Jump to content

One More Romanian Story


gaby4geo

Recommended Posts

La putin timp dupa startul sezonului, Otelul a reusit un transfer de senzatie.

Desi este vorba de un jucator liber de contract, este cu siguranta cel mai rasunator transfer din Liga I. L-au adus la Galati pe "briliantul" Adrian Mutu.

Dupa ce a petrecut 2 sezoane la Cesena, italienii nu au vrut sa ii mai prelungeasca contractul, iar galatenii au fost pe faza si au surprins pe toata lumea cu aducerea atacantului roman.

Din fericire, este la 34 de ani, nu mai joaca asa cum o facea odata, insa Mutu ramane Mutu. Tot este un jucator periculos, indiferent de varsta.

kegs_447_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

p.s. stiu ca poza nu e facuta imediat dupa transfer, insa atunci nu miam amintit sa fac un ss :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

(forget what i said yesterday :D)

Inca cu zambetul pe buze dupa succesul de la Zagreb, imi amintesc ca in urmatoarea etapa de campionat vom juca acasa impotriva Stelei. Acel zambet avea sa devina unul tot mai pentru ca din toate echipele din campionat, cel mai mult imi placea sa joc contra lor. In acele meciuri, "setea" mea de victorie devine mult mai mare, pe banca sunt mult mai nervos sau extaziat, in functie de joc si rezultat si bucuria sau tristetea de dupa meci este cea mai mare din tot sezonul. Pana acum, contra lor am reusit un egal 0-0 la primul meu meci oficial, am invins 3-1 in returul acelui campionat, am batut 2-1 in sezonul urmator si am fost invins 1-2 tot in acel sezon in retur. De aceasta data, din postura de campioni, nici nu concep alt rezultat in afara de victorie. Iata primele 11:

1ws4_3d8_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

In minutul 4, dupa ce stelistii au pierdut o minge in jumatatea noastra de teren, am reusit sa plecam pe contraatac. Mingea i-a fost trimisa lui Machado, care era liber in banda dreapta. Acesta a alergat cu ea pana in dreptul careului, de unde a centrat la firul ierbii, insa nimeni nu a reusit sa ajunga la minge, aceasta indreptandu-se spre marginea cealalta a terenului. Acolo a aparut in viteza Brata care a centrat dintr-o bucata pe coltul scurt, unde se afla demarcat Bud. Bicfalvi i-a luat fata atacantului nostru, insa a lovit mingea gresit, trimitand in proprie poarta, 1-0! Indiferent ca a fost un autogol, eu tot am reactionat ca un copil pe banca, sarind in sus de bucurie si tipand cat ma tineau plamanii:"GOOOOOOOOOOOOOLLL!". Imediat dupa reluarea jocului, Rusescu a incercat sa ne surprinda cu un sut de pe la 35 de metrii de poarta, insa mingea a trecut putin pe deasupra portii.

In minutul 11, Brata a centrat la bara a doua in urma unei lovituri de colt, mingea a fost reluata cu capul de Viera, insa a trecut putin pe langa stalpul din stanga portii. Peste 10 minutul, Machado a primit inca o pasa in flancul drept si a patruns inspre careu. Desi era intr-un unghi destul de ingust si la ceva distanta de poarta, aproximativ 12-15 metrii, acesta a incercat sa traga pe coltul scurt, insa a facut-o pe langa poarta. In minutul 25, Prepelita a primit o pasa la marginea careului de la Rusescu si i-a pus mingea pe sut lui Bourceanu, care venea din spate. Acesta a sutat puternic, insa la distanta mare de poarta. Peste doar 3 minute, Prepelita primeste inca o pasa la marginea careului, insa de aceasta data intr-o pozitie laterala. De data aceasta alege sa se intoarca si sa suteze plasat. Mingea se ducea chiar foarte bine, insa Lazar a reusit sa respinga in corner. In minutul 37, Rusescu ii pune o minge saltata lui Bourceanu pentru un voleu de la vreo 25 de metrii de poarta noastra. Mingea se duce bine, insa trece putin peste poarta.

Unii oameni pot vedea in aceste suturi un fel de spectacol, insa eu le vedeam ca fiind neputinta. Neputinta de a creea o ocazie calumea, de a putea duce mingea in careul advers, de a putea avea situati 1 la 1 cu portarul sau de a putea combina in jumatatea adversa. Asta era Steaua pe teren. In afara de suturile de la distanta, nu aveau nimic. In minutul 42, Magnusson a interceptat o pasa care il viza pe Bud, insa a fost neglijent, iar atacantul nostru a reusit sa-l deposedeze. A scapat apoi singur spre poarta, din unghi, si a incercat sa suteze pe coltul scurt, insa a facut-o pe langa poarta. peste doua minute, Bicfalvi a incercat o executie fantezista. A primit mingea la vreo 40 de metrii de poarta si a incercat sa suteze. Spre disperarea lui Lacatus, care e pe banca, mingea s-a dus la distanta mare pe langa poarta. In minutul 46, Bourceanu a intrat tare asupra lui Ologu, care a ramas intins pe gazon, insa arbitrul a acordat decat un cartonas galben, spre nemultumirea mea si a jucatorilor. Dupa acea faza, am fost nevoit sa-l inlocuiesc pe Ologu, care nu mai putea continua, cu Vranjes.in minutul 48 arbitrul a pus capat primei reprize, o repriza in care, ce-i drept Steaua a avut posesia, insa nu a reusit sa faca nimic cu ea. La pauza am facut si a doua schimbare. L-am bagat in teren pe Cardoso in locul lui Dodja.

Repriza a doua a continuat in acelasi ritm. In minutul 48 M.Costea a incercat sa traga de la 25 de metrii, insa a trimis la vreo 2-3 metrii de poarta. In minutul 54, Paraschiv a trimis o minge lunga pe culoar pentru Bud, care a reusit sa scape spre poarta, dejucand pasul la ofsaid al oaspetilor. A interceptat mingea la coltul careului dinspre flancul nostru drept, insa din cauza ca nu are o viteza de luat in seama, cum are Machado de exemplu, a fost prins din urma de fundasii adversi. insa atunci l-a lovit inspiratia. Inconjurat de 3 adversari, s-a uitat rapid la Stancioiu si l-a vazut putin iesit din poarta, dupa care a trimis un lob perfect, printre doi fundasi, pe deasupra portarului si direct in poarta, ducand scorul la 2-0! A sprintat apoi direct catre banca tehnica, acolo unde toti jucatorii, alaturi de mine, am sarit pe el pentru a-l felicita (si sufoca in acelasi timp :D). De cealalta parte, Lacatus a ramas stana de piatra, putand doar sa asiste la ceea ce se intampla pe teren, privindu-si echipa cum doar trage de la distanta, fara sa lege un joc calumea. Stiu ca nu era foarte fair play din partea mea, insa de fiecare data cand aruncam cate o privire si ii vedeam chipul dezamagit, zambeam necontrolat. E bine totusi ca nu eram observat de nimeni :D.

In minutul 63, Vranjes a reusit o patrundere in careu printre fundasii Stelei, care parca erau in transa si a sutat pe coltul lung, insa Stancioiu a fost atent si a reusit sa respinga in corner. In minutul 70 am efectuat si ultima schimbare, scotandu-l de pe teren pe Brata si introducandu-l in joc pe C.Cristea. Peste un minut, M.Costea incearca, ce credeti?: un sut de la distanta! Insa, din nou, trimite pe langa. Fanii stelisti veniti la Targu Jiu se saturasera deja de tentativele de executii spectaculoase ale favoritiolo lor si au inceput sa huiduie de fiecare data cand echipa lor are posesia. Exact ce le mai lipsea oaspetilor ca sa continuie jocul. In minutul 74, Viera a avut inca o oportunitate de a marca, tot in urma unei lovitur de colt, insa, din nou, a trimis putin pe langa poarta. Peste 3 minute, Rusu a centrat din flancul drept, de pe la mijlocul terenului, spre careul advers, la bara a doua. Acolo a aparut C.Cristea, care a trimis cu capul spre pamant, insa Stancioiu a reusit sa respinga cu piciorul in corner.

In minutul 87, Steaua a reusit prima actiune notabila. Matei a centrat din flancul drept, Rada a reusit sa respinga, insa mingea a ajuns la Rosu. Acesta a reusit un dribling pe langa Rada si a sutat puternic pe coltul scurt. Lazar insa a demosntrat din nou ca este portar de valoare si a reusit sa respinga in corner. Aceea avea sa fie ultima faza a meciului. Asadar, 2-0 impotriva Stelei, nici nu puteam cere mai mult din partea baietilor, care au jucat aproape perfect astazi. Iar in timp ce stelistii paraseau gazonul cu capul plecat si in huiduielile propriilor fani, noi ne-am dus in fata fanilor nostrii sa sarbatorim victoria.

1dce_627_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Returul cu croatii, Pandurii in Europa??:

In Croatia am facut meciul vietii cand i-am invins pe cei de la Dinamo. Acum a venit timpul sa aratam lumii ca nu a fost doar noroc, ca nu a fost doar o zi proasta a croatilor, ca nu am castigat din intamplare. A venit timpul sa le aratam tuturor ca Pandurii au fata de cupele europene. In vestiar, le-am transmis baietilor cateva vorbe inainte sa iasa pe teren:"Sper ca nu ati uitat ce s-a intamplat cu Levadia. Atunci, cu un adversar mult mai slab, dupa un rezultat bun in tur, v-ati relaxat si ati facut doar egal. Azi nu vreau sa se repete povestea. Daca abordati si meciul de azi cum l-ati abordat pe cel cu estonienii din retur, aveti toate sansele sa pierdeti, pentru ca croatii sunt mult peste ei. Nu tratati meciul ca si cum ati fi deja calificati, iesiti pe teren si facetii sa nu-si mai doreasca sa se intoarca niciodata in Romania. Sa dam cu iei de pamant! Haideti!". Au fost niste vorbe poate prea "razboinice", dar nu mi-a parut rau, pentru ca nu trebuia sa intram pe teren cu o atitudine relaxata, ci cu una de invingatori. Iata echipele de start:

1ws4_e7c_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Prin tunelu spre teren, se putea auzi zgomotul unui stadion aproape plin. Cand am iesit si am facut primii pasi pe gazon, m-am uitat in jur si am vazut o mare de tricouri albe si albastre. Copii, femei, barbati, batrani, oameni de toate varstele veniti la stadion, strigand cu totii:"Pandurii! Pandurii!". Dupa ce au dat mana cu adversarii, toti jucatorii au privit inspre spectatori si au inceput sa-i aplaude. Atunci, nu imi putea trece prin minge decat un singur gand:"Nu avem cum sa pierdem azi!". Partida a inceput destul de echilibrat, prima ocazie aparand in minutul 11. Voinea a receptionat o pasa in flancul drept, iar dupa ce a condus mingea cativa metrii, a centrat in careu spre bara a doua. Bud a aparut acolo si a trimis cu capul pe coltul lung, insa mingea a trecut putin pe langa poarta. Peste doar doua minute, Gizdic a executat o lovitura de colt in centrul careului nostru, unde era demarcat Spehar. Atacantul a trimis cu capul pe dreapta lui Lazar, iar portarul nostru a ramas fara reactie. Din fericire, mingea a trecut milimetric pe langa bara portii.

In minutul 20, Vranjes a executat si el un corner. Mingea a fost trimisa la ceva distanta de poarta, pe coltul lung, si parea greu sa poata fi trimisa periculos spre poarta. Bud, insa, a aparut ca de nicaieri din viteza, i-a luat fata lui Popov, a trimis puternic cu capul in pamant, pacalindu-l pe portar care s-a aruncat gresit si a trecut pe sub minge, iar aceasta a intrat in poarta, 1-0! Tot stadionul a explodat de bucurie, la fel si noi pe banca tehnica si la fel si jucatorii din teren, care au sarit gramada peste marcatorul golului. In minutul 26, acelasi Vranjes a centrat, de aceasta data din lovitura libera, de pe aceeasi parte cu cornerul din care am deschis scorul. Mingea s-a dus de aceasta data in fata portii, la marginea careului mic. Acelasi Popov parea favorit sa loveasca mingea cu capul, insa de aceasta data Anton a venit in viteza si i-a luat fata, deviind mingea cu capul pe coltul lung si ducand scorul la 2-0! Din nou, stadionul a innebunit de bucurie, iar marcatorul golului a tasnit direct in fata tribunei, sarutand emblema echipei si sarind pe gardul de protectie, strigand inspre public, el stie ce. In timp ce el se bucura in teren, l-am luat de gat pe secundul meu, Andrei Georgiev, si i-am zis:"Ii vezi? Ii vezi cum joaca? Asta e meciu' nostru! E noaptea noastra!".

In minutul 36, Spehar a primit o pasa la 30 de metrii de poarta si a patruns nestingherit printre mijlocasii si fundasii nostrii inspre careu. A incercat apoi un sut din unghi, pe coltul scurt, insa mingea a trecut putin pe deasupra transversalei. Peste sase minute, acelasi Spehar i-a pasat pe culoar colegului sau din atac, Domenichioni, care a scapat singur cu Lazar. Din fericire pentru noi, acesta nu si-a putut pastra calmul in fata portii si in fata huiduielilor venite dinspre fani si a trimis pe deasupra portii, urmat de un strigat puternic din partea spectatorilor:"Ieeeeeeeeeee!". Aceea avea sa fie si ultima faza periculoasa din prima repriza, iar noi intram la vestiare cu un avantaj confortabil de doua goluri. Acolo, i-am felicitat pe jucatori pentru prestatia din prima repriza, insa i-am avertizat pe cei din aparare sa fie mai atenti la incursiuni, cum a fost cea a lui Spehar in minutul 36, cand s-au comportat ca niste jaloane. La pauza am facut si prima schimbare. L-am scos de pe tern pe Bacila si l-am bagat in joc pe Rusu.

In minutul 52, a venit inca o replica din partea croatilor. Spehar a trimis inca o pasa buna pe culoar, de data aceasta spre Rukavina, intrat si el la pauza. Acesta i-a driblat la rand pe Anton, Rusu, Viera si Rada, dupa care a ajuns singur cu portarul si l-a executat cu un sut ca din tun pe coltul scurt, 2-1! Toata lumea a ramas masca la reusita croatului care ne-a facut de ras aproape intreaga linie defensiva si a sutat, parca in dusmanie, pentru primul gol al echipei sale. Nici nu a vrut sa se bucure, avant o fata nervoasa, evident enervat ori de golurile noastre ori pentru ca ne-am bucurat ca nebunii atunci cand am marcat. Atunci m-am gandit:"Ia sa-l calmez pe asta putin!". Si am striga la fundasi:"Baa! Cand il mai prindeti, da-ti cu el de pamant! Nu conteaza ca faultati sau nu, doar sa aveti grija sa nu exagerati!". Viera s-a conformat imediat. In minutul 64, Rukavina proteja mingea in coltul din stanga al terenului. Fundasul nostru nu a stat mult pe ganduri si a intrat puternic prin alunecare. In momentul ala m-am gandit:"Aoleu, ii rupe picioru' lu' asta!". Din fericire, nu l-a atins pe croat, care s-a dat putin din fata lui, si a luat doar mingea, trimitand din corner. A inteles insa care a fost intentia fundasului nostru si s-a dus in fata lui si i-a transmis cateva vorbe. Cei doi s-au calmat insa repede, inainte ca arbitrul sa ii penalizeze pe vreunul dintre ei. Dupa acea faza am facut si ultimele schimbari. I-am bagat in teren pe Ologu si pe Barboianu si i-am scos de pe teren pe Paun si Vranjes.

In minutul 71, pentru ca Vranjes nu mai era pe teren, Cardoso si-a asumat el executarea fazelor fixe si a centrat dintr-o lovitura libera, aproape identica cu cea din care am reusit golul doi. Brazilianul a centrat pe bara a doua, unde a aparut in viteza Viera care a trimis puternic cu capul pe coltul lung, lasandu-l fara replica pe Felipe si ducand scorul la 3-1! In timp ce se intorcea in aparare, a trecut pe langa Rukavina, iar cei doi si-au aruncat niste priviri dure. Atunci am strigat la el:"Lasa-l Osmane! Nu are rost sa faci ceva acuma."

Ciudat sau nu, aceea a fost ultima faza periculoasa a meciului. Cand arbitrul a fluierat de trei ori, anuntand finalul meciului, toti cei de pe banca am sprintat spre teren, imbratisandu-ne cu totii ca o mare familie. Reusisem! Pentru al doilea an la rand, Pandurii erau calificati in grupele Europa League! Ba chiar mai mult. Mai aveam de jucat un tur preliminar unde, daca vom castiga, ne vom califica in premiera in grumele Ligii Campionilor. Patronul echipei nu a putut rezista sus in loja si a coborat si el in iarba pentru a-si felicita echipa. Dupa ce i-a felicitat pe jucatori, a venit si la mine si mi-a zis:

-Despre asta vorbeam! Bravo! Ati reusit!

-Va multumesc!

-Faceti ce vreti in noaptea asta! Puteti sa petreceti cat vreti, o meritati!

Ei!? Doar nu era sa refuzam? :D

panduriivdinamosplitvie.png

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Am invins pe Dinamo Zagreb si in tur si in retur cu acelasi scor, 3-1, insa aventura noastra din preliminarii avea sa continue, pentru ca mai aveam de jucat in ultima faza: in play-off. Doar 5 meciuri se joaca in aceasta faza, deci aveam doar 5 adversari posibili: Celtic, Lech Poznan, Salzburg, Sparta Praga si Zurich. Niciuna din aceste echipe nu erau adversari usori, insa in aceasta faza deja nu mai erau echipe usoare, mai ales ca trebuia sa infruntam un cap de serie.

Stateam din nou cu jucatorii si ascultam la televizor discurul de dinaintea extragerii tinut de oficialul UEFA, cand unul dintre jucatori zice din spate:

-Daca trecem si de astia si ajungem in grupe, o sa ne faca statui langa sculpturile lu' Brancusi.

-(raspund eu) Lasa ca si Urziceni a ajuns in grupe si au facut 8 puncte si apoi s-a desfiintat. ia gata ca incepe!

Surprinzator, prima echipa extrasa am fost chiar noi, deci aveam sa jucam acasa prima mansa.

-Ia uite ba! Nu am mai ramas ultimii.

Imediat s-a instalat tensiunea printre cei ce priveam. Priveam cum extragea urmatoarea bila din urna, cum o deschide si cum desface hartia. Eram cu nervii intinsi la maxim, dupa care auzim:"...will play against...Lech Poznan, from Poland.".

Atunci ne-am revenit cu totii. Eram constienti ca se putea si mai rau, insa probabil ca si mai usor. Gandul nu ne era decat la ce au facut polonezii in grupele Europa League cand au intalnit pe Manchester City si pe Juventus si s-au calificat in saisprezecimi. Nimeni nu mai scotea niciun cuvant, asa ca m-am hotarat sa incep eu:

-Ei? Ce vroiati? Gata, de acuma nu mai sunt echipe usoare. Daca vrem in Champions League trebuie sa batem si echipe grele, nu numai din Estonia. Daca Picam cu Celtic credeti ca era mai bine? Sa zicem mersi pentru ce avem. Si daca jucam cum am jucat cu Dinamo, putem sa trecem si de astia.

-Acuma o sa fie mai greu ca jucam acasa in tur, ma intrerupe Pintilii.

-Cu ce e mai greu Mihai? Daca jucam la ei trebuia sa facem tot posibilu' sa marcam, acuma daca jucam acasa trebuie sa facem tot posibilu' sa nu luam gol. Aici e mai greu pentru tine, ce-i drept, ca tu esti in aparare. Si daca primim gol, pe tine o sa dau vina.

-(rade putin) O sa am grija atunci. Da' oricum, e mai usor cand stii ca joci mansa decisiva pe teren propriu.

-Eeee...sa fi tu sanatos, cati nu s-au bucurat ca o sa joace returu' acasa si au fost eliminati? Noi trebuie sa ne calificam, indiferent cand si unde jucam, ca adversaru' nu e imposibil de batut, ba dimpotriva. Noi sa dam ce avem mai bun si acasa si in deplasare si o sa ne calificam. Apoi vorbesc eu cu domnu' Condescu si de statuile alea.

Dupa ce am tras cateva secunde de ras, ne-am ridicat cu totii si am iesit inapoi pe tern, ca mai aveam si antrenamente in ziua aceea. Mai ales ca veneau si niste meciuri de foc. Dupa etapa urmatoare, cand jucam in deplasare cu Ceahlaul, o sa jucam acasa cu CFR, apoi cu Lech tot acasa, cu Rapid in deplasare, apoi returu' cu polonezii, dupa care acasa cu Dinamo.

Ne asteapta o perioada grea, insa suntem baieti mari, ne descurcam noi ;)

Link to comment
Share on other sites

felicitari pentru dubla cu dinamo...bicfalvi mai este la steaua sau la dat jiji afara dupa autogolul cu pandurii? :))

Multumesc :)...si da, Bicfalvi inca mai este la Steaua, desi asta ma uimeste si pe mine :D

felicitari pentru dubla victorie cu zagreb. ti-am zis ca vor insccrie pe terenul tau, dar e bine ca te-ai impus pana la urma.

multa bafta mai departe!

multumesc...si da, ai avut dreptate ca vor da gol pe terenul nostru croatii, vad ca te pricepi bine la fotbal :D;)

Link to comment
Share on other sites

Etapa a 3-a, Ceahlaul - Pandurii:

Aflasem, deci, care avea sa fie adversarul nostru in play-off-ul Ligii Campionilor. Insa pana la infrundarea cu polonezii de la Lech, mai aveam doua etape de campionat, prima fiind in deplasare la Piatra Neamt. Pana in prezent am avut numai meciuri grele, meciuri in care am facut o figura frumoasa, iar din cele 7 meciuri oficiale de pana acum, am invins de 6 ori si am facut un egal in returul cu Levadia, care nu ne-a incurcat cu nimic. Deci am de gand sa mentin rezultatele pozitive. Acestea sunt echipele pentru meciul de pe Pietricica:

y68y_5aa_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Ocaziile au inceput sa apara destul de greoi. In minutul 13, Brata are prima actiune periculoasa, cand centreaza din flancul stang, din apropierea liniei de fund a terenului, pe prima bara. Mingea se ducea direct inspre poarta, iar portarul Goian a fost nevoit sa intervina si sa respinga in corner. In minutul 18, Ceahlaul a avut si ea prima ocazie la poarta noastra. Forminte a centrat tot din flancul stang, mingea la gasit in interiorul careului pe Gafita, care a sutat din voleu. Sutul a fost respins de Rada, insa pana Ikedia, care a fost scapat din marcaj de Viera si a reusit sa inscrie cu un sut puternic pe coltul scurt, din pozitie singur cu portarul, 1-0! Clar, nu e modul in care speram sa incepem meciul. In minutul 24, Vranjes preia mingea la vreo 25 de metrii de poarta, si si-o da mai in fata. Cand il vad pe Cardoso ca apare in viteza, ii ia mingea din fata coechipierului sau si suteaza cu dreptul, la distanta mare pe langa poarta. Am reactionat si eu nervos:"Carlos! Ce dracu faci ma?? Ne deposedam intre noi acuma?".

In minutul urmator, Paraschiv a trimis o minge lunga care il cauta pe Bacila. Unul dintre findasii gazdelor a reusit sa repinga mingea de langa mijlocasul nostru, insa aceasta a sarit la Machado, care prind un voleu frumos dintr-o bucata, de la vreo 20 si ceva de metrii de poarta, insa sutul trece putin pe deasupra transversalei. Cateva minute apoi am fost de cascadorii rasului. Centrari care zburau aiurea dinspre jucatorii de banda fara nicio destinatie. Pase date aiurea adversarilor la cativa metrii de careul acestora. Singura faza mai serioasa a fost un sut de la 20 de metrii la firul ierbii al lui Vranjes, insa portarul advers a reusit sa retina mingea. Deja ma apucau toti nervii, jucam exact cum a jucat Steaua contra noastra etapa trecuta. Singura diferenta e ca ei se bazau mai mult pe suturile de la distanta, noi incercam sa combinam, insa nu reuseam sa o facem cum trebuie. Ba chiar, in minutul 42, Gafita ii paseaza pe culoar lui Radovanovic, iar acesta sprinteaza lejer pe langa Viera care parca era pe alta lume. Atunci tip si la el:"Osmaneee! Vezi ca ti-a fugit omu' din marcaj, unde dracu te uiti??". Jucatorul Ceahlaului ajunge in sitatie 1 la 1 cu Lazar, insa suteaza modest, portarul nostru reusind sa respinga fara probleme. Aceea avea sa fie ultima faza periculoasa a primei reprize. In minutul 46, arbitrul a pus capat primei parti, iar noi intram al cabine in dezavantaj pe tabela, pentru prima oara in sezonul asta.

La vestiare, eram cat se poate de nervos, iar discursul meu a fost pe masura:"Ce dracu a fost ma aia? Ala e joc? Asa joaca o echipa de Champions League, sa nu poata sa lege 3 pase? Asa vreti voi sa ii bateti pe polonezi? Treziti-va!!! Reveniti la realitate. Ati batut 3-4 meciuri mai grele si acuma o lasati mai moale? NU! Trebuie sa jucati cu ei cum ati jucat cu Zagreb in preliminarii, cum ati facut-o cu Steaua in campionat, cum ati facut-o cu CFR in super cupa. Voi jucati acum exact cum jucau panaramele alea etapa trecuta, de nu puteau sa de 3-4 pase la rand ca pierdeau mingea. Asa sunteti si voi acuma. Nu ii mai lasati sa va domine. Ati vazut ca apararea lor e stransa si nu puteti sa patrundeti cum trebuie. Plimbati mingea prin fata lor, demarcati-va incontinuu pana cand gasiti culoaru' cel mai bun si atunci pasati in fata, nu dati la intamplare si daca se duce bine, bine, daca nu, p**a. Haideti! Iesiti inapoi acolo si jucati cum ati facut-o si pana acuma si castigati!". La pauza am facut si prima modificare. L-am scos din teren pe Bacila si l-am bagat in locul lui pe Barboianu.

Eram constient ca poate sarisem putin calul cu de le-am zis in vestiar, insa trebuia sa-i readuc la realitate acum, nu dupa meci sau peste cine stie cate zile sau saptamani. Am cam riscat sa le fac moralul praf, insa ori ii demoralizam de tot si pierdeam categoric, ori ii motivam si scoteam un rezultat bun. Ce as fi putut avea de pierdut? Cum a inceput meciul, jucatorii au continuat in acelasi ritm haotic. Machado a primit mingea in jumatatea adversa, insa a tinut prea mult posesia si a fost deposedat. In minutul 50, Paraschiv a fost deposedat imediat ce a primit o pasa de la Lazar iar moldovenii erau sa plece pe contraatac. Simteam cum meciul se duce de rapa. Peste doar doua minute insa, la inca o degajare a lui Lazar, acesta ii pasase lui Barboianu care era liber in flancul drept. Acesta ii trimite din prima inapoi lui Dodja carela randul lui paseaza din prima pe culoar lui Machado, care a pacalit jocul la ofsaid al adversarilor si a scapat singur spre poarta. A scapat singur cu portarul, intr-o pozitie laterala, insa nu a sutat la poarta, ci a pasat paralel cu linia de fund a terenului pentru Bud, care venea in viteza din spate si a sutat cu sete in poarta goala, 1-1!

Parea ca ne revenisem la forma noastra de odinioara. Peste doar doua minute, Bud si Machado au reusit un un-doi de toata frumusetea, brazilianul ajungand din nou in situatie 1 la 1 cu portarul advers. De data asta a ales sa suteze si Goian a reusit sa respinga mingea in lateral la un coechipier care a degajat in aut. In minutul 64 am facut si a doua schimbare, scotandu-l de pe teren pe Vranjes si introducandu-l in locul lui pe Ologu. Acesta si-a facut imediat simtita prezenta pe teren. A trimis o minge de urmarire in careul advers pentru Brata, care venea spre interior din banda stanga. Acesta a interceptat mingea si a sutat pe coltul lung. Toti de pe banca am sarit in picioare, insa nu am apucat sa strigam gol, pentru ca mingea a sters bara si a iesit in afara terenului. Un lucru era clar, insa, pusesem stapanire pe joc. Dupa aceasta faza, Ceahlaul s-a strans si mai tare in defensiva, moldovenii fiind costienti ca nu mai pot forta pe atac pentru ca puteau primi gol imediat. Asa ca s-au multumit prin a mentine posesia pe cat de mult posibil in propria jumatate de teren, fara nicio atitudine ofensiva, ceea ce facea din ce in ce mai grea misiunea noastra de a marca. In minutul 75 am facut si ultima schimbare, inlocuindu-l pe Brata cu C.Cristea.

Urmatoarea ocazie importanta a venit abia in minutul 87. C.Cristea l-a gasit cu o pasa excelenta pe Machado la linia de 16 metrii. Acesta, insa, a ales sa suteze imediat dupa preluare cu piciorul sau stang, care nu este piciorul lui de baza si a trimis pe deasupra portii. In minutul 89, Bud preia o pasa primita de la Barboianu si ii trimite imediat pe culoar lui Machado. Acesta ajunge din nou singur cu portarul advers si suteaza printre picioarele acestuia si inscrie. Toti cei de pe banca am sarit imediat de bucurie, iar jucatorii au sprintat imediat spre marcatorul golului sa-l felicite. Bucuria ne-a fost stricata, insa, de arbitrul asistent, care avea fanionul ridicat de secunde bune, fara ca noi sa ne dam seama. Jucatorii au sarit ca arsi la decizia tusierului si s-au dus sa-i ceara socoteala, insa nu mai puteau face ei nimic. Si noi am ramas inlemniti pe margine. Stiti cum e situatia aia cand te bucuri ca un nebun cateva secunde, cu multa lume in jur, iar apoi iti dai seama ca ai facut-o degeaba.

Aceea a fost, din pacate, ultima faza notabila a partidei, iar noi paraseam Piatra Neamt doar cu un rezultat de egalitate. Mi-a placut reactia jucatorilor dupa discursul de la pauza, insa mi-ar fi placut mai mult daca jucau asa din prima repriza sau daca puteau sa profite macar de ocaziile avute in a doua parte, cand gazdele practic nu au mai contat pe teren.

od49_1b1_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Etapa a 4-a, Pandurii - CFR:

Dupa cea mai jalnica prestatie a noastra din ultima vreme impotriva Ceahlaului etapa trecut, urma sa dam piept cu una din rivalele noastre, CFR Cluj. Aveam un oarecare avantaj psihologic impotriva ardelenilor dupa victoria din super cupa, care a avut loc cu putin timp in urma, mai precis cu 27 de zile in urma. Aveam si dezavantajul moral dupa ce etapa trecuta am facut in meci slab contra Ceahlaului si am reusit primul insucces din acest sezon, iar ei veneau dupa o victorie 2-1 impotriva lui Dinamo. De aceasta data a trebuit sa le tin jucatorilor un discurs si inainte ca partida sa inceapa:"Bine. Etapa trecuta am avut incredere in voi ca o sa faceti ce trebuie pe teren si nu v-am mai zis mare lucru inainte de meci. Si nu am castigat. Dar nu din vina noastra. Nu trebuia sa va las de capul vostru de la bun inceput. Eu sunt antrenorul si eu am responsabilitatea sa va mobilizez inainte de fiecare meci, nu doar inainte de meciurile tari. Si pentru asta, mai in gluma mai in serios, imi cer iertare.". Jucatorii priveau atunci la mine ca la un nebun, fiecare avand cate o privire mirata, insa oarecum intelegatoare, dandu-si fiecare seama la ce ma refer si care este punctul meu de vedere in tot monologul acela.

Dupa care am continuat:"Asta e! Am gresit si eu de data asta, toti gresim. Si nu trebuie sa facem o tragedie din asta, ci sa invatam din ele. Oricum, cu CFR am mai jucat nu cu mult timp in urma. Stiti cu totii ca e o echipa puternica, cu un joc rapid si cu jucatori de mare talent individual. Iar de data aceasta nu va fi ca in cupa, jucatorii au apucat sa se cunoasca intre ei, stiu sa aplice mai bine un ritm jocului lor. De aceea treubie sa fim de doua ori mai concentrati la joc decat am fost in super cupa, de doua ori mai atenti si de 1000 de ori mai neiertatori. Avem obiceiul sa ratam des ocazii de gol, astazi nu ne mai permitem asta. Nu stim cate ocazii vom mai avea, asa ca trebuie sa profitam la maxim de fiecare sansa si sa ii lovim pe ceferisti de cate ori avem ocazia. Haideti aici!". Ii chem pe toti langa mine, punand mana dreapta in fata. Fiecare jucator isi pune mana peste mea, dupa care strig:"1, 2, 3..." iar apoi tipam toti:"Pandurii!". Iata si echipele de start:

1ypw_ae0_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Cum am intrat pe teren, am simtit o incredere mai mare din partea jucatorilor mei, pareau mult mai siguri pe ei si pe ceea ce au de facut. Astazi am inceput mai tare ca niciodata. In secunda 16, Machado a luat mingea de la mijlocul terenului, a trecut in viteza pe langa Muresan si pe langa Rada, ajungand deja singur cu Nordfeldt. Brazilianul a sutat violent spre vinclu, insa a facut-o pe centrul portii, portarul scandinav reusind sa respinga in corner. Imediat a venit si replica mea:"Asta e ma! Tot asa, tot asa!". Jocul a inceput sa se mai calmeze, insa tot noi am mentinut posesia mingii in marea majoritate. In minutul 11, Vranjes centreaza dintr-o lovitura libera, scoasa de Cardoso, pe bara a doua. Acolo apare fundasul nostru Viera care se inalta de langa Cadu si trimite cu capul pe coltul scurt, pe sub portarul advers si in poartta, 1-0! In timp ce eu ma bucuram ca nebunul, cum fac de obicei, in fata bancii tehnice, ivorianul a sprintat direct catre mine si m-a imbratisat, urmat de restul jucatorilor aflati atat pe teren, cat si pe banca. Era o poza de pus in rama cu o echipa intreaga avand o imbratisare de grup in timpul unei partide. Acela era, probabil, modul lor de a-mi multumi pentru ca i-am incurajat inainte de meci si pentru ca le-am dat increderea de care aveau nevoie.

In minutul 19, apararea CFR-ului a respins o centrare din banda stanga a lui Brata. Mingea a ajuns la Anton, in afara careului, care a prins un sut din prima pe coltul scurt la firul ierbii, insa mingea a trecut putin pe langa poarta. Imediat dupa ce portarul advers a degajat, mingea a ajuns la Lasimant in flancul drept. Acesta a preluat si i-a pasat imediat pe culoar lui Maierhofer. Atacantul a reusit sa intercepteze mingea si avea culoar liber spre poarta. Era insa la vreo 25 de metrii de poarta si ii era teama sa nu fie prins din urma de Rada, asa ca a ales sa suteze de la distanta, insa a trimis pe deasupra portii. Peste doar trei minute, acelasi Vranjes a mai executat o lovitura libera, de aceasta data in partea dreapta si ceva mai aproape de linia de fund a terenului. A centrat in fata portii, la o inaltime destul de joasa. Nordfeldt era decis sa iasa si sa retina mingea, insa i-a luat-o inainte Rada (de la CFR) care iesise aparuse in fata portarului si era gata sa respinga. I-a luat fata insa Rada al nostru care a intrat prin alunecare, prin fata fundasului advers si a reusit sa trimita cu varful bocancului mingea in poarta lasata goala de portarul CFR-ului, 2-0! Din nou, aceeasi bucurie imensa, insa de data asta,marcatorul nu a mai alergat pana la banca tehnica si s-a bucurat in fata galeriei din spatele portii.

In minutul 36, Kristensen primeste o pasa la mijlocul terenului de la Chibulke, insa nu gandeste suficient de repede si este luat tare din spate de Anton si este deposedat. Acesta i-a pasat imediat lui Machado care il depaseste cu usurinta pe acelasi Rada si il invinge pe Nordfeldt cu o torpila de la 16 metrii pe coltul lung la firul ierbii, 3-0! Era nebunie pe teren. CFR-ul e la pamant, iar noi jucam cu o lejeritate pe care nu am mai vazut-o niciodata la echipa mea. E ca si cum le-am zice zambind adversarilor nostrii:"Ce mai vreti? Mai vreti sa faceti ceva?". Eram pe val pur si simplu. Abia in minutul 47 a venit o replica din partea oaspetilor. Lasimant a reusit o patrundere frumoasa in banda dreapta, dupa care a centrat spre bara a doua, unde era remarcat Chibulke, care scapase din marcajul lui Rusu. Nigerianul a pus simplu latul si mingea se indrepta sigur spre poarta. Lazar a reusit insa un miracol, pentru ca numai asa pot descrie ce a facut. Cum a vazut mingea indreptandu-se spre mijlocasul dreapta al CFR-ului a sprintat spre bara opusa, iar inainte ca acesta sa poata apuca sa traga, a plonjat cu mana dreapta inainte si a reusit sa ajunga la minge si sa o respinga in lateral, atragand aplauze din partea intregului stadion. La acea faza, Jorge Costa a dat de pamant cu sticla de apa pe care o tinea in mana si a tipat ceva in portugheza, el stie ce. Atunci incepuse sa imi para rau pentru mama si rudele lui Chibulke, ca banuiesc ca lor le era destinate acele vorbe :D. Aceea a fost si ultima faza a primei parti. Asadar, intram la vestiare cu un avantaj, ce-i drept, neasteptat impotriva CFR-ului, care era la mila noastra.

Am intrat in vestiar cu un zambet larg pe buze. Toti jucatorii m-au vazut si au inceput si eu sa zambeasca, asteptandu-se practic la o gluma din partea mea. Am zis si eu primul lucru care mi-a venit in minte:"More of the same please. Thank you!". Atunci a replicat si Rusu, cu un accent britanic:"You're welcome sir!". Atunci am izbucnit cu totii in ras. Dupa cateva secunde, am devenit putin mai serios:"Bun bun bun. Ati vazut ca se poate? Desi nu asta asteptam de la voi.". Toti au ramas putin contrariati, dupa care am continuat:"Da, ati auzit bine, nu asta asteptam de la voi. Pentru ca mi-ati depasit asteptarile. Sincer, ati jucat aproape perfect. Ati dat cu ei de pamant, si acuma e greu sa mai revina. Oricum, voi continuati sa va faceti jocul si nu ii lasati sa va surprinda.".

CFR-ul a inceput, insa, in demaraj mare repriza a doua. Inca din primul minut, Muresan i-a pus mingea pe sut lui Kristensen, iar scandinavul a sutat de pe la 25 de metrii pe coltul lung. Lazar a fost batut si, singer, eu vazusem mingea in poarta, insa aceasta a trecut, cred, milimetric pe langa bara. In minutul 52 am dat si noi replica. Vranjes a centrat dintr-o lovitura de colt pe bara a doua, iar de acolo Viera a trimis periculos cu capul pe coltul lung, insa mingea a trecut putin pe deasupra portii. In minutul 62, Joao Paulo si-a incercat norocul cu un sut de la 30 de metrii, insa a trimis pe deasupra portii. Peste doar doua minute, Weldon a luat o minge din apropierea propriului careu si a pornit o cursa pe cont propriu. A dus mingea pana pe la vreo 30 de metrii de poarta, insa, desi avea posibilitatea unei pase pe culoar pentru Joao Paulo, aceasta a ales sa traga si a trimis mult pe deasupra portii. Imediat dupa, am efectuat si prima inlocuire, Bacila in locul lui Barboianu. Peste alte doua minute, Cardoso a centrat din flancul stang spre centrul careului, insa mingea a fost respinsa de Rada. Aceasta a ricosat insa la Brata care a facut o preluare pe piept si a trimis un voleu din diagonala, insa mingea a trecut pe deaspupra portii. In minutul 71 am facut si a doua inlocuire, Ologu in locul lui Vranjes.

In minutul 76, Muresan a pierdut un duel la mijlocul terenului cu noul intrat, Ologu, care a pasat imediat in flancul stang la Brata, iar noi reuseam sa declansam un contraatac. Acesta a continuat cursa in banda pana in dreptul careului, dupa care a trimis la intalnire in fata portii, la 7-10 metrii de poarta, la firul ierbii. Acolo a aparut Bacila in viteza, care trimite mingea cu latul pe coltul lung, pe sub Nordfeldt, ducand scorul la un incredibil 4-0! Era pur si simplu nebunie pe teren. O ingenunchiasem pur si simplu pe CFR. Tot stadionul canta, era fericire mare in tot Targu Jiul. Jorge Costa deja nu mai avea nicio reactie, era deja resemnac cu faptul ca echipa sa nu mai avea cum sa revina in joc.

Destul de surprinzator, aceea avea sa fie ultima faza periculoasa a partidei. Am reusit, deci, o victorie de tinut minte impotriva CFR-uliu, Imediat dupa fluierul final, ne-am dus cu totii in fata galeriei pentru a sarbatorii victoria alaturi de fanii care au fost alaturi de noi in aceasta seara memorabila.

1epr_b78_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Pandurii - Lech (Star Wars intro song... :D):

Nu am avut foarte mult timp sa ne bucuram de victoria impotriva CFR-ului pentru ca uma sa jucam cea mai importanta dubla mansa din carierele noastre de pana acum. Lucrurile erau simple: castigam si mergem in grupele Ligii Campionilor sau pierdem si ne multumim pentru al doilea an la rand cu Europa League. Nu aveam, insa, de gand sa o las moale si sa mai astept inca un an pentru a avea posibilitatea de a juca in ce mai importanta competitie de pe continent. in special atunci cand avem in fata un adversar care este chiar accesibil, tinand cont de stagiul competitiei. Jucand turul pe teren propriu insemna un singur lucru: sa nu primim gol! Asta e cel mai important intr-o dubla mansa in partida de acasa. Daca reusim sa obtinem si o victorie la 0, cu atat mai bine. Acestea sunt primele 11:

1t34_ed4_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Meciul a inceput cat de cat echilibrat. In minutul 7, dupa un schimb de pase cu Vranjes in partea stanga, Cardoso a centrat spre para a doua, acolo unde era demarcat Bacila. Centrarea a fost insa putin cam lunga, iar mijlocasul nostru a trebuit sa se dea cativa pasi mai in spate ca sa poata ajunge la minge. Deja ma asteptam sa nu mai ajunga la minge sau sa o trimita aiurea, insa Bacila s-a inaltat, a trimis o lovitura de cap cu pamantul pe coltul scurt si a reusit sa-l pacaleasca pe portarul Frackowiak deschizand scorul, 1-0! Nu am vrut sa fortez Karma (don't judge me :P) si sa ma bucur prea tare, stiind ca avem totusi un adversar greu in fata si ca oricadn pot sa marcheze si ei. Peste sase minute, Vranjes executa o lovitura de colt. A ales, in locul unei centrari, sa paseze la linia de 16 metrii, unde era Bud. Atacantul nostru a preluat, si-a dat mingea putin in lateral si a sutat plasat, insa a facut-o putin pe deasupra portii. In minutul 24 Sikora a centrat in mijlocul careului nostru din flancul stang. Dupa o invalmasala de nedescris intre vreo 5 jucatori de-ai nostrii si 4 de-ai lor, mingea i-a venit saltata lui Sernas, care a tras din voleu, insa Lazar a avut un reflex bun si a reusit sa respinga in lateral.

Peste trei minute, Machado i-a trimis o minge la picioare lui Bud, care era tinut de adversar la marginea careului. Acesta si-a dat mingea pe langa fundasul polonez si a sutat puternic cu stangul, insa, din nou, peste poarta. In minutul 33, Stilic si-a incercat norocul cu un sut de la vreo 35 de metrii de poarta. Mingea s-a dus bine, la inaltime mica, insa a trecut pe langa poarta. In prelungirile primei reprize, Lewandowski a primit o pasa la 20-25 de metrii de poarta si era fata in fata cu Barboianu. Polonezul a trecut destul de usor de fundasul nostru dreapta, iar apoi, de la 16 metrii, a prins o torpila de toate zilele pe coltul scurt, la firul ierbii, fara nicio sansa pentru Lazar, 1-1! Ma asteptam ca stadionul sa inceapa sa huiduie golul, mai ales ca se bucurau in fata peluzei noastre, si pentru ca romanul tot roman, insa lumea a inceput sa aplaude. A fost, ce-i drept, un gol frumos, cum rar vezi. Aceea avea sa fie ultima faza a primei reprize. Asadar 1-1 la pauza, dupa o repriza in care am avut majoritatea posesiei, insa ne-am creat destul de putine ocazii. La pauza am facut o decizie oarecum riscanta, scotandu-l de pe teren pe Machado si bagandu-l in locul sau pe Paun care cred ca nici el nu mai stie cand a fost ultima sa contributie decisiva pentru echipa.

Repriza a doua a inceput destul de chinuit pentru ambele echipe. Nici ei, nici noi nu mai puteam combina cum trebuie in jumatatea adversa de teren si nu ne-am creat ocazii o lunga perioada de timp. Abia in minutul 64 a venit prima. Bacila a centrat din flancul drept pentru Paun, care se afla la prima bara. Acesta a trimis mingea spre poarta din prima prin alunecare, insa sutul a fost slab. Desi la un sut normal nu ar mai fi avut replica, Frackowiak a avut suficient timp sa ajunga la minge si sa respinga. In minutul 68, Anton l-a incercat pe portarul advers cu un sut de la 25 de metrii, insa a trimis spre centrul portii, polonezul reusind sa retina fara probleme. Dupa aceasta faza, l-am inlocuit pe Bacila cu Rusu. Pusesem clar stapanire pe joc, insa ne cream foarte greu ocazii. In minutul 78 am facut si ultima schimbare, Pintilii in locul lui Vranjes. Singura faza, sa zicem, notabila a avut loc in minutul 86 cand Cardoso a batut un corner, iar portarul polonez a iesit in fata lui Viera si a prins mingea. Meciul s-a incheiat asadar la egalitate, 1-1. Un scor care nu ne avantaja de loc pentru partida retur. Nu am reusit sa scapam fara gol primit si nici nu am casitgat. Acum mai ramanea sa ne pregatim pentru urmatoarea etapa din campionat contra Rapidului.

1aoo_ec7_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

S-a implinit si visul meu cu Mutu... am fost un pic nelamurit cand am vazut jucatori gen Chiriches, Pintilii etc la tine in lot apoi am realizat - 2011. Succes, n-am avut timp decat sa citesc cateva propozitii pe pagina sper sa-mi fac relativ curand

Mersi ;)...e placut sa vezi ca lumea citeste ceea ce scrii :D

Link to comment
Share on other sites

Dupa 4-0 cu CFR a urmat un meci, din ce vad in statistica, nu prea bun cu Lech. Au alergat un pic mai mult decat ai tai, lucru care nu e asa bun cand joci acasa.Au incercat poarta din cate vad si de la distanta (1-5 la suturi de la distanta), au fost mai "agresivi in joc" 81% la tackle. In opinia mea dupa ce ai deschis scorul, jucatorii tai s-au cam crezut cu sacii in caruta. In loc sa fortezi tu inainte de pauza, au marcat ei.

Ai grija la retur, vad ca Lech joaca o tactica asemanatoare cu cea a mea din actuala cariera.Trebuie sa joci ofensiv primele 15 minute, apoi o lasi mai moale pana prin min 35 si apoi te sfatuiesc ca pana la pauza, depinzand si de scor, sa ataci din nou.Trebuie neaparat ca tu sa deschiz scorul in deplasare.

Nu stiu ce ordine ai pus la jucatori, mai ales lui Vranjes si Anton, sau celor doi mijlocasi laterali.

Eu as incepe returul astfel:

Fluid ~ Atac

Vranjes (CM- atac)

Anton (DLP - defend)

ML si MR (WM ~ suport)

Asta pentru acele perioade: primele 15 mi apoi din min 35 pana la pauza.Dupa minutul 15 as juca asa:

fluid ~ standar

Vranjes (DLP - suport)

Anton ( DLP - defend)

ML si Mr ( WM - defend)

Dar cum tut esti antrenorul eu nu fac altceva decat sa-ti urez multa bafta!

;)

Eu mizez asa 1-1 (HT) / 1-2 (FT). Goluri:Vranjes si Bud

Link to comment
Share on other sites

Dupa 4-0 cu CFR a urmat un meci, din ce vad in statistica, nu prea bun cu Lech. Au alergat un pic mai mult decat ai tai, lucru care nu e asa bun cand joci acasa.Au incercat poarta din cate vad si de la distanta (1-5 la suturi de la distanta), au fost mai "agresivi in joc" 81% la tackle. In opinia mea dupa ce ai deschis scorul, jucatorii tai s-au cam crezut cu sacii in caruta. In loc sa fortezi tu inainte de pauza, au marcat ei.

Ai grija la retur, vad ca Lech joaca o tactica asemanatoare cu cea a mea din actuala cariera.Trebuie sa joci ofensiv primele 15 minute, apoi o lasi mai moale pana prin min 35 si apoi te sfatuiesc ca pana la pauza, depinzand si de scor, sa ataci din nou.Trebuie neaparat ca tu sa deschiz scorul in deplasare.

Nu stiu ce ordine ai pus la jucatori, mai ales lui Vranjes si Anton, sau celor doi mijlocasi laterali.

Eu as incepe returul astfel:

Fluid ~ Atac

Vranjes (CM- atac)

Anton (DLP - defend)

ML si MR (WM ~ suport)

Asta pentru acele perioade: primele 15 mi apoi din min 35 pana la pauza.Dupa minutul 15 as juca asa:

fluid ~ standar

Vranjes (DLP - suport)

Anton ( DLP - defend)

ML si Mr ( WM - defend)

Dar cum tut esti antrenorul eu nu fac altceva decat sa-ti urez multa bafta!

;)

Eu mizez asa 1-1 (HT) / 1-2 (FT). Goluri:Vranjes si Bud

mersi pentru sfaturi...o sa tin cont de ce ai zis si sa vedem ce o sa iasa ;)

eu cred ca va bate pe Lech cu mai mult de 2-1.bafta

sa fie..... :D

Link to comment
Share on other sites

Au incercat poarta din cate vad si de la distanta (1-5 la suturi de la distanta)

pai da, eu nu prea sunt adeptul unor astfel de executii, in special cand nu am vreun jucator cu suturi bune de la distanta...mie imi place sa duc mingea pana in careu si de acolo sa incercam sa sutam...ca mai tragem cate 1-2 suturi pe meci cand prinde jucatoru' o pozitie buna, un culoar bun, e altceva...in rest le zic sa evite executii de genul asta ;)

Link to comment
Share on other sites

Etapa a 5-a, Rapid - Pandurii:

Eram in autocarul echipei, indreptandu-ne spre Giulesti, cand primesc un sms de la varu'. Zicea "Vezi ce faci azi. O sa te injur si eu din tribuna :P". Si ii trimit si eu un raspuns mai arogant "O sa iti dau eu motive sa ma injuri ;)". Eram constient ca o sa fie un meci greu, ca Rapid este intotdeauna un adversar dificil. Dupa parerea mea, probabil cea mai imprevizibila echipa din Liga I, care pierde si castiga atunci cand te astepti mai putin. Pentru jocul de astazi revine in teren Brata, care fusese bolnav si nu a putut evolua cu Lech. De asemenea, il voi baga pe teren si pe Paraschiv. Anton a facut un meci destul de sters impotriva polonezilor si am decis sa il las pe banca etapa asta, plus ca experienta lui Sorin la mijloc ar putea fi un plus impotriva Rapidului. Ca tot vorbeam de jucatori, iata si echipele de start:

27ec_bc3_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

In minutul 6, Machado a fortat o patrundere in viteza printre fundasii centrali adversi, insa a fost blocat de Glauber. Din fericire, mingea a fost respinsa de rapidist pe langa Ninu si a ajuns la Brata care era liber la 16 metrii. Mijlocasul nostru si-a dat mingea mai in fata si a sutat pe coltul scurt, insa portarul a reusit sa respinga mingea in lateral. In minutul 16, Mvuemba a incercat sa-l surprinda pe Lazar cu un sut de la 25 de metrii, insa portarul nostru a fost atent si a prins fara probleme. Meciul a continuat fara prea mari ocazii de gol, doar actiuni care se incheiau prin pase sau centrari gresite. In minutul 32, Teixeira a incercat si el un sut de pe la 25 de metrii, insa a trimis putin pe langa stalpul din dreapta. In minutul 36, Viera a intrat destul de tare la Surdu la mijlocul terenului, iar arbitrul a fluierat fault si i-a aratat si cartonasul galben. Cum faza a continuat, Mvuemba i-a pasat pe culoar aceluias Surdu, care putea scapa singur cu Lazar. Viera a simtit din nou nevoia de al opri pe atacantul Rapidului si la tras de tricou, faultand din nou. Fiind un fault care oprea o buna ocazie de gol a adversarului, arbitrul i-a aratat din nou cartonasul galben, deci Viera a fost eliminat, primind doua galbene in acelasi minut. Nu i-am reprosat nimic pe drumul sau spre vestiare, insa aveam de gand sa ma iau de el la pauza.

Oricum, in minutul urmator, Garcia a batut lovitura libera. A sutat in forta pe coltul scurt la firul ierbii, insa mingea a lovit bara. Din pacate, aceasta a ricosat in fata la Glauber, care l-a invins cu usurinta pe portarul nostru, acesta fiind cazut, 1-0! Deja simteam cum meciul se duce de rapa. Un cartonas rosu si un gol, ambele primite unul dupa altul. Speram totusi ca moralul echipei sa nu fie la fel de daramat ca al meu. Am inceput din nou jocul de la mijlocul terenului, in minutul 39. Dupa ateva pase intre Paraschiv, Bacila si Vranjes, ultimul a observat un culoar numai bun de exploata de catre Machado. I-a pasat imediat pe culoar, iar brazilianul, scapat singur cu portarul advers, l-a executat pe acesta cu un sut pe coltul scurt, 1-1! Am ramas masca, nici macar nu imi venea sa cred ca am reusit sa dam o replica atat de repede. Mi-a placut insa reactia fanilor Rapidului:

"Rapid, clubul nostru drag

Ce mult te iubim,

La bine la rau, fluturam...HUUUUOOOOO!!!". Mai aveam putin si bufneam in ras cand ii auzisem.

Nu s-a mai intamplat nimic notabil pana la finalul primei reprize, deci intram la vestiare cu scor egal, insa cu dezavantaj numeric pe teren. Cum am intrat, m-am oprit direct la Viera:"Osmane, ce a fost aia ma? La al doilea fault inteleg, ca scapa ala singur cu portaru'. Da' ce ti-a trebuit sa-l faultezi pe ala la mijlocu' terenului? Acuma cu Dinamo o sa stai in tribune in loc sa fi pe teren.". Am luat si decizia, nu stiu cat de inspirata, sa nu fac nicio schimbare la pauza si sa-l las doar pe Rada in centrul apararii. Am ales, insa, sa ii zis lui Paraschiv sa stea cat mai retras si sa nu urce cu echipa pe fazele de atac. Trebuia, totusi, sa ii dau si putina sustinere lui Rada in aparare.

In minutul 55, Mvuemba ii centreaza perfect lui Garcia, care era demarcat la marginea careului. Acesta alege insa o solutie neinspirata, incercat sa trimita cu capul spre poarta, si nu a reusit sa trimita cu destula forta, Lazar prinzand mingea fara niciun fel de emotie. In minutul 61, Machado a primit o pasa de la Bud la 35 de metrii de poarta si a incercat din nou sa patrunda printre fundasii giulesteni. A cazut de aceasta data ca urma sa fie prins din urma si a incercat sa suteze de pe la 25-27 de metrii, insa a trimis mult peste transversala. Minutul urmator, Surdu l-a vazut pe Lazar putin iesit din poarta si a incercat sa-l surprinda cu un sut cu bolta. Mingea s-a dus foarte bine, portarul nostru a sprintat inapoi spre poarta, a sarit, incercand sa ajunga la ea, insa nu a reusit. Din fericire aceasta a nimerit transversala si a ricosat inapoi in teren. Pericolul a ramas, deoarece Cassio, abia intrat pe teren, A ajuns primul la minge si a trimis cu capul. Deja ziceam in mintea mea "Gata. Asta a fost", insa, surprinzator, brazilianul a ratat cadrul portii dintr-o pozitie simpla, trimitand pe langa poarta si atragand numai fluieraturi si injuraturi din partea suporterilor. Imediat dupa, am efectuat toate schimbarile. I-am scos de pe teren pe Bacila, Cardoso si Vranjes si i-am bagat in joc pe Rusu, Dodja si Ologu.

In minutul 70, am beneficiat de o lovitura libera din banda dreapta, pe care avea sa o bata Machado. Brazilianul a centrat spre bara a doua, unde venea in viteza Bud. Atacantul nostru a sarit si a trimis puternic mingea cu capul pe coltul scurt, lasandu-l fara replica pe Trigueira, 1-2! Jucatorii de pe teren s-au bucurat fara retinere, insa eu am fost mai modest pe banca, amintindu-mi de momentul in care Meme Stoica s-a bucurat la un gol in Giulesti si a fost scuipat pe fata de suporterii din tribuna. In minutul 85, Rusu a trimis o pasa de senzatie pe culoar lui Machado, care a pacalit pasul la ofsaid al adversarilor si a scapat singur cu portarul. A intrat in careu si a sutat la firul ierbii pe coltul lung, insa Trigueira a avut un reflex miraculos si a reusit sa respinga mingea. Pste doar un minut, Mvuemba a incercat din nou un sut din afara careului, insa a trimis pe deasupra portii, primind si el injuraturi din partea fanilor. In minutul 92, ultimul de prelungire, Rusu a fost neglijent in fata propriului careu si a fost deposedat de Cassio. Brazilianul a intrat in careu si a sutat pe coltul scurt, insa mingea a nimerit bara, dupa care a fost prinsa de Lazar. Cum am repus mingea in joc, Rusu a gresit din nou, de data aceasta la vreo 40 de metrii de poarta, fiind blocat de Bozovic. Muntenegreanul a condus mingea cativa metri, dupa care i-a pasat pe culoar lui Surdu. Atacantul a scapat singur spre poarta, a intrat in careu si a sutat pe coltul scurt. Lazar era din nou batut, insa mingea a nimerit inca o data bara, urmand sa fie prinsa de portarul nostru.

Peste doar cateva secunde, arbitrul a pus capat meciului, iar jucatorii Rapidului au ramas intinsi pe gazon, in timp ce ai nostrii se duceau spre vestiare. Nu se bucurau foarte tare pentru ca stiau si ei ca au avut un noroc imens la ultimele doua faze. Pana sa ajung la tunelul dinspre vestiare, am facut un gest, nu stiu cat de inspirat, ridicand mainile in aer si aplaudand galeria adversa. Acestia nu au fost foarte incantati de gestul meu, alegandu-ma si eu cu cateva injuraturi din partea acestora. Paraseam, asa dar, Giulestiu cu toate cele 3 puncte, pregatit pentru returul de foc cu Lech Poznan.

1k76_c48_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

un meci bun, o echipa cu o oarecare asemanare ca si disciplina si joc ca cei de la Poznan L. Scorul este acelasi care iti trebuie pentru o calificare. Ai mai castigat la posesie dar din nou raportul suturilor nu e prea satisfacator, dar daca ai zis ca vrei sa ajungi cat mai aproape de poarta cu minge "la picior" atunci e ok si asa, insa sa fii si atent la condtiile meteo si lungimea terenului.

bafta

Link to comment
Share on other sites

Eram in autocarul echipei, indreptandu-ne inapoi spre Targu Jiu dupa victoria cu Rapid, cand ma suna varu'. In mintea mea "Nu mai avea rabdare pana maine sa-mi zica ca am avut bulan". Ii raspund eu:

-ia zi vere!

-Ba, voi cred ca asa ati castigat si campionatu', numai cu bulan.

-(rad putin). Ce vrei ma? Daca estem buni.

-Hai ma, da-o-n mortii ei de treaba, am dat 2-3 bare, a ratat panarama aia de Cassio cu poarta goala.

-Ba, ce vrei? In viata iti mai trebuie si noroc.

-Da ma, da' nici chiar asa. Voi ati avut 3 ocazii tot meciu' si ati dat doua goluri. Noi am avut ocazii cacalau si am dat doar unu.

-Noi suntem mai eficienti.

-Da...si ma oftica si ca am jucat cu un om in plus.

-Ma, tu nu te enerva ca am avut noi bulan, enerveaza-te ca sunt ai tai praf. Pai Cassio ala e atacant daca da cu capu' pe langa cu poarta goala?

-De ala mai zici, ca a intrat in repriza a doua. Da' de prostu ala de Surdu ce sa mai zic? Ca n-a facut un drac tot meciu.

-Ala...lasa ca ma gandeam sa il iau eu, ca imi place de el (apoi ma bufneste rasul)

-Pai ia-l! Ce mai stai pe ganduri? Daca nu, vorbeste si tu cu o alta echipa sa il ia la ei si sa scapam dracu' de el.

-(continui sa rad) Hai ma ce ai cu el? El se daruieste omu', alearga mult.

-Da-l in mortii lui, sa alerge la olimpiada la maraton daca are chef de alergat si sa se lase dracu' de fotbal, ca nu e de el.

-Ce sa-i faci ma? Va descurcati si voi cu ce aveti.

-Ba, da' recunoaste! Ati avut si bulan.

-Da ma, daca vrei sa zic. Da, am avut si bulan, poate ca meritati si voi macar un punct amarat acolo.

-Asa, acuma ma simt bine (rade si el)

-Macar am trecut cu bine de "echipele mici", acu' sa vad ce fac in Polonia.

-Nu stiu ce sa zic. Daca ii bateati acasa aveati un avantaj, da' asa la scor egal...mai ales ca ati primit si gol.

-Ba, mie nu imi e de chestii d'astea, ca trebuia sa dam nu stiu cate goluri si ca nu stiu ce. Toata treaba e cum te descurci in momentu' ala, pe teren. E greu, ce-i drept, poate cel mai greu meci de pana acuma. Ca noi si cu estonienii si cu Dinamo Zagreb am batut in tur si in retur eram deja favoriti. Acuma sper sa nu le pice increderea daca am facut egal in tur.

-Lasa ma, ca ii bateti voi. Nici cand ati jucato cu croatii nu era lumea sigura ca o sa va calificati, da' ia-ati batut si la ei si acasa. Asa puteti sa ii bateti si pe Lech.

-Sa dea Dumnezeu.

-Bine vere. Hai ca ma urc si eu in taxi acuma sa ma duc si eu acasa. Ne mai auzim.

-Bine ma. Hai, vorbim, salut!

-Salut!

Un rezultat bun obtinut in Giulesti, insa greul abia acum vine. Meciul care poate rescrie istoria clubului urma sa se joace peste doar cateva zile. Vom vedea atunci daca tot ce am realizat pana acum chiar a fost "bulan" sau daca avem intr-adevar fata de echipa mare.

Link to comment
Share on other sites

Lech - Pandurii, totul sau nimic!:

Anul trecut am reusit, impotriva tuturor sanselor, sa o eliminam pe Nice din play-off-ul Europa League si sa mergem in faza grupelor. Anul acesta avem acelasi obiectiv: sa dam statisticile peste cap, sa-i eliminam pe polonezi si sa mergem in premiera in grupele Ligii Campionilor. In vestiar era o liniste apasatoare, toti jucatorii stateau precum niste statui, privind in gol, realizand si ei importanta acestui meci. Inainte sa iasa pe teren, am tinut sa le zic cateva cuvinte:"Ascultati. Am reusit pana acum un parcurs european foarte bun. Nimeni nu se astepta ca noi sa o facem, insa am facut-o. Si nici astazi nu se asteapta nimeni sa realizam vreo minune. Si trebuie sa va spun, chiar daca nu facem vreo minune, nu conteaza.". Atunci toti s-au uitat cu niste fete dubioase la mine. Erau ceva de genu' "wtf???". Apoi am continuat:"Asa este. Ati auzit bine. Nu suntem favoriti sa ne calificam si nu va fi nicio tragedie daca nu o facem. Nu o sa moara nimeni daca ratam calificarea si jucam inca un an in Europa League, pentru ca oricum e o performanta notabila. Nu vreau sa iesiti tensionati pe teren. Nu vreau sa stati 90 de minute cu gandul ca "trebuie sa ne calificam". Nu. Vreau sa iesiti pe teren si sa jucati liber, fara nicio retinere, sa riscati mult si sa nu va pese in cazult in care puteti primi gol pe seama acestor riscuri. Vreau sa jucati de placere, ca si cum v-ati fi reintalnit cu totii dupa ani intregi si puteti sa jucati doar acest meci impreuna si sa il faceti unul memorabil. Jucati pentru voi, ca si cum orice altceva nu ar conta. Haideti! Sa facem un meci pe care sa-l tinem minte.". Cu totii s-au ridicat zambind de pe scaune si au inceput sa se incurajeze intre ei. Simteam ca sunt mai uniti ca niciodata. Si de asta aveam si nevoie. Iata cele doua echipe:"

1j7i_868_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Cum am deschis usa vestiarului, se auzea puternic zgomotul fanilor polonezi, veniti in numar mare la meci. Erau nu mai putin de 40.000 de spectatori in tribunele stadionului Bulgarska. Cum am iesit pe teren, se simtea ca si cum toata acea galagie te apasa puternic pe umeri, puteai simti cum ti se facea pielea de gaina si cum iti tremurau picioarele. Era o atmosfera cum nu am mai trait pana in acel moment in toata cariera mea. Surprinzator, noi am inceput cu ocaziile. In minutul 2, Vranjes a batut o lovitura de colt pasandu-i lui Brata, care era demarcat la linia de 16 metrii. Acesta a sutat cu dreptul pe coltul scurt, insa mingea a trecut pe langa bara. Dupa reluare, portarul a degajat mingea spre mijlocul terenului, insa acelasi Brata a venit din viteza si a respins mingea din fata lui Murawski, spre Machado. Fundasul stanga Sikora a fost, insa, mai bine plasat si a reusit sa ajunga primul la minge, insa Machado a venit hotarat din spate si l-a deposedat. A intrat apoi in careu si a sutat puternic din unghi pe coltul scurt, insa in plasa laterala. In minutul 9, Bacila il urmarea pe Stilic, care fugea in banda cu mingea la picior. Mijlocasul nostru a bagat piciorul in fata acestuia, a lovit mingea, insa apoi a fost impiedicat involuntar de catre acesta si a cazut destul de rau, acuzand dureri mari in zona coastelor. dupa ce l-a adus la margine, medicul a dat verdictul neplacut "Nu mai poate". Am fost nevoit sa il bag in teren pe Rusu in locul sau. Astfel, el fa juca in aparare, iar Barboianu va fi urcat in linia mediana.

Timpul trecea, iar polonezii sateau departe de poarta noastra. Dupa jocul lor, pareau ca vor sa tina de un 0-0, insa era greu de crezut ca renunta deja la ofensiva. In minutul 17, Vranjes a executat o lovitura libera din banda stanga. Desi era o pozitie pentru centrare, bosniacul a incercat sa il surprinda pe portarul polonezilor si sa traga la poarta, insa mingea a trecut putin peste transversala. Dupa ce a degajat portarul, Paraschiv a trimis puternic cu capul, lansandu-l pe Machado. Wolakiewicz era insa mai bine plasat si a reusit sa intercepteze mingea. Brazilianul nostru a reusit sa-l deposedeze pe fundasul polonez si sa scape singur spre poarta. Din fericire, polonezul, in loc sa il urmareasca pe atacantul nostru, a inceput sa reclame fault, lasandu-l pe Machado complet singur. Atacantul a sutat din nou pe coltul scurt, insa de aceasta data a reusit sa prinda cadrul portii, deschizand scorul, 0-1! Intreg stadionul a inceput atunci sa fluiere si sa huiduie jocul jalnic al echipei lor favorite, in timp ce noi ne bucuram de mama focului, jucatorii pe teren, iar noi restul pe margine.

Polonezii erau k.o.. Nu reuseau sa faca nimic. In minutul 28, Vranjes a centrat pe bara a doua in urma unei lovituri de colt. Mingea a ajuns la Pintilii care a trimis cu capul peste portarul advers, insa mingea a nimerit bara transversala. In minutul 31 abia, au reusit si cei de la Lech o ocazie notabila. Baran a sutat de pe la 20 de metrii de poarta, insa balonul a trecut peste poarta. Peste doar 4 minute, Stilic a prins un sut in forta din unghi din interiorul careului, insa torpila acestuia a trecut putin pe langa poarta. Gazdele deveneau din ce in ce mai periculoase. In minutul 39, Sernas a trimis si el o ghiulea de la 30 de metrii, insa Lazar a avut un reflex spectaculos si a reusit sa respinga in corner. La acea lovitura de colt, Swierk a fost gasit cu o centrare pe coltul lung, insa acesta a trimis cu capul pe deasupra portii. In minutul urmator, Brata a reusit o patrundere in viteza in banda stanga si a ajuns in pozitie numai buna de centrare. A trimis mingea pe coltul scurt, unde venea in viteza Bud. Atacantul nostru a plonjat cu capul inainte, a deviat spectaculos mingea pe coltul scurt si l-a lasat fara replica pe Frackowiak, ducand scorul la 0-2! Intreg stadionul a innebunit de furie. Ne era si frica sa ne mai bucuram pe margine, sa nu ne trezim cu cine stie ce obiecte zburand in directia noastra. Cei de pe teren, insa, s-au bucurat fara retinere, facand o gramada peste marcatorul golului.

In minutul 42, Sadzawicki a incercat sa reduca din avantajul nostru cu un sut de la 18 metrii de poarta, insa a trimis si el peste poarta, spre disperarea antrenorului sau, care tipa de zor la echipa sa. Aceea a fost ultima faza a primei reprize. Aveam un avantaj cat se poate de comfortabil la pauza, iar pentru prima oara in aceasta dubla mansa suntem priviti ca favoriti. La vestiare, doar i-am felicitat pe jucatori, spunandu-le ca au jucat perfect si ca sa o tina tot asa.

Repriza a doua a inceput mult mai echilibrat, jucandu-se minute bune pana la prima ocazie de gol. In minutul 56, Machado avea un culoar perfect pentru o pasa la Barboianu, care era gata sa sprinteze pe culoar. Acesta a preferat, insa, sa continue cu mingea la picior si sa traga de la 16 metrii. Egoismul l-a tradat in cele din urma, sutul trimis de el fiind foarte slab, portarul prinzand fara probleme. In minutul 59, Sernas i-a pus mingea pe sut lui Murawski in pozitie laterala, la vreo 12 metrii de poarta. Mijlocasul a tras cu sete pe coltul scurt, nelasandu-i nicio sansa lui Lazar si reducand din avantajul nostru, 1-2! Intreg stadionul a exultat, crezand cu totii ca acesta avea sa fie "turning point-ul" de care echipa lor avea nevoi pentru a reveni in joc. Mai era jumatate de ora si mai aveau de marcat doua goluri, chestie care nu e chiar imposibila. Imediat dupa reluarea jocului, Vranjes ii trimite o pasa ideala pe culoar lui Machado, care scapa din nou singur cu Frackowiak. Brazilianul nu si-a putut pastra calmul in fata portarului gazdelor si a huiduielilor publicului si a trimis pe deasupra portii. In minutul 64, Stilic a executat o lovitura libera din banda dreapta si l-a gasit pe coltul lung pe Sernas. Atacantul lui Lech a trimis periculos cu capul pe coltul lung, insa mingea a trecut pe langa poarta. Dupa aceasta faza am facut si ultimele doua schimbari. I-am bagat in teren pe Ologu si pe Paun in locul lui Vranjes si Barboianu.

In minutul 67, Rada a trimis o centrare surprinzatoare pentru Paun, iar mijlocasul dreapta scapa singur in Banda dreapta. Ajuns in dreptul careului, a pasat in interior spre Machado, care venea in viteza din spate. Brazilianul a pus latul la pasa lui Paun si a trimis mingea in poarta pe coltul scurt, 1-3! Atacantul a zbughit-o apoi spre banca tehnica, unde am sarit cu totii pe el, intr-un mare gest de fericire. Intre timp, polonezii erau cazuti pe teren, constienti ca soarta calificarii era deja hotarata. Au avut o sansa mare de calificare, insa i-au dat cu piciorul. Polonezii erau darmati psihic, iar noi am continuat sa atacam. In minutul 70, Cardoso a centrat din corner in centrul careului, unde se afla Pintilii. Fundasul a deviat pe spate, insa mingea a trecut putin pe langa poarta. Peste 3 minute, Sernas a mai avut o rabufnire cand a preluat mingea, l-a depasit in viteza pe Rada si a intrat in careu. A sutat apoi pe coltul lung, insa a trimis pe langa poarta.

Pana la final, polonezii nu au mai avut energia si moralul sa mai poata ataca, iar nici noi nu am mai fortat, ceea ce insemna un singur lucru: AM REUSIT! Ne-am calificat in grupele Ligii. Imediat dupa fluierul final, am intrat toata echipa pe teren, sarbatorind fiecare cum ne venea. Polonezii au ramas intinsi pe gazon secunde bune, iar am continuat sa sarbatorim pe teren, apoi in vestiare, apoi in autocarul echipei, pana si in avion a doua zi dimineata. Reusisem ceva ce nu multe echipe din Romania se pot lauda ca au reusit, calificare in grupele celei mai prestigioase competitii europene. Pandurii au devenit si ei un nume in fotbalul european!

13n8_692_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

echipa ta a jucat exact cum trebuia. Am nimerit unul din marcatori (poate nici nu erga greu) si ai avut scorul pe care te-am sfatuit sa incerci sa-l obtii: sa conduci cu 0-2. Nu s-a terminat 1-2 cum ma asteptam, ci 1-3 dar mai bine pentru tine si pentru moralul jucatorilor tai.

Bravo si bafta!

S-a vazut ca echipa a jucat altceva fata de tur: posesie mai buna, mai multe ocazii, au alergat cat gazdele.Foarte bine!

Link to comment
Share on other sites

echipa ta a jucat exact cum trebuia. Am nimerit unul din marcatori (poate nici nu erga greu) si ai avut scorul pe care te-am sfatuit sa incerci sa-l obtii: sa conduci cu 0-2. Nu s-a terminat 1-2 cum ma asteptam, ci 1-3 dar mai bine pentru tine si pentru moralul jucatorilor tai.

Bravo si bafta!

S-a vazut ca echipa a jucat altceva fata de tur: posesie mai buna, mai multe ocazii, au alergat cat gazdele.Foarte bine!

am fost clar peste Lech, se vedea din primele minute ca nu or sa faca mare lucru...despre marcator, da, era simplu de prezis ca o sa dea gol Machado :D...omu' ala e o bestie :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy