi chiar nasol. M-am interesat pe la unii si mi-au zis ca ailalti de prin liga cheltuie pe salarii maxim 25.000 pe an. Cica o parte din jucatorii lor sunt in continuare amatori. Doar aia mai tzapeni iau si bani. Chestia e ca tre' sa sarim si noi cu contracte la jucatorii nostri. Si habar n-am cati bani vor, mai ales ca unii dintre ei sunt jucatori care ar avea loc si pe la echipe mai bune ....

- Vezi ca tre' sa faci neaparat ceva cu fazele fixe ...

- Fac o laie. La setpisiz nu ma pricep si nici nu ma bag. Jucam ca si pana acuma si-om vedea ce-o iesi ..."

AA3vQDN.jpg

*****

"- Gogule, ai vazut evaluarea aia ?

- Am vazut-o, bah. Stiu si eu ce sa zic ? La ce zic aia ar trebui sa castigam liga fara probleme. Nasol moment, fratele meu. Intre noi vorbind, ca stiu ca nu spui decat la juma' de comuna ... io la tactica-s muci ... Daca cumva nu merge jocu' habar n-am ce sa schimb ...

- Adica ma lasi pe mine sa te scot din rahat !

- Adica n-ai tu mecla sa conduci echipa. Orice s-ar intampla, nu las asistentu' sa-si faca de cap. Las' ca ma descurc io ...

- Cum te-ai descurcat si cu adeneu' echipei. Fac aia misto de noi pe la ajefeu. Cica avem aggression asa de mare incat o sa primim premiu' Nobel pentru pace. Mai sunt si niste unii care zic ca cica suntem singura echipa din Prahova care practica distantarea sociala pe teren.

- Georgele, taci, bah. Nu stii nimic. E-o chestie strategica, mah. Las' sa creada aia ca suntem pasnici. Le zic jucatorilor sa bage pressing si deposedari la greu si se compenseaza. Plus ca n-o sa luam chiar atat de multe galbene si rosii chiar daca jucam la rupere".

xJo2azJ.jpg

DYgckm4.jpg

*****

"- George, nu stiu dac-am facut bine, vere. Nu le-am zis de castigarea ligii ...

- Pai si daca le ziceai ?

- Mi-era sa nu faca fitze. Tre' sa penetram nou' sezon cu un moral beton armat. N-ar fi fost in regula daca unii jucatori s-ar fi trezit sa comenteze ...

- Las' ca-i bine, Gogule. Cel putin n-ai pus presiune pe jucatori. Chiar daca nu promovam avem sanse mari sa ne clasam pe podium. Asta zicea si nasicu' ca vrea.

- Mda. Da' daca ne trezim pe primu' loc si-i apuca pe-astia complacency ? Daca-s multumiti de podium n-or sa se strofoace sa castige liga. Complicata-i viata de manager, frate ... "

0Lx0xI3.jpg

pgOqbHS.jpg

*****************************************************************************************************************************************

Rezumatul sezonului in celelalte competitii nationale mai importante :

edENgeG.jpg

PMNcwFB.jpg

t9GWab4.jpg

.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy