Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


"A Jockey Does Not Have To Have Been A Racehorse" - A.S.


il muce

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Citatul nu-mi apartine. El a fost rostit de catre un fost vanzator italian de pantofi in momentul in care lumea s-a indoit de calitatile sale. Acest fost vanzator de pantofi s-a nascut de ziua pacalelilor intr-o comuna modesta din Ravenna in nordul Italiei si nu a jucat niciodata fotbal profesionist. Dar asta nu l-a impiedicat catusi de putin sa fie un adevarat inovator in fotbal si sa creeze o echipa fantastica cu care sa castige de 2 ori consecutiv Cupa Campionilor Europeni.

Numele lui, al autorului acestui citat, este desigur...Arrigo Sacchi.

Domnul Sacchi face parte dintr-o categorie aparte a breslei marilor antrenori de succes. Categoria antrenorilor care nu au jucat niciodata fotbal profesionist.

Alaturi de el, Carlos Alberto Parreira - campion mondial cu Brazilia, Guy Roux - emblema lui Auxerre dupa 44 de ani petrecuti la carma echipei, Gerard Houllier - fost profesor de Engleza inainte de a fi de 3 ori campion al Frantei, Jock Stein - fost miner ajuns mai tarziu campion european cu Celtic, Zdenek Zeman - un simplu ceh refugiat politic in Italia, caruia unchiul sau i-a insuflat atat de puternic pasiunea pentru fotbal incat a devenit student si coleg la Coverciano cu autorul citatului de mai sus si Jose Mourinho (sau Maurinio cum ar zice Gica Popescu) - translator, vorbitor de 6 limbi, actual campion al Europei, Italiei, Angliei si Portugaliei si doctor in fotbal.

Evident ca fostii mari jucatori profesionisti au un avantaj major atunci cand aleg calea antrenoratului: experienta. Expunerea de care au avut parte in toata cariera lor, contactul direct cu lumea fotbalului. Dar sunt acestea suficiente pentru a deveni un antrenor bun ? Care sunt calitatile naturale sau dezvoltate care definesc astazi antrenorul de succes ? Intotdeauna mi-am pus aceste intrebari... si inca mai caut raspunsuri.

Nu am jucat niciodata fotbal profesionist. Nu am avut talent. Mi-am dat seama de acest fapt destul de devreme si am abandonat practicarea fotbalului inca dinainte de a fi licean. Olimpia Piatra Neamt nu a pierdut cine stie ce speranta... Mai tarziu totusi, animat de ambitia unor prieteni si colegi de facultate care aveau aceeasi pasiune ca si mine am decis sa urmez cursurile Scolii Federale de Antrenori condusa de reputatul antrenorul federal Mircea Radulescu. 2 ani mai tarziu mi-am vazut visul cu ochii: carnetul de antrenor de fotbal cat. IV si licenta C. Si...cam atat. Back to the real life adica munca (in cu totul alt domeniu), nici o legatura cu fotbalul. Doar meciuri la TV si din cand in cand pe stadion, in tribuna.

Viata iti rezerva surprize insa...

~~~

FM2010, patch 10.3.0 instalat, patch-ul FMRo instalat (cu cateva modificari de bun simt, pauza de iarna setata pt liga II-IV, dar nimic legat de cluburi, jucatori - treburi de research etc).

Numeroase ligi selectate din multe tari, baza de date extinsa bine de tot, attribute masking On, add key staff, fara buget de transferuri in prima fereastra.

Reputatie minima si desigur... unemployed. Nu am mai jucat FM2010 pana acum :D, de fapt nu am mai jucat FM de pe la inceputul lui 2009, so... cei care au vechime pe forum stiu la ce se pot astepta. Shhhhh... :nono:

O sa incerc sa postez o data la 2-3 zile, poate chiar mai des, dar nu e o promisiune. Viata reala imi da planurile peste cap deseori, believe me! Nu pretind ca am talent la scris, nu lucrez nici in domeniu (fotbalistic sau ziaristic) cum am vazut pe cativa dintre voi pe aici si nici nu sunt cunoscut pentru rabdarea mea. E fair sa stiti de la inceput.

Daca ati intrat aici sa-mi spuneti o lista de 10 jucatori care cu siguranta m-ar putea ajuta sa castig CL... eu va cred pe cuvant. Nu e nevoie sa mi-i spuneti. :) Puteti sa lecturati si eventual sa apreciati sau nu ce ati citit.

Nu transfer tot ce misca pe internet pe forumuri, folosesc scoutii in general, incerc sa joc cat mai realist posibil si joc incet (full match, atat de incet). Sper sa savurez in primul rand eu, apoi si voi acest joc.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

O da, the titan is reborn! Dupa parerea mea, autorul celui mai bun story strict FM-istic(fara inflorituri & stuff), cel cu Alkmaar, pe care l-am citit de mai multe ori si din care m-am inspirat. Pacat ca lipsa de inspiratie, si mai ales de rabdare m-a facut sa imi abandonez povestile, desi la capitolul dramatism salvarile pe care am facut story-uri(sau nu) au fost deosebit de cuprinzatoare. Ce sa mai zic, good night and good luck!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@dasca - tnx pt apriecieri ;) storyul ala pastreaza un loc special si la mine in suflet. pacat ca a fost scurt...

@all - nerabdarea va este rasplatita. urmeaza un post luuuung

~

22 iunie 2009, undeva in Iasi

Pe Gabi Ionita l-am cunoscut in facultate la Bucuresti si pasiunea pentru fotbal precum si originile comune moldovenesti ne-au facut sa devenim buni prieteni. El a si fost unul dintre cei 3 zmei impreuna cu care m-am inscris la Scoala Federala de Antrenori. Cu toate astea, dupa ce am absolvit impreuna in urma cu 5 ani, nu am mai tinut legatura decat sporadic, rar ne-am mai auzit la telefon sau ne-am mai intalnit.

Nu mai stiam nimic de el de ceva vreme si nu mica mi-a fost mirarea cand in urma cu cateva zile am primit un sms misterios de pe numarul lui: "Ovi, am nevoie de ajutorul tau. Te astept in Iasi, luna asta pe 22. Sos. Bucium nr. 36". Am incercat sa-l sun, mesajul era prea vag, dar in loc sa-mi raspunda cineva am primit un nou sms: "Nu pot raspunde. Vino neaparat! Este extrem de important, Gabi"

Si iata-ma in Iasi, un oras drag mie, loc unde mi-am vizitat de cateva ori pe parcursul studentiei fostii colegi. Soseaua Bucium. Incet cu masina, atent sa nu scap numarul 36.

Am ajuns in fata unei impunatoare porti negre de fier aflata la exact adresa pe care o cautam si chiar in acel moment imensa poarta se deschise parca automat. Am intrat intr-o curte larga dominata de o cladire galbuie parca batuta de ploaie, cu un singur etaj, in fata careia strajuia o statuie. M-am apropiat si am citit de pe statuie cu voce neasteptat de tare spargand linistea curtii:

"Asilul de alienati

SOCOLA IASI

Instalat si s'a deschis de

Doctor AL. BRAESCU

Medic primar si director

in anul 1905 Octobre 12"

Ha! Ha! Ha! Buna gluma Gabi! Ai ramas acelasi nebun cum te stiam! Dar hai sa vedem daca si cat te tine... M-am indreptat catre cladire pe frontispiciul careia trona emblema unui vultur sub care scria "Spitalul Clinic de Psihiatrie Socola Iasi" si fix in usa ma opri un nene imbracat in uniforma albastra, un fel de nas abia coborat dintr-un tren personal:

"Alo! Alo! Orele de vizita is aici" si imi arata un afis pe care scria ca orele de vizita sunt 14-16.

Am scos o hartie de 5 lei si inainte sa apuc sa i-o intind a si clamat pe un ton nou, civilizat:

"Tocmai s-au deschis orele de vizita. Buletinul va rog"

I-am inmanat actul si in timp ce scria in registru il auzeam cum citea cu voce tare: "Numele: Iacob, Prenumele: Ovidiu, Domiciliu: Bucuresti. Heh, cam departe... Ce cautati aici ?"

I-am raspuns in gand "Nici dracu nu stie ce caut aici..." Am zambit. Gabi, tu cu farsele tale...

10 minute mai tarziu am intrat intr-un salon de la etaj unde se aflau mai multe mese la care erau asezati pacienti ai spitalului. La o masa in dreapta 2 indivizi aplecati asupra unei harti vorbeau cu voce tare: "Da, normal!" "Dar mai intai invadam Polonia!!" "Normal, ca nu ne cacam la noi in sufragerie!" Apoi au ridicat privirea catre mine si am intors rapid capul in cealalta directie.

Mi-am auzit numele strigat si de la o masa imi zambea o fata cunoscuta: Gabi, alturi de care se afla un individ necunoscut. Am zambit si eu si apropiindu-ma am exclamat "Esti tare! Tare de tot! Ce urmeaza ? Sa ma internezi ?"

La auzul vorbelor Gabi schimba cateva priviri serioase cu tipul de langa el, un barbat cam la vreo 50 de ani cu ochelari si inceput de chelie si apoi mi-l prezenta:

"Ovi, el e tatal meu"

"Ionita ma numesc" imi intinse mana barbatul. I-am raspuns prezentandu-ma apoi m-am asezat si eu pe un scaun.

"El e ?" il intreba domnul Ionita pe Gabi. "Da, el" dadu afirmativ din cap prietenul meu.

"Bai de cand nu te-am mai vazut, Gabi! Ai mai slabit! Si farsa e tare de tot!" am zambit uitandu-ma imprejur sa vad cat de veritabili erau ceilalti pacienti.

"Ovi, ma bucur ca ai venit. Ce vezi insa nu e o gluma. Nici nu-mi arde de asa ceva. E o poveste lunga dar nu pot sa-ti spun prea multe aici, nu in conditiile astea cel putin. Tot ce pot zice e ca un om a murit, a fost un accident dar eu sunt nevinovat. Singura mea sansa era aici"

Picioarele mi s-au inmuiat si zambetul mi s-a evaporat de pe fata. Ascultam mut si nu-mi venea sa cred.

"Tata e aici pentru ca vreau sa-ti spun ceva ce te implica pe tine si pe el. Am nevoie de tine. Am nevoie de tine intr-un proiect pe care in mod normal l-as fi preluat eu dar dupa cum vezi nu sunt in situatia potrivita. Gandeste-te ca e o oportunitate pe care acum cativa ani nu ai fi ratat-o pentru nimic in lume. Ai ocazia sa antrenezi o echipa de fotbal si cand zic o echipa de fotbal nu ma refer la o echipa de copii de pe la Mogosoaia cum era la scoala de antrenori"

"Ha ? Despre ce vorbesti tu acolo, Gabi ?" M-am uitat si catre taica-su ca sa ma asigur ca nu, prietenul meu nu delireaza...

"Tata e viceprimar la Pascani si acolo au loc niste schimbari, primaria preia echipa orasului, CFR-ul. Eu nu pot acum sa fac asta, sa antrenez acolo desi mi-as fi dorit din tot sufletul si singurul in care am incredere deplina esti tu. Te rog ajuta-ma de dragul vremurilor de alta data. E o echipa de liga a-III-a, e o sansa uriasa pentru tine. Ce zici ? Vrei sa fii antrenor acolo ?"

Din nou am privit la taica-su care era calm, imperturbabil si ma fixa cu privirea. Mi-am ascuns mainile sub masa pentru ca ma luase un tremurat. M-am uitat iar la Gabi, apoi iar la taica-su. Seriozitatea de pe fata lor imi dicta ca nu e deloc o gluma si ca asteptau un raspuns de la mine.

"Uau, m-ai luat asa pe nepregatite! Sunt multe aspecte Gabi. Nu e asa usor... Sa ma mut din Bucuresti aici, sa renunt la viata de acolo, la munca, sunt multe...schimbari"

"Nu te gandi prea mult! Fa-o! Gandeste-te la discutiile noastre de acum cativa ani!" aproape striga Gabi.

"Domnule, ganditi-va bine. Va las o saptamana la dispozitie. In privinta banilor am inteles de la fiul meu ca veti fi multumit de oferta noastra dar oricum... ne intelegem noi. Mai important pentru mine e ca fiul meu are incredere deplina in dumneavoastra. Aveti aici cartea mea de vizita si tinem legatura" interveni domnul Ionita.

~~~

Am plecat de acolo plin de ganduri de tot felul. Era intr-adevar o oportunitate pe care in urma cu ceva timp nu as fi ratat-o, dar parca sunt prea multe schimbari. Imi era frica oarecum, ei pe dracu! imi era frica de-a binelea! Frica de necunoscut, de ce s-ar intampla daca... daca as face pasul asta. Era o nebunie!! Plecam de la Socola cu gandul ca e o nebunie, cum s-a fi putut altfel ? :) Am decis sa merg catre Bucuresti prin Pascani de curiozitate si apoi prin Piatra Neamt sa-mi vad si parintii.

Inainte de a ajunge la Pascani am oprit masina la marginea drumului, am iesit cateva minute sa-mi aerisesc gandurile si mi-am tras rapid doua palme: "Bai esti nebun ? Cati ani ai visat la sansa asta ??"

Pascaniul mi s-a parut un oras mic si saracacios ca multe orasele din Moldova peste care au trecut anii de dupa revolutie. Multa tiganime, comparabila cu Romanul natal. Atat de multa. Am oprit la un chiosc de ziare cu gandul sa iau un ziar de sport dar titlul de pe prima pagina al unui ziar local mi-a atras atentia: "Extraordinara de CL: FCM CFR Pascani devine CSM Pascani". Am cerut "Obiectiv de Pascani" si am citit articolul pe nerasuflate:

Incepand cu sezonul competitional 2009-2010 echipa de fotbal va evolua in Liga III sub denumirea de CSM Pascani. FCM CFR Pascani va mai exista ca si club sportiv, dar fara patrimoniu si jucatori, cu datorii de 12 miliarde lei vechi in dreptul lui.

VOT%20CL%20FOTBAL.jpg

Consilierii locali s-au intalnit ieri, 21 iunie intr-o sedinta extraordinara pentru a aproba preluarea drepturilor de participare in competitii de catre CSM Pascani de la FCM CFR Pascani. De la fostul club vor fi preluati si juniorii republicani (A si B), incepand cu anul competitional 2009-2010.

"Exista o hotarare judecatoresca prin care patrimoniul fostului club este preluat de CSM Pascani. Din viitorul an competitional echipa locala de fotbal va disputa sub aceasta denumire meciurile in Liga III. Am avut nevoie de aprobarea acestui proiect pentru a ne putea depune documentatia de inscriere la FRF, pentru a primi acceptul de joc. CSM Pascani va prelua doar dreptul de joc", a precizat Ioan Ionita – viceprimarul municipiului Pascani.

Proiectul de denumire supus dezbaterii si aprobarii legislativului local a fost unul pe neintelesul unor alesi. Unul dintre acestia a fost chiar presedintele de sedinta, Dumitru Pantazi. Colegul din PSD, Vasile Plesca a lamurit misterul hotararii. "Se preiau doar drepturile federative, respectiv drepturile de participare in Liga III", a precizat Plesca.

FCM CFR dispare cu 12 miliarde datorii

12 miliarde lei vechi, este datoria pe care fostul club FCM CFR Pascani o are catre bugetul de stat si diferiti furnizori. Intrebat ce se va intampla cu acestea viceprimarul Ionita a precizat ca de ele trebuie sa raspunda cei care au condus acest club, in perioada in care s-au acumulat datoriile."Sa raspunda cei care au administrat clubul, pana cand s-au acumulat datoriile", ne-a spus Ioan Ionita.

Faptul ca prin aceasta hotarare de Consiliu Local CSM Pascani preia doar dreptul de participare in competitii fara pasivul fostului club, o demonstreaza si conditia trecuta in proiectul de hotarare de catre secretarul Mircea Zuzan:"Precizez ca vizez de legalitate sub rezerva ca prin preluarea de catre CSM Pascani a drepturilor de participare in competitii de la FCM CFR Pascani, incepand cu anul competitional 2009-2010, in Campionatul National Liga a III-a, nu se preia de catre aceasta si pasivul Asociatiei FCM CFR Pascani".

Mesaj catre autoritati:"Evitati un caz Zambon"

Unul din primele demersuri ale autoritatilor locale in privinta echipei de fotbal este schimbarea culorilor traditionale ale clubului CFR Pascani. In cazul in care ar evolua sub culorile fostei echipe, iar titulatura veche va fi rascumparata de catre o persoana, Consiliul Local ar putea trece printr-un caz asemanator celui prin care a trecut Poli Timisoara. Intrebat de catre reporterii de la Obiectiv de Pascani daca se va lua in discutie schimbarea culorilor Ionita a raspuns:"E vorba si despre traditia acestei echipe. Trebuie sa tinem cont de ea". Explicandu-i-se riscurile, viceprimarul a spus ca va fi analizat atent acest subiect."

Am inchis ziarul. Totul era cat se poate de real. Nebunie!!! WTF ????

Link to comment
Share on other sites

"Pascaniul mi s-a parut un oras mic si saracacios ca multe orasele din Moldova peste care au trecut anii de dupa revolutie. Multa tiganime, comparabila cu Romanul natal." ce ai vrut sa spui prin asta ca in Pascani sunt la fel de multi tigani ca in Roman

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@ yogi - sunt modest, mi s-a zis si mai sus

@ultras - gresesc afirmand asta ?

@soccer - that makes 2 3 of us (incl ultras); si mai era pe forum chiar si un fotbalist din Roman, imi scapa numele, juca la Bacau parca...

~

29 iunie 2009, Pascani

Imediat dupa ce am ajuns acasa am inceput sa caut pe internet informatii despre CSM Pascani, ma rog fosta CFR Pascani. Destul de subtiri informatiile aveam sa constat in scurt timp. Nu tu site oficial, nu tu mare lucru prin ziare, cu exceptia unei stiri ca Gigi Becali ar fi fost interesat prin 2008 sa investeasca la Pascani :rolleyes: Yeah right, interesanta miscarea PNG-ului local in an de alegeri...

Mi-am strans intr-o agenda tot ce am gasit despre echipa, vreau sa stiu cat mai multe despre locul unde voi debuta ca antrenor, chiar si amanunte ce pot parea nesemnificative:

CSM Pascani

- a jucat sub numele de CFR Pascani pana in aceasta vara, echipa adunand datorii de 12 miliarde de lei vechi. Am calculat repede... 12 miliarde inseamna 300.000 de euro. Hmm, mult de tot. Nu vreau sa ma gandesc ce management au avut. Si vor ingropa datoriile astea impreuna cu vechea societate - CFR, urmand ca noua societate CSM sa preia locul in Liga a III-a si jucatorii de la vechea societate. Datoriile nu. Rezolvare romaneasca aplicata din greu si de cluburi de liga I in trecut sub patronajul FRF si LPF.

- au terminat ultimele doua editii de campionat in Liga a III-a/Divizia C pe locurile 8 ('07/'08) si 11 ('08/'09)

- CFR a fost infiintata in 1921, a mai jucat sub denumirile de Unirea CFR si Locomotiva, clar au filon rapidist cfrist in ei.

- prima promovare in liga secunda: 1959

- 24 de sezoane in liga secunda, iar cele mai bune performante au fost atingerea locului 4 de 2 ori prin anii '60-'70 si un sfert de finala de cupa in anii '80

- aici au jucat de-a lungul timpului Vasile Simionas, Daniel Baston, Ionut Balba, Adrian Solomon si Dumitru Botez (

)

- stadion CFR 4.000 de locuri (1.000 pe scaune) Aveam sa vad la fata locului ca e format dintr-o singura tribuna destul de mare dar scobita la mijloc, un fel de U si pe un sfert din beton au fost instalate scaune in culorile echipei: alb si albastru. In rest un gard lung inconjoara terenul de joc si pista de atletism. Vestiare saracacioase, mobilate acum mai mult de un deceniu, in timp ce banca de rezerve e la fel de modesta dar protejata bine cu un plastic gros. Nu se stie cand te poate salva...

si cam atat... Despre lot, antrenori nu prea am gasit nimic.

Am incercat sa schitez o componenta a seriei I a ligii a III-a, unde 99% CSM/CFR Pascani va evolua in editia 2009/2010 a campionatului. E destul de dificil pentru ca si in fotbal criza economica a lasat urme adanci si cautand informatii despre ele am gasit ca multe echipe nu stiu unde vor evolua, iar FRF probabil ca nu stie nici ea mare lucru. Nici despre transformarea CFR Pascani in CSM Pascani nu e totul 100% realizat si stampilat de catre FRF asa ca...

OK, totusi se pare ca adversarii "pascanenilor" vor fi:

- Otelul II Galati, Pambac Bacau, CSM Focsani, FC Panciu, Laminorul Roman, Aerostar Bacau, Petrolul Berca, CFR Suceava, Poli II Iasi, Cetatea Tg. Neamt, Willy Bacau, Ceahlaul II Piatra Neamt - toate participante in Liga III, seria I in anul precedent

- Stiinta Bacau retrogradata din Liga a II-a

- CS Gura Humorului, FC Sporting Vaslui II, CS Dumitresti si Partizanul Merei promovate din Liga a IV-a in urma barajului desfasurat in urma cu 2 saptamani

Cel putin astia sunt adversarii acum, dar cine stie ce mai matura criza din cale, sunt sanse ca faliment si retragere sa fie 2 cuvinte des auzite.

Deocamdata din Iasi suntem noi si a doua echipa a lui Poli. Atat. Bacaul are singurel 4 echipe :bulb: , aproape un sfert de serie, dublu cat tot judetul nostru.

~

Azi am batut palma cu vicele Ionita si nu a fost deloc cu fast. A fost chiar o "bataie de palma", nu un contract scris. Contractul va fi redactat mai tarziu de catre cineva din club, iar Ioan Ionita (super nume :D) mi-a zis ca prefera sa fie in felul acesta. In contract nu va fi trecuta suma reala ca sa platim mai putine taxe, probabil va fi minimul acceptat de catre FRF. Marian Ivan, directorul executiv al clubului, se va interesa care este aceasta suma minima si ma va anunta. "Probabil 1000-1500 de lei/luna" zice el. Suma reala pe care o voi incasa va fi de 50 de milioane pe luna plus prime la fiecare joc. "Este o suma excelenta pentru Liga a III-a", imi zice acelasi Ivan, iar la asta se mai adauga cateva milioane pentru chirie si benzina. Sunt scump, asta e! :B:

Tot domnul Ivan va fi cel care va conduce clubul din toate punctele de vedere pentru ca vicele Ionita nu are timp sa vina in fiecare zi la club si cred eu, nici nu se pricepe la fotbal foarte mult. Totusi vicele e cel care are puterea sa ma demita in caz de ceva fara alte despagubiri financiare. Si-a luat masuri de siguranta datorita experientei mele reduse. Cu siguranta domnul Ivan e cel care il va sfatui si influenta in bine sau nu.

Obiectivul pentru sezonul care urmeaza este evitarea retrogradarii. Consiliul Local nu are bani incat sa speram la mai mult. Cel putin pana se manifesta vreun "om de afaceri" si baga bani in echipa. "Pana atunci vrem sa avem fotbal de Liga a III-a la Pascani, asta e important. Noi practic salvam fotbalul pascanean de la faliment" Plesneste mandria in domnul Ionita.

Marian Ivan se va ocupa de procurarea fotbalistilor ieftini, liberi de contract. E de cativa ani la club si are niste relatii in lumea fotbalului local care ne-ar putea ajuta: "Iasi-ul, Botosani-ul, Suceava, poate si Piatra Neamt sunt principalele puncte de unde ne-am putea aproviziona cu jucatori. Ce ramane de la ei, luam noi! Oricum, ne orientam catre ce e gratis si ieftin. Nu ne permitem sa cumparam inainte sa vindem ca sa nu ajungem in situatia de anul trecut" Nu stiu cat de doritori vor fi sa ne dea jucatori imprumut mai ales ca Poli II si Ceahlaul II vor fi chiar cu noi in serie. In fine in fotbal totul, absolut totul e pe relatii, afinitati... Vom vedea cat de priceput si cunoscut e domnul Ivan si mai ales ce relatii are...

N-am stat nici eu degeaba si inainte sa vin aici am luat legatura cu Andrei Mihaies, un amic de-al meu care se ocupa de ligile inferioare pentru un important ziar din capitala, ProSport. Are contacte in multe zone ale tarii si cu ajutorul lui am intrat in contact cu Stefan, un tip de aici din Pascani care m-a ajutat pentru inceput sa imi gasesc rapid o garsoniera pe care sa o inchiriez in centrul orasului langa "Aleea de sub castani, cel mai civilizat loc din Pascani" TV si aer conditionat included. Gut job! Am impresia ca Stefan e un tip descurcaret si ma va ajuta si pe viitor cu diverse alte chestii. Iar Andrei e o biblioteca a diviziilor inferioare, cine stie, poate o sa-l mai intreb de ceva jucatori in caz de nevoie...

Maine urmeaza sa-mi cunosc antrenorii si echipa. Timpul e scurt pana la debutul campionatului - 14 august si inainte de campionat vom debuta in Cupa Romaniei cel mai probabil pe 22 iulie, adica in mai putin de o luna.

~

Urmeaza o pauza de 3-4 zile (sper ca doar atat), trebuie sa ma pun la punct un pic cu noul modul de tactica de la FM2010. Sunt lucruri noi pt mine.

Link to comment
Share on other sites

Nemaivazut si nemaintalnit scriitor, trecut-au ceva zile de cand condeiul tau nu ne-a mai incantat spiritul literar. Tot arunc cate un ochi din cand in cand pe aici sperand ca scrii ceva, dar tot cu asteptarea am ramas...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Generaţia de Aur

am luat o pauza mai lunga din motive de bine din viata reala si personala :)

story-ul asta il voi inchide.

mi s-a parut mie cam prea de tot sa primesc oferta de la o echipa de liga a-III-a direct asa, dar cand mi-au fost propuse ca parent club Steaua, Rapid sau Unirea Urziceni parca a disparut realismul cu totul. si pt mine asta e cea mai importanta parte din joc.

am incercat un database mai deosebit (am selectat un carnat mare de jucatori din Europa si Ro), poate din cauza asta am futut ceva ca reputatia stiu ca o alesesem minima. nah...

ideea de a scrie un story nu am abandonat-o, cu toate ca timpul e un adversar feroce.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy