Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


One More Romanian Story


gaby4geo

Recommended Posts

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Etapa a 5-a, Sportul - Pandurii:

Dupa victoria de pe propriul teren impotriva Ceahlaului, a venit timpul pentru cel mai echilibrat meci de pana acum, in Regie cu Sportul. Cu Steaua si Gaz Metan am plecat cu sansa a doua, si am obtinut un egal si o victorie, cu Chiajna si Ceahlaul eram priviti ca favoriti si le-am invins. Acum insa trebuie sa vedem cum ne descurcam cu un adversar de acelasi calibru, care venea tot dupa o victorie, in deplasare impotriva Vointei. De aceasta data, Paraschiv intra pe teren fara vreo misiune speciala:"Sorin, astazi nu mai ti un singur om in marcaj pentru ca amandoi, si Curelea si Ferfelea, reprezinta un pericol la fel de mare."

Echipele de start sunt urmatoarele:

1tyu_4df_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Marea problema venea din centrul apararii, unde Veira era indisponibil si a fost inlocuit de neexperimentatul Rada. Se vedea pe chipul lui ca era putin speriat, ca cedeaza presiunii care e pusa asupra sa. L-am tras de-o parte pana sa intre pe teren si i-am zis:"Ionut, incearca sa te calmezi. Ne te ajuta cu nimic sa te agiti atat. Uita de presiune, uita de tot. Doar ai grija sa nu treaca mingea aia de tine. Am incredere in tine". A incercat sa ma convinga ca e bine si ca nu are nimic, insa fata lui spunea altceva.

In fine, meciul incepe. Prin minutul 3, Irimia incearca sa ameninte poarta noastra cu un sut de la distanta, insa mingea trece la cativa metrii pe deasupra portii. Un minut mai tarziu, acelasi Irimia primeste o pasa la 20 de metrii de poarta si incearca sa suteze din prima. Mingea se duce mult mai bine de aceasta data, insa, ca si primul sut, si acesta trece pe deasupra transversalei. In minutul 14, Curelea il lanseaza pe Ferfelea cu o pasa printre cei doi fundasi centrali ai nostrii. Desi putea sa continue cursa si sa scape singru cu Mingote, acesta suteaza de la distanta si trimite mult peste poarta, spre disperarea lui Multescu, care mai avea putin si innebunea in fata bancii tehnice.

Pe masura ce timpul trecea, simteam din ce in ce mai mult cum gazdele preiau controlul jocului. Desi nu se apropriau foarte mult de poarta, ne tineau inchisi in propria jumatate de teren si mentineau foarte bine posesia mingii. In minutul 21, acelasi Ferfelea suteaza de la distanta, insa de aceasta data trimite pe langa stalpul din stanga. Un minut mai tarziu, tot Ferfelea duce mingea pe cont propriu pana in interiorul careului si suteaza pe coltul scurt, insa mingea este pe directia lui MIngote, care prinde fara probleme. In minutul 30, dupa un corner executat de Vranjes, mingea este respinsa de apararea Sportului, Rada recupereaza, insa parca se sperie si incremeneste, desi avea destul spatiu pentru a actiona. In cele din urma avanseaza 2-3 metrii, insa este deposedat de Ghinga, care declanseaza si un contra-atac. In timp ce se uita la jucatorii adversi cu alearga spre jumatatea noastra, Paraschiv trece nervos pe langa el si striga "Hai inapoi acuma!". Mingea ajunge in banda dreapta la Balan, care o duce pana la marginea careului, de acolo ii paseaza lui Ferfelea pe coltul scurt, insa acesta suteaza dintr-o bucata peste poarta, scotandu-l din minti pe Multescu "Da-o ba dracu! Nu poti sa prinzi si tu un sut calumea?".

Pana la finalul reprizei nu s-a mai intamplat nimic notabil, deci intram la vestiare cu scor alb. Acolo m-am oprit direc la Rada, care era clar afectat de evolutia sa slaba. Desi eram putin nervos pe el, m-am calmat si i-am zis:"Asculta! Lasa ce a fost repriza asta. Stiu ca poti mai mult. Stiu de ce esti in stare. Crezi ca daca erai un jucator slab ai mai fi ramas la echipa? Esti tanar, ai un talent enorm. Poti sa devi jucator de baza maine poimaine. Da' trebuie sa treci peste teama asta. La iarna, Vlad (Chiriches) o sa plece. Tu o sa ii iei locul in primul 11. Insa am nevoie de tine sa scapi de teama asta pana atunci. Si vreau sa incepi din repriza asta. Vreau sa intri acolo si sa-mi arati ca am dreptate in privinta ta!". A afisat apoi un zambet sadic de patron comercial, s-a ridicat in picioare si s-a indreptat catre usa. L-a oprit, insa, imediat Batin, care i-a zis "Unde te duci ma? Mai sunt 10 minute.". Au inceput cu totii sa rada, insa am taiat galagia batand de trei ori din palme si le-am zis "Bine, bine. Acum, lasand la o parte glumele, trebuie sa va reveniti cu totii. Am jucat si cu adversarii mai bine cotati pana acum, insa in niciun meci nu ati fost dominati atat de categoric. Trebuie sa ducem jocul catre terenul lor, sa nu-i mai lasam sa detina controlul. Si sa tinem mai bine de minge. pentru ca atata timp cat mingea e la noi, nu au cum sa-si faca jocul. Hai, intrati pe teren si batetii si p-astia."

La pauza, Ibrahim a ramas pe banca de rezerve, in locul lui intrand pe teren Stromajer. Repriza a doua incepe, Sportul plecand imediat pe atac in banda dreapta, unde este Balan. Acesta centreaza pe coltul scurt, cautandu-l pe Curelea, insa Rada sare eroic in fata sa si loveste el mingea cu capul. Momentul sau de glorie s-a terminat insa tragic, pentru ca mingea trimisa de el cu capul a intrat in poarta, facand 1-0 pentru Sportul. In timp ce acesta era cazut pe gazon, iar gazdele sarbatoreau deschiderea de scor, Cardoso s-a dus la el, l-a ridicat si i-a zis:"N-are nimic, n-are nimic, dam noi gol. Lasa". Atunci m-am ridicat si eu de pe banca si am strigat la jucatori:"Sariti pe ei acuma. Nu mai avem voie sa pierdem timpu'. Tre' sa dam gol repede.". Imediat dupa reluarea jocului, Stromajer il gaseste excelent in careu pe Brata cu o pasa pe coltul scurt, insa sutul acestuia este respins de Niculescu. De la acest punct, am inceput sa punem stapanire pe joc. In minutul 51, acelasi Stromajer centreaza din lateral in interiorul careului, mingea ajunge la Stancu, care preia gresit si il serveste perfect pe Batin. Din 10 metrii, atacantul nostru a tras parca in dusmanie, lasandu-l fara replica pe Niculescu si ducand scorul la 1-1.

Jocul insa s-a reechilibrat rapid, Irimia ratand inca o ocazie cu un sut de la distanta in minutul 55, trimitand putin pe langa bara din dreapta. In minutul 65, i-am scos din teren pe Vranjes si pe Brata si i-am introdus in locul lor pe Nistor si Calin Cristea. In minutul 75 Serediuc isi incearca si el norocul cu un sut din unghi, insa trimite la distanta mare de poarta pe colul lung. 3 minute mai tarziu, Ferfelea il dribleaza usor pe Rada si scapa singur cu Mingote, insa suteaza slab, portarul nostru retinand mingea fara probleme. In minutul 82, Cristea primeste si el o pasa buna in interiorul careului, insa suteaza slab pe coltul scurt, Niculescu reusind sa respinga in corner. Cu 3 minute inainte de final, Bumbut prinde un sut sanatos pe colul scurt de la 20 de metrii de poarta, insa Mingote se intinde si respinge in afara terenului. La acel corner, Ghinga deviaza periculos pe spate spre coltul scurt, insa Rusu este atent si respinge din fata portii.

Aceea avea sa fie ultima faza importanta a meciului, care s-a terminat la egalitate 1-1. Sportul s-a dovedit, intr-adevar, un adversar redutabil, insa jocul lor a fost un rezultat al greselilor noastre personale, ca si golul. Sper doar ca baietii, si mai ales Rada, sa treaca repede peste aceasta pasa proasta, mai ales ca etapa urmatoare vom juca cu CFR-ul, care a invins in toate partidele de pana acum.

1lfy_516_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Ti-as recomanda sa-l joci mai mult pe Rada. Incearca sa-l bagi si-n meciurile mai importante ca sa capete incredere ;)

in meciurile mai importante mi-e frica sa nu ma "arda" cum a facut cu Sportul...nu neaaparat din autogol, din greseli personale...oricum, pana revine Viera, o sa il tin pe el, ca alta alternativa nu am

Link to comment
Share on other sites

Etapa a 6-a, Pandurii - CFR Cluj:

Dupa ce etapa trecuta am terminat la egalitate cu Sportul in deplasare, astazi dam piept cu cel mai "tare" adversar de pana acum, liderul campionatului, cu 5 victorii din 5 posibile, CFR Cluj. Desi aveau numai victorii pe linie, clujenii vor avea in fata azi pe cel mai bine cotat adversar de pana acum, dupa ce in primele etape au jucat cu Ceahlaul, Sportul, CS Mioveni, FCM Tg.Mures si Vointa. Asta e singura noastra arma, pentru ca ei au avut meciuri "lejere" pana acum, iar daca ii luam tare inca din primele minute le putem strica toate planurile inca de la inceput. Spre surprinderea mea, golgeterulul campionatului cu 5 reusite, Weldon, nu a fost inclus in primul 11, locul lui fiind luat de Kapetanos. Desi am scapat de un pericol, nici cu grecul in teren nu ma simteam mai confortabil, asa ca Pintilii o sa aiba din nou o misiune stricta: sa-l tina pe Kapetanos sub marcaj tot jocul.

Acestea sunt echipele de start:

1ypw_f1a_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

In minutul 4, in urma unei lovituri libere din lateral, Lionn ii pune mingea pe sut lui Sougou, acesta trage la firul ierbii, insa Mingote se face un plonjon spectaculos si respinge in corner. Lovitura de colt este batuta la bara a doua, pana la Cadu. Capitanul oaspetilor trimite cu capul spre coltul lung, insa Mingote se intinde din nou si retine mingea. 3 minute mai tarziu, Bacila primeste o pasa in interiorul careului advers, isi da mingea in exterior, suteaza plasat cu piciorul stang, insa mingea loveste transversala. Cumva, aceasta ricoseaza insapoi spre Bacila, insa acesta trimite cu capul mult pe langa poarta. In minutul 25, Batin ii paseaza perfect in careu coechipierului sau din atac, Ibrahim. Acesta preia cu piciorul drept, isi da mingea mai in fata si suteaza pe coltul scurt, insa trimite slab si pe langa poarta.

In minutul 34, Renan Garcia incearca sa-l surprinda pe Mingote cu un sute de pe la 30 de metrii de poarta, insa trimite putin pe deasupra transversalei. 2 minute mai tarziu, acelasi Garcia ii paseaza excelent in careu lui Kapetanos, care scapase din marcajul lui Pintilii, face cativa pasi insa suteaza pe langa poarta pe coltul scurt. Atunci l-am atentionat pe inchizatorul nostru:"Mihai, tine strans la om! Ti-am zis, nu-l lasa sa joace!". In minutul 42, Lionn ii pune mingea pe cap lui Kristensen in urma unui corner, insa scandinavul trimite putin pe deasupra portii, spre disperarea lui Jorge Costa, care reactiona din ce in ce mai zgomotos la fiecare ocazie ratata. Dupa acea faza, Ibrahim s-a intins pe gazon si facea semne ca nu mai poate continua. Inainte de pauza, l-am inlocuit cu Stromajer. In minutul 46, arbitrul Ionescu a pus capat primei reprize, iar noi intram la vestiare cu scor alb, 0-0. In timpul pauzei le-am transmis baietilor:"Nu e chiar rau, au avut o singura actiune periculoasa, cand Mihai l-a scapat din marcaj pe Kapetanos. In afara de asta, faze fixe si suturi de distanta. Si, ca tot am vorbit de faze fixe, aveti mai multa grija. De fiecare data ei au lovit mingea, indiferent ca atacau ei sau ca atacam noi. In rest, incercati sa iesiti mai mult pe atac, sa-i luati mai tare. Dupa 2-3 atacuri mai agresive o sa-i dati peste cap, nu o sa stie cum sa reactioneze. Doar asa o sa scoatem un scor bun. Acum iesiti acolo si aratati-le voi cum se face!"

Inainte de startul reprizei a doua, l-am introdus in teren pe Brata in locul lui Cristea, care a avut o evolutie modesta. Inca din primul minut, Kristensen si-a incercat norocul cu un sut de la distanta, insa a trimis alaturi. In minutul 51, Kone este gasit la bara a doua cu o centrare din corner a lui Lionn, insa mingea trimisa cu capul de mijlocasul african este prinsa in doi timpi de Mingote. In minutul 54, Brata a reusit o actiune nebuna pe cont propriu, dribland tot in banda stanga si patrunzand in careu. A sutat apoi puternic, cautand vinclul, insa mingea a fost respinsa in corner de Fernandes. In minutul 66, Batin intercepteaza in apropierea liniei de fund a terenului o pasa trimisa pe culoar de Vranjes, dupa care centreaza in centrul careului. Mingea ajunge la Stromajer, care preia si suteaza insa mingea il loveste pe Cadu. Apoi a ricosat la Bacila, care a tras puternic dintr-o bucata, insa mingea a trecut pe deasupra portii. Atunci a inceput sa se simta cum se inclina balanta in favoarea noastra, cum incepem sa preluam controlul asupra jocului. Jorge Costa continua sa strige la jucatorii sa-i sa-si revina, insa acestia parca erau in stare de soc. Deci ceea ce gandisem eu s-a adeverit. Dupa cateva ocazii mai periculoase ale noastre, clujenii incepeau sa se piarda cu firea, ei pana acum fiind obisnuiti sa domine meciul de la un capat la altul. Dupa aceasta faza, l-am scos din teren pe Bacila si l-am introdus in locul sau pe Serediuc.

In minutul 74, Brata centreaza din banda stanga, mingea este deviata de Stromajer, insa trece milimetric pe langa poarta. Atunci spectatorii au inceput si ei sa simta ca incepem sa dominam jocul si au inceput sa cante "Pe ei, pe mama lor!". Un minut mai tarziu, insa, Kristensen ne-a mai readus cu picioarele pe pamant dupa ce a trimis o torpila de la 25 de metrii, insa Mingote a reusit sa respinga in lateral. Minutul urmator, acelasi Kristensen a sutat din nou de la distanta, insa a trimis la mica distanta pe langa stalpul din dreapta. In minutul 81, Serediuc ii pune mingea pe sut lui Pintilii, acesta suteaza de la 17 metrii la firul ierbii, insa Fernandes se intinde si respinge mingea in corner. In minutul 83, Renan Garcia a sutat si el de la distanta, insa mingea s-a dus pe centrul portii iar Mingote a reusit sa respinga in corner.

Aceea avea sa fie si ultima faza periculoasa a meciului, arbitrul a pus capat meciului. Deci, un rezultat nu foarte rau si un joc destul de bun, tinand cont de adversar. De aceasta data, Rada a facut un meci mult mai bun decat cel cu Sportul, aratand ca isi poate stapanii teama si ca se poate concentra in momentele decisive. El va fi sigur un om decisiv pentru echipa, mai ales dupa plecare lui Chiriches, cand va fi privit ca titular, nu ca solutie de avarie.

1epr_01b_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

in meciurile mai importante mi-e frica sa nu ma "arda" cum a facut cu Sportul...nu neaaparat din autogol, din greseli personale...oricum, pana revine Viera, o sa il tin pe el, ca alta alternativa nu am

Sunt de acord cu tine, dar in fotbal trebuie sa risti. Creste mai repede daca il supui presiunii. Oricum good luck!!!

Link to comment
Share on other sites

Ce aparare buna ai,eu ma chinui rau cu apararea.bafta cu Pandurii.Ai putea sa il iei pe Bandalovski si Xulu,sigur ar imbunatati echipa.

sincer, ma mira si pe mine cat de bine stam in aparare, mai ales ca singurul gol incasat in 6 etape a venit dintr-un autogol :D...desi mai au si ei unele neatentii, care s-au vazut imediat ce am inceput sa-l folosesc pe Rada titular...oricum, eu am incredere in continuare in el :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Etapa a 7-a, FCM Tg. Mures - Pandurii:

Dupa ce etapa trecuta am reusit un joc bun impotriva CFR-ului, insa am obtinut doar un rezultat de egalitate, astazi ne deplasam la Tg. Mures pentru a da piept cu FCM. Inainte de meci, am avut o discutie cu Ibrahim, spunandui ca pana nu incepe si el sa marcheze, Stromajer o sa ii ia locul in primul 11. Togolezului nu prea i-a placut decizia, insa el este singurul atacant din lot care nu a reusit sa marcheze, cu exceptia lui Lemnaru care nu mai este vazut ca o solutie pentru prima echipa. Inainte ca echipa sa iasa pe teren, le-am transmis ca astazi trebuie sa castigam, fara nicio scuza. Deja ne-am incurcat o data cu un adversar mai slab cotat, cu Sportul acum doua etape, si nu am de gand sa o tinem asa in continuare.

Acestea sunt echipele de start:

19r5_4be_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Partida incepe, iar noi avem lovitura de start. Dupa ce am pierdut vreo 2 dueluri prosteste la mijlocul terenului, in secunda 40, mingea a ajuns la Cardoso, care a trimis o pasa lunga pe culoar pentru Stromajer, care a surprins intreaga aparare a gazdelor. Slovenul intercepteaza mingea, patrunde pana in careu, de unde suteaza din unghi pe coltul lung si deschide scorul. Toata banca tehnica este in extaz, cu exceptia lui Ibrahim care, desi parea ca se bucura, se vede pe fata lui o urma de invidie dupa reusita coechipierului si contracandidatului sau pentru postura de titular. In timp ce noi ne bucuram, intreg stadionul a fost redus la tacere instantaneu. In minutul 5, Manu centreaza din corner pe coltul lung, mingea ajunge la Ghionea care trimite cu capul spre poarta, insa Mingote prinde balonul fara probleme. Era clar ca FCM-ul nu avea de gand sa renunte atat de usor la lupta, iar acesta a fost primul semn.

Imediat ce portarul repune mingea in joc, aceasta ajunge la Stromajer, care ii trimite o pasa de urmarire in banda dreapta lui Serediuc. Acesta preia si centreaza pe jos la bara a doua. Mingea ajunge la Batin, care suteaza cu sete si duce scorul la 2-0. Intr-o bucurie imensa, am tipat si eu:"Ataaaaaaaat! Asta e!". 4 minute mai tarziu, Paraschiv primeste si el o pasa in interiorul careului si isi incearca norocul cu un sut, insa trimite putin pe deasupra portii. In minutul 12 Ba suteaza puternic de la 30 de metrii, insa mingea trece putin peste transversala. 3 minute mai tarziu, in urma unui corner, mingea ajunge la acelasi Ba in interiorul careului. Acesta preia si suteaza din voleu pe coltul scurt, insa trimite la mica distanta de bara din dreapta. In minutul 23, Celsinho centreaza in centrul careului la Bus. Acesta preia si suteaza din intoarcere. Mingote reuseste sa respinga mingea, insa aceasta loveste bara din stanga si intra in poarta. Asta a fost palma care ne-a trezit la realitate, si sper ca si pe Rada si pe Chiriches, care parca erau pe alta planeta la faza golului.

In minutul 28, acelasi Bus isi incearca norocul cu un sut din afara careului, insa trimite pe directia lui Mingote, care prinde fara probleme. Un minut mai tarziu, Serediuc reuseste o actiune personala in flancul drept si centreaza pe coltul scurt. Ghionea incearca sa respinga, insa loveste gresit mingea si trimite spre proprie poarta. Din pacate, Albut are un reflex miraculos si respinge in corner. In minutul 40, Paraschiv suteaza din afara careului, insa trimite putin pe langa poarta. Aceasta avea sa fie ultima faza periculoasa a primei reprize. Deci intram la vestiare cu avantaj de un gol. La pauza il introduc in teren pe Brata in locul lui Cristea. In vestiar le transmit baietilor sa nu se lase dusi de val si sa ramana conectati la joc, mai ales Chiriches si Rada care pareau ca dorm la faza golului de 2-1.

Repriza a doua a inceput mai "plictisitoare", niciuna din echipe neavand vreo ocazie de poarta pentru mai mult de 10 minute. In minutul 57, Serediuc este accidentat in urma unei intrari prin alunecare a lui Gugu si ma vad nevoit sa il inlocuiesc cu Bacila. In minutul 58, Rusu bate o lovitura libera din propria jumatate de teren pana la Stromajer. Acesta se duce cu mingea la picior pana la marginea careului, de unde ii paseaza lui Batin, care suteaza la firul ierbii pe coltul scurt si il invinge din nou pe Albut pentru a reface diferenta de doua goluri. In minutul 65, Bus primeste o centrare in interiorul careului de la Szilagy si trimite cu capul spre poarta, insa Mingote respinge in corner. 3 minute mai tarziu, Didi suteaza din afara careului, insa trimite putin peste poarta. In minutul 70, Brata centreaza din banda stanga si il gaseste perfect pe Bacila la bara a doua. Acesta trimite insa slab cu capul, Albut avand destul timp sa ajunga la minge si sa retina in doi timpi. Tot in acest minut, il introduc pe Vranjes in teren in locul lui Voiculet.

In minutul 78, Florin Dan centreaza din corner si il gaseste pe Gugu. Acesta trimite cu capul, insa mingea parea ca se ducepe langa poarta, insa Mingote nu vrea sa riste si se duce dupa minge. Pana sa poata ajunge la ea, Rada pune piciorul incercand sa respinga, insa trimite in proprie poarta...din nou. Atunci am avut o reactie nervoasa si am strigat la el:"Da-o ba dracu Ionute! Iar? Da-o-n p*** mea in fata!". In minutul 85, Didi trece usor pe langa Rada, care parea in transa dupa autogol, si scapa singur cu Mingote, insa suteaza peste poarta. In al doilea minut de prelungiri, Didi primeste o pasa excelenta pe culoar si avea drum liber pana la poarta noastra, insa Rada vine ca o tornada din spate si reuseste sa-l deposedeze chiar inainte sa poata intra in careu, reusind sa-si mai spele din pacate.

In minutul 94, centralul pune capat meciului, iar noi plecam de la Tg. Mures cu trei puncte, zic eu, bine meritate. La vestiare i-am felicitat pe jucatori pentru efort, in special pe Stromajer si Batin, care au reusit, primul, un gol si o pasa de gol, iar al doilea doua goluri. De asemenea, i-am atras atentia lui Rada care a gresit la ambele goluri ale adversarilor, unul din ele fiind marcat chiar de el si i-am spus ca etapa urmatoare locul lui de titular s-ar putea sa-i apartina lui Chibulcutean.

vwm4_4ff_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Apar si vesti bune inainte de etapa viitoare, cand vom juca impotriva Vointei. Viera, fundasul central care s-a accidentat la antrenamente inainte de meciul cu Sportul, este din nou apt pentru joc si poate intra impotriva sibienilor, insa mai mult ca sigur din postura de rezerva, daca o va face.

De asemenea, au fost trase la sorti si meciurile pentru 16-mile Cupei Romaniei:

1jf4_279_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

Etapa a 8-a, Pandurii - Vointa:

Cu cat sezonul avanseaza, cu atat echipele din Liga I incep sa ne priveasca cu alti ochi. Au trecut 7 etape, iar noi, alaturi de CFR Cluj si Dinamo, suntem singurele echipe care nu am simtit gustul infrangerii. Astazi sper la o victorie usoara impotriva Vointei, care ocupa locul 15, desi nu ar trebui sa-i subestimez pe sibieni. Pur si simplu ii siimt pe baieti in forma buna si stiu ca vom obtine cele 3 puncte, ramane de vazut cad de greu.

Iata si echipele de start:

25v6_78b_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Oaspetii au inceput surprinzator de indraznet partida. In minutul 5, Somodean centreaza din corner pe centrul careului, mingea il gaseste pe Lungu care trimite puternic cu capul, insa mingea loveste bara transversala. Un minut mai tarziu, mingea ajunge la Stromajer la marginea careului, iar acesta ii pune mingea pe sut lui Batin. Nouarul face o preluare scurta, dupa care suteaza violent la vinclul portii, 1-0! Publicul este in delir, in timp ce marcatorul se bucura alaturi de cel care i-a dat pasa decisiva. Deja parca se intrevede un cuplu de atacanti care sa bage spaima in toate apararile din Liga I, daca cei doi o vor tine tot asa. In minutul 7, oaspetii au sarit din nou pe atac. Lungu a primit o pasa la 18 metrii de poarta de la Negut, face o fenta pe langa Chiriches si incearca sa suteze pe coltul scurt, insa rateaza cu putin cadrul portii. In minutul 14, Pintilii a trimis o pasa perfecta de urmarire pentru Brata. Mijlocasul stanga a trecut in viteza pe langa adversarul direct, a preluat mingea si a intrat cu ea in careu. A incercat apoi sa suteze pe coltul lung, insa mingea a lovit stalpul din stanga portii si a ricosat inapoi in teren, urmand sa fie trimisa in corner de Tatar. La acea faza, Vranjes centreaza pe coltul lung la Chibulcutean. Acesta trimite cu capul la coltul opus, unde astepta Chiriches. Acesta incearca si el o pasa inapoi pentru Chibulcutean, insa Tatar apare in fata sa si respinge din nou in corner.

Acelasi Vranjes executa si celalalt corner, tot la bara a doua pentru Chibulcutean. Acesta incearca de aceasta data sa trimita spre poarta, insa reluarea sa trece putin pe deasupra portii. In minutul 21, Brata ia o actiune pe cont propriu in flancul stang si se duce cu mingea pana in careu. Aflat 1 la 1 cu portarul, incearca sa traga pe coltul scurt, insa Miron are un reflex bun si reuseste sa respinga. Zece minute mai tarziu, Cardoso trimite o centrare buna la bara a doua din flancul stang, mingea ii vine perfect pe cap lui Serediuc, insa acesta trimite in transversala. Minutele trec, iar noi ne mentinem dominatia. In minutul 40, Batin primeste o pasa excelenta in interiorul careului, insa iroseste ocazia trimitand un sut jenant din intoarcere, Miron reusind sa retina fara probleme. Doua minute mai tarziu, Tatar incearca marea cu degetul cu un sut din lovitura libera de la vreo 35 de metrii. Nimeni nu se astepta ca el sa traga, insa a facut-o, si inca foarte bune, mingea trecand la o palma pe deasupra portii lui Mingote.

Aceea avea sa fie ultima faza notabila din prima repriza. La pauza le-am transmis baietilor ca, desi avem avantaj, vreau ca ei sa continue sa atace. Se stransese un public destul de numeros in tribune, iar asta era ocazia perfecta sa facem si putin spectacol, mai ales ca am vazut cat de destabilizata e apararea adversa.

In repriza secunda, a fost randul nostru sa incepem in forta. In minutul 48, Vranjes bate o lovitura libera la bara a doua pentru Batin. Atacantul se inalta de langa marcajul sau si trimite puternic cu capul pe coltul scurt, lasandu-l fara replica pe Miron si reusind dubla, 2-0. In minutul 64, Brata este faultat la marginea terenului de catre Forika, iar fundasul advers primeste si cartonas galben. Vranjes se duce sa bata lovitura libera. Centrarea pleaca la bara a doua, spre Chibulcutean. Acesta cauta din nou o pasa pentru Chiriches in loc sa trimita spre poarta, insa, de aceasta data, coechipierul sau nu se mai incurca si trimite mingea in poarta, ducand scorul la 3-0. Totul decurge perfect in favoarea noastra. Cu toate ca avem avantaj de 3 goluri, am strigat la jucator:"Nu va opriti aici! Da-ti cat mai multe, ca nu se stie cand va mai loviti de o ocazie ca asta.". Si am continuat sa atacam, cu toate ca era mai usor sa o lasam mai incet, la un avantaj de trei goluri in fata unui adversar net inferior.

In minutul 69, Pintilii trimite o minge de urmarire in interiorul careului, Serediuc sprinteaza si intercepteaza mingea. Ajuns singur cu portarul, suteaza plasat pe coltul scurt si reuseste sa-l invinga si sa marcheze primul sau gol in tricoul pandurilor, 4-0! Imediat dupa gol, am decis sa-l inlocuiesc pe ultimul marcator (din cauza ca era obosit) cu Bacila si pe Chibulcutean cu Viera. Peste 2 minute, Vranjes ii trimite si el o pasa pe culoar noului intrat, Bacila, aproape identica cu cea de la golul anterior. Ca si cel pe care l-a inlocuit, Bacila nu a ratat nici el, reusind sa-l invinga pe Miron si ducand scorul la 5-0. Timpul trece, iar oaspetii sunt din ce in ce mai invizibili pe teren, echipa mea dominand jocul intr-o maniera cum nu am mai facut-o pana acum. In minutul 84, Brata reuseste inca o actiune personala in flancul stang, dupa care centreaza spre centrul careului. La finalizare apare tot Bacila, care trimite cu capul pe sub Miron si duce scorul la un incredibil 6-0. Alexandru Pelici, antrenorul sibienilor, a ramas stana de piatra pe banca de rezerve, realizand inca de la 3-0 ca jocul este pierdut.

Pana la sfarsit nu s-a mai intamplat nimic important, iar in minutul 94, arbitrul a pus capat jocului. Asadar, o victorie rasunatoare pentru echipa noastra, iar faptul ca a avut loc in fata propriilor suporteri o face si mai frumoasa. Cand m-am dus sa-i strang mana lui Pelici, acesta incerca sa faca haz de necaz, cu un zambet amar pe buze:"Nu te multumeai ma si tu cu 3? Ne-ati dat sa ne ajunga tot sezonul.". Apoi am plecat cu totii spre galerie pentru a sarbatorii victoria. In timp ce noi cantam alaturi de suporteri, crainicul stadionului a anuntat intreaga lume ca, in urma rezultatului de azi, am reusit sa egalam recordul pentru cea mai rasunatoare victorie din istoria clubului. Ultima performanta de acest gen avea loc in 1963, cand Pandurii invingeau atunci pe Siderurgistul Hunedoara (Corvinul de mai tarziu).

1j4a_5ad_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Cum probabil ati observat, nu am mai postat de foarte multa vreme. Din pacate timpul nu prea mi-a mai permis acest lucru. Am continuat sa joc in acel sezon, insa maxim 1-2 meciuri pe zi, pentru ca, din nou, timpul nu mi-a permis mai mult. Au aparut dintr-o data prea multe treburi de facut si multe examene pentru care a trebuit si trebuie in continuare sa invat. Nu stiu pe cati dintre voi va mai intereseaza, insa va fac un update cu ce sa intamplat in Liga I pana la finalul sezonului si in sezonul al doilea, 2012-2013.

Deci, ultima oara cand postasem dadeam de pamant cu Vointa Sibiu, invingand cu 6-0. La scurt timp dupa acest succes, mai exact la 2 etape, a venit si prima infrangere din acel sezon, 1-2 la Galati. Tot contra lor am reusit sa invingem in optimile Cupei Romaniei, insa in campionat au inceput sa pice rezultatele negative, ce-i drept, in fata unor adversari mult mai bine cotati: 0-0 cu Rapid, 1-2 cu Vaslui si 1-2 cu DInamo. Din fericire ne-am revenit la timp pentru a putea invinge in sferturile de finala pe FC Brasov cu 4-1 si sa ne calificam in semifinale. In campionat am continuat-o bine, invingand pe Steaua cu 3-1 in ultima etapa din 2011, iar apoi in primavara legand 3 victorii la rand cu Chiajna, Gaz Metan si Ceahlaul. Am reusit rezultate bune si in meciurile importante, 1-0 cu Rapid, 3-2 cu FC Vaslui, ne-am calificat in finala Cupei Romaniei dupa ce am trecut de Gaz Metan, dupa un 1-1 la ei si o victorie cu 2-0 acasa. Singurele infrangeri din campionat au venit in meciurile cu CFR Cluj(0-1) Otelul(1-3) si FC Brasov(0-1) in ultima etapa. In cele din urma am terminat pe locul 3, ceea ce insemna ca mergem in play-off-ul Europa League. Finalul de campionat a fost de infarct. CFR Cluj si Otelul au terminat la egalitate perfecta la puncte si golaveraj, in campionat au castigat ambele meciul de pe teren propriu cu 1-0 si s-a jucat un meci de play-off. Otelul a invins la lovituri de departajare cu 3-2 si a castigat pt al doilea an la rand campionatul. In Cupa Romaniei, in finala, am fost dominati clar de CFR si invinsi cu 1-0.

204v_f3b_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Sezonul urmator insa anunta o alta fata a noastra. Jucatori precum Dan Nistor, Lemnaru, si Batin(care nu a vrut sa-si prelungeasca intelegerea cu noi si a ajuns la FCM Tg. Mures) au parasit echipa, in locul lor venind jucatori, in opinia mea, net superiori: Georgian Paun(Dinamo), Gabriel Machado(U Cluj, care a si retrogradat), Alex Ologu(Astra) si Ioan Filip(Otelul). Cea mai mare bucurie a fost despartirea de Abbe Ibrahim, jucator care a fost petarda sezonului. Nu a reusit niciun gol sau pasa de gol in 17 meciuri jucate si mi-a facut peri albi cu niste ratari de tot rasul.

Sezonul avea sa inceapa cu o surpriza de proportii. In preliminariile Europa League am cazut cu OGC Nice, cu sanse aproape nule de calificare in opinia presei si chiar si a fanilor. Ma credeti sau nu, am invins si in tur si in retur cu 2-1 si ne-am calificat in grupe. Acolo nu am mai reusit insa decat un pct. Am cazut in grupa cu Mainz, Basel si Lille, singurul punct l-am obtinut acasa cu francezii, 0-0.

q3b1_4a1_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

In cupa Romaniei am inceput dezastuos, fiind eliminati inca din optimi de catre Viitorul Constanta(care la acea vreme era pe primul loc in Liga I) scor 1-3. In campionat, insa, lucrurile au stat cat se poate de bizar. Echipe ca CFR Cluj, Otelul, FC Vaslui, Dinamo, Steaua si Rapid se bateau la mijlocul clasamentului(Vasluiul chiar la retrogradare la un moment dat), iar in fruntea ligii erau Viitorul, Astra si FC Brasov, dupa care veneam si noi. Cum ma asteptam, Viitorul si FC Brasov s-au stins repede, iar noi am inceput sa ne miscam din ce in ce mai bine si am urcat pana la finalul turului pe primul loc, cu 5 pct avans fata de Astra, care se mentinea in coasta noastra. In retur, CFR-ul s-a trezit la viata si a inceput sa bata tot ce prindea, urcand rapid inspre podium. Dupa cateva etape s-a trezit si Dinamo, in restul echipelor cu nume au ramas cu evolutii slabe si nu au urcat foarte mult.

In fine. si noi si Astra am avut evolutii mediocre, insa avansul luat fata de celelalte echipe din tur ne-a pastrat pe primele locuri, in aceeasi ordine. In etapa 27, in care aveam meci cu CFR, clujenii venisera la 3 puncte de noi si la un punct in fata Astrei. Meciul parea a se termina 1-1, insa in minutul 88, Ionut Rada, de la CFR, a reusit un autogol intr-o faza in care nu anunta mai nimic, dupa o centrare slaba a lui Serediuc, si ne-a dus in avantaj, atat in timpul meciului, cat si in clasament, mai exact la 6 puncte. Din pacate, nu am reusit sa ne pastram calmul pana la sfarsit. Am facut egal 2-2 cu Viitorul, am pierdut 2 meciuri la rand cu 2-1 impotriva lui FC Vaslui si a Stelei, iar CFR-ul venise la 3 puncte de noi. Mai erau 3 etape, iar noi trebuia sa mai jucam cu Rapid in deplasare, Astra acasa si Otelul in deplasare. Clujenii mai aveau cu Delta Tulcea(care era deja retrogradata) in deplasare, cu Otelul acasa si cu Timisoara acasa. Lucrurile au luat, insa, o intorsatura extrem de ciudata. Am dominat meciul din Giulesti de la cap la coada si am invins cu 3-2, iar, in aceeasi etapa, CFR-ul s-a incurcat cu lanterna rosie, 0-0. Asadar, cu 2 etape inainte de final, eram la 5 puncte de locul 2. Meciul cu Astra a fost cel decisiv, reusind sa invingem cu 3-2 si castigand campionatul pentru prima oara in istoria clubului, impotriva tuturor sanselor! Cat despre CFR, si-a pierdut motivatia in ultimele 2 meciuri si le-a pierdut pe amandoua, pierzand si locul 2 in defavoarea lui DInamo.

204v_0e0_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Cea mai importanta contributie a avut-o, fara indoiala, Machado. Desi s-a accidentat de 2 ori in timpul sezonului, prima data absentand 5 saptamani, iar a doua oara 4 saptamani si a evoluat doar 22 de meciuri, brazilianul a fost imperial in acele meciuri, in care a reusit 20 de goluri, 6 pase de gol si fiind ales de 7 ori omul meciului, avand media evolutiilor de 7.67. Dupa ce la U Cluj nu a mai fost era dorit de nimeni si a fost lasat sa plece pe 100.000 E, a venit la noi, unde a fost desemnat jucatorul anului.

26bd_dd8_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

O alta contributie a avut-o Ionut Rada. In mod clar nu mai era copilul dezorientat de sezonul trecut, s-a maturizat mult si a reusit sa se impuna in primul 11, chiar in fata lui Pintilii. La fel a fost si cu Lazar, portarul. L-a surclasat total pe Mingote, de multe ori salvand echipa in situatii ce pareau imposibile, si s-a dovedit a fi de neinlocuit intre buturi.

Un jucator care nu a iesit in evidenta, insa a fost foarte important, a fost Sorin Paraschiv. Isi facea de fiecare data treaba la mijlocul terenului si comitea foarte rar greseli, lasandu-l pe Filip doar pe banca de rezerve.

Paun a avut si el o contributie imensa de-a lungul sezonului. A marcat de 13 ori, iar aproape de fiecare data a fost decisiv cand o facea.

Deci, asta s-a mai intamplat la Pandurii in ultimii 2 ani. Sezonul ce urmeaza vom aduce din nou intariri pentru a putea rezista in randul echipelor de top din Liga I, asta in cazul in care voi mai ramane la carma echipei. Nu promit ca voi mai putea posta pe acest story pentru ca nu stiu cat timp voi mai avea pe viitor. O sa mai am spatiu abia cupa ce se termina anul de scoala, pe 1 iunie, si pana cand vor incepe probele orale la bac. Pana atunci, voi continua sa mai joc in jur de 2 meciuri pe zi, iar daca timpul imi va permite, va voi tine la curent cat de des pot. Asta ca sa nu credeti ca las treaba neterminata inca dinainte sa incep calumea ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

1uw7_c26_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

(Pandurii - Astra, min. 3): "Ologu intercepteaza la mijlocul terenului, paseaza mai departe pentru Filip. Acesta trimite o minge lunga pentru Machado. Machado patrunde pe centrul terenului, este la 20 de metrii de poarta. Trage Machado...goooooooooooll! Goool Gabriel Machado, 1-0 pentru Pandurii. Omul sezonului pentru formatia gorjana, Machado, reuseste sa deschida scorul, iar Pandurii sunt , deja, cu o mana pe titlul de campioana."

(min. 17): "Machado primeste mingea la mijlocul terenului. Ce trecere reuseste pe langa Maranhao! Machado scapa in viteza singur spre poarta adversa. Machado intra in careu, suteaza pe coltul lung...gooooooooooooolll Panduriii! Gabriel Machado reuseste dubla si isi duce echipa cu un pas mai aproape de trofeu."

(min. 28): "Udoji reuseste sa patrunda in banda stanga. Apararea Pandurilor este surprinsa prea avansata la aceasta faza. Udoji isi continua cursa in banda, centreaza in interiorul careului, acolo apare Halenaaar...gooooooooooolll Astra! Juraj Halenar marcheaza, iar ploiestenii relanseaza meciul. Este asadar 2-1, cu aproximativ un sfert de ora pana la finalul primei reprize.

(min. 44): "N'Doye bate lovitura libera din lateral, insa Lazar este pe directia centrarii. Scapa mingea in fata Lazar...gooooooooolll! Gol marcat de Fatai! Kehinde Fatai inscrie, iar scorul este din nou egal, 2-2. Marcheaza Fatai, insa dupa o grava eroare a lui David Lazar, care aduce aminte de gafa lui Dolha din partida cu CFR Cluj din 2010. Este o greseala care o poate costa scump pe Pandurii, insa mai este o repriza intreaga de jucat si gorjenii au destul timp sa inscrie din nou."

(min. 66): "Machado reuseste preluarea in banda dreapta. Ce viteza prinde brazilianul! Machado ii lasa in urma pe jucatorii de banda ai Astrei, insa nu are spatiu sa patrunda spre centru si continua in flancul drept. Ajunge in pozitie de centrare, in careu este doar Brata. Trimite pasa Machado, Brata din alunecare...goooooooooooooollll! Goooooll Ciprian Brata! Pandurii preiau din nou conducerea, este 3-2 pe stadionunl Municipal din Targu Jiu. Inca o curza in viteza de toata frumusetea a lui Gabriel Machado, de data asta, insa, a ales pasa in locul sutului, si ce bine a facut. Brata gasit liber pe coltul lung, trimite din alunecare cu varful bogancului mingea pe sub portarul ploiestean si isi duce din nou echipa in avantaj."

(min. 95): "Arbitrul isi consulta cronometrul si...da. Este final de partida doamnelor si domnilor. Pandurii Targu Jiu este noua campioana a Romaniei. Cine s-ar fi gandit cu doua sezoane in urma ca echipa gorjana va progresa atat de mult. Cu o echipa formata din jucatori care nu mai erau doriti la fostele lor echipe, jucatori precum Ioan Filip, Georgian Paun, Gabriel Paraschiv, chiar si Ologu. Insa cel mai bun exemplu este golgeterul echipei, Gabriel Machado. Dupa ce sezonul trecut a fost trecut in linie moarta la U Cluj, acum devine unul dintre principalii protagonisti la primul titlu din istoria Pandurilor. Iar, tot acum, cred ca isi baga unghia in gat cei de la U, cand realizeaza la ce jucator au renuntat pentru doar 100.000 de E."

1c0e_960_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Asa s-a scris istoria la Targu Jiu. O ehcipa care in urma cu 3 sezoane se zbatea sa scape de retrogradare, anul acesta a reusit imposibilui si a adus in vitrina clubului primul trofeu din istorie. De aceea am si semnat cu Pandurii in urma cu doi ani, cand ei si Petrolul imi facusera oferta. Stiam ca echipa asta are un potential imens, iar cu cateva transferuri pe ici-pe colo, se pot face performante mari.

Dupa acest sezon in care am castiga titlul si am participat si in grupele Europa League, reputatia mea a crescut considerabil. Multe cluburi din Romania au decis sa renunte la antrenorii lor, iar eu eram trecut apoape la toate ca un potential candidat. Cele mai importante dintre acestea au fost FC Vaslui si Rapid, insa ambele sau reorientat spre antrenori mai cu experienta, moldovenii semnand cu Razvan Lucescu, iar giulestenii cu Sorin Cartu.

Am primit o oferta, insa, de la FC Brasov. Fostul patron ii vanduse clubul lui Ionut Manescu, iar acesta l-a pus pe liber imediat pe antrenorul de atunci, Daniel Isaila, si s-a decis sa imi faca mie oferta pentru a schimba fata echipei de sub Tampa.

Financiar, contractul oferit de brasoveni era unul mai bun decat cel pe care il am la Pandurii, 120.000 E/an.

Cum, banuiesc, ca bine stiti mass-media din Romania, acestia cand au aflat de oferta, nici nu mi-au mai cerut parerea, ci m-au dat ca si transferat la FC Brasov. Erau aceleasi titluri in toate ziarele: "Stoian lasa performanta pentru bani mai multi?", "Stoian la Brasov!", Brasovul isi ia antrenor de Champions League...de la Targu Jiu!". Suporterii echipei intrasera cu totii in panica. Avand o relatie foarte buna cu ei, acestia au sarit ca arsi cand au auzit stirile din presa.

Insa, la prima conferinta de presa, am clarificat totul, prin 3 cuvinte simple: "Nu plec nicaieri!". Si nu stiu cine ar face-o. Cu salariul de la Pandurii nu muream de foame, iar o posibila participare in grupele Champions League in sezonul ce urma, la doar 2 ani dupa ce incepusem sa antrenez in Liga I, cantarea mai mult decat orice suma de bani.

teya_4fa_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Deci, asta este. Sezonul urmator voi continua 100% la Pandurii, insa, avand in vedere ca vom juca in preliminariile Ligii Campionilor, va trebui sa vorbesc serios cu patronul Condescu despre un buget de tranferuri considerabil mai mare fata de cel din sezonul trecut, 600.000 E, pentru ca avem o sansa, indiferent cat de mica, si nu vreau sa ii dam cu piciorul asa usor.

Back in action! :ole:

Link to comment
Share on other sites

Deci, am vorbit cu patronul despre problema cu bugetul de transferuri. Initial, el fusese mult mai generos decat m-as fi asteptat, fiind de acord sa imi acorde 3.5 milioane de E :blink:. Insa am mai discutat cu el despre alta chestie, in legatura cu banii, aceea a salariilor jucatorilor. Vor fi din nou jucatori carora le expira contractele si vor si si cei care ii vom transfera, iar actualul buget nu mi-ar permite mai nimic. Mi-a zis, insa, ca nu se poate o majorare si la acel departament si ca sa ma descurc cu ce am. Atunci, i-am sugerat sa mai reduca din bugetul de transferuri si sa adauce la banii pentru salarii.

Deci, a redus bugetul de transferuri pana la 2.65 milioane de E, iar banii ramasi au fost adaugati la bugetul de salarii.

Si asa a inceput cautarea pentru jucatori. Nu a trebuit insa sa caut mult. Agentul lui Stojan Vranjes, Nedzad Muratovic, mi-a sugerat un jucator tanar pe care il impresariaza de curand: Nihad Sehovic, de la NK Siroki Brijeg. Avea 17 la sfarsitul lunii mai, cand am primit recomandarea, si urma sa implineasca 18 pe 30 iunie. L-am trimis pe Mateut sa il urmareasca pentru o vreme si sa-mi zica ce parere are despre acesta. El m-a sunat din Bosnia si mi-a zis ca ar trebui sa-l iau fara sa mai stau pe ganduri, mai ales ca nu m-ar costa nici foarte mult. Si asa a si fost, am platit pe el doar 350.000 de E, iar salariul sau e de doar 5.750 E/an.

1dvv_32d_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Urmatoarul jucator care avea sa vina trebuia sa fie fundas dreapta. Primul jucator pe care il aveam in minte era Ionut Peteleu de la Gloria Bistrita, insa m-am gandit "Ce dracu ma? Acum avem bani, nu trebuie sa luam doar ce e ieftin si de viitor. Sa luam si pentru prezent". Si asa avea sa fie. Nu am stat sa caut in strainatate, ci am ales sa incercam cu unul dintre cei mai buni din Romania: Stefan Barboianu. Cu el, insa, am avut ceva probleme la transfer. La inceput i-am oferit clubului sau, Astra, 600.000 E, insa au spus pas fara sa stea pe ganduri. La a doua incercare, le-am oferit 800.000 E, insa din nou ne-am lovit de refuzul lor. De aceasta data, patronul, Ioan Neculaie, ne-a spus ca daca vrem sa-l transferam, sa punem pe masa 1 milion de E. Am fost de acord, insa le-am propus sa platim pentru inceput suma initiala pe care am oferit-o, 500.000, iar restul sa ii platim in rate. Patronul Astrei a stat o vreme pe ganduri, insa a fost de acord. Cu jucatorul nu am avut nicio problema la negocieri, iar asa am reusit al doilea si cel mai important transfer din vara.

1rvo_57c_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Dupa sezonul recent incheiat, am hotarat sa mai intaresc linia ofensiva. Singurii atacanti de la prima echipa sunt Machado, Paun si Stromajer, iar ultimul a dezamagit prin evolutiile sale. Asta era sansa mea sa il transfer pe jucatorul pe care il doresc inca de cand am semnat cu Pandurii: Criti Bud. In primul an era imprumutat la Gaz Metan si nici nu am putut sa fac o oferta, iar in al doilea an nu aveam bani suficienti sa ii platim salariul. Anul acesta, avand banii necesari, iar el ajungand intr-un con de umbra la CFR Cluj, stiam ca transferul era ca si facut. Clujenilor le-am platit doar 300.000 E (fiind si cel mai ieftin transfer al verii), iar pentru salariul sau dam 120.000 E/an.

pshv_566_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Ca un ultim transfer, aveam nevoie de un jucator la mijlocul terenului, la inchidere, care sa joace in rotatie cu Paraschiv. Jucatorul adus sezonul trecut pe acest post, Ioan Filip, a inceput sa faca gura pe la club cum ca vrea sa se transfere la un club mai mare. Nefiind un jucator de mare valoare, l-am vandut imediat in Scotia, la Hibernians, pentru 100.000 E. In locul sau aveam deja o tinta in minte: Paul Anton de la Gloria Bistrita. Nu am vrut un jucator mai in varsta si cu experienta pentru ca avem deja destui la club, asa ca aveam nevoie si de ceva tineri in lot. Paul, insa, nu a fost deloc un transfer ieftin, bistritenii ceran nu mai putin de 800.000 E pentru tanarul mijlocas. Ca si in cazul lui Barboianu, am convenit sa platim o parte din suma la inceput (300.000 E) si restul sa-i dam pe parcurs. Cat despre contractul sau, acesta a acceptat sa semneze pentru 62.000 E/an.

1dcr_96a_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Acestea sunt asadar noile fete de la club anul acesta. Iata si lotul echipei:

yake_267_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

p.s.: sunt acolo si doi jucatori despre care probabil nu cred ca stiti cum au ajuns la Pandurii. Unul dintre ei, Karim Dodja l-am adus liber de contract in iarna trecuta, ial celalalt, Albert Voinea, a fost promovat de la echipa a doua.

14vw_63f_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

m15r_652_ucn1x.pngUploaded at Picoodle.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

gaby cand revii? :D

cat mai curand, sper :D...pt inceput, am luat bacul cu 6.13...stiu ca nu e mult, dar e suficient :D...acum mai urmeaza inscrierea la facultate

oricum, saptamana asta o sa incep sa postez din nou ;)

p.s.: e bine sa vad ca inca mai e cineva interesat de story ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy