Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[ROM-Liga III] Flacara Moreni


chichi1305

Recommended Posts

Update

Evitam retrogradarea

Continuam forma buna si ne salvam de la retrogradare cu 4 etape inainte de finalul PlayOut`ului... lasam profesionalismul la o parte si facem o mare paranghelie in Moreni, alaturi de localnici... Sfaraie micii pe gratar, curge berea si vinul pe gatul jucatorilor...

1727038761_4etaperetrog.thumb.jpg.0fd86f99db9bbfd19f1f81794091c066.jpg

Iancu e aproape de Munteanu... are 18 goluri, cu unul mai putin decat vedeta descoperita de noi. Poate face o surpriza :X.

Viitorul castiga campionatul la pas, la distanta mare de Craiova . Interesant este ca in 2024, trimitem 2 echipe in Champions League...  

1229139414_viitorulcampioana.thumb.jpg.5a463b8800047955ef33af7343c1f88a.jpg 

 

 

Final de sezon

Devenim campioana Playout `ului , desi 4 etape am sughitat si mirosit numai a mici si bere..

final.thumb.jpg.8446588c43ce8242592e736d746ca90e.jpg 

Iancu devine golgeter ul campionatului, alaturi de Munteanu... pacat ca in ultimile 2 etape nu a reusit sa marcheze, lua si un bonus generos, avand o clauza la marcarea a 20 de goluri pe sezon.

fixt.thumb.jpg.3f03817cc4d049108394f8a62cfc1e62.jpg 

Echipele moldovene ne`au cam pus probleme, dar per total suntem mai mult decat multumiti, atat eu, jucatorii cat si The President. Prelungim contractul, fortez ceva Payroll si Transfer Budget , dar din pacat primesc un NU categoric... Probabil vor veni ceva bani de la Digi&Telekom... vreo 2-3 mil... poate la anul voi primi ceva... 

Ma asteapta un sezon poate la fel de greu, pentru ca am cativa jucatori cu care nu reusesc sa prelungesc contractul...cei imprumutati nu cred ca mai reusesc sa ii imprumut...Simionca deja semnand cu Craiova liber de contract fiind din vara... L`am ofertat si eu, dar nici nu a vrut sa auda sa ramana la noi. (il imprumutasem de la Viitorul, care nu i`a prelungit contractul...incredibil ... era printre primii mijlocasi ai ligii I). Iancu probabil va pleca , fiind monitorizat de f multe cluburi, atat din tara cat si din strainatate.

O sa am o lunga perioada prin Africa, poate tarile mai slab cotate... poate un pic si Brazilia/Argentina... prin ligile inferioare...poate gasesc ceva ieftin... 

Un alt obiectiv este schimbarea scouterilor cu unii straini care sa aiba un World Knowledge mai mare... momentan totalul fiind la 19%. De aceea cam si pierd timp, mergand eu prin mari si tari, sa gasesc diamante neslefuite... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Din pacate Iancu e trecut pe locul 2, probabil ca a contat la cate minute a inscris un gol, atacantul nostru avand mai multe jocuri decat Munteanu... Oricum, o performanta superba a tanarului nostru... Refuzam deja o prima oferta de la CFR Cluj de 185K...dar fiind capitanul echipei si un Influent Player, daca se sesizeaza ... va trebui sa il vand.

1980944711_Iancugolge.thumb.jpg.95992c65c8d5b8f709a0890d9cd23233.jpg 

Vine si votul pentru cel mai bun Manager... Pustai e antrenorul Viitorului Constanta in 2024, obtine titlul, votat si de catre mine... am fost fairplay... Mangia ia locul 3 , antrenor al CFR ului... 

Obtin locul 2 , zic eu , meritat, fara lipsa de modestie.

1249236470_loc2manager.thumb.jpg.9ce43394b6bec40a3bacda32e5343eb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezonul VII 

Al doilea sezon in liga I pentru Flacara Moreni. Promoveaza in liga I doar 2 echipe, Chindia pierzand barajul cu Concordia Chiajna. Intra in liga I 2 echipe de traditie, Petrolul si U Cluj. Primim si banutii pentru drepturile TV, bani atat de necesari pentru clubul nostru mic si sarac financiar.

3.1.jpg.09d1a4159c61a615d9f0d447da43a53f.jpg Scap repede de jucatorii carora nu vreau sa le prelungesc contractul, dar si de cei care nu si mai doreau Flacara in suflet... si obtin ceva Payroll...vine momentul in care trebuie sa setam obiectivul , iar conducerea imi ofera o surpriza neplacuta. Nu ma asteptam la vreo suma in partea de transferuri... ma asteptam totusi cu aceste milioane de la Digi sa avem un payroll mai mare...surpriza e si mai mare cand observ ca economia facuta cu cei de care ne`am despartit este taiata efectiv, conducerea oferindu`ne un buget de salarii aproape egal cu ceea ce cheltuim in acest moment... moment in care nu mai avem niciun jucator imprumutat si suntem descoperiti pe mai toate posturile... Trist este ca indiferent de obiectivul setat, ramane acelasi buget, cateva mii de euro in plus... Oamenii crek au de gand sa fuga cu banii...hmmm... Ne asteapta deci un sezon si mai greu, incerc sa prelungesc imprumuturile tuturor jucatorilor pe care i`am avut Loan, dar cica vine momentul ca ei sa primeasca sansa in primul 11 la echipele de care apartin... Suntem intr`o situatie destul de grea si din cauza faptului ca Iancu e dorit insistent de CFR , deja a carait intr`o mini sedinta... iar Stanciu este urmarit de 18 cluburi, toate cele mari din Liga I plus altele din strainatate... In ritmul asta ne asteapta liga a II-a.

obiective.thumb.jpg.a48778ef28328582156b130724145fc2.jpg 

Gata cu plansul...ma apuc sa caut jucatori pe care sa ii imprumut gratuit...si cine stie...ceva jucatori gratis cu salarii minuscule...

 

Vine totusi si o veste buna... Scouting Range Maxim... Reusim sa convingem conducerea clubului ca Scouterii nostri trebuie sa aiba acces in toata lumea... primim in sfarsit un DA, imediat imi trimit scouterii prin Africa si America de Sud/Centrala... sa vedem ce descoperim pana in Iarna... Schimb si 5 scouteri, angajez 5 scouteri straini, crestem Knowledge`ul putin. 

 

Link to comment
Share on other sites

Asa cum era de asteptat, nu rezistam ofertelor CFR ului si presiunii jucatorului , iar Iancu pleaca la CFR Cluj...trist este ca nu au vrut sa auda de un Loan pe un an... ceea ce imi ingreuneaza si mai rau situatia... Szoke plecand si el la Craiova ... 

Obtinem totusi cea mai mare suma de transfer din intreaga cariera si un 50% din viitorul transfer.

1988026361_iancucfr.thumb.jpg.06d929be77be461ce7834416efb9f34a.jpg 

Procentul pe care il am din oamenii pe care ii vand este.....este... 0%... nici macar nu am sansa de a cersi un procent mai mare... la Finance nu ma baga nimeni in seama. Aia e, noi sa fim sanatosi. Avem in acest moment un payroll disponibil de 100k... sa vedem ce putem face cu ei... 

Prima mutare este de fapt un jucator de`al nostru. 

Gabriel Buta - ST - 

Pe Gabriel il am din liga a III-a, jucator pe care l`am vandut in Ungaria dar an de an l`am imprumutat. Un back`up acceptabil. Ingrijorator este faptul ca anul trecut in liga I nu a marcat niciun gol, ce`i drept, a fost numai rezerva, a intrat mai tot timpul la final, dar totusi ca atacant, oricat de putin ai juca, tre sa marchezi... Sper sa o faca anul acesta pentru ca nu am atacanti...Loan Loan Loan , anul asta observ ca ii expira contractul si il iau gratis cu un salariu mic si un status de backup... nu va carai , nu va face nazuri...stie deja tactica, va fi folositor.

buta.thumb.jpg.02002517241332dc1d7517611dcfaf4e.jpg 

Nu e chiar slab, e asa...de Liga a II-a... sau subsolul ligii I...

buta2.thumb.jpg.ba84870bc6688056a6b005d0b850dc67.jpg

Link to comment
Share on other sites

Second move

Jasmin Pavlovic - ST - 

Cum punctele se aduc cu victorii sau egaluri, adica cu goluri marcate...decid ca putinul pe care il am sa il cheltui acolo unde am lipsa mare ... nu ma dezmint si caut tot jucatori tineri... asa ca il transfer pe acest bosniac, cumparat de la Javor din Serbia pentru 42.5K...cea mai mare suma de transfer platita de noi... cel mai mare salariu din echipa... Ce sa zic... au fost altii pe lista, mai buni, dar nu si au dorit sa vina sau au vrut un salariu astronomic pentru noi... Are un finishing bun, determinare si un composure bun care il va ajuta in fata portii. Trebuie sa lucram la teamwork, dar sigur va marca cateva goluri importante anul acesta... se preconizeaza un atacat de 5 stele, asa imi spune assistentul... E si stangaci, imi plac jucatorii stangaci.

pavlovic.thumb.jpg.aa95483e4647f593eeca4d1e8c66df05.jpg 

3. Andra Crnomarkovic - MC -loan

 

Dezamagit de Simionca, jucator care nu a vrut sa semneze cu noi, vorbind cu Craiova mult timp, dupa care semnand surprizantor cu Botosaniul, caut un MC puternic, care sa imi sustina mijlocul terenului... Crnomarkovic era urmarit de mine de 3 ani, il aveam in Shortlist...anul acesta este scos la imprumut , de vanzare nu se pune problema, fiind peste 300k . Jucator cu calitati fizice f bune, tehnic, un Deeplying playmaker zic eu de calitate.

 

 crno.thumb.jpg.8d474186e172871051f10733979981e7.jpg

 

4. Bogdan Moldovan - AML

Pe Bogdan l`am vandut anul trecut la Slavia Prague... initial nu au vrut sa mi`l mai imprumute , cred ca l`au incercat...dupa care l`au scos la Loan... imediat am reusit sa il imprumut, ma ajuta pentru ca e de`al meu...stie deja toate notiunile tactice , iar in primul 11 nu vor fi chiar asa de multe schimbari , avand omogenitate.

mold.thumb.jpg.b69ccf679186d71a0b2c3f957e9fddf3.jpg 

 

 

5. Andrei Rus- DR - 

E destul de clar, fundasii laterali sunt punctul nostru vulnerabil... Avem in lot doar rezerve pe acest post...atat DR cat si DL... Decid sa il imprumut din nou pe Andrei Rus de la Petrolul, care anul trecut a fost chiar acceptabil. 

rus.thumb.jpg.14d9c6af54fbc2781748776ddfd74352.jpg 

 

Link to comment
Share on other sites

6. Dukic Mateja - DL - 

Cred ca cel mai slab post al nostru, unde il vom avea titular pe acest sarb, de la Cukaricki... Nu stiu de ce , dar nu mai pot atasa nicio poza ...ciudat...

7. Daniel Gherasim - MC- 

Imprumutat de la UCluj, va fi o rezerva buna, un mijlocas de 18 ani, ofensiv, cu o tehnicitate si o creativitate buna.

8. Ahmed Bani - AMRLC/ST

Adus de la Dinamo, Ahmed este imprumutat de mine pentru polivalenta de care da dovada, ideal pentru o rezerva... La ce calitati are, poate fi titular in banda dreapta, dar merg pe jucatorul meu, Cocirla, ulterior voi vedea cum merg lucrurile.

 

9. Marko Plavsic - ST - 

Imi trebuia al 4 lea atacant, el va fi al 3-a la rand... pentru ca cu Ahmed voi juca mai jos... Marko are si el 18 ani, jucator cu un Workrate 19, determinare si tehnicitate bunicica.

 

Cam atat cred ca luam vara aceasta... sunt multe nume noi, dar nu vor intra ca titulari toti, incercand sa pastrez omogenitatea. Pana in iarna sper sa apara ceva nume noi in Shortlistul meu si al scouterilor, pentru a intari echipa. Sunt sigur ca Flacara la anul va avea un buget de transferuri si un payroll mai mare, dar pana atunci, trebuie sa ne mentinem in liga I.

 

 

Poate ma ajuta un admin... inainte imi aparea un Max total size 0.52MB... puteam pune 2 poze, iar acum imi apare Max total size 0.13MB... nu sunt it`ist, nu ma pricep. 

Suntem mai slabi ca anul trecut , avem un payroll dezastruos in comparatie cu contracandidatele noastre...

sal.jpg.8f9ac99446b6c0124a1186f5745615cf.jpg 

Sus, pe primele locuri, salariile sunt uriase...

salariii.jpg.a9538c7075d0e3a75a5755f42b7a5d6d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update

Am cautat un site de redimensionare... sunt la o rezolutie mai proasta , dar sunt ok, se vede cat de cat ok... se vede sezonul greu, pe care il avem... Am inceput sezonul cu 2 meciuri f grele, de la care nu aveam mari asteptari... ne tinem bine cu Viitorul , Viitorul care defileaza prin campionat... Dinamo efectiv ne distruge. Vine primul meci adevarat pentru noi, unde castigam impotriva Universitatii Cluj , cu 1-0. Ne bate Chiajna, meci dureros pentru noi , dupa care reusim 3 egaluri , meciul cu Pandurii trebuia sa il castigam neaparat , dar nu am fost in stare. Facem un amical in perioada nationalei dupa care vine cea mai importanta victorie a turului, din nou, facem surpriza pe National Arena impotriva FCSB`ului... Continuam cu un egal cu o pretendenta la titlu , CFR. Nu aveam pretentii mari in cupa, chiar sincer imi doream sa pierdem pentru a fi odihniti pentru campionat. Craiova a transferat de 6M , ne inving clar acasa , dupa care obtinem o victorie imensa in ultimul minut cu Petrolul la Ploiesti. Tinem piept Botosaniului acasa , obtinem un punct , dupa care pierdem la scor mare cu Timisoara... 

Per total, slab spre foarte slab...

fixt_640x359.jpg.fa5b872a855ff48e8d2a7b8f473f4ecd.jpg   

 

Clasamentul din acest an ma dezavantajeaza total... speram la un clasament rupt, cu multe echipe bune, cu punctaj mare , astfel incat cele mici sa fie jos, la nivel slab , cu mine... Din pacat la finalul turului avem 14 puncte, suntem la 5 puncte de la Playoff daca ne vine sa credem...dar suntem foarte aproape de liga a II-a...clasament foarte strans. Principala problema este ca nu marcam... si cand zic nu marcam , zic pentru ca toti atacantii mei , 4 la numar , au inscris 3 goluri ... Sarbul imprumutat 1 gol, Ahmed Bani 2 goluri...practic cei pe care ii detinem au 0 goluri...INCREDIBIL... Pavlovic a fost fortat meci de meci...se demarca bine, dar nu inscrie...nici fata in fata cu portarul...am parul alb in cap... 

 

 

clasa_640x359.jpg.2e5d820a2e03bf99696b2ae94798ade5.jpg 

Nou promovatele o duc rau de tot... am 3 victorii, 2 cu ele si una cu FCSB... nebunie de sezon... Probabil ca ne vom bate in 4 , la cum se vede din forma si valoarea echipelor, Petrolul U Cluj , Pandurii si noi pentru locul 11 si 12 care duce la baraj... 

Singurele lucruri bune in aceste 13 etape a fost ca The President mi`a acceptat un procent din tranferuri, suntem la 15% si ca ne imbunatatim baza de antrenament... dureaza 1 an...Jesus...

Avem 14 puncte in tur. Tinand cont ca anul trecut in 26 de etape am facut 30 de puncte...eu zic ca suntem aproape de performanta anului trecut ... 

 

Surpriza vine dupa 14 etape... conducerea ne ofera sprijin , acordandu`ne 55% din transferuri...problema e ca nu am ce sa vand :)))

1741966547_55_640x341.jpg.655bc3fdc6ae2f1bce3dc85f495aa854.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am mai spus si altora, incercati sa folositi site-uri de image hosting .. si folosind Direct Link imaginea va aparea si in posturile voastre.
Spatiul de stocare al forumului nu e nelimitat :D 

Link to comment
Share on other sites

@Raulic Multumesc pentru raspuns...am reusit sa ii dau de cap .

Update

Vine si 01 Ianuarie, zi in care intotdeauna petrec ceva timp cautand jucatori care la vara vor fi liberi de contract... Cautand , cautand, dau peste acest ceh, DM , care isi doreste sa scape de Sparta Prague, neavand nicio sansa in prima echipa. Imi cere un salariu mare , dar pe care il pot acoperi... totusi ii ofer un 50% din viitorul transfer, astfel el isi da ok ul. Trebuie sa ii platesc 55K Spartei , grila de formare, dar la cum arata acest jucator, ar fi pacat sa il scap. Neavand bani, intru in clauze si observ ca Clujul mi`ar oferi pentru acele 50% din viitorul transfer a lui Iancu in jur 130k euro... f putin, dar accept imediat , stiind ca am 55% procent din transferuri... Mi se achita banutii , Miroslav e jucatorul nostru din vara... 

prucha-640x359.jpg 

Intotdeauna cand semnam cu un jucator in iarna, avem si posibilitatea de a`l aduce imediat, dupa o negociere cu clubul de care apartine. Sparta mai vrea 50k ... mi se pare ok pretul...dar n`am bani. Tocmai de aceea... decid sa il vand pe Ologu. El si Stanciu sunt singurii jucatori urmariti...la vara sigur veneau ofertele pentru el, asa ca , avand inca 2 solutii pe postul de AMC, il voi vinde de pe acum, pentru a lua banutii pe el . 

olog-640x359.jpg 

Pe Ologu l`am cumparat cu 275 de euro de la Jiul Petrosani...o nimica toata...un an a fost imprumutat, dupa care l`am utilizat in medie, cam in jumatate din meciuri, in formatia de atac...destul de suparacios atunci cand nu juca, dar totusi imi plac jucatorii cu personalitate.

Vine oferta dorita de catre mine, Ludogorets imi ofera dupa o negociere crunta, 500k euro si 50% din viitorul transfer... in jur de 250k euro vor fi la mine in bugetul de transferuri...usor usor, gasesc modalitati de a scoate bani.

Voi achita 50K pentru mijlocasul ceh, care sper sa ma ajute sa raman in liga I. Din punctul meu de vedere , e cel mai bun din Liga I pe acest post. 

Imi raman 200K euro, poate mai gasim un jucator bun, pe care sa il luam de acum.

 

Link to comment
Share on other sites

Update

Din pacate nu mai gasim niciun jucator care sa imbunatateasca echipa din punct de vedere calitativ... Mai trist este ca Ahmed Bani accepta oferta Iasi`ului , iar Dinamo decide sa opreasca imprumutul cu noi si sa obtina cativa banuti pe el... Nu gasim inlocuitor pentru el si vom aveam probleme cu rezerva pe AMR / AML/ AMC... 

Amicalele au mers bine, am facut niste amicale cu echipe din strainatate, de prima liga , peste noi...rezultate multumitoare... Mai aveam 6 etape din sezon, speram sincer doar la o victorie cu Petrolul, sa ii tinem in spate in clasament..jocurile insa au fost f bune, Prucha , cehul, intra bine de tot la mijloc si imi castiga multe mingi pe meci. Facem egal cu FCSB, nemeritat totusi , dupa care facem un joc f bun cu CFR si totusi pierdem cu 0-2. Petrolul anul acesta va retrograda sigur, echipa slaba, conducem jocul de la cap la coada, dupa care in ultimele 3 etape, jucam un 4-3-2-1 Balanced , cu mijlocasii mai mult defensivi decat ofensivi, iar tactica da roade , nu pierdem in niciun meci. 

 

fixt-640x359.jpg

 

Nu atingem cele 30 de puncte de anul trecut, facem 28 de puncte. Totusi diferenta e maricica fata de locurile direct retrogradabile.Viitorul mai pierde din puncte, avea la un moment dat 10 puncte avans, surpriza Iasiul fiind aproape de ei . Din pacate pentru noi, avem in Playout 2 nuci tari, Craiova si Astra... sa speram ca vom reusi sa luam puncte si de la ei.

clasament-retur-640x359.jpg 

 

Clasamentul in Playout arata asa :

inceput-plaout-640x359.jpg

Suntem la 1 punct de Pandurii... si la 6 puncte de U Cluj... Sper sa facem jocuri solide , sa castigam toate meciurile de acasa, astfel incat sa ne salvam direct de la retrogradare. 

Sunt optimist si ma gandesc la viitor, deoarece momentan am in jur de 300k euro in bugetul de transferuri... sigur vor plusa si cei din conducere si poate la anul ne vom bate la Playoff.

Hai Flacara !

Ca anii trecuti, recrutam numai jucatori tineri de 2-3 stele...nu semnam cu nimeni... Am un HOYD bun, dar nu reusim sa gasim jucatori de calitate, trebuie sa mi accepte conducerea imbunatatirea centrului de juniori si al recrutarii juniorilor.

Intr`o alta ordine de idei, Plavlovic incepe sa se acomodeze, ii cresc putin calitatile, dar cel mai important lucru, marcheaza...are 6 goluri marcate in campionat, toate in ultimile etape, lucru care m`a ajutat enorm in ultima perioada... La anul sper sa spulbere plasele...are totusi nevoie de o rezerva puternica pentru concurenta.

pav-640x359.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update

Da da daaaa ... Un Playout aproape perfect , in care avem doar 2 infrangeri, una asteptata , in deplasare cu Craiova , una mai mult decat suparatoare , acasa cu U Cluj, nemeritata totusi... 5 victorii , meciuri f bune facute de jucatorii nostri , Pavlovic marcheaza pe banda rulanta, iar Prucha imi face tranzitia dintre aparare si atac cu stil de mare jucator. Are o clauza de cumparare destul de mica , trebuie neaparat sa ii ofer un contract nou la anul, ca il voi pierde repede.

fixt-640x359.jpg 

 

Clasamentul arata mai mult decat linistitor pentru noi, suntem sus, la egalitate cu Craiova, am fost pe primul loc  , dar ne`au batut in meci direct. Retrogradare ? Nici gand... ne gandim doar la transferuri, doar la ce jucatori sa aducem astfel incat la anul sa ne batem la Playoff.

clasament-tur-playout-640x359.jpg 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Final de sezon 

Desi suntem primii peste linie, nu am fost stresati... Am avut o perioada mai slaba in a doua parte a returului playoutului, dar nu ne`am facut griji pentru retrogradare. Viitorul castiga din nou campionatul , iar U Cluj si Petrolul se intorc in liga a II-a.

 

final-640x359.jpg

 

Urmeaza prima campanie de transferuri in care am un buget de transferuri...momentan in jur de 300k E ... cum ar fi sa mi`i fure conducerea...ar fi crunt... Imediat, pe 11 Iunie cum incepe campania de transferuri, incep cautarile si cumpar de toti banii :))))) , astfel incat in apropierea lunii Iulie, cand ne punem la masa obiectivelor, sa am deja banii cheltuiti :X.

Urmeaza sezonul VIII , teoretic ar fi trebuit sa castig titlul in 8 ani de zile... slabe sanse sa ating acest obiectiv, dar crestem pe fiecare sezon, il vom castiga 100% , acum sa vedem cand.

Link to comment
Share on other sites

Doamneee...

Sa va arat ceva ... Inainte sa apuc eu sa cheltui banutii stransi cu greu, conducerea imi seteaza un buget preliminar... Sa cad naibii din canapea... Va fi o perioadaaa lungaaa de cautari...lunga rau... Nu am nicio scuza daca nu intru in Playoff...Go Flacara :X

bug.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Sezonul VIII

-Flacara, spaima granzilor?-

Si vine si sezonul VIII , un sezon cu mari sperante, tinand cont de bugetul de transferuri ... trecem direct la subiect...

Obiective : pentru linistea conducerii si a celor care au ramas in echipa, setam un obiectiv mediocru, pentru a nu pune presiune pe ei ... deja cheltuisem din bani, de aceea apare un buget mai mic :D

obiective-640x359.jpg 

 

Pentru prima data, media nu ne mai da favoriti la retrogradare, dar nici nu ne da prea mari sanse la Playoff. Promoveaza in liga I Sepsi OSK si Dunarea Calarasi. Pandurii raman in liga I dupa un baraj cu Ceahlaul Piatra Neamt. 

media-predc-640x359.jpg

 

Facem niste amicale puternice , cu echipe din Bulgaria , de prima liga. Jocurile decurg bine, jucatorii noi veniti , incep usor sa intre in echipa. Am facut numai jocuri acasa, pentru a inchega o echipa si o tactica pentru primele 2 meciuri, vreau victorie in primele 2 meciuri pentru ca urmatoarele jocuri, FCSB Craiova si Viitorul sunt extrem de grele si trebuie sa avem un moral ultra pozitiv pentru a obtine ceva puncte din aceste jocuri.

fixt-640x359.jpg

In legatura cu transferurile... Eu nu ma abtin si tot pe tineri merg...stiu, jucatorii de peste 28...29 de ani sunt in forma lor maxima , experienta etc... dar pentru o echipa fara reputatie, e f greu sa cumpere sau sa semneze cu jucatori de calitate si cu experienta. Intr`o alta ordine de idei...am fost prin toata lumea... la pas...de fapt la click... ma cam dor ochii :)))...cei drept, am gasit o tona de jucatori , buni , tineri... dar care nu vor sa vina la noi :(....cel putin acum , nu vor nici in ruptul capului. Ii am in shortlist, ii mai intreb din cand in cand... desi am facut multe transferuri, mi`au mai ramas 1.4 mil E... sunt mai mult decat bogat. Legat de transferuri, poate sunt si un pic pretentios... Eu nu semnez cu jucatori care vor cel mai mare salariu sau care isi doresc statutul de keyplayer... Doar daca e un woderkid, atunci poate trec cu vederea pentru KeyPlayer sau First Team... in 99% din cazuri ii vreau in statutul de Rotation , tocmai pentru ca la inceput nu vor juca in 100% din meciuri, sau poate se vor adapta greu, vor juca slab si ii voi scoate din echipa... Un KeyPlayer iti poate strica atmosfera din echipa imediat daca iese in presa cu negative...

Ce sa zic, puteam sa schimb toata echipa, tinand cont de ce calitate aveam noi in echipa si ce am gasit. In primul rand a trebuit sa imi asigur jucatorii de U21 , romani , pentru ca sunt obligat sa joc cu 1 neaparat. Il aveam pe Stanciu , dar imi mai trebuia ceva bun... Aici vine si parerea mea fata de jucatorii romani... De aceea merg si caut prin alte tari, pentru ca jucatorii ramani sunt excesiv de scumpi si degeaba...nu merita atat, dar nu avem ce sa facem... 

Multe transferuri , dar nu toti vor intra in primul 11 ...trebuie sa avem o idee de joc in primele etape... vor fi totusi 5 noi intrati in primul 11.... destul de mult , dar efectiv nu am avut cum sa nu ii introduc in echipa , din primul 11. Am scapat de tot ce aveam mai slab in echipa, iar ca imprumuturi, am prelungit cu doar 2 dintre ei.

1. Marian Stroe - MC/DMC - 19 ani - 800k

Nu e transferul meu preferat , incep cu el pentru ca am dat o caruta de bani pe el...pot sa spun ca l`am transferat doar pentru ca am fost nevoit. Unu, pentru ca e U21 , cel putin 2 ani de acum incolo... Doi , pentru ca e Natural MC dar si DMC...perfect pentru formulele mele... Trei, pentru ca acesti 800k , era de fapt clauza de retrogradare pe care o avea la U Cluj, clauza activata imediat de Dinamo si Dunarea Calarasi... El e bunicel, dar niciodata , niciodata de 800K...apropo de ce ziceam... Totusi cu ajutorul lui voi avea formula defensiva mult mai puternica, iar cea de posesie , mai ales in deplasare , va fi mai puternica cu el pe MC... Prucha pe DM... E selectionat la U21 Romania... e un jucator de viitor, dar pe care sper sa nu il injur prea des cand va juca slab si im

stroe-640x359.jpg 

 

2.Daniel Udeh - ST - 18 ani - 180k 

Daniel a fost primul transfer , facut imediat la inceputul campaniei de transferuri, l`am gasit in Nigeria, la Enyimba. Potential maxim, a inceput sa creasca imediat , chiar daca nu a inceput campionatul. E cam la acelasi nivel al lui Pavlovic. Are o viteza foarte buna, poate fi o varianta interesanta in varianta de contra-atac. Are un numar mare de selectii in nationala de juniori a Nigeriei. Va fi rezerva lui Pavlovic, dar daca va creste si va da goluri in minutele pe care le va juca, e posibil sa intre in primul 11.

udeh-640x359.jpg 

 

3. Abdoulaye DIOUF - AMC/MC - 18 ani - 55K

Oarecum, transferul meu preferat... gasit in Senegal, Diouf joaca natural AMC , perfect pentru primul 11 in varianta de atac si dar si varianta defensiva... In jocul de posesie , il pot folosi si MC . Principalul punct forte il reprezinta pentru mine, faptul ca isi foloseste ambele picioare , dar si pentru ca are deja unele calitati dezvoltate de la varsta aceasta. E un jucator de calitate , zic eu , in primii 5 AMC din liga I. Pretul, incredibil de mic , la cum arata acest jucator la 18 ani.

diouf-640x359.jpg 

 

4. Kaloyan Georgiev - DC - 19 ani - 210K

Georgiev a venit de la Beroe, suparat pe acestia , a dorit sa plece. Selectionat in nationala U21 a Bulgariei, este un fundas central de picior stang, care poate juca si DL la nevoie. La cum arata, cred ca va intra direct titular, desi cei 2 fundasi centrali ai mei, au jucat acceptabil anul trecut.

georgiev-640x359.jpg 

 

5. Tiago Andre - DL 28 ani  - Free

Vine si un jucator cu experienta. Avand jocuri in prima liga din Portugalia la Santa Clara, Andre cere un contract mare, avand unul dintre cele mai mari salarii la noi... dar totusi, nu am gasit un fundas stanga pe placul meu, astfel incat a trebuit sa ii satisfac aceasta pretentie. Am suferit f mult anul trecut pe benzile laterale in defensiva, multe goluri luate din cauza aparatorilor laterali. Momentan , postul era liber, va fi titular 100%.

tiago-640x359.jpg 

 

6. Milan Radivojevic - GK - 22 ani - 175K

Prea multe greseli, prea multe goluri usoare luate din partea portarilor mei, m`a facut sa caut un portar bun. Milan vine de la Steaua Rosie Belgrad. Folosit in 10 meciuri anul trecut, in SuperLiga Sarba, Milan e trimis la echipa a doua, nu stiu motivul, ulterior cerand transferul. Nu vrea sa vina in prima faza, dupa care ma folosesc de Pavlovic , sa vorbeasca cu el, iar acesta se razgandeste si vine la noi. Are selectii in nationala U21 a Serbiei, o nationala puternica. Ma bucur ca a venit la noi, tinand cont ca era dorit de multe echipe din Europa.

gk-640x359.jpg  

 

7. CHICO - AMR/AMC 

Cocirla nu avea rezerva pe postul lui , AMR. Imi trebuia un jucator cu experienta, care sa imi intre pe parcurs si sa se vada un plus. Chico este natural AMR dar si AMC, si poate juca si MC... fapt ce m`a determinat sa il iau. Este un AMR de picior stang, ceea ce imi poate da alternative in tactica, pentru ca este natural Inside Forward . A venit gratis, jucand ultima oara in a doua liga portugheza. 

chico-640x359.jpg  

 

8. Jan Gorenc - DR - 25 ani - Free

Jan vine de la Domzale, club la care a jucat titular in prima liga Slovena. Vine gratis la noi, dupa ce nu si`a mai prelungit contractul cu slovenii. Sincer, e destul de slab pentru standardul pe care mi`l doresc la echipa, dar nu am gasit fundasi laterali pe placul meu. Rus va fi in continuare titular, dar Jan e aproape de el. Va intra imediat cum Rus nu e in forma. 

gorenc-640x359.jpg  

 

9-10 .  Ioan Paun AMC - Mihai Calinescu  MC

Incerc sa imi cresc eu jucatorii pentru regula de U21. Ambii vin de la Chindia Targoviste, pe bani putini rau de tot, Paun 135k si Calinescu 90k. Paun arata deja bine de tot, va fi o rezerva utilizabila pentru Diouf pe postul de AMC... Calinescu momentan e slabut , dar are calitati si vor creste 100% .

paun-640x359.jpgcalinescu-640x359.jpg 

 

Decid sa continui cu Moldovan si CrnoMarkovic, ii mai imprumut inca un an. Moldovan va fi titular pe postul de AML , iar CrnoMarkovic va fi o rezerva utila .

moldovan-640x359.jpg

crno-640x359.jpg 

 

Asa e...sunt foarte mult transferuri.... dar echipa este mult mult imbunatatita... Pentru a avea cat de cat omogenitate la inceput, nu voi schimba toata echipa, desi pot face acest lucru. Sunt cam 5-6 jucatori noi in echipa. Pacat ca va incepe devreme campionatul , nu am avut timp decat pentru 4 amicale in Iulie si vreo 3 in Iunie. 

Ca tactici , am format`o si pe cea defensiva, anul acesta avand 2 DM foarte interesanti, decid sa o folosesc cu granzii, poate scot mai multe puncte , chiar daca joc ca CFR ul din realitate.

Tactica de posesie , pe care o folosesc acasa cu echipele mai puternice , dar si in deplasare cu echipele mai slabe :

neutru-640x359.jpg 

 

Tactica defensiva, contra-atac ,  pe care o voi folosi atat acasa , cat si in deplasare cu CFR Dinamo FCSB Viitorul . Aici pot folosi un MC in loc de AMC , dar mi se pare prea defensiva in formula respectiva , nu am forta deloc in contra`atacuri . 

contra-640x359.jpg 

 

Tactica de atac ,  e cea pe care o utilizez acasa cu echipe slabe, astfel incat sa marchez din prima repriza. O utilizez si in momentul in care sunt condus in toate jocurile , indiferent de adversar, tactica ce da roade , marchez... cu echipele mari , e riscanta , pentru ca se joaca pe contre, iar calitatea jucatorilor lor, isi cam spune cuvantul.

atac-640x359.jpg  

 

Mult am scris, putin am jucat... Revin dupa turul campionatului....sper sa fiu in primele echipe, astfel incat sa am sanse la Playoff. 

Go Go Go Flacara !

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sezonul VIII

-Flacara, spaima granzilor?-

Si vine si sezonul VIII , un sezon cu mari sperante, tinand cont de bugetul de transferuri ... trecem direct la subiect...

Obiective : pentru linistea conducerii si a celor care au ramas in echipa, setam un obiectiv mediocru, pentru a nu pune presiune pe ei ... deja cheltuisem din bani, de aceea apare un buget mai mic :D

obiective-640x359.jpg 

 

Pentru prima data, media nu ne mai da favoriti la retrogradare, dar nici nu ne da prea mari sanse la Playoff. Promoveaza in liga I Sepsi OSK si Dunarea Calarasi. Pandurii raman in liga I dupa un baraj cu Ceahlaul Piatra Neamt. 

media-predc-640x359.jpg

 

Facem niste amicale puternice , cu echipe din Bulgaria , de prima liga. Jocurile decurg bine, jucatorii noi veniti , incep usor sa intre in echipa. Am facut numai jocuri acasa, pentru a inchega o echipa si o tactica pentru primele 2 meciuri, vreau victorie in primele 2 meciuri pentru ca urmatoarele jocuri, FCSB Craiova si Viitorul sunt extrem de grele si trebuie sa avem un moral ultra pozitiv pentru a obtine ceva puncte din aceste jocuri.

fixt-640x359.jpg

In legatura cu transferurile... Eu nu ma abtin si tot pe tineri merg...stiu, jucatorii de peste 28...29 de ani sunt in forma lor maxima , experienta etc... dar pentru o echipa fara reputatie, e f greu sa cumpere sau sa semneze cu jucatori de calitate si cu experienta. Intr`o alta ordine de idei...am fost prin toata lumea... la pas...de fapt la click... ma cam dor ochii :)))...cei drept, am gasit o tona de jucatori , buni , tineri... dar care nu vor sa vina la noi :(....cel putin acum , nu vor nici in ruptul capului. Ii am in shortlist, ii mai intreb din cand in cand... desi am facut multe transferuri, mi`au mai ramas 1.4 mil E... sunt mai mult decat bogat. Legat de transferuri, poate sunt si un pic pretentios... Eu nu semnez cu jucatori care vor cel mai mare salariu sau care isi doresc statutul de keyplayer... Doar daca e un woderkid, atunci poate trec cu vederea pentru KeyPlayer sau First Team... in 99% din cazuri ii vreau in statutul de Rotation , tocmai pentru ca la inceput nu vor juca in 100% din meciuri, sau poate se vor adapta greu, vor juca slab si ii voi scoate din echipa... Un KeyPlayer iti poate strica atmosfera din echipa imediat daca iese in presa cu negative...

Ce sa zic, puteam sa schimb toata echipa, tinand cont de ce calitate aveam noi in echipa si ce am gasit. In primul rand a trebuit sa imi asigur jucatorii de U21 , romani , pentru ca sunt obligat sa joc cu 1 neaparat. Il aveam pe Stanciu , dar imi mai trebuia ceva bun... Aici vine si parerea mea fata de jucatorii romani... De aceea merg si caut prin alte tari, pentru ca jucatorii ramani sunt excesiv de scumpi si degeaba...nu merita atat, dar nu avem ce sa facem... 

Multe transferuri , dar nu toti vor intra in primul 11 ...trebuie sa avem o idee de joc in primele etape... vor fi totusi 5 noi intrati in primul 11.... destul de mult , dar efectiv nu am avut cum sa nu ii introduc in echipa , din primul 11. Am scapat de tot ce aveam mai slab in echipa, iar ca imprumuturi, am prelungit cu doar 2 dintre ei.

1. Marian Stroe - MC/DMC - 19 ani - 800k

Nu e transferul meu preferat , incep cu el pentru ca am dat o caruta de bani pe el...pot sa spun ca l`am transferat doar pentru ca am fost nevoit. Unu, pentru ca e U21 , cel putin 2 ani de acum incolo... Doi , pentru ca e Natural MC dar si DMC...perfect pentru formulele mele... Trei, pentru ca acesti 800k , era de fapt clauza de retrogradare pe care o avea la U Cluj, clauza activata imediat de Dinamo si Dunarea Calarasi... El e bunicel, dar niciodata , niciodata de 800K...apropo de ce ziceam... Totusi cu ajutorul lui voi avea formula defensiva mult mai puternica, iar cea de posesie , mai ales in deplasare , va fi mai puternica cu el pe MC... Prucha pe DM... E selectionat la U21 Romania... e un jucator de viitor, dar pe care sper sa nu il injur prea des cand va juca slab si im

stroe-640x359.jpg 

 

2.Daniel Udeh - ST - 18 ani - 180k 

Daniel a fost primul transfer , facut imediat la inceputul campaniei de transferuri, l`am gasit in Nigeria, la Enyimba. Potential maxim, a inceput sa creasca imediat , chiar daca nu a inceput campionatul. E cam la acelasi nivel al lui Pavlovic. Are o viteza foarte buna, poate fi o varianta interesanta in varianta de contra-atac. Are un numar mare de selectii in nationala de juniori a Nigeriei. Va fi rezerva lui Pavlovic, dar daca va creste si va da goluri in minutele pe care le va juca, e posibil sa intre in primul 11.

udeh-640x359.jpg 

 

3. Abdoulaye DIOUF - AMC/MC - 18 ani - 55K

Oarecum, transferul meu preferat... gasit in Senegal, Diouf joaca natural AMC , perfect pentru primul 11 in varianta de atac si dar si varianta defensiva... In jocul de posesie , il pot folosi si MC . Principalul punct forte il reprezinta pentru mine, faptul ca isi foloseste ambele picioare , dar si pentru ca are deja unele calitati dezvoltate de la varsta aceasta. E un jucator de calitate , zic eu , in primii 5 AMC din liga I. Pretul, incredibil de mic , la cum arata acest jucator la 18 ani.

diouf-640x359.jpg 

 

4. Kaloyan Georgiev - DC - 19 ani - 210K

Georgiev a venit de la Beroe, suparat pe acestia , a dorit sa plece. Selectionat in nationala U21 a Bulgariei, este un fundas central de picior stang, care poate juca si DL la nevoie. La cum arata, cred ca va intra direct titular, desi cei 2 fundasi centrali ai mei, au jucat acceptabil anul trecut.

georgiev-640x359.jpg 

 

5. Tiago Andre - DL 28 ani  - Free

Vine si un jucator cu experienta. Avand jocuri in prima liga din Portugalia la Santa Clara, Andre cere un contract mare, avand unul dintre cele mai mari salarii la noi... dar totusi, nu am gasit un fundas stanga pe placul meu, astfel incat a trebuit sa ii satisfac aceasta pretentie. Am suferit f mult anul trecut pe benzile laterale in defensiva, multe goluri luate din cauza aparatorilor laterali. Momentan , postul era liber, va fi titular 100%.

tiago-640x359.jpg 

 

6. Milan Radivojevic - GK - 22 ani - 175K

Prea multe greseli, prea multe goluri usoare luate din partea portarilor mei, m`a facut sa caut un portar bun. Milan vine de la Steaua Rosie Belgrad. Folosit in 10 meciuri anul trecut, in SuperLiga Sarba, Milan e trimis la echipa a doua, nu stiu motivul, ulterior cerand transferul. Nu vrea sa vina in prima faza, dupa care ma folosesc de Pavlovic , sa vorbeasca cu el, iar acesta se razgandeste si vine la noi. Are selectii in nationala U21 a Serbiei, o nationala puternica. Ma bucur ca a venit la noi, tinand cont ca era dorit de multe echipe din Europa.

gk-640x359.jpg  

 

7. CHICO - AMR/AMC 

Cocirla nu avea rezerva pe postul lui , AMR. Imi trebuia un jucator cu experienta, care sa imi intre pe parcurs si sa se vada un plus. Chico este natural AMR dar si AMC, si poate juca si MC... fapt ce m`a determinat sa il iau. Este un AMR de picior stang, ceea ce imi poate da alternative in tactica, pentru ca este natural Inside Forward . A venit gratis, jucand ultima oara in a doua liga portugheza. 

chico-640x359.jpg  

 

8. Jan Gorenc - DR - 25 ani - Free

Jan vine de la Domzale, club la care a jucat titular in prima liga Slovena. Vine gratis la noi, dupa ce nu si`a mai prelungit contractul cu slovenii. Sincer, e destul de slab pentru standardul pe care mi`l doresc la echipa, dar nu am gasit fundasi laterali pe placul meu. Rus va fi in continuare titular, dar Jan e aproape de el. Va intra imediat cum Rus nu e in forma. 

gorenc-640x359.jpg  

 

9-10 .  Ioan Paun AMC - Mihai Calinescu  MC

Incerc sa imi cresc eu jucatorii pentru regula de U21. Ambii vin de la Chindia Targoviste, pe bani putini rau de tot, Paun 135k si Calinescu 90k. Paun arata deja bine de tot, va fi o rezerva utilizabila pentru Diouf pe postul de AMC... Calinescu momentan e slabut , dar are calitati si vor creste 100% .

paun-640x359.jpgcalinescu-640x359.jpg 

 

Decid sa continui cu Moldovan si CrnoMarkovic, ii mai imprumut inca un an. Moldovan va fi titular pe postul de AML , iar CrnoMarkovic va fi o rezerva utila .

moldovan-640x359.jpg

crno-640x359.jpg 

 

Asa e...sunt foarte mult transferuri.... dar echipa este mult mult imbunatatita... Pentru a avea cat de cat omogenitate la inceput, nu voi schimba toata echipa, desi pot face acest lucru. Sunt cam 5-6 jucatori noi in echipa. Pacat ca va incepe devreme campionatul , nu am avut timp decat pentru 4 amicale in Iulie si vreo 3 in Iunie. 

Ca tactici , am format`o si pe cea defensiva, anul acesta avand 2 DM foarte interesanti, decid sa o folosesc cu granzii, poate scot mai multe puncte , chiar daca joc ca CFR ul din realitate.

Tactica de posesie , pe care o folosesc acasa cu echipele mai puternice , dar si in deplasare cu echipele mai slabe :

neutru-640x359.jpg 

 

Tactica defensiva, contra-atac ,  pe care o voi folosi atat acasa , cat si in deplasare cu CFR Dinamo FCSB Viitorul . Aici pot folosi un MC in loc de AMC , dar mi se pare prea defensiva in formula respectiva , nu am forta deloc in contra`atacuri . 

contra-640x359.jpg 

 

Tactica de atac ,  e cea pe care o utilizez acasa cu echipe slabe, astfel incat sa marchez din prima repriza. O utilizez si in momentul in care sunt condus in toate jocurile , indiferent de adversar, tactica ce da roade , marchez... cu echipele mari , e riscanta , pentru ca se joaca pe contre, iar calitatea jucatorilor lor, isi cam spune cuvantul.

atac-640x359.jpg  

 

Mult am scris, putin am jucat... Revin dupa turul campionatului....sper sa fiu in primele echipe, astfel incat sa am sanse la Playoff. 

Go Go Go Flacara !

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Update

Enervant joc. 

Ajungem in etapa a 13-a, terminam turul de campionat. Surprinzator, echipa per total, joaca bine, a jucat bine din startul sezonului , desi erau multi jucatori noi, Diouf fiind un jucator excelent, care imi preia mingea de jos de la fundasi, dribleaza, scoate om din joc, nu prea trage la poarta, dar simte spatiile libere. Deja creste, sper sa explodeze... Ce`i drept, are o clauza de 1.2M pentru cluburile straine, tre sa umblu la contract. Apropo de crescut, cu ajutorul bazei nou-construite, 2 jucatori deja le`au explodat calitatile . 

Paun nu prinde multe meciuri, are doua titular, in 3 a intrat rezerva, atat am putut sa il bag, incerc de fiecare data sa il introduc , tocmai pentru a`i da incredere...

paun-640x359.jpg 

Udeh ... Udeh mi`a scos peri albi... a intrat in toate jocurile... Nici nu aveam cum sa nu il bag, tinand cont ca el si Pavlovic, efectiv m`au exasperat. In etapa a 5-a, am facut o oferta de 1.1M pt un croat de 18, acceptase salariul, dar a plecat pana la urma la Osijek...pacat...era perla... Am ramas cu cei 2, iar cei doi m`au sapat efectiv...Echipa a jucat bine , bine de tot , in toate jocurile , Diouf ii punea de fiecare data singuri singuri cu portarii adversari... Ba mai rau... am fost in stare sa ratam si 2 penaltyuri intr`un meci, terminand la egalitate , dupa o mie de ocazii... In fine, Udeh creste , creste bine, sa speram ca va si marca...

udeh-640x359.jpg 

 

Revenind la meciuri... Dezastru, cel putin la inceputul sezonului... Incepem frumos, victorie clara cu Astra...ai mei cai parca zburau... Mergem la Timisoara cu avionul, ca avem bani... Jucam f bine, Timisoara suteaza o data spre poarta si marcheaza...ca de obicei de altfel... Vin meciurile de foc , unde din nou, jucam bine sau foarte bine si pierdem... Egalul cu Viitorul fiind muncit , dar nesatisfacator... Scapam de cei 3 granzi si mergem increzatori acasa, sperand sa ne revenim... Muci... Pierdem acasa cu Botosaniul, care la fel, ne marcheaza din 2 suturi 2 goluri, apropo de ce ziceam, enervant joc... Nu putem invinge nici macar Sepsi...eram printre ultimii in clasament... Si ne astepta meciul cu CFR... Vine meciul cu CFR unde mergem cu morcovul cu tot cu frunze introdus in c... , jucam mai mult decat prost, si castigam cu 1-0... 

fixt-640x359.jpg 

Dupa acest meci, ne`am revenit ... adica joc bun si atat.... Meciul cu cantec , cu Chiajna... unde ratam 2 penalty`uri , iar ei ne inscriu un gol dintr`o centrare de la jumatatea terenului, unde al nostru portar iese pe centrare gresit... Nu stiu voi, dar eu in momentele acestea ma transform... Mergem la Viitorul in cupa, ca de...altii pica cu liga a III-a, iar noi jucam in deplasare cu campioana, enervant joc... bagam cei mai slabi jucatori, jucam defensiv, astfel incat sa pierdem , ca avem treaba multa in campionat , cand colo...ducem meciul in prelungiri , unde pierdem pana la urma cu 0-1... Speranta moare ultima , iar un ultimile 4 etape, avem 3 victorii si o infrangere in acelasi ton, 1-0 la pauza cu Pandurii, le zic sa stea focusati, si pierdem dupa ocazii imense si 2 contraatacuri ale gorjenilor...dar asa `i in FM... faci riduri...

E clar, un fundas central BUN si un atacant marcator... asta am nevoie...

Clasamentul nu arata asa de rau cum arata rezultatele... adica sperantele inca sunt mari... suntem la egalitate cu locul 6, pentru ca si celelalte echipe, se incurca intre ele... 10 goluri primite, top 6 la aparare... dar doar 10 marcate...printre cele mai slabe atacuri...

camp-640x359.jpg 

Sunt totusi increzator... conducerea e multumita, jucatorii, in vestiar sunt mai mult decat bucurosi... 

La capitolul salarii, suntem inca jos, dar am parasit ultimul loc... Viitorul e prima, cu peste 8M, dupa care FCSB si Craiova cu vreo 7M...

sala-640x359.jpg 

Ca vesti interesante ar fi faptul ca The President accepta un nou update la nivel de baza de antrenament, atat pentru noi cat si pentru juniori. Pacat ca nu vrea sa mai imi dea un spatiu de Couch... stau cu un singur antrenor de portari si unul singur de fitness... n am ce sa fac... Mai am 1.19 M de euro buget de transferuri, si vreo 400K disponibili la salarii... cred ca voi lua un atacant sigur la iarna, poate si un DC.

board-640x359.jpg 

Ce mai e de zis , ar fi ca avem in lot multi jucatori selectionati pentru tarile lor. La Romania U19 sunt 3 jucatori... Surprinzator este Boiangiu, care momentan prinde doar un meci in cupa la noi...ce`i drept, Andre a jucat f bine , seamana cu Morais, fundas stanga ofensiv... Nu avea cum sa joace Boiangiu.. Stroe si Stanciu sunt titularii nationalei U21 la mijloc, nationala calificata anul trecut la europene, cu Stanciu titular. Pavlovic inca la nationala mica a Bosniei , iar Georgiev joaca si el pentru Bulgaria. Avem 7 juniori , dar il mai avem si pe Nyiabinde, fundasul nostru cu multe selectii in nationala Zimbawe.

inter-640x359.jpg 

Revin in iarna, unde sper sa fiu inca in lupta pentru Playoff... sper ca s`au rodat jucatorii noi si vom avea si noi cateva victorii legate, constanta in rezultate...

 

Link to comment
Share on other sites

Update

Mai jucam 8 etape din campionat si vine pauza de iarna peste noi... oarecum imi pare rau, pentru ca forma aratata de echipa era un foarte foarte buna. Am inceput cu o infrangere la Iasi, unde nu am avut forta sa inscriem, dupa care am invins Timisoara acasa , categoric...O  Timisoara care cumpara cu milioane, avand al 4 lea buget de salarii... Nu mai reusim sa facem surpriza cu FCSB pe National Arena, dar era oarecum de asteptat... Vine si cea mai buna perioada a noastra... in care din 5 meciuri, bifam 4 victorii si o infrangere din nou, nemeritata , in deplasare la Botosani, infrangere care ma convinge 100% ca ne trebuie inca un atacant care sa marcheze , pe langa Pavlovic.  Victorii mari cu Craiova si Viitorul , dupa niste jocuri solide si entuziasmante ale echipei. 

fixt-640x359.jpg 

 

Clasamentul arata foarte bine pentru noi, constanta din ultimile meciuri ne`au indepartat de locul 7. Suntem la 6 lungimi de Poli si mai sunt 5 jocuri. Pe hartie, 2 meciuri sunt foarte grele, CFR si Dinamo, iar 3 sunt accesibile...eu zic ca suntem 75% in Playoff , dar zic sa ramanem focusati pe ceea ce avem de facut. 

clasa-640x359.jpg 

 

Stirea bomba vine inainte de vacanta de iarna...

stranierul-anului-640x359.jpg 

Poate aveam eu asteptari prea mari de la el si mi s`o parut slabut... Nu e el de top, dar se pare ca a obtinut cel mai important titlu personal din cariera. Sunt multi straini buni in liga I, ma mir cum de a castigat al meu, dar e bine, ii creste cota... Ce`i drept, cu ajutorul unui hattrick si o finalizare buna in ultima perioada, e sus in clasamentul golgeterilor. Are 10 goluri, la 1 gol de liderul clasamentului. In aceste statistici, il avem pe Moldovan , pe primul loc cu cel mai mare numar de driblinguri. 

player-stats-640x359.jpg  

Apropo de Moldovan... Slavia Praga nu si l mai doreste , asa ca din vara va veni definitiv la noi, semnand un nou contract cu noi...practic..a stat doar la noi:))). FCSB si`l dorea, dar i am oferit un statut de First Team si a acceptat.

Cautam jucatori cu care sa semnam de acum si gasim un fundas dreapta de calitate, care vine tot din Cehia, tot de la Praga, dar Sparta.

benda-640x359.jpg 

Cautand, cautand... gasesc si concurenta potrivita pentru Pavlovic... semneaza cu noi pentru a veni din vara, dar negociez si il iau de acum,  pt o nimica toata..120k... tot Sparta Praga..

Sa le dea Dzeu sanatate :))))

lukic-640x359.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Update

MILEeeeee LUuuuuuuuKIC ... asta striga fanii Flacarei. Tanarul croat aterizeaza la Bucuresti, ia maxi taxi`ul pana in Moreni si intra direct in meciul cu CFR Cluj, fortat fiind de suspendarea lui Moldovan AML... Mile este un excelent  AML Inside Forward, lucru care il observasem, dar inca nu il demonstrasem... Mile intra titular si marcheaza cu 2 suturi incredibile , in prima repriza a meciului cu CFR... O victorie extraordinara !!! 

Continuam cu 2 egaluri nesatisfacatoare, in care nu reusim totusi sa controlam jocul cu 2 echipe care s`au intarit in perioada de iarna... ACS Poli e in spatele nostru si asa cum e jocul facut, castiga tot tot tot pe banda rulanta, indiferent de adversar...spulbera Dinamo, FCSB... Viitorul... nebunie... Cu 2 etape inainte de final vin la 2 puncte de noi si ne vedeam deja primii sub linie, pe locul 7 :(...vine meciul cu Iasi`ul unde Mileeee Lukic face un meci superb , marcheaza 1 gol si aduce victoria contra Iasiului... urmarind meciul lui Poli, sarbatorim o calificare in playoff deoarece acestia se vad invinsi in penultima etapa a campionatului... Practic intram in ultima etapa cu 5 pct avans si jucam cu Dinamo doar din glezna... Daaaar asa cum jocul ne aduce de fiecare data cu picioarele pe pamant, Lukic iese accidentat la finalul meciului cu Iasiul, verdictul crunt, 6 saptamani pe bara... SASEEEE... pierde sigur meciurile din turul Playoffului....

fixt.jpg

 

Facem record de puncte, cu un 42 de puncte muncite dar meritate , dupa un sezon cu un start pe Diesel, motor de trotineta... Ce se vede interesant este forma lui Pavlovic, care ajunge pe locul 2 in clasamentul golgeterilor, cu 11 reusite... totusi in 26 de jocuri sa dai 11 goluri nu e chiar un rezultat extraordinar , dar nici unul slab... De aici rezulta ca nivelul atacantilor din liga I e slabut ... Un alt lucru care ma deprima efectiv, este ca momentan liga I este pe locul 20... trimitem doar o echipa in Champions League si doar locul 2 si 3 merg in Europa League + castigatoarea cupei... Acum 2 ani, cand am promovat in Liga I... au mers 2 echipe in CL , 3 in Europa League din playoff si castigatoarea cupei... nebunie... practic ne bateam doar pt locul 5 si prindeam sigur un meci cu Flamurtari sau Reijavik... :D 

clasapavlov.jpg 

 

Nu i bai... incercam sa fim cat mai competitivi, vom juca de placere aceste derby`uri... si vedem ce iese :X

Clasament Playoff: suntem aproape si de titlu...daca ne luam dupa diferenta...dar totusi suntem departe... Ne dorim macar 10 din cele 30 de puncte in acest playoff , ca obiectiv personal.

playoff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update

Desi nu am avut nicio pretentie , am un gust amar... Invingem in primele 2 jocuri, suntem egalii campionilor de la Viitorul...pierdem in deplasare la Cluj... Rezultate mai mult decat satisfacatoare... Cu Dinamo povestea e alta... 

fixt-640x359-2.jpg

 

Clasamentul dupa turul Playoff`ului nu ne prea de sanse la cupele europene... Poate locul 4 sa duca in Europa doar daca Dinamo castiga cupa, dar cum in semifinale a luat`o 2-0 in tur de la FCSB... e clara situatia... in cealalta semifinala fiind Craiova si Gaz ul din liga II...

Pavlovic inca e in topul golgeterilor, dar imi rateaza in prostie... Iar jocul ma exaspereaza ca de obicei, Lukic revenind si accidentandu`se din nou la antrenamente pt 3 saptamani...PLM...

clas-640x359.jpg  

 

Sa va povestesc nebunia cu Dinamo... Inainte sunt nationalele, unde Diouf primeste primele sale selectii la nationala...

diuof-senegal-640x359.jpg

 

Acesta multumeste tuturor... dupa care vine la mine la discutii ca vrea un nou contract, fiind un international deja... Asa e..merita... chiar vroiam sa ii maresc pentru a scapa de clauza de 1.2M... vorbesc cu el, ii promit un nou contract. Intru pe profilul lui, si cand colo... acesta refuza negocierea pentru ca al nostru club nu e la nivelul lui si nu isi doreste sa ramana... zi de zi intru sa ii ofer contractul nou... Dupa cateva zile vine din nou la mine , suparat ca nu ma tin de cuvant cu acel contract, din nou ii promit ca imediat i`l ofer si imi cer si scuze...bineinteles..., si din nou... nu il vrea. Bineinteles, a 3-a oara iese in presa... desi este un Other Player...nu Influential sau Team Leader....Echipa imi sare efectiv in cap pentru ca nu vreau sa ii ofer un nou contract... Vine meciul cu Dinamo...unde el toate centrarile le da in primul om ... are un 6.2 si il scot in min 50`.... pierdem 1-4 cu ocazii noi si 5 suturi spre poarta ale lui Dinamo din care marcheaza 4 goluri...

Intrebare pentru oamenii cunoscatori, care joaca de mult: e un BUG ? e doar jucatorul un prost? ce pot sa fac eu in situatia asta?

Mai am 5 etape...probabil la cum arata situatia echipei , suparati fiind...slabe sanse de victorie... dar ce conteaza... oricum sanse la europa nu avem...

 

Link to comment
Share on other sites

Final de sezon

Terminam sezonul cu o victorie superba impotriva cainilor, victorie in care Pavlovic marcheaza si trece pe primul loc in clasamentul golgeterilor... 15 goluri , rezonabil. Mai sunt inca 2 etape in playout, un mijlocas slab de la Sepsi are 14 goluri, cine stie...poate ii sufla titlul... 

Sincer, nu sunt deloc trist pentru ca sunt primul sub linie in batalia pentru Europa... nu cred ca eram inca pregatiti pentru asa ceva... Anul viitor vom fi si mai puternici , dar si jocul va merge mult mai bine daca nu vom pierde vreun jucator. Vom incerca sa il tinem pe Diouf , chiar daca se va supara... ii va trece... Imi doresc sa nu se mai accidenteze Lukic...are 3 accidentari medii in 3 luni... adica mai mult a stat accidentat decat sa joace. 

Per total...sunt multumit de locul obtinut , devenind increzator pentru urmatorul sezon.

Viitorul castiga din nou titlul, al 3-lea an la rand. 

final-640x359.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pavlovic ia pana la urma titlul de golgeter . Ce nu stie el, e ca la anul va fi a 3-a varianta... Lukic e peste el la toate capitolele , iar Udeh a crescut extraordinar si e urmarit de un oarecare club...Chelsea...what?!... Udeh este deja selectionat la U23 Nigeria si merita fortat, chiar daca anul trecut a dat un singur gol... Suna bine atacul meu la anul, cu Pavlovic a 3 -a varianta, Lukic titular, Udeh prima rezerva....e puternic. 

pavlo-640x359.jpg 

 

Avem si 2 oameni in echipa stranierilor... Georgiev prinde si echipa sezonului, fiind rezerva DC in aceasta echipa ideala.

echipa-strani-640x359.jpg

 

Anul se termina frumos , desi Cristi Pustai castiga al 3-lea titlu la rand cu Viitorul, castig Antrenorul sezonului . 

antrenorul-anului-640x359.jpg  

 

Vestea mai putin imbucuratoare este ca in anul 2026, Liga 1  pica pe locul 25 in clasamentul ligilor , coeficientul nostru aducandu`ne in lumea a 4-a a fotbalului european...

coef-640x359.jpg

 

Sezonul IX

- Europa League ? - 

Vine si sezonul noua... unde am ca obiectiv Europa League...adica ori podiumul, ori castigarea cupei... Incep sezonul cu o oferta din partea campionilor Slovaciei, o echipa care ma cheama sa ii duc in Champions League... refuz amiabil , avand planuri mari cu Flacara.

slovan-640x359.jpg 

 

Promoveaza U Cluj si Gaz Metan, intr`o liga in care noi avem sansa a 7-a la campionat...crestem in ochii lumii, dar tot nu ne dau sanse mari la cupele europene, nici macar la Playoff. 

noul-sezon-640x359.jpg 

Din pacate conducerea nu ne mai ofera nimic, bine macar ca nu ne ia...setam un obiectiv mediu, clasarea la mijlocul clasamentului , si un sfert de finala in cupa, deoarece , orice varianta as fi ales... sumele erau identice. Vedem ce schimbari facem la echipa, ne trebuie clar un fundas central. 

Link to comment
Share on other sites

Transferuri

transferuri-640x359.jpg 

Milan Radvojevic , portarul sarb venit anul trecut de la Red Star ma anunta ca nu isi mai doreste sa ramana la noi, pentru ca nu suntem cam mititei pentru el... Ii dau un prim decline dupa care toata echipa imi sare in cap... Fiind deja suparata pe mine din cauza situatiei cu Diouf, decid sa il scot la vanzare , iar singura oferta vine de la Dinamo... negociez si obtine un 350k , ies pe plus , platind 175k anul trecut pe el. Mai avem 2 plecari pe bani, Andrei Rus , fundasul dreapta titular anul trecut este vandut deoarece am gasit un tanar pe acest post care va fi titular anul acesta. Nyabinde sare si el din schema, fiind nemultumit de fundasii mei centrali, decid sa transfer 2 oameni pe acest post si sa ma despart de Nyabinde dar si de Gorupec , celalat DC ,  lasat gratis . Tot gratis pleaca si Novacek si Buta. 

1. Jean Ondoa - GK - 195k

Jean  ... nume predestinat Romaniei... vine la noi dupa ce achit imediat clauza de transfer avuta in contract. Ondoa arata foarte bine pe partea de Shot Stopping, nefiind un campionat de tip englezesc , nu ma ingrijorez de acel 10 la nivel de Command of Area. Era dorit de multe cluburi din Europa, el venind de la Coton din Camerun. Este selectionat deja in nationala Camerunului, avand deja 7 selectii. Va fi titular , plecand sarbul suparat:). 

ondoa195-640x359.jpg 

 

2. Kristijan Nesic - DC - 175k

Nesic este transferul sezonului dupa parerea mea. Anul trecut l`am ofertat, dar nu a dorit sa vina in Romania... S`a dus la Red Star... iar acestia nu l`au introdus mai deloc...cere transferul, il scot pe un pret de nimic, iar anul acesta vine la noi. Surprinzator, pentru ca avea peste 300k pe an la sarbi, iar la noi vine pe maximul nostru posibil, 222k ... ce`i drept...Keyplayer si 50% din viitorul transfer. Are si o clauza mica de 650k de transfer...dar nu`i bai...ma va ajuta sigur in acest sezon, iar daca ne calificam in Europa sunt sigur ca isi va dori sa ramana , ii voi mari contractul si rezolvam toate problemele. Arata f bine acest fundas central, de picior stang :X.

nesic-175k-640x359.jpg 

 

3. Roman Benda - DR

Roman vine la noi in aceasta vara, fiind semnat din iarna . Vine de la Sparta Prague, 20 de ani, cifre bune, tanar de perspectiva... va fi unul dintre cei mai curtati fundasi dreapta ai ligii I. Achit 58 k pe el, clauza de formare.

benda-640x359.jpg 

 

4. Daniel Batista - DC - 51k

Am stat ceva sa ma gandesc la acest transfer. Batista vine de la Astra , fiind apropiat de Nyiabinde si Gorupec, fundasii de care m`am despartit vara aceasta. Avand evolutii bune la Astra, fiind mai tanar si deja cu niste deprinderi invatate, decid sa il transfer pe Batista , neavand fundas central de picior drept. 

batista-51-640x359.jpg 

 

5. Kwaku Mensah - DM - 

Kwaku era deja in lista noastra de anul trecut. Novacek era in scadere maxima, l`am lasat liber anul acesta , aveam nevoie de un al 3-a mijlocas central defensiv, alaturi de Stroe si Prucha. Semnam cu Mensah , expirandu`i contractul la iarna, negociem si vine din vara la noi doar pt 14 k. 

mensah-640x359.jpg 

 

Cam astea ar fi transferurile din acest an... Moldovan vine la noi , rascumparat de la Slavia Praga... achitam 65K pe el si jumatate primim inapoi, avand acele 50%... Moldovan arata senzational pentru Liga I... va fi un jucator cheie anul acesta. 

moldovan65-640x359.jpg

 

La banuti nu mai stam chiar asa de bine, nu facem totusi paguba...mai avem vreo 100k la transferuri, putin peste 40k disponibili la salarii... Nu ne mai permitem mare lucru... Neavand in acest moment niciun jucator imprumutat de la vreo echipa, cred ca voi cauta un AMR , sa aiba Chico o rezerva puternica... Am uitat de Cocirla...l`am lasat gratis anul acesta sa plece... nu mai avea forta pentru nivelul pe care il avem acum. 

Cam atat cu venirile... sa speram ca nu mai pleaca nimeni...Dinamo si Ludogorets ne vor toti tinerii...tot ce e sub 23 de ani este Wanted de Dinamo si bulgarii... nu e rau, dar anul acesta nu vindem nimic. Oferim chiar o marire lui Stanciu, pentru a anula acest interes pentru capitanul echipei. 

 

  

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
3 hours ago, Muttley said:

Ciudat, ce se intampla la tine imi infirma un pic teoria ca liga in care joci merge mai bine in Europene decat altele. La tine s-a prabusit pe 25, la mine a ajuns cu o echipa directa in CL si alta direct in EL.

Depinde si ce ligi ai activate pe salvare, atata timp ca ai doar Romania inafara de Top 4 ... iti dai seama ca Romania o sa creasca pe langa celelalte pentru ca li se genereaza mult mai multi jucatori in fiecare sezon.

@chichi1305: Batista e roman ? :D 

Interesanta treaba asta cu rascumpararile ... sigur de la Hagi ai invatat-o :) Interesanta treaba cu Laszlo Balint la CFR ... in cativa ani il vad la echipe bune de Liga 1 si IRL

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy