Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


One More Romanian Story


gaby4geo

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply
  • 4 weeks later...

(imi cer scuze pentru intarziere)

Stateam acasa si ma uitam pe internet la poza cu mine alaturi de jucatorii sarbatorind pe stadionul Municipal castigarea primului titlu de campioni din istoria clubului si ma gandeam "Tot nu-mi vine sa cred ca s-a intamplat". A fost acel moment in viata in care ma puteam uita de sus la celelalte echipe din campionat fara sa ma simt ca un inganfat. Momentul unic in care iti dai seama ca ai realizat ceea ce ti-ai propus cand ai plecat la drum. Momentul in care ai dat peste cap toate statisticile, in care reusesti sa-ti indeplinesti un obiectiv din pozitia de outsider. Cand te uiti pe internet la toate ziarele de sport si vezi toate titlurile care iti ridica echipa in slavi si care te caracterizeaza ca fiind antrenorul atotputernic si atotcunoscator, e momentul acela de fericire absoluta, in care simti ca nimic nu te-ar putea intrista sau supara.

Dupa ce mi-am mai revenit din starea aceea visatoare, imi reamintesc ca urma sa aiba loc tragerea la sorti pentru turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Fiind la debutul in cupele europene, ma asteptam la un adversar cu nume, insa in turul 2 nu sunt echipe cu nume atat de sonore.

Cum extragerea continua, deja scapam de unele nume mai grele, cum ar fi BATE Borisov, Anorthosis Famagusta sau Sparta Praga. Inca mai ramasesera adversari grei, gen Lech Poznan, Dinamo Zagreb, Rosemborg, Hapoel Tel-Aviv si Partizan, deci nu puteam sta linistit, stiind ca vom avea parte de un adversar usor. In cele din urma fusese extrasa din urna Levadia, din Estonia, la care mi-am zis in mintea mea "Daca era Steaua la tragerea asta, sigur pica cu astia". Apoi, oficialul UEFA a extras urmatoarea bila, a desfacut-o si a intors hartia cu numele echipei cu fata catre camere, cand am vazut "CS Pandurii Targu Jiu". Cand am vazut, nu mi-a venit sa cred, de la prima participare in cupele europene sa iti pice un adversar mai mult decat accesibil. La cateva secunde dupa, am primit un telefon chiar de la patronul echipei, d-ul Condescu. Am raspuns si fara sa ma mai salute, m-a intrebat:

-Ai vazut?

-(stiind despre ce e vorba) Am vazut, normal.

-Iti dai seama ce ocazie avem? Chiar putem sa ne calificam in faza urmatoare, iar daca, Doamne' fereste, pierdem atunci, jucam macar in play-off la Europa League. Iti dai seama ce sansa avem?

-Da. Chiar putem sa realizam ceva mare pentru un debut.

-Gabi, sa iei chestia asta cat se poate de serios. Nu se pune problema sa pleci daca nu ne calificam, insa nu o sa fiu foarte intelegator daca dam cu piciorul la sansa asta. Deci te rog, pregatestei pe baieti cat poti de bine si de serios, nu vreau sa ratam o ocazie ca asta.

-Bineinteles. Baietii vor fi 100% pentru dubla mansa.

-Asa. Astept sa vad o calificare frumoasa.

-Nu va faceti griji, nu o sa fiti dezamagit.

-Bine. Vorbim mai tarziu. O zi buna.

-La revedere.

In mintea mea, dupa ce a inchis, "Grozav. Chiar aveam nevoie de mai multa presiune".

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit venise si ziua marelui meci, debutul "pandurilor" in cupele europene, Cat eram in vestiar, ma asteptam sa vad pe fata baietilor ceva emotii, ingandurare, poate chiar teama, insa spre fericirea mea, i-am vazut foarte detasati, razand, glumind, complet neafectati de importanta meciului, asa cum trebuiau sa fie. Pana sa iasa pe teren, am simtit insa nevoia sa le atrag atentia cu privinta la importanta partidei:"Ma bucur ca va vad veseli, insa sa nu ne detasam prea mult. Ramaneti concentrati pe ceea ce avem de facut, sa castigam. Sa le aratam la estonieni cine sunt Pandurii!". Acestea sunt si echipele de start:

1o19_388_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Meciul a inceput destul de calm, nici noi, nici adversarii nu ne-am aruncat din prima catre a marca. In minutul 5, fundasul advers Tovstik l-a pus la incercare pe Lazar cu un sut de la distanta, insa portarul nostru a prins fara nicio problema. In minutul 7, Brata ne-a dat ceva emotii cand a ramas intins pe gazon la marginea terenului, insa a revenit in joc peste doua minute dupa ce a primit ingrijiri medicale. In minutul 15 Machado a primit o pasa la 17 metrii de poarta, a facut cativa pasi si a sutat la poarta, insa a facut-o slab si portarul advers prinde fara probleme. Imediat dupa, antrenorul advers a luat o decizie surprinzatoare, alegan sa-l inlocuiasca pe Tovstik cu Kaldma. Fundasul a iesit de pe teren foarte nervos si i-a aruncat si cateva cuvinte, cred eu, "grele" antrenorului sau.

In minutul 21 Barboianu a trimis o centrare foarte buna din banda dreapta, mingea a ajuns la Bud care a reluat cu capul spre poarta, insa a facut-o chiar pe centru, iar portarul a prins fara probleme. Peste doar 2 minute, apararea noastra este neglijenta si ii ofera lui Rooba un culoar mare pentru o pasa la R.Kutt. Acesta scapa singur cu Lazar si il invinge cu un sut pe coltul lung, 1-0 pentru Levadia. Nici nu am inceput bine jocul de la mijlocul terenului si Vranjes a si pierdut mingea la un duel cu Rooba, insa din fericire, atacantul a ales varianta unui sut de la distanta si a trimis mult peste poarta.

Dupa acea faza, s-a vazut statutul de echipa mica pe care il are Levadia. Estonienii s-au sa mentina mingea in posesia lor cat mai aproape de propria jumatate de teren si nu am reusit sa ne mai creem vreo ocazie concreta. In minutul 43, din pacate, Pintilii a cazut ca secerat dupa o intrare tare a marcatorului golului gazdelor, R.Kutt, si am fost nevoit sa il inlocuiesc cu Rusu. Peste 3 minute arbitrul a fluierat finalul primei reprize, o repriza in care am aratat o fata total diferita fata de sezonul trecut. Nu mai aveam acea dorinta de a castiga, acel joc care ne-a facut campioni, iar asta le-am si transmis baietilor la pauza. Pe langa asta, am efectuat si ultimele doua schimbari, scotandu-i de pe teren pe Vranjes si Cardoso, care pareau ca sunt adormiti pe teren, pierzand foarte multe mingi si gresind multe pase, si i-am introdus pe teren pe Ologu si pe tanarul togolez Dodja.

In repriza a doua am inceput mai tare. La doar 3 minute de la lovitura de start, Bud si Machado au reusit un un-doi de toata frumusetea, primul reusind sa scape singur cu portarul. Suteaza dupa aceea pe coltul scurt, insa o face in plasa laterala. In minutul 54, Brata centreaza pe prima bara in urma unei lovituri de colt, acolo apare Rusu care trimite puternic cu capul pe coltul scurt, mingea loveste bara si intra dupa aceea in poarta, 1-1! Dupa aceasta, meciul a devenit foarte plictisitor, ambele echipe jucand foarte precaut, neincercand sa se arunce in atac pentru a forta golul.

In minutul 70, Serediuc a obtinut o lovitura libera in partea dreapta. Tot el a executat, centrand pe centrul careului, acolo unde se afla Bud, care a trimis cu capul pe coltul din stanga al portarului si a reusit sa duca scorul la 1-2! Atunci, eu, alaturi de intreaga banca tehnica, am avut o rabufnire de fericire, sarind cu totii de pe scaune si tipand cat ne tineau plamanii. De partea cealalta, antrenorul gazdelor a avut o reactie nervoasa la adresa jucatorilor sai, si nu il condamn, pentru ca daca te uitai la ei, zici ca jucau in scarba.

In minutul 74, Serediuc a reusit o cursa frumoasa in banda dreapta si a centrat pe coltul scurt, acolo unde se alfa Machado. Fundasul advers, Piiroja, a reusit insa sa ii ia fata jucatorului nostru si sa respinga, insa a facut-o in proprie poarta, ducand scorul la 1-3! Aici a aparut si un moment comic, autorul golului si portarul certandu-se unul pe altul, fiecare dand vina pe celalalt pentru incasarea golului.

Peste 5 minute, Rada a trimis o pasa perfecta pe culoar pentru Machado, acesta a condus mingea pana la linia de fund a terenului, de unde a pasat in fata portii pentru Bud. Atancantul a preluat simplu si a inscris cu calm cu latul pe sub portarul advers, ducand scorul la un incredibil 1-4, dupa ce la pauza era 1-0 pentru gazde. In minutul 83, Ologu si-a incercat si el norocul cu un sut de la distanta, insa a trimis putin pe deasupra portii. In minutul 87, Novikov a trimis periculos cu capul in urma unei lovituri libere, insa mingea a trecut pe langa poarta aparata de Lazar. In minutul 93, arbitrul a pus capat partidei, iar noi am explodat de fericire pe teren, in urma unei reprize secunde de vis, iar calificarea in turul 3 parea deja o formalitate.

173k_ccb_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit mai gaby...hai cu calificarea in grupe:D..bafta pe viitor si daca poti tu un print cu Serediuc..

am avut ceva probleme in ultimele luni cu casa, care a fost in santier...iar pc-ul a fost bagat in niste cutii si depozitat acasa la un vecinm deci nu prea am avut acces la el o perioada de timp :D

atunci cand am putut sa joc, insa nu am avut timp sa postez ai vazut ca am revenit si am recuperat un sezon intreg..insa la asta nu am mai reusit sa joc de cateva saptamani bune

p.s. o sa pun in scurt timp si un SS cu Serediuc ;)

Link to comment
Share on other sites

Supercupa Romaniei:

Pe 21 iulie, la doar o zi dupa ziua mea de nastere, urma sa ne luptam cu castigatoarea editiei trecute de Cupa Romaniei, CFR Cluj, pentru a castiga prima supercupa din istoria clubului. Meciul avea sa aiba loc la Bucuresti, pe National Arena. Deci, nu ma asteptam sa spargem recordul de audienta a stadionului, pentru ca atat noi cat si CFR-ul, pe langa faptul ca suntem din afara capitalei, nici nu aveam suporteri atat de infocati incat sa vina sa ne sustina in numar mare la meciurile din afara orasului.

Atuul pe care ma bazam in aceasta Supercupa este ca CFR-ul in vara asta isi modificase total linia ofensiva, in primul 11 al clujenilor aparand Chibulke, Lasimant si Maierhofer, trei jucatori care nu au jucat niciun meci oficial impreuna. Ca tot am trecut la jucatori, iata si cele doua echipe de start:

ya6q_22b_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Clujenii au inceput tare. In minutul 2 Panin a trimis o centrare periculoasa din banda dreapta. Pericolul nu a constat in faptul ca era cineva demarcat in careul nostru, ci ca mingea sa dus direct inspre poarta lui Lazar. Din fericire, portarul nostru a reusit sa se redreseze si sa respinga mingea in lateral, de unde Dodja a degajat in corner. Eriksson a batut cornerul, insa Dodja a fost pe faza si a reusit sa respinga din nou in corner. Acelasi Eriksson a batut si a doua oara, insa de aceasta data Brata a respins mingea in fata pana la Ologu, Iar acesta ia dat o pasa excelenta pe culoar lui Machado, care se afla liber in banda dreapta. Brazilianul a condus mingea pana in dreptul careului advers, de unde a centrat la firul ierbii spre Bud, care se demarcase in centrul careului, si la invins pe Budai cu un sut la vinclul portii. Asadar, 1-0 in minutul 4, in urma unui contraatac ca in curtea scolii.

Am continuat sa ramanem pe atac, iar in minutul 7, acelasi Bud a primit o pasa in interiorul careului de la Brata, insa sutul sau dintr-o bucata sa dus pe langa poarta. Peste doar un minut, acelasi Bud a primit o pasa in afara careului de la Machado, insa din nou a ales sa traga la poarta si a facut-o ineficient, trimitand pe deasupra transversalei. CFR-ul parea total deconectata de la joc, toate atacurile lor care pareau mai amenintatoare se terminau prin cate o pasa data aiurea la vreo 30-40 de metrii de poarta. Se vedea cat se poate de clar ca jucatorii din atac nu se cunosteau unul pe celalalt indeajuns de bine incat sa poata combina cu lejeritate. Noi, in schimb, ne-am multimit sa mentinem mingea in posesia noastra, fara a forta marcarea inca unui gol.

In minutul 45, Balaj a pus capat primei reprize, o repriza care te facea sa te intrebi "Cum au castigat ma astia cupa, ca nu joaca nimic?". La vestiar nu am avut multe sa le transmit jucatorilor mei, decat ca sa o tina tot asa si sa nu forteze pe faza ofensiva decat pe contraatacuri, in rest sa tina de minge. De asemenea, la pauza am efectuat si prima schimbare, scotandu-l din teren pe Barboianu si introducandu-l in locul lui pe Rusu.

In minutul 50, CFR-ul a avut prima ocazie mai adevarata, care sa vina si cu intentie, cand Eriksson a sutat de la 25-30 de metrii de poarta, insa balonul a trecut la cativa centimetrii pe deasupra portii. In minutul 65, acelasi Eriksson ne-a luat prin surprindere, trimitand o pasa foarte frumoasa pe culoar lui Lasimant, insa francezul si-a batut joc de pasa coechipierului sau, trimitand la cativa metrii bun pe langa poarta dintr-o pozitie destul de buna. In minutul 69 am efectuat si ultimele doua schimbari, scotandu-i de pe teren pe Bud si pe Brata si bagandu-i in locul lor pe Voine si C.Cristea.

Meciul a continuat in aceeasi maniera, noi mentinand posesia mingii cat de mult puteam si CFR-ul incercand sa is creeze ocazii, insa esuand de fiecare data. Prin minutul 90 deja ma gandeam "Bine ca nu a venit multa lume la meci ca incepeau sa ne huiduie la cum s-a jucat.". In minutul 94, Machado ii fura mingea la mijlocul terenului lui Rada si pleaca de unul singur catre poarta adversa, nemaiavand niciun adversar in fata. Brazilianul a intrat in careu si a tras pe coltul scurt, insa mingea a trecut pe langa poarta. La faza imediat urmatoare, acelasi Lasimant a primit inca o pasa pe culoar in banda dreapta si a ajuns intr-o pozitie buna pentru o centrare. A trimis mingea spre centrul careului, insa Rusu a reusit sa degajeze mingea in aut. CFR-istii s-au grabit sa repuna mingea in joc, insa nu au mai avut timp, pentru ca centralul a pus capat, probabil, uneia din cele mai plictisitoare meciuri din istoria Supercupei Romaniei.

Desi spectacolul a lipsit cu desavarsire, asta nu ne-a impiedicat sa ne bucuram pentru castigarea celui de-al doilea trofeu din istoria clubului.

ofwh_b81_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Nici nu am apucat sa ma urc in autocarul echipei pentru a ne introarce la Targu Jiu, ca si primesc un telefon de la varamiu'. Normal, cine putea sa ma sune dupa ce facem si noi un meci mare?:

-Bai vere! Ati luat campionatu', ia-ti batut pe aia in preliminarii, luati acuma si supercupa. Voi nu va mai opriti?

-Ce vrei ma? Daca estem buni (sper sa va dati seama ca am scris cu intentie asa)

-Daaa...cine mai e ca voi?

-Pai daca stai sa te gandesti, in momentu' de fata nu mai e nicio echipa in Romania asa ca noi.

-Da' chiar stau si ma gandesc cateodata "Uite ma astia care acu' doi ani se chinuiau sa scape de retrogradare castiga tot". Deci asa ascensiune nu cred ca am vazut. Poate la CFR, da' la aia s-au bagat bani calumea ca sa faca performanta, voi v-ati descurcat cu ce ati avut.

-Ce vrei vere? Am pus mult suflet, am avut multa daruire, am avut si ceva noroc, nu pot sa zic ca nu. Si nu vorbesc despre mine, ma refer la toata echipa. Toti am facut ce am facut cu sufletu'. Nu pentru bani.

-Ma, daca o iei asa, nu neaaparat daca bagi bani iese ceva calumea. La Steaua de exemplu baga Becali bani o gramada si cand au castigat ei ultimu' campionat? Nici nu mai tin minte.

-Ma, e diferenta intre ce facem noi si ce face Steaua. Adica la Steaua stii si tu cum e, acolo poti sa ai toti banii din lume, si ca antrenor si ca jucator, ca tot nu poti sa lucrezi cum trebuie. Cu Becali patron, nu au aia ce sa obtina, indiferent cati bani ar baga.

-Nu or face ei performanta, da' mai bine ca Rapidu' meu tot o duc.

-La voi nici nu stiu ce sa zic. Nu mai e Rapid echipa aia de altadata, sa vi sa joci si sa pui si suflet in acelasi timp. Si la cati bani baga Copos, ma mir ca inca mai vin jucatori sa semneze cu Rapidu'.

-Pfff, ca si avem mari jucatori.

-Ma, buni, rai, ii aveti. Nici la noi nu sunt vedetele campionatului si uite-i cum joaca.

-La voi e alta treaba ma. Acolo sunt platiti jucatorii la zi, nu au restante, nu are clubu' datorii. Plus ca tu, pe langa Cartu, esti antrenor mare. Cata experienta o avea el, daca joci cu autobaza, ce rezultate poti sa obtii??

-Ma, eu nu ma bag sa ii critic pe altii, fiecare isi castiga meciurile cum stie mai bine. Nici noi nu eram o sperietoare inca de la inceput. A trebuit sa treaca un an-doi ca se ne ia lumea in serios. Pana se fi castigat campionatu', se temea cineva ca juca cu Pandurii? Toate echipele mari, cand stiau ca joaca cu noi, se gandeau doar la victorie, nu concepeau un egal. Daca ramane si la voi un antrenor stabil pentru 2-3 ani, poate Cartu sau poate altcineva, atunci poate sa realizeze si el ceva. Da' la noi cum se concediaza antrenorii pe banda rulanta, cum sa fie echipa respectiva o forta constanta? Sezonu' asta se misca mai bine, sezonu' urmator, daca pleaca antrenoru', nu mai joaca la fel.

-Asta cam asa e. Da' oricum, daca e sa ramana si la noi unu' cosntant', macar sa fie altcineva, nu Cartu.

-Eu ti-am zis, nu ma bag sa ii critic pe ceilalti. Fiecare castiga cum stie el ca trebuie sa castige. Nicio tactica nu e una gresita atata timp cat la sfarsitu' meciului scoti 3 puncte.

-Nu vi ma tu la Rapid intr-o zi?

-Intr-o zi cu soare, nu?

-(rade). NU pe bune acuma. Daca s-ar ivi ocazia, ce ai face?

-(...) Ma e devreme acuma sa ma gandesc. Adica, in primu rand, stii ca eu sunt "caine", nu trebuie sa iti mai zic eu asta. Nu stiu daca m-as vedea vreodata antrenand la vreo rivala.

-Lasa vere, si Rednic era dinamovist, si Andone a fost dinamovist, Lucescu la fel. Si toti au antrenat si pe Rapid. Plus ca ei au avut un trecut la Dinamo si asta nu i-a impiedicat sa vina la Rapid. Tu nu ai niciun trecut cu Dinamo, de ce ar fi asta o problema?

-Nu un trecut direct. Adica nu am jucat la Dinamo, nu am mai antrenat la Dinamo. Da' totusi, nu trebuie sa fii jucat sau sa fi antrenat o echipa ca sa o ai la suflet.

-Si totusi. Cat mi-ai explicat astea, nu ai zis ca nu ai vrea.

-Mmm.

-Hai nu o mai lungi. Uite, stiu ca tu esti dinamovist de cand aveai 4-5 ani, stiu ca eu am vrut sa te fac de atatea ori sa tii cu Rapidu' si tu ai zis ca nu. Da' stiu si ca nu ai avut vreodata ura pe echipa, cum ai de exemplu pe Steaua.

-Adica?

-Adica. Nu e nevoie sa te mai intreb, pe Steaua o injurai cu fiecare ocazie cand inca erai suporter, La ei stiu ca nu te-as vedea nici mort. Stiu ca nu le inghiteai deloc nici pe Timisoara sau pe Craiova. Da' niciodata nu te-am auzit vorbind de rau despre Rapid. Nu e nevoie sa intreb pe cine ai alege daca ar fi sa alegi intre Dinamo si Rapid. Da' daca nu ai avea loc la Dinamo si ti s-ar deschide o usa doar la Rapid, nu te cred ca ai spune "Nu ma duc, eu sunt dinamovist".

-...

-Este?

-Ma, nu pot sa iti raspund acuma la asta. Daca pe viitor o sa fie o astfel de situatie, o sa vedem ce va fi. Pana atunci, nu ma gandesc decat la Pandurii.

-Bine vere. Hai ca e deja cam tarziu, ma duc si eu la culcare. Ne mai auzim. Salut!

-Hai salut!

Tot drumul spre casa, pana si acasa, nu imi puteam lua gandul de la ce a zis "daca nu ai avea loc la Dinamo si ti s-ar deschide o usa doar la Rapid, nu te cred ca ai spune "Nu ma duc, eu sunt dinamovist".". Eu ma credeam "caine" de cand de cand ma stiu insa nu m-am imaginat niciodata in situatia asta. Acum incepeam sa ma intreb si eu "Ce as face daca....?"

Link to comment
Share on other sites

Pandurii - Levadia, returul turului 2 preliminar al Ligii Campionilor:

Ma indreptam spre vestiarul echipei, inca gandindu-ma la ce mi-a zis varamiu cu 4 zile in urma. Mi se parea ciudat ca eu credeam in sinea mea ca nu as antrena niciodata vreo rivala de-a lui DInamo, insa atunci cand am fost intrebat de cineva nu am putut sa ii zic "nu" direct. Aproape ca nici indirect. Insa cum stateam eu gandindu-ma, cu mana pe clanta, fara sa fac vreo miscare, vine din spatele meu Paraschiv care ma intreaba:

-S-a intamplat ceva?

-(ca si cum m-as fi trezit din soc) Nu, nimic. Totu' e in regula.

-Sunte-ti sigur? V-am vazut cam ingandurat.

-Nu-ti face griji Sorine, sunt bine. Hai inauntru.

Atunci mi-am zis sa mai las gandurile personale de o parte si sa ma concentrez pe ce e real, adica pe meci. Inainte sa iesim pe teren, le-am transmis baietilor cateva vorbe:"Bine. Stiu ca primul meci l-am castigat, avem avans de 3 goluri, insa nu va culcati pe o ureche. Ati vazut ca in prima repriza ne-au facut sah-mat. Nu vreau sa se intample la fel si azi, indiferent daca primim gol sau nu. Vreau neaaparat sa marcam cel putin un gol. Haideti! Haideti sa-i batem din nou!". Iata si echipele de start:

1ypw_8c9_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Am inceput partida asa cum incepe orice echipa gazda care se respecta, atacand. Bud a reusit o cursa foarte frumoasa si a ajuns in pozitie de centrare in banda stanga. A trimis mingea in careul advers, Kutt a reusit sa respinga, insa a facut-o inspre propria poarta. Din fericire pentru el, a trecut la cativa centimetii pe langa bara. Peste doua minute, Anton a facut o faza de cascadorii rasului. A primit o centrare la 18-20 de metrii de poarta si a incercat o "foarfeca". Executia a parut frumoasa, insa mingea s-a dus prost, trecand la vreo 10 metrii de poarta. La acea faza, toata banca izbucnit in ras, pana si jucatorii de pe teren. Suporterii au fost si ei amuzati, insa l-au aplaudat pe tanarul mijlocas. In minutul 15, gluma a luat sfarsit. C.Cristea a avut o intrare criminala asupra lui Novikov si a fost eliminat imediat de neamtul Felix Brych. Peste doar un minut Saar a primit o pasa in banda stanga, de unde a centrat dintr-o bucata spre centrul careului. Mingea a ajuns la R.Kutt care a trimis cu capul pe spate si l-a lasat spectator pe Lazar care doar a privit mingea intrand in poarta, 0-1! La acea faza am avut o reactie nervoasa la adresa jucatorilor din aparare, care erau preocupati sa ceara ofsaid la arbitrul asistent:"Asa ma, voi stati cu mainile pe sus, ca marcaj face mama! Noi stim sa cerem ofsaid doar."

In minutul 18, am avut si noi o faza asemanatoare. Anton a centrat din banda dreapta, mingea a ajuns la Bud in careul advers, iar acesta a trimis mingea cu capul in poarta. Din pacate, tusierul de pe acea parte ridicase fanionul, iar golul a fost anulat. Peste doar un minut, Cardoso a trimis si el o centrare din flancul stang spre centrul careului, mingea a ajuns la Voinea care a trimis puternic cu capul, inssa putin pe deasupra transversalei. In minutul 21, Vranjes centreaza la prima bara dintrun corner. Mingea este reluata cu capul de catre Rada, insa portarul Tarassu a reusit sa respinga. Mingea a ajuns din fericire la acelasi Rada care a sutat pe langa portarul advers, care era cazut, insa cel care a pasat decisiv la golul estonienilor, Saar, a reusit sa respinga mingea de pe linia portii.

In minutul 31, Cardoso a mai trimis inca o centrare buna, de aceasta data la bara a doua. Mingea a ajuns la Voinea care a trimis mingea cu capul pe coltul lung, reusind sa-l invinga pe portarul advers, 1-1! Peste doar 5 minute, Levadia a beneficiat de o lovitura de colt. Mingea a fost centrata pe coltul scurt la Rooba, care a deviat cu capul spre poarta, insa Lazar a reusit sa respinga peste poarta. In minutul 46, arbitrul german a pus capat primei reprize, deci intram la cabine cu scor egal. La vestiare le-am tranmis baietilor sa se trezeasca la viata, ca daca vom juca si in turul urmator asa, o sa ne facem de ras. La pauza am efectuat si doua schimbari. I-am bagat in teren pe Serediuc si Brata si i-am scos pe Barboianu si Pe Vranjes.

In minutul 51, marcatorul golului, Voinea, si-a incercat norocul cu un sut din afara careului, insa mingea a trecut putin pe langa poarta. In minutul 62 am efectuat si ultima schimbare, l-am scos din teren pe Cardoso si l-am bagat in locul sau pe Dodja. Peste 8 minute, Bacila a reusit o cursa de nota 10 in banda dreapta si a centrat in mijlocul careului, acolo unde era demarcat Brata. Acesta a deviat balonul cu capul pe coltul lung, iar Tarassu era batut, insa mingea a lovit bara laterala si a ricosat inapoi in teren. In minutul 71, la o lovitura libera din banda stanga, din dreptul careului advers, Brata a pasat la firul ierbii pana la Bud, care era demarcat la 16 metrii de poarta. Acesta a prins un sut superb dintr-o bucata, mingea ducandu-se direct la vinclul portii estonienilor, iar scorul a devenit 2-1!

Peste 10 minute, Rada a incercat o executie fantezista. A primit o pasa pe la 35-40 de metrii de poarta de la Anton, din lovitura libera si a incercat sa traga la poarta, iar daca poarta ar fi fost de 3 ori mai inalta, cred ca avea sanse sa nimereasca transversala. Doua minute mai tarziu, Anton a trimis o pasa pe culoar care il viza pe Voinea. In prima faza, portarul advers parea ca are prim-planul si ca va ajunge primul la minge, insa acesta a fost ezitant si a ramas in interiorul careului mic. Voinea a ajuns in cele din urma la minge si i-a pasat in fata portii lui Bud, care venea din spatem insotit de unul din fundasii adversi. Pozitia de sut era buna, insa fiind incomodat de adversar, a trimis mingea peste transversala.

In minutul 87, Novikov era gasit in interiorul careului nostru de catre o pasa a lui Rooba, insa nu a apucat nici macar sa preia mingea calumea, ca a si fost luat pe sus de catre Rusu, iar arbitrul Brynch le-a acordat lovitura de la 11 metrii. Lazar a ghicit directia sutului, insa mingea trimisa de N.Kutt a fost plasata perfect il plasa din stanga portarului nostru, astfel ca nu a putut respinge.

In minutul 93, arbitrul a pus capat partidei, iar Pandurii era calificata in turul 3 preliminar al Ligii Campionilor! Puteam sa fi obtinut victoria in acest meci, insa relaxarea provenita dupa marcarea golului 2 ia facut pe jucatorii mei cam nepasatori cu ocaziile avute, astfel ca nu au reusit sa obtina si victoria odata cu calificarea in faza urmatoare.

1epr_ad0_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Stateam alaturi de jucatori si priveam la tragerea la sorti pentru turul 3 preliminar. Cu totii priveam tacuti, nimeni nu scotea niciun sunet. in mare parte, erau aceleasi nume grele de data trecuta, mai fiind adaugate FC Zurich si Celtic.

Cum extragerea continua, numele nostru tot nu aparea pe hartia din interiorul bilelor din urne. La un moment dat, unul dintre jucatorii nostri exclama:"Astia cred ca ne-au pierdut bila.". Am tras fiecare cate o secunda-doua de ras, insa am revenit rapid la momentul de liniste. Stateam incordati si ascultam la televizor:"Urmatoarea echipa extrasa...Sparta Praga. (...). Iar adversara cehilor va este...Sheriff Tiraspol.".

Incepeam sa credem ca cel de mai devreme avea dreptate, chiar ne pierdusera bila. Dupa aceea, au anuntat la televizor:"Din urna capilor de serii, au mai ramas Dinamo Zagreb si FC Zurich, iar de cealalta parte mai sunt Renova, din Macedonia, si Pandurii Targu Jiu". La care am constatat:"E clar. Orice echipa ar fi, o sa fie foarte greu. Dar, poate se putea si mai rau, cine stie?". Am continuat sa ascult:"Echipa gazda din turul penultimului meci este...Dinamo Zagreb.(...) Iar adversara croatilor va fi...Pandurii Targu Jiu."

Atunci, pe fata fiecaruia s-a instalat o privire ingrijoratoare. Cu totii stiau ca ii vor astepta doua meciuri foarte tari. Atunci am decis sa rup tacerea:"Ei! Ce credeati, ca o sa picam iar cu un adversar slab? Nu eram capi de serie deci nu aveam cum sa cadem cu o echipa usoara. Sa zicem mersi ca nu e mai rau. Oricum, trebuie sa ne mai adunam, pentru ca nu vreu o prestatie cum am avut in retur cu estonienii. Vreau de data asta sa fiti 100% concentrati pe meciurile astea. Am reusit sa castigam campionatul, desi nu ne dadea nimeni nicio sansa, putem sa ii eliminam si pe croati. S-au intamplat in fotbal si surprize mai mari. Cat timp suntem pregatiti si concentrati, putem sa invingem orice echipa."

Link to comment
Share on other sites

Prima etapa, FCM Tg. Mures - Pandurii:

Reincepe nebunia! Sezonul 2013-2014 ma gaseste tot pe banca pandurilor. Primul nostru sezon in care incepem cu statutul de campioana a Romaniei. Si, din fericire, incepem contra unui adversar cat de cat accesibil, impotriva FCM-ului. La targ-mureseni il intalnim, pentru prima oara in statutul de adversar, pe Paul Batin, un nume sonor la Targu Jiu in anul in care am preluat echia. Era principala arma ofensiva a echipei pe vremea aceea, inainte sa se intoarca la CFR dupa ce ii expirase imprumutul. Dupa prestatia avuta la noi, cand a marcat 15 goluri in 29 de partide, a refuzat semnarea unui transfer definitiv, sperand ca va prinde un loc la echipa clujeana, insa nu a fost asa. Imediat dupa ce s-a intors, a fost pus pe lista de transferuri. L-as fi transferat inapoi imediat, insa deja ne intelesesem cu Machado pentru un transfer definitiv, asa ca nu mai aveam nevoie de Batin.

Ca tot am vorbit de Machado, nici el, nici Voinea si nici Paun nu vor putea juca in prima etapa pentru ca sunt extenuati dupa partida contra Levadiei, asa ca Bud va trebui sa se descurce in atac de unul singur. Iata si cele doua prim-11:

19r5_37d_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Gazdele au inceput tare partida. In primul minut de joc Paduretu a primit mingea la 25 de metrii de poarta in pozitie centrala si a incercat un sut de la distanta, insa a trimis putin pe deasupra portii. In minutul 6, la o lovitura libera din banda stanga batuta de Cardoso, fundasul advers Guerra a intervenit aiurea la centrarea jucatorului nostru si a lovit mingea cu mana, arbitrul vazand incidentul si aratand spre punctul cu var. Mingea i-a fost incredintata tanarului Ologu, care nu a dezamagit, invingandu-l pe Bucuroiu cu un sut in forta pe coltul din stanga acestuia, 0-1! In minutul 17, Ologu a prins curaj dupa marcarea golului si a incercat sa-l surprinda pe portarul advers cu un sut de la distanta, insa a trimis putin pe langa poarta pe coltul scurt.

Noi am continuat sa atacam, iar in minutul 24 Serediuc a reusit o cursa lunga in flancul drept si a ajuns in pozitie de centrare. A trimis mingea in centrul careului, acolo unde era demarcat Bud, insa lovitura sa de cap a fost slaba, Bucuroiu reusind sa retina fara emotii. In minutul 37 Astafei a trimis o minge de urmarire pentru Carr. Fundasul nostru, Viera, a incercat sa intercepteze el pasa, insa a apreciat gresit distanta si a trecut pe sub minge. Atacantul costarican a preluat mingea si a intrat cu ea in careu. A pasat in centrul careului unde era demarcat Batin. Acesta a preluat si a sutat la firul ierbii, insa Lazar a avut un reflex miraculos si a reusit sa prinda mingea in doi timpi. Peste doar doua minute, Paraschiv a trimis o pasa senzationala pe culoar pentru Bud, care a scapat singur cu portarul intr-o pozitie usor laterala. A patruns in careu si, desi se afla in unghi, a reusit sa plaseze mingea printre picioarele portarului, ducand scorul la 0-2! La faza asta, Sabau a avut o reactie nervoasa la adresa portarului sau, insa nu a vorbit foarte tare ca sa nu fie auzit si de jucatorii de pe teren:"Da-o ba dracu! Ala e sut sa nu poti sa-l aperi?".

Spre finalul reprizei, fundasii nostrii centrali pareau ca au adormit, Carr reusind sa treaca in viteza printre ei fara nicio problema. A ajuns in apropierea careului, la vreo 16-17 metrii de poarta, de unde a sutat spre vinclu, insa Lazar si-a aratat inca o data valoarea, reusind o parada de senzatie. Mingea iesise in corner, insa arbitrul nu a permis executarea fazei fixe, punand capat primei reprize. La vestiare i-am felicitat pe baieti pentru prestatia din prima repriza si le-am zis sa o tina tot asa, insa le-am atras atentia celor din aparare, care au fost depasiti cu usurinta la cateva faze ale gazdelor.

In repriza a doua, costaricanul Carr a fost lovit de inspiratie. Aflat cu mingea la picior, la vreo 40 de metrii de poarta, si-a dat-o mai in fata si a tras puternic la poarta. Lazar era iesit cam mult din poarta si nu a putut interveni sa opreasca sutul, insa, din fericire, mingea a lovit transversala si a iesit in afara terenului. Atunci am strigat si la portrar:"Davide! Vezi mai usor cu iesirile din poarta, ca ai vazut cum era sa te arda.". In minutul 53, apararea noastra a adormit din nou la o lovitura libera batuta de Guerra. Acesta a trimis un lung de linie catre Astafei, care a scapat singur in banda dreapta. A centrat apoi la prima bara, unde se afla demarcat Batin. A sutat din prima pe coltul scurt, insa Lazar a reusit sa puna mana. Din pacate, mingea nu a putut fi respinsa in afara portii, ci doar a fost deviata putin, intrand in cele din urma in poarta, 1-2! Desi jucase la noi, dupa ce a marcat, Paul parea sa fi uitat tot de sezonul petrecut la Targu Jiu, bucurandu-se ca un nebun in fata peluzei. Imediat am avut o reactie pe care, insa, am pastrat-o doar pentru mine:"Futute-n caracteru' tau! Ai uitat cand ai fost golgeter la noi nebunule?"

In minutul 62, Carr l-a pus din nou la incercare pe Lazar cu un sut de la distanta. Acesta a reusit sa respinga, insa mingea a ajuns la Paduretu, care era singur in fata portii. Din fericire, arbitrul asistent ridicase deja fanionul inainte ca jucatorul sa poata suta. Imediat dupa faza asta, am facut si doua inlocuiri. I-am scos din teren pe Ologu si pe Anton si i-am bagat in locul lor pe Vranjes si Rusu. Apoi, in minutul 72, l-am inlocuit pe Brata, care se accidentase usor in urma unui contact cu Astafei, si l-am bagat in teren pe C.Cristea. In minutul 78, Serediuc a reusit o patrundere spre centrul terenului din flancul drept si i-a pasat pe culoar lui C.Cristea, care a ajuns in situatie singur cu portarul. Acesta a sutat puternic pe coltul scurt, insa Bucuroiu a reusit sa respinga in corner. In minutul 87, Cardoso a trimis o centrare buna in centrul careului advers, acolo unde se afla demarcat Bud. Atacantul a sutat din prima din alunecare, insa mingea a lovit bara laterala.

Un minut mai tarziu, Astafei a trimis o pasa perfecta pe culoar, printre fundasii nostrii centrali, catre Pieroni, care venea in viteza din banda stanga. Mijlocasul a sutat din unghi pe coltul lung, insa sutul sau a trecut putin pe langa poarta lui Lazar. Dupa ratare, Sabau a ramas cu mainile in cap secunde bune, nevenindu-i sa creada ratarile jucatorilor sai. In minutul 93, centralul a pus capat meciului, iar noi ne-am impus in prima etapa de campionat in deplasare la Targu Mures intr-o partida in care spectacolul nu a lipsit.

vwm4_295_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

din pacate am niste care pot fi destul de urate...astazi e posibil sa reinstalez windows-ul in pc-ul meu, pentru ca a cam luat-o razna in ultimele zile, iar daca nu o voi face acum, o voi face in zilele ce urmeaza...si am doar o chestie pe care nu o cunosc si la care va rog sa raspundeti daca aveti vreo idee

Daca voi salva save game-ul pe un stick, reinstalez windowsul, instalez din nou jocul si copiez salvarea inapoi in My Documents, voi putea sa joc in continuare pe salvarea aceea?

Daca nu, ei bine, povestea mea la Pandurii se va incheia prematur...va rog, daca stie cineva daca voi putea sa continui sa joc pe acelasi save game, sa raspunda aici.

Link to comment
Share on other sites

Turul 3 preliminar, mansa tur, Dinamo Zagreb - Pandurii:

Venise asadar ziua marelui meci. Meciul in care aflam daca avem fata cu adevarat de cupele europene sau nu. Meciul in care intalnim, probabil, cel mai greu adversar de la venirea mea pe banca tehnica a echipei. Poate ca ii ridic cam mult in slavi, insa, in opinia mea, lotul lor este superior tuturor echipelor din Liga I. Cu jucatori tineri de mare perspectiva, cum ar fi Mateo Kovacic, Mario Situm, Dino Spehar sau, noua senzatie a echipei, pustiul de 18 ani, Denis Alic. Dar, de asemenea, si cu jucatori cu experienta bogata in fotbal, cum ar fi veteranul Jerko Leko, fostul jucator al lui Dinamo Kiev si AS Monaco, Goran Popov, imprumutat de la Dinamo Kiev si chiar si Ante Rukavina, care a trecut si pe la Panathinaikos.

Avem, totusi, si noi vedetele noastre. Pusti precum David Lazar care a fost aproape impecabil intre buturi, Karim Dodja, care l-a eclipsat pe Cardoso in banda stanga a apararii, Ionut Rada care s-a maturizat complet si este fundas central de baza, Brata si Serediuc, cele doua motoare laterale ale echipei si sa nu uitam de linia ofensiva, unde activeaza golgeterul nostru de sezonul trecut, Machado, care cu greu mai poate fi numit un pusti. Ei, alaturi de jucatori cu experienta ca Viera, Paraschiv, Bud, Vranjes si chiar si Barboianu pot sa produca surpriza preliminariilor sa sa obtina o calificare in play-off. Ca sa nu o mai lungim, iata si echipele de start:

1186_896_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Cum am intrat pe teren, ma asteptam sa vad stadionul arhi-plin, insa nu a fost asa. Din cele 37.000 de locuri din stadion, nu erau ocupate decat 6000, majoritatea lor in peluza. Era de la inceput un lucru bun, faptul ca nu vom simtii presiunea unui public imens in spate. Croatii au inceput partida destul de rabdatori. Cu toate ca mingea era in posesia noastra, ei nu faceau presing, ci doar asteptau atacurile noastre. Erau ceva de genul:"Hai sa va vedem!". Si ne-au vazut. In minutul 7, Brata a reusit o incursiune in careu din flancul stang si a fost faultat de Gizdic, iar arbitrul a dictat lovitura de la 11 metrii. Jucatorul care a deschis scorul in partida cu FCM-ul in campionat, tot din penaly, Ologu, a avut din nou responsabilitatea sa execute de la punctul cu var. Ca si in campionat, a sutat plasat, pe stanga portarului, iar acesta nu a reusit sa intervina, 0-1! La scurt timp dupa gol, Serediuc s-a accidentat si am fost nevoit sa il schimb cu Bacila.

In minutul 21, Spehar primeste o pasa la 30 de metrii de poarta noastra, reuseste un dribling pe langa Rada si suteaza de la distanta, insa sutul trece la vreun metru de poarta. In minutul 28, in timp ce croatii combinau in propria jumatate de teren, Brata este pe faza la o pasa care trece aproape de el si reuseste sa o intercepteze. Apoi ii paseaza lui Ologu, care pleaca spre poarta, avand in fata doi adversari. Bud se demarcase foarte bine pe partea opuse pentru a primi o pasa pe culoar, insa mijlocasul a preferat sa isi dea mingea in lateral si sa traga la poarta, trimitand pe deasupra transfersalei. Atunci m-am enervat pe el si i-am strigat:"Alexee! Aveai om liber, de ce ai tras tu?". In minutul 32, Situm a preluat mingea la mijlocul terenului, intr-o pozitie usor lateral-stanga. A condus mingea pana pe la vreo 35 de metrii de poarta, a facut ce a vrut cu Paraschiv si cu Anton, dupa care a tras violent la poarta. Lazar a fost batut, insa din fericire, mingea a nimerit bara. La acel moment mi-a stat inima in loc, vazand cat de usor a putut sa scoata din joc pe cei mai buni mijlocasi defensivi din echipa noastra si ce sut a putut sa prinda.

Dupa ce a ricosat din bara, mingea a ajuns la Dodja, care a degajat in aut. La acea aruncare de la margine, jucatorul din banda stanga, Gizdic, dupa ce a primit mingea, i-a pasat in centru lui Leko. Acesta a prins un sut de senzatie de la vreo 25 de metrii, insa, din nou, am fost salvati de bara, de aceasta data de transversala. Dupa gesturile jucatorilor, parca se vedea o oarecare teama in miscare. Vazand de ce driblinguri si ce suturi sunt capabili croatii i-a facut cam ezitanti in duelurile 1-1, iar Dinamo a inceput sa domine jocul. In finalul primei reprize, in minutul 45, Spehar a incercat o pasa pe culoar pentru Rukavina, care era pregatit sa plece in viteza de la linia de 16 metrii. Rada a pus piciorul decisiv si a reusit sa blocheze pasa, insa mingea a ricosat inapoi al Spehar, care a prins un sut violent pe coltul scurt, iar Lazar nu a putut interveni, 1-1! Din pacate, golul a venit cand nu se putea mai rau, in finalul reprizei, cand te darama psihic cel mai rau. Deja imi era teama de cum vor reactiona jucatorii in repriza a doua. Imediat dupa gol, arbitrul a pus capat primei reprize.

La pauza a trebuit neaaparat sa fac ceva cu jucatorii, sa ii scot din starea aceea ezitanta:"Ce ati patit ma? Din minutu' 25-30 incoace ati fost de nerecunoscut. Ati vazut cat timp ati fost voi insiva, nu au avut nicio actiune calumea, dupa aia nu stiu ce ati patit." La care Paraschiv m-a intrerupt:"Ce era sa le facem? Cand bagam picioru' la ei ne driblau. Cand nu bagam picioru', trag de la distanta. Si ati vazut ce suturi prind astia.". Am stat putin sa ma gandesc, dupa care am continuat:"Bine. Uitati ce e, lasati ce a fost in prima repriza. Sorin are dreptate, nu trebuie sa mai bagati picioru decat cand stiti 100% ca luati mingea. Insa faceti asa incat sa nu poate sa traga. Blocati-le directia spre poarta pe sutul lor de baza. Nu se vor baza sa traga cu piciorul celalalt. Si inca ceva, cand aveti mingea, nu va aruncati in atac. Tineti de minge si avansati decat atunci cand aveti o pisibilitate buna de a o face. Nu incercati nimic nebunesc. Asteptam doar greselile si spatiile lor libere, pentru ca daca se termina si egal nu e un rezultat rau, insa nu va aruncati voi pe atac ca sa nu va surprinda ei pe contraatac. Bine? Haideti, iesiti si aratati-le de ce sunteti in stare!"

La pauza am facut si prima modificare, scotandu-l din teren pe Bacila si bagandu-l in locul lui pe Barboianu. In minutul 51, am prins o ocazie numai buna de contraatac. Rada a degajat o minge din propria jumatate de teren si aceasta a ajuns la Bud care era demarcat in banda stanga. Acesta aveaseaza spre poarta, intra in careu si suteaza din unghi pe coltul scurt, insa Felipe a reusit sa respinga in corner. Peste doar 2 minute, Brata a primit o pasa in flancul stang, in jumatatea adversa de teren. Nu a stat mult pe ganduri si a centrat inspre careu, luandu-i prin surprindere pe fundasii adversi, insa nu si pe Bud, care a fost pe faza si a interceptat mingea. Acesta, din pozitie 1 la 1 cu portarul suteaza plasat la firul ierbii si il invinge pe portarul brazilian, ducand scorul la 1-2! Atunci, am avut un zambet din-acela increzator, cand am realizat ce atacant am putut sa aduc la echipa, un marcator innascut, care a inscris pana acum in toate partidele oficiale.

In minutul 64, croatii s-au mai trezit la viata. Rukavina a primit o pasa la 20 de metrii de poarta si a incercat un sut, insa minea l-a lovit pe Rada, din care a ricosat in corner. La faza asta s-a vazut un moment de neputinta a croatilor, pentru ca le eliminasem principala arma, pe care au folosit-o cu desavarsire in prima repriza, suturile de la distanta. Doua minute mai tarziu, Acelasi Brata a primit o pasa in flancul stang, in aceeasi pozitie in care a fost la pasa de gol. De aceasta data, a simulat o centrare si a reusit sa-l pacaleasca pe fundasul stanga al croatilor, trecand elegand pe langa el. Dupa ce a ajuns intr-o pozitie mai buna de centrare, a trimis spre acelasi Bud, insa acelasi fundas pe care il driblase mai devreme, a revenit si a reusit sa devieze mingea, care se indrepta inca spre careu. Felipe a iesit din poarta, crezand ca poate ajunge primul la ea, insa Bud a accelerat, i-a luat fata portarului, a trecut de el direct prin preluare si a inscris in poarta goala 1-3! Atunci, banca noastra a explodat de bucurie, fiecare sarind tasnind de pe locul lui si aproape sa intram pe teren. Gestul nostru i-a infuriat la culme pe putinii fani croati care erau in stadion, acestia incepand sa ne huiduie si sa arunce cu tot felul de obiecte inspre teren. Insa, se vedea clar la acel moment care era echipa mai buna. Dupa gol, l-am scos din teren pe Ologu si l-am bagat in locul lui pe Vranjes.

Timpul trecea, iar gazdele nu mai faceau nimic pe plan ofensiv, pierzand mingile intr-un mod haotic, spre disperarea antrenorului croat. In minutul 82, Vranjes a incercat si el sa traga dintr-o bucata de la vreo 25 de metrii de poarta, insa a trimis pe deasupra transversalei. Peste 4 minute, Bud i-a pasat excelent pe culoar lui Barboianu, care scapase singur cu portarul. A sutat pe coltul scurt, insa portarul a reusit sa respinga in lateral. Acelasi Barboianu a recuperat mingea si a incercat sa ii paseze lui Bud, care venea in viteza din spate. Atacantul a sutat pe coltul lung, insa, miraculos, Felipe s-a intins si a reusit sa prinda balonul. In minutul 89, Alispahic a incercat si el un sut de la distanta, din unghi, insa mingea a trecut putin pe langa poarta lui Lazar. In minutul 92, la o neatentie a lui Popov in banda stanga, Barboianu a recuperat balonul si a plecat in viteza spre poarta. Pana sa intre in careu, culoarul i-a fost inchis, insa a putut sa ii paseze lui Bud, care era demarcat in centrul careului. Acesta a incercat sa gaseasca vinclul portii cu un sut pe coltul scurt, insa Felipe a reusit sa respinga in corner.

Aceea avea sa fie si ultima faza a partidei. Deci, am reusit un rezultat urias in prima mansa a turului 3 preliminar, o victorie cu 3-1 la Zagreb impotriva lui Dinamo. Nu stiu cata lume s-ar fi asteptat, insa plecam cu sanse mari de calificare in play-off.

ptet_497_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare neaparat un rezultat urias cel de la Zagreb. Acest tip de echipe pot bate echipe mari pe teren propriu, dar zic eu se aseamana cu cele romanesti; acasa sunt dependente de acel 'avant' primit de la fani, dar e cu doua tasuri. Fanii te pot "scufunda" si mai tare daca gresesti si mai ales de la inceputul jocului.

Oricum eu iti zic ca sigur gol vei lua acasa, dar depinde cand il vei primi. Daca Dinamo Z deschide scorul repede si nu iti revii si cumva (Doamne fereste pt tine) ei reusesc sa se desprinda la 2-0 situatia se complica putand sa ajungi in prelungiri si mai apoi sa iti scape calificarea. Sfatul eu e ca tu sa incepi in forta meciul, atacand, riscand. Daca ii lasi sa vina peste tine, fii sigur ca asta vor face si le va conveni acest lucru.

Bafta oricum!

p.s.: vad ca ai avut 10 suturi pe poarta la Zagreb. Daca jucatorii tai vor trata tot cu usurinta fazele de finalizare, te va costa.Fotbalul te pedepseste.

;)

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare neaparat un rezultat urias cel de la Zagreb. Acest tip de echipe pot bate echipe mari pe teren propriu, dar zic eu se aseamana cu cele romanesti; acasa sunt dependente de acel 'avant' primit de la fani, dar e cu doua tasuri. Fanii te pot "scufunda" si mai tare daca gresesti si mai ales de la inceputul jocului.

Oricum eu iti zic ca sigur gol vei lua acasa, dar depinde cand il vei primi. Daca Dinamo Z deschide scorul repede si nu iti revii si cumva (Doamne fereste pt tine) ei reusesc sa se desprinda la 2-0 situatia se complica putand sa ajungi in prelungiri si mai apoi sa iti scape calificarea. Sfatul eu e ca tu sa incepi in forta meciul, atacand, riscand. Daca ii lasi sa vina peste tine, fii sigur ca asta vor face si le va conveni acest lucru.

Bafta oricum!

p.s.: vad ca ai avut 10 suturi pe poarta la Zagreb. Daca jucatorii tai vor trata tot cu usurinta fazele de finalizare, te va costa.Fotbalul te pedepseste.

;)

nu o sa ii las pe croati sa domine, stai linistit ;)...dupa ce am facut in tur, nu ii mai vad ca o "mare echipa"...am incredere ca pot sa ii bat si in retur

si da, stiu ca mai si ratam, nu am jucatori atat de buni al finalizare...inafara de Bud si de Machado, restul rateaza o gramada...o sa incersc sa schimb fac ceva si in privinta asta :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy