Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Idei Interesante Pentru Fm 2013


Mihai

Question

  • MentholBoy

El Grande Jefe pleaca in vizita la sefii ai mai mari in weekendul viitor. In cadrul sederii pe acolo, va avea si un meeting cu SI Games la care se va discuta si despre FM 2013.

Orice idei interesante aveti si credeti ca merita discutate acolo le astept pe acest topic. Trolii si OT-urile pe acest topic vor fi pedepsiti cu executii publice

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 220
  • Created
  • Last Reply

220 answers to this question

Recommended Posts

vladd15, eu vreau jucatori decenti, nu vreau pe kadlec, weiss si alti jucatori. Vreau sa scoata jocul jucatori macar la nivelul lui bourceanu, alexa, etc. Jucatori normali. Nu senzationali ci jucatori cu care sa iti poti face treaba. Daca io ma joc 3 4 5 sezoane, trebuie sa cumpar straini sa fac fata ca fara is praff. E chiar imposibil ca toate tarile pe care le-am mentionat eu sa scoata jucatori ok si romania doar petarde, 1 ok pe sezon cu PA 130 maxim. Nu se poate asa ceva. E imposibil si in realitate sa nu scoti in 5 ani in toata tara asta 1 amarat de jucator normal.

Inca ceva: nu mai vreau ca atunci cand dau search player sa se faca schimbarea in timp real, imi omoara calculatorul :)

Posibilitate de infiintare/stergere echipa a 2-a

L.E -> posibilitatea de a oferi contracte jucatorilor care nu sunt interesati sa vina la echipa. Adica nu mi se pare normal ca un jucator care are salariu 50000 E pe an salariu si eu pot sa ii ofer 150000 sa nu fie interesat sa vina in Romania, fiindca el e in portugalia la estrela amadora

Link to comment
Share on other sites

vladd15, eu vreau jucatori decenti, nu vreau pe kadlec, weiss si alti jucatori. Vreau sa scoata jocul jucatori macar la nivelul lui bourceanu, alexa, etc. Jucatori normali. Nu senzationali ci jucatori cu care sa iti poti face treaba. Daca io ma joc 3 4 5 sezoane, trebuie sa cumpar straini sa fac fata ca fara is praff. E chiar imposibil ca toate tarile pe care le-am mentionat eu sa scoata jucatori ok si romania doar petarde, 1 ok pe sezon cu PA 130 maxim. Nu se poate asa ceva. E imposibil si in realitate sa nu scoti in 5 ani in toata tara asta 1 amarat de jucator normal.

Inca ceva: nu mai vreau ca atunci cand dau search player sa se faca schimbarea in timp real, imi omoara calculatorul :)

Posibilitate de infiintare/stergere echipa a 2-a

L.E -> posibilitatea de a oferi contracte jucatorilor care nu sunt interesati sa vina la echipa. Adica nu mi se pare normal ca un jucator care are salariu 50000 E pe an salariu si eu pot sa ii ofer 150000 sa nu fie interesat sa vina in Romania, fiindca el e in portugalia la estrela amadora

da,iti dau dreptate aici. am crezut ca vrei sa iasa regeni d'aia extraterestrii in romania:)) . Imi aduc aminte ca la 2011 parca,apareau niste regeni pfff... fundas central de 1.68 cu heading si jumping 18, atacant sau mai stiu eu ce de 2m inaltime cu 19 la accelation :)) mi se pare destul de ireal, de aceea pe mine nu ma intereseaza regenii,eu cand ma joc caut sa cumpar jucatori reali chiar daca poate unii sunt mai slabi decat regeni,imi place sa pastrez jocul real.

la chestia cu salariile,la fel,iti dau dreptate,e o idee foarte buna !

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Eu tot sper ca intro zi sa fie implementate in fm (13, 14, ... 20, ... 50) sistemul de training din cm04 si fm05 si sistemul de juniori de la fifa manager. Bine, am inteles ca in fm varsta minima este 14 ani (in loc de 11 parca cat e la fifa manager) dar sa faca atunci un sistem de juniori pe 3 grupe de varsta: 14/15, 16/17 si 18/19.

@adrian11: de asta ce zici? Este cel putin decent? Il vrea jumate din Europa de Vest dar nimeni nu a platit inca clauza de 2 milioane ...

mariusrducanoverviewatt.png

Link to comment
Share on other sites

BurticAndrey, eu unu pana acu n-am un jucator cum ai tu pe ala. Numa petarde am. Pur si simplu nu gasesc unu ca lumea in toata tara. Adica macar la nivelul jucatorului ala + Ca/PA(cat o avea) sa fie. Da eu stau si fac rugaciuni sa am asemenea jucatori. Vreau si eu romani in echipa si ne pas possible ...

Si sa completez la faza cu salariile: Fiecare jucator are reputatie, ar trebui ca in functie de reputatie sa ii poti transfera, alaturi de ce salariu poti sa-l folosesti. Sa se faca un algoritm prin care daca jucatorul are o anumita reputatie, sa poata veni la un club cu 5500 reputatie. Adica vad in Romania inclusiv in liga a 2-a, jucatori transferati din portugalia pe banda rulanta si in FM nu poti face lucrul asta. Cand poti sa faci o oferta, ar trebui sa se ia in considerare atat reputatia clubului cat si a jucatorului. Si totusi nu se prea poate ca daca esti la Gaz Metan, sa nu poti aduce un jucator de la Naval ...

Si la faza cu regenii, totusi se mai poate lucra. Pana si bulgaria avea regeni mai buni ca noi ceea ce e cam dubios. Si in armenia am gasit juniori mai buni, in muntenegru, in tajikistan ... Chiar asa ceva e penibil... sa n-ai tu un jucator decent + Ca produce jocul doar ST, DC, DM regeni in marea lor majoritate ... in rest doar praf si pulbere (cel putin la echipele romanesti)

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multe idei interesante pentru FM 13 aici...Speram ca macar cateva dintre ele sa fie si in joc....Apropo stie cineva cand apar primele informatii oficiale despre FM13?

Eu cred ca jocul are nevoie de noi detalii grafice,are o infatisare mult prea rece.

Mult mai multe optiuni pentru tactica nu ar strica deloc( ar fi interesant sa poti aseza jucatorii oriunde pe teren,sau sa creezi proprile trasee de pase,propriile scheme de corner, intelegeti voi)

Partea cu finantele putin mai multe optiuni nu ar strica deloc( avand in vedere ca jocul se numeste manager nu coach,eu stiu ca exsista si manageri generali care se ocupa de tot la club aproape,deci cateva optiuni pentru contracte cu sponsorii nu cred ca ar strica)

Un nou fel de antrenament( fiecare antrenor are propriul stil,unii lucreaza mai mult cu mingea,altii se concentreaza mai mult pe atac,altii mai mult pe aparare) pentru fiecare din cele enumerate sa fie subcategorii de unde sa alegi de exemplu pentru partea cu intensiv minge( pase scurte,pase din prima,tehnica,dribling,pase lungi) stiu ca aceste lucruri sunt prezente in joc sau cel putin unele intr-o anumita parte la individual training.

Un nou mod de dezvoltare al atribitelor tuturor jucatorilor nu doar al regenilor(care se intampla sa aiba 1,90 si 18 viteza) Ar trebuii ca formele fizice sa infulenteze viteza,agilitatea,rezistenta etc..

Fiecare jucator are meciuri cand este in forma sau meciuri cand nu este...ar trebuii introdusi in joc acesti factori din mediul fotbalistic.

De exemplu un jucator de 17-18 ani daca are atribute relativ bune si este jucat constat sa se observe o crestere mult mai rapida in dezvoltarea lui.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi misto daca ar introduce un fast forward - ori din scroll, ori automat - pentru derularea fazelor alea banale gen pasii pana la corner, intrarea pe teren a medicilor, primirea unui cartonas s.a.m.d. Cateodata devine destul de iritanta asteptarea. Stiu ca exista optiunea de marire a vitezei jocului, dar n-am chef sa stau s-o modific la fiecare intrerupere, ar fi mult mai facil asa.

Sunt multe idei bune in topicul asta, acum sa vedem daca or sa se si puna in aplicare.

Link to comment
Share on other sites

1.legat de finante: sa poata fi mai detaliate, dar doar daca vrei tu, sa nu fie obligatorii, ca jocul sa mai poata atrage si fani noi

2. nu stiu daca se intampla acum, n-am observat sa se intample, dar jucatorii tineri ar trebui sa creasca in inaltime si in greutate pana pe la 20 de ani.

3. sustin implicarea patronilor si drepturile manageriale la club in functie de reputatie

4. statisticile mai detaliate pomenite ar fi din nou interesante, dar nu musai

5. sustin de asemenea ideea cu stabilirea de trasee ale mingii la antrenament. e mult prea static modul in care se plimba acum mingea in teren

6. interactiune mai mare / mai detaliata cu jucatorii si staful tehnic

7. jucatorii sa asculte instructiunile tactice in functie de reputatia antrenorului sau poate un atribut nou: influenta asupra echipei. la fel si cu motivarea in urma interactiunii.

Link to comment
Share on other sites

La chestiile cu reputatia...eu cred ca in realitate un jucator reuseste sa recepteze mesajul de la antrenorul care ii arata ce are de facut in modul cel mai bun...nu de la cel cu cea mai mare reputatie....deci ar trebuii un nou fel de private talking cu jucatorul in care sa ii explici ce vrei sa joace.

Link to comment
Share on other sites

7 se intampla in joc. daca aveti reputatie prea mica jucatorul are un status gen ii e greu sa fie motivat sa joace pentru tine

Ce reputatie avea Murinho cand a luat UCL cu porto? era un fost antrenor secund care isi incerca sansa....chestia cu reputatia nu mi se pare ok pentru ca:

In primu rand jucatoru nu joaca pentru antrenor...joaca pentru echipa,joaca pentru el( ca el castiga banii respectivi,el munceste sa ajunga mare,antrenorul e acolo sa il ajute decat)

In al 2-lea rand conteaza modul in care reusesti sa te intelegi cu jucatorii,nu reputatia ca nu vorbeste reputatia vorbesti tu ca persoana cu acei oameni.

In concluzie reputatia trebuie sa conteze in joc in masura mai mica,gen ( ai plecat de la o echipa de liga a 3-a si te duci in liga 1 e normal sa nu poti sa iti doresti nu stiu ce jucator vedeta din prima,trebuie sa demostrezi cum esti ca antrenor,daca sti sa lucrezi cu jucatorii etc...)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mourinho nu era la prima experienta ca manager. check facts.

"In primu rand jucatoru nu joaca pentru antrenor...joaca pentru echipa,joaca pentru el( ca el castiga banii respectivi,el munceste sa ajunga mare,antrenorul e acolo sa il ajute decat)"

antrenorul nu e de pe alta planeta, e tot al echipei, al clubului; rolul antrenorului e sa il ajute pe jucator sa ajunga mare doar daca antrenorul e de juniori! la seniori rolul antrenorului este de a obtine rezultate.

In al 2-lea rand conteaza modul in care reusesti sa te intelegi cu jucatorii,nu reputatia ca nu vorbeste reputatia vorbesti tu ca persoana cu acei oameni.

daca tu te duci in vestiar la liga I si esti o ragalie ce a antrenat doar la liga a IV-a atunci poti sa incerci tu sa te intelegi bine cu jucatorii cat vrei, pentru ca ei te vor privi ca pe o ragalie de liga a IV-a, capisci ? orice le-ai spune tu, ei se vor gandi "mda, si totusi cine esti tu ma rog pt ca pana acum N-AM AUZIT DE TINE"

in final te contrazici nitel cu ce zici mai devreme;

PS: as pune pariu ca nu ai fost angajat in viata ta pana acum;

daca ai avea un sef care sa aiba reputatie slaba (sic!) sau pe care l-ai desconsidera pentru ca nu-l crezi capabil as fi curios cum te-ai comporta tu...

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Ar trebui sa se faca ceva cu ziua managerului ca e asa ciudat cai nu primesc nicio notificare de ziua mea. Nu vreau conferinta de presa, cadouri, dar macar un comunicat de presa din partea conducerii "Cu ocazia implinirii varstei de x ani a antrenorului nostru, y ii uram un calduros "La multi ani!" ".

Link to comment
Share on other sites

Mourinho nu era la prima experienta ca manager. check facts.

"In primu rand jucatoru nu joaca pentru antrenor...joaca pentru echipa,joaca pentru el( ca el castiga banii respectivi,el munceste sa ajunga mare,antrenorul e acolo sa il ajute decat)"

antrenorul nu e de pe alta planeta, e tot al echipei, al clubului; rolul antrenorului e sa il ajute pe jucator sa ajunga mare doar daca antrenorul e de juniori! la seniori rolul antrenorului este de a obtine rezultate.

In al 2-lea rand conteaza modul in care reusesti sa te intelegi cu jucatorii,nu reputatia ca nu vorbeste reputatia vorbesti tu ca persoana cu acei oameni.

daca tu te duci in vestiar la liga I si esti o ragalie ce a antrenat doar la liga a IV-a atunci poti sa incerci tu sa te intelegi bine cu jucatorii cat vrei, pentru ca ei te vor privi ca pe o ragalie de liga a IV-a, capisci ? orice le-ai spune tu, ei se vor gandi "mda, si totusi cine esti tu ma rog pt ca pana acum N-AM AUZIT DE TINE"

in final te contrazici nitel cu ce zici mai devreme;

PS: as pune pariu ca nu ai fost angajat in viata ta pana acum;

daca ai avea un sef care sa aiba reputatie slaba (sic!) sau pe care l-ai desconsidera pentru ca nu-l crezi capabil as fi curios cum te-ai comporta tu...

Da:-? ok tind sa iti dau dreptate,conteaza si numele antrenorului...dar in cea mai mare parte conteaza modul in care antreneaza( nici Mourinho nu era foarte cunoscut,a fost si translator innainte sa devina antrenor dar a stiut cum sa se impuna,cum sa le arate jucatorilor ca daca il asculta or sa faca performanta)...dupa cum am spus jocul ar avea nevoie de anumite inovatii(posibilitatea de a crea propriile trasee,aici ar fi si mai interesant daca ai vizualiza pe un teren de antrenament cum decurg si in ce mod decurg pregatirile pentru meci,la care desigur poti intervenii cu noi modificari oricand)

Si da...nu am fost angajat pana acum,din vara asta incep pregatirile pentru bac....asa ca mai am ceva timp:p

Link to comment
Share on other sites

7 se intampla in joc. daca aveti reputatie prea mica jucatorul are un status gen ii e greu sa fie motivat sa joace pentru tine

Da, dar limitarea dispare repede, reputația de antrenor crește foarte ușor. Ar trebui la o echipă nouă să se întâmple același lucru. Peste tot există perioadă de acomodare.

Și ca sugestii pt FM2013 mai am una: mai multe puncte (momentan sunt 4: N, S, E,V) pentru delimitarea unei regiuni, eventual și definirea unei forme standard de plecare, ca momenan e dreptunghiulară și altundeva decât în SUA nu prea există regiuni/județe cu formă geometrică exactă.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy