Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Romania Unleashed 2010/2011


Addy_G

Recommended Posts

Download Link 27.07.2010

Dowload Link

A se combina cu unul dintre urmatoarele patchuri pentru transferuri. Transferurile sunt la zi pentru toate echipele din Liga I si partial din Liga a II-a.

Exista 2 versiuni de patchuri pentru transferuri :

i) una continand doar transferuri;

DOWNLOAD PATCH TRANSFERURI LINK 1

i) cealalta versiune, pe langa transferuri, contine si modificari de PA/CA .

DOWNLOAD PATCH TRANSFERURI LINK 2

Download link patch transferuri 27.07.2010 - Filebox

Fisierul downloadat se pune in ...\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2010\editor data .

Inainte de a incepe jocul se bifeaza atat Romania_Unleashed_2010_2011.dbc cat si unul dintre Romania_2010_2011_transfers.xml sau Romania_2010_2011_complete.xml .

Este necesar sa aveti instalat : FM2010 Patch 10.3.

In acest an 4 formatii din Liga a II-a si 5 din Liga a III-a s-au retras din campionat. Multe altele au mari probleme financiare. In conditiile actuale parca ar fi binevenite niste ligi inferioare mai "slim". Si uite asa m-am gandit sa implementez in FM o noua structura competitionala pentru Romania:

  1. Liga I Va contine 18 echipe. Echipele clasate pe pozitiile 16,17,18 vor retrogada direct. Echipa clasata pe pozitia a 15-a va sustine un baraj de ramanere in Liga I cu formatia clasata pe locul 4 in Liga a II-a.
  2. Liga a II-a Va contine tot 18 echipe. Echipele clasate pe pozitiile 1,2,3 vor promova direct. Echipa clasata pe pozitia a 4-a va sustine un baraj de promovare cu echipa clasata pe locul 15 in Liga I.
  3. Liga a III-a Va contine 4 serii a 12 echipe. Criteriul folosit pentru impartirea echipelor in cele 4 serii este cel de apartenenta la o macroregiune de dezvoltare ( LINK 1). Cele 4 serii vor fi:
    • Liga III Transilvania
    • Liga III Est
    • Liga III Muntenia
    • Liga III Banat-Oltenia

Dupa disputarea meciurilor tur-retur(22 la numar) din fiecare serie, se intra in play-off. Primele 6 echipe vor disputa meciuri tur-retur(10 la numar), iar la final prima clasata dintre ele va promova direct in Liga a II-a.Ultimele 6 echipe vor disputa meciuri tur-retur (10 la numar), iar la final ultimele 3 clasate retrogadeaza.

Liga a IV-a Va contine 8 serii a 16 echipe. Criteriul folosit pentru impartirea echipelor in cele 8 serii este cel de apartenenta la o regiune de dezvoltare ( LINK 2).Cele 8 serii vor fi:

  • Liga IV Nord-Vest
  • Liga IV Centru
  • Liga IV Nord-Est
  • Liga IV Sud-Est
  • Liga IV Sud-Muntenia
  • Liga IV Bucuresti-Ilfov
  • Liga IV Oltenia
  • Liga IV Banat
    Se joaca tur-retur.Echipele clasate pe primul loc promoveaza. Echipele clasate pe locul 2 intra intr-un baraj de promovare cu omoloagele sale din celelalte serii.Echipele clasate pe locurile 12-16 retrogadeaza in Liga a V-a. Echipele clasate pe locul 11 joaca un baraj de ramanere in Liga a IV-a cu omoloagele sale din celelalte serii.

    <li>Liga a V-a Constitue in fapt diviziile judetene. Sunt formate din 8-9 echipe per serie. Echipele disputa 3 meciuri cu fiecare dintre ele -> 21/24 meciuri.Echipele clasate pe locul 1 promoveaza direct in Liga a IV-a..Echipele clasate pe ultimul loc retrogradeaza.

    In materie de cupe avem:
  1. Cupa Romaniei Participa echipele din ligile I,II,III si IV.
  2. Cupa Ligii Participa echipele din ligile I si II.
  3. Cupa Regiunilor Participa echipele din ligile III ,IV si V.
  4. SuperCupa Romaniei
  5. cupe regionale- la care participa echipele din Liga a V-a.
    1. Cupa Moldovei - Emerich Dembrovski
    2. Cupa Sud-Est - Gheorghe Hagi
    3. Cupa Sudului - Nicolae Dobrin
    4. Cupa Centrala - Michael Klein
    5. Cupa Olteniei - Ion Oblemenco
    6. Cupa Vestului - Stefan Dobay
    7. Cupa Nordului - Iuliu Bodola

Slideshow cu ligile enumerate mai sus : Romania Unleashed - Leagues Slideshow

Known Issues

1. Desi am setat regional boundaries la fiecare serie de liga in parte, apar situatii in care echipele ajung in serii nepotrivite pentru locatia lor geografica. Acest lucru se datoreaza mai multor factori si nu este o problema izolata. Si altii inaintea mea au dat peste aceste probleme. Iar pentru a le rezolva, ar fi trebuit sa creez aproape 200-250 de stadioane noi. Pe urma sa asociez fiecarui stadion in parte un oras (care si la el trebuie setat o longitutidine si latitudine). In cele din urma asociam stadionul clubului. In total vreo 5 pasi per caz. Partea a doua: Trebuie sa setez la fiecare din cele 561 de cluburi romanesti "regional divisions": Ar fi insemnat ca pentru fiecare club sa pun 5 divizii regionale preferate in functie de Liga in care s-ar putea afla la un moment dat ("competition level"). Si chiar si asa m-as fi putut trezi ca un club ce promoveaza din Liga V Constanta sa ajunga in Liga IV Banat. Proximitatea geografica este un concept cu totul strain code monkeys de la Sigames.

2. Initial doream ca playoff-ul din Liga a III-a sa fie altfel. Doream ca primele 3 echipe clasate dupa 22 de meciuri din cele 4 serii sa fie introduse intr-un playoff de 12 echipe (din toate seriile). In fazele de testare, m-am lovit de urmatoarea situatie legata de echipele secunde ale cluburilor din liga I. : Desi pana la playoff au jucat echipele secunde, in faza de playoff au fost introduse sa joace echipele prim-divizionare. Aceste au ocupat toate cele 4 locuri de promovare, iar in urma acestei situatii, nici o echipa din liga a III-a nu a promovat, niciuna din liga a II-a nu a retrogadat. O alta scapare a coderilor de la Sigames. Asa ca am mers pe varianta : "League Split".

3. Prin folosirea unor editoare XML mai avansate am putut sa fac modificarile de mai sus intr-un timp cat de cat rezonabil, de cateva ore. In schimb pentru problema descrisa la punctul I, daca nu se are access nemijlocit la baza de date, generarea codului XML nu mai este suficienta. Exista riscul, ca de exemplu la crearea unui stadion sa folosesc un id care a mai fost folosit in baza de date... Si eu aici nu-i inteleg pe cei de la Sigames . O intreaga comunitate s-a oferit sa creeze o BD, caramida cu caramida, iar ei au pus-o sub cheie, iar prin editorul lor iti dau acces la ea cu "lingurita", sa nu le-o fure careva. Sunt fricosi si lipsiti de viziune. BD nu are nici o valoarea comerciala intrinseca , dar ei nu au cojones sa o puna la liber, poate chiar intr-o forma wikipedia-like pe Internet. Trebuiau cel putin sa o puna la dispozitie si sub un format de baza de date uzuala, iar un programel sa faca convertirea dintr-o BD intr-un format uzual in BD proprie jocului (cred eu).

Dowload Link- FileBox

Download Link 27.07.2010 - Rapidshare

PS: Nu va sfiiti sa dati feedback . :meeting:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Felicitari pentru munca!!!

Nu vreau sa fiu carcotas dar cred ca este o eroare in joc: am preluat o echipa din liga V si toti jucatorii nu au drept de joc probabil din cauza faptului ca la regulile ligii este trecut sa fie 33 de jucatori under 21.

In rest toate bune :thumbup:

Bft

Link to comment
Share on other sites

Ok, deci:

a) La ligile V trebuie sa inlocuiesti 33 cu 3 (numar de jucatori sub 21)

b) Daca tot ai pus premiu de 10.000 de euro pt castigarea ligii V, e cam putin 5.000 pt castigarea ligii IV

c) Regulile din Liga a IV sunt mai urate decat cele din liga a V: iti trebuie 5 jucatori sub 21 in echipa de meci, unul sub 19 ani in primul 11... le-as mai revizui

d) Premiile sunt totusi enorme: 3.2 milioane pt castigarea ligii I, 800.000 pt liga a II...

de ce nu: liga V (10.000 pt locul 1), liga IV (de la 30.000 la 10.000), liga III (de la 50.000 la 30.000), liga II (de la 200.000 la 50.000), liga I (de la 1 milion la 200.000)

Edit: la liga a V-a nu numai ca am inlocuit numarul 33, dar am mai scazut din restrictii privind home-grown players. Jucatorii aia nu au o istorie in spate ca sa poata fi considerati de catre joc home-grown. Daca sunt pastrati asa, nu joaca nimeni...

Edit2: nici asa nu merge. Plus ca se blocheaza dupa vreo zi... e inca destul de bugged

Link to comment
Share on other sites

@L0n3, Alexandru H.

Multumesc pentru feedback si imi cer scuze pentru gafa cu 33 de jucatori in primul 11 la Liga a V-a. :bash .

@Alexandru H.

Imi indica totusi o eroare in momentul in care ar trebui sa selectez Romania, ca tara... Require maximum of 9 teams for Liga V Bucuresti, found 10

Edit: merge daca nu folosesc primul beta de la Mihai...

Nu garantez ca va merge impreuna cu alte patchuri . Al meu contine : modificari de competitii, de stadioane si de Awards . Teoretic ar trebui sa functioneze cu unul care are de exemplu modificari doar la jucatori, sau modificari din alte tari decat Romania.

a)

La ligile V trebuie sa inlocuiesti 33 cu 3 (numar de jucatori sub 21)

Fixed.

b)

de ce nu: liga V (10.000 pt locul 1), liga IV (de la 30.000 la 10.000), liga III (de la 50.000 la 30.000), liga II (de la 200.000 la 50.000), liga I (de la 1 milion la 200.000)

Am facut niste modificari ca si ligile inferioare sa fie mai atractive. Astfel Liga a a IV-a si a V-a vor avea plafoanele propuse de tine. La Liga a III-a va fi intre 30.000-75.000. La Liga a II-a ramane intre 200.000-800.000. Iar la Liga I ramane asa cum este. (A se vedea link)

c)

Regulile din Liga a IV sunt mai urate decat cele din liga a V: iti trebuie 5 jucatori sub 21 in echipa de meci, unul sub 19 ani in primul 11... le-as mai revizui

Am sa mai fac niste modificari in sensul asta.

nici asa nu merge. Plus ca se blocheaza dupa vreo zi... e inca destul de bugged

Mai multe detalii m-ar ajuta.

Inca o data multumesc pentru feedback. Mi-ar fi de ajutor daca si altii ar veni cu astfel de observatii.

Am sa postez o versiune mai buna peste cateva ore ...

Link to comment
Share on other sites

Problema cea mai mare e ca jucatorii din ligile inferioare nu au o history in spate, adica nu sunt considerati nici macar home-grown, chit ca poate au jucat pt clubul ala 20 de ani. Deci daca pui reguli de minimum 1 homegrown, s-ar putea sa nu ai cu cine juca... :hysterical:

Incerc si noua versiune, insa din nou... 3 milioane si ceva de euro pt liga I... combinata cu banii din Champions League... te cam imbogateste

Inca un advice: as schimba numele Cupei Regiunilor in ceva mai autohton... ceva gen Cupa "Gica Dobrin"

Link to comment
Share on other sites

Am scos orice regula ce contine "Homegrown" , ca sa nu mai apara situatii descrise de tine. Noile reguli fac referire la varsta si la calitate de jucator necomunitar.

Partea cu cele 3 milioane + bani din CL este si IRL. :angel_not:

As putea sa schimb numele Cupei Regiunilor. Astept mai multe propuneri in sensul asta :) si poate fac un sondaj.

Link to comment
Share on other sites

Promotion odds are broken... bine, nu e o problema uriasa

Acest fapt se datoreaza faptului ca din Liga a V-a nu se poate retrograda. In mod normal mesajul de "promotion odds" continea si o fraza despre "relegation is a real possibility for ...". Ori acest mesaj nu poate fi generat corect daca nu se pot calcula promotion odds + variabile legate de retrogadare .

Link to comment
Share on other sites

Ok, am inceput un joc cu Petrolul Moinesti (Liga a V-a Bacau)

Rezultate foarte bune in amicale, 1 transfer plus 3 jucatori imprumutati de ici-colo...

Cupa Regiunilor (primul tur) e...groaznica. E ceva sa astepti sa joace toti pe laptopul meu. Bine ca am trecut de prima echipa... Mai am vreo 20 de batut :hysterical:

Partea misto e ca se va produce un board takeover. Poate am parte de un investitor mai darnic.

In liga a V-a mi-am luat-o in primul meci cu 3-1, chit ca eram favorit cert. Asa le trebuie fraierilor daca angajeaza unul ca mine.

Edit: am o propunere, vazand cate echipe totusi joaca in Cupa Regiunilor. Fa 2 cupe: una pt. Liga a V-a si una pt Ligile IV-III

Link to comment
Share on other sites

cate cluburi ai adaugat la baza de date originala ?

Nici o echipa .

Cand venise momentul sa stabilesc componenta diviziilor judetene, m-am trezit ca in Bucuresti, Arad, Timisoara si Caras-Severin sunt peste 15 echipe per judet, pe cand in Botosani, Iasi, Vaslui, Olt etc doar 5 -6 echipe la dispozitie. Solutia aleasa a fost sa distribui echipe din judetele mai putin "avute" in cele mai "sarace", tinand pe cat de mult posibil cont de proximitatea geografica.

Link to comment
Share on other sites

Mai e o problema... youth teams, gen Luceafarul, nu pot sa isi foloseasca jucatorii, pentru ca sunt pe contracte de juniori

Edit: de fapt, daca as fi in locul tau, as elimina complet ideea de cupa pt liga a V-a. Nici macar nu e realist: majoritatea formatiilor sunt atat de sarace incat de-abia isi permit sa calatoreasca prin propriul judet, daramite sa faca expeditii prin tara pentru a juca intr-o cupa. Plus ca ar mai decongestiona procesorul... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

In simularile mele FC Moinesti termina fie pe locul 2 dupa Aerostar II si promova, fie termina pe locul I si iarasi promova. ;)

Trebuie spus ca 360 de echipe din cele 548 de echipe participante in Cupa Regiunilor provin din Liga a V-a. Este foarte adevarat ca dureaza o vesnicie disputarea meciurilor din turul 1,2,3 din Cupa Regiunilor chiar si pe un QuadCore 3Ghz cu 6 GB DDR3 :( . Cei de la Sigames ar trebui trasi de urechi la faza asta.

Totusi ce as putea sa fac eu ? As putea sa scot echipele din Liga a V-a cu totul din Cupa Regiunilor, si sa fac cupe regionale pentru echipele din Liga a V-a. Cred ca asta ar fi o solutie. Pe de alta parte, Cupa Regiunilor am facut-o pentru a include si formatiile din Liga a V-a ., formatii ce nu participa la Cupa Romaniei (din motive evidente :) ).

Daca vor mai exista si altii care vor dori acest lucru , cred ca am sa retrag echipele din Liga a V-a din Cupa Regiunilor si am sa le introduc in cupe regionale - 6 sau 7 cupe regionale .

Edit :

In aceeasi ordine de idei as putea sa exclud echipele din Liga a IV-a din Cupa Romaniei , pentru a face totul mai playable si mai suportabil pentru procesor.

Edit 2 : Acum testez o versiune ce are implementata schimbarile de mai sus ...

Link to comment
Share on other sites

In simularile mele FC Moinesti termina fie pe locul 2 dupa Aerostar II si promova, fie termina pe locul I si iarasi promova. ;)

Trebuie spus ca 360 de echipe din cele 548 de echipe participante in Cupa Regiunilor provin din Liga a V-a. Este foarte adevarat ca dureaza o vesnicie disputarea meciurilor din turul 1,2,3 din Cupa Regiunilor chiar si pe un QuadCore 3Ghz cu 6 GB DDR3 :( . Cei de la Sigames ar trebui trasi de urechi la faza asta.

Totusi ce as putea sa fac eu ? As putea sa scot echipele din Liga a V-a cu totul din Cupa Regiunilor, si sa fac cupe regionale pentru echipele din Liga a V-a. Cred ca asta ar fi o solutie. Pe de alta parte, Cupa Regiunilor am facut-o pentru a include si formatiile din Liga a V-a ., formatii ce nu participa la Cupa Romaniei (din motive evidente :) ).

Daca vor mai exista si altii care vor dori acest lucru , cred ca am sa retrag echipele din Liga a V-a din Cupa Regiunilor si am sa le introduc in cupe regionale - 6 sau 7 cupe regionale .

Ideea e misto, sa ai cupa si pentru Liga a V-a, insa nu merge sa fie inter-judeteana. Pai o echipa gen Infratirea Ghimes joaca pe stadionul comunei si e formata din locuitori de-ai ei. Cum sa le cer eu sa mearga in Arad si sa dispute un meci de cupa? Plus ca e problema cu durata primelor faze din competitia aia. Cupe regionale ar merge, dar mi se pare munca prea multa. In locul tau as lasa Cupa Regiunilor pentru 2 Ligi si i-as lasa pe aia din Liga a V-a in pace. Ma indoiesc sincer ca un jucator care va incepe cu o echipa din Liga V va dori sa ramana prea mult pe acolo. Cand voi restarta jocul cu viitoarea versiune a modului tau, probabil voi organiza o multime de amicale... ca sa am jocuri in picioare.

In chestiunea FC Moinesti, mai mult ma miram de propria mea prostie. Clubul ala e mai scump decat toate celelalte echipe la un loc, si am reusit sa il fac de rusine... :thumbdown:

Edit: eu voi sterge de pe-acum din fisierul pe care ni l-ai dat Ligile V din programul Cupei Regiunilor...

Edit2: nu e nevoie sa elimini Liga a IV din Cupa. 220 de echipe initiale nu e excesiv.

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi spune, ai modificat deja Cupa Regiunilor... o facusem si eu, dupa modelul:

I runda - 128 echipe liga IV - 64 meciuri

II runda - 64 echipe - 32 meciuri

III runda - 32 echipe - 16 meciuri

IV runda - 16 echipe liga IV + 48 echipe Liga III - 32 meciuri

V runda - 32 echipe - 16 meciuri

VI runda - 16 echipe - 8 meciuri

VII runda - 8 echipe - 4 meciuri - 2 legs

VIII runda - 4 echipe - 2 meciuri - 2 legs

IX runda - 2 echipe - 1 meci

Link to comment
Share on other sites

Cupele regionale suna bine, dar hai totusi sa le schimbam denumirile... Cupa Olteniei ne-ar duce cu gandul ca victoria ii apartine celei mai bune echipe din zona, cand, de fapt, castigatoarea joaca in cea mai proasta liga. Propunerile mele ar fi sa inlocuim vechile denumiri cu nume de fotbalisti emblematici pentru acea zona...

Cupa Moldovei - Cupa Emeric Dembroschi

Cupa Sud-Est - Cupa Gheorghe Hagi

Cupa Sudului - Cupa Gica Dobrin

Cupa Centrala - Cupa Zoltan Ivansuc

Cupa Olteniei - Cupa Ion Oblemenco

Cupa Banatului - Cupa Stefan Dobay

Cupa Vestului - Cupa Iuliu Baratki

Edit: tocmai am detectat o ciudatenie. Nu exista Cupa Banatului, ci Echipa Nordului. Care e varianta corecta?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy