Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Noul Sistem Competitional Romanesc 2014 (Nscr 2014)


Alexandru H.

Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Va prezint NSCR 2014 Graphics Pack. Un pachet grafic ce include logouri pentru competitiile din modul "Noul Sistem Competitional Romanesc 2014". Divizia A1 Borsec sau Divizia Transilvania-Crisana vor avea, pentru prima oara, si o identitate vizuala deosebita.

Niste detalii:

a) Nu e o munca originala, nu m-am apucat sa desenez logouri. Pur si simplu am cautat sigle competitionale existente in lume suficient de neutre pentru a putea sa fie folosite si pentru competitii romanesti.

b) Am plasat doua tipuri de logo-uri: normale si mici. Daca folositi skinuri alternative old style (adica verticale), e posibil ca in unele sectiuni logo-urile sa nu apara.

c) Daca folositi alte pachete grafice, e posibil ca in 3 cazuri (Liga I, Supercupa Romaniei si Cupa Romaniei) sa existe un conflict. Baza mea de lucru a fost packul "Metallic Logos" insa de acolo am pastrat doar Supecupa Romaniei.

d) Competitiile au logo-uri, cupele au... cupe. Logic.

e) Nu am pastra logo-ul Ligii I dintr-un motiv foarte simplu: competitia mea nu e sponsorizata de Bergenbier, asa ca nu-mi place sa-i vad numele intins peste tot.

Instalare: dupa salvare, dezarhivati continutul arhivei in fisierul graphics din Users/YourName/documents/Sports Interactive/Football Manager 2014. Dupa ce veti intra in joc alegeti optiunea "Clear Cache" si ar trebui sa va mearga.

Link to comment
Share on other sites

Exista cumva si o modificare a sistemului competitional care sa adauge Liga a IIIa si a IVa cu reguli cat de cat realiste? In anii trecuti parca era, la un moment dat ma jucam si eu cu asa ceva.

Am adăugat eu Liga a IIIa într-o variantă cam de compromis; după cum știi, Sportul Studențesc nu s-a mulțumit să strice Liga a IIa doar în realitate, a stricat și baza de date din FM.

Deci, ce am reușit să fac în editor este un nivel cu 6 grupe; în prima grupă am reintrodus FCM Bacău(care era scoasă) dar cu o penalizare de 9 puncte.

Se pare că editorul nu știe să păstreze numărul de puncte după prima fază a campionatului(așa cum se întâmplă la Liga a IIa), așa că am preferat ca prima parte a sezonului să fie de tip „League with split”; dupa 22 de meciuri fiecare echipă își păstrează numărul total de puncte, nu doar cele obținute cu primele 6. respectiv ultimele 6 clasate.

Ca reguli de joc, le-am folosit pe cele de la FRF(caută pe net Regulamentul de Organizare): 4 schimbări permise din 7; maxim 2 non-EU în primul 11; minim 3 U21 în primul 11; minim 12 home-grown pe foaia de joc.

Sunt 6 promovate in Liga II(câte una din fiecare serie) și un play-off(locurile 2 din fiecare serie) la finalul campionatului pentru a 7a promovată(sper în locul Sportului Studențesc - am prins un prim sezon în care Sportul aproape promovase în Liga I deși avea doar 3 jucători reali și restul regeni; ce mai, realism nu glumă :wtf: ).

Retrogradează 18 echipe, ca și în realitate.

La Liga a IVa e mai mult de muncă, având in vedere că default nu sunt organizate ca în realitate(era o grupă prin Maramureș care avea aproape 30 de echipe), așa că nici nu m-am apucat.

Aștept update-ul bazei de date din februarie; poate în sfârșit se scoate sportul din Liga2.

Deși am făcut aceste modificări, joc în paralel și NSCR(Recomand). Nu este realist, dar e o experiență mai plăcută decât cu Liga a 3a.

Spor

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am si eu o intrebare.

Am inceput jocul neangajat si am tinut mortis sa joc o echipa din ultima liga. Nu am avut decat 4 oferte si am ales Sportul in principal datorita facilitatilor dezvoltate.

Am primit un buget de salarii de 9k+. Fiind constient ca inceputul va fi relativ prost datorita schimbarii intregului lot (coeziune in meciuri la inceput slaba) si ca principala problema in LLM este controlul finantelor, am ales sa iau cati mai multi jucatori pe Loan, cativa contractati, ajungand la un fond de salarii sub 2k pe saptamana.

Cum reusiti sa controlati finantele mai bine ? Pentru ca balanta lunara este simtitor pe minus iar liga nu pare capabila sa aduca venituri substantiale. Primul meci din sezon, cel de cupa cam la orice salvare il pierd datorita nivelului slab de pregatire al echipei. Chiar daca as arunca bani seriosi pe salarii din Cupa Romaniei nu pot spera sa adaug venituri serioase, poate maxim sa zicem 15k. 15k pentru o echipa sa zicem de 2 ori mai scumpa (ca salarii) ar insemna venitul pe o luna. Urmand ca restul sezonului sa merg si mai mult pe minus dpdv financiar.

Vanzarea de jucatori in primul sezon este nula, fie mergi pe jucatori pe loan, si atunci nu ai ce vinde, fie iei jucatori liberi de contract neavand buget de cumparari, pe care nu ai cum sa ii vinzi.

Deci, dincolo de aspectul diviziilor, care sincer mi se pare foarte bine facut, aspectul financiar are multe semne de intrebare.

Cineva cu experienta in LLM pe NSCR poate sa ma lamureasca ?

Link to comment
Share on other sites

Problema finantelor e mai buna decat la varianta default cu Diviziile Judetene. Ai premii pentru fiecare competitie, plus o cupa in care poti sa ajungi departe. In plus incepi intr-o divizie in care poti aduce si amatori. Pe langa nucleul de jucatori importanti, ai posibilitatea sa aduci o gramada de fotbalisti ce nu-ti provoaca pierderi financiare. Iar Sportul e o echipa norocoasa caci reputatia aia mult prea mare te va ajuta sa aduci usor jucatori buni, ce altfel s-ar fi dus pe banuti mai multi la o echipa sateasca...

Sigur, deficienta principala a fotbalului romanesc e lipsa spectatorilor si asta se va simti in orice liga. Cand iti vin 200 de oameni pe un stadion de 15.000, te apuca plansul doar cand te gandesti la banii pierduti pe restul de 14.800 de scaune.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, la Sportul se merge pe minus chiar daca as duce salariile pe 0, doar din mentenanta terenului. O sa verific inca o data in amanunt, cand ajung acasa, dar eu asa am impresia.

Da, am facut "greseala" de a nu ma angaja cu salariu minim, deci un salariu mare ar fi al meu. Dar nu mi se pare realist sa joc cu salariu minim, o data pentru ca asa ceva nu exista in realitate, apoi pentru ca din cate am auzit salariul mare afecteaza cat de cat job security. Si vreau sa cred ca afecteaza si reputatia castigata.

De gasit jucatori da, ajuta enorm, cel mai bun exemplu e ca fata de restul echipelor din ultima divizie chiar poti folosi jucatori imprumutati.

Link to comment
Share on other sites

Buna! As dori sa joc cu o echipa din liga IV si sa incerc sa ii proovez cat mai sus.Acum vine si problema mea.Am vazut ca sunt mai multe solutii care fac activare a ligi IV si as dori sa imi spuneti care este cea mai aproape de regluamentul actual din romania. Nu ma pricep deloc care sunt regulile sistemului competitional romanesc de aceea va cer sfatul.Am vazut un activator aici pe acest topic,

pe acesta http://www.fmro.ro/forums/index.php?showtopic=13825

si pe acesta: http://www.fmro.ro/forums/index.php?showtopic=13721

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Activatoarele din FM14 au probleme in special cu regulile Ligii 2, distruse anul asta prin retragerile si neinscrierile in competitie. Nu cred ca e cineva suficient de masochist sa ia regulile tuturor judetelor la puricat pentru a le include in joc. Am vrut initial sa fac si eu un activator de asta dar din moment ce era competitor direct al modului meu, mi-am zis ca mai bine incearca altii sa-l realizeze...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ok, am parcurs deja 3 sezoane cu Sportul, toate castigate. Nu castigate lejer, dar castigate.

Am reusit si performanta de a ajunge in turul 8 al Cupei Romaniei, pierzand in fata unei echipe din primul esalon cu 2-1.

Marile probleme si insatisfactii pana acum:

- Jocul este extrem de monoton. Diferentele valorice intre esalonul 8 si esalonul 6 (si se pare ca si 5) sunt practic nule.

- Daca reusesti sa promovezi din ultimul esalon, automat obiectivul in anul urmator este din nou promovarea. Total nerealist.

-* In cazul Sportul Stundetesc si in paralel Unirea Urziceni. Reputatia lor ajuta enorm de mult primele doua sezoane, imprumuturile de jucatori ajuta fantastic. Din sezonul 3 devine total inutil si ajungem la o alta problema.

- Tinere sperante. Extinderea pe 8 esaloane produce la Sportul de exemplu o criza in sezonul 3. In ce sens ? Daca ai fost inspirat sa promovezi jucatori de la echipa de tineret acestia au crescut deja mult in sezonul 2. Am avut 2-3 jucatori care au ajuns la valori 30-40k. In sezonul 3 cel putin la mijlocul campionatului se produce ruperea echipei, jucatorii cerand transferul in mod insistent catre echipe din primele 3 esaloane. In conditiile in care tineretul propriu ajunge cam pe linie la valori 10k-40k, imprumutirle de jucatori devin perfect inutile, ceva mai sus de 25k nu gasesti, iar ca atribute sunt sub tineret. Sa alegi sa iei din start jucatori imprumutati si sa vinzi fortat jucatorii tineri nu poti, practic nu ii poti vinde decat atunci cand acestia o cer. In rest nu poti decat sa le distrugi moralul.

- Bugetele in continuare le consider extrem de ciudate. Lasand la o parte veniturile si cheltuielile care sunt debalansate, problema revine in bugetele de transfer si fond de salarii. In 3 sezoane am acumulat datorii de 470k. Asta in conditiile in care salariile totale(jucatori, tineret, staff) sunt de 11k pe saptamana, iar clubul ofera doar pt jucatori 16k. As putea reduce din staff pentru ca momentan staff-ul e mai costisitor

Practic, cumulul dintre lipsa diferentei valorice intre esaloane si numarul mare de esaloane are ca efect plafonarea echipei.

Incep sezonul numarul 4 practic fara nici un mod de a face schimbari in echipa.

Va rog sa nu interpretati in mod negativ punctele exprimate mai sus. Apreciez foarte mult munca voastra, si in mod cert voi continua ce am inceput in sistemul NSCR.

Link to comment
Share on other sites

Pot sa raspund usor:

a) Monotonia e asigurata de faptul ca practic cele mai multe din echipe sunt similare, diferentiate doar prin cateva puncte de reputatie. Foarte multe echipe nu au jucatori, stadion, spectatori etc. Problema se amelioreaza dupa cateva sezoane, cand isi intra in paine juniorii. Trebuie sa intelegi ca cele mai multe echipe de la fundul sistemului sunt luate din diviziile judetene, unde researchul a fost minim. Nici nu stiu cum altfel ar fi fost, caci ma indoiesc ca se ingramadesc researcheri de calitate la usa forumului pentru a-l ajuta pe Mihai.

b) Well, aici explicatia e mai simpla. Joci cu Sportul Studentesc care are o reputatie similara echipelor din Liga II/Divizia A. Cand am reinviat echipele istorice si le-am pus in esalonul 8, le-am dat/pastrat si o reputatie cat de cat logica. Pana la urma, numele de Sportul e mai cunoscut si popular decat Recolta Trifesti. In mod natural, nivelul reputatiei iiti determina si obiectivele anuale... Daca ai fi jucat cu o echipa obscura, obiectivele ar fi fost mult, mult mai limitate.

c) Nu poti juca the youngsters game in sezoanele inferioare. Ar fi contrar oricarei logici. O echipa aflata in liga inferioara aprovizioneaza cu juniori echipe din esaloanele superioare, nu are cum sa-si pastreze valorile de parca ar juca in liga I.

d) Daca iti este greu in sezonul 4, eu sunt multumit. Inseamna ca am facut totusi ceva bine... :D Bugetele sunt dezechilibrate din cauza Romaniei. Ar trebui sa merg la fiecare echipa si sa cresc artificial numarul de spectatori (ceea ce nu voi face).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy