Jump to content
  • 0

Idei Interesante Pentru Fm 2013


Mihai

Question

  • MentholBoy

El Grande Jefe pleaca in vizita la sefii ai mai mari in weekendul viitor. In cadrul sederii pe acolo, va avea si un meeting cu SI Games la care se va discuta si despre FM 2013.

Orice idei interesante aveti si credeti ca merita discutate acolo le astept pe acest topic. Trolii si OT-urile pe acest topic vor fi pedepsiti cu executii publice

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 220
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

mi-ar place sa simt diferente cand joc in italia, spania, anglia.

in italia sa fie necesar sa fii un tactician desavarsit, echipele sa joace mai defensiv, la 1-0 si apoi control/defensiv/contraatac

in spania sa se joace mai ofensiv de exemplu.

in romania mi se pare ca antrenorii nu sunt concediati suficient de repede, patronii clubului nu se implica la echipa mai mult, nu se baga peste antrenor sa spuna cine sa joace

- contractele antrenorilor si jucatorilor sa aiba clauze de rezultat a.i. sa semene cu cele din realitate unde exista prima la victorie, prima pentru obiectiv; in momentul asta primele sunt f mici in comparatie cu salariul primit de jucator, inteleg ca asta se intampla in vest (unde real are prime de CL de nici un 1 mil la salarii medii de 5-6 mil) dar in ro primele au o pondere mai mare in venitul jucatorului

- editor - sa poti modifica formatul ligilor in viitor aka dupa 2 sezoane nr echipelor din L2 sa se modifice la 14 in loc de 16 etc

- mai multa interactivitate intre antrenor si patron

- f multi patroni din ro imprumuta clubul, nu fac investitii de fapt; chestia asta nu prea se reflecta in joc

- mai putine cazuri de norvegieni super bogati care vin in Ro sa cumpere pe fc scuipa-n dunare si baga zeci de milioane investitii

- as vrea ca la echipele din ro sa te duci la patron sa-i zici ca vrei un mijlocas cu creativity mare si el sa-ti aduca jumate din Dodel pe 1.6 mil sau pe cine vrea/gaseste el; NU SA FACI TU TRANSFERUL EFECTIV pentru ca nu e ca in UK.

- agenti de jucatori reali

sa mai zica si altii si revin

Imi permit sa iti raspund.

Primele din Ro sunt mai mari din cauza sistemului fiscal.

Asta cu imprumutatul patronilor e o chestie de logica finala: Ok, a imprumutat clubul, dar clubul nu va avea bani niciodata sa ii dea inapoi patronului si implicit (si contabil) acel imprumut se transforma in capital, deci in investitie patronala

Link to comment
Share on other sites

- Decision sa fie atribut care sa creasca in functie de varsta, nu sa varieze odata cu restul atributelor.

- Teamwork sa poata fluctua mai mult in functie de backgroundul echipei, respectiv sa scada cand jucatorul este transferat, cand vine un nou antrenor, cand schimba radical pozitia jucatorilui, bla bla. In fine ideea de baza este ca ar trebui usor regandite atributele mentale.

- Transferurile din iarna sa vina in iarna nu in IULIE cand incepe jocul, plm la 01-02 de ce se putea si aici nu?

- Sa existe atribute si pentru patroni si o tendinta de a aparea in presa si a spune cacaturi gen (jumatate dintre patroni liga 1) care sa afecteze echipa sau anumiti indivizi.

- As vrea sa nu poti trimite scoutul decat in europa si in africa de nord daca joci in liga 1, nu este deloc realist sa il pot trimite in uruguai.

- Era sa o uit pe cea mai importanta. NO STEAM!!!

Decision, cred ca ar trebui sa varieze in functie de personalitate, poate sa fie un copil super tupeist si sa incerce loburi.

Eu nu inteleg de ce ne raportam la liga 1 pt patroni? Acum o sa vreti ca pt 80% piraterie si mai putin de 1000 de jocuri vandute sa creeze situatii speciale doar pt Ro. In ce alta tara mai ies patronii asa in prese?

Cu scoutingul nu sunt de acord... MM a fost in Brazilia dupa Elton...

Link to comment
Share on other sites

Serios, care vreti grafica si "prostioare" gen sa stabilesc preturile la carnatii si berea de la magazinele din jurul stadionului jucati FIFA Manager. Jocul are probleme mai mari.

1. Pt. 2013 as vrea mai multa atentie pentru regeni. Nu mai vreau sa vad echipa Egypt-ului ca are primul 11 compus din jucatori titulari la echipele mari ale Europei sau ca din primii 20 de fundasi ai lumii 8-9 sunt africani.

2. Totodata as vrea mai multa grija pentru cum isi construiesc echipele controlate de AI loturile. Nu vreau sa ajung in 2025 si sa vad la Dinamo 4 jucatori romani in tot lotul sau la Steaua. As vrea ca patronii sau antrenorii sa aibe un atribut gen "domestic player" care sa functioneze. Totodata sa ti se ofere mai multe informatii despre patron prin intermediul meniului "confidence" sau "boardroom" care sa iti dea idei ce strategie sa folosesti pentru a lucra mai usor cu el.

3. Mi-ar placea readuse cateva lucruri din versiunile vechi care au fost eliminate oarecum. Un plan pe termen lung care sa poata fi negociat in momentul in care esti contactat pentru preluarea unui club. Mai multe informatii despre caracterul tau(locul nasterii, echipele favorite sa poti pune 2-3 - in stilul rivalelor la cluburi, favourite/disliked personell)

4. Sa vedem "director tehnic" sau "team manager" activi in joc, in genul MM Stoica la noi sau Pasquale Marino la italieni. Sa poti interactiona cu ei sau sa-ti poata refuza anumite decizii cata vreme nu ai reputatie. Ex. Am preluat Lazio, vreau sa-l cumpar pe Bressan, fac oferta, negociez salariul si sa-mi refuze transferul din cauza ca salariul oferit e prea mare fata de cat a cerut el, suma de transfer etc., Daca reputatia ta e la un anumit nivel sa fie mai putin activ dar sa-ti faca diferite sugestii: Ia'l pe jucatorul X ca il poti lua la un pret foarte bun si pe viitor putem scoate Y bani profit la el, vinde-l pe Z ca are 28 de ani si nu e asa important in echipa si putem obtine x milioane pe el acum, si ai 3 jucatori in shortlist pe care ii poti cumpara mult mai ieftin si cu salarii mai mici. Si alte chestiuni asemanatoare.

1. Asta depinde de researcherii din zonele respective. Ok, ai dreptate ca ar trebui ca daca noi facem mii de discutii pe cine sa fie cel mai bun jucator, si daca Wesley (care e acum pt Ro cel mai bun) sa aiba CA 136 sau 138 (ceea ce nu influenteaza foarte mult), si in alte tari sa existe astfel de controale.

2. Buna idee

3. Buna idee

4. Da e implementat in joc asha ceva. In timpul staff meetingului, de regula assistant managerul, iti spune ca ai oferit salariul foarte mare pt un jucator, si ca se poate face altceva cu banii aia, si antrenorii secunzi iti propun tot felul de jucatori in diferite situatii la echipele lor curente, deci si posibilitatea sa iei un jucator bun la pret de chilipir.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui putin lucrat la sistemul de trasferari.Unele echipe cer pe unii jucatori niste sume absurde,ar trebui sumele sa fie putin mai reale.Oricum asta e o problema de mai multi ani,nu de acum.

O alta chestie ar fi ca valoarea jucatorilor sa creasca in functie de performanta. De ex : cumpar un jucator anonim din brazilia,tanar joaca 1-2 sezoane foarte bine...mi s-ar parea normal sa atraga atentia cluburilor mai mari si sa primesti o oferta pe el. Acum,conteaza foarte mult ca/pa, in realitate nu este vorba doar de potential.Nu mi se pare normal sa iau la echipa x un anonim din tara Y sa-mi dea 30 de goluri intr-un sez si totusi sa nu fie nimeni interesat de el deoarece nu are potential chiar daca a dovedit ca poate marca 30 de goluri intr-un sez.

Link to comment
Share on other sites

1. Poate ar trebui niste borne puse de cei de la SI pentru vreo 2-3 ani consecutivi care odata depasite de jucator sa creasca PA cu -1,-2 ...de la -5 sa devina -6 sau -7 (sper ca am inteles bine treaba cu PA-ul din ce am citit prin partea de research).

2. Legat de AI : toate echipele sa aiba la fel niste limite minime la jucatorii domestici si totusi sa aiba niste tactici care sa mearga ...acum dupa 5 ani sa zicem nu mai ai adversar in campionat ....doar cateva echipe gen Barcelona,United,City,Bayern cu putin noroc mai joaca ceva dupa cativa ani si nu prea se vede daca ii bati pe ceilalti 17 ,19 , 21 cati sunt in campionat si cand vine o dubla mai grea chiar daca o pierzi nu mai conteaza ca ai deja enspe puncte avans.

3. Nu au fost multe cartonase rosii in salvarile mele la 2012 dar stiu ca la 2011 era un bug destul de mare cu cartonasele rosii cand echipa care lua rosu juca mult mai bine ...asta sper sa se fi remediat deja dar o zic sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca mi-ar placea mai mult jocu in limba romana. M-am obisnuit cu el asa...

Clar in Romania trebuie schimbat, asa cum a mai zis cineva pe aici, concedierea antrenorilor mai rapida. Si a selectionerilor, ca moare Piturca in joc si ramane cu un singur trofeu castigat in cariera daca il mai tine jocu 15 ani.

Patronii din Romania sa se bage mai mult peste tine la club, sa iti accepte oferte mai des, dar nu sa iti accepte o oferta de 3 milioane cand tu refuzasei cu 6 luni in urma una de 5. Ar fi frumos sa poti primi o oferta doar de a antrena echipa, asa cum a zis Il Muce, fara sa ai voie sa faci transferuri. Iarasi, in Romania trebuie incetinite transferurile strainilor, devine la un moment dat scapata de sub control chestia, cei mai buni jucatori romani pleaca si strainii continua sa vina, si e foarte aiurea.

La antrenamente sa poti face tu programul asa cum vrei, sa setezi orele si sa existe mai multe idei la antrenamente. Ex. sa alegi ce tip de alergari sa faci, chestii dastea... Oricum nu imi place sa ma ocup o jumatate de ora, o ora la inceputul carierei de antrenament, iar apoi sa nu mai fac nimic.

Iarasi m-a atras si pe mine chestia cu Teamwork-ul, ar fi ok sa scada putin in functie de cum se simte alaturi de colegi/atmosfera de la echipa... Ex. daca joci cu jucatori precum Mihai Costea nu prea iti mai vine sa joci in spiritul echipei.

Sunt destul de sigur ca scouterii nu sunt lasati sa plece unde vor ei la cluburile mici. Poate nu ati jucat voi pe la Ghecon Lapusata sau Minerul Matasari, eu stiu ca nu te lasa conducerea sa trimiti decat in estul europei.

Sa poti avea discutii mai avansate si mai dese cu cei din conducere dar si cu jucatorii. Sa ai sedinte cu echipa mai complexe, si iar, mult mai dese. Acum nu poti sa ai un Team Meeting de cat odata la cateva luni... Suck's.

Conferinte de presa putin mai dese, nu il vad pe Ciubotariu facand conferinta de presa la meciurile cu Mioveni sau Sporting Visina Noua.. Jurnalisti da, dar ar fi frumos sa mai sara unele conferinte de presa, si sa nu poti trimite asistentul chiar de fiecare data. Plus ca devin enervante la un moment dat, faci acelasi lucru mereu. Oricum sunt sigur ca vor fi mai complexe in viitor...

Si o singura chestie, accidentarile devin absurde la un moment dat, nu imi place sa am un lot de 30 de jucatori si am avut perioade cand din lotul meu de 25-26 de jucatori mi se accidentau cate 10 in acelasi timp, 5 care jucau pe acelasi post, etc. Si nu intr-o cariera-doua, aproape in fiecare. Am fost nevoit odata in Liga a III-a sa joc cu trei rezerve, un portar si doi juniori, restul juniorilor erau oricum execrabili si nu i-as fi bagat.

Cu toate aste, nu vreau sa devina mult prea complex si plin de abureli, ca cel de la Fifa si sa poata fi jucat si fara complicatii, pentru cei mai putin pasionati. Grafica nu mi se pare ca trebuie imbunatatita, Eu oricum vad meciurile in 2D, si asa vreau sa le vad intotdeauna,

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca mi-ar placea mai mult jocu in limba romana. M-am obisnuit cu el asa...

Clar in Romania trebuie schimbat, asa cum a mai zis cineva pe aici, concedierea antrenorilor mai rapida. Si a selectionerilor, ca moare Piturca in joc si ramane cu un singur trofeu castigat in cariera daca il mai tine jocu 15 ani.

Patronii din Romania sa se bage mai mult peste tine la club, sa iti accepte oferte mai des, dar nu sa iti accepte o oferta de 3 milioane cand tu refuzasei cu 6 luni in urma una de 5. Ar fi frumos sa poti primi o oferta doar de a antrena echipa, asa cum a zis Il Muce, fara sa ai voie sa faci transferuri. Iarasi, in Romania trebuie incetinite transferurile strainilor, devine la un moment dat scapata de sub control chestia, cei mai buni jucatori romani pleaca si strainii continua sa vina, si e foarte aiurea.

La antrenamente sa poti face tu programul asa cum vrei, sa setezi orele si sa existe mai multe idei la antrenamente. Ex. sa alegi ce tip de alergari sa faci, chestii dastea... Oricum nu imi place sa ma ocup o jumatate de ora, o ora la inceputul carierei de antrenament, iar apoi sa nu mai fac nimic.

Iarasi m-a atras si pe mine chestia cu Teamwork-ul, ar fi ok sa scada putin in functie de cum se simte alaturi de colegi/atmosfera de la echipa... Ex. daca joci cu jucatori precum Mihai Costea nu prea iti mai vine sa joci in spiritul echipei.

Sunt destul de sigur ca scouterii nu sunt lasati sa plece unde vor ei la cluburile mici. Poate nu ati jucat voi pe la Ghecon Lapusata sau Minerul Matasari, eu stiu ca nu te lasa conducerea sa trimiti decat in estul europei.

Sa poti avea discutii mai avansate si mai dese cu cei din conducere dar si cu jucatorii. Sa ai sedinte cu echipa mai complexe, si iar, mult mai dese. Acum nu poti sa ai un Team Meeting de cat odata la cateva luni... Suck's.

Conferinte de presa putin mai dese, nu il vad pe Ciubotariu facand conferinta de presa la meciurile cu Mioveni sau Sporting Visina Noua.. Jurnalisti da, dar ar fi frumos sa mai sara unele conferinte de presa, si sa nu poti trimite asistentul chiar de fiecare data. Plus ca devin enervante la un moment dat, faci acelasi lucru mereu. Oricum sunt sigur ca vor fi mai complexe in viitor...

Si o singura chestie, accidentarile devin absurde la un moment dat, nu imi place sa am un lot de 30 de jucatori si am avut perioade cand din lotul meu de 25-26 de jucatori mi se accidentau cate 10 in acelasi timp, 5 care jucau pe acelasi post, etc. Si nu intr-o cariera-doua, aproape in fiecare. Am fost nevoit odata in Liga a III-a sa joc cu trei rezerve, un portar si doi juniori, restul juniorilor erau oricum execrabili si nu i-as fi bagat.

Cu toate aste, nu vreau sa devina mult prea complex si plin de abureli, ca cel de la Fifa si sa poata fi jucat si fara complicatii, pentru cei mai putin pasionati. Grafica nu mi se pare ca trebuie imbunatatita, Eu oricum vad meciurile in 3D, si asa vreau sa le vad intotdeauna,

In primul rand nu o sa faca nimeni nicioadata ceva special pentru vreun campionat,jocul o sa fie mereu acelasi chiar daca il joci in anglia sau romania.E prea multa munca sa setezi fiecare campionat in parte cum trebuie sa vina jucatorii,cum trebuie sa se poarte patronul etc + ca chestii d-astea nu se intampla in mai multe locuri...in afara de cateva echipe din est si un milan cateodata nu vezi sa-ti vina patronu sa te demita la pauza sau sa-ti impuna jucatori in primul 11.Totul o sa fie standard...

Treaba cu team workul ar fi o idee buna...iar cea cu conferintele la fel,o buna idee, si diversificate te saturi sa trimiti mereu asistentul dar sa mai participi la conferinta si sa primesti mereu aceleasi intrebari si tu sa dai aceleasi raspunsuri.

In al 2-lea rand,treaba cu grafica,3d... nici mie nu mi se pare ca ar trebui imbunatatita dar ar trebui lucrat ca lumea la jocul in sine.Dupa parerea mea,e cel mai ireal lucru din joc. Sunt multe faze care nu s-ar intampla niciodata in realitate. Cum ar fi sa scapi in 30 de min de 3-4 ori singur cu portarul si sa le ratezi pe toate tragand ba in portar,ba peste poarta ba pe langa, sa fim realisti surdu(sau alt jucator la fel de "bun" ca el:)) ) daca ar reusi in realitate sa scape de 3 ori singur cu portarul prima data poate trage si rateaza dar a2a oara sigur dribleaza portarul si da gol. Apararea trebuie imbunatatita pt a numai aparea astfel de faze sau pt a numai lua un jucator gen aguero sau tevez mingea de la mijlocul terenului dribland si alergand in spate cu 3-4 jucatori.Astea sunt doar 2 exemple dar sunt mult mai multe...

Link to comment
Share on other sites

Vad ca vorbiti de cartonase rosii , de accidentari ce parere aveti? Dese ,normale ,rare?

Depinde de jucator parerea mea. Personal nu mi se intampla exagerat niciuna dintre ele. De ex ultima cariera jucata,pe net, la chelsea, intr-un sez intreg max 2 sau 3 rosii in toate meciurile(camp,ucl,cupa..tot) nu mi se pare exagerat .Iar accidentari,una cat de cat grava am avut avand in vedere meciurile la care a lipsit,cele mai importante din campionat ...s-a rupt torres 6 sapt(care btw a fost fenomenal,39 de goluri in toate meciurile,28 in campionat) in restii chestii minore 1-2 sapt.

Link to comment
Share on other sites

@quakiee

Eu nu prea iau cartonase rosii, nu din cauza jocului, ci pentru ca joc mai mereu cu stay on feet, dar cand mai joc tare nu am vazut sa fie probleme. Despre accidentari am spus, si au mai spus si altii aici, sunt prea dese.

@vladd15

Sunt de acord ca motorul jocului e destul de stricat. Am omis chestia asta. E bine ca ai adus-o in discutie, cred si eu ca e lucrul la care trebuie lucrat cel mai mult. Prea multe goluri primite aiurea, in momente dificile si felul in care se marcheaza e ciudat. Oricum din cate am observat devine din ce in ce mai bun, cred ca lucreaza mereu la imbunatatirea lui.

Link to comment
Share on other sites

Motorul jocului e problematic pentru ca jucatorii nu vor sa inteleaga ca un joc de fotbal nu trebuie sa se termine cu 100 de faze la poarta, ca un meci poate avea uneori doar un sut pe poarta, si ala schilodit. As prefera sa se renunte la ratarile mult prea dese dar sa si scada in mod radical numarul de ocazii medii.

Link to comment
Share on other sites

Motorul jocului e problematic pentru ca jucatorii nu vor sa inteleaga ca un joc de fotbal nu trebuie sa se termine cu 100 de faze la poarta, ca un meci poate avea uneori doar un sut pe poarta, si ala schilodit. As prefera sa se renunte la ratarile mult prea dese dar sa si scada in mod radical numarul de ocazii medii.

Exact,asta e problema cea mai mare. Se ajunge prea repede in fata portii, si din cauza asta jocul trebuie sa-l faca pe jucator sa mai traga si pe langa :)) pentru ca daca ar da gol la fiecare faza s-ar termina meciul cu 10-15 goluri:) . Trebuie lucrat mult aparare pt a numai aparea atatea ocazii mari de gol.Mai bine mor de nervi ca joc un meci slab unde pierd mingea la jumate decat sa am 20 de suturi in total 14-15 pe poarta si ei la prima ocazie mai mare sa-mi dea gol sa ma bata cu 1-0

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu morotrul jocului va dau 2 example din weekendul acesta reale:

Man. City-Sunderland 3-3 si Dortmund- Stuttgart 4-4. In fotbalul european, daca va mai uitati la meciuri, numarul de ocazii pe meci e mult mai mare ca la noi. Sincer vb, ca researcher si betatester, nu consider asta a fi o problema. Nu se poate ca Miles sa creeze un caz special pt Romania.

Eu la Porumboiu i-am dat 20 la interefere in treburile echipei si 5 la professionalism. In afara de a umbla la atributele patronilor, noi nu putem face nimik. Repet, pt mai putin de 1000 de jocuri vandute si pt piraterie 80% nu avem voie sa avem pretentii mai mari.

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu morotrul jocului va dau 2 example din weekendul acesta reale:

Man. City-Sunderland 3-3 si Dortmund- Stuttgart 4-4. In fotbalul european, daca va mai uitati la meciuri, numarul de ocazii pe meci e mult mai mare ca la noi. Sincer vb, ca researcher si betatester, nu consider asta a fi o problema. Nu se poate ca Miles sa creeze un caz special pt Romania.

Eu la Porumboiu i-am dat 20 la interefere in treburile echipei si 5 la professionalism. In afara de a umbla la atributele patronilor, noi nu putem face nimik. Repet, pt mai putin de 1000 de jocuri vandute si pt piraterie 80% nu avem voie sa avem pretentii mai mari.

Eu, cel putin, n-am vb de Romania,eu am vb in general si asta mi se intampla de vreo 2 editii incoace.

Link to comment
Share on other sites

Si avand in vedere rezultatele si meciurile mai sus mentionate, cu multe ocazii si goluri, de ce nu e bun engine-ul?

Arata-mi si mie in vreun meci din alea 2 ca a scapat atacantul(tevez,aguero,dzeko..cine era ca nu am vaz meciul) de 3 ori singur cu portarul si le-a ratat pe toate 3...daca s-ar intampla si in realitate ce se intampla in fm meciul ala nu se term 3-3, se term 8-8.Eu nu vreau sa zic ca e ireal ca un meci in fm sa se term 3-3,4-4.5-5 cat mai vrei tu.Ireal este ca scapa un atacant de foarte multe ori singur cu portarul si rateaza 90% din cazuri,nu mi sa intamplat o data intr-un sez si sunt eu nebun de vreau sa fie 100% ca in realitate. Mi se intampla cel putin o data pe meci.Cel mai bun exemplu care pot sa ti-l dau este torres la salvarea mea pe net cu niste prieteni.A term sezonul cu 39 de goluri in 42 de meciuri,in etapa 10-12 asa sa zc numai stiu sigur..deja avea vreo 15 goluri,vine meciul cu qpr torres in mare forma in 30 de min(!!!) scapa de 3 ori singur cu portarul si le rateaza pe toate 3( de 2 ori pe langa poarta si o data in a tras in portar).Spune-mi si mie un caz in realitate in care orice atacant vrei tu rateaza in halul asta si in nicio faza din astea 3 nu ar incerca sa dribleze portarul cel putin o data . Presupun ca ti se pare normal asa ceva,nu?

Link to comment
Share on other sites

Pt vlad:

Barcelona- Sevilla anul acesta 0-0 cu Javi Varras in mare forma, Messi ratand 4 ocazii singur cu portarul si un penalty...

In Meciul DOrtmund-Suttgart raportul ocaziilor de poarta a fost 15-12. Lewandowski a ratat si cu poarta goala.

Asa este,dar in realitate sunt pur intamplatoare fazele astea.Eu nu cer ca la fiecare faza in care un jucator scapa singur cu portarul sa dea gol.Eu zic ca ar fi mai bine sa se lucreze la opozitie pt ca nu vezi de multe ori in realitate sa scape un jucator de atatea ori intr-un meci singur cu portaru dar sa le mai si rateze.Chestii d-astea se intampla poate in Barcelona-Visina Noua unde ii ia messi la alergat ca pe maidan

Link to comment
Share on other sites

In cazul cu Torres: Ce, ala nu rateaza de cate ori i se da ocazia?

Pai cand am inceput cariera la chelsea chiar ma gandeam ce ma fac daca joaca torres ca in realitate ca alt atacant mai bun nu prea aveam.Dar a jucat excelent,deci nu poti face o comparatie torres realitate vs. torres din joc ;))

Link to comment
Share on other sites

Aici nu cred ca e vorba de atacanti ci de imbunatatirea apararilor pentru a nu trece atacantii asa usor de ele ...acum orice atacanti cu o viteza decenta lasa apararea in spate chiar daca teoretic unii din fundasii adversi au aceeasi viteza ca ei sau chiar mai mare. De exemplu acum am o salvare cu Zenit si Kerzhakov, Eto'o si Doumbia trec prin aparari ca prin branza tinand cont ca in Rusia sunt destui fundasi de talie europeana si rateaza in fata portii. Sau un Kadlec care vine de pe banda isi face culoar prin toata apararea si suteaza la 5 m pe langa....prefer sa fie oprit inainte de fundasi sau sa suteze mai pe poarta. Si asta e valabil in toate salvarile la toti atacantii .....suteaza prea mult pe langa (cred ca daca s-ar chinui ar scoate mingea in aut :) ).

Si inca o chestie marunta la match engine. La penalty-uri portarii sar intotdeauna inainte pe directia mingii chiar daca nu o apara si cred ca nu ar fi o mare chestie sa ii faca sa sara si in partea cealalta sau sa diversifice timpii in care sar ...unii mai tarziu ...unii mai devreme. Cel putin mie asa mi s-a parut la cele cateva penalty-uri pe care le-am avut.

Link to comment
Share on other sites

Aici nu cred ca e vorba de atacanti ci de imbunatatirea apararilor pentru a nu trece atacantii asa usor de ele ...acum orice atacanti cu o viteza decenta lasa apararea in spate chiar daca teoretic unii din fundasii adversi au aceeasi viteza ca ei sau chiar mai mare. De exemplu acum am o salvare cu Zenit si Kerzhakov, Eto'o si Doumbia trec prin aparari ca prin branza tinand cont ca in Rusia sunt destui fundasi de talie europeana si rateaza in fata portii. Sau un Kadlec care vine de pe banda isi face culoar prin toata apararea si suteaza la 5 m pe langa....prefer sa fie oprit inainte de fundasi sau sa suteze mai pe poarta. Si asta e valabil in toate salvarile la toti atacantii .....suteaza prea mult pe langa (cred ca daca s-ar chinui ar scoate mingea in aut :) ).

Si inca o chestie marunta la match engine. La penalty-uri portarii sar intotdeauna inainte pe directia mingii chiar daca nu o apara si cred ca nu ar fi o mare chestie sa ii faca sa sara si in partea cealalta sau sa diversifice timpii in care sar ...unii mai tarziu ...unii mai devreme. Cel putin mie asa mi s-a parut la cele cateva penalty-uri pe care le-am avut.

Bingo,asta am incercat si eu sa zic. Aparare este prea slaba iar jocu e facut in asa fel ca atancantii sa nu dea gol de fiecare data singuri cu portarul.Ce-au zis cei de la SI " ba daca fundasii astia sunt asa prosti,hai sa-i facem pe atacanti inapti ca sa mentinem echibrul"

Link to comment
Share on other sites

Nu, in primul rand atacantii trec ca prin branza prin aparearea adversa..afirmatia e valabila pt toate campionatele.. de exemplu in franta la sochaux, aveam doi atacanti cu viteaza foarte buna, si in meciuri treceau de fundasi foarte usor, si la fiecare meci aveau cate 10 ocazii de gol, ceea ce in realitate nici kun aguero nu trece asa usor printre fundasi

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy