Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[ROM-Liga III] Flacara Moreni


chichi1305

Recommended Posts

Campionatul il incepem greu, facem un egal in prima etapa , la Balotesti , dupa care vine primul meci acasa.Bineinteles, ratam in prostie, Rosiori are un contra`atac si marcheaza. Se termina 0-1. Nervi, injuraturi, fire albe in cap. Totusi ne revenim pe parcurs si situatia dupa 8 etape arata chiar bine.

fixtu.thumb.jpg.a5bf0ea0062b511fc7d6d308896d82e3.jpg 

 

 

Pacat de primele 2 etape...

clas.thumb.jpg.1f824b93690dd21b2ab0d2ba469b24cc.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Update 

GREU

Jucam bine dar la finalul multor meciuri imi curge sange din nas de nervi... Intram in perioada de iarna pe locul 3, la 7 puncte distanta de primul loc. Sperante sunt, dar trebuie sa fim mai consistenti. Dominam toate meciurile, confirmam cu greii seriei, dar pierdem puncte incredibile cu jucatori de liga a IV-a.... 

clas.thumb.jpg.b224ee41e45656b59351275d56899a58.jpg 

Amuzant e ca Nea Gigi are o slabiciune pentru mine :)) iar o propunere, iar un refuz cu zambetul pe buze.

jijiji.thumb.jpg.ed4d57689e6569764657efbcd14be09e.jpg

Trece iarna, vine perioada de transferuri... si asa cum preconizam , incepe asediul asupra echipei mele... bineinteles, eterna ACS Poli (sa`i ia dracu !), inainteaza 2 oferte in 3 zile pentru BUTA , golgheterul echipei. Stiind ca urmatoarea va fi acceptata , ca de obicei de patronul nostru , dornic de profit, ne scoatem la vanzare perla. Primim 3 oferte , din care refuzam direct oferta celor de la ACS , doar asa , de`ai naibii:))))  . Primim in mod simbolic 20k, dar obtinem loan ul pentru 6 luni si 50 % din viitorul transfer. Pare putin, dar sunt sigur ca daca 2-3 ani ne vindem asa jucatorii tineri, ulterior vom culege bani frumosi...noi si Ha gi ce mai facem asa. 

 

buta.thumb.jpg.44a34d33ca9c18ec741dd77f46cc06ff.jpg  
 

Totusi, ne trebuie intariri, mai ales la nivelul fundasilor, Gota DC accidentandu`se pt

2 luni, iar Popescu DM , 3-6luni... 

Transferam un fundas bunicel de la Mioveni, competent si de DM...gherghe.thumb.jpg.91702a3ed09ef15077524268e7e9e4a4.jpg

Am alergat vara trecuta dupa Barbu si Paturca, jucatori ramasi liberi dupa aventura de la Clinceni si expirarea contractelor cu Domnesti...Au venit in iarna la noi , dar au nevoie de jocuri pentru a ajunge la calitatile din vara. Barbu arata destul de rau, dar Paturca va intra direct in primul 11.

paturca.thumb.jpg.45141c68a8a4c62b5d61b8fc1f96b830.jpg  

barbu.thumb.jpg.33cb777a59b765ec04aea4676b0e375f.jpg  

 

Daca ar fi sa ne luam dupa cele 2 retururi trecute, suntem aproape si am avea sanse... 

Primul meci e foarte important, sa speram ca incepem cu dreptul.

Go Go Go

Link to comment
Share on other sites

Am alergat vara trecuta dupa Barbu si Paturca, jucatori ramasi liberi dupa aventura de la Clinceni si expirarea contractelor cu Domnesti...Au venit in iarna la noi , dar au nevoie de jocuri pentru a ajunge la calitatile din vara. Barbu arata destul de rau, dar Paturca va intra direct in primul 11.

paturca.thumb.jpg.45141c68a8a4c62b5d61b8fc1f96b830.jpg  

barbu.thumb.jpg.33cb777a59b765ec04aea4676b0e375f.jpg  

 

Daca ar fi sa ne luam dupa cele 2 retururi trecute, suntem aproape si am avea sanse... 

Primul meci e foarte important, sa speram ca incepem cu dreptul.

Go Go Go

Am alergat vara trecuta dupa Barbu si Paturca, jucatori ramasi liberi dupa aventura de la Clinceni si expirarea contractelor cu Domnesti...Au venit in iarna la noi , dar au nevoie de jocuri pentru a ajunge la calitatile din vara. Barbu arata destul de rau, dar Paturca va intra direct in primul 11.

paturca.thumb.jpg.45141c68a8a4c62b5d61b8fc1f96b830.jpg  

barbu.thumb.jpg.33cb777a59b765ec04aea4676b0e375f.jpg  

 

Daca ar fi sa ne luam dupa cele 2 retururi trecute, suntem aproape si am avea sanse... 

Primul meci e foarte important, sa speram ca incepem cu dreptul.

Go Go Go

Update

Avem din nou un retur bun spre foarte bun, dar Craiova lui Mititelu` nu greseste aproape deloc si promoveaza in defavoarea noastra. classs.thumb.jpg.5e19701d2e7e66aa9de9069d279aa512.jpg 

Tactica pe atac la mai toate meciurile isi spune cuvantul, avem cel mai bun atac din serie. 

Trei sezoane,  locul 2 in fiecare sezon,  toate terminate peste media prediction, toata conducerea bucuroasa , dar fara promovare , ceea ce imi scoate flacari pe urechi. Urmeaza un sezon, al 4-lea unde voi seta promovarea ca obiectiv direct, sper sa reusesc sa duc echipa in Liga a II-a. Ca de obicei , sunt sigur ca voi pierde toti jucatorii buni pe care ii detin, deja Munteanu dupa niciun an , este urmarit insistent de toata liga I, Ludogorets si RedStar. Il voi scoate eu la vanzare , inainte de a primi o oferta mare si a`mi fi acceptata de boss. E un jucator dupa care o sa obtin o suma mare de bani daca obtin cele 50%. Sper sa il si imprumut sa ma ajute sa promovez.

asd.jpg.6fd6cbeccf661cae76c2c950d56504aa.jpg 

Nu credeam ca e asa de grea liga a III-a . Nu stiu sincer cum sa gestionez meciurile unde avem 40de suturi, 20 pe poarta, 70% posesie , iar adversarul suteaza de la 30m direct in vinclu... Sunt prea multe meciuri de acest gen... in fine.

Am rabdare, ceea ce e bine, poate multi ar fi incheiat deja cariera :).

Mai incerc un an. 

Link to comment
Share on other sites

SEZONUL IV

-acum ori niciodata-

Dupa o mica pauza de joc, gasesc timp liber pentru joc. Primul lucru pe care il fac inainte de a veni jucatorii din vacanta , este sa il vand pe Mihai Munteanu.

mun.thumb.jpg.70e25d8c9529a2809fa86c34fa5a7c31.jpg  

500 k :O:O:O... Sincer , nu credeam ca pot vinde vreodata asa de bine, mai ales la un club din Romania... dar e valoros . Obtin 50% din viitorul transfer si imprumutul pe un an. Dupa terminarea perioadei de transfer , unde gasesc alti 2 atacanti foarte buni, decid totusi sa il las la Dinamo incepand cu aceasta vara, poate asa reuseste sa se afirme mai repede , sa il vand Dinamo , sau sa imi apara o clauza de rascumparare maricica pe care sa o activez cand am nevoie de bani in liga a II -a , no?! :))

Stiind ca voi obtine o suma frumoasa , ma rog de presedinte sa imi ofere ceva din transferurile realizate , dar primesc un refuz categoric, avand practic 0% din vanzarea jucatorilor. Totusi nu ma pot supara, aduc ceva bani si dupa pot emite pretentii. 

Cand colo... dupa intrarea banilor in cont, observ un payroll incredibil :

finante.thumb.jpg.495501c3065c53acc15a1478646ba27f.jpg  

Nebunie... datorita acestui motiv , incep cautarea de tinere sperante prin toate ligile ca nebunu...

Si asa dau peste cei 2 atacanti , 18 ani, unul semnat dupa terminarea contractului cu Rapid, altul cumparat de la Fc Dumbravita.

szok.thumb.jpg.bacfdc01493c352d4eb8bbeec1812b79.jpg 

iancu.thumb.jpg.d7c8a19d56ab4b72b0cca5535151af9a.jpg

Am mai luat ce am avut nevoie , unde nu aveam dubluri pe posturi:

moldo.thumb.jpg.88d576fc59f18f191806c2ffe03cf281.jpg 

stimac.thumb.jpg.0a4ae72ccd782ac217133b70a61d06bd.jpg  

Ca strategie , am decis sa nu cumpar mult, sau sa iau jucatori liberi de contract, preferand sa imprumut jucatorii pe care i`am avut imprumutati anul trecut...cei buni , care au dat randament. Asa practic am lotul format si omogen, venind cu plusuri pe posturile cu problema. 

Intr`un fel, pastrez acest payroll pentru sezonul urmator , unde sper sa fiu in liga a II a si sigur voi avea nevoie de bani. 

Avand bani in club, profit si merg cu request uri catre boss, primesc un accept pentru baza de juniori... si posibilitatea de a avea un club affiliat pentru a trimite tineri sa joace. Tinand cont ca nu mi intra U19 in campionatul de juniori, tot ce am mai bun vreau sa trimit la afiliat , sa promoveze cu ajutorul jucatorilor mei.

Campionatul va fi din nou strans, din nou cu 2 echipe din liga a II a picate la noi in serie, Academica, Metalo Globus, dar uitandu`ne in liga, pare liga II a : Mioveni, Balotesti, Clinceni, Resita, Metalo, Turris .... Va fi misto. Media prediction 3... sper sa nu fie asa.

mediapred.thumb.jpg.bdb3c077083f572edafb2eb37bfe0529.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update

Am vrut sa vin cu noutati dupa o perioada mai lunga , dar nu am avut cum sa nu va prezint prima noastra televizare , chiar meciul de audienta maxim. Bineinteles, nu in liga a III-a , ci in cupa. Anul acesta nu am vrut sa merge departe in cupa, chiar as fi vrut sa pierd din primul tur, astfel incat sa am timp de odihna in inceputul de sezon. Se pare ca lotul este unul omogen si cu valori egale, iar indiferent de echipa folosita, in functie de urmatorul meci din campionat , am castigat tot in cupa, Turris, Mioveni si Chindia Targoviste . Vine turul V , unde ne pica cea mai titrata echipa din Romania : FCSB (nu dezbat subiectul cu CSA Steaua) . Obiectivul nostru a fost sa nu ne facem de ras , si sa reusim sa ne bucuram de joc si de atmosfera. Din pacate stadionul nu a fost plin, aproape 4000 de oameni , ce`i drept record pentru noi , dar nu inteleg de ce nu a fost plin....posibil sa fie stadionul sa nu indeplineasca toate cerintele...in fine...

Meciul incepe echilibrat, iar in minutul 22 , ce nu aveam nevoie se intampla... tanarul Voinea ia cartonas rosu , dupa 2 galbene meritate.Era greu, acum e si mai greu... presiunea creste, iar Gherghe da o pasa in mijloc, direct la adversar, care urca pe linia noastra defensiva in mare viteza si marcheaza pentru 1-0. Vine pauza, schimb tactica pentru ca eram depasiti numeric in zona de mijloc . Acest lucru se vede in posesie si in actiuni , dar nu si pe tabela...unde FCSB mai marcheaza o data , printr`un autogol de`al nostru... Picati psihic , mai primim un gol imediat. 0-3 si parea ca ne indreptam catre o rusine...cand, dupa 2 schimbari, reusim sa dam golul de onoare, oamenii fiind in delir. Se termina totusi 1-4, dar suporterii pareau multumiti.

fcsb.thumb.jpg.d4e0fc38dc726c61b392f6ee04b4d232.jpg  

 

 

Sper ca aceasta prima infrangere din sezon sa nu strice forma foarte buna din campionat, acolo unde favoritii seriei nu trec printr`o perioada buna, iar noi incercam sa profitam cat putem de acest lucru.

fixy.thumb.jpg.e5a48f4e509a273cf820268a062d67cb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update

Echipa merge struna... cel mai bun tur de pana acum , pacat de singura infrangere suferita, la fel, un singur sut pe poarta al adversarilor versus ocazii peste ocazii in dreptul nostru. Suntem pe primul loc, la distanta maricica de locul 2, dar trebuie sa avem grija .

fixt.thumb.jpg.beebc585f66f78ed2d3dd835d9999c38.jpg 

clasam.thumb.jpg.ec090e79faca3e24c7a579baf9ba843a.jpg

Devin un antrenor interesant pentru cluburile de liga I , lucru care imi mai inclina balanta psihica  pe plus, tinand cont ca e al IV-a an cu Flacara in Liga a III-a... speram ultimul. 

craio.thumb.jpg.ecdcede00c880bf72008b71497cc626a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update 

Yuhuuu.... ne mentinem forma buna si reusim sa castigam seria , promovand in liga a II-a. 

titlu.thumb.jpg.10dcf569dff41428ad56aa3edc400a24.jpg  

 

 

fix.thumb.jpg.c20b0407e7f517054f4d0f168648a4a9.jpg 

Cea mai buna aparare, cel mai bun atac. 

 

clas.thumb.jpg.620a32c4db2fb0529c546d72047fd859.jpg

Am luat o decizie foarte buna sa raman cu aproape acelasi lot, cu aceeasi oameni imprumutati , deoarece aveau deja relatiile de joc... jocul a mers bine in toate etapele, chiar si cand nu am invins.

Tactica meciuri acasa

acasa.thumb.jpg.ada37f6be230f3a55dcf5e926fb48c4b.jpg  

In deplasare

 

 

deplas.thumb.jpg.4e7669f6a564d91f4cae79f18ca05dfa.jpg

Incepem cautarea de jucatori pentru liga a II-a... Sincer , pentru mine e mult mai placut jocul atunci cand stau si caut jucatori prin toate coclaurile, si descopar tineri cu potential , mult mai placut decat meciurile in sine...spre exemplu momentul cand dai peste un atacant la Dumbravita , cel putin de liga a II-a la 18 ani, care devine golgheter din primul an e magnific. 

Aria scouting ului e mica, vreo 16%, in liga a II-a mai vin si Africani, cred ca stau cateva ore prin Africa...cine stie ce gasesc :X . Revin cu noutati pentru noul sezon.

Poate ma ajuta cineva cu Comparison , culorile sunt f apropiate :( . NU gasesc sa le schimb...eu ma folosesc f mult de grafice, compar f des jucatorii , mai ales de la echipa adversa, pentru a avea o tactica mulata pe fiecare joc... poate ma ajuta cineva... dau...nush ce dau...dau un milion virtual :)))) 

Link to comment
Share on other sites

SEZON V 

-liga II-

2.jpg.77dca57db70ec9728b1668d7377f2215.jpg 

Am decis sa vin cu noutati la finalul perioadei de transferuri, fiind foarte multe cluburi cu ochii pe noi, pe tinerii nostri. Vestea cea mai buna , nu ne`am pierdut niciun tanar jucator, ceea ce ne confera omogenitate in startul sezonului. Am vrut sa imprumut jucatori buni din liga I, decat sa cumpar jucatori mai slabi , dar din pacate jucatorii doriti de prin pepinierele cluburilor mari nu au dorit sa vina la Flacara, cu motivul corect de altfel, clubul nostru e prea mic si nu vor juca cu colegi de calitate... n am avut ce sa zic... 

Transferuri in/out

transfers.thumb.jpg.491f2ff9e0033e3436ea8a1624f8b700.jpg

Roberto Anghel- DR- l`am avut imprumutat de la Dinamo anul trecut , randament f ridicat, de aceea am decis sa il luam gratuit, imediat dupa ce i s `a terminat contractul cu Dinamo. Salariu f mic , ceea ce m`a multumit pe deplin. Va fi varianta a 2-a, transferand un tanar promitator pe acest post .

anghel.thumb.jpg.58ed93cbd84a9222720884553b693689.jpg  

Mihai Ene - MC /AMC 

Mijlocas solid, venit de la National Sebis, transfer pe bani, ca de...ne permitem, 18.25K, 23 de ani, sunt sigur ca va fi tatic la mijloc. Va fi folosit titular in ambele formule de joc.

ene.thumb.jpg.0af6c0ebab005f58c4c819f96fc1c51d.jpg

Florin Panduru- AMC - 

Imi pare rau ca nu poate juca MC, si nici nu prea il pot transforma... il voi folosi mult in formula de atac, mai ales la meciurile de acasa... tanar venit tot de la National Sebis, 26K. A confirmat , a jucat foarte bine , de aceea am decis sa il vand pe Paturca, tocmai pentru ca avea un status de FirstTeam, riscam sa ne certam , pentru ca il foloseam pe Florin Panduru... Paturca pleaca la Gyor, prima liga ungara, pe bani putini, dar cu 50% din viitorul transfer... toata lumea multumita, tinand cont ca nu mai putea creste , chiar vedeam ceva scaderi la calitati.

panduru.thumb.jpg.34315b30041fa2b8f16f95b69ee54a80.jpg 

Alexandru Dragomir - DR - 

Fundasul dreapta titular in inceputul sezonului, nu avem probleme cu regula U21... avem multi tineri buni. Venit de la Resita, 25K. 

dragomir.thumb.jpg.365f2b221552847843a0108feedce86c.jpg

Cristi Novacek - DM / dl,mc,dc

Rapidul pica din nou in liga a III-a...nu reusesc sa se mentina mai mult de 1 an in liga a II-a... il transfer de la ei pe Novacek, DM peste ce aveam eu, dar l`am luat si pentru ca este polivalent, poate acoperi multe posturi, ideal in formula de deplasare, ideal rezerva in formula de atac.

novacek.thumb.jpg.33e33a414cfb06a65352748e0c7c5bac.jpg 

Lloyd Nyabinde - DC - 

Am stat prin Africa o zi intreaga... nu virtuala :))) ... destul de slabut...ce era bun nu vroia la noi... singurul care si`a dorit o aventura a fost LLoyd... bunicel, s`a accidentat in primul meci, va sta 1luna :(.

lloyd.thumb.jpg.cf8a5faaf032b2825fed7eba11d67bfe.jpg 

 

Link to comment
Share on other sites

Adelin Iliescu - GK - 

Portar similar cu cel pe care il avem, dar care a acceptat statutul de backup... e perfect, in functie de forma, pot jongla cu cei doi portari. Ma uitam prin liga II, portari slabuti, poate fi un punct forte al echipei noastre, portarul.

gk.thumb.jpg.b9eaf55e06f595015092ec1d137744f8.jpg 

Marius Cocirla - AMR -

Marius a fost ultimul transfer , venit de la Farul Constanta, pe un post fara dublura. 

Cocirla.thumb.jpg.ba7d4516379ef773e7d6bf93bd6d0eb4.jpg

Cei de sus au fost jucatori pe care i`am cumparat sau ii detinem, venind liberi de contract.

Imprumuturi

Banceanu , fost jucator de `al nostru, MC , rezerva.

Yassin Hamed, momentan joaca la Viitorul , AMRLC , titular/rezerva.

Alex Torok, Gyor, DL , va fi titular

Florin Voinea - i`am prelungit imprumutul fiind omul sezonului trecut din punctul meu de vedere , a jucat la mijloc pe post de BWM, dar a marcat 13 goluri :O:O - va fi titular

Gabriel Buta - ST - fost jucator de`al meu, imprumutat al doilea an la rand... rezerva

 

 

Am decis sa mai cumpar 2 jucatori tineri de 16 ani, din ligile inferioare, pe care i`am imprumutat in liga a III-a , la echipe diferite , pentru a creste.

 

Avem deja 6 etape jucate, nu sunt genul care sa ma imbat cu apa rece...echipa joaca din elan, din placere... jocuri solide , goluri frumoase.

fix.thumb.jpg.7b3f73828dc9b91f145e1fec29189846.jpg 

 clas.thumb.jpg.c59d80891e3235119756791dcc696e83.jpg

 

boss.thumb.jpg.ccc53c35cf4c2a6f9191ea6845223ae2.jpg 

Sper sa nu avem emotii la retrogradare, astfel incat sa cresc toti tinerii pe care ii am... va fi un sezon in care o sa caut in continuu jucatori buni, cu care sa atac promovarea anul viitor si in caz ca reusim , sa ramanem anul urmator pe prima scena.

 

Link to comment
Share on other sites

Pentru a schimba culorile de la Comparison trebuie sa editezi skinul, adica trebuie sa intri un pic sub capota. Nu as putea sa iti spun cat de simplu sau complicat este asta, mai ales la skinurile default. Eventual poate sa intri pe forumul SI la sectiunea skinning si sa intrebi acolo. Sau poate gasesti un skin custom care are tot ce vrei tu. Hai Moreniu!

Link to comment
Share on other sites

@Muttley Multumesc.

Update

Luam meci cu meci, pas cu pas... tactica diferita dupa fiecare adversar in parte... iar la inceputul iernii producem sa zic surpriza, fiind in echipele care se bat la promovare. Locul 1, dar Acs Poli are 2 meciuri in minus... pacat de egalul obtinut de UTA cu noi , in ultimul minut. 

fixz.thumb.jpg.76206ce67506fe7300b8863124fd0c50.jpg 

clas.thumb.jpg.302965dfb927d63570640399f0d0f94c.jpg 

Am avut constanta in rezultate, desi poate in unele jocuri victoria nu era chiar meritata...dar asa e in fotbal, 3 ani ne`am chinuit in Liga a III-a urland ca avem ghinion...Karma....poate ne aduce Karma direct in liga I... lucru pe care il vreau si nu il vreau...

Nu il vreau pentru ca ar trebui sa imi schimb toata echipa intr`o singura perioada de transferuri, omogenitate 0 si ne paste retrogradarea...dar nici nu ma pot opune unei promovari daca adversarii se cam incurca intre ei...

 

 

In fine... jucatorii nostri tineri sunt valorosi, o spune si interesul mare fata de ei...iar primele 4 cluburi ale tarii sunt pe urma unuia dintre atacantii nostri...

sz.thumb.jpg.e873e38b90790719d7b198b3f870ecd4.jpg 

Foarte bine joaca la Dinamo atacantul vandut pe 500k, e titular la 19 ani, are vreo 10 goluri in 15 meciuri in liga I, Dinamo fiind pe 3... cum ar fi din primul sezon sa fie vandut pe 5...6 mil, iar eu sa ma frec pe maini cu jumatate ? :)):X.

Revin cu picioarele pe pamant... imi trebuie 2 fundasi centrali buni, nu i`am gasit dar ii tot caut... nu sunt multumit cu ce am... iar in rest, sper sa imi pot tine toti jucatorii macar pana in vara.

 

Link to comment
Share on other sites

Update

Returul este greu, obositor si din pacate cu accidentari saptamana de saptamana...unele mai grele, altele mai usoare, dar care destabilizeaza forma echipei... mergem greoi dar totusi ne mentinem pe locul de baraj. Ajungem in ultima etapa, cu 2 puncte minus fata de Chindia, noi pe 3, loc de baraj, ei pe 2, loc promovabil direct. Jucam in deplasare cu Dacia Unirea Braila, loc 19... ei joaca in deplasare cu CFR Cluj II. Daca noi bateam si ei pierdeau, mergeam direct in liga I. Sincer, deja ma uitam la echipa celor de la Pandurii, fiind sigur de locul de baraj, urma sa joc barajul cu Gorjenii. La pauza... CFR Cluj II 1-0 Chindia, iar eu ma zgariam pe ochi, la noi fiind un incredibil 2-0 pt Braila, cu doar 2 suturi ale gazdelor, in timp ce noi am cam dormit pe noi... Urlu in vestiare, urlu si prin casa, se sperie si pisica... iar la final,  intoarcem rezultatul, un 2-3 incredibil, obtinut cu truda... Chindia pierde la Cluj , iar noi mergem , incredibil, dupa primul an de liga II , direct in liga I... 

promovare.thumb.jpg.daf56dad4bb5b83a3d21387a3dac0dcf.jpg 

clas.thumb.jpg.68fd8893350362fe6534347b57567bb5.jpg 

Meritam pe deplin locul de baraj, am fost in primele 3 echipe ale seriei... Locul 2 sa zic , era meritat mai mult de Chindia, dar asta e fotbalul... 
Desi frumoasa promovarea, lotul e subtire rau de tot... bani nu prea sunt... Iar din pacate, toti tinerii nostri sunt suparati , desi am promovat ! , pentru ca isi doresc sa plece la cluburi mai mari... asa e, nu stau in calea fericirii lor, dar oamenii s`au suparat deja pe mine desi ei inca nu au primit nicio oferta ...nimic... II voi vinde eu , direct, pentru a nu destabiliza vestiarul, ii voi imprumuta 1an, dupa care sper sa imi aduca bani frumosi... Atacantul de la Dinamo iese golgeter, Dinamo pierde titlul in defavoarea Craiovei , in ultima etapa, dar jucatorul vandut de mine anul trecut este cotat la 1.9 mil euro, fiind dorit deja de Inter si Napoli... ma frec pe maini...

 

Ai mei tineri..doriti de toata lumea :

moldovan.thumb.jpg.669f3f186d519c05c7686bfd3d437ffb.jpg 

soke.thumb.jpg.0e4243da3c0504acff7df949022eba74.jpg

Urmeaza o perioada lunga de cautari, deja nivelul oamenilor pe care trebuie sa ii aduc este mult mai ridicat, sper sa ma mentin in liga I .

Link to comment
Share on other sites

Sa prezint zic si titlurile pe care le castigam la finalul sezonului. 

Iancu, atacantul adus de la Rapid, cand eram in liga a III-a, iese golgeter, fiind si el dorit de f multe cluburi de liga I, dar nu chiar cele din PlayOff.

1881206745_Iancugolgeter.thumb.jpg.d5849f525d87b0ead184dd4b35bda5d3.jpg 

iancu.thumb.jpg.e32a081b0a34060098002e7fc9506937.jpg

Alex Torok - devine cel mai bun tanar jucator, imprumutat de mine din Ungaria, de la Gyor.

young.thumb.jpg.94088d888d46857590cd373b706d9de0.jpg 

torok.thumb.jpg.7395b375607c554becd513643af461de.jpg

Avem 3 oameni in echipa anului, cei 3 fiind printre oameni de la ACS Timisoara... castigatorii seriei. Totusi, castig premiul pentru Manager ul anului. 

Lloyd Nyabinde prinde formatia anului, fundas central adus din Africa. 20 de ani.

Ene Mihai -  mijlocasul de care ziceam ca o sa fie tatic la mijloc, face un sezon aproape perfect

Iancu- golgeter`ul seriei.

toty.thumb.jpg.cc7f9540a648b14151f62f0ed37a0865.jpg 

manager.thumb.jpg.05dbe52ebe7f79f8fbb8cbef413830a8.jpg 

Voi incerca sa prelungesc imprumuturile tuturor oamenilor pe care ii am in echipa, imprumutati, sunt 5. Cred ca pot face fata in liga I. Vor fi in jur de 6-10 jucatori cu care vom rezilia, urmand a cauta variante bune si ieftine in locul lor. 

 

Link to comment
Share on other sites

Dupa o perioada de cateva zile fara sa intru pe joc, ma apuc acum de cautari :X. A nascut nevasta`mea , vazusem o poza pe net cu unul care juca Manager in sala de asteptare , la nasteri... pt ca sotia lui avea un travaliu lung... :)) ... N am avut laptopul la mine, a avut un travaliu de 15h, gaseam ceva jucatori :))) Addicted...  

Link to comment
Share on other sites

Sezon VI

Liga I

Incepem sezonul VI in liga I...la inceputul carierei am setat un obiectiv , castigarea titlului in 6-8 ani... suntem in grafic, dar titlul pare destul de greu de atins , tinand cont de adversarii pe care ii avem, banii pe care ii putem noi cheltui comparativ cu ceilalti...iar la nivel de salarii...suntem de liga a III -a :D:).

 

salarii.thumb.jpg.83b328348358ef00185e8995b6669152.jpg 

Primele locuri, normal , FCSB, CFR , Craiova , FCSB cu un 7.68M pe an... cu salarii de 400k pe sezon, in timp ce noi avem un amarat de 50k salariu maxim. Sa trecem peste...

Setam ca obiectiv evitarea retrogradarii, desi puteam si o incercare a evitarii... creste un pic payroll ul , asa ca ma risc.

obiective.thumb.jpg.2ab413e3ec40f4ca96094621387f9dfe.jpg 

 

 

Inaintea inceperii sezonului, Craiova a incercat sa ma ademeneasca cu suporterii si banii lor, dar continui sa duc Flacara spre succes :)))

oferta.thumb.jpg.8a17c177f63b83786163a2676bc505e9.jpg 

Revenind la banuti, nu avem bani de nimic... ne vom baza pe jucatorii din sezonul trecut... O sa incercam sa aducem un fundas central bunicel , iar in rest, antrenori buni, scouteri multi si cine stie ce se intampla .

Avem o speranta cu Munteanu, atacantul vandut sezoanele trecute la Dinamo, momentan favorit la jucatorul anului, tanarul anului, favorit si la golgeter... sper sa il vanda sezonul acesta , pentru a castiga ceva de pe urma lui.

849700083_munteanufavlagogl.thumb.jpg.a89ec9d515b41d79438bb087fe475366.jpg

 

Nici nu incepe bine campania de transferuri, ca 2 jucatori imi sar in cap , ca vor la echipe cu ambitie mai mare si nu concep sa ramana la noi...Ambitie? Daca nici noi n am avut ambitie si dorinta de performanta...in fine... decid sa ii scot eu la vanzare , decat sa ma pacaleasca The President... Din pacat sumele oferite de doritori , nu sunt pe placul meu, dar decid sa ii vand , astfel incat sa nu am jucatori suparati in echipa... Asa cum stiti, 50% din viitorul transfer si Loan pe un sezon.

730807941_moldovansp.thumb.jpg.2e256a471b8ba397e7e5f4a268942e07.jpg 

Moldovan la Slavia Prague, desi a avut oferte din toata liga I, decid sa il scot din tara , fiind un jucator de valoare, nu am vrut sa intaresc viitorii adversari.

moldovan.thumb.jpg.c548118fcf4d15dabcfdd4aebb075413.jpg

Szoke pleaca si el, doar Craiova a acceptat cerintele mele, astfel incat l`am cedat lor.

84952691_szokevandut.thumb.jpg.b520d8f3419179c97bcff4179679dcc3.jpg 

Ma vor ajuta sigur cei doi, neavand momentan solutii de rezerva de aceeasi calitate.

Link to comment
Share on other sites

Buuuun, trece perioada de transferuri. Singurul lucru bun este a fost doar faptul ca nu am primit nicio oferta pentru niciun jucator, astfel incat sa puna botul, sa planga ca vrea sa plece si el... 

Reusim sa gasim un fundas central bun, il luam de la Inter Zapresic cu doar 3,5k, gasit de scouterii mei. Cei drept, era suparat pe cei de acolo, de aceea si suma aceasta si dorinta de a veni la noi... mentionez ca desi suntem in liga I, jucatori de pe la cluburile din liga II, nu doresc sa vina la noi... mai nimeni nu si doreste... dar nu ne suparam, ne facem noi mari.

DEAN GORUPEC - DC -  titular

1555415844_gorupecinterzapresic3_5k.thumb.jpg.755bd332e7df8b934f51103a318815e8.jpg 

Tot la categoria transferuri, il avem si pe Marius Padure, 15 ani, de la Cetate Deva, jucator care nu a vrut sa vina la inceput, nici sa fie lasat de cei de la Deva, trimitandu`l in Trial la mai multe cluburi din liga I...pana la urma vine la noi. E foarte aproape , ca valoare de titularii nostri... dar pana la urma , decid sa il imprumut la Ripensia Timisoara pentru un sezon, fortat de numarul jucatorilor pe care trebuie sa ii inregistrez la liga. La anul sigur va fi in lot.

MARIUS PADURE - MC/DMC - rezerva

858920813_mariuspadurecetatedeva275euro.thumb.jpg.0b004e5e3230c0258623a14e73069044.jpg 

 

 

Cam atat la capitolul transferuri...

Imprumuturi:

Mihai Simionca - MC/DMC - titular

Pe Simionca l`am vrut inca de la 17 ani, de cand jucam in liga a III-a...pretentios nu a vrut sa vina, s`a dus pana la urma direct la Viitorul.... club care l`a cam imprumutat in fiecare an... peste jucatorii mei de la mijloc, va fi titular.

simonca.thumb.jpg.afe26536d7d4c058328ad5117729379f.jpg 

Andrei Rus - DR- rezerva

Din pacate in etapa a 7-a a turului de campionat , Dragomir DR 20 de ani, titular pe partea dreapta se accidenteaza grav, 4 luni, broken foot... O fi un bug..nu stiu...in fiecare an am un jucator de baza pe bara cel putin 3-4 luni... ciudat... Decid sa imprumut de la Petrolul un jucator certat cu ei , pe motiv ca nu il lasa sa plece... la anul ii expira si contractul, cred ca voi semna cu el la anul..pana atunci, va acoperi acel post alaturi de Anghel. 

518587972_andreirus.thumb.jpg.69fcfdae29bad76fbfce85d9e365d1d8.jpg

Avem deja 7 etape jucate , incepem campionatul cu Craiova, meci slab facut de noi...deschidem scorul, dar ne surclaseaza Craiova dupa aceea... Pierdem cu Viitorul acasa dupa ce conducem tot meciul, fiind egalati in min 88 si invinsi in min 92...am innebunit... In etapa a 3-a invingem Chiajna pentru primele puncte in Liga I. Continuam cu o victorie clara cu Timisoara, iar in etapa a V-a, avem ghinion si suntem egalati de Pandurii pe final, dupa un joc f bun al nostru. La Botosani nu avem forta sa egalam , iar in fata Iasiului, conducem cu 2-0...si suntem egalati in min 92, dupa ce iesenii reduc din diferenta in min 90... nebunie, aici fiind totusi greseala mea, mergand pe ofensiva pana la capat. 

 fixt.thumb.jpg.7c451f230570b4bb9980ba736c45dcb4.jpg 

clasament.thumb.jpg.06c13884ec9c2244feec0f277607edad.jpg 

Clasamentul este mai mult decat acceptabil pentru noi, dar urmeaza meciuri infernale , deplasare cu Dinamo si FCSB, acasa cu ASTRA...echipe de playoff... M`as multumi si cu 1 punct, doua chiar. 

Un lucru interesant este numarul de juniori avuti in primul 11 , constant, dar si in lotul de 18.... in prima etapa, am avut 6 U21 titulari si 4 rezerve...

6u21rez4u21.thumb.jpg.9f4e208ca42441ba7458b9c86b7a24e9.jpg 

E totusi un risc , dar sa speram ca ne salvam , iar cu acesti tineri, sa crestem partea financiara a clubului, primind ceva bani pe ei in urmatoarele perioade de transferuri.

Revin cu situatia dupa turul de campionat... Go Go Go Flacara !

 

Link to comment
Share on other sites

Update

Se termina turul campionatului, iar situatia nu e chiar roz, dar totusi nici tragica.. 

1520010982_sftur.thumb.jpg.d8d9da5a5b983145eb5b9f5ac8472b2a.jpg 

Ne distruge Dinamo... dupa care reusim cea mai importanta victorie din istoria recenta a clubului, un 2-1 pe National Arena contra FCSB ului lui Jiji... Astra se joaca pur si simplu cu noi..dupa care obtinem un egal cu Dunarea Calarasi... Observ ca ne tinem binisor cu echipele contracandidate la evitarea retrogradarii, lucru care imi da sperante... Urmeaza 3 infrangeri... una in cupa, 2 in campionat , iar dupa 13-14 etape ne aflam totusi pe locul 11 , cu 12 puncte. Golaveraj negativ, dar sincer nu ma intereseaza acest aspect... Mai bine castig cu 1-0 contra Chiajnei si ma bate Dinamo 5-0 :), decat sa pierd strans cu echipele mari dar sa nu bat echipele mai mici.

1360899792_clastur.thumb.jpg.d67abf53d3a59ed959656152ea218fc3.jpg

Ca noutati interesante, avem deja 2 jucatori selectionati la Romania U19, incep oarecum oamenii sa ne observe...romU19.thumb.jpg.c91d0aa84b8b3b8c8c0446bef57c8cd6.jpg 

 

O noua oferta pentru mine, de data aceasta din Europa...ma simt flatat...

legia.thumb.jpg.d1bd72e90967fa6c8fc7eaf0a117026e.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Pauza de iarna

Incepe returul sezonului regular in deplasare cu Viitorul, unde speram sa ne luam revansa... Venim acasa cu coada intre picioare, cu caruta plina... Iar dupa acest meci am nevoie de o sedinta cu echipa, moralul fiind foarte scazut... Le explic ca totusi trebuie sa ne luptam pentru fiecare punct, cu orice echipa, ca nu suntem chiar asa de slabi si trebuie sa avem mai mare incredere in noi, sa ma lase sa abordez o tactica mai ofensiva, pentru ca de fiecare data cand vorbesc cu ei , inainte de meci , ca as dori sa jucam ofensiv, le scade imediat moralul... Bineinteles, tot ce am scris mai sus mi`as fi dorit sa le spun... la sedinta am avut 2-3 variante ...monotone si robotice... Aici consider ca FM ar trebui sa lucreze, la un sistem in care poate Managerul sa scrie ceva si sa le transmita jucatorilor... nu stiu daca e posibil dar poate cine stie... Cu o recunoastere de text...eu stiu?:) . 

In fine... urmeaza cea mai buna perioada a noastra...in care in deplasare jucam un 4-3-3 Balanced ori Positive , si obtinem un egal cu Timisoara, Pandurii, spulberam Iasiul si suntem egalii Astrei... Acasa jucam ofensiv, 4-3-1-2 , direct pe mijloc, pase scurte , Attacking... formula da roade, invingem Concordia , Botosaniul si pierdem nemeritat cu Craiova. 

2050074406_pauzaiarna.thumb.jpg.7b075c5cd320b540e3ddc0c20975c57b.jpg

Suporterii incep sa vina din ce in ce mai multi la stadion, la meciul cu Craiova facem record de vanzari ale biletelor.

In clasament, ce sa zic... Sarbatoare , revelionul...

iarna.thumb.jpg.6bc679f1c861ae808c2c1c348e46c968.jpg

Suntem pe locul 7...nu visam la Playoff, nu e de noi, ne`am face de ras ca Sepsi din lumea reala... Oricum, campionatul se rupe dupa locul 6.. cele 6 echipe din playoff chiar sunt peste restul echipelor din toate punctele de vedere. Revenind la Playout , eu zic ca avem sanse reale de salvare, dar lupta va fi grea... Pana la Playout, mai avem 5 etape, iar echipele pe care le intalnim ne cam ridica parul de pe spate....Dinamo FCSB Cfr.. si 2 contracandidate , Calarasiul si Gazul.... macar 6 puncte... sa incepem playout la 30:2=15 puncte...

Nu avem bani de transferuri, Payroll ul arata rau, un 29k disponibil cu care nu pot lua decat juniori... Nu cred ca vom avea nicio achizitie importanta, macar sper sa nu mi plece niciun jucator de baza.

Link to comment
Share on other sites

Update

Final retur

Obiectiv atins, obtinem 6 puncte in ultimile 5 meciuri...asa cum era de asteptat, Dinamo , FCSB si CFR ne inving, dar am jucat bine si cu Dinamo chiar meritam un egal... Invingem Calarasiul si Gazul, victorii mari de tot, dar meciuri stranse.

1601285529_finalfixt.thumb.jpg.dc9dbd313d7f8d1acbc2b998d942c94c.jpg 

Incheiem sezonul pe un loc bun , loc meritat , tinand cont de jocul prestat... semanam oarecum cu Gasa Nebuna din Regie... 

495258783_clasamare.thumb.jpg.3f6e27ae669018ae68088feb5d3093e3.jpg

Surpriza sezonului pentru presa si celelalte echipe este atacantul Iancu, fiind pe locul 2 in clasamentul golgeterilor... sub Munteanu...pe care Dinamo nu il vinde nici in ruptul capului astfel incat sa vin pe linia de plutire din punct de vedere financiar.

playout.thumb.jpg.fb532e45a712776cf376be8816ac5d4f.jpg 

Sunt totusi realist, sper sa fie liniste , sa castigam meciurile de acasa cu echipele din subsolul clasamentului... chiar si locul de baraj nu mi se pare un rezultat final rau... Daca evitam retrogradarea direct, baietii au liber la paranghelie 3 zile si 3 nopti...

Intr`o alta ordine de idei... se incheie perioada de transferuri in Liga I... Dragomir primeste o oferta de la Ludogorets...oferta slaba din punct de vedere financiar, dar cum bulgarii au o echipa deja cu renume, ma asteptam la o suparare imediata a fundasului nostru dreapta. Fiind si Influent in echipa , decid sa negociez cu bulgarii, iar de la 18K prima oferta, il vand cu 75K si 50% din viitorul transfer. Pentru ca se incheiase la noi perioada de transferuri, nu pun clauza de Loan si surpriza, bulgarii il iau imediat desi la noi se incheiase perioada de transferuri.. nu stiam de acest aspect, nu inteleg cum este posibil. In fine, bine macar ca am 2 pe acest post , el accidentandu`se la inceputul sezonului 4 luni, aducand atunci inca un DR.

Dragomir.thumb.jpg.cbb9a1d9184533577de2b6584e0bd0fb.jpg

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, chichi1305 said:

Pentru ca se incheiase la noi perioada de transferuri, nu pun clauza de Loan si surpriza, bulgarii il iau imediat desi la noi se incheiase perioada de transferuri.. nu stiam de acest aspect, nu inteleg cum este posibil.

Cand se inchide perioada de transferuri inseamna ca tu nu mai poti inregistra jucatori noi, deci se inchide pentru veniri. Pentru plecari, poti oricand in timpul anului, poti sa vinzi si in timpul sezonului prin America sau Asia. Probabil ca bulgarii aveau o perioada de transferuri mai lunga. 

In rest felicitari pentru parcurs, cred ca nu o sa ai emotii cu retrogradarea. Un singur lucru nu inteleg - cum poti sa joci fara logo-uri? :) Pe mine ma zgaraie rau pe retina cand vad fake-urile alea acolo 😛

Link to comment
Share on other sites

Salutare... cred ca pot juca fara logo`uri pentru ca... nu am jucat niciodata cu ele?!

Practic... nu stiu cum e sa joci cu ele :)))) ... Ce trebuie sa fac pentru a avea si logo uri ?

Nu m`am gandit la asa ceva, fiind multumit ca pot juca in ligile inferioare :D nu mi`o mai pasat de nimic :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Update

Ceas , ceas , ceas... mergem ceas in Playout , meciuri dominate , jocuri solide, retrogradarea e asigurata 99%. Incepem la Botosani, unde dupa 0-0 la pauza, jucam extraordinar de eficient , marcand la aproape orice sut. Continuam forma buna cu 2 victorii acasa , jucand un fotbal frumos , pe atac. Vine deplasarea la Iasi...neavand bani de avion, mergem cu autocarul... Pierdem in minutul 92 de la atata stat in cur, dar suntem multumiti pentru joc. La Targu Jiu rezultatul a fost unul mincinos , fiind egalati pe final , dar ne luam totusi revansa impotriva celor de la Calarasi. Singurul meci unde poate nu meritam egalul a fost cu Gazul acasa... avand 2 eliminati, am ramas incapatanati pe formula de atac chiar si cu 2 oameni in minus... Gazul a cam ratat, asa a ramas scorul 0-0.

fix.thumb.jpg.9e9f146be2848d8701309c9bf150ef96.jpg 

Clasamentul? Arata minunat. Primul loc in Playout ...pacat ca la noi nu se lupta primul loc din playout cu echipele din playoff , la final, pentru un loc european. Hmmm vorbesc de parca o sa fiu pe primul loc sigur :)))... nu stiu asta , dar sigur nu retrogradez. Atasez poza si cu Stats urile...pentru a evidentia ca Iancu ajunge la cota 15 , fiind aproape de Munteanu... Iancu are un sezon superb, sigur nu o sa il pot tine la vara...

1874102669_clasasfturplayout.thumb.jpg.de89e0c00a74daa9f4d0e3ee4ddcc396.jpg

Un alt jucator cu o forma extraordinara este tanarul Stanciu, 18 ani, MC. In liga a 2-a a jucat 9 meciuri , avand 16-17 ani... In liga I am fost nevoit sa joc cu el , are peste 25 de meciuri jucate , titular sau rezerva, acest lucru se vede, efectiv explodeaza... deja e monitorizat de toate echipele din Playoff.

1451120465_stanciucrestere2.thumb.jpg.6279e5f6e733cc90e27fe9d9a0262559.jpg1029127918_Stanciucrestere.thumb.jpg.0936e3cb815fb5b59acd738e458a6029.jpg 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy